کسری خدمت سربازی

👈 کسری خدمت سربازی از جمله انواع معافیت هایی است که مشولان نظام وظیفه با توجه به شرایطی که دارند از هر کدام از آن برخودار می شوند. امر سربازی از جمله دوره های است که برای تمامی افراد مذکری که به سن قانونی ۱۸ سال می رسند الزامی می شود.

و تمامی آنها مگر برخی افراد که از انواع معافیت ها برخوردار می شوند ملزم به سپری کردن آن هستند. با توجه به اینکه همه افراد از موارد مربوط به معافیت سربازی آگاهی ندارند لازم است در صورتی که دارای شرایط معافیت سربازی هستند از اینگونه شرایط و نحوه اخذ آن آگاهی پیدا کنند.
گذراندن دوره سربازی گرچه از سن ۱۸ سال شروع می شود. اما ممکن است تمامی افراد در یک بازه مشخص سنی این خدمت را بنا به دلایلی نمیگذرانند.

همانطور که در بالا اشاره شد. برخی از داوطلبان که شرایط خرید خدمت سربازی را ندارند، با معافیت از سربازی ملزم به شرکت در این دوره نمی باشند یا برخی از افراد دیگر در صورت واجد شرایط کسری خدمت بودن، می توانند مدت زمان کمتری را در دوره سربازی سرپری کنند.

انواع کسری خدمت سربازی

کسری خدمت سربازی

سربازی سرپری نمایند که بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، انواع کسری خدمت به شرح زیر می باشد:

۱- کسری خدمت ایثارگران

کسری خدمت سربازی به ازای حضور در جبهه ، جانبازی و یا اسارت پدر به فرزند مشمول سربازی تعلق می گیرد. بر اساس ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه که به سازمان وظیفه عمومی برای هر ماه حضور در جبهه ، هر یک درصد جانبازی و هر یک ماه اسارت پدر به مدت ۱۲ روز کسری خدمت برای فرزند تعیین می شد.

البته محدودیت هایی نیز برای اجرای این قانون وجود دارد. که از جمله می توان به عدم داشتن غیبت سربازی و صدور کسری ایثارگری فقط برای بیست هزار نفر در طول سال اشاره کرد.

۲- کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

اگر فرد مشمول در منطقه ای خدمت کند که به لحاظ آب و هوایی دارای شرایط بدی است منجر به کاهش طول دوره خدمت برای فرد مشمول می شود. در این صورت از میزان خدمت آنان ۲ ماه کم شده. و با احتساب دوره آموزشی پس از ۱۹ ماه ، سرباز می تواند خدمت سربازی خود را به اتمام برسانند.

۳- کسری خدمت فرزند

این نوع کسری خدمت برای مشمولینی است که متاهل هستند. و با داشتن فرزند به مدتی مشخص از خدمت نظام وظیفه شان کسری می خورند. بر این اساس اگر فرد مشمول قبل از سربازی یا حین خدمت صاحب فرزندی شود به ازای داشتن هر فرزند حدود سه ماه معافیت دریافت می کند.

۴- کسری خدمت نخبگان

(متقاضیان این شرط می بایست با راهنمای دریافت پروژه کسری خدمت سربازی آشنایی لازم داشته باشند)
از جمله اقداماتی که در طول دوره تحصیل میتوان انجام داد کسری خدمت بنیاد ملی نخبگان است.

یکی از بهترین موارد کسر خدمت است که مخصوص دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) است. اگر شما هم از آن دست افرادی هستید که جزو کانون نخبگان می باشید. شرایط لازم را برای دریافت کسری خدمت نخبگی دارید.

۵- کسری خدمت مشمولان و سربازان جانباز

بر اساس قانون جدید معافیت کسری سربازی، به ازای هر ماه سابقه حضور در جبهه، هر یک درصد جانبازی و هر یک ماه اسارت، مدت ۱۲ روز از خدمت سربازی فرزندان کسر می گردد. که به آن کسر خدمت جانبازان گفته می شود.

با توجه به اینکه خانواده یکی از ارکان مهم در اجتماع است. در این کانون وجود پدر بسیار تاثیر گذار است. در نتیجه بر این اساس نظام وظیفه برای متاهلین و صاحبان فرزند کسری خدمت در نظر گرفته است.

۷-کسری خدمت بسیج فعال

کسری خدمت بسیج یکی دیگر از موراردی است که منجر به کسر خدمت برای مشمولین نظام وظیفه عمومی می شود. که سابقه ی فعالیت مستمر و یا غیر مستمر در بسیج داشته باشد و اکنون که به سن مشمولیت رسیده و می خواهد به خدمت سربازی اعزام گردد، میتوانند از کسر خدمت مشخص استفاده نمایند.

۸- کسری دیپلم هنرستان

در آخرین قانون تصویب شده در سال ۱۴۰۳ که سال تغییرات گسترده در قوانین سربازی بود مقرر شد تا تمام مشمولانی که دارای دیپلم هنرستان های فنی حرفه ای و کار و دانش هستند با ارائه مدرک دیپلم در زمان اعزام حتی با داشتن مدرک دانشگاهی از یک ماه کسری خدمت سربازی بهره مند شوند.

این قانون در قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلخ به تصویب رسیده است و از این پس قابلیت اجرایی دارد.مشمولان در حین خدمت سربازی نیز میتوانند با ارائه مدارک تحصیلی دیپلم از این کسری خدمت استفاده کنند.

شرایط لازم برای کسری بازه زمانی خدمت سربازی

👈 اینکه مشمول نظام وظیفه بتواند با توجه به شرایطی که در بالا ارائه شد کسر خدمت دریافت نمایید باید شرایط و قوانن خاصی که برای تمامی کسری های خدمت لحاظ شده است را رعایت کرده باشند تا هنگام ثبت و دریافت کسر خدمت دچار مشکل نشوند این قوانین عبارتند از:

۱-عدم داشتن غیبت سربازی هنگامی که فرد مشمول خدمت به نظام وظیفه شد مگر اینکه دلیل موجهی برای غیبت داشته باشد.
۲-داشتن دو یا چند مورد از موارد کسری خدمت مشکلی ندارد و سرباز می تواند شرایط هر چند مورد را که داشته باشد از آن استفاده کند.
۳-در صورتی که داوطلب بیش از ۲۱ ماه کسری خدمت داشته باشد باز ملزم به گذراندن دوره آموزش مقدماتی سربازی به مدت ۲ ماه، خواهد بود . برای تمامی این افراد مگر در موارد خاص حتما باید دوره ۲ ماه آموزشی را طی کرد.

با توجه به مواردی که اشاره شد استفاده از کسری خدمت با یکسری شرایط و قواعد همراه است مشاوران ما در مرکز سرباز مشاور آماده اند تا به شما در این زمینه اطلاعات کافی را ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کسری خدمت:

✅ مشمولان باید اقدام به دریافت دفترچه راهنمای خدمت سربازی از پلیس ۱۰+ نمایند. فرم های موجود در دفترچه را تکمیل کرده و کپی شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه دهند.

✅ افراد متاهل علاوه بر کپی مدارک خود، باید کپی شناسنامه و مدارک شناسایی همسر خود را نیز ارائه دهند.

✅ اشخاص متقاضی کسری ایثارگری هم باید گواهی جانبازی و رزمندگی خود را از ارگان های مربوطه اخذ نموده و به سازمان وظیفه ارائه دهند.

نحوه اطلاع از معافیت کسری خدمت:

👈 در بسیاری از مواقع، افراد با این که مشمول یکی از انواع معافیت کسری خدمت می باشند، به دلیل عدم اطلاع از آن، دوره سربازی خود را به صورت کامل پشت سر می گذرانند.

به همین دلیل لازم است که نسبت به انواع معافیت کسری اطلاع داشته و در صورت دارا بودن شرایط، از آن استفاده کنند.

سایت سرباز مشاور یکی از سایت های مشاوره دهنده به سربازان در تمامی زمینه های معافیت کسری خدمت می باشد. مشمولان سربازی می توانند با سایت مذکور ارتباط برقرار کرده و از راهنمایی های مشاوران آن، استفاده نمایند.

همچنین می توانند در مورد انواع نکات لازم در مورد خدمت سربازی، از مشاوره سربازی  راهنمایی دریافت نموده و با اطمینان خاطر عازم گذراندن خدمت سربازی شوند.

نتیجه گیری

👈 اغلب افراد به دنبال راهکاری برای معافیت کسری خدمت می باشند و می خواهند مدت زمان سربازی را در کمتر از ۲ سال، انجام دهند. کسری خدمت موارد بسیار متعددی را در بر می گیرد که میزان آن در هر یک از دسته بندی ها، متفاوت می باشد.

در برخی از معافیت کسری خدمت افراد فقط ۱ ماه کسری دریافت می کنند و در برخی دیگر تا بیش از یک سال نیز، کسری خدمت تعلق می گیرد.

بنابراین لازم است افراد قبل از گذراندن کامل خدمت سربازی یا قبل از اعزام به گذراندن آن، اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورند.

بنر کسری خدمت

آخرین مقالات سرباز مشاور

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

بر اساس فراخوان امریه وزارت کار و تعاون شرایط امریه اداره کار در ۲ حالت شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم بندی شده است و لازم است تمامی مشمولان علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای بیشترین شرایط اختصاصی باشند تا در اولویت پذیرش قرار بگیرند.

ادامه مطلب »
امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

همچون دیگر امریه های سربازی که توسط ارگان های دولتی و غیر دولتی ارائه میشود، امریه بنیاد شهید هم دارای شرایط بخصوصی است و لازم است تا متقاضی دریافت امریه حتما دارای این شرایط باشد.

ادامه مطلب »
نیاز به مشورت داری کلیک کن !