طرح انصار سربازی، شرایط، نحوه ثبت نام و مزایا و معایب

طرح انصار سربازی، شرایط، نحوه ثبت نام و مزایا و معایب

تاریخ بروزرسانی قوانین و اطلاعات طرح انصار سربازی: خرداد ۱۴۰۳

اگر فرصت خواندن متن را ندارید، فقط به فایل صوتی زیر گوش دهید:

اگر مشمول غایب هستید و امکان حضور تمام وقت در خدمت سربازی را ندارید میشه از از طرح انصار سربازی استفاده کنید تا خدمت سربازی شما شناور شود و بطور همزمان با گذراندن خدمت سربازی به امور و روال عادی زندگی هم برسید.

این مطلب هم می تواند فوق العاده برای شما مفید باشد: امریه سربازی

طرح انصار برای سربازی جز سلسله تغییرات و طرح های جدید خدمت سربازی است که خوشبختانه به مرحله اجرایی رسیده تا مشمولان غایب تشویق به حضور در خدمت شوند و با این روش محدودیت های موجود مانند عدم امکان جواز کسب یا دریافت وام و حتی خروج از کشور و ادامه تحصیل از آن ها برداشته شود.

طرح انصار سربازی چیست؟

طرح انصار سربازی چیست؟

در سال ۱۴۰۲ شاهد تغییرات گسترده در قوانین خدمت سربازی بودیم. تا جایی که مدت خدمت سربازی ۳ ماه کم شد و همچنین کسری هایی از جمله کسری تاهل و فرزند به دیگر کسری های خدمت وظیفه اضافه شد.

همچنین با بخشش اضافه خدمت سنواتی مشمولان غایب یا حتی موافقت با ثبت کسری ایثارگری غایبین انجام شد. طرح انصار سربازی هم جز یکی از این مشوق ها است که خوشبختانه با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح در استان های مختلف به مرحله اجرا رسیده است.

طرح انصار برای سربازی با پیشنهاد سپاه پاسداران و موافقت ستاد کل نیروهای مسلح مخصوص مشمولان غایب با مدت غیبت سربازی حداقل ۸ سال در نظر گرفته شده است.

با توجه به اینکه غایبین با این میزان خدمت در حال حاضر حداقل ۲۶ ساله یا بیشتر هستند و ممکن است به دلیل شرایط کاری ، خانوادگی و حتی تاهل نتوانند وارد دوره تمام وقت خدمت سربازی شوند، میشه طرح انصار را بهترین شرایط گذراندن خدمت سربازی دانست.

محدودیت های سربازی نرفتن!

 • عدم مجوز خروج از کشور
 • عدم امکان دریافت پروانه و مجوز کسب و کار
 • عدم امکان ادامه تحصیل
 • عدم امکان دریافت وام
 • عدم امکان استخدام در ارگان های دولتی و نظامی

محدودیت های گفته اصلا قابل چشم پوشی نیست و بسیاری از مشمولان به دلیل غیبت از این موارد جا مانده اند و نه تنها سربازی نرفتن به آن ها کمکی نکرده است بلکه باعث شده تحت فشار بیشتری قرار بگیرند.

در طرح انصار اینطور مشخص شده است که مشمول دارای حداقل ۸ سال غیبت سربازی بصورت شناور و در ساعات دلخواه خدمت سربازی را انجام دهد. در واقع نگران معیشت و گذران زندگی نباشد و بطور همزمان هم خدمت سربازی را بگذراند و هم در روال طبیعی زندگی باشد.

حداقل ساعت تعیین شده برای خدمت در طرح انصار سربازی ماهانه ۶۴ ساعت است که اگر آن را به تعداد روزهای ماه تقسیم کنیم در واقع مشمول در حدود روزی ۲ ساعت تحت امر است و مابقی روز را میتواند در اختیار خود باشد.

جالبه بدونید…

علاوه بر اینکه میشه ماهانه ۶۴ ساعت خدمت کرد، میشه حتی زمان حضور را هم خود مشمول انتخاب کند. یعنی با هماهنگی ارگان مربوطه میشه صبح یا عصر این مدت را گذراند و ساعت خدمتی را پر کرد.

اینکارو نکن!

اگر قصد داری با ماهی ۶۴ ساعت خدمت کنید باید بدونید که اینطوری مدت خدمت سربازی شما تا ۸ سال طول میکشه!

در واقع ستاد کل نیروهای مسلح مدت خدمت سربازی طرح انصار را بین ۲۴ ماه تا ۸ سال در نظر گرفته است و اگر مشمول در حداقل ساعت خدمت قرار بگیرد باید ۸ سال خدمت کند تا در نهایت کارت پایان خدمت بگیرد.

پیشنهاد میکنیم حتی اگر شرایط سختی برای حضور در خدمت نظامی دارید با توجه به اینکه بصورت شناور خودتان میتونید ساعت خدمت و زمان حضور را تعیین کنید حداقل روزی ۶ ساعت آن هم عصر ها سر خدمت حاضر شوید تا ساعت حضورتان به ماهی ۱۸۰ ساعت برسد و مدت خدمت شما به یک سوم کاهش پیدا کند.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: امریه دانش بنیان

مشمول در طرح انصار سربازی باید چه کاری انجام دهد؟

مشمول در طرح انصار سربازی باید چه کاری انجام دهد؟

این طرح طوری برنامه ریزی شده است که مشمولان غایب و شاغل بتوانند در تخصص خودشان خدمت کنند. برای مثال اگر شما تخصصی مثل مکانیکی دارید یا برق کاری بلدید یا هر کار تخصصی دیگری انجام میدید میشه در همان زمینه هم مشغول به کار شوید.

بنابراین یکی از مزیت های طرح انصار برای سربازی این است که مشمول وارد کاری که دوست ندارد نخواهد شد و یجورایی در همان شغل خودش چند ساعتی را برای محل دیگر کار میکند و به همین ترتیب ساعات خدمت را پر میکند تا در نهایت بین ۲۴ ماه تا ۸ سال کارت پایان خدمت بگیرد.

اگر تخصصی برای طرح انصار نداشته باشیم چی؟

اگر مشمول هیچ تخصصی نداشته باشد یا تخصص های او به کار یگان خدمتی نیاید یا اینکه خودش تمایلی به ارائه تخصص نداشته باشد هم مشکلی نیست. از قبل مدل خدمتی برای طرح انصار سپاه تعیین شده است و از مشمول در این موارد استفاده میشود:

 • فعالیت در زمینه های محرومیت زدایی
 • اردوهای جهادی در مناطق محروم
 • فعالیت های علمی و پژوهشی
 • فعالیت های فرهنگی و آموزشی
 • فعالیت های امنیتی

خب دیگه واقعا چی میخواید؟

دیگه نه میتونید بهونه دوری از خانواده را داشته باشید و نه میتونید بگید من باید به کار و زندگی خودم هم برسم. با این طرح دقیقا طبق میل خودتان با میزان و ساعت حضور مد نظر خودتان خدمت خواهید کرد و همانطور که روال عادی زندگی را میگذرونید خدمت شما هم سپری میشود.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: امریه وزارت نفت

نحوه ثبت نام در طرح انصار سربازی

برای ثبت نام در طرح انصار که در حال حاضر فقط مخصوص سپاه پاسداران است کافیست این مراحل را طی کنید.

 • مراجعه به پایگاه بسیج نزدیک محل سکونت
 • عضویت در بسیج عادی شهر محل سکونت
 • عضویت در بسیج فعال ( در صورت نیاز )
 • ارسال دفترچه خدمت سربازی
 • تحویل برگه اعزام به حوزه یا ناحیه بسیج
 • امضای تعهد نامه و قرار داد و تکمیل فرم های مربوطه
 • اعلام تخصص و ارائه رزومه یا گواهی مهارتی

لازم تمام اقدامات از پایگاه های بسیج شهر محل سکونت انجام شود و بعد از آن بطور خودکار اطلاعات به نواحی بسیج و در نهایت اداره منابع انسانی مشمولان وظیفه ارسال خواهد شد.

طرح انصار برای مشمولین غایب

طرح انصار سربازی بطور اختصاصی برای مشمولین غایب است و علاوه بر اینکه این شرط وجود دارد باید غیبت سربازی مشمول حداقل ۸ سال باشد. پس کسانی که غیبت سربازی ندارند یا میزان غیبت آن ها کمتر از ۸ سال به هیچ عنوان از این طرح نمیتوانند استفاده کنند.

توجه

اثبات غیبت سربازی بر اساس برگه اعزام (برگه سبز) و تاریخ تولد و آخرین مدرک تحصیلی انجام میشود و حتما این مدارک باید به ناحیه بسیج ارائه شود تا با ورود مشمول به طرح انصار موافقت شود.

کارت پایان خدمت بسیجی طرح انصار

در حال حاضر شرایط خدمت در طرح انصار سربازی فقط برای خدمت در سپاه وجود دارد. ممکن است مشمول بعد از ورود به این طرح به پایگاه ها بسیج معرفی شود تا خدمت سربازی را در آنجا بگذراند اما کارت پایان خدمت مربوط به سازمان بسیج نیست.

در واقع کارت پایان خدمت از سوی سازمان وظیفه عمومی صادر میشود و سوابق خدمتی شخص در سپاه خواهد بود. پس میتوان گفت مشمول سرباز سپاه است نه بسیج!

کارت پایان خدمت بسیجی تنها به این معنی است که بیشترین فعالیت های سازمانی طرح انصار سربازی در مجموعه های زیر نظر بسیج است به همین دلیل چنین اصطلاحی برای آن به کار برده میشود.

طرح جدید مجلس برای تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت

مجلس شورای اسلامی هم موازی با ستاد کل نیروهای مسلح پیشنهادات زیادی را برای مشمولان غایب داده است. البته باید بدانید تصویب هر مصوبه ای در مجلس نیاز به تایید ستاد کل نیروهای مسلح و شواری نگهبان دارد تا به قانون تبدیل شود در غیر اینصورت مصوبات مجلس به تنهایی قدرت اجرایی ندارند.

جزئیات طرح های مجلس برای مشمولان غایب

معافیت مشمولان غایب بالای ۳۵ سال دارای ۲ فرزند و مشمولان غایب کمتر از ۳۵ سال دارای ۳ فرزند از جمله طرح های مجلس شورای اسلامی بود.

معافیت مشمولان غایب بالای ۳۰ سال دارای ۲ فرزند و مشمولان غایب کمتر از ۳۰ سال دارای ۳ فرزند از دیگر طرح ها بود.

طرح سرباز حرفه ای یا همان سربازی اختیاری که در آن مشمولان غایب با پرداخت مالیات حقوق داوطلبان سربازی را تامین میکردند از دیگر طرح های مجلس برای مشمولان غایب است.

نکته

باید بدانید هیچکدام از این مصوبه ها به تصویب نهایی نرسیده است و به قانون تبدیل نشده است حتی با اینکه با اکثریت آرا در مجلس به تصویب رسیده اند.

طرح انصار سربازی مربوط به مجلس شورای اسلامی نیست و ستاد کل نیروهای مسلح با پیشنهاد سپاه پاسداران بعنوان یک ارگان خود مختار تحت فرماندهی رهبری طرح را تصویب و به اجرا رسانده است و بدون شک جز بهترین طرح های تشویقی در چند سال اخیر برای سربازان است.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: سرباز معلم

شرایط طرح انصار مجلس برای مشمولان غایب

شرایط طرح انصار مجلس برای مشمولان غایب
 • داشتن غیبت سربازی
 • داشتن حداقل ۲ فرزند (مخصوص مشمولان بالای ۳۵ سال)
 • داشتن حداقل ۳ فرزند (برای مشمولان بالای ۳۰ سال)

مدت خدمت سربازی برای مشمولان غایب در طرح مجلس

در تنها طرح مجلس که در آن باید به خدمت سربازی اعزام شد مدت خدمت سربازی ۵ ساله در نظر گرفته شده است. در واقع مشمولان با تامین حقوق بیشتر که تقریبا هم اندازه کادر رسمی نیروهای مسلح است باید به مدت ۵ سال خدمت کنند.

طرح انصار برای غایبین سربازی

طرح انصار برای غایبین سربازی سراسر کشور و حتی غایبیین خارج از کشور تدوین شده است. پس هر مشمول غایبی با داشتن حداقل ۸ سال غیبت تحت امر سپاه پاسداران و زیر مجموعه ناحیه بسیج شهر محل سکونت خدمت میکند.

جالب است که بسیاری از اعضای بسیج عادی و فعال دارای غیبت سربازی هستند و با وجود اینکه سال ها سابقه خدمت در بسیج را دارند اما به سربازی اعزام نشده اند. بدون شک طرح انصار برای این افراد بهترین موقعیت است تا موازی با انجام فعالیت های بسیج ، خدمت سربازی هم طی شود و به اتمام برسد.

طرح انصار سربازی حقوق دارد؟

با توجه به اینکه در این طرح به مشمول غایب مشموق های زیادی از جمله شناور بودن ساعت خدمت یا حضور در محل خدمت طبق میل خودش داده میشود و در حداکثر مدت زمان خدمت ممکن است فرد تا ۸ سال خدمت کند قطعا حقوقی تحت عنوان حقوق سربازی به مشمول پرداخت نمیشود.

در واقع این طرح بعنوان طرحی داوطلبانه پیرو فعالیت بسیج و سپاه است و همانطور که نیروهای داوطلب بسیج مردمی یا بسیج دانشگاه و حتی بسیج سازمان ها هیچ حقوق مازادی دریافت نمیکنند پس سرباز حاضر در در طرح انصار برای سربازی هم حقوقی بعنوان حقوق سربازی نخواهد گرفت.

توصیه!

به هر حال فرصتی در اختیاز مشمول قرار داده شده است تا از محیط و روال کاری خودش دور نماند و به کسب درآمد و امرار معاش خانواده برسد حالا باید تصمیم گرفت که میخواهید درآمد فعلی ای که دارید را حفظ کنید یا اینکه میخواهید حقوق سربازی بگیرید. اگر حقوق سربازی برای شما مناسب تر است خب وارد خدمت سربازی معمولی شوید که مدت آن ۲۱ ماه است.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: امریه صدا و سیما

مزایای طرح انصار سربازی

مزایای طرح انصار سربازی

بدون شک طرح انصار سربازی مزایای خوبی دارد مخصوصا برای کسانی که سن و سال زیادی دارند و دارای همسر و فرزند هستند. از مهم ترین مزایای این طرح میشود به این موارد اشاره کرد:

 • اعمال کسری خدمت بسیج ذر حین خدمت
 • اعمال کسری خدمت ایثارگری در حین خدمت
 • اعمال کسری خدمت تاهل و فرزند در حین خدمت
 • معاف از دوره آموزشی ۲ ماه
 • بخشش اضافه خدمت سنواتی ۶ ماهه
 • تعیین ساعت حضور در یگان خدمتی توسط خود مشمول
 • تعیین مدت ساعت خدمتی در طول ماه توسط خود مشمول
 • تقسیم بومی و خدمت در محل زندگی
 • انجام مسولیت های مرتبط با حرفه و تخصص مشمول
 • شناور بودن ساعت خدمت در طول شبانه روز
 • امکان کسب مهارت و دریافت گواهی مهارتی در طول خدمت
 • ثبت نام ساده از طریق ناحیه بسیج

و این را هم بدانید که…

گروه سرباز مشاور بعنوان تخصصی مرکز مشاوره سربازی در ایران در خصوص طرح انصار براس سربازی سعی داشت دقیق ترین، به روز ترین و جامع ترین اطلاعات را در اختیار شما خانواده بزرگ سرباز مشاور قرار دهد.

ما در کنار شما هستم تا در خصوص خدمت سربازی و انواع معافیت ها راهنمایتان کنیم. فاصله شما با ما تنها یک تماس است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

نیاز به مشورت داری کلیک کن !