ایست خدمت سربازی ۱۴۰۲

ایست خدمت سربازی

برای اینکه به جواب سوالاتتون در مورد ایست خدمت سربازی برسید کافیست تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.فراموش نکنید ایست خدمت به این معنی است که شما با انجام آن بطور کامل از دوره سربازی حتی اگر ۱۰ روز خدمت کرده باشید میتوانید خارج شوید و به شرایط قبل از سربازی بازگردید اما این موضوع به معنی معافیت دائم نیست و همچنان سربازی با شما همراه خواهد بود.

ایست خدمت سربازی چیست ؟

زمانی که شخصی وارد خدمت سربازی شود و در میانه راه یا هر زمان دیگری با روش قانونی و تایید یگان خدمتی یا نظام وظیفه از خدمت سربازی خارج شود در واقع ایست خدمت اتفاق افتاده است. این قانون در مسائل مختلفی قابل انجام است.

✅ ایست خدمت به دلیل ادامه تحصیل

✅ ایست خدمت به دلیل بیماری ( معافیت موقت )

برای انجام این کار چه برای تحصیل در دانشگاه های ایران و چه تحصیل خارج از کشور قوانین مشخصی وجود دارد که یکی از آن ها عدم غیبت سربازی غیر موجه است همچنین برای هر مقطع تحصیلی انجام ایست خدمت امکان پذیر نیست که در ادامه مفصل به آن خواهیم پرداخت.

در رابطه با انواع بیماری هایی که در آیین نامه برایشان معافیت موقت در نظر گرفته شده در صورت تایید شورای پزشکی سرباز میتواند با استفاده از بازه های زمانی ۶ ماهه از ایست خدمت سربازی استفاده کند و در انتهای هر بازه معافیت موقت جهت تصمیم گیری دوباره به شورای پزشکی رجوع کند.

قوانین و شرایط ایست خدمت

بطور کلی ایست خدمت معمولا برای ادامه تحصیل یا بازگشت به تحصیل زده میشود.برای مثال اگر شخصی وارد دوره سربازی شده باشد به هر میزان که خدمت کرده باشد میتواند وارد مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته یا مقاطع تحصیلی بالاتر از آن چیزی که در آن فارغ التحصیل شده است شود.

قطعا با وجود غیبت غیر موجه سربازی امکان استفاده از این قانون وجود ندارد یا شخصی که آخرین مدرک تحصیلی او دیپلم است جز با ورود به مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته نمیتواند ایست خدمت بزند.

مطلب پیشنهادی به شما : شرایط و قوانین جدید معافیت سربازی

همچنین برای زدن ایست خدمت به بهانه تحصیل نمیشود در مقطع تکراری ادامه تحصیل داد.یعنی اگر سرباز دارای مدرک کارشناسی باشد باید برای زدن ایست خدمت حتما به مقطع کارشناسی ارشد برود که مقطع بعد از کارشناسی است.ایست خدمت تحصیلی تنها با تاییدیه قبولی دانشگاه در ورودی مهر یا بهمن قابل ثبت است و جز این دو زمان در هیچ مقطع زمانی دیگر زدن ایست خدمت سربازی امکان پذیر نمیباشد.

همچنین همانطور که گفته شد بعضی از بیماری ها مانند بیماری های بخش اعصاب و روان یا بیماری واریکوسل و حتی بیماری دیسک کمر که برای معافیت نیاز به عمل جراحی دارد میتواند به دلیل زمان بر بودن طول درمان شامل ۶ ماه معافیت موقت و ایست خدمت شود.

در مورد بیماری ها غیبت سربازی ملاک نخواهد بود و تنها شورای پزشکی یگان خدمتی در مورد این مسئله تصمیم گیری خواهد کرد. دقت داشته باشید در صورت پایان مدت ایست خدمت سربازی با استفاده از معافیت موقت پزشکی و عدم معرفی به یگان خدمتی مشمول بعنوان سرباز فراری محسوب خواهد شد.

۲ تا نکته طلایی

اول اینکه قانون جدید عفو رهبری و بخشش غیبت سربازی تنها مربوط به اضافه خدمت سربازان است و همچنان محدودیت های ادامه تحصیل و ایست خدمت تحصیلی شامل غایبین حتی در حین خدمت خواهد بود.

دوم اینکه مدت معافیت موقت در ایست خدمت با استفاده از بیماری که معمولا ۶ ماهه است از مدت کل خدمت سربازی کسر نمیشود و مشمول در صورت عدم معافیت دائم در پایان دوره ۶ ماهه باید ادامه خدمت باقی مانده را بگذراند.

مراحل دریافت ایست خدمت سربازی

برای دریافت ایست خدمت سربازی همانطور که گفته شد حتما باید نتیجه نهایی قبولی وجود داشته باشد و با نتایج اولیه کنکور یا داشتن برگه انتخاب رشته یا حتی با داشتن مدارک دعوت به مصاحبه که بعد از قبولی اولیه اتفاق میوفتد نمیشود اینکار انجام داد.

پس بعد از تایید قبولی نهایی و قطعی دانشگاه در مقاطع مورد تایید سازمان نظام وظیفه عمومی سرباز با داشتن گواهی اشتغال به خدمت به سازمان نظام وظیفه عمومی شهری که در آن خدمت میکند تاییدیه اولیه را از نظام وظیفه دریافت خواهد کرد.

بعد از این مراحل سرباز با مراجعه به یگان و انجام مراحل تسویه حساب بطور کامل از پادگان ترخیص میشود و به شرایط قبل از خدمت سربازی بر میگردد.

اطلاعات آخرین وضعیت مشمول توسط یگان خدمتی به سازمان نظام وظیفه ارسال خواهد شد و معمولا بعد از یک هفته میتوان وضعیت ثبت شده در سامانه را از طریق سامانه پلیس من مشاهده کرد.بعد از پایان تحصیلات دوباره باید روند ارسال دفترچه برای به اتمام رساندن دوره سربازی انجام شود.اشخاصی که با ایست خدمت وارد دانشگاه شده اند اگر پذیرش یا امریه نگیرند معمولا دوباره در یگان قبلی مشغول به خدمت خواهند شد.

اگر در دوره سربازی هستید و قصد انجام ایست خدمت را دارید پیشنهاد میکنم اینکار را بعد از دوره آموزشی انجام دهید چون با گذراندن دوره آموزشی بعد ها که دوباره به خدمت سربازی اعزام میشوید دیگر لازم نیست آموزش ببینید در حالی که اگر برای مثال بعد از ۳۰ روز ایست خدمت بزنید در آینده دوره آموزشی را بطور کامل باید بگذرانید ولی این ۳۰ روز در سوابق کلی خدمتی شما لحاظ میشود. با زمان بندی مناسب و بررسی شرایط اینکار را حتما منطقی و به دور از احساسات انجام دهید تا با توجه به تغیرات قوانین خدمت سربازی و بطبع سخت تر شدن آن پشیمون نشوید.

مدارک لازم برای ایست خدمت

همانطور که گفته شد ایست خدمت در ۲ حالت تحصیلی و درمانی انجام میشود و برای هر کدام مدارکی مورد نظر است .

 • ارائه مدرک قبولی از دانشگاه به یگان خدمتی
 • ارائه پذیرش تحصیلی خارج از کشور به یگان خدمتی ( مخصوص دانشجویان خارج از کشور)
 • ارائه تاییدیه سازمان نظام وظیفه به یگان خدمتی
 • ارائه نظر شورای پزشکی به یگان خدمتی ( مخصوص ایست خدمت با استفاده از بیماری )
 • تسویه حساب با یگان و تقدیم نامه رهایی به سازمان نظام وظیفه
 • ثبت معافیت تحصیلی جدید در سیستم نیروی انتظامی ثبت معافیت موقت ۶ ماهه در سیستم نیروی انتظامی

نکته

بعد از پایان تحصیل یا دوره ۶ ماهه تمامی مشمولان باید ادامه خدمت سربازی را انجام دهند. حتی اگر کسی یک روز هم خدمت کرده باشد این مدت برای او ذخیره میشود و ادامه خدمت سربازی با قانون جدید برای مشمول لحاظ خواهد شد.

کسانی که در هر مقطع دوره آموزشی ایست خدمت بزنند باید دوباره دوره آموزشی را بگذرانند اما در رابطه با کسانی که در یگان اینکار را انجام میدهند گذراندن دوره آموزشی مورد نیاز نیست و مستقیم وارد یگان خواهند شد.

ایست خدمت سربازی برای ادامه تحصیل

ایست خدمت سربازی برای ادامه تحصیل

برای انجام ایست خدمت برای ادامه تحصیل به هیچ عنوان تاکید میکنم به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید دارای غیبت سربازی باشید.اگر شخصی هستید که ۳ سال است از آخرین مدرک تحصیلی شما گذشته و اقدامی برای سربازی نکردید حتی با ورود به خدمت سربازی و قبولی در دانشگاه هم نمیتوانید ادامه تحصیل دهید هر چند رتبه ۱ کنکور شوید!

از تمامی مقاطع تحصیلی برای غیبت نخوردن حداکثر باید ۱ سال گذشته باشد بجز فارغ التحصیلان دیپلم در خرداد ماه که تا مهر سال بعد از دریافت مدرک برای ارسال دفترچه وقت دارند.

پس خارج از این ۱ سال حتی اگر دفترچه هم پست شود بازهم مشمول غایب است مگر اینکه دلیل موجه داشته باشد.اگر برای ورود به دانشگاه به زمان مقرر نرسدید و از این ۱ سال هم در حال عبور بودید دفترچه خدمت را ارسال کنید تا غیبت نخورید و با شروع ترم میتوانید به راحتی ایست خدمت سربازی بزنید و وارد دانشگاه شوید.

مثالی میزنم تا بیشتر برایتان جا بیوفتد.اگر شما برای مهر ماه ۱۴۰۲ قصد ورود به دانشگاه دارید و فرجه ۱ ساله شما در بهمن ماه ۱۴۰۱ به پایان میرسد حتما باید تا قبل از بهمن یعنی ۷ ماه قبل از شروع دانشگاه دفترچه خدمت ارسال شود.

با اینکار شما اعزامی اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ خواهید شد هرچند میتوان این تاریخ هم تا ۱ ماه تمدید کرد اما ناچار مجبور به خدمت سربازی هستید و حدود ۳ ماهی خدمت سربازی را تجربه خواهید کرد.با اینکار هم غیبتی نخوردید و هم ادامه تحصیل دادید و هم مدتی را که در دوره سربازی بودید برایتان ذخیره خواهد شد.این آخرین راه برای ادامه تحصیل است!

اگر برای اطلاع از سنوات تحصیلی هر کدام از مقاطع تحصیلی و نحوه ثبت نام در دانشگاه ها برای زدن ایست خدمتی میتوانید همین الان با سرباز مشاور تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت تحصیلی

ایست خدمت برای تحصیل در خارج از کشور

برای اینکار دقیقا همان قوانین ایست خدمت برای ادامه تحصیل در ایران وجود دارد و هیچ تفاوتی نیست.یعنی نباید غیبت وجود داشته باشد و ورودی ها حتما برای مهر ماه و بهمن ماه است.اما چند شرط دیگر برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند به قانون اضافه شده است.

👈 نمیشود جز برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری یا رشته های پزشکی است خدمت زد پس فارغ التحصیلان دیپلم فقط اجازه دارند برای ورود به رشته های پزشکی ایست خدمت بزنند و از ایران خارج شوند.

👈 ویزای تحصیلی از سوی کشور مقصد حتما باید صادر شده باشد در غیر اینصورت پذیرش تحصیلی قطعی نشده!

👈وزارت علوم یا وزارت بهداشت باید رشته و دانشگاه پذیرش شده را تایید کنند پس بطور دلخواه نمیشود در هر رشته و دانشگاهی ورود پیدا کرد!

👈 تمامی موارد ذکر شده باید مورد تایید سفارت آن کشور در ایران یا خارج ایران باشد و به رویت سازمان نظام وظیفه عمومی برسد.

👈 بعد از تایید مشمول میتواند ایست خدمت بزند و از یگان خدمتی تسویه کند و با گذاشتن وثیقه های لازم از کشور به مدت معلوم خارج شود.

حتما دقت داشته باشید تا علاوه بر پذیرش دانشگاه ویزا تحصیلی بررسی خواهد شد و سازمان نظام وظیفه عمومی با دقت فراوان تمامی مدارک گفته شده را بررسی خواهد کرد.پس از قبل از ورود به سربازی باید با دقت تمامی شرایط را در نظر بگیرید تا با کمبود زمان یا نواقص مدارک یا از دست دادن ترم در دانشگاه خارج از کشور مواجه نشوید.

ایست خدمتی برای دانشگاه آزاد

بسیاری از افراد بر این تصور هسند که ایست خدمت سربازی فقط برای قبولی در کنکور و آن هم در دانشگاه های دولتی مورد قبول است در حالی که فقط مقطع تحصیلی قبولی ملاک است نه جنس دانشگاه و نوع قبولی!

پس میشود حتی در دانشگاه آزاد یا پیام نور در مقطع کارشناسی یا بالاتر قبول شد و ایست خدمت زد. نکته جالب دیگر این است که حتی میشود با قبولی بر اساس معدل یا همان قبولی بدون کنکور در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی از این قانون استفاده کرد.

ایست خدمت برای درمان های پزشکی

علاوه بر ادامه تحصیل نوعی دیگر از ایست خدمت وجود دارد که البته اصلا اختیاری نیست و طبق خواسته ما انجام نمیشود

.ممکن است افرادی در حین خدمت سربازی به دلیل مشکلات قبلی یا مشکلات ایجاد شده دچار بیماری های مختلفی شوند که با تایید یگان و کمیسیون پزشکی مربوطه مشمول در صورت معاف نشدن میتواند وارد معافیت موقت ۶ ماهه شود و تا در این مدت درمان صورت گیرد و در غیر اینصورت معاف خواهد شد.

این موضوع هم نوعی ایست خدمت است چون بطور کامل تسویه انجام خواهد شد و حتی سازمان نظام وظیفه عمومی برگه ایست خدمت صادر میکند.

یا ممکن است پدر مشمول در حین خدمت او فوت کند یا پدر و مادر طلاق بگیرند.همانطور که میدانید باید از فوت یا طلاق ۳۰ ماه بگذرد تا شرایط نهایی معافیت ایجاد شود اما طبق قانون برای رعایت حال خانواده مشمول میتواند با ایست خدمت سربازی وارد دوره معافیت موقت شود تا ۳۰ ماه بعد از اتفاق های گفته شده بگذرد و بعد از آن تعین تکلیف نهایی انجام خواهد شد.

در واقع مشمول یا معاف دائم میشود یا معافیت موقت ابطال و به یگان خدمتی معرفی خواهد شد.

تمامی قوانین معافیت های پزشکی و کفالت در این قانون بطور مستقل وجود دارد و ایست خدمت در صورت وجود شرایط قابل اجرا است.برای مثال فردی که دارای غیبت است حتی اگر فوت یا طلاق اتفاق بیوفتد به هیچ عنوان اجازه دریافت معافیت موقت کفالت نخواهد داشت.

جز موارد گفته شده نمیتوان با روش دیگری ایست خدمت سربازی زد اما سرباز مشاور بعنوان اولین و بزرگترین مرکز مشاوره سربازی کشور آماده پاسخگویی و مشاوره به شما عزیزان در تمامی مسائل مربوط به سربازی است. میتوانید همین الان وقت مشاوره خود را رزرو کنید یا با ما تماس بگیرید.

 شرایط ایست خدمت در امریه

زمانی که شخصی امریه میشود قطعا باید در مصاحبه امریه شرکت کند و در خیلی از امریه ها تعهد خدمتی از مشمول اخذ میشود تا در تمام طول دوران خدمت امریه نتواند از کسری خدمت یا انتقالی و حتی ایست خدمت سربازی استفاده کند.

در واقع تمام اختیارات به اداره مربوطه سپرده میشود و بر اساس قانون و کمبود نیرو و عدم تایید ارگان مربوطه امکان ایست خدمت در دوران امریه وجود ندارد. البته بعضی از ارگان های دولتی و نظامی با این موضوع مشکلی ندارند اما بهتر است عدم تایید این موضوع را در نظر داشته باشید.

نکته

معمولا راحت ترین شرایط ایست خدمت سربازی امریه مربوط به شرکت های دانش بنیان است.

چگونگی ایست خدمت در دوره آموزشی

بسیار اتفاق افتاده است که مشمولان جهت عدم ورود به غیبت سربازی یا ایجاد فاصله زمانی بین مدت معافیت تحصیلی و ثبت نام دانشگاه مجبور به ارسال دفترچه و اعزام به خدمت سربازی شده اند. اگر نتایج نهایی انتخاب رشته دانشگاه در دوران آموزشی اعلام شود بدون هیچ مشکلی و طبق مراحل و مدارک گفته شده میتوان از ایست خدمت استفاده کرد.

همچنین اگر سربازی قبل از خدمت سربازی بیماری خاصی داشته باشد که آن را معاف نکنند و در دوران آموزشی بیماری عود کند یا بطور کلی در دوران آموزشی دچار بیماری و مشکل شود میتواند برای کمیسیون پزشکی اقدام و با نظر شورای پزشکی از ایست خدمت و معافیت موقت استفاده کند.

با دریافت ایست خدمت در طول دوران آموزشی قطعا مشمول تجدید دوره آموزشی میشود اما تعدا روزهایی که در دوره آموزشی بوده از مدت نهایی خدمتش کسر خواهد شد.

تغییر یگان بعد از ایست خدمتی به چه صورت است ؟

خیلی از افرادی که ایست خدمت میزنند و دوباره وارد خدمت سربازی میشوند این سوال را دارند که آیا یگان در اعزام مجدد تغییر میکند یا امکان تغییر یگان وجود دارد یا خیر ؟

مشمولانی که ایست خدمت تحصیلی میزنند بعد از اعزام مجدد با همان کد به خدمت سربازی اعزام میشوند اما با توجه به شرایط جدید در همان یگان تقسیم نمیشوند .برای مثال اگر شخصی در ارتش خدمت کند و از ایست خدمت استفاده کرده باشد دوباره در همان ارتش تقسیم خواهد شد اما هیچ لزومی ندارد دوباره وارد یگان قبلی شود.

در مورد ایست خدمت سربازی با استفاده از بیماری هم که تکلیف مشخص است قطعا سرباز وارد یگان قبلی میشود البته با توجه به بیماری و شرایط معافیت از خدمات رزمی مثلا برای بیماری های اعصاب و روان میتواند از انتقالی به یگان محل بومی زندگی استفاده کند.

نکته

کسانی که در یگان ایست خدمت میزنند در اعزام مجدد امکان دریافت امریه سربازی نخواهند داشت و تنها کسانی که در دروه آموزشی از ایست خدمت سربازی استفاده کرده اند میتوانند وارد امریه شوند.

با استفاده از ایست خدمت تحصیلی و حتی پزشکی میتوان از شرایط و قوانین خروج از کشور استفاده کرد. مشمولانی که غایب هستند اما در وضعیت معافیت موقت قرار گرفته اند هم با تایید سازمان نظام وظیفه میتوانند به واسطه درمان از کشور خارج شوند.

 شرایط آموزشی بعد از ایست خدمتی

بسیاری از سربازان هستند که وقتی با شرایط سخت دوره آموزشی مواجه میشوند به سرعت تصمیم به دریافت ایست خدمت سربازی میگیرند.برای گرفتن ایست خدمت فرقی ندارد که در کجای خدمت سربازی و در ماه چندم هستید.

تنها کافیست مدارک گفته شده برای ترخیص پزشکی یا تحصیلی را به پادگان مربوطه ارائه دهید و بعد از تایید نهایی سازمان نظام وظیفه از یگان تسویه و وارد دانشگاه یا معافیت موقت پزشکی شوید.

توجه

تمام روزهایی که در آموزشی بودید برای شما در اعزام مجدد لحاظ خواهد شد اما باید دوره آموزشی را از اول بگذرانید همچنین کد خدمتی شما به احتمال زیاد در همان یگان خواهد خورد.

برای مثال اگر در روز ۳۸ دوره آموزشی ایست خدمت زدید و در دانشگاه قبول شدید این مدت خدمت ۳۸ روزه برای شما ذخیره میشود و روی برگه سبز درج خواهد شد اما بعد از اعزام مجدد با قوانین همان روز مدت خدمت منهای این ۳۸ روز با حضور مجدد در دوره آموزشی محاسبه میشود.

در پایان

ایست خدمت قانونی قابل استفاده برای تمام سربازان عزیز است اما به کسانی که مدت زیادی یا حداقل نصف خدمت سربازی را گذرانده اند قطعا پیشنهاد نمیشود.بهتر است در این شرایط مابقی خدمت را بگذرانید.

برای مشاوره در زمینه سربازی میتوانید همین الان با سرباز مشاور تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی بر اساس آخرین و به روز ترین قوانین وظیفه عمومی استفاده کنید.

34 پاسخ

 1. سلام یک سوال دارم من سال ۹۹ اموزشی ام را در ۰۵ کرمات به پایان رسوندم و یگانم سراب مشخص شد و دانشگاه قبول شدم و ایست خدمت زدم برای تسویه به سراب رفتم و ۶۶ روز برای من خدمت زدن.الان بهمن ۱۴۰۲ فارغ التحصیل میشوم الان سوالی که دارم من اقدام کنم برای اعزام اموزشی باید برم یا لازم نیست و مراحل اعزامش که اموزشیو تموم کردم چگونه است؟ ممنون میشم جواب بدین.

 2. سلام من اعزامی برج ۵ امسال هستم؛آیا میتوانم در کنکور سال ۱۴۰۳ شرکت کنم؟
  چون خیلی جاها گفتن در حین خدمت سربازی نمیشه کنکور داد.

 3. سلام خسته نباشید من سال ۱۴۰۱ سرباز بودم کنکور ارشد دارم و پس از ایست خدمت الان درحال تحصیل در دانشگاه هستم.میخواستم بدونم ک امکان گرفتن کسری خدمت با استفاده از انجام پروژه وجود داره.
  چون من ارگان خدمتم سازمان زندان ها بود و با توجه به پرس و جوی زیاد چیزی راجب این موضوع برای سازمان زندان ها پیدا نکردم
  ممنون میشم راهنماییم کنیم ❤️

 4. سلام در این بخش از متن که نوشته شده:«اگر شخصی هستید که ۳ سال است از آخرین مدرک تحصیلی شما گذشته و اقدامی برای سربازی نکردید حتی با ورود به خدمت سربازی و قبولی در دانشگاه هم نمیتوانید ادامه تحصیل دهید هر چند رتبه ۱ کنکور شوید!»جریان این ۳ سال چیست؟آیا اشتباها به جای ۱ سال ۳ سال تایپ شده؟

 5. سلام من فارغ التحصیل کارشناسی پیوسته هستم در صورت قبولی در دکتری پیوسته دندان پزشکی میتونم ایست خدمت بگیرم؟

 6. سلام،من ۱۲ ماه خدمت کردم بعدش دانشگاه افسری قبول شدم و انصراف دادم.الان برای بازگشت به ادامه خدمت دوباره میوفتم همون پادگان قبلی ارتش که بودم؟چون نظام وظیفه بهم گفت دوباره اعزام میشی مرکز آموزش این یعنی ۱۲ ماه خدمتم پاک میشه دوباره از اول باید برم ؟با توجه به اینکه یک ماه هم نمیشه تسویه حساب یگانی کردم.

 7. سلام وقتتون بخیر
  بنده سال ۹۹ به خدمت اعزام شدم
  بعد از سه ماه خدمت در یگان پدافند هوایی ایست خدمت زدم و مقطع ارشد دانشگاه رو شروع کردم
  الان بعد از سه سال فارغ‌التحصیل شدم.
  من موقع خدمت قبلیم معاف رزم و مجرد بودم
  الان متأهل شدم
  ایا پس از پست کردن دفترچه دوباره باید به آموزشی برم یا باید به محل خدمت قبلی برم؟
  با توجه به اینکه متأهل شدم امکانش هست مستقیم به پادگان شهر خودم فرستاده بشم؟

  1. سلام شما سرباز پدافند میشید و نیازی به آموزشی نیست البته به دلیل تاهل تقسیم در نزدکی ترین یگان خدمتی به همسر انجام میشه

 8. عرض سلام و وقت بخیر
  آیا این جمله که از یک سایتی برداشت شده از لحاظ قوانین نظام وظیفه صحیح است؟
  “طبق قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، سربازان در حال خدمت تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند به صورت هم زمان با خدمت خود، در کنکور سراسری یا سایر آزمون‌های سراسری از جمله کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی، کاردانی فنی حرفه‌ای و …. شرکت نمایند و سازمان سنجش مجوز اجرا آزمون را برای این دسته از داوطلبان را صادر نکرده است”

  یعنی در زمان خدمت، زمانی که در دوران آموزشی و یا یگان هستم، نمی‌توانم در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنم؟ و نمی‌توانم پس از قبولی در کنکور ایست خدمت بزنم؟

  (غیبت ندارم و در طول دوران تحصیل فقط یکبار انصراف از تحصیل داده ام)
  با تشکر

  1. سلام
   این مطلب در هر سایتی نوشته شده ۱۰۰ درصد غلط است هم میشود در حین خدمت برای ورود به مقطع بالاتر کنکور داد و هم میشود ایست خدمت زد

  2. سلام. من نتایج کنکور ارشدم حدودا ۱۵ شهریور میاد. دفترچه پر کردم واسه یک مرداد اعزام خورده که با تمدید میشه یک شهریور. سوالم اینه در ۱۵ روز آموزشی میتونم ایست خدمت بزنم؟ یعنی در دوران آموزشی امکان پذیره؟

 9. با سلام من پام آسیب دید و عمل جراحی انجام دادم
  الان حدوا ۳۰ روزه نمیتونم راه برم و استعلاجی من تموم شده و واقعا با این وضعیت قادر به ادامه خدمت نیستم ایا میتونم درخواست معافیت موقت بدهم یا خیر؟؟؟؟؟

  1. سلام میتونید در خواست کمیسیون پزشکی بزنید و قطعا امکان معافیت موقت وجود دارد

 10. سلام ایست خدمت تحصیلی برای امریه به چه صورت است؟ ظاهرا چون نهادی که سرباز امریه گرفته از اول حقوق ۲۴ ماه خدمت سرباز رو پرداخت میکنه، بعدا حتی اگر پذیرش از دانشگاه داشته باشی ایست خدمت نمیزنند. جذب امریه دانشگاه تهران که به این صورته. ممکنه در این زمینه راهنمایی بکنید، جایی که ایست خدمت تحصیلی برای امریه بزنه میشناسید؟🙏

 11. برای کنکور چطور ، من اسفند امسال کنکور خواهم داشت و آخرین تایم معافیت تحصیلیم بهمن ماه خواهد بود ، چیکار باید کنم دقیقا؟
  تو خدمت میتونم کنکور بدم؟
  یا باید کار دیگه ای بکنم

  1. کنکور دادن در حین خدمت سربازی مشکلی نداره ولی تا پایان شهریور باید خدمت کنید و بعد از ایست خدمت استفاده کنید

 12. سلام وقتتون بخیر
  آیا شخصی که قبلاً چند ماه خدمت کرده و آموزشی و چند ماه از یگان هم گذرانده ایست خدمت زده و مدرک کارشناسی و ارشد را گرفته مجدد برای رفتن به سربازی اقدام کند برای چند ماه باقی مانده باید دوباره آموزشی بره یا نیازی نیست ؟؟

 13. سلام من با مدرک کارشناسی رفتم خدمت الان سربازم کنکور ۱۴۰۲ دکتری پیوسته دامپزشکی پذیرفته شم میتوانم ایست خدمت بزنم

 14. سلام خسته نباشید ی سوال برام مبهم هست توراخدا دقیق جواب بدید؛من ورودی ۹۷ کارشناسی دانشگاه پیام نورهستم و تیر۴۰۱ از دانشگاه انصراف دادم و آخرین مدرک من همون پیش دانشگاهی هست حالا سوال من اینه با توجه به اینکه میگن بعدانصراف یکسال فرصت دارید وارد دانشگاه بشید تا معافیت تحصیلی بگیرید خب من اگر در کنکورتیر۴۰۲ شرکت کنم و پزشکی قبول بشم آیا من را میزارن چون میگن باید طی یکسال وارد دانشگاه بشید خب جواب کنکورنهایی کنکور مهرماه میاد خب یکسال من رد شده دیگ خب چیکارکنم به نظرتون همون تیر۴۰۲ بعدامتحان کنکور برم خدمت بعدش مثلا مهرماه قبول شدم آیا ایست خدمتی به من میدن ؟مثلا نمیگن که اون مهلت یکساله که برای تمدید معافیت تحصیلی بود تموم شده ؟

  1. سلام
   بله جز رفتن به خدمت و بعدش ایست خدمت زدن راهی ندارید دوست عزیز
   امیدواریم موفق باشید.

   1. سلام بنده امسال کنکور کارشناسی ارشد داده ام والان با مدرک لیسانس سربازیم، اول میخاستم بپرسم اگر درحین خدمت مثلا دو روز غیبت داشته باشم میتونم ایست بزنم یانه؟ دوما از اونجای که نتیجه نهای ارشد تقریبا دهه اول شهریور میاد من از چه تاریخی میتونم ایست خدمتی بزنم؟

    1. سلام غیبت در یگان قوانین خودش را دارد بعلاوه اینکه امکان ایست خدمت از ۲۵ شهریور به بعد میسر است

  2. سلام وقت بخیر
   من بدون غیبت دفترچه رو پست کردم و الان هم دوره آموزشیم تموم شده.
   ولی خوب امروز بخاطر فرمانده نرفتم سر یگان و غیبت خوردم ولی هنوز فراری نشدم.
   آیا میتونم من ایست خدمت بزنم ؟
   باتوجه به اینکه غیبتم در یگان یا در آموزشی بوده؟
   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید