تماس با مشاور

021-66037046

021-66197223

ایست خدمت سربازی

ایست خدمت سربازی

شده تا حالا به ایست خدمت سربازی فکر کنید؟

چه شرایطی برای ایست خدمت وجود دارد؟

چطور میشه ایست خدمت سربازی زد؟

اصلا چه کسانی حق اینکار را دارند؟

آیا برای خروج از کشور هم ایست خدمت وجود دارد؟

برای اینکه به جواب سوالاتتون در مورد ایست خدمت سربازی برسید کافیست تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.فراموش نکنید ایست خدمت به این معنی است که شما با انجام آن بطور کامل از دوره سربازی حتی اگر ۱۰ روز خدمت کرده باشید میتوانید خارج شوید و به شرایط قبل از سربازی بازگردید اما این موضوع به معنی معافیت دائم نیست و همچنان سربازی با شما همراه خواهد بود.

شرایط دریافت ایست خدمت

بطور کلی ایست خدمت معمولا برای ادامه تحصیل یا بازگشت به تحصیل زده میشود.برای مثال اگر شخصی وارد دوره سربازی شده باشد به هر میزان که خدمت کرده باشد میتواند وارد مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته یا مقاطع تحصیلی بالاتر از آن چیزی که در آن فارغ التحصیل شده است شود.

قطعا با وجود غیبت غیر موجه سربازی امکان زدن ایست خدمت وجود ندارد یا شخصی که آخرین مدرک تحصیلی او دیپلم است جز با ورود به مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته نمیتواند ایست خدمت بزند.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت سربازی

همچنین برای زدن ایست خدمت به بهانه تحصیل نمیشود در مقطع تکراری ادامه تحصیل داد.یعنی اگر سرباز دارای مدرک کارشناسی باشد باید برای زدن ایست خدمت حتما به مقطع کارشناسی ارشد برود که مقطع بعد از کارشناسی است.ایست خدمت تحصیلی تنها با تاییدیه قبولی دانشگاه در ورودی مهر یا بهمن قابل ثبت است و جز این دو زمان در هیچ مقطع زمانی دیگر زدن ایست خدمت سربازی امکان پذیر نمیباشد.

مراحل دریافت ایست خدمت سربازی

برای دریافت ایست خدمت سربازی همانطور که گفته شد حتما باید نتیجه نهایی قبولی وجود داشته باشد و با نتایج اولیه کنکور یا داشتن برگه انتخاب رشته یا حتی با داشتن مدارک دعوت به مصاحبه که بعد از قبولی اولیه اتفاق میوفتد نمیشود اینکار انجام داد.

پس بعد از تایید قبولی نهایی و قطعی دانشگاه در مقاطع مورد تایید سازمان نظام وظیفه عمومی سرباز با داشتن گواهی اشتغال به خدمت به سازمان نظام وظیفه عمومی شهری که در آن خدمت میکند تاییدیه اولیه را از نظام وظیفه دریافت خواهد کرد.

بعد از این مراحل سرباز با مراجعه به یگان و انجام مراحل تسویه حساب بطور کامل از پادگان ترخیص میشود و به شرایط قبل از خدمت سربازی بر میگردد.

اطلاعات آخرین وضعیت مشمول توسط یگان خدمتی به سازمان نظام وظیفه ارسال خواهد شد و معمولا بعد از یک هفته میتوان وضعیت ثبت شده در سامانه را از طریق سامانه پلیس من مشاهده کرد.بعد از پایان تحصیلات دوباره باید روند ارسال دفترچه برای به اتمام رساندن دوره سربازی انجام شود.اشخاصی که با ایست خدمت وارد دانشگاه شده اند اگر پذیرش یا امریه نگیرند معمولا دوباره در یگان قبلی مشغول به خدمت خواهند شد.

اگر در دوره سربازی هستید و قصد انجام ایست خدمت را دارید پیشنهاد میکنم اینکار را بعد از دوره آموزشی انجام دهید چون با گذراندن دوره آموزشی بعد ها که دوباره به خدمت سربازی اعزام میشوید دیگر لازم نیست آموزش ببینید در حالی که اگر برای مثال بعد از ۳۰ روز ایست خدمت بزنید در آینده دوره آموزشی را بطور کامل باید بگذرانید ولی این ۳۰ روز در سوابق کلی خدمتی شما لحاظ میشود. با زمان بندی مناسب و بررسی شرایط اینکار را حتما منطقی و به دور از احساسات انجام دهید تا با توجه به تغیرات قوانین خدمت سربازی و بطبع سخت تر شدن آن پشیمون نشوید.

ایست خدمت سربازی برای ادامه تحصیل

ایست خدمت سربازی برای ادامه تحصیل

برای انجام ایست خدمت برای ادامه تحصیل به هیچ عنوان تاکید میکنم به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید دارای غیبت سربازی باشید.اگر شخصی هستید که ۳ سال است از آخرین مدرک تحصیلی شما گذشته و اقدامی برای سربازی نکردید حتی با ورود به خدمت سربازی و قبولی در دانشگاه هم نمیتوانید ادامه تحصیل دهید هر چند رتبه ۱ کنکور شوید!

از تمامی مقاطع تحصیلی برای غیبت نخوردن حداکثر باید ۱ سال گذشته باشد بجز فارغ التحصیلان دیپلم در خرداد ماه که تا مهر سال بعد از دریافت مدرک برای ارسال دفترچه وقت دارند.

پس خارج از این ۱ سال حتی اگر دفترچه هم پست شود بازهم مشمول غایب است مگر اینکه دلیل موجه داشته باشد.اگر برای ورود به دانشگاه به زمان مقرر نرسدید و از این ۱ سال هم در حال عبور بودید دفترچه خدمت را ارسال کنید تا غیبت نخورید و با شروع ترم میتوانید به راحتی ایست خدمت سربازی بزنید و وارد دانشگاه شوید.

مثالی میزنم تا بیشتر برایتان جا بیوفتد.اگر شما برای مهر ماه ۱۴۰۲ قصد ورود به دانشگاه دارید و فرجه ۱ ساله شما در بهمن ماه ۱۴۰۱ به پایان میرسد حتما باید تا قبل از بهمن یعنی ۷ ماه قبل از شروع دانشگاه دفترچه خدمت ارسال شود.

با اینکار شما اعزامی اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ خواهید شد هرچند میتوان این تاریخ هم تا ۱ ماه تمدید کرد اما ناچار مجبور به خدمت سربازی هستید و حدود ۳ ماهی خدمت سربازی را تجربه خواهید کرد.با اینکار هم غیبتی نخوردید و هم ادامه تحصیل دادید و هم مدتی را که در دوره سربازی بودید برایتان ذخیره خواهد شد.این آخرین راه برای ادامه تحصیل است!

اگر برای اطلاع از سنوات تحصیلی هر کدام از مقاطع تحصیلی و نحوه ثبت نام در دانشگاه ها برای زدن ایست خدمتی میتوانید همین الان با سرباز مشاور تماس بگیرید.

ایست خدمت با پذیرش دانشگاه های خارج از کشور

برای اینکار دقیقا همان قوانین ایست خدمت برای ادامه تحصیل در ایران وجود دارد و هیچ تفاوتی نیست.یعنی نباید غیبت وجود داشته باشد و ورودی ها حتما برای مهر ماه و بهمن ماه است.اما چند شرط دیگر برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند به قانون اضافه شده است.

اول

نمیشود جز برای مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری یا رشته های پزشکی است خدمت زد پس فارغ التحصیلان دیپلم فقط اجازه دارند برای ورود به رشته های پزشکی ایست خدمت بزنند و از ایران خارج شوند.

دوم

ویزای تحصیلی از سوی کشور مقصد حتما باید صادر شده باشد در غیر اینصورت پذیرش تحصیلی قطعی نشده!

سوم

وزارت علوم یا وزارت بهداشت باید رشته و دانشگاه پذیرش شده را تایید کنند پس بطور دلخواه نمیشود در هر رشته و دانشگاهی ورود پیدا کرد!

چهارم

تمامی موارد ذکر شده باید مورد تایید سفارت آن کشور در ایران یا خارج ایران باشد و به رویت سازمان نظام وظیفه عمومی برسد.

پنجم

بعد از تایید مشمول میتواند ایست خدمت بزند و از یگان خدمتی تسویه کند و با گذاشتن وثیقه های لازم از کشور به مدت معلوم خارج شود.

حتما دقت داشته باشید تا علاوه بر پذیرش دانشگاه ویزا تحصیلی بررسی خواهد شد و سازمان نظام وظیفه عمومی با دقت فراوان تمامی مدارک گفته شده را بررسی خواهد کرد.پس از قبل از ورود به سربازی باید با دقت تمامی شرایط را در نظر بگیرید تا با کمبود زمان یا نواقص مدارک یا از دست دادن ترم در دانشگاه خارج از کشور مواجه نشوید.

ایست خدمت برای درمان های پزشکی

علاوه بر ادامه تحصیل نوعی دیگر از ایست خدمت وجود دارد که البته اصلا اختیاری نیست و طبق خواسته ما انجام نمیشود

.ممکن است افرادی در حین خدمت سربازی به دلیل مشکلات قبلی یا مشکلات ایجاد شده دچار بیماری های مختلفی شوند که با تایید یگان و کمیسیون پزشکی مربوطه مشمول در صورت معاف نشدن میتواند وارد معافیت موقت ۶ ماهه شود و تا در این مدت درمان صورت گیرد و در غیر اینصورت معاف خواهد شد.

این موضوع هم نوعی ایست خدمت است چون بطور کامل تسویه انجام خواهد شد و حتی سازمان نظام وظیفه عمومی برگه ایست خدمت صادر میکند.

یا ممکن است پدر مشمول در حین خدمت او فوت کند یا پدر و مادر طلاق بگیرند.همانطور که میدانید باید از فوت یا طلاق ۳۰ ماه بگذرد تا شرایط نهایی معافیت ایجاد شود اما طبق قانون برای رعایت حال خانواده مشمول میتواند با ایست خدمت سربازی وارد دوره معافیت موقت شود تا ۳۰ ماه بعد از اتفاق های گفته شده بگذرد و بعد از آن تعین تکلیف نهایی انجام خواهد شد.

در واقع مشمول یا معاف دائم میشود یا معافیت موقت ابطال و به یگان خدمتی معرفی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت تحصیلی

تمامی قوانین معافیت های پزشکی و کفالت در این قانون بطور مستقل وجود دارد و ایست خدمت در صورت وجود شرایط قابل اجرا است.برای مثال فردی که دارای غیبت است حتی اگر فوت یا طلاق اتفاق بیوفتد به هیچ عنوان اجازه دریافت معافیت موقت کفالت نخواهد داشت.

جز موارد گفته شده نمیتوان با روش دیگری ایست خدمت سربازی زد اما سرباز مشاور بعنوان اولین و بزرگترین مرکز مشاوره سربازی کشور آماده پاسخگویی و مشاوره به شما عزیزان در تمامی مسائل مربوط به سربازی است. میتوانید همین الان وقت مشاوره خود را رزرو کنید یا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

مرخصی سربازی

مرخصی سربازی

مرخصی سربازی جز جدایی ناپذیر و شیرین خدمت سربازی است.احتمالا سربازان از روز اولی که وارد دوره آموزشی میشوند تا روز آخر خدمت تنها اهرم

ادامه مطلب »
Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید