معافیت سربازی ۱۴۰۳ – به روز ترین قوانین اجرایی

معافیت سربازی

معافیت سربازی بدون شک یکی از مهم ترین دغدغه های آقایون است که بعد از مشمول شدن و نزدیک شدن به دوره سربازی به آن فکر میکنند. معافیت انواع مختلفی دارد که بطبع هر نوع آن دارای شرایط بخصوصی است.

در ادامه شما را با انواع معافیت خدمت سربازی آشنا میکنیم همچنین شرایط لازم برای معافیت را بیان خواهیم کرد.جدید ترین قوانین معافیت در سال جاری را بررسی میکنیم و بهترین روش‌ها را به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

انواع معافیت سربازی در ایران

معافیت ها در ۲ گروه کلی قرار میگیرند :

معافیت دائم

منظور از معافیت دائم سربازی این است که با استفاده از یکی از روش های موجود در قانون مشمول بتواند قبل یا در حین خدمت سربازی معاف شود.این معافیت به مواردی همچون مدرک تحصیلی ، سن ، بیماری و حتی تاهل و داشتن فرزند مربوط میشود.

معافیت موقت

نوعی دیگر از معافیت خدمت سربازی وجود دارد که به معافیت موقت مربوط میشود.در معافیت موقت مشمول قبل یا حین خدمت سربازی معاف خواهد شد اما بعد از پایان معافیت موقت باید برای بررسی دوباره مراجعه کند که ممکن است دوباره تمدید شود یا اینکه مشمول کلا از خدمت سربازی معاف شود و در حالت آخر با ابطال معافیت به خدمت سربازی اعزام شود.

لیست انواع معافیت دائم
معافیت متاهلین بالای ۴۰ سالمعافیت کفالت
معافیت پزشکیمعافیت ایثارگری
معافیت متاهلین کمتر از ۴۰ سالمعافیت موارد خاص
معافیت با خرید خدمت سربازیمعافیت ماده ۶ بهزیستی
معافیت ماده ۹ بهزیستیمعافیت کمیته امداد
معافیت عفو رهبریمعافیت ساکنین جزایر خلیج فارس

لیست انواع معافیت موقت
معافیت موقت حین تحصیلمعافیت موقت ایست خدمت
معافیت موقت پزشکیمعافیت موقت کفالت

توجه

تمام موارد گفته شده دارای شرایط و آیین نامه مشخصی است که از سوی سازمان وظیفه عمومی منتشر شده است و لازم است مشمول حتما دارای این شرایط باشد.در ادامه مفصل به شرایط هر کدام از حالت میپردازیم.

انواع معافیت های دائم سربازی

معافیت های دائم همانطور که گفته شد باعث میشود تا مشمول بطور کامل از خدمت سربازی معاف شود و در هر مرحله ای حتی اگر در حین خدمت یا سرباز فراری باشد بتواند معافیت بگیرد. انواع معافیت دائم سربازی این ها هستند:

معافیت سربازی پزشکی

معافیت های پزشکی مربوط به بیماری هایی میشود که مشمول را ناتوان کرده است و در واقع از شرایط عادی زندگی دور میکند.تقریبا هر بیماری ای که فکرش را بکنید در ۱۷ بخش و بیش از ۳۰۰ بند توسط نظام وظیفه تدوین شده است که بر اساس آن میتوان معافیت گرفت.

در معافیت پزشکی شرایط سنی یا غیبت سربازی وجود ندارد اما یکی از مهم ترین شرایطی که برای صدور معافیت در نظر گرفته میشود مدرک تحصیلی است.پس هر چقدر مدرک تحصیلی بالاتر باشد امکان معافیت کمتر خواهد شد همچنین در اکثر بیماری ها نمیشود در حین تحصیل برای معافیت سربازی اقدام کرد.

👈 جزئیات کامل و انواع معافیت پزشکی 👉

معافیت سربازی کفالت

هنگامی که والدین فردی به دلایل مختلف توانایی سرپرستی خانواده را نداشته باشند و یا طلاق گرفته باشند،در این شرایط، فرد می‌تواند کفالت پدر یا مادر خود را بگیرد. شایان ذکر است که گرفتن کفالت صرفاً به والدین محدود نمی‌شود و فرد می‌تواند کفالت برادر، خواهر، مادربزرگ و پدر بزرگ خود را که هر کدام قوانین مشخصی دارند بگیرد.

در معافیت کفالت بر خلاف معافیت پزشکی مدرک تحصیلی ملاک نیست اما شرایطی همچون عدم غیبت سربازی یا تک فرزند ذکور بالای ۱۸ سال بودن و البته زندگی مشمول با شخصی که قرار است کفالتش را بر عهده بگیرد جز شرایط اصلی و مهم میباشد.

👈 شرایط کامل معافیت کفالت 👉

معافیت سربازی ایثارگری

این معافیت سربازی مربوط به کسانی است که یکی از اعضای درجه ۱ خانواده آن ها در مناطق جنگی و عملیاتی به مدت طولانی حضور داشته است یا بر اساس آسیب های جسمی یا روحی روانی جانباز شده است.البته رزمندگانی که مدتی را تحت اسارت بوده اند هم شامل این قانون معافیت میشوند.

شرایط معافیت ایثارگری

✔️ حداقل مدت حضور در جبهه های جنگ ۳۰ ماه

✔️ حداقل درصد جانبازی برای معافیت ۲۵ درصد

✔️ حداقل مدت اسارت برای معافیت ۱۲ ماه

قانون تلفیق معافیت ایثارگری

در صورتی که هر کدام از موارد گفته شده به حد نصاب تعیین شده نرسد بر اساس قانون تلفیق و رسیدن جمع این موارد به عدد ۳۰ مشمول میتواند از خدمت سربازی معاف شود و در غیر اینصورت کسری خدمت به او تعلق میگیرد.

👈 جزئیات کامل معافیت ایثارگری 👉

معافیت سربازی موارد خاص

معافیت با موارد خاص همانطور که از اسم آن مشخص است در کمترین حالت ممکن انجام میشود و در واقع افراد بسیار کمی هستند که شامل این موارد میشوند اما به هر حال سازمان وظیفه عمومی این شرایط هم پیش بینی کرده است و میتوان از طریق این موارد معافیت گرفت.

✔️ ازدواج با همسر معلول

✔️ داشتن فرزند معلول

✔️ خرید خدمت سربازی

✔️ عفو رهبری

✔️ معافیت سربازی ۳ خواهری

البته هر کدام از این موارد خودش دارای شرایط مشخص و آیین نامه میباشد که مشمول حتما باید دارا باشد تا بتواند از معافیت خدمت سربازی موارد خاص بهره مند شوند.

معافیت سربازی متاهلین

بر اساس قوانین جدید معافیت خدمت سربازی متاهلین دارای فرزند میتوانند از خدمت سربازی معاف شوند. این شرایط برای تمام مشمولانی که در حین خدمت سربازی هستند یا حتی فراری و غایب باشند وجود دارد و مشمول میتواند بواسطه آن از خدمت سربازی معاف شود.

شرایط معافیت سربازی بالای ۴۰ سال

با داشتن ۳ فرزند و حداقل سن ۴۰ سال تحت هر شرایطی فرد معاف میشود.

شرایط معافیت زیر ۴۰ سال

با داشتن ۴ فرزند در سن کمتر از ۴۰ سال تحت هر شرایطی فرد معاف میشود.

👈 جزئیات کامل معافیت سربازی متاهلین بالای ۴۰ سال و دارای فرزند 👉

توجه

مشمولانی که بعنوان سرباز فراری محسوب میشوند باید برای دریافت معافیت به یگان خدمتی مراجعه کنند و از طریق یگان اقدام کنند.

در صورت نداشتن تعداد فرزند تعیین شده برای معافیت میشود از کسری خدمت سربازی تاهل و فرزند استفاده کرد.

معافیت سربازی عفو رهبری

یکی از قوانین معافیت خدمت سربازی مربوط به داشتن حداقل سن مشمولان است که در آن دیگر داشتن یا نداشتن فرزند ملاک نیست.در حال حاضر متولدین تا ۱۳۵۴ میتوانند حتی در صورت مجرد بودن یا نداشتن فرزند از خدمت سربازی معاف شوند.

همچنین کسانی که به سن ۵۰ سالگی برسند یا رسیده باشند دیگر نیازی به اقدام رسمی در نظام وظیفه ندارند و شناسنامه این افراد حکم معافیت دارد و میشود از تمامی خدمات کارت پایان معافیت یا پایان خدمت سربازی استفاده کرد.

معافیت با خرید خدمت سربازی

در برهه های زمانی مشخصی خرید خدمت سربازی با شرایط و مبالغ مختلف وجود داشته است. آخرین بار مربوط به سال ۹۵ میباشد که تا سال ۹۷ با مبالغ بسیار مناسب و شرط ۸ سال غیبت وجود داشت و حتی میشد مبلغ خرید خدمت سربازی را بصروت قسطی پرداخت کرد.

در پایان سال ۱۴۰۰ مجلس قانون خرید خدمت سربازی را تصویب کرد که مبلغ آن ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان با غیبت حداقل ۵ سال بود اما این قانون مورد تایید ستاد کل نیروهای مسلح قرار نگرفت و توسط شورای نگهبان رد شد.

معافیت سربازی با ماده ۶ و ۹ بهزیستی

این معافیت مربوط به کسانی است که قصد دارند کفالت مادر را بر عهده بگیرند اما تکس پسر نیستند و مادر به دلیل معلولیت شدید جسمی ، ذهنی یا روانی تحت پوشش بهزیستی است.همچنین مشمولانی که دارای خواهر و براد معلول باشند یا دو نفر از اعضای خانواده آن ها عضو بهزیستی باشد میتوانند از این معافیت استفاده کنند.

معافیت سربازی کمیته امداد

همانطور که در رابطه بهزیستی میشود کفالت مادر دارای چند فرزند پسر بالای ۱۸ سال به دلیل فاقد همسر بودن را گرفت در کمیته امداد امام خمینی هم این قانون وجود دارد و میشود با عضویت دائمی مادر کمیته امداد از معافیت خدمت سربازی بهره مند شد.

👈 جزئیات کامل معافیت بهزیستی 👉

معافیت سربازی با داشتن خواهر یا برادر معلول

یکی از معافیت هایی که در سال ۱۴۰۳ اصلاح شد و بهتره بگیم دریافت آن تسهیل پیدا کرده است مربوط به مددجویان بهزیستی است.در این معافیت سربازی طبق قانون جدید اگر مشمول تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال باشد و خواهر یا برادر معلول عضو بهزیستی داشته باشد میتواند از خدمت سربازی معاف شود.

همچنین مشمولانی که تنها فرزند ذکور نیستند و برادر بالای ۱۸ سال دارند برای معافیت لازم است حداقل دو نفر از اعضای خانواده آن ها اعم از خواهر و برادر یا پدر و مادر عضو بهزیستی با درجه شدید باشند این قانون تا قبل از سال ۱۴۰۳ مربوط به خانواده هایی میشد که دارای ۳ عضو بهزیستی بودند.

معافیت سربازی ساکنین جزایر خلیج فارس

کسانی که به مدت طولانی در یکی از جزایر چندگانه خلیج فارس ساکن هستند با تایید سازمان نظام وظیفه استان هرمزگان و دیگر نهاد های ذی صلاح میتوانند از خدمت سربازی معاف شوند.این قانون در تابستان سال ۱۴۰۳ به تصویب نیروهای مسلح رسید.

راهنمای ویدیویی چگونگی معافیت از خدمت سربازی

انواع معافیت های موقت سربازی

معافیت موقت میتواند برای بسیاری از مشمولان حائز اهمیت باشد و برای بعضی دیگر داشتن یا نداشتن آن چندان اهمیت ندارد اما در هر صورت انواع معافیت موقت وجود دارد که بواسطه آن میشود برای مدتی از رفتن به خدمت سربازی معاف شد حتی از کشور خارج شد یا در آزمون های استخدامی شرکت کرد همچنین قبولی در دانشگاه با معافیت موقت امکان پذیر است.

معافیت موقت تحصیلی

از سن ۱۸ سالگی و دقیقا از زمانی که فرد مشمول میشود میتواند با ورود به دانشگاه از معافیت تحصیلی استفاده کند و بعد از پایان تحصیلات وضعیت وظیفه عمومی خودش را مشخص کند در واقع معافیت تحصیلی دانش آموزی و دانشجویی نوعی معافیت موقت است.

هر مقطع تحصیلی زیر نظر وزارت علوم یا بهداشت سنوات تحصیلی یا همان مدت زمان مشخص خودش را دارد همچنین برای دانشجویانی که انصراف میدهند یا اخراج میشوند قوانین معافیت تحصیلی مشخصی تدوین شده است که برای استفاده از آن لازم است اطلاعات کافی داشته باشید.

👈 جزئیات کامل و شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانش جویان 👉

معافیت موقت کفالت

همانطور که میدانید برای دریافت معافیت کفالت مادر باید از طلاق یا فوت پدر ۳۰ ماه گذشته باشد تا مشمول بتواند بطور قطعی از خدمت سربازی معاف شود در صورتی که این زمان کامل نشده باشد به مشمول معافیت موقت کفالت داده میشود تا در این زمان وارد غیبت سربازی نشود.

جهت صدور معافیت موقت تمامی اقدامات از جمله تشکیل پرونده در دفاتر پلیس +۱۰ ، کمیسیون کفالت ، تحقیقات محلی و ارائه مدارک لازم باید به درستی انجام شود.

معافیت موقت پزشکی

اگر بر اساس آیین نامه های پزشکی موجود لازم باشد تا روند درمانی طی شود و بعد از آن شورای پزشکی تصمیم نهایی را اعلام کند به مشمول معافیت موقت پزشکی داده خواهد شد.این معافیت قبل از خدمت سربازی و در حین خدمت در بازه های ۶ ماهه صادر میشود و میتواند تا چند دوره به مشمول معافیت موقت پزشکی تعلق گیرد.

با دریافت معافیت موقت پزشکی و نیاز به درمان مشمول در خارج از کشور امکان خروج از کشور فراهم خواهد شد همچنین مشمول موظف است در پایان این دوره خود را برای بررسی مجدد به نظام وظیفه یا یگان خدمتی معرفی کند.مهم ترین بیماری های دارای معافیت موقت پزشکی:

✔️ بیماری واریکوسل

✔️ بیماری هیدروسل

✔️ بیماری های مربوط به جراحی دیسک کمر

✔️ بیماری های مربوط به مشکلات پوستی

✔️ بیماری های مربطو به شکستگی استخوان

✔️ بیماری های مربوط به اعصاب و روان

✔️ بیماری های غدد

برای معافیت سربازی کجا باید رفت ( مراحل دریافت معافیت سربازی)

برای معافیت سربازی کجا باید رفت
 • مراجعه به دفاترپلیس+۱۰
 • دریافت فرم ۳ برگی از پلیس+۱۰ و تکمیل آن ها
 • مراجعه به مراکز واکسیناسیون و مهر برگه توسط مرکز
 • مراجعه به پزشک معتمد نیروی انتظامی
 • مراجعه مجدد به پلیس+۱۰ و تحویل مدارک
 • ارسال پیامک توسط وظیفه عمومی و مشخص کردن زمان و مکان کمیسیون
 • حضور در جلسه کمیسیون معافیت مورد نظرارائه مدارک
 • گذشت بین ۳۰ تا ۴۵ روز و ارسال پیامک مجدد توسط وظیفه عمومی
 • حضور در کمیسیون وظیفه عمومی استان یا شهرستان
 • پرداخت هزینه مصوب کارت پایان خدمت در صورت رای معافیت کمیسیون
 • فرصت ۱۰ روزه برای اعتراض در صورت رد معافیت

توجه

مشمولان در حین خدمت سربازی برای استفاده از معافیت خدمت سربازی لازم است با داشتن نامه اشتغال به خدمت به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند اما در رابطه با معافیت پزشکی اقدام از طریق بیمارستان های زیر مجموعه یگان کفایت میکند و مراجعه به پلیس+۱۰ لازم نیست.

مدارک لازم برای معافیت سربازی

 • سوابق درمانی و بستری ( مخصوص معافیت پزشکی )
 • طلاق نامه یا گواهی فوت ( مخصوص معافیت کفالت )
 • اجاره نامه یا سند مالکیت محل سکونت
 • آخرین مدرک یا وضعیت تحصیلی
 • اشتغال به خدمت سربازی ( مخصوص مشمولان حین خدمت )
 • گواهی کمیته امداد یا بهزیستی ( مخصوص معافیت ماده ۶ و ۹ )
 • مدارک شناسایی همسر و فرزندان ( مخصوص معافیت بالای ۴۰ سال )
 • مدارک شناسایی تمام اعضای خانواده ( مخصوص تمام معافیت ها بجز پزشکی )
 • مدارک سکونتی در جزایر خلیج فارس ( مخصوص قانون جدید معافیت )
 • مدارک کامل شناسایی ( شناسنامه و کارت ملی )
 • انگشت نگاری الکترونیکی
 • عکسبرداری الکترونیکی

این موارد بطور کلی بیان شد تا بدانید برای دریافت هر کدام از معافیت های سربازی چه مدارکی لازم است .در صورت نقص در مدارک پرونده مشمول حتما برگشت خواهد خورد و هر بار مرجوع شدن پرونده از سوی نظام وظیفه حداقل ۱ ماه وقفه در روند رسیدگی ایجاد میکند.

قوانین جدید معافیت سربازی

 • مشمولان دارای خالکوبی در شرایط خاص
 • مشمولان دارای ۳ و ۴ فرزند با شرایط سنی
 • معافیت سربازی ساکنان جزایر خلیج همیشه فارس
 • معافیت سربازی مددجویان سازمان بهزیستی
 • معافیت پزشکی تراکم استخوان

👈 تمام قوانین جدید معافیت سربازی تصویب شده 👉

سوالات متدوال در خصوص معافیت سربازی

آیا با داشتن مادر معلول میشود از سربازی معاف شد؟

در این حالت مادر باید فاقد همسر باشد یا شخص دیگری بجز مادر هم عضو بهزیستی قرار بگیرد در غیر اینصورت کفیل مادر پدر است و معافیت ندارد.

با زندانی بودن پدر امکان کفالت مادر وجود دارد؟

بر اساس قانون مشمولی که پدرش زندان است تنها در صورتی معاف میشود که مادرش با استفاده از حق طلاق جدا شود.

ازدواج برادران یا در شهر دیگر زندگی کردن باعث دریافت معافیت کفالت میشود؟

قطعا این موضوع ربطی به معافیت ندارد حتی اگر مشمول تنها بازمانده در کنار مادر باشد و برادرانش در خارج از کشور زندگی کنند مگر اینکه به دلیل شرایط خاص مادر از کفالت ماده ۶ استفاده شود.

در صورت اعتیاد پدر میشود از معافیت کفالت استفاده کرد؟

اعتیاد بیماری قابل درمان محسوب میشود اما در صورت ایجاد عوارض جسمانی یا روانی شدید میتوان وارد بندهای معافیت کفالت پدر شد.

در صورت عدم معافیت پزشکی چه میشود؟

کسانی که در کمیسیون پزشکی معاف نشوند برای آن ها تاریخ اعزام صادر میشود و باید به خدمت سربازی اعزام شوند.

میشود معافیت پزشکی را باطل کرد؟

چنین موضوعی اصلا وجود ندارد چون بعد از آزمایشات و کمیسیون های متعدد معافیت صادر میشود اما اگر به هر دلیلی شخص در سلامت کامل باشد میتواند برای ابطال کارت اقدام کند.

میشود در حین کمیسیون پزشکی در دانشگاه ثبت نام کرد؟

زمانی که شخص برای کمیسیون پزشکی اقدام کند هیچ درخواست دیگری همچون معافیت تحصیلی قبل ثبت نیست تا اینکه پرونده تعیین و تکلیف نهایی شود.

مهاجران دارای شناسنامه ایرانی از سربازی معاف هستند؟

تمامی کسانی که با هر ملیتی به تابعیت ایران در بیایند در هر سنی که باشند حداکثر یک سال بعد از صدور شناسنامه ایرانی باید خود را برای اعزام به خدمت سربازی معرفی کنند.

با طلاق از همسر میشود کفالت فرزند گرفت؟

در قانون جدید چنین موضوعی وجود ندارد مگر اینکه همسر دچار بیماری سخت باشد یا فوت کند.

مشمولانی که اعتیاد دارند از خدمت سربازی معاف میشوند؟

طبق قانون این دسته از مشمولان تحت معافیت موقت به کمپ ترک اعتیاد فرستاده میشوند و بعد از آن باید خدمت سربازی را ادامه دهند مگر اینکه اعتیاد به هر ماده مخدری باعث بروز مشکلات روانی و جسمانی شدید شده باشد.

در پایان

امیدوار هستیم همچون گذشته توانسته باشیم راهنمایی های لازم در خصوص انواع معافیت سربازی را به شما مخاطبان همیشه همرا سرباز مشاور کرده باشیم.قطعا با مطالعه موارد گفته شده تا حد زیادی میتوانید در پروسه قانونی معافیت قرار بگیرید و با بند های قانون آشنا شوید.

در صورتی که سوالی در خصوص انواع معافیت خدمت سربازی برایتان پیش آمد میتوانید با سرباز مشاور تماس بگیرید تا مجرب ترین مشاوران کشور پاسخگوی شما باشند.

629 پاسخ

  1. سلام مقاله مربوط به معافیت قد و وزن را مطالعه کنید کامل توضیح داده شده

 1. سلام من متولد ۸۰ ام پدرم متولد ۴۱ پدرم ۲ سال سربازی و ۶ ماه خود مختار زمان جنگ در کردستان خدمت کرده الانم بازنشستس و کارت ایثارگری کامل نتونست بگیره چون مجروح نشده یه خواهر دارم که ازدواج کرده و شهرستانه آیا معافیت میشه گرفت ؟

 2. سلام
  وقت بخیر من ۱۹ سالمه درحین خدمتم پدرم بیماری قلبی و دچار نارسایی قلبی من پدرمم تحت پوشش کمیته امداد هست
  یه خواهر بززگتر دارم که متاهله و خودم تک پسرم امکان معافیت کفالت هست؟؟

 3. سلام وقت بخیر من دریک سانحه ای پلک پایین سمت راستم پاره شده و مجرای اشکیم کلا از بین رفته و مدام چشم قرمز و ورم کرده است و دید و بیناییش ضعیف است ایا معاف میشم

 4. با سلام خسته نباشید. بنده در دست چپم یک انگشت از انگشت کوچکم کم هستش به علت سوختگی _ انگشت اشاره بند آخرش کاملا از کار افتاده و حرکتی نداره _ انگشت میانی کجی داره به علت سوختگی و همچنین انگشت حلقه نیز بند آخرش فاقد حرکت میباشد .
  آیا بنده میتونم معاف دائم بشم ؟
  همچنین پزشک در تست EMG ضعف عصبی در دست چپ شناسایی کرده.

 5. سلام انحراف بینی و تنگی نفس شامل معافیت می شود حتی با وجود یکبار عمل کردن و خوب نشدن

 6. سلام
  پدر بنده ۲۴ ماه در جبهه در منطقه عملیاتی حضور داشته بدون جراحت و سالم هستش چند درصد جانبازی بهش تعلق میگیره ۱۰ یا ۵ درصد؟
  اگه این جانبازی تعلق بگیره میتوانم معاف شوم؟

 7. سلام . من روحیه خدمت ندارم پارسال به زور خانواده. میخاستن منو ببرن خدمت ولی شبش خودکشی کردم که پرونده بیمارستان موجوده من چطوری می تونم معافیت بگیرم . چون مطمنم. تحمل خدمت رو‌ندارم. و بازم دست به خودکشی میزنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

بر اساس فراخوان امریه وزارت کار و تعاون شرایط امریه اداره کار در ۲ حالت شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم بندی شده است و لازم است تمامی مشمولان علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای بیشترین شرایط اختصاصی باشند تا در اولویت پذیرش قرار بگیرند.

ادامه مطلب »
امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

همچون دیگر امریه های سربازی که توسط ارگان های دولتی و غیر دولتی ارائه میشود، امریه بنیاد شهید هم دارای شرایط بخصوصی است و لازم است تا متقاضی دریافت امریه حتما دارای این شرایط باشد.

ادامه مطلب »
نیاز به مشورت داری کلیک کن !