معافیت خالکوبی ( تاتو ) سربازی

معافیت خالکوبی ( تاتو ) سربازی

خالکوبی یا تاتو در گذشته ای نه چندان دور کار پسندیده ای محسوب نمیشد و قشر خاصی از جامعه روی قسمت های مختلف بدنشون خالکوبی میکردند اما در حال حاضر در ایران و تمام جهان خالکوبی به موضوعی تقریبا عادی تبدیل شده است.با این وجود خیلی از مشمولین سربازی سوالاتی درباره معافیت سربازی با خالکوبی دارند.

یا برای مشمولین این سوال پیش می آید که داشتن خالکوبی عواقبی در طول خدمت دارد یا نوع کارت پایان خدمت برای سربازانی که خالکوبی دارند متفاوت است یا خیر؟

با سرباز مشاور همراه شو تا صفر تا صد خالکوبی و تاتو قبل و در حین خدمت سربازی و معافیت های مربوط به خالکوبی واست روشن شه!

معافیت سربازی با خالکوبی چگونه است؟

خالکوبی طبق قوانین ایران جز کارهایی است که عرف جامعه محسوب نمیشود و از نظر قوانین انتظامی شخصی که روی بدنش خالکوبی کرده از نظر سلامت روان در شرایط صد در صد سالم قرار ندارد.

به همین دلیل در زمان گرفتن گواهینامه یا اعزام به خدمت سربازی پزشک معتمد نیروی انتظامی از افرادی که دارای تاتو و خالکوبی هستند میخواهد وارد کمیسیون پزشکی شوند تا سلامت روان آن ها تایید شود.

با این حساب معافیت سربازی با خالکوبی یا تاتو در مجموعه معافیت های اعصاب و روان قرار میگیرد. بخش پنجم فهرست بیماری های معافیت پزشکی مربوط به بیماری های اعصاب و روان است اما بطور اختصاصی بندی در رابطه با معافیت خالکوبی وجود ندارد.

افرادی که خالکوبی دارند و به شورای پزشکی معرفی میشوند در صورت زیاد بودن خالکوبی در قسمت های مختلف بدن یا خالکوبی کردن نقاط حساس و مشهود مانند سر و صورت و گردن به بندهای دیگر بیماری های اعصاب و وران ارجاع داده میشوند تا بررسی های لازم انجام شود.

برای مثال شخصی که تمام صورت خود را خالکوبی کرده است یا روی گردن اشکال خاصی را خالکوبی کرده از نظر افسردگی و اختلال شخصیت همچنین وسواس و اضطراب و استرس بررسی خواهد شد و در صورت وجود سوابق بیماری یا بستری یا مشکلات قضایی مشمول درخواست میشود.

در بیماری های شدید و غیر قابل درمان که با بررسی های ۶ ماهه توسط شورای پزشکی صورت میگیرد معافیت دائم و در صورت خفیف بودن هر کدام از موارد گفته شده معافیت از خدمات رزمی برای مشمول صادر میشود.

معاف از رزم خالکوبی

معاف از رزم خالکوبی جز معاف از رزم اعصاب و روان است و مشمول در گروه ب قرار میگیرد و شامل محدودیت های گروه ب خواهد شد!

❗❗ هشدار ❗❗

مراکز درمانی نیروهای مسلح در سراسر کشور با دستور پزشک شورا جهت بررسی های بیشتر و پیشبرد روند معافیت خالکوبی و منشا اصلی آن میتواند مشمول طبق نظر پزشک در صورت نیاز در یکی از بیمارستان ها بستری کند.

تمامی روند کمیسیون پزشکی اعصاب و روان از لحظه تایید پزشک معتمد تا صدور رای نهایی غیر اختیاری است و امکان انصراف از درخواست یا ابطال کارت معافیت یا حتی ابطال معاف از رزم وجود ندارد و در صورت عدم مراجعه مشمول به کمیسیون های تعیین شده پرونده معلق خواهند ماند و نه معافیت و نه تاریخ اعزام برای وی صادر نمیشود.

کمیسیون پزشکی برای تاتو سربازی

کمیسیون پزشکی برای تاتو سربازی

مشمولینی هستند که قبل از خدمت سربازی یا در حین خدمت سربازی میخواهند از معافیت سربازی خالکوبی استفاده کنند و از خدمت سربازی معاف شوند. قطعا کمیسیون اعصاب و روان برای این مشمولان تشکیل میشود تا صحت گفته های مشمول احراز شود.

برای شرکت در کمیسیون پزشکی تاتو نیازی به مدارک خاص وجود ندارد و همانطور که گفته شد در صورت اندک بودن تتوهای روی بدن یا تتو در نقاط غیر مشخص به سرعت رای بر معافیت از خدمات رزمی خواهد بود.

اما مشمولینی که بطور غیر طبیعی تاتو دارند و اصطلاحا قسمتی از دست یا پا یا نقاط دیگر بدن را تاتو پلمپ کرده اند وارد مراحل بعدی خواهند شد.در این مرحله طبق قوانین معافیت های اعصاب و روان میتوان این مدارک را به شورا ارائه داد :

👈 سوابق درمانی یا بستری

👈 مصرف دارو

👈 گواهی پزشک

👈 سوابق خودکشی

👈 سوابق قضایی و ضرب جرح

در این صورت معمولا معافیت موقت ۶ ماهه برای مشمول صادر میشود تا در این زمان با مراجعه منظم به پزشک و تکمیل پرونده پزشکی معافیت برای مشمول صادر شود.

نکته مهم

قوانین و نحوه اقدام قبل از خدمت سربازی و در حین خدمت سربازی جهت دریافت معافیت تاتو یکسان است.

دوره های معافیت موقت سربازی میتواند تا چند دوره ۶ ماه بر اساس نظر شورای پزشکی تمدید شود.

مراحل کمیسون پزشکی برای تاتو

👈 مراجعه به پلیس+۱۰ و دریافت فرم های مربوطه

👈 مراجعه به پزشک معتمد و اعلام بیماری

👈 حضور در بیمارستان معرفی شده در زمان مقرر جهت تشکیل پرونده

👈 ارائه مدارک و سوابق بیماری به پزشک متخصص اعصاب و روان

👈 رعایت دستورات پزشک(مصرف دارو، بستری، تست کتبی اعصاب روان)

👈 حضور در جلسه کمیسیون پزشکی نظام وظیفه استان

👈 پرداخت هزینه مصوب کارت پایان خدمت

👈 امکان ثبت اعتراض تا بازه ۱۰ روزه در صورت عدم معافیت

👈 ورود به معافیت موقت ۶ ماهه

👈 معافیت از خدمات رزمی و ورود به خدنت سربازی

قوانین تاتو در سربازی

قوانین تاتو در سربازی

در قوانین جمهوری اسلامی ایران در تمامی سازمان ها و ادارات دولتی و نظامی نوع پوشش و آرایش و حجاب و البته دوری از موارد غیر عرف مانند تاتو یا موارد زینتی برای آقایون روی گوش و بینی و لب یا استخدام افرادی که اختلال هویت جنسی دارند ممنوع است!

نمیشه کارمند دولتی یا پرسنل نظامی را دید که با پوشش عجیبی سرکار حاضر باشد یا مثلا کارمند بانکی از آرنج به پایین یا زیر چشمش تاتو داشته باشد در واقع تمام این موارد غیر قانونی است.

در رابطه با پرسنل وظیفه دقیقا همین موضوع رعایت میشود و مشمولین غیر متعارف حتی بر خلاف میل شخصی الزما از خدمت سربازی معاف خواهند شد.

یا سربازانی که تاتو دارند در دوران خدمت ماموریت هایی به آن ها محول نمیشود که ارباب رجوعی باشد یا در دید عموم مراجعه کنندگان باشند معمولا در قسمتی مورد استفاده قرار میگیرند که کمترین ارتباط را با فضای بیرون پادگان داشته باشد.

درست است که کارت پایان خدمت به سربازان دارای تاتو داده میشود اما اگر مشمولی با این شرایط بخواهد در یکی از ارگان های دولتی یا نظامی استخدام شود قطعا دچار مشکل خواهد شد و احتمال استخدامش بسیار پایین است.

سربازانی که در حین خدمت سربازی هستند در صورتی که تاتو کنند یا خالکوبی بزنند و فرمانده یگان متوجه این موضوع شود میتواند سرباز را به بهداری معرفی کند و بهداری هم سرباز را به شورای پزشکی اعزام کند و به همین سادگی با تشکیل پرونده پزشکی حتی اگر معافیت صادر نشود سرباز در گروه ب قرار گیرد.

خبر خوب

طبق اعلام فرماندهی کل نیروهای مسلح از این پس چیزی بنام اضافه خدمت انضباطی برای سربازان وجود نخواهد شد و تمام سربازان در صورت عدم داشتن غیبت سربازی در موعد مشخص شده خدمت میکنند.

البته این موضوع به این معنی نیست که سرباز هر کاری در زمان خدمت میتواند انجام دهد.در صورت وجود تخلف طبق قوانین سازمان قضایی نیروهای مسلح با وی برخورد میشود.

مشکلات داشتن تاتو در سربازی

افرادی که تاتو دارند احتمالا قبل از خدمت سربازی فکر میکنند که با مشکلاتی مواجه خواهند شد یا تاتو داشتن بعنوان مشکل محسوب میشود.

همانطور که گفته شد اول باید مدل و میزان تاتو را در نظر گرفت که کجای بدن خالکوبی شده و تا چه حدی مشخص است.

اگر میزان تاتو زیاد باشد و در حین خدمت سربازی اتفاق افتاده باشد بدون میل و درخواست سرباز او را به کمیسیون پزشکی اعصاب و روان ارجاع میدهند و حتی ممکن است معاف دائم شود و در غیر اینصورت معاف از خدمات رزمی میشود و در گروه ب قرار میگیرد.

معایب گروه ب اعصاب و روان

✅ عدم استخدام در ارگان های نظامی

✅ عدم استخدام در ارگان های دولتی

✅ گرفتن تست سلامت در زمان صدور یا تمدید گواهی نامه رانندگی

توجه

تمامی اطلاعات و سوابق سربازان در تراشه الکترونیکی کارت پایان خدمت ذخیره میشود و به راحتی قابل استعلام است و در مورد افرادی که در گروه ب قرار میگیرند چیزی روی کارت پایان خدمت ثبت نمیشود و کارت آن ها دقیقا شبیه کارت پایان خدمت سربازان دیگر است.

مزایای گروه ب

اگر برای سربازی معاف از رزم اعصاب و روان و معایبی که گفته شد مهم نباشد میتوان با استفاده از گروه ب بودن از انجام موارد زیر معاف شد.

✅ معاف از نگهبانی با اسلحه

✅ معاف از یگان پاسدار

✅ روز برگ شدن

✅ تقسیم در شهر محل بومی

✅ امکان دریافت انتقالی

توجه

تمام موارد گفته شده بر اساس دستور پزشک و نظر فرمانده یگان قابل اجرا میباشد.

پیشنهاد ما به شما : معافیت اعصاب و روان

جریمه خالکوبی در سربازی

جریمه را در خدمت سربازی میتوان در سه موضوع مورد توجه قرار داد :

👈 جریمه نقدی

👈 اضافه خدمت

👈 بازداشت موقت

در رابطه با تاتو و خالکوبی چه قبل از خدمت سربازی و چه در حین خدمت سربازی هیچ کدام از موارد برای سرباز اعمال نمیشود در واقع به زبان ساده تر میتوان گفت سربازی که خالکوبی کرده است نه بازداشت و زندانی میشود نه لازم است جریمه نقدی پرداخت کند نه طبق قانون جدید اضافه خدمت میخورد.

تنها مشکلی که پیش می آید اعمال محدودیت هایی در آینده شغلی آن هم شغل های استخدامی دولتی و نظامی است پس لازم نیست در رابطه با این موارد نگرانی داشته باشید :

👈 دریافت گذرنامه

👈 دریافت مجوز های کسب و کار

👈 دریافت پروانه های کاری

👈 دریافت و تمدید گواهینامه

❗❗ هشدار ❗❗

برای دریافت پروانه و مجوز کارهایی همچون مجوز سازمان نظام مهندسی، مجوز سازمان نظام روانشناسی و پروانه وکالت بر اساس آیین نامه پزشکی سازمان تصمیم گیری میشود و ارتباطی با سازمان نظام وظیفه ندارد.

در آخر

اگر قصد تاتو زدن دارید که کاملا موضوع شخصی است و بعد از آن میخواهید وارد خدمت سربازی شوید یا سرباز هستید پیشنهاد میکنیم حداقل الان روی صورت و سر و گردن خالکوبی نکنید تا درگیر کمیسیون های طولانی و وقت گیر اعصاب و روان نشوید.

در رابطه با معافیت سربازی با خالکوبی و دیگر معافیت های پزشکی سربازی میتوانید تنها با یک تماس به تنها مرکز مشاوره تخصصی سربازی در ایران متصل شوید و با مشاورین متخصص ما در زمینه معافیت های پزشکی صحبت کنید.

بنر مشاوره سربازی تماس

95 پاسخ

 1. سلام من در حد ۶ سانت زیر سینم نوشتم صبر و هیچ مشگل اعصاب عصبی ندارم آیا گروه ب میشم ؟ اگر میشم لطفا بگید برم لیزر کنم

 2. سلام،هنگام اموزشی سربازی اگر تاتو اشک کنار چشم و تاتو دو خط موازی روی دست نزدیک ب ارنج وجود داشته باشه و فرد قبل اموزشی اقدام ب پاک کردن کرده باشد و تاتو کمرنگ باشد و فرد هنگام تاتو معنی ها را ندانسته باشد،باز هم مشکل ساز است و گروه ب میشه فرد؟

 3. سلام داشتن تاتو اشک زیر چشم و تاتو دو خط موازی نزدیک ارنج اگه کمرنگ باشه و فرد هنگام تاتو از معانی بی خبربوده باشه باشه باز هم گروه ب میشه

 4. سلام من تو آموزشی رفتم بهداری تاتو داشتم اونجا گروه ب ام کردن و کمیسیون نفرستادن الان اومدم یگان اصلحه بهم میدن کسی هم نمیگه ک گروه ب ام اینکه اونا اونجا گروه ب زدن اینجا اصلحه میدن کمیسیونم تابحال نرفتم ممکنه گروه ب بکنن بدون کمیسیون بعد اخر خدمت تو کارتم درج بشه خیلی فکرم درگیره ممنون جواب بدین

 5. سلام من لیسانس تربیت بدنی دارم
  میخام آزمون استخدامی معلمی بدم
  تتو روی دستم دارم ، میتونم معلم بشم یا نه؟

 6. سلام وقتتون بخیر
  من دوجای بدنم تاتو دارم میخام میخام واسه وکالت ازمون بدم
  در صورتی که روی کارت پایان خدمت درج بشه گروه ب
  ایا مشکلی در استخدام به وجود میاد؟
  چون کانون وکلا یک مرکز خصوصی هست و زیر نظر دولت نیست یعنی مستقله
  و ایا در صورت داشتن تاتو هم میشه گروه الف شد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید مچکرم

     1. سلام خسته نباشید من تتو دارم ولی میخام پاک کنم اگر در حین خدمت پاک کنم و دیگر چیزی معلوم نشد مبسه گروه ب رو عوض کنم یا نه ممنون میسم ج بدبن🙏

 7. سلام و درود با عرض خسته باشید خلاصه عرض کنم تو صورت تتو دارم داخل گوش پشت گوش گردن خودزنی داخل سر ی دست از بالا تا پایین کلا خودزنی دارم اون یکی دستمم به علت مشت زدن تو شیشه قعط شدگی تاندون سه تا انگشت و پیوند شدن دارم نظر شما معافیت دائم هست یا معاف از رزم …!ممنون میشم پاسخگو باشید کسی جوابمو نداد …

  1. سلام بدون سابقه بستری سخت معاف میکنند ولی با شرایط شما با داشتن سوابق پزشکی ممکنه معاف کنند

   1. سلام وقت بخیر من تتو دارم رو سینم بزرگ تقریبا و داخل خدمت هستم باید چیکار کنم برم گروه ب

 8. سلام من یک نوشته ۱۰ سانتی روی سینه ام دارم که اصلا مشخص نیست . آیا معاف از رزم میشم؟ یا مشکلی برام پیش میاد ؟

 9. سلام من فقط ۱ تتوی نسبتا بزرگ روی سینم دارم و اصلا با پوشیدن یک تیشرت هیچی مشخص نیست آیا درگیر کمیسیون های طولانی مدت میشم و آیا گروه ب میشم؟

 10. سلام خسته نباشید من دوتا دستم کاملا تتو هستش گردنمم تتو داره ۱۰سالی هم هست فراریم
  معاف از رزم شدم ۴بارم زندان رفتم ۲بارم کمیسیون پزشکی رفتم الان منو معاف کامل میکنن

   1. سلام من روی دست آرنج و ساعد و بخصوص انگشت و شکم سینه تتو دارم چه اتفاقی برام میفته
    گروه ب با اون گروه چه فرقی داره
    ممنون

 11. سلام روی سینم تتو دارم بهم گفتن منتظر پیامک کمیسیون باشم تا برای معاینه برم
  میخواستم بدونم راهی هست ک کارامو سریع تر انجام بدم
  یا میتونم کاری کنم ک ب کمسیون مراجعه نکنم

 12. سلام من میخام تو شهر خودمون خدمت کنم واس همین میخام بدونم اگه روی بدنم خط و خش بندازم منو تو گروه ب قرار میدن یا نه؟ چجوری میتونم برم تو گروه ب

 13. سلام عرض شد خدمت مشاور عزیز…
  بنده روی بازو و پشتم تتو دارم گروه ب میشم؟ و اینکه تازه برگه اعضام گرفتم ولی ننوشته که معاف از رزمم… از کجا بفهمم

    1. سلام من تتو دارم روی سینه بعد از کمسیون که به بندم نگاه کردن زدم ایا امکان داره در اموزشی یا یگان به بدن ما نگاه کنن؟ودرضمن من گروه ب پزشکی هستم

 14. سلام من روی گردن و کمی سر وصورت تتو دارم مشکل اعصاب هم دارم دارو مصرف میکنم اگر برم خدمت معاف دائم میشم یا گروه ب؟

  1. سلام من یدونه تتو کوچیکه روی دستم دارم کلا۲ بند انگشته امکان گروه ب افتادن هست

 15. سلام،وقت بخیر،من پشت گردنم تتو دارم تقریبا عرض۳ طول ۱۴روی قسمت های مختلف یه دستم هم تتو های مختلفی دارم,از چند سال پیش تا به امروز هم قرص های ضد افسردگی و ضد اضطراب واسترس مصرف میکنم(سه نوع قرص سطح متوسط)،ولی در حد بستری نبوده،
  ایا میتونم معافیت دائم بگیرم؟

   1. سلام ببخشید من ۱۸سالمه ی خود زنی داشتم روانی نیستم هیچ دارو یا بیماری ندارم و رو گردن دستم تاتو دارم آیا معاف میشم یا میبرنم سربازی

 16. سلام من روی گردن و کمی سر وصورت تتو دارم مشکل اعصاب هم دارم دارو مصرف میکنم اگر برم خدمت معاف دائم میشم یا جریمه داره مشکلی پیش میاد ؟

 17. سلام و درود بنده کارشناسی پرستاری خوندم بعلت تتو معاف از رزم شدم
  تو هیچ بیمارستانی استخدام نمیشم؟

   1. ممنون میشم جناب مشورت بدین،بنده کارشناسی پرستاری دارم
    منظورتون اینه گروه ب شدنم هیچ مشکلی در استخدام بیمارستان در آینده ایجاد نمیکنه؟
    واینکه در کارت پایان خدمت گروه ب اعصاب و روان درج میشه

 18. سلام من ۶ ساله از خدمت فرار کردم روی گردن و دستام تتو دارم قرص اعصابم مصرف میکنم دکتر تجویز کرده الان برگردم به خدمت گروه ب میشم ؟

 19. سلام
  من یدونه رو دست چپم تتوی ریز دارم حدود ۴ سانت
  و یکی هم روی مچ دست چپم حدود ۵×۶
  گروه ب میشم؟
  و اینکه تمامی سربازی های گروه ب در شهر های بومی تقسیم میشوند یا بستگی به شانس دارد؟
  نمره چشم راستم هم ۵.۵ هست

    1. سلام من قبل از خدمت ب دلیل ضعف بینایی معاف از رزم شدم الان ۱۷ ماه خدمتم و ساق دستمو تتو کردم …. اگر بفهمن ک تتو کردم ایا جز گروه ب قرار گرفتن جریمه هم میشوم؟

     1. سلام.من نزدیک ب یک سال خدمت کردم ولی بعدش فرار کردم اعلامیه سال۹۴ هستم.چهار بارم رفتم حشمتیه بخاطر فرار و…بعدم تو بدنم خالکوبی دارم ۴بارم رفتم کمیسیون ولی معافم نکردن.چیکار کنم ک رفتم کمیسون معافیت کنن

     2. سلام بدون سابقه بستری معاف نمیکنند
      شما اگر واقعا بیماری دارید باید سابقه بستری هم داشته باشید

 20. سلام وقت بخیر من روی گلوم وکل دست چپم تاتو دارم و به صورت پراکنده در بدنم سابقه مصرف قرص اعصاب هم داشتم اما دستور پزشک نبوده ایا شرایط معافیت رو دارم؟؟

   1. سلام من گروه ب هستم و برای اینکه پرخاشگری دارم تحت درمان روانپزشک هم هستم و الان ۴ ماه فرار کردم الان هم کلا روی گردنم و زیر چشمم تتو کردم و روی انگشت های دستم میخواستم بدونم با این شرایطی که دارم معاف از خدمت میشم؟

   1. سلام خسته نباشید من ۱۷سالمه ویه تتو روی سینه چپم دارم که سرببره سر مار ایا بخام سال دگه برم سربازی برام مشکلی پیش میاد یا نه ویا جزو گروه ب قرار میگیرم ونه مشکل پزشکی یا روانی ندارم با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

بر اساس فراخوان امریه وزارت کار و تعاون شرایط امریه اداره کار در ۲ حالت شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم بندی شده است و لازم است تمامی مشمولان علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای بیشترین شرایط اختصاصی باشند تا در اولویت پذیرش قرار بگیرند.

ادامه مطلب »
امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

همچون دیگر امریه های سربازی که توسط ارگان های دولتی و غیر دولتی ارائه میشود، امریه بنیاد شهید هم دارای شرایط بخصوصی است و لازم است تا متقاضی دریافت امریه حتما دارای این شرایط باشد.

ادامه مطلب »
نیاز به مشورت داری کلیک کن !