معاف از رزم

معاف از رزم

👈 سربازان زیادی هستند که به دلیل داشتن انواع بیماری ها معاف از رزم میشوند و نمیتوانند بطور دائم از خدمت سربازی معاف شوند یا هستند کسانی که میدانند معاف از رزم خواهند شد اما به دلیل ترس از تبعات آن از اعلام بیماری به پزشک معتمد نظام وظیفه خود داری میکنند.

برای خیلی های دیگه هم سوال است با معاف از رزم شدن چه اتفاقی رخ خواهد داد و مدل خدمت معاف از رزم ها چگونه خواهد شد. برای اینکه تمام مسائل پیرامون معاف از رزم شدن را بدانید کافیست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معاف از رزم چیست؟

👈 زمانی که مشمول قبل از خدمت سربازی یا حین خدمت سربازی به دلیل داشتن بیماری ای که در یکی از ۱۷ بخش آیین نامه معافیت پزشکی اقدام میکند دو حالت پیش می آید یا مشمول بطور دائم از خدمت سربازی معاف خواهد شد یا معاف از رزم یا درست تر معاف از خدمات رزمی میشود.

البته اگر پزشک معتمد به داشتن بیماری در مشمول پی ببرد میتواند بدون رضایت مشمول فرآیند کمیسیون پزشکی یا همان بررسی بیماری برای معاف شدن یا معاف از رزم شدن را شروع کند. این معافیت مهم ترین اهمیتی که دارد باعث خواهد شد تا یک سری فعالیت ها از مشمول سلب شود.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت کفالت

البته هرکدام از ۱۷ بخش آیین نامه های پزشکی ممکن است شامل این نوع معافیت شود و بر اساس بیماری نوع فعالیت تعین میشود. بیشترین تاثیر معاف از رزمی در بیماری های اعصاب و روان ، مغز و اعصاب و اسکلت و استخوان است که مشمول با هر درجه نظامی از بسیاری از کارها معاف خواهد شد.

برای مثال افرادی که به دلیل مشکل دیسک کمر معاف از رزم میشوند از رژه رفتن معاف خواهند شد یا افرادی که در گروه ب یا همان معاف از رزم اعصاب و روان قرار میگیرند از نگهبانی با اسلحه یا نگهبانی برجک معاف هستند.

در کل معاف از خدمات رزمی باید طبق نظر پزشک معتمد تشخیص داده شود و فقط درباره بیماری صدق میکند و هیچ حالت دیگری برای این کار وجود ندارد.

شرایط دریافت معاف از رزم

برای دریافت معاف از رزم مراحل زیر را سپری کنید :

👈 معاف از رزم مشمولین قبل از اعزام به خدمت سربازی

✅ مراجعه به پلیس+۱۰ و دریافت فرم های مربوطه

✅ اعلام بیماری به پزشک معتمد نظام وظیفه

✅ حضور در بیمارستان اعلام شده برای تشکیل پرونده

✅ حضور در جلسه شورای پزشکی طبق زمان اعلام شده

✅ دریافت برگه سبز و برگه سفید و مراجعه به محل پادگان آموزشی

👈 معاف از رزم مشمولین در حین خدمت سربازی

✅ مراجعه به بهداری یگان و اعلام بیماری

✅ دریافت نامه اعزام به بیمارستان از بهداری یگان

✅ حضور در بیمارستان معرفی شده برای تشکیل پرونده پزشکی

✅ حضور در جلسه شورای پزشکی برای دریافت رای پزشکی

✅ تحویل رای شورای پزشکی به یگان خدمتی

در هر کدام دو حالت بالا که هستید نوع بیماری را به پزشک اعلام کنید اگر بیماری در حد شدید و سخت علاج یا لا علاج باشد طبق آیین نامه و شرایط شما میتواند منجر به معافیت دائم شود در غیر اینصورت پزشک شما را معاف از خدمات رزمی خواهد کرد.

البته ممکن است قبل از رای نهایی برای بعضی از بیماری ها معافیت موقت صادر شود و بعد از دوره معافیت موقت رای نهایی را بدهند. برای مثال بیماری اعصاب و روان دارای معافیت های موقت ۶ ماهه است و معاف شدن یا معاف از رزم شدن بعد از گذشت این ۶ ماه مشخص میشود.

سربازان در حین خدمت در صورتی که معاف موقت شوند باید از یگان خود تسویه کنند تا زمان شورای پزشکی برسد دقت کنید زمان معافیت موقت جز خدمت سربازان محسوب نمیشود.

معاف از رزم ها کجا می افتند؟

👈 تقسیم آموزشی:

در دوره ۲ ماهه آموزشی اینکه شخصی معاف از رزم است یا متاهل یا مجرد یا اینکه چه تحصیلاتی دارد تاثیری در تقسیم مشمول نخواهد داشت و تحت هر شرایطی ممکن است مشمول به شهری خارج از منطقه بومی خود منتقل شود.

البته دوره آموزشی معاف از رزم ها کمی متفاوت است که در ادامه توضیح خواهیم داد اما در رابطه با تقسیم محل آموزشی معاف از رزم بودن کمکی به مشمول نخواهد کرد.

👈 تقسیم یگان:

در رابطه با تقسیم یگانی شرایط کمی متفاوت است و حتی الامکان معاف از رزم ها در یگان های محل بومی زندگی یا حداقل نزدیک به محل زندگی تقسیم میشوند.البته تقسیم بصورت بومی گزینی در حال اجرا است و اکثر سربازان به همین صورت تقسیم میشوند.

بالاترین تضمین برای تقسیم شدن یگانی در شهر محل زندگی برای معاف از رزم های اعصاب و روان میباشد حتی سربازانی که در حین خدمت دچار بیماری اعصاب و روان شده اند و خارج از مناطق بومی خدمت میکنند میتوانند انتقالی بگیرند.

آموزشی معاف از رزم ها چگونه است؟

آموزشی معاف از رزم ها چگونه است؟

مهم ترین تاثیری که معاف از رزم شدن دارد در دوره آموزشی به چشم میخورد.در دوره آموزشی سربازان ملزم هستند با هر شرایطی حتی با داشتن مدارک تحصیلی بالا در آموزش های نظامی شرکت کنند.

تیر اندازی کردن یا حضور در اردوگاه که همان زندگی در شرایط سخت است همچنین انجام مانورهای نظامی که نیاز به توان بدنی بالا دارد و در نهایت آموزش رژه رفتن از مهم ترین فعالیت ها در دوره آموزشی میباشد.

مطلب پیشنهادی به شما : آموزشی سربازی

اشخاصی که معاف از رزم چشم ، اعصاب و روان ، مغز و اعصاب و اسکلت استخوان هستند کمترین فعالیت های سخت و بدنی را در دوره آموزشی انجام میدهند البته دیگر معاف از رزم ها بسته به شدت بیماری از انجام بعضی از امور گفته شده معاف خواهند شد.

اگر سربازی معاف از رزم اعصاب و روان باشد یا معاف از رزم بیماری دیگر با شدت نسبتا زیادی باشد با نظر یگان آموزشی مدت دوره برای آن شخص کاهش پیدا خواهد کرد.در نهایت این دسته از سربازان تنها ۱ ماه آموزش میبینند و بعد از آن به یگان خدمتی معرفی خواهند شد.

دقت داشته باشید اشخاصی که از این موضوع استفاده میکنند بطور کامل تحت پوشش بیمه ای نیروهای مسلح خواهند بود و در صورتی که یگان بر اساس قوانین با معاف از رزم ها برخورد نکند و چنانچه برای سرباز مشکلی پیش بیاید سرباز میتواند درخواست غرامت کند.

و برعکس این موضوع در صورت عدم اعلام بیماری و ایجاد مشکل در حین خدمت یگان خدمتی هیچگونه مسولیتی در قبال سرباز آسیب دیده ندارد و سرباز تنها میتواند برای درمان از دفترچه بیمه نیروهای مسلح استفاده کند.

وظایف سرباز معاف از رزم

وظایف سرباز معاف از رزم

👈 وظایف سربازان با توجه به مدرک تحصیلی تعین میشود و هرچقدر مدرک تحصیلی بالاتر باشد سرباز فعالیت بدنی کمتری انجام خواهد داد و اصطلاحا بصورت اداری خدمت میکند.البته این موضوع به یگان و محل خدمت سرباز هم بستگی دارد.

افرادی که دارای مدرک تحصیلی حداقل لیسانس باشند تقریبا تفاوتی بین معاف از رزم بودن و نبودن برای آن ها وجود ندارد.اما سربازانی که درجه نظامی کمتری دارند در طول خدمت با استفاده از معاف از رزمی اکثرا این وظایف را بر عهده دارند:

✔️ آشپز

✔️ راننده

✔️ منشی یگان

✔️ امربر(آبدارچی فرمانده گردان)

✔️ نظافت

✔️ نانوا

✔️ دژبان

✔️ تشریفات

✔️ بایگانی

فعالیت های گفته شده بصورت کلی است اما در کل اکثریت سربازان معاف از رزم در چنین پست هایی خدمت خواهند کرد و کمتر در نگهبانی و صبحگاه و فعالیت های رزمی شرکت داده خواهند شد.

شرایط استخدام با معاف از رزم چگونه است؟

👈 اشخاصی که معاف پزشکی یا معاف از رزم میشوند قطعا دارای بیماری هستند و بر اساس آیین نامه های استخدامی ارگان های دولتی ممکن است بعضی از بیماری ها شامل شرایط استخدام نشوند. برای مثال آتش نشانی بعنوان ارگان عملیاتی معاف از رزم ها را استخدام نمیکند.

یا برای مثال ممکن است بانک با استخدام معاف از رزم چشم یا همان بیماری های چشمی مشکلی نداشته باشد ولی آموز و پرورش این افراد را استخدام نکند. پس حتما آیین نامه استخدامی دستگاه اجرایی مورد نظر برای استخدام شدن را مطالعه نمایید.

مطلب پیشنهادی به شما : استخدام با معافیت پزشکی

در رابطه با ارگان های نظامی بطور قطع این افراد استخدام نخواهند شد مگر اینکه بخواهند بعنوان کارمند بدون درجه نظامی در یکی از یگان های نیروهای مسلح مشغول شوند.

بخاطر داشته باشید شما حتی اگر بدون اعلام معاف از رزم خدمت را به پایان برسانید یا از معافیت کفالت استفاده کرده باشید تمام دستگاه های اجرایی و نظامی بدون در نظر گرفتن نوع کارت پایان خدمت کمیسیون پزشکی برای تشخیص بیماری احتمالی را برگزار خواهند کرد.

معاف از رزم برای لیسانس

👈 همانطور که توضیح داده شد مشمولین لیسانس یا با مدرک تحصیلی بالاتر با گرفتن معاف از رزم در طول دوره آموزشی از انجام فعالیت های سخت و رزمی و مانورها نظامی معاف میشوند و لازم نیست در این فعالیت ها شرکت کنند.

اما در طول دوره یگان بطور اتوماتیک سربازان دارای مدرک تحصیلی بیشتر در امور اداری قرار خواهند گرفت و داشتن معافیت از رزم تقریبا تاثیری در طول دوران خدمت آن ها نخواهد داشت.

البته تمام یگان ها اداری و ستادی نیستند و یگان های زیر مجموعه نیروی انتظامی از کلانتری گرفته تا سازمان زندان ها معمولا فعالیت های بدنی زیادی دارد و مدرک تحصیلی چندان بکار نمی آید.

پس سعی کنید بحای استفاده از این موضوع بعنوان یک لیسانس وظیفه در یگانی با شرایط راحت تر پذیرش بگیرید تا دوران خدمت راحت تری داشته باشید.معاف از رزم تنها از بعضی فعالیت های سخت بدنی معاف است و این موضوع به این معنی که کلا خدمت راحتی خواهد داشت نیست!

آیا معاف از رزم در کارت پایان خدمت ثبت میشود؟

👈 قطعا تمامی مراحل خدمتی همچون معاف از رزمی در تراشه و پرونده الکترونیکی و سامانه سازمان نظام وظیفه ثبت خواهد شد و در صورت استعلام معاف از رزمی و نوع آن مشخص خواهد شد.

خدمت سربازی معاف از رزم چند ماه است؟

👈 خدمت سربازی در حال حاضر برای این افراد و هر شرایط خدمتی دیگری ۲۴ ماه است مگر اینکه مشمول دارای شرایط گرفتن کسری خدمت سربازی باشد.

60 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  من در حین خدمتم ،معاف از رزم ارتوپدی کوتاهی تاندم آشیل هستم ،
  در عین خدمت دوباره کمسیون پزشکی رفته و نظریه معاف دائم رو گرفتم ،چون نظریه همی پلژی سمت راست بود برای استخدام و گواهینامه گفتن ایراد پیدا میکنه ،من نظریه دوم رو ثبت نکردم
  آیا با نظر اولیه که معاف از رزم هستم ،کوتاهی تاندم آشیل باز هم در تمدید گواهینامه پایه ۳ هم مشکل پیدا خواهم کرد؟گواهینامه پایه ۳ بدون محدویت است

 2. سلام خسته نباشید ببخشید معاف ازرزمی بنده به خاطر صافی کف پاست آیا دراستخدامی ارگان های نظامی قبول میشم یارای تشخیص به کمیسیون ارجاع میشه؟

 3. سلام وقت بخیر
  من تاندون مچ‌پای راستم پاره شده و همچنین مینیسک و رباط زانوی چپم هم کاملا پاره شده، و راه رفتن برایم سخت است آیا من الآن اقدام کنم معافیت رزم میگیرم؟دائم چطور؟

 4. سلام من معاف از رزم اعصاب روانم تا الان دو بار ثابقه خودکشی داشتم و الان یگان خدمتیم هیچ توجهی به مشکلاتم نداره از نظر اعصاب واقعن وضعم داغونه و دچار دو شخصیت دوقطبی شدم و اینجوریه که بیش از حد روم فشار بیاد توانیی خدمت رو ندارم الان میخام لطفا بگید باید چیکار کنم

  1. سلام برای ورود به کمیسیون پزشکی مجددا درخواست بدید همچنین سوابق رسمی خود کشی و بستری باید به بیمارستان ارائه بدید

 5. سلام خدا یارو نگهدارتون باشه عزیز وقت بخیر با عرض خسته نباشید آقا من کف پام صافه کاملا وقتی سر پا می ایستم یکی دو ساعت به طرز بدی پا درد میگیرم و بیشتر قسمت مچ پام درد میگیره خیلی ناجور و اینکه نفس تنگی ام دارم ولی شدید نیست خواستم ببینم معافیت کامل میدن یا معاف از رزم فقط سپاسگزارم از سایت خوبتون

 6. سلام میگم من چشمام ضعیفه ولی نه در اون حد که حاد باشه یکیش یک و نیمه یکیش سه و نیم حالا نمیخوام برا چشم پزشکی برم بفهمن چشمام ضعیفه آیا تست چشم بینایی میگیرن ازم؟یا فقط پرسشی میتونم بگم مشکلی ندارم چیکار باید کنم که معاف از رزم نشم

 7. من دستم خیلی عرق میکنه با کف پاهام عجیب عرق میکنه میخوام بدونم اصلا معاف میشم از سربازی و اگه میشم از رزم معاف میشم یا کامل

  1. عرق کف دست و پا معافیت دائم نداره مگه اینکه به مشکلات اعصاب و روان مربوط باشه

   1. سلام اگزما دارم مچ هردو دست کمی درگیره و همینطور قسمت هایی از ساعد دست چپ و زیر بغل هام معافیت داعم داره؟

 8. سلام
  من بیماری ایکتیوز پوستی دارم
  خشکی شدید پوست و ترک خوردگی
  ایا من معاف دائم میشم ؟

 9. سلام بنده هنوز به خدمت شریف سربازی نرفتم و بیست سالمه تقریباً از پنج سال پیش هراز گاهی درد شدید لگن میگرفتم که طی یک هفته گذشته با رفتن پیش دکتر و گرفتن رادیولوژی معلوم شد به سایدگی استخوان لگن مبتلا شدم و دکتر گفته که نباید هیچ گونه فشاره مضاعف به پام وارد کنم و کار هاری سنگین انجام بدم بنده تو این شرایط امکان استفاده از شرایط معافیت دائم سربازی شامل میشم یا فقط معافیت از رزم میتونم بگیرم

  1. سلام در صورت شدت بیماری و نیاز به جراحی یا ایجاد مشکلات حرکتی معافیت داره

   1. بله اگه مدت طولانی در طول روز روی پا وایستم یا کار سنگین انجام بدم دچار درد شدید مفصلی میشم

 10. سلام سه مرتبه عمل ریه کردم ریه ام سوراخ شده بود آیا معاف دائم یا از رزم شامل ام میشه؟

 11. سلام بنده میخام برم سربازی. شرایط معاف از رزم دارم ولی میخام این معافیت درنظر گرفته نشه امکان داره؟

 12. سلام من از شهریور ۱۴۰۰ تا الان بیماری التهاب مفصل لگن دارم غضروف مفصل آسیب دیده و فضای بین استخوان و مفصل کم شده و برا همین مفصل من گیر داره و با فعالیت بدنی درد شدید میشه و تیر میکشه ، تو این دوسال از ترس اینکه معاف پزشکی نشم دفترچه خدمت پست نکردم چون واقعا اگه فعالیت بدنی داشته باشم عذاب میکشم هیچ جوره نمیتونم کاری کنم فقط به توصیه دکتر هر روز ۲۰ دقیقه نرم و آروم راه میرم ، میخاستم ببینم معافیت پزشکی میدن یا با بیمه نیرو های مسلح درمانم میکنن؟( ضمن اینکه پرونده پزشکی دارم)

  1. اگر این گرید برای گذشت زمان حداقل ۶ ماهه بعد از عمل است بله معاف میشید

   1. خیر معاف از رزم میکنن بنده واریکوسل گرید ۳ سمت چپ دارم گرید ۱ سمت راست دارم تمام مراحل رو رفتم قانون شورای اول معاف کردن سورالی عالی معاف از رزم تشخیص داد حالا نمیدونم چطور اعتراض کنم از طریق دیوان اداری عالی کشور سازمان نظام وظیفه رو بخاطر حق خوردی و عدم درست عدالت بر رای کمیسیون شکایت کنم ؟ مجدد کمیسیون تشکیل میدن؟

 13. سلام
  من حدود ۳ سال قبل وسواس خفیف داشتم و با دارو درمان شدم و تا الان هیچ دارویی مصرف نکردم ، ۶ ما رفتم سربازی تو یگان خودم گفتم سابقه مصرف دارو داشتم و الان سالم هستم کمیسیون برام گرفتن و معاف از رزم شدم ، چطور میشه خودم را سالم کنم ؟ ۳ ماه پسداری بودم و کلا تو ۶ ماه خدمت هیچ مشکلی درست نکردم
  معاف از رزم روی کارت پایان خدمت ثبت میشه ؟، روی برگه سبز سالم ثبت شده با این وجود روی کارت پایان خدمت چی ثبت میشه؟

 14. این نیرو کمکی تاثیر گذار تو محل خدمت ام
  امروز فهمیدم که تو سیستم نیرو کمکی خورده برام

 15. سلام من سوختگی با اب جوش در ۵سالگی داشتم ۳۵درصد سوختی داشتم احیانا معاف از رزم میشم یا معاف کامل؟پای راستم زیاد سوخته

  1. سلام معاف از رزم بودن قطعی است
   معافیت دائم بر اساس اختلال عملکرد و وضعیت ظاهری تصمیم گیری میشود

 16. با سلام
  بنده موقع اعزام به خدمت به اشتباه معاف از رزم اعصاب و روان شدم و پس از طی کردن کمسیون پزشکی سالم تشخیص داده شدم و گفتند هیچ مشکلی ندارم، ولی پس از گفتن برگه اعزام معاف از رزم اعصاب و روان ثبت شده بود. وقتی رفتم یگان برای خارج شدن از معاف از رزمی اقدام کردم و در شورای پزشکی مجدد سالم شدم.
  می خواستم بدونم آیا در اطلاعات کارت پایان خدمت سالم ثبت میشه یا معاف از رزم؟

  1. سلام اگر در کمیسیون مجدد سالم تشخصیص داده شده باشید چیزی ثبت نخواهد شد

 17. سلام وقت بخیر
  من میخام امریه بگیرم و معاف از رزم بودن یکی از امتیازات ش ولی تاریخ اعزام برام مهمه
  ولی پلیس +۱۰ گفته بعد کمسیون پزشکی خودشون برات تاریخ اعزام میزنن. چه طوری میتونم تاریخ رو که میخام بشه؟؟

 18. سلام بنده هم تالاسمی مینورم هم چشم چپم آستیگمات و هر دو چشمم ضعیف است
  امکان معافیت دائم رو دارم ؟

 19. سلام
  پزشک هستم
  به تازگی به دیابت نوع یک مبتلا شدم
  ایا معاف میشوم؟
  یا معاف از رفتن به دوره اموزشی؟
  تکلیف به چ صورت است؟

  1. سلام پزشکان به هیچ عنوان نمیتونن از معافیت پزشکی استفاده کنند فقط معاف از رزم میشن

 20. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بنده بیماری پرکاری تیروئید و گره تیروئیدی دارم و درحین آموزشی سربازی هستم، آیا به من معافیت دائم تعلق میگیرد یا معاف از رزم؟

 21. سلام عزیز بنده بیماری غده تیروئید داشتم ولی چون دیگه سنم بالا رفت دکتر گفت تخصص وکار ما تا این سن میتتونیم واسه رشددد کمک‌کنیم از تقریبا۶ماهگی تحت نظر بودم تا پارسال مدارکم هم نگه داشتم تمام کمال ولی دیگه تحت درمان نیستم درضمن‌ کمکاری کلیه هم داشتم قبلا خوب شدم خواستم بینم میتونم معافیت دائم بگیرم ؟؟؟ اصلا معافت از رزم یا هرجی؟؟؟لطفا راهنمایی کنید

 22. سلام خسته نباشید من رفتم دکتر گفتن پاهام پرانتزیه ۴ ۵ سانت برا همین فرستادن کمیسیون ک ببینن معاف رزم میشم یا نه اگ معاف رزم نشم ارتش و نبرو انتظامی برا پا پرانتزی ک ۴ سانته فاصلش گیر میدن؟؟

 23. سلام خسته نباشید ببخشید من معاف از رزم چشم و عروق کرنر قلب دارم همچنین کفالت خواهرم که طلاق گرفتن رو هم دارم آیا میتونم بعد از اموزش به شهر خودم برکردم برای خدمت ممنون میشم راهنمایی کنید

     1. سلام من بیماری مادر زادی افتادگی خفیف دریچه میترال دارم میتونم اقدام کنم واسه معافیت دائم کسی گرفته تاحالا اینطوری؟

     2. سلام هیچ بیماری خفیفی معافیت دائم نداره فقط معاف از رزم!

    1. با سلام و خسته نباشید من سرباز معاف از رزم اعصاب روان نیروب انتظامی هستم طبق تعیین تکلیف پزشک کمیسیون و طبق بند ۴ تبصره ۱۱ من باید در محل زندگی خود و در ساعات اداری و از هرگونه نگهبانی و رانندگی و ..معاف هستم ولی هنوز همچنین اتفاقی که طبق قانون خودشان که گفته است نیوفتاده است و اگر من‌ مشکلی از لحاظ جسمی برایم پیش آید کی جواب گو هست

  1. سلام.
   من سال ۱۳۹۸ به خاطر مشکلات تنفسی معاف از رزم شناخته شدم؛ ولی در دوره آموزشی به دلیل قبولی در دانشگاه ایست خدمتی برام صادر شد و خدمتم نیمه کاره موند. میخوام بدونم الان در سال ۱۴۰۲ اگر برای خدمت اقدام کنم معاف از رزم هستم یا اینکه دوباره باید برای معاف از رزمی اقدام کنم؟؟
   همچنین معاف از رزم بودن در دوره پیش رو چطور باید به پزشک اثبات کنم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید