معافیت اعصاب و روان-مراحل و شرایط (کارت قرمز)

معافیت اعصاب و روان به جرات پر ابهام‌ترین معافیت در بین معافیت های پزشکی است که بسیاری از مشمولان و خانواده ها برای اینکه در این خصوص اقدامی انجام دهند دچار تردید هستند.بعضی از هم قصد اقدام دارند اما نمیدانند شرایط و آیین نامه های معافیت بر چه اساسی است.

گروه سرباز مشاور در این مقاله بطور کامل راجع به بیماری های اعصاب و روان و محدودیت هایی که ممکن است بعد از معافیت سراغ مشمول بیاید صحبت میکند همچنین بطور دقیق و کامل شرایط انواع بیماری های اعصاب و روان برای معاف شدن را بررسی میکنیم.

شرایط معافیت اعصاب و روان

شرایط معافیت اعصاب و روان

بیماری های اعصاب و روان در بخش پنجم لیست بیماری های معافیت پزشکی قرار دارند و در کل شامل ۱۵ بند میباشد.بنابراین برای اطلاع از شرایط معافیت اعصاب و روان لازم است ابتدا نوع بیماری مشخص شود و بعد از آن شرایطی که برای معافیت آن بیماری تعیین شده است مورد بررسی قرار گیرد.

ممکن است کسانی که دارای بیماری های اعصاب و روان هستند همزمان شامل چند بند باشند که در اینصورت شرایط معافیت راحت تر خواهد شد. در ادامه بطور دقیق انواع بیماری های اعصاب و روان و شرایط معافیت آن ها را بررسی میکنیم.

لیست بیماری های معافیت اعصاب و روان

بیماری هایی که شامل معافیت میشوند طبق اعلام سازمان وظیفه عمومی این موارد هستند:

۱- پسیکوزها

پسیکوزها شامل بیماری هایی همچون اسکیزوافکتیو، اسکیزو فرنی، اختلالات هذیانی و پسیکوزهای آتیپیک مزمن و همچنین اختلال سایکوز گذرا میشود که در صورت اثبات مزمن بودن دارای معافیت دائم است و در غیر اینصورت تنها شامل معاف از رزم خواهد بود.

۲- اختلالات خلقی

اختلالات خلقی شامل بیماری دو قطبی و افسردگی میباشد که در صورت شدید بودن بیماری یا نوع بودن دوقطبی دارای معافیت دائم است و در غیر اینصورت رای شورای پزشکی صرفا معاف از خدمات رزمی است.

۳- اختلالات شخصیتی

این بند مربوط به بیماری هایی همچون ضد اجتماعی بودن ،شخصیت مرزی ،اسکیزوئید ،اسکیزوتایپال و پارانوئید میشود.در این بند هم شدت بیماری ملاک معافیت مشمول است که حتما باید مورد تایید بیمارستان های نیروهای مسلح قرار گیرد.

۴- اختلال وسواس (OCD)

وسواس میتواند بصورت عملی یا فکری یا هر دو باشد که منشا اضطرابی دارد و در صورت شدت و مقاوم در برابر درمان دارای معافیت اعصاب و روان است.

۵- اختلال پانیک

حملات پانیک با منشا اضطرابی در شخص ایجاد میشود و علائمی همچون بالا رفتن ضربان قلب ، تنگی تنفس و احساس مرگ و حتی بیهوشی دارد.در این حالت هم در صورت شدت و مقاوم در برابر درمان بودن بیماری مشمول از خدمت سربازی معاف میشود.

۶- فوبیا یا PTSD

هر گونه فوبیا که منجر به اضطراب شدید شود بطوری که فرد را از حالت طبیعی خارج و غیر قابل کنترل کند و تلاش ها برای درمان بدون نتیجه بماند در نهایت منجر به معافیت دائم خواهد شد.

۷- کند ذهنی

کند ذهنی و نقصیه های عقلانی هم جز بیماری های اعصاب و روان محسوب میشود و آیین نامه میزان ضریب هوشی را برای معافیت ملاک قرار داده است.کسانی که ضریب هوشی کمتر از ۷۰ مورد تایید شورای پزشکی داشته باشند از خدمت سربازی معاف و خارج از این آیین نامه مشمول تنها معاف از خدمات رزمی خواهد شد.

۸- لکنت زبان

در صورتی که اختلال لکنت زبان و تکلم معمول بر اساس علت روانی و نورولوژیک تشخیص داده شود و شدت آن اثبات شود معافیت دائم خواهد داشت.البته مشمولان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر با وجود این بیماری حتی با شدت زیاد تنها معاف از رزم میشوند.

۹- هموسکسوالیتی

این موضوع در آیین نامه با عنوان انحرافات جنسی و آداب مغایر شئونات اجتماعی تعریف شده است. در این بند حداقل ۶ ماه معافیت موقت جهت تایید و اثبات بیماری در نظر گرفته شده است که در صورت اثبات منجر به معافیت خواهد شد.

۱۰- اختلالات کنترل تکانه شدید

هرگونه حرکت غیر ارادی و شدید در هر کدام از اعضای بدن که بطور ملموس و واضح قابل مشاهده باشد دارای معافیت است.

۱۱- اختلالات سوماتوفرم

این بند مربوط به بیماری های روان تنی است که منشا روانی دارد.در این حالت فرد احساس بیماری و درد دارد حتی اگر پزشک عدم وجود مشکل را در او تشخیص دهد.برای معافیت در این حالت داشتن حداقل سال سابقه پزشکی لازم و ضروری است.مشمولان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر تنها معاف از خدمات رزمی خواهند شد.

۱۲- اختلال تیک صوتی و حرکتی

هر گونه تیک حرکتی و خروج صدا هایی خارج از اختیار فرد در صورت شدت دارای معافیت است.در صورت عدم شدت رای شواری پزشکی معاف از خدمات رزمی خواهد بود.

۱۳- اوتیسم

اختلالاتی که مربوط رشد فراگیر هستند بطوری که افت عملکرد در فرد بطور واضح مشخص باشد دارای معافیت است و خارج از این حالت یعنی با عملکرد طبیعی در شخص تنها منجر به معاف از رزم خواد شد.

۱۴- اختلال هویت جنسی

این موضوع مربوط به ترنس ها است و با تایید پزشکی قانونی به سادگی امکان دراقت معافیت اعصاب و روان وجود دارد.

موضوعات مرتبط: شرایط معافیت همجنسگرایی و ترنس ها

چند نکته راجع به شرایط معافیت اعصاب و روان

 • داشتن سوابق بیماری و گواهی متخصص روانپزشک لازم و ضروری است.
 • در بعضی از بیماری ها داشتن سوابق بستری به تعداد حداقل دو بستری ضروری است.
 • کسانی که دارای سوابق خود زنی، خودکشی هستند شرایط بهتری برای معافیت دارند.
 • صدور معافیت های موقت ۶ ماهه حتی تا چند دوره امر معمولی در معافیت اعصاب و روان است.
 • امکان بستری توسط شورای پزشکی وجود دارد.
 • شرکت در تمامی جلسات تعیین شده ضروری است.

مقالات مرتبط: گروه ب سربازی چیست و مزایا و معایب این گروه

مراحل گرفتن معافیت اعصاب و روان

کسانی که قصد دارند از معافیت اعصاب و روان استفاده کنند ممکن است قبل یا در حین خدمت سربازی باشند که با این وجود نحوه اقدام کمی متفاوت است.

مراحل معافیت اعصاب و روان قبل از خدمت سربازی

 • مراجعه به پلیس+۱۰
 • تمکیل فرم های مربوطه
 • تکمیل فرم خود اظهاری پزشکی
 • حضور در بیمارستان طبق زمان و مکان اعلام شده در پیامک دریافتی
 • حضور در جلسه کمیسیون پزشکی نظام وظیفه طبق زمان اعلام شده در پیامک دریافتی
 • حضور در جلسات تعیین شده در طول معافیت موقت طبق نظر پزشک مربوطه
 • در صورت تأیید کمیسیون، با رأی شورای پزشکی فرد می‌تواند معافیت خود را دریافت نماید.

مراحل معافیت اعصاب و روان در حین خدمت سربازی

 • اعزام به بهداری یگان و تایید پزشک پادگان یا یگان
 • اعزام به بیمارستان مورد تایید یگان خدمتی
 • معاینات و کمیسیون های پزشکی بیمارستان نظامی
 • در صورت تایید، صدور نامه معافیت توسط بیمارستان
 • تسویه از پادگان و ترخیص فرد مشمول

محدودیت های معافیت اعصاب و روان

محدودیت های معافیت اعصاب و روان

یکی از مواردی که باعث نگرانی در میان مشمولان شده است نگرانی از محدودیت های معافیت اعصاب و روان است.موارد مختلفی در این موضوع مورد بحث است که آیا با دریافت معافیت اعصاب و روان باعث محدودیت خواهد شد یا خیر؟

مهم ترین موارد قابل بررسی این ها هستند:

معافیت اعصاب و روان و ادامه تحصیل

معافیت کارت قرمز سربازی انواع مختلفی دارد و باید گفت که در اکثر مواقع هیچگونه مشکلی برای ادامه تحصیل شخصی که این معافیت را میگیرد وجود ندارد.

نکته ای که وجود دارد این است که برای ورود به بعضی از رشته های دانشگاهی مثل رشته های پزشکی یا پیراپزشکی یا رشته هایی که در دانشگاه های نیمه متمرکز مثل فرهنگیان قوانینی برای سلامت جسمانی و روانی فرد وجود دارد که در صورت مغایرت با آیین نامه های اجرایی شخص اجازه ورود به این رشته ها را ندارد.

معافیت اعصاب روان و گرفتن پاسپورت و مهاجرت

بعد از گرفتن معافیت اعصاب و روان اگر فردی اقدام به دریافت پاسپورت و خروج از کشور کند دچار مشکل نخواهد شد و به سادگی میتواند با دریافت پاسپورت از کشور خارج شود.فقط در موارد خاص نیاز به قیم برای خروج از کشور دارد که فقط برای بعضی از بیماری های اعصاب و روان تعیین شده است.

مهاجرت ها معمولا بصورت پناهندگی،شغلی یا تحصیلی انجام میشود که معمولا در حالت های مهاجرت شغلی و تحصیلی فرد دچار مشکل خواهد شد.البته کشورهای مختلف قوانین بخصوص خود را برای پذیرش و صدور ویزا دارند.در حالت مهاجرت بصورت پناهندگی کمترین احتمال عدم صدور ویزا وجود دارد.

توضیحات تکمیلی: مشکلات احتمالی مهاجرت با معافیت اعصاب و روان

معافیت اعصاب و روان و استخدام

یکی از مهم ترین و بزرگترین محدودیت های معافیت اعصاب و روان محدودیت در استخدام است.کسانی که این نوع معافیت را دریافت میکنند قطعا امکان استخدام های دولتی و نظامی و هر دستگاه دیگری را ندارند.

همچنین بعضی از شرکت های خصوصی هم در استخدام دارندگان معافیت اعصاب و روان مردد هستند.پس قبل از اقدام برای این نوع معافیت باید نوع بازار کاری که قرار است وارد آن شوید را تعیین و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

معافیت اعصاب و روان و صدور پروانه کسب و کار

با داشتن معافیت اعصاب و روان این پروانه ها صادر نخواهد شد:

✔️ پروانه پزشکی

✔️ پروانه وکالت

✔️ پروانه نظام روانشناسی

معافیت اعصاب و روان و جواز کسب ( مشاغل آزاد )

با وجود اینکه این نوع معافیت مشکلات جدی در استخدام ایجاد میکند اما در خصوص دریافت مجوز های کسب و کار در مشاغل آزاد و در صنف های مختلف از رستوران گرفته تا طلا و جواهر هیچ مشکلی وجود ندارد.

معافیت اعصاب و روان و گواهینامه

در حال حاضر گرفتن گواهینامه نیازی به داشتن کارت پایان خدمت ندارد.

اما اگر فردی معافیت اعصاب و روان بگیرد دیگر اجازه گرفتن گواهینامه نخواهد شد.

بعضی گواهینامه دارند و اقدام به معافیت اعصاب و روان میکنند که بعد از تایید پزشک برای دریافت معافیت اعصاب و روان بلافاصله گواهینامه آن ها باطل خواهد شد و قابل تمدید نمیباشد.

بجز معافیت کارت قرمز سربازی اختلال هویت جنسی مابقی معافیت های اعصاب و روان شامل این قانون میباشد.

معافیت اعصاب و روان و ازدواج

در خصوص امر ازدواج هم محدودیت هایی وجود دارد که خیلی ها از آن مطلع نیستند.در زمان عقد شروط مشخصی بین زوجین تایید و امضا میشود که یکی از آن ها مربوط به سلامت روان میباشد. در صورت وجود این بیماری در هر کدام از زوجین یا اثبات این بیماری بعد از ازدواج حق طلاق به به طرف مقابل داده خواهد شد.

طبق قوانین زن ها نمیتوانند به سادگی از مرد طلاق بگیرند اما در این شرایط نه تنها طلاق انجام خواهد شد بلکه مرد باید مهریه هم پرداخت کند!

ابطال کارت معافیت اعصاب و روان (کارت قرمز)

ابطال کارت قرمز اصلا کار ساده ای نیست و حتی تقریبا غیر ممکن است چون بعد از چندین مرحله کمیسیون پزشکی و حتی معافیت های موقت و البته داشتن سوابق بیماری که خود شخص ارائه کرده است معافیت صادر میشود.در نهایت در صورت چنین درخواستی باید این شرایط رعایت شود:

 • شرایط سنی فرد در نظر گرفته می‌شود.
 • اگر فرد کارت قرمز سربازی خود را باطل نماید نمی تواند از دیگر معافیت‌ها استفاده کند.
 • فرد باید تعهد دهد پس از ابطال کارت به خدمت اعزام شود.
 • فرد باید بهبودی کامل خود را به دست آورده باشد که زیر نظر کمیسیون پزشکی مجدد بررسی می‌شود.

تجربه معافیت اعصاب و روان

اگر از نظر مالی و شغلی تامین نیستید یا قصد خروج از کشور ندارید توصیه میشود با توجه به محدودیت های استخدامی و شغلی و حتی گرفتن گواهینامه حتی المقدور سراغ این مدل معافیت نروید. بهتره بگم رفتن به سربازی با تمام سختی هاش یا حتی سربازی نرفتن و غایب بودن خیلی خیلی بهتر از این همه محدودیت هست.

بعد از معافیت موقت اعصاب و روان چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بعد از پایان معافیت موقت اعصاب و روان که در دوره های ۶ ماهه تعریف شده است چه فرد قبل از خدمت سربازی و چه در حین خدمت اقدام به معافیت کرده باشد دوباره شورای پزشکی تشکیل میشود.

در این شورا پزشک گزارش بالینی بر اساس آنچه ذر این ۶ ماه گذشته تهیه میکند تا در نهایت بر اساس این گزارش تصمیم گیری شود.در صورت عدم درمان بیماری معافیت دائم صادر میشود و در صورت درمان یا حداقل بهبود نسبی معافیت از رزم صادر خواهد شد.

معافیت های موقت و این تصمیم گیری ها میتواند حتی تا ۴ دوره یعنی ۲ سال با توجه به نظر پزشک معالج و معتمد نیروهای مسلح تمدید شود و تا زمانی که شورا رای نهایی صادر نکن معافیتی در کار نخواهد بود همچنین طول مدت معافیت موقت جز خدمت سربازی محسوب نمیشود.

کارت قرمز سربازی چیه؟

قبلا از اینکه کارت های هوشمند معافیت و پایان خدمت سربازی ایجاد شود ، سازمان وظیفه عمومی به کسانی که با بیماری های اعصاب و روان از خدمت سربازی معاف میشدند کارت قرمز میداد در واقع این کارت بطور مشخص نشان دهنده معافیت با بیماری های روانی بود.

در حال حاضر چنین کارتی وجود ندارد در واقع کارت های رنگی دیگر صادر نمیشود و چه کارت های معافیت و چه کارت پایان خدمت در یک شکل و رنگ به مشمولان داده میشود.روی کارت عنوان و بند معافیت درج خواهد شد و از این طریق نوع معافیت قابل بررسی و استعلام توسط دیگران است.

سوالات کمیسیون اعصاب و روان

سوالات کمیسیون اعصاب و روان به دو دسته تقسیم میشود که ما بخشی از سوالاتی که معمولا پرسیده می‌شوند را برای شما نوشته ایم.

سوالات کتبی کمیسیون اعصاب و روان

تست های معتبر روانسنجی در حیطه پزشکی نه تنها در وظیفه عمومی بلکه در تمام بخش های مربوط به بیماری های اعصاب و روان وجود دارد که متخصصان روانپزشک در کمیسون اعصاب و روان وظیفه عمومی از آن ها استفاده میکنند.

معمولا تست ها در غالب ۲۰۰ تا ۳۰۰ سوال است و هیچ گونه جواب درست یا غلطی در تست وجود ندارد . این تست ها که هر انسانی میتواند یکبار آن را امتحان کند برای سنجش اعصاب و روان و ویژگی های شخصیتی فرد تدوین شده است.

بعد از بررسی پرسشنامه توسط پزشک و تبطیق آن با بیماری شخص نتیجه نهایی توسط نظام وظیفه اعلام خواهد شد . بدیهی است سنجش تست ها و نمراتی که در تست بدست می آید نوع بیماری روانی را مشخص خواهد کرد.

سوالات شفاهی کمیسیون اعصاب و روان

سوالات کمیسیون اعصاب و روان علاوه بر تست کتبی بصورت شفاهی هم پرسیده خواهد شد . پزشک بصورت شفاهی از بیمار معمولا راجع به زندگی روزمره یا اتفاقات بچگی و حتی وضعیت خانواده سوالاتی میپرسد.

در رابطه با نوع بیماری سوالات کمی متفاوت است مثلا اگر فردی اختلال شخصیتی داشته باشد حتی از او راجع به پرخاشگری یا سوابق نزاع سوال میکنند.

ممکن است شخصی به دلیل افسردگی اقدام کرده باشد در این صورت راجع به ارتباطات یا سوابق بستری و حتی خود کشی سوال خواهد شد.

در مورد افرادی که به دلیل اختلال هویت جنسی یا همجنسگرایی برای معافیت اقدام میکنند ممکن است در مورد روابط جنسی و اینکه پارتنر دارند یا ندارند سوال میشود.

در کل سوالات به معنای جواب درست و غلط نیست بلکه پزشک با توجه به تجربه کاری قصد دارد تا تشخیص بهتری در مورد بیمار دهد . حتما این موضوع را بدانید که پزشکان وظیفه عمومی قصد درمان هیچ بیماری را ندارند و تنها هدف تشخصی بیماری و وجود یا عدم وجود آن است.

سوالات متدوال در مورد کارت قرمز

فقط بیماری های اعصاب روان شامل کارت قرمز هستند؟

بله و باز هم تاکید میکنیم که کارت معافیت اعصاب و روان قرمز رنگ نیست و این موضوع فقط یه اصطلاحه!

با کارت قرمز امکان خروج از کشور وجود دارد ؟

در صورتی که فردی با بیماری دو قطبی کارت قرمز گرفته باشد لازم است با قیم از کشور خارج شود.

فرق کارت قرمز با کارت دیگر معافیت های پزشکی چیست ؟

هیچگونه تفاوتی بین کارت قرمز و دیگر معافیت های پزشکی از نظر ظاهری جز عنوان و بخش و بند ثبت شده در کارت وجود ندارد.

میشه کارت قرمز را ابطال کرد ؟

اگر قبلا با کارت قرمز از سربازی معاف شدی یا قصد چنین کاری داری بع هیچ عنوان این معافیت قابل ابطال نیست.

با کارت قرمز میشه گواهینامه پایه یک گرفت ؟

شاید در کمیسیون اجازه دریافت گواهینامه خودرو های سواری داده شود ولی قطعا گواهینامه رانندگی ماشین سنگین داده نخواهد شد.

با کارت قرمز میشه ازدواج کرد ؟

اگر دختر دلخواه شما و خانوادش با بیماری شما مشکل ندارند میشه ازدواج کرد البته حق طلاق با دختر خواهد بود. سوالات کمیسیون اعصاب و روان
در کمیسیون های پزشکی اعصاب و روان و جلساتی که در حضور روانپزشک گذرانده میشود سوالات در قالب کتبی و شفاهی پرسیده خواهد شد.

عکس کارت قرمز

کارت قرمز سربازی مخصوص افرادی است که قبل از خدمت سربازی یا حتی در حین خدمت سربازی بواسطه بیماری های اعصاب و روان از خدمت معاف میشوند . جالب است بدانید کارت قرمز معافیت سربازی اصلا قرمز نیست و این موضوع فقط نوعی اصطلاح است.

اگر عکس کارت های معافیت سربازی را مشاهده کنید تقریبا هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و فقط نوع معافیت و اطلاعات شخصی افراد که روی کارت درج میشود متفاوت است . همچنین در کارت های معافیت جدید اطلاعات معافیت در تراشه الکترونیکی کارت هم ثبت میشود و به نوعی میشه گفت کارت های معافیت هوشمند هستند.

برای مثال اگر کسی با بیماری اختلال شخصیتی از خدمت سربازی معاف شود با وجود اینکه معافیت اعصاب و روان یا اصطلاحا کارت قرمز است اما روی کارت حتی اسم بیماری هم زده نمیشود و فقط بخش و بند بیماری ثبت میشود.

پس کسانی که به دنبال معافیت های اعصاب و روان هستند از اینکه اطلاعات بیماری آن ها در دسترس دیگران باشد اصلا نباید نگران باشند مگر اینکه ارگانی بخواهد از از نوع معافیت استعلام بگیرد .

در پایان

گروه سرباز مشاور بعنوان تخصصی ترین مرکز مشاوره سربازی در ایران سعی داشت در این مقاله صفر تا صد معافیت اعصاب روان و تمامی موارد و دغدغه های پیرامون آن را بررسی کند تا دیگر سوالی برای شما مشمولان و خانواده های عزیز باقی نماند. در صورتی که در این خصوص همچنان ابهاماتی وجود دارد و نیاز به مشاوره حرفه ای دارید میتوانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان سرباز مشاور راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

بنر معافیت پزشکی

178 پاسخ

 1. سلام و احترام ، اینجانب مدتی است مبتلا به اختلال افسردگی و وسواس تشخیص داده شده ام و به گفته ی روان پزشک از دوران بلوغ این اختلالات رو دارم ، بر همین اساس ۴ نوع دارو مصرف می کنم ، اگر برای معافیت درخواست دهم و معافیتم مورد پذیرش واقع شود آیا می توانم جواز کسب و گواهینامه رانندگی بگیرم؟ ( هیچ نقص حرکتی یا زائده ی مغزی ندارم و در آزمون هوش عمومی نمره ی بالایی کسب کردم ، اختلالاتم خلقی هستند)

 2. سلام
  من چند سالی می‌شه که چندتا از این مشکلات‌رو داشتم
  چند ماه پیش رفتم روانپزشک، دارو داد اما بخاطر اثرات بدی که روم گذاشت، بعد حدود یک ماه، مصرفش‌رو قطع کردم
  من وسواس شدید، تیک و به گفته‌ی روانپزشک، افسردگی هم دارم
  اما تابه‌حال به‌خاطر بیماری‌های روانی، جایی بستری نشدم.
  و سابقه‌ی خودکشی (که حداقل باعث شه راهی بیمارستان شم) هم ندارم
  می‌خواستم بدونم بازم ممکنه بتونم کارت قرمز و معافیت دائم بگیرم؟ بدون بستری شدن.

 3. سلام و خسته نباشید
  من از ۱۰۰درصد ۱۰ درصد لکنت زبان دارم و
  خوب هستم و هیچ قرسی مصرف نمیکنم
  در رابطه با اعصاب وروان
  اون سالی که رفتم کارتمو گرفتم
  دیپلم نگرفتم ولی دوسال بعدش رفتم شبانه خوندم گرفتم
  باید چه جوری کارتمو درستش کنم
  وبعدا دکتر رفتم نوار مغز ازم گرفت
  گفت که سالم هستم
  الان شدم مصل یک مرده متحرک
  باید چه کار کنم میشه راهنماییم کنید

  1. سلام من روز چهارشنبه برای معافیت پزشکی به بهزیستی رفتم و نمی‌دونستم چی هست بعد انجام فهمیدم که چی هستش الان نمیشه کاری کرد که این معافیت پزشکی اعصاب و روان را لغو کرد بعد این کمیسیون معافیت پزشکی چند مرحله هست تو را خدا یه راهنمایی کنید

 4. بیماری اسکیزوفرنی دارم روی دستم و گردنم خالکوبی دارم معاف دائم میشم برم خدمت یا میشه قرصامو ببرم بخورم ؟

   1. سلام من کارت پایان خدمت اعصاب روان دارم قبلا اشتباه الکی گرفتم ممنون راهنمایی کنید من دوتا بچه دارم امکانش هست برم خدمت ممنون میشم راهنمایی کنید منو

    1. سلام من چند روز پیش برای معافیت پزشکی به بهزیستی رفتم من نمیدوستم معافیت پزشکی چی هستش الان نمیشه کاری کرد که این معافیت پزشکی را لغو کرد اعصاب و روان

   2. سلام وقت بخیر
    بنده سرباز ارتش هستم
    برگه اعزام خدمت خورده معاف از رزم
    داخل یگان به خاطر یه نوشته تتو روی دست چپ منو گروه ب کردن بعد شش ماه نامه شورا زدن برام.و من هیچ مشکلی ندارم نه سابقه خودکشی داشتم و نه خط روی بدنم هست.
    امکانش هست الف بشم؟

 5. سلام برادر من بعد دارای بیماری روانیه عنوان قرص میخوره و دارای یک بار سابقه خودکشی هستش دانشجو هستش ولی نتونسته به دلیل بیماری ادامه بده الان میتونه معافین بگیره؟

 6. سلام بنده از سال ۹۶پرونده پزشکی دارم ۲نوع قرص اعصاب مصرف میکنم.استرس اظطراب شدید دارم بعداز فوت پدرم حالم خرابه تر شده.۴۰درصد ازموهام بخاطره افسردگی سفید شدن.نصف سال و اسیر دلتنگیم تحمل غربت ندارم.ایا میتونم معافیت داعم بگیرم ممنونم پاسخگو باشین

 7. سلام من سال ۸۶ به خدمت اعزام شدم در دوره آموزشی فرارکردم بعدچندباردستگیری توسط دژبان مرکز ورفتن به زندان حشمتیه بازم از پادگان فرارکردم بالاخره سال ۹۱معافیت اعصاب گرفتم میخام بدونم من میتونم کارت معافیتموباطل کنم؟ برای گواهینامه به شدت نیازدارم متشکرم

 8. سلام من سابقه خودکوشی دکتر اعصاب روان مصرف دارو روان و…دارم ۴ سال غیبت دارم واقعا روانم درست نیست بنظرتون معافیت میگیرم یا خیر؟

 9. سلام اگه معافیت از رزم اعصاب و روان داشته باشم شامل چه محدودیت هایی میشه؟ چه فرقی با با کارت پابان خدمت معمولی داره؟ ایا در استخدام و گرفتن گواهینامه به مشکل میخورم؟

 10. من اختلال شخصیت اسکیزویید دارم خواستم بدونم میتونم بعد از گرفتن کارت قرمز معافیت گواهینامه بگیرم یا از کشور خارج بشم ؟

 11. سلام علیرضامحمدی سرشت هستم متاسفانه درسال۱۳۹۷ شمسی به طور اشتباهی وناعادلانه کارت معافیت پزشکی بخش ۵بند۱برایم صادرشده که مخصوص بیماران اعصاب وروان است ودرحقیقت نظام وظیفه اردبیل زندگیم روخراب کرده که نه شغل بهم میدن ونه کاروباری ولیسانس حقوق هستم ولی کل زندگیم خراب شده رفتم از مسئولین نظام وظیفه اردبیل به سازمان قضایی نیروهای مسلح شکایت کردم ولی متاسفانه نتیجه ای نگرفتم آنها میدانن من دریک خانواده فقیربزرگ شده ام ازم سواستفاده کردن چطور میتونم این مشکل بزرگ رو حل کنم؟شماره تلفن ۰۹۳۸۲۵۷۰۶۵۹ و۰۹۰۴۵۰۳۷۴۴۳ آماده دریافت کمک های شمایم درضمن همین جاهم پیام بدید تا اگه ممکن بود بعدا ببینم توکل برخدا

 12. سلام وقت بخیر با معافیت روان و اعصاب میشه پاسپورت درس کرد و رفتن به کربلا یا ترکیه یا هرجایی

 13. خواستم بگم که بعد از گزروندن همه مراحل وقتی معافیت داده شد به من اول خوشحال بودم ولی به تدریج که از دوره حاد گذر کردم به این نتیجه رسیدم که سرباز فراری میشدم و پول جمع میکردم و سربازی رو میخریدم خیلی خیلی بهتر بود نظر شخصی من این است که به تدریج انزوا و محدودیت ها خیلی بیشتر از سربازی آزار میده هرگز هرگز سراغ این معافیت نرید ولی به نظرم باید حق ابطال رو بدهند نباید بردارند برای چی برداشتن اصلا

 14. سلام خسته نباشید
  من اعزامی سال ۱۴۰۰ هستم و الان برای بار ۴ از خدمت فرار کردم بکبار هم دژبان دستگیرم کرد ۷ روز رفتم زندان نظامی ولی باز فرار کردم میخاستم بدونم من الان روی صورتم و پام و سینم و لای انگشتم تتو دارم و دربچگی سابقه تشنج داشتم و ۱۲سال قرص رهاکین ۲۰۰ خوردم معاف میشم یا خیر
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام خسته نباشید من حسین بابایی بندارتی هستم من میخواستم از دانشگاه انصراف بدم بعد معافیت اعصاب و روان بگیرم ترس و اضطراب و استرس همه چی میزنه به ذهنم گاهی اوقات هم پرخاشگری توی جامعه زیاد دارم یک نامه میخواستم‌ از دکتر متخصص اعصاب و روان بگیرم و برم پلیس +۱۰ از اونجام برم کمیسیون پزشکی با فرم هایی که باید پر کنم،چهار بار هم اقدام به خودکشی کردم نمی‌دونم چرا ولی اقدام به خودکشی هم کردم رفتار های نابهنجار هم دارم در برخورد با آدمای معتاد زود بحثمون میشه

 15. سلام. من سربازی نیرو هوایی ارتش بودم آموزشی فراری شدم سال ۹۱ . سه بار زندان رفتم به خاطر خدمت یعنی دژبان اومد و دستگیرم کرد و دفعه آخری از زندان رفتم کمیسیون و معافیت ۶ ماهه گرفتم و هیچ مدرک پزشکی همراهم نبود اون موقع. سابقه مصرف مواد و گواهی پزشک هم دارم به خاطر افسردگی اساسی و وسواس شدید.افشردگیم هم الان شدیدتر شده و دکترم گفت قبل خیلی سال هست افسردگی دارم با توجه به شرح حالی که بهش گفتم. حالا با توجه به اینکه ۱۱ ساله فراری هستم و الان ۳۰ سالم هستش و سابقه مصرف مواد دارم و تحت درمان هستم و ۵ مورد دارو مصرف میکنم به نظر شما این سری برم کمیسیون احتمال معافیت دائم هست؟همون کمیسیون نیروهوایی کمیسیون میشم مجدد؟

 16. یکی از ساده ترین معافیت های پزشکی همین اعصاب و روانه. تقریبا تمام مراحل معافیت بیماری های اعصاب و روان رو با دوست دوران کودکیم که سالم ترین آدم از نظر روانیه، همراهش رفتم. از گرفتن دفترچه و معرفی به بیمارستان گرفته تا روز آخر جواب کمیسیون همراهش بودم و با چند جلسه فیلم بازی کردن تونست معافیتش رو بگیره.

  1. داداش خسته نباشی شرمنده مزاحم شدم من سعید فیروزی نیا سرباز وزارت دفاع ۱۷ ماه پاسداری دارم میدم اعزامی ۱۳۹۵/۵/۱۹
   الانم سه ماهه برگشتم خدمتم ۳ماهه تا کمیسون بفرستن برم برای کارت قرمز یکم لج کردن فک کنم نامه معرفی به کمیسیونم نمیدن من دوتا خواهر مریض دارم تنها مرد خانواده ام با حقوق دومیلون دویصت دارم میگزرونم خرج ۴ نفرو میدم ۲۴ ساعت پادگانم(پاسدارم( ۲۴ ساعت هم تو میدون تره بار حمالی میکنم)
   لطفا من هم جای داداش کوچیکت یا بزرگ ترت لطفا کمکم کن
   به کجا برم چیکار کنم چون تهران نمیشناسم بچه شهریار رباط کریمم لطفا این شماره خانواده ام ۰۹۰۳۱۰۴۶۵۵۴ تماس بگیرید
   بگید با سعید فیروزی نیا کار دارم
   اگر نبودم اسمتون بگید تا سیو کنن خانواده ام از پادگان اومدم بگن بهم تماس بگیرم مزاحمتون بشم
   تا درمورد گزفتن کارت قرمز یه دنیا ممنون میشم ازتون لطفا کمکم کنید عاجزانه ازتون میخوام
   کوچیک شما سعید فیروزی نیل
   شماره تماس ۰۹۰۳۱۰۶۵۵۴سعید فیروزی نیا
   بچه تهرانم رباط کریم پرند

 17. سلام من بدلیل اینکه از سن کم درخانواده ای که لهم درس خوب و بد و یادم ندادن یعنی یه معلم خوب نداشتم و همیشه به چشم بد نگاه میکردن و خلاصه افتادم تو راه خلاف و مواد و درگیری های زیاد و انواع خودکشی در بیمارستان های مختلف و خودزنی های زیاد و کلا منو نمیدونستم چرا دستگیر کردن و با نیروی انتظامی هم درگیر شدم و بردنم زندان و از اونجا با شرایطی که مصرف هم داشتم جال بد و رفتم و درحالی که ۱۸ماه بود اون زمان من ۱۷ماه بیشترخدمت کرده بودم و بازپرس پرونده گفت چندین سال‌ کجایی و وقتی فهمید کلا زندان بودم و تو اون شرایط گفتم چیزی نمونده میرم تمومش می‌کنم،خندید و گفت انسانی که دوتا پا نداره چجور میخواد یه قدم‌ برای مملکت برداره و داد زندان وبرام نوشت کمیسیون پزشکی که من حتی یبار نرفتم و نامه لغو کمیسیون نوشتم ولی رد کرد وگفت باید بری واصلا هیچی بهم نگفته منو معاف دائم کارت قرمز و درکل میگم من الان از اون‌موقع تمام کارامم کردم‌ و امضا هاو بانک وکلا دستور منع تعقیب هم صادر کردن برام ودرکل نمیدونم چه برگه ای برای دادن کارتم گفتن نیست وبایدپیدابشه اعصابم نکشید و نرفتم حتی کارت قرمز مو بگیرم.الان راهنمایی میکنی که چجور باید درخواست بدم همون کارتم بدن بهم؟ممنون میشم..درکل به همه دوستان گلم میگم این راهش نیست و منم تو شرایط بودم و بزور دادن بهم…و الان پدرم فوت شده.آیا منم جزو مستمری بگیران حقوق بازنشستگی پدرم هستم؟چون یه خواهرم همه رو واسه خودش برمی‌داره و منم بیکاری جایی کارنمیدن بهم تو شرایط خیلی بدی ام.ممنون میشم توضیح بدید بهم اینم چون مهمه برام..

 18. سلام خسته نباشید بنده معاف از رزم اعصاب و روان اختلال انطباقی بودم و گروه ب رفتم تهران گفتند بعد از شش ماه گروه ب من برداشته می‌شود من می‌خواهم معاف از رزمی خود را بردارم چون مشکلم برطرف شده میتونم ؟باید چیکار کنم؟

 19. من ازکودکی بیماری اعصاب وروان شدید داشتم ولی به دنبال معاف شدن ازخدمت سربازی نرفتم با وضعی که خیلی توخدمت اذیت میشدم ولی قرور به من اجازه نمیداد تااین کاررابکنم وبعدازخدمت سربازی به دلیل شدت گرفتن بیماری مجبور به گرفتن کارت قرمز شدم واسه خودم متاسفم که دوسال بابیماری شدیدی که داشتم خودم را معاف ازخدمت نکردم

 20. سلام و عرض ادب
  من سال ۹۷،معافیت اختلال هویت جنسی گرفتم..
  با گذشت چندین دوره روانشناسی و روانپزشکی،روانشناس و روانپزشک من معتقدند که این مهم رفع شده است..
  حال میتوانم کارت خود را ابطال و به سربازی بروم؟؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید..

 21. سلام بنده در حال حاضر سرباز هستم در شروع سربازی گروه الف بودم پس از چند مدت شرایط روحی و روانی دچار مشکلاتی میشه بهداری یگان منو می‌فرسته کمیسیون پزشکی وپس از مراجعه به دو پزشک و پس از مدت پانزده روز جواب کمیسیون پزشکی من اومده و معاف از رزم شدم و به من انتقالی تعلق گرفت از زاهدان به مشهد حالا بعد از گذشت سه ماه حالم خوبه وپیش پزشک بهداری رفتم و گفتن دیگه نمیتونم کمیسیون پزشکی شرکت کنم برای گروه الف شدن به نظر شما باید چه کار کنم لطفاً راهنمایی کنید نوع معاف از رزم اعصاب و روان رو هم به بنده نگفتن که چه نوع معافیت از رزم اعصاب و روان است

  1. شما گروه ب شدید و ازش استفاده کردید انتقالی هم گرفتید و تمام روند کامل طی شده قطعا برگشت پذیر نیست

  2. سلام ،ببخشید تفاوت یربازی عادی با معاف از رزم تو چیه ؟اگه کسی لطف کنه واتساپ بهم بگه ممنون
   ۰۹۹۰۶۰۵۴۶۱۰

 22. سلام وقت بخیر،من اعزامی ۱۴۰۰ بودم و فرار کردم بخاطر ندادن نامه کمسیون و مشکل اعصاب داشتم ۳بار خودکشی ناموفق داشتم ک یک بارش قرص خورده بودم و بیمارستان بسترش شدم و نامشم گرفتم و پروندشم دارم و دوبارش هم طناب انداختم گردنم و خانواده سریع نجاتم دادن الانم زیر نظر متخصص اعصاب روان هستم و حتی نامه بستری هم بهم دادن ک برم بیمادستان اعصاب روان بستری شم ۱ماه ولی خب اعصابم نمیکشه نمیتونم جای شلوغ وایسم و… نامه از امام جمعه شهرمون دارم،و استشهاد محلی هم دارم ایا امکانش هست معاف شم و برم دنبال کاراش؟

 23. سلام بنده بیماری اعصاب روان دارم پرونده پزشکی دارم خدمت هم معاف شدم به خاطر بیماری اعصاب روان بنده رو داخل خانه فساد گرفتن دادگاهی شدم حکم آمده دو سال حبس من که بیماری اعصاب روان دارم پرونده پزشکی دارم آیا زندان باید برم یا تجدید نظر اعتراض کنم پرونده پزشکی اراعه بدم حضور در خانه فساد فحشا مشارکت در جرم زدن با اینکه کاری نکردم نشسته بودم نشعه میکردم آیا بهم زندان میخوره یا من پرونده پزشکی دارم تو دادگاه تجدید نظر اعتراض کنم حکم تاثیری داره من دیوانه میرم زندان

 24. درود دوست عزیز من معافیت اعصاب روان دارم (خودزنی و تتو) سال ۹۶ معاف داعم شدم ایا گواهی نامه میتونم بگیرم؟

 25. سلام و درود خدمت شما
  بنده مشکل هواس پرتی و نداشتن تمرکز دارم و آدم عصبی هستم و استرس شدید دارم بنظر شما من امکان معاف شدنم هستش؟
  ممنون میشم بگید🙏🏻

 26. سلام من بدلیل خوردن قرص برنج و دلایل دیگر سه بار بیمارستان اعصاب و روان بستری شدم به مدت سه ماه الآنم قرص اعصاب میخورم آیا سربازی معاف میشم

 27. سلام من سه بار بیمارستان اعصاب و روان بستری شدم به مدت ۳ماه یعنی هر بار یک ماه و قرص اعصاب الان میخورم با این شرایط آیا معاف میشوم

 28. سلام. آیا اقدام برای معافیت اصاب و روان (وسواس یا پارانویید) بعد از تکمیل فرم ها احتیاج به بستری شدن در بیمارستان های مورد نظر سازمان نظام وظیفه هست یا خیر؟؟؟

 29. سلام من از خدمت معاف شدم الان رو کارت معافیم زده بخش ۵٫ بند۳ میخواستم بپرسم یعنی چی چه نوع معافی شامل من شده

 30. سلام من معافیت اعصاب و روان گرفتم و دارم محدودیت برای گواهی نامه ندارد گواهینامه ۲ سال است گرفتم برای استخدام فقط در نیروی انتضامی نمیزارن در سایر مشکلی ندارد و قابل لغو کردن هم هست اطلاعات غلت وارد کرده اید

 31. باسلام خدمت شما. بنده بخاطر خط های روی بدنم معافیت پزشکی گرفتم .و هیچگونه مشکل روحی روانی ندارم.میشع بگین چکار کنم ممنون

 32. سلام من در تیر ۸۵ آموزش دیدم ودر تبریز آموزش دیدم دو ماه بعد چند ماه در تهران ستادکل ناجا درحین خدمت به بیمارستان ناجا پزشکی رفتم تست یک خانم گرفت و بچه روستایی بودم زیاد فارسی خوب نبود چون قبل خدمت قطع انگشت شده بودم دستگاه علف خودکن دستی بود ومن گفتم با دستی قطع شده خانم تست گیریده بد تست زده ومن تاحلا متوجه نبودم متولد ۶۶ هستم ادامه خدمت وجود دارد یا به شورا شکایت به دیوان بکنم

   1. سلام خسته نباشید من حسین بابایی بندارتی هستم من میخواستم از دانشگاه انصراف بدم بعد معافیت اعصاب و روان بگیرم ترس و اضطراب و استرس همه چی میزنه به ذهنم گاهی اوقات هم پرخاشگری توی جامعه زیاد دارم یک نامه میخواستم‌ از دکتر متخصص اعصاب و روان بگیرم و برم پلیس +۱۰ از اونجام برم کمیسیون پزشکی با فرم هایی که باید پر کنم،چهار بار هم اقدام به خودکشی کردم نمی‌دونم چرا ولی اقدام به خودکشی هم کردم رفتار های نابهنجار هم دارم در برخورد با آدمای معتاد زود بحثمون میشه

  1. سلام من رفتم شورا پیش دکتر خودزنی داشتم بعد دوتا دستام کلا پانسمان بود. دکتر گفت دیگه حق نداری بری پادگان.گفت یک هفته دیگه به یگان خدمتی مراجعه کن جوابش میاد. یعنی معافم؟

   1. دکتر کجا اینو گفت؟
    کی شمارو فرستاد دکتر ؟
    ممکنه معافیت موقت ۶ ماهه بدن
    واسه خود زنی بدون سابقه بیماری معافیت وجود نداره

 33. باسلام
  بنده در سن ۱۷ سالگی نا خواسته قتل کردم و ده سال زندان بودم و به دلیل اینکه زیر حکم بودم شروع به مصرف شیشه کردم و بعد از آزادی از زندان ترک کردم ولی همیشه ذهنم آشفته هست و خشونت داخل رفتارم هست و الان ۳۳ سالمه آیا میتونم معافیت بگیرم یا خیر ،ممنون میشم کمکم کنید

 34. سلام اقا من ۶سال پیش رفتم خدمت پدرم ۵سالم بود فوت شد ناپدریمم بخاطر مشکل مالی و ندادن خرجی و ….بامن مشکل داشت و الانم بی خبرم یبار ۹ماه خدمت و ۱۵ماه فرار بودم ک ۸ماه کمپ بودم بحاطر اعتیاد برگشتم خدمت ۶ماه دگ خدمت کردم بازم نتونستم و حین مواد کارت سپه و ملی رو فروختم و مسدوده و کسی رو هم ندارم ک حمایت مالی کنه ۴۰روز پیش رفتم پادگان فرستادن دادسرا ۱۵۰۰جریمه شدم نداشتم بدم ۱۵روز زندان بودم بعدش پادگان گفت باید بری کمیسیون من واقعا مریضم و بی کس و کار و مواد مغزمو ترکونده فردا باید صبح برم پادگان تا بفرسته بیمارستان ایا معافی میدن یا بازم برم کارتن خوابی راهنماییم کنید

 35. سلام وقت بخیر اگر معاف رزم بشیم ،بخاطر اعصاب و روان ،گواهینامه باطل میشه و در اداره ها استخدام نمیکنن ،ممنون میشم جواب بدید؟

 36. سلام من بخاطر ترس استرس پاسداری داشتم گروه ب کردم اما پشیمون شدم رفتم کمسیون دوباره دکتر اعصاب روان زده سالم مشکلی ندارد آیا کمسیون پزشکی تاید می کند

  1. صلام عرض ادب منو بع خاطر خودزنی و بع خاطر حمله فرمانده بهم به قصد خودکشی رفتم داخل میدان تیر و خیعلی افسردگی بدتر شدع دکتر روان شناسم بهم گفته معافیت کردم خواستم بودنم در آینده در گواهینامه برام مشکلی پیش میاد یا ن و پاسپورت؟

   1. سلام وقت شمابخیر حال شما خوبه خسته نباشید قربان من به دلیل مشکلات عصبی بهم کارت معافیت پزشکی بخش ۵ بند ۳ دادن وکارت معافیتم هم درسال۱۴۰۰صادرشده وازقبل گواهینامه ی پایه ۳ داشتم وامروز رفتم برای گواهینامه پایه ۲ ثبت نام کنم یک برگه ایی از طرف دکتر آمزشگاه رانندگی بهم داده میگن باید بری کمسیون تاید کنند به نظرشما برم کمسیون یانرم مدت اعتبارگواهینامه پایه سه که الان دارم ۱۰سال آیا اگربرم گواهینامه ام باطل نمیشود

 37. سلام
  من حین خدمت ۶ماه معافیت موقت اعصاب بهم دادن ولی چون دفعه دومم بود گفتن باید از اول کارای خدمت سربازی تو بکنی و یسره به محل یگان نمیری این یعنی باید دوباره به پادگان اموزشی برم؟

 38. سلام وقتتون بخیر
  من سه سال غیبت داشتم و الان که رفتم دنبال خدمت بخاطر خط های روی دستم فرستادنم کمیسیون پزشکی و روی برگه نوشته بودن اختلالات شخصیتی و اونجاهم معاینه شدم بعد تو برگه زدن اختلالات شخصیتی مرزی ، بعد فرستادنم نظام وظیفه ، اوناهم گفتن باید بری تهران هفت تیر تا اونجاهم معاینت کنن ، فقط من این سوال برام پیش اومده که آیا گواهینامم باطل میشه یا نه ؟ گواهینامرو هم بخاطر همین خط های دستم فرستادن کمیسیون و ۴ ساله بهم دادن و گفتن اگر تو این ۴ سال اتفاقی نیوفته میتونی ۱۰ ساله بگیری ! حالا چی میشه گواهینامم باطل میشه ؟ چه مشکلی پیش میاد ؟ لطفا راهنماییم کنید ممنون 🙏🏻

 39. سلام منظور از کارت قرمزی ، کارت معافیت دائم هست یا معاف از رزم
  اگر شخص گروه ب باشد چقدر تاثیر در استخدام گروه پیرا پزشکی دارد

 40. سلام من ۴۳ سالمه ودر زمان خدمت معافیت ۵۰۶ ارتش بمن دادن بخاطر خودکشی ونداشتن روحیه ووو حالا بعد بیست سال بخاطر ندادن مهریه و چون اعسارم قبول نشده احتمال زندانی و جلب دارم ایا با شرایط من باز هم زندانی میشوم یا نه
  سپاس

 41. سلام من دور حین خدمت در یگان خدمتی با اسلحه به پام شلیک کردم برای معافی این کارو کردم اما ۶ ماه ایست خدمتی خوردم چن روز دیگ باید برم ساری کمسیون دارم ایا میشه این ۶ ماه رو تمدید کرد یا ۳ بار تمدید بشه معاف داعم میشم؟

  1. سلام
   تعداد تمدید ها به معافیت ربطی نداره
   معافیت دائم تنها بر اساس شورای پزشکی میباشد.

 42. باسلام ودورد من کمیسیون پزشکی شدم اعصاب وروان وشش.ماهه معاف شدم ولی من نرفتم الان نزدیک به ۲الی۳ سال هستش نرفتم و دادگاا ۱۵۰۰میلیون پانصد جریمه کرد حالا من جریمه پرداخت کنم روباره زندانی داره و میتونم معاف دائم خودمو بگیرم ممنون میشم اگر پاسخ بنده را بدهید….‌‌

  1. سلام
   شما برای بررسی مجدد پرونده الزاما باید به یگان مراجعه کنید و دوباره به بیمارستان اعزام بشید.

  2. سلام خسته نباشید من حسین بابایی بندارتی هستم من میخواستم از دانشگاه انصراف بدم بعد معافیت اعصاب و روان بگیرم ترس و اضطراب و استرس همه چی میزنه به ذهنم گاهی اوقات هم پرخاشگری توی جامعه زیاد دارم یک نامه میخواستم‌ از دکتر متخصص اعصاب و روان بگیرم و برم پلیس +۱۰ از اونجام برم کمیسیون پزشکی با فرم هایی که باید پر کنم،چهار بار هم اقدام به خودکشی کردم نمی‌دونم چرا ولی اقدام به خودکشی هم کردم رفتار های نابهنجار هم دارم در برخورد با آدمای معتاد زود بحثمون میشه

 43. سلام من بعد از ۲۳ روز خدمت آموزشی رفتم کمیسیوک واسه مشکل اعصاب روان و ۶ ماه معاف موقت شدم رو برگه های که بهم دادن زدن بخاطر اعتیاد ،، الان شش ماهم تموم شده و دوباره باید برگردم خدمت خاستم بدونم این ۶ ماه جزو خدمت حساب میشه یا نه؟

 44. سلام من گواهینامه ب یک دارم رفتم برای گواهینامه پایه دو گفتند نمیشه..کارت معافیتم اعصاب روان ماده۳۳بند۵چکار کنم من ممنون

 45. درود،من در سن ۲۲سالگی به علت نگهداری مواد مخدر به ۱۵سال حبس تعزیری و زندان محکوم شدم،که تمامی اسناد و مدارک آن موجود است،و بعد از ۸سال تحمل حبس آزاد شدم،و چون در زمان شروع محکومیت سن کم و سابقه زندان نداشتم،و از طرفی اتفاقات و مشکلاتی که در ۸سال گذشت،دچار افسردگی و مشکلات اعصاب و روانی شدم و بعد از آزادی از زندان ،که ۳۰سالم شده بود،تا همین امروز که این مطلب رو برای شما ارسال کردم ،هنوز این آثار بر روی من باقیست،و امروز در ۳۴ سالگی آیا امکان دریافت معافیت اعصاب و روان برای من امکان پذیر است یا خیر؟ممنون از پاسخ شما

  1. درود بر شما
   بله امکانش هست.
   برای بررسی کامل تر شرایط تون با شماره های ۰۲۱۶۶۰۳۷۰۴۶ ۰۲۱۶۶۱۹۷۲۲۳ تماس بگیرید.

   1. با سلام.بنده تاریخ ۲۱ اسفند رفتم شورای پزشکی سربازی. نظریه بیمارستان رو خواندن گفتن معاف از رزمی.الان که میرم استعلام وضعیت معافیت پزشکی تو سامانه سخا. مینویسه دعوت نامه شورای پزشکی. معمولا جواب رو کی تو سامانه میزارن من برم برگ اعزام رو بگیرم؟

    1. سلام من قبلا خودکشی کردم و یه جوری دارای بیماری دو شخصیتی هستم و الان هم در حین خدمت هستم ایا امکان داره معاف بشم

    2. سلام من در دوران نوجوانی خودزنی داشتم فرستادنم کمیسیون پزشکی تست گرفتن ازم رو برگه نوشتن علائم روانی انکار میشود و مسئله خاصی را ایجاد نمیکند هنوز جواب کمیسیون نیامده من برای کارت پایان خدمتم ک بتونم وارد دانشگاه بشم اومدم خدمت میخاستم بدونم اگ جواب کمیسیونم کارت قرمزی بخوری میتونم دانشگاه برم و بعدش برم سرکار رشته پزشکی و پیراپزشکی یا حتی پاسپورت و یا گواهینامه بگیرم سپاسگذارم

     1. سلام بنده درسال۸۰درحین۳ماهاموزشی به صورت دستوری فرستادن کمسیون پزشکی وبعدازبیمارستان نیروانتظامی مشهدفرستادنم برای تست mmptایامن بااین شرایط که زده شده ماده۵بیماری اعصاب وروان نوع بیماری اختلالات شخصیتی ترکیبی

     2. سلام و خسته نباشید.
      بنده اعزامی ۹۸ هستم و بعد از آموزشی ب یگان مراجعه نکردم. ب دلیل طلاق پدر و مادر.خودم معاف از پست و اسلحه هستم و اعصاب روان هستم.و دو برادر دارم ک ب خدمت رفتند و همراه پدرم زندگی می‌کنند.
      آیا من معاف میشوم؟

   2. سلام ،
    ۰۹۹۰۶۰۵۴۶۱۰
    ببخشید اگه میشه از اتلگرام یا ایتای این شماره بهم مشاوره در باره معافیت اعصاب و روان بدید، نمیتونم زنگ بزنم ، لطف میکنید ، با اجازه ‌…..

  2. با سلام
   بنده مریوان (کردستان) خدمت میکنم و از اصفهان هستم
   سال ۹۹ مریوان اعزام شدم و به دلیل مشکل اعصاب و روان و غربت فراری شدم
   سال ۱۴۰۲ برگشتم به سربازی و از پادگان من رو به بیمارستان ۵۰۵ اعزام کردن و بعد از چند هفته به کمسیون رفتم و کمسیون بهم یک ماه استراحت در منزل داد و گفت بعد از یک ماه به شورای عالی برو و جواب کمسیونت رو بگیر
   بعد از یک ماه به شورای عالی رفتم و گفت شش ماه معاف موقت شدی و باید بروم پادگان و تسویه کنم و بعد شش ماه به نظام وظیفه مراجعه کنم
   میخاستم بدونم ک احتمال داره بعد شش ماه برگردم مریوان خدمت کنم یا اینک معاف میشم و یا اینک انتقالم میدن؟

 46. سلام ADHD هم معافیت دائم داره؟ یک ماه هم بیمارستان بستری بودم سر همین ADHD دوتا اعزام نرفتم
  من چهار نوع بیماری ارتوپدی هم دارم کف پای صاف
  زانوی x شکستگی ترقوه ADHD رو نگفتم بهشون چون فکر میکنم پاسپورت ندن بهم

  1. سلام
   شرایط شما باید بطور کامل بررسی بشه.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۶۶۰۳۷۰۴۶ ۰۲۱۶۶۱۹۷۲۲۳ تماس بگیرید.

   1. با سلام
    بنده مریوان (کردستان) خدمت میکنم و از اصفهان هستم
    سال ۹۹ مریوان اعزام شدم و به دلیل مشکل اعصاب و روان و غربت فراری شدم
    سال ۱۴۰۲ برگشتم به سربازی و از پادگان من رو به بیمارستان ۵۰۵ اعزام کردن و بعد از چند هفته به کمسیون رفتم و کمسیون بهم یک ماه استراحت در منزل داد و گفت بعد از یک ماه به شورای عالی برو و جواب کمسیونت رو بگیر
    بعد از یک ماه به شورای عالی رفتم و گفت شش ماه معاف موقت شدی و باید بروم پادگان و تسویه کنم و بعد شش ماه به نظام وظیفه مراجعه کنم
    میخاستم بدونم ک احتمال داره بعد شش ماه برگردم مریوان خدمت کنم یا اینک معاف میشم و یا اینک انتقالم میدن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

نیاز به مشورت داری کلیک کن !