معافیت کفالت مددجویان

معافیت کفالت مددجویان ،مدد جو به چه کسانی گفته میشود؟ برای مدد جو بودن چه شرایطی لازم است؟ کدام ارگان ها مدد جو پذیرش میکنند؟ شرایط معافیت کفالت مدد جو بودن چیست؟

احتمالا سوالات بالا برایتان پیش آمده است و دنبال این موضوع هستید که بدانید آیا شامل معافیت مدد جویی میشوید یا نه و اگر اینطور است چگونه باید اقدام کرد و البته از کجا!

به تمامی سوالات شما در این مقاله پاسخ داده خواهد شد.مدد جو بودن به دو دسته اصلی تقسیم میشود.اول مربوط به کسانی است که به دلیل بیماری و از کار افتادگی سخت میتوانند از پس شرایط حتی انجام امور شخصی بر بیایند و بیشتر این افراد معلولین با درجات معلولیت کم تا شدید تشکیل میدهد.

برای رفاه حال این عزیزان و کمک برای بهتر شدن شرایط کیفیت زندگی سازمان بهزیستی کشور وظیفه کمک رسانی و پوشش این افراد را بر عهده دارد پس اولین جایی که با عضویت در آن مدد جو محسوب میشوید بهزیستی است.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت کفالت سربازی

اگر سرپرست خانواده ای چه خانون و چه آقا نتواند بنا به دلایل مختلف از عهده هزینه های زندگی بر بیاید و خرج و مخارج خانه و فرزندان را تامین کند و هیچ پشتوانه مالی هم نداشته باشد.

در واقع حتی یک ماشین هم به اسم او نباشد میتواند در کمیته امداد امام خمینی عضو شود و تحت پوشش دائم یا موقت قرار بگیرد و از مستمری ماهانه برای خود و فرزندانش بهره مند شود.در اینصورت هم فرد بعنوان مدد جو محسوب میشود.

معافیت کفالت مددجویان

حالا که معنای مددجو بودن را متوجه شدید باید بدانید این دو ارگان میتوانند نامه یا گواهی تاییدیه عضویت برای سازمان نظام وظیفه عمومی صادر کنند تا یکی از فرزندان فرد تحت پوشش بتواند از خدمت سربازی معاف شود.در ادامه راجع به معافیت مدد جویان کامل صحبت خواهیم کرد.

همانطور که میدانید قوانینی برای معافیت کفالت مشمولین وجود دارد مثل کفالت مادر یا پدر حتی خواهر و برادر که تقریبا در تمام آن ها تک پسر بالای ۱۸ سال بود شرط اصلی است و سازمان نظام وظیفه بعد از آن جهت کمیسیون های کفالت تشکیل پرونده میدهد.

اما اگر در خانواده هستید که سرپرست خانواده یعنی پدر و در نبود پدر مادر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشد قانون تک پسر بودن دیگر در نظر گرفته نمیشود و یکی از فرزندان پسر در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشد میتواند با کفالت مادر یا پدر از خدمت سربازی معاف شود.

عموما این قانون معافیت کفالت مددجویان ، را با نام کفالت ماده ۶ میشناسند و کافیست شماست اگر در حین تحصیل هستید با داشتن گواهی اشتغال به تحصیل و اگر نیستید با در دست داشتن آخرین مدرک تحصیلی و تاییدیه عضویت در یکی از این ارگان ها و تمامی مدارک شناسایی به پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

بعد از پر کردن فرم های ارائه شده و تکمیل پرونده برای شما از سوی سازمان نظام وظیفه پیامک خواهد آمد و زمان کمیسیون کفالت به شما اطلاع رسانی میشود تا در زمان تعین شده در سازمان نظام وظیفه حاضر شوید.

معافیت کفالت مددجویان

البته به یک نکته توجه داشته باشید صرفا داشتن نامه عضویت در سازمان بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی به معنای پایان کار نیست و قطعا به همین راحتی معافیت صادر نخواهد شد.در رابطه با بهزیستی سازمان نظام وظیفه بطور مجزا کمیسیون پزشکی تشکیل خواهد داد و برای تاییدیه کمیته امداد تحقیقات میدانی از جانب نظام وظیفه انجام خواهد شد.

پس بهتر است بگوییم اولا این نامه و گواهی عضویت تنها برای در نظر نگرفتن تعداد پسرهای خانواده است تا قانون تک پسری از میان برود دوما ممکن است بعد از کمیسیون پزشکی و تحقیقات محلی و در نهایت جلسه کمیسون کفالت که در خود سازمان نظام وظیفه انجام میشود بطور کل معافیتی صادر نشود.

با توجه به توضیحات بالا در صورتی که مدد جو کمیته امداد یا بهزیستی هستید یا تا به حال از آن خبر نداشتید اما شامل شرایط میشوید به سرعت برای انجام امور معافیت اقدام کنید.

در معافیت کفالت مددجویان درست است شرایط برای معافیت از سربازی بسیار سخت تر از گذشته شده است اما هیچ ناممکنی وجود ندارد.میتوان گفت با داشتن تاییدیه عضویت شما بیش از ۹۰ درصد مسیر را طی کرده اید و تنها راستی آزمایی نهایی از سوی نظام وظیفه میماند تا معاف شوید.

اگر سوالاتی در ذهنتان مانده است میتوانید همین الان با سرباز مشاور تماس بگیرید تا تمامی سوالات شما طبق آخرین قوانین و آیین نامه های سازمان نظام وظیفه عمومی پاسخ داده شود.

38 پاسخ

 1. سلام من الان چندروزی هست که .اردهیجده سالگی شدم وپدرم فوت شده ودوبرادرهستیم که بامادرم که سرپرست ماست زندگی می کنیم ومن فرزندبزرگ خانواده هستم و اشتغال به تحصیل برای پایه دوازدهم دارم ایاوتحت پوشش کمیته امداد هستیم آیا می توانم ازطریق کمیته امداد به عنوان سرپرست مادروبرا درک.چکم که ۹سال سن دارد اقدام برای کفالت کنم

 2. سلام پدرمن مریض هست مادرم تحت پوشش کمیته امداد هست و یه برادر دیگه دارم من ۱۹ سال دارم امسال مدرسه تموم کردم برادرم ۱۸ ساله هست ایا معافیت شامل من میشع

 3. سلام خسته نباشید ،
  من ۲۴ سالمه پدر و مادرم ۱۲ سال پیش از همدیگر جدا شدن و مادرم ازدواج مجدد داشته و من با پدرم زندگی میکردم و خودم و پدرم تحت پوشش کمیته امداد بودیم تا اینکه یک سال پیش پدرم رحمت خدا رفت ،و من هنوز مددجو هستم
  همسر مادرم بالای ۶۰ سال سن دارد و عمل انژیو انجام داده ایا من میتوانم کفالت مادرم را بگیرم

 4. سلام من یک سال و یک ماه هستش که پدرم فوت شدن و مادرم ۳ ماهه که تحت پوشش کمیته امداد هستند
  یک برادر کوچکتر دارم که سربازی رفته است
  الان برای معافیت اقدام کردم از طرف کمیته گفتند که باید ۶ ماه از عضویت مادرم گذشته باشد
  تبصره ای وجود ندارد که کار بنده زودتر انجام شود؟

 5. سلام وقت بخیر بنده پدرم تحت پوشش کمیته امداد هست تک فرزند هستم غیبت ندارم آیا معافیت کفالت رو بنده میدن؟؟؟

 6. سلام خسته نباشید پدر بنده ۳ ماه پیش فوت نمودن مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستند(قبلا پدرم هم بود)۲برادر بزرگتر دارم که متاهل هستند و جدا زندگی میکنند خودم در حین خدمتم و ۱۴ ماه آن در شهر دور در حال سپری است آیا معافیت به بندخ تعلق می گیرد با تشکر🙏

 7. سلام
  شرایط من اینه که بیستو نه سالمه پدرم پنج ساله فوت شده و به دلیل شرایط سخت نتونستم خدمت کنم یع برادر بزرگتر دارم که متاهله دوتا بچه داره و یه مادر شصتو پنج ساله دارم که ازش نگهداری میکنیم و یه خواهر مجرد که سی سالشه
  مدد جوی کمیته امداد هستیم
  برای کار کردن تو کارخونه باید معافیت بگیرم
  ایا میشه
  ممنونم راهنمایی کنید

 8. سلام وقت بخیر
  بنده مادرم به خاطر قطع پا از زیر زانو و سائیدگی مفصل معلولیت شدید از بهزیستی داره
  پدرم سالمه و در قید حیات و برادر ۱۶ ساله دارم
  در حال خدمتم آیا امکان معافیت برای بنده هست؟

 9. درود بر شما،بنده پدرم فوت کرده خواهرم هم داری معلولیت جسمی حرکتی شدید هستش و زیر نظر بهزیستی مادرم هم ۶۱ سالشه و دارای بیماری فشار،چربی و قند هستش و زیر نظر پزشک هستش یک برادر بزرگتر از خودم دارم که سربازی رفته و سر خونه زندگی خودش هستش و اصلا توانایی رسیدگی به ما رو نداره خودمم حدود ۳ ساله غیبت دارم آیا معافیت کفالت شامل حال من میشه؟
  و اگه میشه لطف کنین راهنمایی طبق کدوم قانون یا ماده باید اقدام کنم.

 10. با سلام
  من پدرم حدوده یک سال و نیمه که فوت شده و مادرم چند ماهه که عضو کمیته امداد شده
  دو برادریم و معافیت تحصیلی من یک ماهه دیگه تموم میشه
  من الان میتونم برای معافیت اقدام کنم یا باید دو سال از تشکیل پرونده بگذره؟

 11. سلام بنده پدرم ۶۶سال سن و مادرم ۵۷سال سن و تحت پوشش کمیته امداد هستیم و من تنها پسری هستم که پیش پدر و مادرم زندگی میکنه بقیه خانواده همه تشکیل خانواده دادن و من الان سرباز هستم و اضاف پشت دفترچه هم ندارم میخواستم بدونم میشه درخواست کفالت داد با این اوضاع

 12. با سلام و خسته نباشید
  پدر بنده تخت پوشش کمیته امداد هست و من یک برادر بزرگتر دارم که متاهل هستن اما به خاطر کم بینایی از کار افتاده شده اند در ضمن چهار خواهر هم دارم و پدرم یکی از چشماشون نابیناست با این شرایط امکان کفالت گرفتن برای بنده هست؟

 13. سلام وقت بخیر بنده یک برادر بزرگتر دارم متاهله خدمت معاف پزشکی شده و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستش و شرایط کار کردن ندارع دکتر تایید کرده مادرم یکساله از پدرم‌جدا شدن میتونم کفالتش رو بگیرم‌ یانه همراه با استه شاهد محل

 14. سلام ببخشید میشه یک سوال بپرسم

  ۱-من پدرم از مادرم۱۰ سال قبل جدا شده
  ۲-برادرم پنج سال قبل کفالت مادر را بر عهده گرفته(از طریق کمیته امداد نگرفته)
  ۳-و الان عضو کمیته امداد هستیم منو مادرم
  ۴- برادرم یک ساله رفته مجردی زندگی می‌کنه
  ۵-من الان میتوانم معافیت از طریق کمیته امداد بگیرم معافیت کفالت مادر

 15. سلام شرایط من به شرح زیر است
  ۱_فوت پدر
  ۲_مادرم تحت پوشش کمیته امداد بوده ولی الان نیست
  ۳_من ۲۲ سال سن دارم و ۳تا برادر بزرگتر از خودم دارم که بزرگترین برادرم فقط سربازی رفته معافیت به من تعلق میگیره

 16. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من مادرم تحت پوشش بهزیستی هست
  جسمی و حرکتی
  آلزایمر
  بالای ۷۵ سال
  خفیف فک کنم خفیف باشه
  معافیت شامل من میشه اگه نه
  چکار کنم شامل شه

 17. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر
  شرایط من به شرح زیر هستش
  ۱) فوت پدر
  ۲) سابقه عمل آنژیو بر روی مادر و داشتن سابقه شکستگی پا مادر که باعث بد جوش خوردن و بد راه رفتن مادر شده
  ۳) حقوق بگیر بودن مادر که به خاطر فوت شوهر به او رسیده
  ۴) داشتن ۳ برادر سالم بزرگ تر از خودم

  آیا مادرم شرایط لازم برای عضویت در بهزیستی را دارد تا بتوانم معافیت سربازی بگیرم؟

  1. سلام صرفا بخاطر بد راه رفتن بهزیستی به شما نامه نمیده . درجه معلولیت باید شدید باشه

   1. سلام پدر من در بهزیستی پرونده داره به علت مشکل که در دست چپ و پایه چپ داره تک پسرم و یه خواهر کوچیک تر از خودم هم دارم دانشجو هستم و پدرم به سن ۶۰سال بازنشستگی نرسیده ایا بعد اتمام تحصیلم میتونم معافیت بگیرم ؟؟

 18. سلام به شما مشاوران گرامی پدرم چند ماهی شده که به رحمت خدا رفتند و بنده فرزند چهارم خانواده دارای ۳ برادر بزرگتر که همشون متاهل و جدا زندگی میکنند ۲برادرم کارت پایان خدمت دارند و یک برادرم معلم و خودم مجرد و همراه با مادرم زندگی میکنم،در ضمن مادرم به عنوان سرپرست تحت پوشش بهزیستی هستند ایا امکان دریافت معافیت کفالت دایمی برای اینجانب وجود دارد؟ در ضمن دانشجو و فاقد غیبت هستم. سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید