معافیت تحصیلی ۱۴۰۳

اگر به سن مشمولیت یعنی ۱۸ سالگی رسیدید و بجای سربازی رفتن قصد ادامه دتحصیل دارید یا بعد از دریافت مدرک دانشگاهی میخواهید همچنان در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید بر اساس قانون میتوانید از معافیت خدمت سربازی استفاده کنید.

معافیت تحصیلی را میشود در موارد دانش آموزی و دانشجویی بررسی کرد حتی برای کسانی که فارغ التحصیل میشوند یا ترک تحصیل میکنند یا توسط دانشگاه اخراج میشوند هم قوانین مشخصی در خصوص معافیت تحصیلی و فرجه های بعد از این اتفاقات وجود دارد که در ادامه مفصل توضیح خواهیم داد.

معافیت تحصیلی دانشجویان

معافیت تحصیلی

هر ساله در حدود یک میلیون نفر به دانشجویان کشور اضافه میشوند که تقریبا نیمی از آن ها را آقایون تشکیل میدهند همچنین تعداد بسیار بالایی آقا هستند که در مقاطع تحصیلی مختلف در حال تحصیل میباشند.

طبق قوانین نمیشود دانشجو به مقدار دلخواه در یک مقطع تحصیلی بماند یا اینکه یک مقطع تحصیلی را قبل از اینکه وضعیت نظام وظیفه مشخص شود چند بار بگذراند. یا اینکه با توجه به تعداد واحد های درسی هر مقطع تحصیلی تعداد ترم مشخصی در نظر گرفته شده است.

به این تعداد ترم مشخص شده در هر مقطع تحصیلی دانشگاه ها و رشته های تحصیلی مختلف در زیر مجموعه وزارت علوم و وزارت بهداشت و در واقع فرصتی که برای دانشجو در نظر میگیرند تا فارغ التحصیل شود معافیت تحصیلی دانشجویی گفته میشود.

مثال

اگر فرضا شخصی وارد مقطع کارشناسی پیوسته که بیشترین تعداد دانشجو در کشور را دارد شود نمیتواند ۱۰ سال در این مقطع بماند یا اگر همین شخص لیسانسش را گرفت نمیتواند وارد مقطع کارشناسی دیگری شود.

خب طبیعی هم هست اگر چنین بود میشه گفت دیگر هیچکس وارد سربازی نمیشد و تا سال های سال در دانشگاه میماند.همچنین ادامه تحصیل تا حدی ممکن است و مقطع نهایی برای آن تعیین شده است پس کسی نمیتواند بگوید من قصد دارم پروفسور شوم و سربازی نمیرم!

موضوعات مرتبط : معافیت تحصیلی خارج از کشور

معافیت تحصیلی دانشجویان چند سال است ؟

حالا که معنی معافیت تحصیلی دانشجویان مشخص شد میریم سراغ مدت زمان مشخص شده برای هر مقطع تحصیلی تا به سادگی از همین الان بدانید در رشته ای که هستید چقدر فرصت دارید تا مدرک بگیرید در غیر اینصورت نه تنها از دانشگاه اخراج خواهید شد بلکه باید بعنوان سرباز غایب وارد سربازی شوید!

معافیت تحصیلی هر مقطع تحصیلی
مقطع تحصیلیمدت معافیت تحصیلی
کاردانی پیوسته 2 سال و نیم
کاردانی ناپیوسته۲ سال و نیم
کارشناسی پیوسته۵ سال
کارشناسی ناپیوسته۳ سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته۳ سال
کارشناسی ارشد پیوسته۶ سال
دکتری تخصصی۶ سال
دکتری عمومی۸ سال

تمامی مقاطع تحصیلی در ایران چه در رشته های دانشگاهی وزارت بهداشت و چه در رشته های زیر مجموعه وزارت علوم و چه در دانشگاه های دارای شرایط خاص این ها هستند و طبق قانون در بازه زمانی مشخص شده دانشجو باید موفق به دریافت مدرک تحصیلی شود در غیر اینصورت یا باید انصراف دهد یا از دانشگاه اخراج خواهد شد!

معافیت تحصیلی بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه

کسانی که در یکی از مقاطع تحصیلی گفته شده و در بازه زمانی تعیین شده موفق به دریافت مدرک تحصیلی میشوند اجازه دارند تا فرجه یک ساله قرار بگیرند و در صورت دلخواه وارد مقطع تحصیلی بعدی شوند یا خود را برای اعزام به سربازی به سازمان وظیفه عمومی معرفی کنند.

مثال

اگر شخصی در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شود ، در صورتی که در طول ۳ سال یا کمتر اینکار را کرده باشد حداکثر یک سال از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت دارد تا وارد مقطع دکتری تخصصی شود یا اینکه اصلا به خدمت سربازی اعزام شود.

توجه

درست است معافیت تحصیلی کارشناسی ۵ سال یا کارشناسی ارشد ۳ سال است اما اگر کسی زودتر از این زمان مثلا ۴ ساله لیسانس یا ۲ ساله فوق لیسانس بگیرد بازهم یک سال برای تعیین تکلیف وقت دارد و یک سال باقی مانده از معافیت تحصیلی به فرجه یک ساله بعد از پایان تحصیل اضافه نخواهد شد!

معافیت تحصیلی بعد از انصراف یا اخراج از دانشگاه

بسیاری از دانشجویان نمیتوانند در بازه تحصیلی تعیین شده موفق به اخذ مدرک شوند و به ناچار مجبور هستند از دانشگاه انصراف دهند یا دانشگاه آن ها را اخراج میکند.اگر چنین اتفاقی رخ دهد بازهم فرجه تحصیلی یک ساله برای این افراد در نظر گرفته خواهد شد.

یعنی شخص یک سال فرصت دارد تا خود را به سازمان نظام وظیفه عمومی جهت اعزام به خدومت سربازی معرفی کند اما اگر بخواهد دوباره تحصیل کند چی؟

کسانی که انصراف داده اند حتی اگر در آخرین ترم سنوات تحصیلی اینکار را کرده باشند میتوانند یکبار دیگر در همان مقطع تحصیل مجدد داشته باشند. برای مثال کسی که ۱۰ ترم در کارشناسی پیسوته بوده و در ترم ۱۰ یعنی سال پنجم انصراف داده میتونه دوباره از اول ۵ سال دیگر معافیت تحصیلی بگیرد.

اما کسانی که از دانشگاه اخراج میشوند قطعا محروم از تحصیل خواهند شد و به هیچ عنوان نمیتوانند شامل تحصیل مجدد یا ادامه تحصیل شوند و قطعا در بازه یک ساله بعد از اخراج فرصت دارند خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند در غیر اینصورت غیبت خواهند خورد.

کمیسیون موارد خاص دانشگاه چه کاری انجام میدهد؟

کمیسیون موارد خاص دانشگاه ها در موارد خاصی میتواند تصمیم گیرنده باشد که دانشجو حتی با پایان سنوات تحصیلی بازهم به تحصیل ادامه دهد یا اگر دانشجویی انصراف داد یا اخراج شد و هنوز وارد غیبت سربازی نشده یا به خدمت اعزام نشده دوباره به تحصیل بازگردد.

کمیسیون موارد خاص در کل کمیسیونی است که با ادامه تحصیل دانشجویان موافقت میکند یا آن را رد میکند.برای مثال در دوران کرونا که بسیاری از دانشجویان به دلیل بیماری در پاس کردن واحد های درسی دچار مشکل بودند یا امتحانات بموقع برگزار نمیشد یا اینکه دانشجویی در حین تحصیل به دلایل موجه نمیتواند در یک یا چند ترم تحصیلی حاضر شود که در اینصورت با تایید کمیسیون موارد  خاص با تحصیل این شخص موافقت میشود.

نکته

با تایید کمیسیون موارد خاص حتی میشود بعد از انصراف یا اخراج از دانشگاه در صورتی فرد وارد دوره سربازی نشده باشد یا هنوز در بازه یک ساله قرار داشته باشد دوباره به تحصیل در ادامه همان مقطع تحصیلی در همان رشته و دانشگاه بازگردد.

سنوات ارفاقی چیست؟

در کنار تمام توضیحاتی که در مورد معافیت تحصیلی داده شد سنواتای تحت عنوان سنوات ارفاقی برای دانشجویانی که در زمان مشخص موفق به دریافت مدرک تحصیلی نمیشوند اما توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه مورد تایید هستند پیش بینی شده است.

در این حالت مثلا اگر دانشجوی کارشناسی پیوسته یا دانشجوی کارشناسی ارشد یا هر مقطع تحصیلی دیگری در تعداد ترم های مشخص شده موفق به دریافت مدرک تحصیلی نشود اما تعداد واحد های درسی باقیمانده کم باشد و دلیل مشخصی هم برای عدم اتمام واحد ها وجود داشته باشد میشود از سنوات ارفاقی استفاده کرد.

نحوه دریافت سنوات ارفاقی

باید دانشگاه نامه ای برای سازمان نظام وظیفه صادر کند و در آن شرایط تحصیلی داوطلب را شرح دهد بعد از این مرحله و بررسی نامه توسط نظام وظیفه یک یا دو ترم دیگر به دانشجو سنوات داده میشود تا در این مدت درسش تمام شود.

بعد از پایان تحصیل در یکی از این دو ترم همچنان فرجه تحصیلی یک ساله بعد از اتمام تحصیل وجود خواهد داشت همچنین این فرد میتواند وارد مقطع تحصیلی بعدی شود و با مشکل رو به رو نخواهد شد.

توجه!

اگر فرد در این دو ترم ارفاقی هم نتوانست درسش را تمام کند میتواند دوباره با طی مراحل قبلی ۲ ترم دیگر سنوات ارفاقی از نظام وظیفه بگیرد یعنی ترم سوم و چهارم ارفاقی !

اما در این حالت:

 اولا فرصت یک ساله بعد از پایان تحصیل وجود نخواهد داشت.

دوما این فرد دیگر حق ورود به مقطع تحصیلی بعدی را ندارد و حتما باید خود را برای اعزام به خدمت سربازی معرفی کند.

در واقع میشه گفت اگر کسی وارد سنوات ارفاقی ترم سوم و چهارم شود از یک سال فرجه خودش استفاده کرده است و تحت هر شرایطی چه فارغ التحصیل شود و چه نشود باید وارد خدمت سربازی شود.

لازم به ذکر است سنوات ارفاقی ترم ۳ و ۴ قسمتی از فرجه یک ساله است پس اگر شخصی در ترم ۳ ارفاقی موفق شود فارغ التحصیل شود تا ۶ ماه بعد از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت ارسال دفترچه و اعزام به خدمت سربازی وجود خواهد داشت.

نکته

سنوات های ارفاقی و قوانین دریافت آن و قوانین فرجه های تحصیلی بعد از آن و ورود به مقاطع تحصیلی بعدی برای تمام مقاطع تحصیلی و رشته های دانشگاهی یکسان است.

موضوعات مرتبط : نحوه تمدید معافیت تحصیلی

نحوه درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان

 • برای دریافت معافیت تحصیلی این مراحل را انجام دهید:
 • دریافت تاییدیه ثبت نام از دانشگاه قبولی
 • مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و ارائه مدارک
 • ثبت رشته و دانشگاه قبولی در سامانه نیروی انتظامی
 • دریافت رسید ثبت از پلیس+۱۰

روش غیر حضوری

 • مراجعه به سامانه Sakha.epolice.ir
 • ورود به قسمت درخواست ها
 • درخواست ثبت معافیت تحصیلی
 • وارد کردن دانشگاه قبولی
 • دریافت کد رهگیری از سامانه

روش غیر حضوری دیگر

انجام تمام این مراحل در نرم افزار پلیس من

معافیت تحصیلی دانش آموزان

معافیت تحصیلی دانش آموزان

همانطور که برای دانشجویان معافیت تحصیلی تعریف شده است قوانی برای دانش آموزان هم وضع گردیده و حتما باید با توجه به این قوانین پیش رفت تا فرصت ادامه تحصیل از دست نرود.

دانش آموزانی که قبل از ۱۸ سالگی موفق به دریافت دیپلم در هر کدام از رشته های نظری یا فنی میشوند تا یک سال بعد از تاریخ اخذ دیپلم فرصت دارند یا وارد دانشگاه شوند یا خود را برای اعزام به خدمت به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند.

دانش آموزانی که بعد از ۱۸ سالگی موفق به اخذ دیپلم میشوند تا ۳۱ شهریور سال بعد از دیپلم فرصت دارند یا وارد دانشگاه شوند یا خود را برای اعزام به خدمت سربازی به وظیفه عمومی معرفی کنند.

دانش آموزانی که ترک تحصیل کنند یا اخراج شوند تا ۶ ماه بعد از ۱۸ سالگی فرصت دارند خود را برای اعزام به خدمت سربازی معرفی کنند.

توجه !

درصورتی که هیچکدام از موارد گفته شده انجام شود فرد وارد غیبت سربازی خواهد شد و از خدماتی همچون دریافت معافیت کفالت محروم میشود.

مدت زمان معافیت تحصیلی دیپلم

در پاسخ به این سوال که معافیت تحصیلی دانش آموزان چند سال است و تا کی میتوانند در امتحانات نهایی برای اخذ مدرک دیپلم شرکت کنند توضیحات مفصلی خدمت شما خواهیم داد.

اگر دانش آموز در هیچکدام از حالت های گفته شده قرار نگیرد یعنی در امتحانات نهایی خرداد و حتی شهریور و حتی دی ماه موفق به قبولی نشود اما همچنان مسر باشد که دیپلمش را بگیرد و وارد دانشگاه شود قانون مشخصی وجود دارد.

 • در این حالت دانش آموز وارد مدارس بزرگسالان خواهد شد.
 • گواهی تایید ثبت نام از بزرگسالان دریافت میشود.
 • این گواهی به پلیس+۱۰ ارائه میشود.
 • به دانش آموز اجازه داده خواهد شد تا ۲۰ سالگی از معافیت تحصیلی استفاده کند.

پس اگر در این حالت قرار گرفتید کافیست تاییدیه مدرسه بزرگسالان را داشته باشید و تا سن ۲۰ سالگی در امتحانات نهایی شرکت کنید. در صورتی که بازهم موفق به اخذ دیپلم نشوید باید دفترچه اعزام به خدمت ارسال کنید تا غیبت نخورید.

خبر خوب !

اگر غایب نباشید میتوانید همچنان در حین خدمت سربازی در امتحانات نهایی شرکت کنید و در صورتی دریافت دیپلم و قبولی در دانشگاه از ایست خدمت سربازی استفاده کنید.

کسانی که تا قبل از ۲۰ سالگی دیپلم را دریافت کنند میتوانند از معافیت تحصیلی یا فرجه یک ساله بعد از اخذ دیپلم بهره مند شوند.

نحوه درخواست و شرایط گرفتن معافیت تحصیلی دانش آموزان

برای دریافت معافیت تحصیلی از یکی از این ۳ روش استفاده کنید:

✔️ مراجعه مستقیم به مراکز پلیس+۱۰ و ارائه مدارک گفته شده و اخذ معافیت تحصیلی در صورت صحت اطلاعات و دریافت رسید از پلیس+۱۰ و ارائه به مدرسه برای مجوز شرکت در امتحانات و گواهی عدم غیبت دانش آموز

✔️ استفاده از سامانه epolice.ir که جهت انجام امور بصورت غیر حضوری طراحی شده.کافیست در این سامانه درخواست معافیت تحصیلی ثبت و مدارک درخواستی بارگذاری شود تا سازمان نظام وظیفه در کمترین زمان بوسیله پیامک تاییدیه دریافت معافیت تحصیلی را به شما اطلاع رسانی کند. میشود پس از دریافت تاییدیه برای دریافت گواهی به پلیس+۱۰ مراجعه کرد.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: معافیت دو فرزندی

✔️ استفاده از اپلیکیشن پلیس من که دقیقا کاربری مانند سامانه epolice  دارد.از طریق این اپلیکیشن میتوان تمامی امور مربوط به سازمان نظام وظیفه عمومی همچون درخواست معافیت تحصیلی یا خروج از کشور را انجام داد.این مورد هم برای افرادی که مراجعه حضوری برایشان سخت است میتواند بسیار سریع و کارگشا باشد.

قانون جدید معافیت تحصیلی

در سال ۱۴۰۳ با توجه به برگزاری کنکور سراسری در ۲ نوبت و اعلام نتایج در زمانی دیر تر از زمان معمول معافیت تحصیلی تمام دانش آموزانی که در سال ۱۴۰۱ موفق به دریافت مدرک دیپلم شده بودن به مدت یک ماه یعنی تا پایان مهر ۱۴۰۳ تمدید شد.

توجه !

بدیهی است این قوانین ثابت نیستند و بسته به شرایط مختلف از سوی سازمان وظیفه عمومی اتخاد میشود پس دانش آموزانی که قرار است در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنند باید طبق قوانین گفته شده اقدام کنند مگر اینکه اطلاعیه جدید از سوی وظیفه عمومی منتشر شود.

مدارک لازم برای معافیت تحصیلی

برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی یا دانش آموزی داشتن همین مدارک کافی است:

 • گواهی ثبت نام توسط مدرسه بزرگسالان ( مخصوص دانش آموزان )
 • گواهی قبولی در دانشگاه
 • اصل مدارم شناسایی ( شناسنامه و کارت ملی )
 • گواهی اشتغال به خدمت ( مخصوص مشمولان در حین خدمت )

با داشتن این مدارک میشود تنها با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ یا ورود به سامانه Sakha.epolice.ir بصورت غیر حضوری اقدام به ثبت معافیت تحصیلی کرد.

از کجا بفهمیم معافیت تحصیلی داریم ؟

این مسئله بیشتر برای دانشجویانی پیش می آید که نمیدانند سنوات تحصیلی آن ها چگونه محاسبه میشود یا اینکه مدتی است دانشگاه نرفته اند یا حالتی دیگر از دانشگاه انصراف داده اند یا اخراج شده اند!

برای اینکه بفهمید هنوز شامل معافیت تحصیلی هستید یا نه یکی از این ۳ کار را انجام دهید:

تماس یا مراجعه به دانشگاه و اطلاع از آخرین وضعیت تحصیلی و تطبیق با قوانین گفته شده در مورد معافیت تحصیلی دانشجویان

مراجعه به سامانه Sakha.epolice.ir و مشاهده آخرین وضعیت نظام وظیفه

مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ و بررسی آخرین وضعیت

اگر همچنان قصد ادامه تحصیل دارید یا میخواهید برای دریافت گذرنامه اقدام کنید و در موارید دیگر فرصت معافیت کفالت یا امریه دارید سریع تر جهت استعلام معافیت تحصیلی اقدام کنید.

موضوعات مرتبط : نحوه استعلام معافیت تحصیلی

راهنمای لغو معافیت تحصیلی

لغو معافیت تحصیلی دقیقا برعکس تمام واردی است که گفته شد.در دو حالت لغو معافیت تحصیلی انجام میشود:

اختیاری

در این حالت شما در هر مرحله ای از تحصیل که هستید تنها کافیست انصراف دهید و نامه انصراف از مدرسه یا دانشگاه را به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ تحویل دهید تا معافیت تحصیلی شما لغو شود.

اجباری

در مواردی هر چند محدود دانش آموز یا دانشجو اخراج میشود و نه تنها معافیت تحصیلی باطل و لغو خواهد شد بلکه این شخص محروم از تحصیل میشود و به هیچ عنوان دیگر حق ادامه تحصیل نخواهد داشت مگر این وضعیت نظام وظیفه مشخص شود.

نکته

قوانی فرجه های یک ساله بعد از انصراف یا اخراج و ابطال معافیت تحصیلی پابرجا است.

مزیت های دریافت معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی نوعی معافیت موقت است که در طی آن مشمولان موقتا از خدنت سربازی معاف هستند و میتوانند به تحصیل ادامه دهند در نهایت این معافیت موقت پایان خواهد یافت و باید وضعیت وظیفه عمومی مشخص شود.

 • امکان یکبار انصراف و تحصیل مجدد در همان مقطع
 • امکان دریافت شماره بیمه از بیمه تامین اجتماعی
 • امکان استفاده از خدمات عمومی شهری مانند بلیط مترو
 • امکان استفاده از بن های کتاب نمایشگاه کتاب
 • امکان اقدام برای معافیت کفالت
 • امکان اقدام برای کسری پروژه
 • امکان دریافت گذرنامه و خروج از کشور
 • امکان شرکت در مراحل پذیرش سپاه
 • امکان اقدام برای دریافت امریه سربازی
 • امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور

آیا گرفتن معافیت تحصیلی برای کنکور مجدد امکان پذیر است؟

اجازه بدید این سوال را با مثالی برای شما توضیح دهیم تا بهتر جا بیوفتد. بسیاری از مشمولین هستند که در حین تحصیل میباشند برای مثال دانشجوی مقطع کارشناسی پیوسته هستند و از تمام سنوات ۵ ساله استفاده کرده اند اما قصد دارند تا مجدد کنکور دهند و وارد رشته دیگری شوند.

اکثر افرادی که قصد چنین کاری دارند میخواهند انصراف دهند و وارد رشته پزشکی شوند باید بدانید طبق قانون تمام دانشجویان حق دارند در طول تمام مقاطع تحصیلی یکبار از دانشگاه انصراف دهند و دوباره در همان مقطع سنوات تحصیلی مجدد بگیرند.

پس تمام کسانی که در مقطع کارشناسی پیوسته از دانشگاه انصراف دهند حتی اگر ۱۰ ترم هم تحصیل کرده باشند میتوانند انصراف دهند و نه تنها سنوات مجدد میگیرند بلکه در رشته های پزشکی به آن ها سنوات ۸ ساله داده خواهد شد!

نکته

میشود دوباره از دانشگاه انصراف داد اما اینبار حق ادامه تحصیل به دانشجویان داده نمیشود و معافیت تحصیلی مجددی ثبت نخواهد شد بلکه بمدت یکسال به مشمول فرصت داده میشود تا وارد دوره سربازی شود.

دقت داتشه باشید با وجود اینکه قانون انصراف و تحصیل مجدد وجود دارد اما نمیتوان به مقطع قبلی بازگشت. برای مثال مشمولی که لیسانس دارد نمیتواند دوباره لیسانس بگیرد یا در کنکور سراسری شرکت کند و با ید حتما به مقاطع بالاتر برود و به همین ترتیب این قانون در مقاطع دیگر تکرار میشود.

سوالات متداول در خصوص معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان

آیا معافیت تحصیلی دو بار در یک مقطع امکان پذیر است ؟

قطعا امکان دو بار گذراندن یک مقطع تحصیلی یا ورود به مقطع قبلی وجود ندارد پس بعد از فارغ التحصیلی باید الزاما وارد مقطع تحصیلی بعدی شد.

آیا گرفتن پاسپورت با معافیت تحصیلی ممکن است ؟

تمامی مشمولانی که در حین تحصیل هستند میتوانند با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل به دفاتر پلیس+۱۰ از خدمات دریافت گذرنامه و خروج از کشور البته با وثیقه مصوب بهره مند شوند.

آیا میشود بعد از گرفتن لیسانس در کنکور پزشکی شرکت کرد؟

درست است که مقطع دکتری بعنوان مقطع تحصیلی بالاتر است اما چون یکبار ورود به دانشگاه از دیپلم به لیسانس انجام شده پس نمیتوان دوباره به دیپلم بازگشت و وارد مقطع دکتری عمومی شد.

193 پاسخ

 1. سلام، بنده از دانشگاه انصراف دادم در مقطع کارشناسی،‌ حالا میخواستم دوباره ادامه تحصیل بدم، و بعد از انصراف یکسال فرصت دارم برای اینکار، در سامانه سخا نوشته شده که بنده تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم، یعنی تا شهریور ۱۴۰۳ فرصت دارم دوباره به تحصیل برگردم و یا دفترچه خودم رو پست کنم. اما در برگه انصرافی که دانشگاه به من داده تاریخ انصراف از دانشگاه نوشته شده دهم بهمن ۱۴۰۱ یعنی من تا دهم بهمن ۱۴۰۲ فرصت دارم برای برگشتن به تحصیل، حالا میخواستم بدونم کدوم درست نوشته و اولیت بیشتری داره؟ چون ورودی ترم بهمن ۱۴۰۲-۱۴۰۳ هنوز که نصف دی ماه گذشته اعلام نشده کی هست.

 2. وقت بخیر معافیت تحصیلی کارشناسی بنده ۳۱ شهریور به پایان میرسه در اون زمان تمام واحد ها پاس و درس بنده تمام می‌شود اما روند فارغ التحصیلی توسط دانشگاه ۱/۵ الی دو ماه طول میکشه در این مدت بنده غیبت میخورم ،؟

 3. سلام یه سوال داشتم من خرداد امسال دیپلم گرفتم و تا مهر امسال معافیت تحصیلی دارم چند روز پیش واسه دریافت نتجیه کمیسیون پزشکی به نظام وظیفه رفتم بهم گفتن معاف از رزم شدی و گفتن برم پلیس+۱۰ و برگه اعزام بگیرم من هنوز نرفتم میخواستم بدونم میشه باز برم معافیت تحصیلی بگیرم و سربازی نرم یا اینکه غیبت میخورم اگه نرم لطفا جواب بدین

 4. سلام وقت بخیر ممنون میشم به سوال من پاسخ بدید خیلی برام حیاطیه بنده دی ماه ۴۰۲فارغ تحصیل کارشناسی میشم برگه سنوات مجاز تحصیلیم(معافیت تحصیلی) تا اسفند ۴۰۲وقت داره میخواستم بدونم من یک سال مهلتی که دارم تا وضعیت تحصیلیمو مشخص کنم ارشد شرکت کنم یا سربازی برم از دی ۴۰۲محاسبه میشه از روزی ک فارغ تحصیل میشم یا تا تاریخی که تو برگه معافیت تحصیلی دادن وقت دارم ممنون

 5. سلام
  در صورت تمام شدن مدت معافیت یکساله پس از فارغ التحصیلی کارشناسی قبل از شروع ثبت نام کارشناسی ارشد برای جلوگیری از غیبت چه باید کرد؟

 6. سلام من متولد ۲۶ اسفند ۱۳۸۳ هستم و ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی گرفتم الان این معافیت تحصیلی تا چه وقت اعتبار داره؟

 7. سلام و عرض ادب..من از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و الان کاردانی فوریت پزشکی میخونم ایا میشه بعد از گرفتن مدرک کاردانی دوباره در کنکور سراسری شرکت کنم و یه رشته کارشناسی و یا دکترای عمومی برم؟ازمون کاردانی به کارشناسی رو ک میتونم ولی میخام بدونم میتونم یه رشته کارشناسی و دکترا دیگ برم؟

 8. سلام پسر من متولد ابان ۱۳۸۴ هست الان کلاس ۱۲ هست .ایا باید معافیت تحصیلی بگیرد ؟ اگر امسال قبول نشد ولی دیپلم گرفت باید خدمت برود یا میتواند یکسال دیگه کنکور بدهد ؟ ممنون لطفا راهنمایی بفرمایید

 9. سلام
  متولد۶/۴/۱۳۸۴هستم خرداد۱۴۰۲دیپلم گرفتم اماچون تااواخرتیرماه۱۴۰۲نتایج امتحانات نهایی دیپلم نیامد رفتم پلیس +۱۰ وبرای من تا برج ۱۱(بهمن ماه) معافیت تحصیلی صادرکردند حالا من باید دربهمن ماه که معافیت تحصیلی ام تمام میشه چه اقدامی کنم که برای کنکور و ثبت نام من در دانشگاه اگه قبول بشم مشکلا پیش نیاد با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   من یکبار از دانشگاه انصراف دادم دوباره برگشتم الآنم قصد انصراف مجدد دارم که برم سربازی ولی دانشگاه میگه به دلایلی باید هزینه پرداخت کنی منم از پس هزینه نمیتونم بر بیام انتخاب واحدم نکردم
   من برگه انصراف اولمو نگه داشتم میخواستم ببینم اگر انصراف ندم و برگه انصراف اولمو ببرم پلیس +۱۰ که کارم راه بیفته پیگرد قانونی داره و برام دردسر میشه؟

 10. سلام ببخشید
  من متولد اذر ۸۲ هستم و امسال دانشگاه دولتی قبول شدم ولی انصراف دادم و قصد ثبت نام در دانشگاه های ازاد و پیام‌نور دارم که گفتن باید تا دی ماه صبر کنی
  میخوام بدونم اگه دی ماه برم برای ثبت نام اونموقع مشکلی برای وضعیت نظام وظیفم پیش میاد؟

 11. عرض ادب و خسته نباشید. بنده معافیت تحصیلیم در تاریخ ۱۴۰۲/۷/۱۰ تموم شده و در همون تاریخ اقدام به درخواست صدور درفترچه اعزام کردم و تاریخ اعزامم یکم آذر ماه ۱۴۰۲ است . میخواستم ببینم امکان مجدد برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی ویا (ایست خدمتی) برای ادامه تحصیل در مدرسه بزرگسالان و گرفتن مدرک دیپلم رو دارم(چند درس از سال دوازدهم تجدید شدم) در ضمن شهریور ۱۴۰۳ وارد بیست سالگی میشم ممنونم .میشم پاسخ سوالم رو بدید .

 12. سلام علیکم باینکه دیپلمی نگرفته بودم در چابهار با نطر شهردار به وزارت کشور معرفی شدم کور یک پوزه به عنوان مشاورت ۱۲ سال سابقه کار وار آموز شدم و معلوم تا اینکه saleh_projectchabahar@yahoo.com

  .

 13. سلام من دانشجوی دانشگاه پیام نور ورودی ۱۳۹۹ نیمه دوم هستم، الان ترم شیشم و حدودا ۵۰ واحد پاس کردم و بخاطر کرونا به مشکلاتی از قبیل دیر شروع شدن کلاس ها و امتحانات خوردم و چون رشتهم مهندسی نرم افزار هست این دانشگاه اوضاع استانداردی نداره، می خواستم بدونم راهی هست تا بتونم مدرک کارشناسیم رو بگیرم و بعد برای کارشناسی ارشد و خدمت سربازی اقدام کنم؟

   1. سلام وقت بخیر من دانشجو هستم و در زمان دبیرستان معافیت تحصیلی گرفتم اگه الان انصراف بدم و دوباره وارد دانشگاه بشوم معافیت تحصیلی به من تعلق میگیره

   2. سلام وقت بخیر
    من ۱۹ سالمه متولد اردیبهشت ۸۳ هستم
    و پارسال دی ماه ۱۴۰۱ دیپلم گرفتم فارغ التحصیل شدم و
    معافیتم تا ۱ مهر ۱۴۰۲ بود که وقتش گذشته
    الان میخوام من دی ماه به دانشگاه ثبت نام کنم تا آخر دی ماه غایب حساب میشم؟؟؟
    یا چی

 14. سلام
  من متولد ۱۳۸۳/۶/۲۶
  هستم و یه سال پشت کنکور موندم و میخوام یه سال دیگه هم بمونم باید چیکار کنم؟

   1. سلام، من متولد ۲۵ دی ۸۲ هستم و شهریور ۱۴۰۲ دیپلم پاس کردم داخل مدرسه بزرگسال و معافیت تحصلی هم تا ۱ مهر داشتم، و ۲۵ دی ۱۴۰۲ حداکثر ۲۰ سال میشم و اون موقع میخوام برا دانشگاه اقدام کنم، خواستم ببینم الان غیبت میخورم که نرفتم یا هنوز میتونم صبر کنم چون مدرسه به من گفت که میتونم تا ۲۵ دی،
    اگ میتونم حداکثر تا کی و ایا نیاز هست کاری بکنم یا چیزی از طرف مدرسه ببرم پلیس +۱۰

   2. سلام من متولد ۷۹ ماه آخر هستم سال ۹۸وارد دانشگاه شدم و بنابر مشکلات مالی سال۹۹انصراف دادم الان میخوام بازگشت به تحصیل بزنم ایا امکانش هست یانه؟اگه کمیسیون موافقت کن چی من هیچ واحدی پاس نکردم خواهشا جواب بدین

 15. سلام من متولد فروردین ۸۴ هستم خرداد ماه سال ۱۴۰۲ دیپلم گرفتم آزمون سراسری هم شرکت کردم ولی رشته ی مد نظرم قبول نشدم می‌خوام یک سال پشت کنکور بمونم میخواستم بدونم باید برای این یک سال باید معافیت تحصیلی دریافت کنم یا نه ؟

 16. سلام وقتتون بخیر خسته نیاشد
  ببخشید من در حال حاضر دانشجو پیام نور هستم و سربازی هم نرفتم و امسال در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کرده و یه رشته روزانه قبول شدم
  خواستم بدونم اگر برای ثبت نام در رشته روزانه که امثال قبول شدم اقدام نکنم آیا این به معنی انصراف از ان رشته است؟ (چون طبق قوانین نظام وظیفه هر شخص فقط یکبار حق انصراف دارد) اگر من در رشته روزانه امسال ثبت نام نکنم و به تحصیل در دانشگاه پیام نو ادامه دهم آیا میتوانم در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم و در صورت قبولی در رشته مد نظر در کنکور ۱۴۰۳ از دانشگاه پیام نور انصراف داده و به تحصل در رشته جدید بپردازم؟
  ممنونم از پاسخگویتون

 17. سلام من پشت کنکوری هستم و آبان ۲۰ سالم میشه ۲۷ شهریور دعوت به مصاحبه فرهنگیان شدم و جوابای مصاحبه توی مهر میاد الان منم باید دفترچه رو پر کنم؟

   1. سلام لطفا جواب دهید من دانشجو دانشگاه ازاد هستم شهریور ۱۴۰۲ فارغ تحصیل شدم واینکه اگر معافیت تحصیلی تمام شده باشد توی اینترنت خوندم که دانشجویانی که معافیتون تموم شده یکسال میتونن سربازی نرن چون من میخواستم طی یکسال کلاس کارآموزی برم طی یکسال غیبت نمی‌خورم؟

    1. سلام وقتتون بخیر
     بنده قبلا برای اینکه سربازی نرم چون پشت کنکوری بودم دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و بعد قبولی در دانشگاه روزانه(رادیولوژی )با کنکور از اونجا انصراف دادم الان می‌خوام دوباره کنکور بدم و رشته دیگه ای بخونم(دندون ،پزشکی ) آیا به محدودیت میخورم و مشکل نظام وظیفه پیدا می کنم ؟!چون دوبار انصراف دادم از دانشگاه ؟!دیگه سرباز میشم
     راه دیگه نداره که حداقل برا ثبت نام دانشگاه مشکل پیش نیاد؟!!

 18. سلام بنده آذر ماه وارد سن بیست سالگی میشم ولی هنوز یک درس رو پاس نکردم و دیپلم نگرفتم میتونم یک معافیت کوتاه مدت بگیرم دی ماه شرکت کنم در امتحان و دیپلم بگیرم

  1. سلام من متولد فروردین ۸۴ هستم خرداد ۱۴۰۲ دیپلم گرفتم آزمون سراسری هم شرکت کردم ولی رشته ی مورد نظر قبول نشدم میخواستم ببینم برای اینکه یک سال پشت کنکور بمونم باید برای اخذ معافیت تحصیلی اقدام کنم یا نه

 19. سلام من متولد ۲۶بهمن۱۳۸۲هستم خرداد ۱۴۰۲فارغ التحصیل شدم معافیت تحصیلی ام ۱مهر۱۴۰۲تموم میشه نتایج کنکور۱۴۰۲(پیام نور)اواسط مهر میاد آیا از ۱مهر تا اواسط مهر غیبت میخورم؟؟ باید دفترچه پست کنم؟بعد واسه ایست خدمت باید چیکار کنم؟؟

 20. سلام
  روزتون بخیر
  ببخشید من یک سوال داشتم
  من متولد اسفند ۸۲ هستم
  در خرداد ۱۴۰۱ مدرک دیپلم ام رو گرفتم…
  در کنکور تیر ۱۴۰۱ شرکت کردم و انتخاب رشته نکردم و پشت کنکور موندم…
  برای کنکور ۱۴۰۲ درس خوندم و تیر ۱۴۰۲ کنکور شرکت کردم…
  من کار های معافیت تحصیلیه این یکساله گذاشته رو انجام ندادم!! و هیچ اطلاعی نداشتم…
  میخواستم بدونم که به نظرتون
  من تا چند وقت دیگه معافیت تحصیلی دارم و
  اینکه
  طبق گفته ی سازمان سنجش ، نتایج انتخاب رشته ی امسال(۱۴۰۲) اواسط مهر ماه میاد ؛
  خب من اگر هم که تا شهریور ۱۴۰۲ ،
  معافیت تحصیلی داشته باشم ؛ تقریباً این ۲ ، ۳ هفته ی مهر ماه رو باید چیکار کنم؟؟
  آیا این ۲ ، ۳ هفته ، معافیت تحصیلی من و امسال من
  تمدید میشه یا نه؟؟
  ممنون میشم جواب بدید
  چون هیچ جایی درست توضیح نمیدن و چون اولین باره که اینجور شده
  من واقعاً گیج شدم!!

 21. سلام خسته نباشید من متولد آبان ماه ۸۳ هستم فروردین ماه امسال درخواست معافیت تحصیلی در حال حاضر سال دوازدهم هستم دارم امتحانات شهریور ماه رو میدم مهر ماه امسال مهلت معافیت تحصیلی من تموم میشه من باید چکار کنم

   1. سلام خسته نباشید.
    من ۱ شهریور ۱۴۰۲ وارد ۱۸ سالگی شدم(متولد ۱ شهریور ۸۴ هستم)، و میخوام در کنکور ۱۴۰۳ هم شرکت کنم، برای این کار از مدرسه رفتم معافیت تحصیلی گرفتم و بردم پلیس +۱۰ و در نامه معافیت تحصیلی نوشته که من در مقطع دوازدهم از ۱ مهر ۱۴۰۱ تا ۱ مهر ۱۴۰۲ در حال تحصیل بودم. آیا از ۱ مهرماه امسال بازم باید برم برای سال آینده معافیت بگیرم یا اتوماتیک یک سال فرجه دارم. ضمن اینکه شهریور ماه امتحانات شرکت کردم و هنوز دیپلم نگرفتم ولی برگه معافیت تحصیلی بردم به پلیس +۱۰ و تاریخ رو زده تا ۱ مهر ۱۴۰۲

 22. سلام
  خسته نباشید.
  ببخشید من متولد اسفند ماه سال ۱۳۸۲ هستم و دیپلم دی ۱۴۰۱ گرفتم و از مدرسه بزرگسال معافیت گرفته بودم برای قبولی امتحان
  خواستم ببینم بعد از پایان معافیت دوره یک ساله رو هم دارم ؟؟

 23. سلام من ۱۸ساله تمام و متولد مرداد ماه ۸۳ هستم و موفق به اخذ دیپلم نشدم و معافیت تحصیلیم مهر ماه ۱۴۰۲ تمام میشه
  میخواستم بدونم الان من اضافه خدمت میخورم یا از اول مهر به بعد اضافه خدمت میخورم و یه سوال دیگه آیا بازم بدون دیپلم میتونم معافیت تحصیلی بگیرم

  1. سلام خسته نباشید بنده دانشجوی رشته فقه و حقوق دانشگاه آزاد هستم قبل از اینکه وارد این رشته شوم در یک دانشگاه یه رشته ای ثبت نام کردم مرخصی گرفتم بعد از قبولی انصراف دادم و وارد این رشته شدم الان اگر بخوام دوباره کنکور شرکت کنم میتونم از دانشگاه انصراف بدم الان دوبار انصراف محسوب میشه لطفاً راهنمایی کنید

 24. سلام من خرداد ۱۴۰۲ درسم تموم کردم آیا لازمه معافیت تحصیلی بگیرم متولد مرداد ۸۴ هستم

 25. سلام من سال ۱۳۸۲/۱۰/۱۰هستم ۱۹ سالمه دیپلوم ردی شدم فرصت دارم برم مدرسه بزرگ سالان دیپلومم بگیرم بد برم خدمت؟

 26. سلام من تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم اگر در شهریور از دانشگاه انصراف بدم میتونم از فرصت یک ساله استفاده کنم و در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم یا غیبت خواهم خورد

 27. سلام وقت بخیر
  من متولد مرداد ۸۴ هستم
  امسال یعنی ۱۴۰۲ اولین کنکورم بود ولی متأسفانه قبول نمیشم برای همین میخاستم پشت کنکور بمونم
  سوالی که دارم اینه که آیا من بعد اینکه پشت کنکور موندم و قبول نشدم باید برم سربازی؟چون شنیدم که ممکنه با ثبت نام تو دانشگاه پیام نور میشه معافیت تحصیلی گرفت و دوباره پشت کنکور موند

  1. سلام من یه بار از دانشگاه ازاد انصراف دادم و وارد دانشگاه دولتی رشته روزانه شدم مقطع لیسانس.سوالم اینه بعد لیسانس میتونم کنکور سراسری شرکت کنم و مثلن رشته پزشکی رو ادامه بدم یا باید در رشته دانشگاهی خودم کنکور بدم؟

 28. سلام وقت بخیر
  بنده امسال تازه دوازدهم را تموم کردم آیا میتونم در کنکور سال ١۴٠٣ شرکت کنم یا باید برم سربازی؟؟
  تا چه سالی میتونم کنکور بدم؟؟ (تاریخ تولدم ١۵ اردیبهشت ٨۴ هست)

 29. سلام و خسته نباشید
  من معلم هستم و دارای معافیت تعهد هستم بنده زمانی که روی معافیت تعهد بودم یکبار در مقطع ارشد انصراف دادم و یکبار هم از دانشگاه اخراج شدم حالا میخوام از آموزش و پرورش استعفا بدم میخواستم ببینم با توجه به اینکه من تا به حال برای مقطع ارشد درخواست معافیت تحصیلی ندادم و یکبار هم زمانی که روی معافیت تعهد بودم از دانشگاه انصراف دادم و اخراج شدم با معافیت تحصیلی من موافقت میشه یا نه؟
  سپاس فراوان

  1. سلام
   من متولد ۳۱ شهریور ۸۴
   و دیپلممو خرداد ماه گرفتم،و برا معافیت تحصیلی به پلیس +۱۰مراجعه نکردم چون گفتن تا پایان ۱۸سالگی معافم والان میخام دانشگاه ثبت نام کنم آیا مشکلی پیش میاد!؟

 30. سلام وقت ب خیر خوووب هستین
  من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم مقطع کاردانی تا اول اسفند امسال معافیت دارم
  خاستم بدونم اگه اواخر شهریور امسال انصراف مو بدم یکسال جا دارم که دانشگاه برم درسته؟میخواستم کنکور ۴۰۳ رو شرکت کنم
  و بفرض اگه ۱۵ شهریور انصراف بدم تا ۱۵ شهریور سال ۴۰۳ بهم مهلت معرفی میدن اینجوری هم میتونم کنکور بدم هم انتخاب رشته که مرداد شروع میشه رو انجام بدم ، ولی نتایج نهایی ممکنه بعد پایان معافیت من باشه…چیکار کنم که مشکلی پیش نیاد ؟

 31. سلام خسته نباشید من متولد ۱۷تیر ۸۲ هستم و تا ۱۷تیر ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی دارم چون تو مدسه بزرگ سان درس خوندم ولی الان توی ۱۱تیر امسال دیپلم رو گرفتم و میخوام دانشگاه ثبت نام کنم ولی وروردی دانشگاه مهر ماه هستش آیا این امکان و جود داره یا راهش چیه؟

   1. سلام، من ۱۸ سال و ۷ ماهمه و امسال دوازدهم بودم، ولی فارغ التحصیل نشدم، اگر در شهریور ماه هم فارغ التحصیل نشم و بذارم برای دی ماه بعد از ۳۱ شهریور غیبت سربازی نمیخورم؟

    1. سلام
     من برج ۶ سال ۱۴۰۲ هم ۱۸ سال شدم هم فارغ التحصیل
     دانشگاه خوبی قبول نشدم پس میخواستم معافیت بگیرم که یکبار دیگه کنکور بدم
     رفتم پلیس+۱۰ گفتن قانون جدیده که حتما باید تا ۶ ماه دیگه خودت رو به نظام وظیفه معرفی کنی
     من حتی از مدرسه درخواست معافیت و همه ی مدارک رو گرفتم اما معاف نمیکنن
     و حتی اکثر آشنا ها و حتی مدیر مدرسمون میگفت تا یکسال معاف هستی
     کدومش درسته؟

 32. سلام من متولد ۱۱بهمن ۸۲ ام و۱۹سالمه٫خرداد ۱۴۰۱ دیپلمم رودگرفتم ولی چون در کنکور ۱۴۰۱ شرکت نکردم الان دارم برای کنکور تیرماه ۱۴۰۲ میخونم ولی به پلیس +۱۰ مراجعه نکردم میخواستم بدونم میتونم مهر ۱۴۰۲وارد دانشگاه بشم یا باید برم سربازی؟؟؟؟؟

   1. سلام .ممنون بابت پاسختون ٫ولی متوجه نشدم که ایا میتونم مرداد در دانشگاه ثبت نام کنم و برم دانشگاه یا نه ؟؟

 33. سلام
  من ۱۸ سالگی وارد کلاس دوازدهم شدم و معافیت تحصیلی یک ساله گرفتم الان وارد ۱۹ سالگی شدم و مدرسم تموم شده دیپلم گرفتم الان چقدر وقت دارم تا برم سربازی ؟

 34. سلا‌م وقت بخیر
  من ورودی مهر ۹۷ کارشناسی پیام نور هستم و تا اخر شهریور ۱۴۰۲ معافیت ۵ ساله کارشناسی دارم….تا الان واحدی پاس نکردم و میخوام سال ۱۴۰۳ کنکور بدم…..برای اینکه غیبت نخورم باید توی سنوات مجاز انصراف داده باشم درسته؟
  یعنی تا اخر شهریور امسال انصراف قطعی بدم؟

  مثلا اگه ۱۵ شهریور انصراف بدم تا موقعی که نتایج نهایی قبولی کنکور ۱۴۰۳ اخر شهریور میاد باید دفترچه پست کنم که غیبت نخورم؟

 35. سلام من متولد مهر ۱۳۸۳ هستم و در حال تحصیلم.هنوز برای معافیت تحصیلی اقدام نکردم امروز ۲۹ خرداد قراره اقدام کنم ایا در فرایند ثبت نام در دانشگاه مشکلی پیش میاد؟

 36. سلام وقت شما بخیر ببخشید من متولد فروین ۸۳ هستم و ۱۹ سالمه میخواستم بدونم تا ۲۰ سالگی با ثبت نام پر مدرسه بزرگسالان میتونم معافیت بگیرم و دیپلمم را تا ۲۰ سالگی کسب کنم!!؟ !.!!!

 37. سلام وقت بخیر
  بنده پارسال سوم دبیرستان بودم متاسفمه به دلایل شرایط کاری نتونستم به درس هام زیاد برسم و سه درس افتادم و امسال بزرگ سالان ثبت نام کردم دی امتحان دادم و خرداد امسال یعنی ۱۴۰۲ هم امتحان دادم بر فرض اگه من قبول نشم این سه تا درس رو باز ثبت نام برای امتحان هام بکنم به بنده بازم معافیت تحصیلی تعلق میگیره ؟!
  ممنون میشم راهنمایی کنید بنده رو 🌷🙏

  1. سلام جهت دریافت معافیت تحصیلی مدارس بزرگسالان تا سن ۲۰ سالگی به پلیس+۱۰ مراجعه کنید

 38. سلام وقت بخیر
  بنده به دلیل اخذ پروژه کارشناسی زودتر از موعد بجای ۱۴۰۱.۶.۳۱ در تاریخ ۱۴۰۱.۴.۳۱ و در کمتر از چهار سال تحصیلی کامل فارغ‌التحصیل شدم میخواستم بپرسم معافیت تحصیلی بنده تا تاریخ ۱۴۰۲.۴.۳۱ هست یا ۱۴۰۲.۶.۳۱ ؟

 39. سلام من در تاریخ ۱۵ تیر ۱۴۰۱ فارغ التحصیل شدم و کنکور ارشد شرکت کردم و انتخاب رشته کردم ولی جواب قبلی اخر مرداد ۱۴۰۲ میاد من باید چیکار کنم وارد غیبت نشم تو این بازده دو ماه؟؟؟
  ممنونم

  1. سلام بدون شک تا آخر تیر ماه ۱۴۰۲ باید دفترچه خدمت پست کنید و ممکنه ۱ ماهی هم سرباز بشید
   اعلام نتایج مهم نیست بلکه شروع سال تحصیلی ملاک معافیت تحصیلی است

 40. سلام من ۱۸ سالم شده و هنوز دبیرستانم دیپلممو نگرفتم الان باید چیکار کنم تا بعد از یکسال از گذشت گرفتن دیپلم برم واسه سربازی و معافیت اقدام کنم یا الان که دبیرستانی ام و ۱۸ سالم شده دارم غیبت میخورم

   1. سلام من خرداد ۱۴۰۱ فارغ‌التحصیل شدم و یک سال هم معافیت تحصلی هم داشتم باتوجه به این که نتایج نهایی کنکور و پذیرش دانشگاه اواسط مهر اعلام میشه من غیبت می خورم الان من باید چه کاری انجام دهم.

 41. سلام وقت بخیر
  من متولد شهریور ۸۳ هستم، دارم واسه کنکور تیر میخونم برای ترمیم معدل نیاز به معافیت تحصیلی دارم خاستم ببینم با این شرایط میتونم معافیت تحصیلی بگیرم یا بدون معافیت تحصیلی میتونم ادامه بدم

  1. شما در فرجه یکساله بعد از اخذ دیپلم باشید نیازی به معافیت تحصیلی ندارید

 42. سلام و وقت بخیر
  من دانش آموز پسر، متولد اسفند ماه ۸۳ هستم و در کنکور تیر ۱۴۰۲ شرکت میکنم(در دانشگاهی ثبتنام نمیکنم) قصدم اینه که کنکور تیر ۱۴۰۳ رو هم شرکت بکنم.
  آیا به طور خودکار دارای معافیت تحصیلی تا پایان شهریور ۱۴۰۳ هستم یا باید برم پلیس +۱۰ اعلام وضعیت بکنم و چیزی دریافت کنم ؟

  1. سلام
   شما دقیقا به مدت یکسال بعد از تاریخ فارغ التحصیلی که در گواهی ثبت شده در مدت فرجه یکساله هستید

 43. سلام وقتتون بخیر من دانشجوترم ۶کارشناسی تربیت بدنی پیام نورم درصورت قبولی پرستاری دولتی برام معافیت جدید صادر میشه آخه میگن در مقطع تکراری معافیت صادر نمیشه بخدا ذهنمو بد درگیر کرده بچه روستام میشه جوابمو بدید

  1. میشه بله
   یکبار معافیت تحصیلی قابل صدور مجدد برای مقطع تکراری است در صورتی که در مقطع قبلی یعنی همین رشته تون فارغ التحصیل نشید.

 44. سلام وقت به خیر.
  من پذیرش ارشد میخواستم بگیرم از آلمان برای این ترم٬ ولی متاسفانه بهم ندادن. الان پذیرش ارشد دارم از ایتالیا٬ ولی نمیخوام ایتالیا برم. تا ترم تحصیلی بعد تو آلمان بیشتر از ۶ ماه مونده٬ و تاریخ اعزام برگ سبز من ۵ ماه دیگست. میتونم با پذیرش ایتالیا معافیت تحصیلی بگیرم٬ بعد که برای ترم بعد پذیرش آلمان اومد٬ از ایتالیا انصراف بدم و دوباره برای آلمان مجوز خروج از کشور (معافیت تحصیلی) بگیرم؟
  ممنون.

   1. سلام وقت بخیر ببخشید من در مقطع یازدهم انصراف از تحصیل دادم و یکسال معافیت تحصیلیم تموم شد و الان هم ۲ ماهه دیگه معافیت انصراف از تحصیلم مونده تا تموم بشه میخواستم بدونم با این موارد میتونم بازم تو مدرسه برای مقطع دیپلم درس بخونم و یکسال دیگه هم معافیت تحصیلی بگیرم ممنون میشم اگه جواب بدید

    1. سلام ابتدا به هآموزش و پرورش و بعد به پلیس+۱۰ مراجعه کنید تا قبل از ۲۰ سالگی امکان تحصیل هست

 45. سلام خسته نباشید ببخشید من پدرم مریضی اعصاب و روان داره و دو تا برادریم هر دوتامون داخل خدمتیم نمیشه یکی مون ایست خدمت بزنیم

 46. سلام خسته نباشید
  من اردیبهشت سال پیش فارغ التحصیل شدم و تا اردیبهشت سال ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی ۱ ساله ام تموم میشه، ارشد ۱۴۰۲ هم ثبت نام کردم اگر قبول شم شهریور ۱۴۰۲ باید برم برای ثبت نام این ۴-۵ ماه بین اتمام معافیت و ثبت نام ارشد چی میشه؟من مشمول میشم؟ بهم این چند ماهو معافیت موقت میدن یا خیر؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. باید حتما دفترچه ارسال کنید وارد دوره سربازی خواهید شد و با استفاده ایست خدمت از مهر وارد دانشگاه برای ارشد میشوید.

   1. سلام
    من مقطع کارشناسی پیوسته را فشرده باترم تابستانی در سه سالو نیم تمام کردم.آیا معافت تحصلی پنج ساله مقطع کارشناسی پیوسته برای من به قوت خودباقی میباشدیاملاک محاسبه زمان فراغت ازتحصل ودریافت مدرک دانشگاه میباشد ؟
    ممنون از توضیحات وصعه صدرتان

    1. سلام دوست عزیز
     خیر ملاک زمان فارغ التحصیلی شماست
     تا ۱ سال بعد از فارغ التحصیلی معافیت دارید

     1. سلام من متولد ۲۵شهریور. ۸۴هستم دوازدهم رو امسال تموم کردم و همین چند روز پیش ۱۸سالم شد خرداد نتونستم دیپلم بگیرم و شهریور قبول شدم وهنوز دیپلم صادر نشده آیا برای پشت کنکور ماندن باید برم معافیت بگیرم ؟؟

 47. سلام من ۱۸ سالم تکمیل شده و هنور دیپلم نگرفتم و معافیت تحصیلی من تا شهریور ۱۴۰۲ هستش من می خواستم برم سربازی با وجود معافیت چنین اجازه ای به من داده میشه یا نه ؟؟؟؟

  1. تنها مدرسه در صورت ثبت نام میتواند معافیت صادر کند در غیر صورت شما معلق محسوب میشوید

 48. سلام من متولد ۲۸بهمن ۸۲هستم و کنکور ۴۰۱ رو شکرت کردم و نتونستم رتبه خوبی بیارم و دوباره الان دارم برای کنکور تیرماه ۴۰۲ میخونم کنکور بدم
  من خرداد ۴۰۱ دیپلم را گرفتم ولی خبر نداشتم که باید برگه معافیت تحصیلی دریافت کنم
  الان اگه من دانشگاه قبول بشم به مشکلی برمیخورم یا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. طبق گفته خودتون شما تا پایان شهریور ۱۴۰۲ اتوماتیک در فرجه یکساله معافیت تحصیلی هستید.

 49. سلام من خرداد ۱۴۰۲ نوزده سالم تموم میشه و وارد بیست سالگی میشم و تا اون موقع هم معافیت دارم و مدرسه بزرگسالان درس میخونم و دیپلم نگرفتم میخواستم بدونم میتونم اول مهر ۱۴۰۲ وارد دانشگاه بشم یا نه

  1. سلام
   خیر
   اول باید دفترچه ارسال بشه تا غیبت نخورید و از مهر میتونید ایست خدمتی بزنید.

  2. سلام و خسته نباشید من موقعی که روی معافیت کفالت موقت بودم یکبار از دانشگاه انصراف دادم و یکبار دیگر هم در همان مقطع از دانشگاه دیگری اخراج شدم میخواستم ببینم آیا برای همان مقطع میتونم درخواست معافیت تحصیلی بدم ؟

   1. سلام
    اولا چه اصراری است که شما اینکارو کنید؟
    دوما معافیت دائم نگرفتید؟
    سوما با تایید نظام وظیفه تحصیل برای شما بلا مانع است به شرطی که در ادامه معاف دائم شید

    1. سلام
     من در خرداد ماه ۱۴۰۱ دیپلمم. و گرفتم و همون موقع معافیت حصیلی هم گرفتم.اما در مهر ۱۴۰۱ دانشگاه نرفتم و برای کنکور ۱۴۰۲ خوندم.
     حالا سوالم اینجاست که نتایج کنکور ۱۵ مهر میاد و من میتونم ۱۵ مهر دانشگاه ثبت نام کنم؟!!؟

   2. سلام وقتتون بخیر من متولد ۸۲/۲/۲۵ هستم و خرداد ۱۴۰۱ دیپلم گرفتم یک سال مهلتم رو هم موندم،، الان میخوام دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم ولی ثبت نامش نیمه مهر هست در صورتی که من تا آخر شهریور مهلت دارم.. باید چیکار کنم؟

 50. سلام
  من برای معافیت دانشجویی اقدام کردم و از پلیس +۱۰ برگه معافیتم رو گرفتم و گفتند ببر دانشگاه
  الان توی سایت سخا وضعیت معافیت دانشجویی من رو نوشته تایید اولیه شرایط مشمول
  یعنی هنوز تایید نشده
  سوال من اینکه بعد از اینکه معافیت یکساله دانش اموزی من تموم بشه این معافیت دانشجویی فعال میشه ؟
  یا باید از دانشگاه پیگیری کنم ؟

  1. سلام ببخشید من دانشجو دوره روزانه بودم بعد انصراف دادم و حالا دارم کنکور می دم که دوباره رشته دانشگاه دولتی برم ، سوالم اینه ایا میشه در اینده که کمتر از ۲ سال من در دوره کارشناسی مدرک معادل کاردانی بگیرم و دوباره کنکور شرکت کنم نظام وظفیه دوباره معافیت بهم میده ؟
   یا بعد گرفتن کاردانی میشه مدارک پست کنم و حین خدمت ایست بزنم برگردم دوباره ثبت نام کنم دانشگاه ؟

   1. سلام من امسال ۱۴۰۲ مرداد ماه دیپلم بهم دادن و متولد ۱۳۸۴/۶/۳۱ هستم و فارغ التحصیلم خواستم بدونم برای استخدامی دانشگاه افسری بهم گیر نمیدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

نیاز به مشورت داری کلیک کن !