تماس با مشاور

021-66037046

021-66197223

معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها

معافیت سربازی برای پشت کنکوری ها

بعد از سن ۱۸ سالگی یعنی سن مشمولیت نیاز هست که آقایون یا در حال تحصیل باشند یا وارد دوره سربازی شوند تا غیبت سربازی نخورند و طبیعتا جرایم آن هم متحمل نشوند.

آیا بمحض پایان تحصیل نیاز هست که وارد دوره سربازی شویم ؟

آیا مدت مشخصی بعنوان معافیت تحصیلی در نظر گرفته شده؟

شرایط برای پشت کنکوری ها به چه صورت است؟

چند بار میشه پشت کنکور ماند؟

در این مقاله مرکز مشاوره سرباز مشاور تمامی موارد در رابطه با معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها را بررسی میکند تا جای سوالی برای شما در این مورد باقی نماند.تا انتها همراه ما باشید یا برای دریافت مشاوره همین الان با سرباز مشاور تماس بگیرید.

شرایط معافیت نظام وظیفه برای پشت کنکوری ها چگونه است؟

وقتی اسم کنکور میاد فقط منظور کنکور کارشناسی یا پزشکی نیست بلکه قوانین شامل کنکوری های مقطع ارشد و دکتری و تخصص پزشکی هم میشود.

بعد از پایان هر مقطع تحصیلی در صورتی که آن مقطع تحصیلی در سنوات مجاز تمام شده باشد فرصتی یک ساله به داوطلب داده میشود تا در این بازه زمانی یا وارد مقطع بالاتر شود یا خود را به نظام وظیفه عمومی معرفی کند.دقت کنید این یک بازه یک ساله است در واقع شرایط گفته شده میتواند در روز اول این بازه اتفاق بیوفتد یا داوطلب از تمام ۳۶۵ روز فرصت خود استفاده کند.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت تحصیلی

البته استثنایی برای داوطلبینی که میخواهند از مقطع دیپلم وارد دانشگاه شوند وجود دارد.به دلیل اینکه امتحانات نهایی در خرداد ماه برگزار میشود و کنکور سراسری در تیر ماه و نتایج نهایی در انتهای شهریور مشخص میشود بین زمان فارغ التحصیلی اکثر داوطلبین یعنی در خرداد ماه و زمان ورود به دانشگاه یعنی مهر ماه ۳ ماه باگ وجود دارد.

در واقع اگر ما بازه زمانی معافیت تحصیلی را مانند مقاطع دیگر ۱ ساله در نظر بگیریم داوطلبی که خرداد ماه فارغ التحصیل میشود باید نهایتا تا خرداد سال آینده خود را به سازمان نظام وظیفه عمومی معرفی کند در حالی که اینطور نیست!

از آنجایی که ممکن است خیلی از داوطلبین کنکور تصمیم بگیرند ۲ بار کنکور دهند یعنی اصطلاحا پشت کنکوری شوند سازمان نظام وظیفه معافیت پشت کنکوری ها را یک سال و ۳ ماه در نظر گرفته است.

برای مثال  دانش آموزی که در خرداد ماه سال ۱۴۰۱ دیپلم گرفته است علاوه بر اینکه میتواند کنکور همان سال را دهد اجازه دارد در کنکور ۱۴۰۲ هم شرکت کند و در صورت قبولی از مهر ماه وارد دانشگاه شود بدون اینکه حتی با گذشت بیش از یک سال از فارغ التحصیلی غیبتی بخورد!

اشتباه مرگباری که بعضی از دانش آموزان میکنند این است که تصور میکنند تا ۲۰ سالگی اجازه دارند کنکور دهند و مشمول محسوب نمیشوند.

معمولا دانش آموزانی که در امتحانات خرداد و شهریور نمره قبولی بدست نمیاورند و باید برای ادامه تحصیل وارد مدارس بزرگ سالان شوند و البته مجوز ادامه تحصیل با تایید مدرسه از سازمان نظام وظیفه اخذ کنند دچار این اشتباه هستند.

این مجوز به این معنی است که شما تا ۲۰ سالگی باید دیپلم را دریافت کنید اما هر زمان که دیپلم دریافت شد وارد قانون گفته شده میشیم و حداکثر ظرف مدت یکسال قانون اجرا شود!

تا چند سال میشود پشت کنکور ماند و معافیت داشت؟

تا چند سال میشود پشت کنکور ماند و معافیت داشت؟

اشاره ای کوتاه به این موضوع شد اما در کل با گرفتن دیپلم در زمان مقرر قطعا نمیتوان بیش از ۲ بار کنکور داد و افرادی هم که تا ۲۰ سالگی دریافت دیپلم آن ها طول میکشد تنها یک بار اجازه شرکت در کنکور دارند.

البته افرادی هستند که بصورت آزمایشی در کنکور شرکت میکنند که ممکن است اصلا دیپلم نداشته باشند یا داوطلب غایب باشند چون این مدل کنکور دادن تاثیری به حال آن ها ندارد حتی تاثیری به حال دیگر داوطلبان هم ندارد داخل شرایط قانونی گفته شده لحاظ نمیشوند.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت سربازی

اگر بعد از ۲ بار کنکور دادن بازهم نتیجه دلخواه حاصل نشود چون از فرصت ۱ سال و ۳ ماه اعلام شده عبور کردیم فقط و فقط یک راه وجود دارد تا دوباره در کنکور شرکت کنیم.

باید حتما در یک دانشگاه ثبت نام قطعی صورت گیرد و تاییدیه معافیت تحصیلی صادر شود.با این روش داوطلب اجازه دارد به تعداد سال هایی که دانشجو است و در سنوات مجاز قرار دارد در کنکور سراسری شرکت کند و هر زمان که قبول شد از دانشگاه فعلی اصنراف دهد و وارد دانشگاه جدید شود.

توضیح کدهای نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور پشت کنکوری ها

در زمان ثبت نام کنکور سراسری تمامی داوطلبین آقا موظف هستند تا کد نظام وظیفه خود را مشخص کنند تا بررسی کارنامه ها از سوی سازمان سنجش و تعین موارد مجاز و غیر مجاز به درستی صورت گیرد پس در زمان تعین این کد بسیار باید دقت کنید.کد های نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور بشرح زیر است:

_کد۱

یعنی داوطلب دارای کارت پایان خدمت میباشد.

_کد۲

یعنی دائطلب به هر نحوی از خدمت سربازی معاف شده مانند معافیت پزشکی یا کفالت یا ایثارگری

_کد۳

مربوط به داوطلبینی است که دارای معافیت های نوقت کفالت یا پزشکی هستند

_کد۴

مربوط به داوطلبینی هست که از در زمان مقرر موفق به دریافت دیپلم نشده اند و حداکثر تا سن ۲۰ سالگی میتوانند دیپلم بگیرند.

_کد۵

مربوط به داوطلبینی میشود که قبل از سن مشمولیت یعنی ۱۸ سال تمام دیپلم گرفته اند.

_کد۶

این مورد شامل داوطلبین در حین خدمت سربازی بدون غیبت میباشد که قبلا دیپلم گرفته اند.

_کد۷

مربوط به داوطلبینی است سرباز هستند و حداکثر تا ۳۱ شهریور سال کنکور موفق به دریافت کارت پایان خدمت خواهند شد.

_کد۸

این مورد شامل پرسنل نیروهای مسلح میباشد.

_کد۹

این مورد درباره دانشجویان انصرافی است که بیش از ۱ سال از تاریخ انصراف آن ها نگذشته باشد همچنین تنها یکبار انصراف داده باشند.

_کد۱۰

مربوط به فارغ التحصیلان مقطع کاردانی است که رشته های آن ها با تاییدیه وزارت علوم یا بهداشت دارای مقطع کارشناسی ناپیوسته نباشد.

مدارک لازم دریافت معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها

بعد از اینکه داوطلبی به هر دلیلی پشت کنکور ماند یعنی نتوانست در مهلت مشخص دیپلم دریافت کند یا قرار شد بعد از دریافت دیپلم و یکبار کنکور دادن دوباره در سال بعد هم کنکور دهد نیاز است در سامانه epolice یا اپلیکیشن پلیس من بصورت غیر حضوری شرایط خود را اعلام کند یا برای دریافت معافیت تحصیلی با داشتن آخرین وضعیت تحصیلی خود که از مدرسه گرفته است بصورت حضوری به پلیس+۱۰ مراجعه کند.

اطلاعات داوطلب در سامانه سازمان نظام وظیفه ثبت خواهد شد و د اوطلب بدون مشکل میتواند طبق قوانین در کنکور شرکت کند.

اگر شما قصد پشت کنکور ماندن دارید یا پشت کنکوری هستید با مطالعه این مقاله که طبق آخرین قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی تدوین شده است تمامی سوالاتتان برطرف خواهد شد با این حال مرکز مشاوره سرباز مشاور امکان مشاوره تلفنی مشاوره سربازی را برای شما فراهم کرده است و میتوانید با یک تماس در کمترین زمان ممکن با کارشناس معافیت تحصیلی مشورت کنید.پس زمان را از دست ندهید و همین الان با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات سرباز مشاور

ایست خدمت سربازی

شده تا حالا به ایست خدمت سربازی فکر کنید؟ چه شرایطی برای ایست خدمت وجود دارد؟ چطور میشه ایست خدمت سربازی زد؟ اصلا چه کسانی

ادامه مطلب »
امریه دانش بنیان

امریه دانش بنیان

احتمالا افراد زیادی هستند که دوست ندارند در محیط نظامی خدمت کنند و راهی جز امریه شدن برای این اتفاق جلوی خود نمیبینند.افرادی دیگر هستند

ادامه مطلب »
Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید