مراحل اعزام به خدمت سربازی و ماه های اعزام

مراحل اعزام به خدمت سربازی

در این مقاله قصد داریم مراحل اعزام به خدمت سربازی (نظام وظیفه) بطور کامل بررسی کنیم. همراه ما باشید…

رسیدیم به یکی از قشنگ ترین و جذاب ترین و پر خاطره ترین و البته هیجان انگیز ترین چالش های زندگی! سربازی هم مثل مدرسه رفتن یا دانشگاه رفتن یا ازدواج کردن دقیقا یک دوره گذرا هست پس سخت و آسون روزی به پایان میرسه و البته چه بهتر که این دوره در زمان خودش انجام شه تا کمترین سختی و بی رغبتی را داشته باشه.

مثلا اگر شما ۲۰ سالتون باشه و تازه بخواید وارد مدرسه بشید بنظرتون اون شوق و ذوق بچگی برای درس خوندن اونم ۱۲ سال پی در پی را دارید؟

یا اگر وارد سن ۶۰ سالگی بشید و تازه قصد ازدواج داشته باشید دیگه چه حسی از عشق و هیجان در شما مانده؟

انجام این کارها در هر سنی اصلا ایرادی ندارد ولی خب هرچیزی را سر جای خود انجام دهید قطعا بهتر پیش میرود.حالا که در حال خواندن این مقاله هستید و قصد رفتن به سربازی را دارید بسیار خوشحال کننده است که به این تصمیم رسیده ای که وارد این دوره شی و باور کن دقیقا مثل سوار شدن ترن هوایی هست و بعد از اینکه سوار بشی تازه متوجه میشی الکی ترس داشتی و از تمام هیجانی که بوجود اومده لذت بردی.

مدارک مورد نیاز اعزام به سربازی

مراحل اعزام به خدمت سربازی

مراحل اعزام به خدمت سربازی برای تمام قشری که قصد ورود به سربازی را دارد کاملا یکسان است و فرقی ندارد شما دارای چه مدرک تحصیلی یا چه سنی یا چه وضعیت شغلی و تاهلی هستید.در تمام این حالات شما باید یکسری مدارک برای اعزام به خدمت آماده کنید.

این مدارک شامل تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی و عکس است.داشتن آخرین مدرک تحصیلی درصورت گرفتن دیپلم و مدارک بالاتر از آن هم نیاز است.

برای افرادی که وارد دانشگاه شده اند و موفق به پایان تحصیلات خود نشده اند ارائه نامه انصراف یا اخراج از دانشگاه الزامی میباشد.

دلیل این موضوع یعنی داشتن آخرین مدرک تحصیلی یا حداقل گواهی موقت از آن کاملا مشخص است و دلیل آن این است که با توجه به سن و آخرین مدرک تحصیلی شما بعنوان غایب محسوب میشوید یا خیر!همانطور که میدانید در صورت غیبت جرایمی همچون ۳ تا ۶ ماه اضافه خدمت شامل شما خواهد شد.

بعد از اینکه تمام این مدارک آماده شد برای دریافت دفترچه آماده به خدمت که در حال حاضر تبدیل شده است به ۳ برگه به پلیس+۱۰ مراجعه کنید.این برگه شامل این موارد میشود:

-برگه اطلاعات شخصی و اطلاعات تماس و البته آدرس است که بر اساس آن محل خدمت شما مشخص میشود و قطعا بین شخصی که از تهران دفترچه پست میکند و شخصی که از بوشهر دفترچه پست میکند در زمان تقسیم تفاوت هایی وجود دارد چرا که سیاست بومی گزینی تا جای ممکن در حال اجرا هست و شما از هرکجا دفترچه ارسال کنید بومی آن جا محسوب میشوید.

-برگه دوم مربوط به واکسن است البته واکسن کرونا نه و منظور از واکسن واکسن مننژیت و کزاز میباشد که در مراکز مورد تایید نیروی انتظامی که توسط خود پلیس+۱۰ معرفی میشود باید زده شود و برگه مورد نظر توسط مرکز واکسیناسیون مهر شود.

-آخرین برگه هم مربوط به پزشک است تا اگر مشمولی بیماری یا مورد غیر عادی داشت قبل از ورود به خدمت سربازی بررسی شود تا در حین دوران آموزشی مشکلی بوجود نیاید البته در این قسمت شما میتوانید در صورت وجود بیماری یا مشکل آن را اعلام کنید تا اگر شدید است برای بررسی های بیشتر کمیسیون پزشکی تشکیل شود.

پس این مرحله برای مشمولینی است که قصد دریافت معافیت پزشکی دارند در واقع مراحل ثبت و اطلاع رسانی و تشکیل شورای پزشکی از اینجا شروع میشود.

برگه سبز سربازی

مراحل اعزام به خدمت سربازی

خب وقتی تمام این مدارک تکمیل و آماده شد تحویل پلیس +۱۰ داده میشود و بعد از تشکیل پرونده و ثبت سیستمی شدن پلیس+۱۰ رسید ثبت نامی را به شما میدهد تا اگر در آینده مشکلی پیش آمد ایراد به گردن شما نباشد.

بعد از ثبت دو روزی صبر کنید و بعد از دو روز به پلیس+۱۰ مراجعه کنید تا برگه سبز یا همان برگه اعزام به خدمت را که در آن تاریخ اعزام مشخص شده است را دریافت کنید.

با داشتن این برگه میتوانید برای امریه اقدام کنید یا حتی اگر غیبت ندارید از کشور خارج شوید یا اگر قصد پذیرش در ارگانی خاص را دارید درخواست دهید.خلاصه اینکه تقریبا مهم ترین مدرک و سندی که آینده خدمتی شما را مشخص میکند برگه سبز است.

برگه سفید سربازی

اگر هیچ جا امریه نشدید یا پذیرش نگرفتید و درخواست معافیت پزشکی هم ندادی تقریبا تا ۲ هفته قبل از تاریخ اعزامی که در برگه سبز نوشته شده صبر کنید و بعد از آن دوباره به پلیس +۱۰ مراجعه کنید و برگه سفید یا برگه اعلام یگان و محل دوره آموزشی را دریافت کنید و ظرف این مدت آماده شوید تا رسما در روز مشخص شده به خدمت اعزام شوید و وارد پادگان آموزشی شوید.

تمام مسیری که برای ورود و اعزام به خدمت سربازی باید بگذرانید توضیح داده شد و تمام این پروسه برای ثبت اطلاعات ممکن است تا ۳ روز زمان ببرد و بعد از آن تا زمان اعزام شما به دلیل کاهش دوره آموزشی و اعزام تمام مشمولین با هر مدرک تحصیلی در تمام ماه ها جز فروردین کمتر از یک ماه زمان میبرد.

بعنوان مثال اگر شما در تاریخ پنجم ماه یا قبل از نیمه ماه دفترچه اعزام به خدمت را ارسال کردید در شروع ماه بعد به خدمت سربازی اعزام خواهید شد.البته بعد از اسفند ماه تا اول اردیبهشت سال بعد اعزامی وجود ندارد پس مشمولینی که بعد از ۱۵ بهمن دفترچه اعزام به خدمت میفرستند اولین ماه اعزام آن ها یکم اردیبهشت خواهد بود.

مراحل اعزام به خدمت سربازی

ماه های اعزام به خدمت ارتش

بسیاری از مشمولین بر این تصور هستند که اگر مثلا تاریخ اعزام آن ها برج ۴ باشد در ارتش تقسیم میشوند و اگر در ماه های اعزام پاییز قرار بگیرند در نیروی انتظامی یا هر ارگان دیگری تقسیم میشوند در حالی که اصلا اینطور نیست !

همانطور که گفتیم تقسیم خدمت سربازی قاعده و قانون خودش را دارد و بر اساس استان بومی ارسال دفترچه و شرایط پذیرش خدمت یا تک پسر بودن و تاهل انجام میشود پس ربطی ندارد که ارسال دفترچه در ماه مشخصی باعث تقسیم در ارتش یا ارگان دیگری شود .

بعنوان سخن آخر بازهم ضمن خوشحالی و آرزوی موفقیت و گذری قدرتمند از این دوره بعنوان شخصی که سربازی را در مناطق مرزی گذرانده است از شما میخواهم که با وجود تمام شرایط و سختی ها به این موضوع که این دوره نیز بگذرد تمرکز کنید و ذهنتان را با موارد عجیب تخریب نکنید. برای مشاوره سربازی می توانید همین حالا با سرباز مشاور تماس بگیرید.

23 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید، من به دنبال گرفتن معافیت ایثارگری هستم که مقداری زمان بر هست، اما با توجه به فرصت اندکی که از معافیت تحصیلیم باقی مانده باید به خدمت اعزام بشم تا غیبت نخورم. سوالم این هست که آیا بعد از اعزام به خدمت میتونم معافیت ایثارگری بگیرم و برگردم خونه یا نه؟؟
  ممنون

 2. سلام،من چشمام مشکل داره و باید عینک بزنم،چه نمره چشمی باید لازم باشه که معاف از رزم بشم؟
  اصلا میتونم بعد از دریافت برگه سبز سربازی امریه بگیرم؟

 3. سلام توضیحی هست برای کسی که جای دوری افتاده اصم کشورو بلد نیست نمیدونه چطوری به پادگانش برسه؟

 4. سلام از زمان اقدام برای تکمیل مدارک و ارسال تا زمان اعزام معمولا چه قدر طول میکشه

 5. سلام
  من ۱۸ سالم است و ناهنجاری فکی دارم ایا از سربازی معاف میشم یا نه ممنون میشم که جواب م بدید

 6. سلام من معافیت موارد خاص دارم اما بنا به دلایلی میخام داوطلبانه به خدمت برم آیا امکانش هست؟

   1. سلام
    من متولد ۲/۲/۱۳۸۴ هستم و میخوام هر چه زودتر برم سربازی ایا باید تا ۱۸ سالگی صبر کنم یا الان میتونم خودم را معرفی کنم
    بعد از پست کردن دفترچه چه مدت طول میکشه تا جوابش بیایید

   2. سلام خسته نباشید خدمت شما، خواستم بپرسم تاریخ اعزام ب خدمت دیپلم نوزدهم هرماه است یا یکم

 7. سلام
  من متولد ۱۶/۱/۱۳۸۴ هستم و میخام هرچه زودتر برم سربازی، آیا باید تا ۱۶ فروردین ۱۴۰۲ صبر کنم تا ۱۸ ساله بشم یا الان هم میتونم اقدامی بکنم؟ و دیپلم هم ندارم فقط تا کلاس نهم خوندم آیا زیر دیپلم هرچی باشه فرقی داره؟

    1. باسلام بنده متولد ۱۳۸۴/۱۰/۱هستم
     کی متونم سربازی برم ٪
     ممنون می شم پاسخ بدید

  1. سلام من متولد ۱۳۷۵ هستم الان میخوام برم سربازی متاهلم ویک فرزند دارم آیا کسری فرزند برای بنده لحاظ می‌شود یاخیر؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید