غیبت سربازی

غیبت سربازی

👈 سربازی دوره ای است که برای تمامی مشمولین نظام وظیفه اجباری است. گرچه خیلی از این افراد مشمول به دلایل مختلف مشمول معافیت می شوند و عده ای هم وارد غیبت سربازی می شوند.

همانطور که می دانید کسانی که به سن ۱۸ میرسند تا ۵۰ سالگی اگر به هر دلیلی معافیت موقت گرفته باشند و دوره ای را برای خدمت حضوری باید بگذراند.

حال اگر باشند افرادی که به لحاظ قانونی شرایط انجام خدمت سربازی را دارا است و از روی عمد برای این تکلیف اقدام نکند عدم اعلام حضور او تا موعد مقرر غیبت از سربازی محسوب می شود. در ادامه این نوشته با ما همراه شوید تا برای شما نکاتی را در رابطه با غیبت سربازی ارائه نماییم.

مجازات و جریمه غیبت سربازی

 1. عدم امکان استفاده از وام ها و تسهیلات بانکی همچون وام های مسکن، کشاورزی و…
 2. عدم استخدام مشمولان غایب در هیچ یک از ادارات و سازمان های دولتی استخدام
 3. عدم اقدام برای دریافت گواهی راهنمایی رانندگی
 4. در صورتی غیبت سه ماه دریافت اضافه خدمت سه ماهه
 5. در صورت غیبت بیش از سه ماه دریافت اضافه خدمت ۶ ماه
 6. بیش از یکسال غیبت دریافت اضافه خدمت و امکان حبس و زندان
 7. در صورت داشتن دلیل قانع کننده خوب برای ارائه اعزام کردن مشمول به سربازی

جریمه غیبت سربازی

بسیاری از مشمولین بر این تصور هستند که غیبت سربازی جریمه نقدی دارد و در صورتی که خود را برای اعزام به خدمت سربازی یا اقدام برای معافیت ها یا حتی توجیه غیبت به وظیفه عمومی معرفی کنند باید جریمه نقدی پرداخت کنند!

در حالی که اصلا اینطور نیست و این قانون در خصوص مشمولین غایب وجود ندارد و تنها سربازان فراری هستند که بعد از مراجعه به یگان خدمتی مشمول پرداخت جریمه یا حتی زندان هستند پس اگر دارای غیبت سربازی هستی بدون نگرانی از پرداخت جریمه نقدی اقداما مد نظر را انجام بده.

نحوه استعلام غیبت سربازی

👈 استعلام غیبت سربازی و اطلاع از میزان غیبت برای تمام مشمولان اهمیت ویژه ای دارد. بر این اساس که نظام وظیفه عمومی برای گرفتن استعلام دو راه حل در اختیار شما قرار می دهد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

نحوه استعلام غیبت سربازی با کد ملی

۱- استعلام غیبت از طریق مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ یکی از آسان ترین راه ها برای استعلام غیبت سربازی است که فرد مشمول با ارائه مدارکی همچون کارت ملی خواهد توانست از وضعیت وظیفه عمومی خود مطلع گردد.

نحوه استعلام غیبت سربازی با کد سخا

۲- یکی دیگر از راه های استعلام غیبت استفاده از کد سخا است. همه ی مشمولان وظیفه دارای کد سخا می باشند. که این کد اطلاعات زیادی را دربر دارد و نگه داشتن آن برای تمام مراحل اعزام، دریافت معافیت، اخذ مجوزخروج از کشور و… الزامی می باشد.

موضوعات مرتبط : مراحل مدارک و شرایط مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی

غیبت سربازی چگونه محاسبه میشود؟

برای محاسبه غیبت سربازی فرمول ساده ای وجود دارد و میتوان به سادگی میزان غیبت تمام مشمولین را محاسبه کرد. تمامی مشمولین بالای ۱۸ سال که از آخرین مدرک تحصیلی آن ها بیش از یک سال گذشته باشد وارد غیبت شده اند.

چند مورد استثنا غیبت سربازی

مشمولینی که در مقطع دیپلم انصراف داده باشند یا اخراج شده باشند تنها ۶ ماه بعد از سن ۱۸ سالگی فرصت دارند تا خود را وظیفه عمومی معرفی کنند.

مشمولینی که در حین تحصیل در دانشگاه انصراف داده باشند یا اخراج شده باشند تنها یک سال فرصت دارند تا خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند تا غیبت نخورند.

مشمولینی که برای انواع معافیت های اقدام کرده باشند و روند را نیمه کاره رها کنند یا بعد از عدم معافیت به خدمت سربازی اعزام نشوند وارد غیبت میشوند.

مشمولانی که دفترچه آماده به خدمت پست کردند و در تاریخ اعزام مشخص شده به پادگان آموزشی مراجعه نکنند شامل غیبت سربازی خواهند شد.

مشمولانی که در سنوات ارفاقی هستند و در فرصت مشخص شده از سوی سازمان نظام وظیفه اقدامات لازم را برای اعزام به خدمت سربازی انجام دهند وارد غیبت سربازی میشوند.

بخشش غیبت سربازی

هرساله تخفیفات و بخشش هایی برای سربازان فراری و مشمولین غایب در نظر گرفته میشود که معمولا پس از تصویب در نیروهای مسلح بصورت سراسری و از تلویزیون و اخبار رسمی پخش خواهد شد.

پس اگر قصد بازگشت به خدمت یا ارسال دفترچه را دارید الان فرصت بسیار مناسبی هست چون بخشش اضافات پشت دفترچه به فرماندهان یگان محول شده و همچنین جرایم نقدی سربازان فرار تقریبا به حد زیادی بخشیده میشود و در بسیاری از موارد حکم زندادن برای سرباز فراری اجرا نمیشود.

بخشش غیبت سربازی

محدودیت های غیبت سربازی

👈 یک سری امتیازات برای افراد نخبه وجود داره که میتونن قبل از خدمت یا در حین خدمت از آن استفاده کنند و برجسته ترین اون استفاده از کسری خدمت انجام پروژه یا پروژه جایگزین خدمته.یعنی مشمول بدون اینکه وارد محیط نظامی خاصی شه میتونه با انجام پروژه خدمت سربازیو بگذرونه.

اما یکی از شرط های این امتیاز نداشتن غیبت سربازی هست و حتی در صورت انجام پروژه سازمان نظام وظیفه عمومی به دلیل داشتن غیبت هیچ کسری و کاهش خدمتیو ثبت نمیکنه.

یک سری دیگه از مشمولین هستند که بواسطه رشته تحصیلی یا ارتباطاتی که دارند میتوانند در جای مشخص و دلبخواه خودشون دوران سربازیو بگذرونند یعنی برن در یکی از ادارات دولتی یا شرکت های دانش بنیان یا ارگان های نظامی امریه شن.

در این موضوع هم نداشتن غیبت سربازی بسیار مهم و حائز اهمیت است و فرد غایب قطعا اجازه گرفتن امریه سربازی را ندارد.

مشمولین زیادی هستند که پدر آن ها در جبهه ها جنگ بوده و الان دیگه تقریبا میشه گفت آخرین نسل این ها در حال رفتن به سربازی هستند و یا سابقه طولانی مدت در بسیج دارند و همانطور که میدونید با استفاده از ایثارگری،جانبازی و بسیج میشه از امتیاز گرفتن کسری و حتی معافیت استفاده کرد.

اما اگر کسی غیبت غیر موجه داشته باشه حتی در صورتی که تمام شرایط کسری یا معافیت ایثارگری هم داشته باشه نمیتونه از این امتیاز استفاده کنه و باید به خدمت سربازی بره.

داشتن غیبت یجا دیگه هم کار شما رو خراب میکنه و مانع معاف شدن میشه و اون جا جایی نیست جز معافیت کفالت که فرقی هم نداره چه کفالتی با چه شرایطی باشه.اگر کسی غیبت داشته باشه پلیس+۱۰ بعنوان واسط شما و نظام وظیفه اصلا تشکیل پرونده ای انجام نمیده چه برسه به اینکه شما وراد جلسات کمیسیون بشید.

میشه گفت بیشترین جایی که مشمولین دچار مشکل و ضربه خوردن از غیبت میشن و همچنین بیشترین جایی که غیبت ها توجیه میشه چون ممکنه شرایط مشمول سخت باشه همین معافیت کفالت است.به همین دلیلم هست توجیه غیبت به دو دسته تقسیم میشه اول توجیه غیبت اعزام به خدمت سربازی و دوم توجیه غیبت معافیت کفالت.

محدودیت های غیبت سربازی

غیبت در معافیت های موارد خاص مثل معافیت مددجویان یا معافیت ازدواج با همسر معلول یا حتی معافیت ۳ خواهری هم تاثیر گذاره و قطعا در تمامی این حالات قبل از اینکه شرایط بررسی شه غایب بودن مشمول بزرگترین مانع برای پیشروی در روند معافیت خواهد بود.

فقط یک معافیت دیگه میمونه که اونم معافیت پزشکی هست و خوشبختانه در این مورد سن و غیبت به هر میزان که باشه اصلا تفاوتی در رای نهایی نداره حتی اگر فراری هم باشید میتونید از این روش معافیت بگیرید.

در رابطه با معافیت پزشکی شاید بشه گفت عوارض بیماری و مدرک تحصیلی مهم ترین شرایط برای قانع کردن شورای معافیت پزشکی برای معافیت است. اگر معاف نشدی تعجب نکن چون معافیت پزشکی معمولا به سختی داده میشه و روند کوتاهی هم نداره مگه اینکه بیماری به شدت واضح و مشهود باشه.

در همین سایت میتونی مقالات زیادی درباره انواع معافیت های پزشکی بخونی و با چشم باز اقدام کنی.

در این بخش تمامی حالاتی که داشتن غیبت میتونه روی آن تاثیر گذار باشه یا نباشه و به طور کلی تر غیبت سربازی مانع استفاده از امتیاز سهمیه ها و کفالت ها میشود ،بررسی شد و الان دیگه شما میدونید با داشتن شرایطی میشه از معافیت ها و امتیازات استفاده کرد.

ممکنه در رابطه با توجیه غیبت و حتی خود غیبت یا معافیت ها و سنوات تحصیلی سوالاتی داشته باشید که خیلی راحت با یک تماس همین الان سوالاتتو برطرف کن.

آیا امکان ثبت نام دانشگاه در صورت داشتن غیبت در سربازی وجود دارد؟

یکی از پرسش های مطرحی که از سمت داوطلبان کنکور می شنویم امکان ثبت نام در دانشگاه ها در صورت داشتن غیبت در سربازی است. سازمان وظیفه عمومی این اجازه را به دانشگاه ها نمیدهد که از بین مشمولان وظیفه عمومی دانشجو بگیرند و این موضوع ضوابط و قوانین خاصی خود را خواهد داشت.

وقتی فرد مشمول موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می گردد باید فرمی را با مراجعه با پلیس به اضافه ۱۰ پرنماید و از این طریق مجوز خود را برای ثبت نام در دانشگاه دریافت نماید.

بنابراین مشمولینی که غیبت داشته باشند حتی در صورت قبولی در دانشگاه نیز شناسایی می گردند و اجازه ثبت نام و تحصیل در دانشگاه را نداشته و باید به خدمت اعزام گردند.آن دسته از داوطلبانی که هم که مراحل اعزام شدنشان را پشت سرگذاشته اند میتواند با ارائه برگه اعزام خود از معافیت تحصیلی برخوردار گردند.

معافیت تحصیلی برای هر مقطع تنها یک بار صادر میگردد. پس مشمول نمیتواند در یک مقطع دوبار تحصیل نماید. همچنین افرادی که به خدمت اعزام میشوند نمیتوانند به طور همزمان در دانشگاه نیز تحصیل کنند و تمام تمرکزشان را باید روی خدمت سربازی خود قرار دهند.

آیا غیبت در سربازی باعث دستگیری فرد مشمول می شود؟

سربازان غایب به هر دلیلی که غیبت کرده اند باید به سازمان نظام وظیفه خود را معرفی نمایند و علت غیبت خود را توضیح دهند. لذا شناسایی این افراد همواره در دستور کار سازمان وظیفه خواهد بود.

در صورت عدم مراجعه به سازمان نظام وظیفه و توضیح ندادن دلیل غیبت یکی از وظایفی که بر عهده نیروی انتظامی است شناسایی و دستگیری سربازان و مشمولان غایب است.

البته قبل از اینکه اقدامی برای دستگیری سربازان انجام شود اخطاریه هایی برایشان ارسال می گردد. از طرفی هم این افراد از سمت سازمان های مختلفی نیز محدود می شوند.

بنابراین به شما توصیه می کنیم توصیه میکنیم که قبل از دستگیری خودتان را در صورت غیبت به سازمان وظیفه معرفی نمایید تا این سازمان در مجازاتشان تخفیف قائل گردد.

میزان اضافه خدمت غیبت سربازی

اگر به هر دلیلی شخصی وارد غیبت سربازی شود و توجیه غیبت امکان پذیر نبود قطعا یکی از جریمه ها اضافه خدمت سنواتی یا پشت دفترچه ای است. در صورت غیبت تا ۶ ماه ۹۰ روز اضافه خدمت و برای مدت غیبت بیشتر از این زمان ۱۸۰ روز اضافه خدمت ثبت خواهد شد.

پس در جریان باشید مدت اضافه خدمت غیبت سربازی خارج از این دو حالت نیست حتی اگر مشمول ۱۰ سال غایب باشد!

خبر خوب!

تمامی مشمولان غایبی که تا قبل از مهر ماه سال ۱۴۰۳ وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند و برگه آماده به خدمت بگیرند شامل عفو رهبری خواهند شد و تمام اضافه خدمت آن ها بخشیده میشود.

مشاوره برای غیبت سربازی

سرباز مشاور تنها و اولین مجموعه تخصصی مشاوره سربازی در ایران است و تمام تلاش خود را میکند تا به روز ترین اخبار و اطلاعات حوزه نظام وظیفه را در اختیار مشمولین عزیز قرار دهد. غیبت سربازی و توجیه غیبت هم بخشی از این مراحل و شرایط میباشد.

میتوانید برای مشاوره در این زمینه با ما تماس بگیرید و در سریع ترین زمان با کارشناسان مجرب سرباز مشاور صحبت کنید تا در صورت نیاز استعلام های مورد نیاز جهت غیبت سربازی انجام شود و بهترین روش های توجیه غیبت به شما توضیح داده شود.

در پایان

غیبت سربازی میتواند در بسیاری از امور مربوط به نظام وظیفه و حتی امور نا مربوط به نظام وظیفه مانند دریافت وام ، استخدام ، بیمه و امثال این ها تاثیر گذار باشد. حتی از سال ۱۴۰۰ بر خلاف تصور

و پیش بینی خیلی از مشمولین ابلاغیه هایی برای غایبین صادر و از آن ها خواسته شد تا خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند.

حتی کار به حکم های اجرایی مانند دستگیری و مسدود سازی کد ملی صورت گرفت پس بعنوان یک مشاور و دوست پیشنهاد میکنم تا اگر در وضعیت غیبت سربازی هستید حتما آن را تعیین تکلیف کنید و یا برای معافیت اقدام کنید یا عازم خدمت سربازی شوید.

برای مشاوره همیشه میتونید روی سرباز مشاور حساب کنید و از بهترین راهنمایی های ممکن بهره مند شوید. همین حالا تماس بگیر!

109 پاسخ

 1. واقعا برای یک سایت مشاوره ای متاسفم … که حتی اطلاعات روز هم نداره…

  با غیبت سربازی شما هم میتونید گواهی نامه بگیرید . هم میتونید بیمه بشید . هم حتی خارج از کشور برید ولی مبلغ وثیقه چند برابر بیشتره . تنها وام به نام خودتون نمیتونید بگیرید- به نام خودتون پروانه کسب بگیرید – تحصیل کنید و استخدام دولتی بشید . بیشتر از یکسال غیبت هم حبس و مجازات نداره . فقط یه مبلغی باید جریمه بپردازید. وگرنه شما حتی میتونید سند امضا کنید و زندگی کنین. در ضمن این طور هم نیست که با غیبت معافیت کفالت ندهند . میشه گرفت فقط باید شرایطش رو داشته باشید حتی اگر غیبت موجه نباشه هم میشه کفالت گرفت . یه کارشناس میفرستن هر چندوقت یکبار بررسیتون میکنه. در ضمن سپاه سرباز غایب امریه نمیکنه تحت هیچ شرایطی.

  1. ممنون از شما بابت اطلاعات دقیقتون
   لطفا مشمولان و خانواده ها رو درگیر انحرافات فکری نکنید
   و تا آخر عمرتون به کسی مشاوره ندید
   حق الناس گردتون میوفته عزیز

 2. سلام خسته نباشید
  ببخشید من متولد آذر ۸۳ هستم پارسال خرداد درسم تموم شد رفتم پلیس به علاوه ده یکی گفت تا مهر امسال وقت داری ی بار دیگه رفتم یکی دیگه بود گفت تا خرداد وقت داری رفتم مدرسه گفت تا آذر سال قبل وقت داشتی و الان گذشته گیج شدم کدوم درست میگه اضافه میخوره بهم یا وقت دارم هنوز ؟ اگه اضافه میخوره اون عفوی که نوشتید قبل از مهر برم عفو میشم ؟

   1. سلام من اموزشیم تموم شده ۲ تا از مهره های کمرم پاره شده تو یگان ب مشکل برخوردم انداختم منطقه عملیاتی خودم تهران ساکنم تاریخ شورا برای من برج ۵ گذاشتن من چجوری میتونم انتقالی بگیرم یا تا تاریخ شورام نرم سربازی چون مشکل خیلی جدی

 3. باسلام بنده اعزام ۹۱بودم دوره آموزشی را انجام ووارد یگان شدم منطقه محروم کنارک بعداز چند بار فرار وبرگشت دیگه نرفتم چند روز پیش پلیس +۱۰بودم گفتند شماهنوز اعزام به خدمتی من دندانهایم راازدست دادم صفرا ندارم بیماری اسئوملیت هم گرفتم تواین مدت تک فرزندم چکار کنم

 4. درود .متولد۱۳۷۴هستم مادرم پدر و مادرم سال ۱۳۹۴ جدا شدند ی برادر کوچکتر از خودم(۱۳۸۳)دارم .چون برادرم کوچک بود خدمت سربازی نرفتم و کار کردم .سال ۹۴اقدام به کفالت مادرم کردم اما مورد موافقت قرار نگرفت .دانشجو بودم انصراف دادم تا کمک‌خرج باشم.ایا الان اضافه خدمت شامل من میشود؟؟سپاس

 5. سلام.خستە نباشین.سال تازەتون مبارک
  متولد۶۶هستم.سال۹۳همراەمادر و خواهرام از پدر جداشدیم و همین سال فارغ التحصیل شدم(لیسانس).سال۹۵مادرم بە صورت موقت تحت پوشش کمیته امداد قرارگرفت،چون طلاق رسمی نبود تاسال۹۷،که از آن سال به بعد دایم شد.برادر بزرگتر از خودم دارم که زن و بچه داره و سربازی رفته و مستاجره.مشکل توجیه غیبت دارم.چون نظام وظیفه میگه برادر بزرگتر از خودم دارم و در زمان غیبت،مادرم تحت پوشش کمیته قرارگرفته و من نمیتونم از معافیت کفالت مادر تحت پوشش کمیته استفاده کنم،در حالی که وقتی از پدر جداشدیم،هیچی نداشتیم و با قرض کردن از دیگران(حتی قاشق چنگال!!)زندگی رو با کارگری شروع کردیم.
  استشهادمحلی مبنی بر سرپرست بودن من،حکم شورای حل اختلاف مبنی بر نفقه مادر برعهده منه،زمان شروع اختلاف والدین قبل از مشمول شدن من،داشتن اجاره نامه از همون یکی دو سال اول،تحت پوشش کمیته بودن(به صورت موقت تا طلاق) قبل از ورود به غیبت…الآنم توو یه شهر دیگه سربازم و برای گذران زندگی تا خرخره توو قرضم..
  واقعن موندم چیکار کنم؟؟!! ممنون میشم راهنمایی کنین(ببخشین طولانی شد)

 6. سلام.بنده متولد تیر سال ۷۷ هستم و به علتهایی (اعتیاد شدید به مواد مخدر )نرفتم سربازی .یعنی اقدام نکردم(توجیه و دلیل های یه معتاد ) .الان که دارم حرف میزنم یکسال هستش ترک اعتیاد کردم.الان وضع بنده چی هستش .ممنونم میشم کمک کنید .چون حالا که ترک کردم تازه دو هزاریم افتاده که چه اشتباهی کردم.و اقدام نکردم .

 7. سلام وقتتون بخیر
  اگر سرباز بعد از پایان دوره دو روز تاخیر در حضور داشته باشه و یگان مورد نظرش وزارت دفاع باشه
  چ عواقبی داره؟!

 8. باعرض سلام خسته نباشید بنده ۱۱ سالی هست که بعد از اموزشی و یگان رفتم و مشکل اعصاب روان داشتم و کمیسیون تشکیل شد و گفتند انتقال بدید شهر خودشون ولی اعتنانکردند و منم مرخصی امدم و نرفتم و یه سری مشکلات خانوادگی فوت خواهر و فوت پدر و متاهل هستم و الانم غده کمر دارم  متاسفانه از مادر هم نگهداری میکنم و نمیتونم با این شرایط وقت خودم رو به اجبار بگذارم شما راه حلی دارین برای رفع مشکل ما و امثال ما به نظرتون بهترین کار برای مشخص شدن تکلیف چیه؟ ممنون میشم یه توضیح کامل و جامعی رو بدین مرسی🌹

 9. سلام وقتتون بخیر، بنده در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۶ فارغ التحصیل شدم با مدرک کارشناسی ارشد، و هم چنین معافیت تحصیلی بنده هم در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۶ تمام شده است، اما در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ دفترچه پست کردم، در تو طول خدمت این ۱۸ روز غیبت،احتمال بخشیده شدن را دارد؟
  باتشکر از شما

 10. سلام و عرض ادب – من چند روزه دیگه مدرک ارشد میگیرم و تاریخ اتمام معافیتم ۳۰ بهمن امسال،
  برای عمل واریکوسل باید یه معافیت میگرفتم از نظام وظیفه ولی چون خودم دیر اقدام کردم و تاریخ معافیتمم داره تموم میشه فک کنم وارد غیبت میشم .. سوالم اینه که اگر برم عمل کنم و دوران نقاهتم بگذره بعد برم خدمت ( یعنی غیبت بخورم ) نه وام بهم تعلق میگیره نه میتونم استخدام دولت شم ؟ درسته ؟

 11. باعرض سلام خدمت شما عزیزان و مشاوران گرامی

  من سال ۹۲ بعد از اموزشی به یگان تو مرز افتادم بعد از ۴ ماه امدم مرخصی نتونستم دیگه برم به علت فشار روحی در خدمت و بد رفتاری و زور گویی و بعد از مدتی برای انتقالی تلاش کردم و معاف از رزم شدم و بعد از مدتی تلاش پزشک گفت انتقال بدید به شهر خودش ولی همکاری نکردند و قبول نکردند کلی تلاش کردم الان ۱۰ سال از موضوع گذشته و من ۲۸ سالمه متاهل هستم و پدرم فوت شده جانباز هست ولی یه برادرم معاف شده من چطوری میتونم تعیین تکلیف کنم ایا میتونم خودمو معرفی کنم ایا بخاطر متاهل بودن و نگهداری مادرم انتقال میدن شهر خودم چطوری میتونم حداقل معافم نشدم بدون غیبت به خدمت ادامه بدم 🌹ممنونم ازتون

 12. سلام من ۳۸سال دارم و ۲تا فرزند دختر ۱۴ساله و پسر ۵ساله ۱۸سال و ۷ماه غیبت دارم تکلیف من چیه نون آور خونه هستم مستاجر هیچ درآمدی نداریم تعیین تکلیف چیکار کنم

  1. خب شما که این همه سال با همین روال اومدی جلو، بقیه ش هم ادامه بده. واقعا شما نباید و نمیشه که بری سربازی. اون وقت چه کسی به خانواده ت رسیدگی کنه؟ خانواده ت رو در معرض آسیب قرار نده

 13. سلام منتا سال ۹۹/۱۱/۳۰ معافیت تحصیلی داشتم والان متاهلم خواستم ببینم چقد جریمه نقدی و اضافه خدمت دارم و چند ماه میشه سربازیم بخاطر متاهل بودن ممنون

 14. سلام من ۳۹ سالمه دوتا بچه دارم خدمت سربازی نرفتم بامن تماس گرفتن خودمو معرفی کنم فلان شعبه خواستم بدونم اگه برم چی پیش میاد

 15. سلام من سال ۹۳رفتم سربازی یه هفته اونجا بودم وقتی اومدم مرخصی دیگه نتونستم برم اون زمان ۳تا فرزند داشتم حالا ۵تافرزند دارم سه کلاس سواد متولد ۷۱ استم به نزر شما چقدر جریمه یا شنیدم زندانی میکنند چون کارگر استم پول جریمه ندارم بدم مگر قسطی بشه ممنون یه رانمایی بکنید

 16. سلام وقت شما بخیر باشد
  من دانشجو دکترا بودم و آخرین ترم تحصیلی که داشتم مربوط به بهمن ۱۴۰۰ میشود که دانشگاه اعلام کرد معافیت تحصیلی من پایان بهمن ۱۴۰۱ خواهد بود.
  میخواستم بدانم، آیا قبل از بهمن ماه مبادرت به معرفی خودم نمایم، تنها مشمول شش ماه اضافه خدمت خواهم شد یا خیر؟
  من بخشی از سربازی خودم را پیش از قبول در مقطع دکترا سپری کرده بودم، آیا مجدد به همان ارگان اعزام به خدمت خواهم شد؟

 17. سلام خوبین من دفترچه پست کردم و تاریخ اعزام هم مشخص شده ولی به دلایلی نتونستم هنوز خودمو به پادگان معرفی کنم الان باید چیکار کنم و چی میشه ممنونم توضیح بدین

   1. چند روز قبل برای من این پیامک اومد قصد رفتن به سربازی ندارم احتمالش هست به زور ببرن ؟مشمول گرامی،به آگاهی می رساند با توجه به اینکه شما در لیست مشمولان غایب خدمت وظیفه عمومی قرار گرفته اید،موظف هستید ظرف مدت ۱۵ روز کاری نسبت به تعیین تکلیف خدمت مقدس سربازی خود اقدام نمائید،در غیر این صورت برابر ماده ۵۸ قانون وظیفه عمومی با شما برخورد خواهد شد

 18. سلام من سال ۹۸ رفتم دانشگاه ولی بعد از۱ترم دیگه نرفتم الآنم هم از پلیس +۱۰ استعلام گرفتم هنوز مرخصی تحصیلی برام رد شده و پدرمم فوت شده
  ولی الان دیگه می‌خوام برم سربازی یا معافیت کفالت بگیرم میخواستم بدونم اگرم برم ثبت نام کنم برا سربازی غیبت دارم یا نه

 19. سلام ، من از پنج سال معافیت و یک نیم سال معافیت اضافیم استفاده کردم در مقطع کارشناسی و هنوز مدرکم رو نگرفتم ، تاریخ پایان معافیت اضافیم هم ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ هست ، اگر الان برای سربازی اقدام کنم برای من غیبت رد میشه یا نه؟

 20. سلام.‌پسرم الان یک سال است که آن ه مرخصی و نرفته دیگه ادامه خدمت .چطوری محاسبه میشه و جریمه نقدی هم داره ؟؟

 21. سلام من سال ۹۸ رفتم دانشگاه ولی بعد از ۲ترم دیگه نرفتم الآنم هم از پلیس +۱۰ استعلام گرفتم هنوز مرخصی تحصیلی برام رد شده ولی الان دیگه می‌خوام برم سربازی یا معافیت بگیرم میخواستم بدونم اگرم برم ثبت نام کنم برا سربازی غیبت دارم یا نه

 22. سلام بنده یک سال هست که غیبت دارم و تاحالا دفترچه پست نکردم و روی بدن و ساعد دستم تتو دارم و میخوام الان برم خدمت دچار مشکل میشم؟ ممنون میشم توضیح بدین

 23. سلام ممنون از مطلب خوبتون. من متاهل هستم و یک فرزند دارم. مدرک کارشناسی مهندسی برق دارم. حدودا ۲ سال غیبت سربازی دارم و به دلیل اینکه در ان زمان قصد خروج از کشور داشتم برگه اعزام را هم پر کردم و تحویل دادم اما نرفتم.
  سوال من این است که آیا از نظر قانونی امکان امریه شدن من در شرکتهای دانش بنیان و یا سایر شرکتها و سازمانها وجود دارد؟

 24. سلام من در تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۶ فارغ التحصیل شدم و کارهای مربوط به پلیس +۱۰ و واکسن و در مجموع تشکیل پرونده را در تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ انجام دادم. برای چند هفته دیگه هم کمسیون پزشکی دارم. خواستم بدونم اگر در روند کمسیون پزشکی قرار بگیرم آیا شامل غیبت میشم؟ یا بعدا برای گرفتن کسری مشکلی پیش نمی آید؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 25. با سلام.
  بنده اعزامی ۰۴/۰۱ به آموزشی سربازی بودم و اون زمان سه ماه غیبت سنواتی داشتم، اما بعد از عفو رهبری امروز استعلام گرفتم و فهمیدم غیبتم بخشیده شده اما نوشته شده «به موجب ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی مشمول غایب شناخته شده اید و صرفا اضافه خدمت شما بخشیده شده است و سایر تبعات فانونی غیبت پابرجاست»
  میخوام بدونم آیا واقعا هنوز هم بعد بخشش تبعاتی مثل عدم استخدام رسمی و … وجود داره؟ یا دیگه جای نگرانی نیست

   1. سلام من ۲۰ سالم شده و تا الان امتحان دیپلم دادم ودر حال تحصیل بودم و امتحان دادم آیا من غیبت خوردم یا نه؟
    و سوال بعدیم این هست که آیا میتونم دوباره امتحان تجدیدی بدهم؟

 26. سلام من سال ۱۴۰۰ در زمان پاندمی کرونا وارد مقطع ارشد شدم و آنلاین ثبت‌نام کردم و به پلیس ۱۰+ برای گواهی اشتغال به تحصیل مراجعه نکردم. اکنون در شرف فارغ التحصیلی میباشم. خواستم بدانم میتوانم الان برای گواهی اشتغال به تحصیل اقدام کنم؟ اگر نه چطور میتوانم غیبت خودم رو موجه کنم؟
  ممنون

 27. سلام.من اگه ۱۰ سال سربازی نرم و غایب باشم اتفاق خاصی می افته؟؟ بعد ۱۰ سال، زندان داره؟؟ یا فقط اضافه خدمت میخورم؟

  1. سلام فقط اضافه خدمت + اینکه ممکنه در این مدت ابلاغیه برای اعزام به خدمت و مسدودی کارت ملی ایجاد شود

 28. سلام می خواستم بدونم با وجود عدم ادامه تحصیل در دانشگاه و داشتن غیبت مجددا از معافیت تحصیلی استفاده و به تحصیل در دانشگاه ادامه بدم اگر امکان پذیر است بایستی چکارکنم؟

 29. سلام من فارغ‌التحصیل سال ۱۴۰۰ هستم متولد ۱۳۸۲/۰۵/۱۵ اون‌ موقع معافیت تحصیلی گرفتم . تو برگه معافیت نوشته بود تا ۱۴۰۲/۰۵/۱۵ وقت دارم برای معافیت، منم برای کنکور خوندم و امسال تو کنکور شرکت کردم ولی بعدش رفتم نظام وظیفه پرسیدم گفتن بعد گرفتن دیپلم فقط یه سال وقت داشتی دانشگاه ثبت نام کنی و الان یه ساله که غیبت خوردی الان به نظرتون راهی هست که بشه دانشگاه ثبت نام کنم؟ تک پسر هستم و مامان و بابامم مریضن سنشون بالای ۵۰ س کسی نیست مواظبشون باشه

  1. سلام متاسفانه راهی نیست مگر این سوابق بستری بیماری مادر و پدر داشته باشید

   1. سلام ۴۷ ساله هستم دارای ۶ فرزند دارم سال۷۴ خدمت رفته بودم ۹ما خدمت کردم بعد مشکل دیسک کمر داشتم دیگه نرفتم الان اعلان شده هرکسی ۴فرزندبه بالا معافه بما تعلق میگیره

 30. پیرو اون دوستمون که راه های فرار رو تعریف می کرد سه تا از فامیلای ما هم غیر قانونی با پول سر تهش رو هم اوردن استانبول هم رفتند برای امتحان و برگشتن چیزی نشد راحت

 31. سلام و ادب .من تاریخ اعزامم ۰۴٫۰۳هست پام توی اسباب کشی پیچ خورد و دچار آسیب شدید رباط شد . دکتر متخصص ارتوپدبعت معاینه و عکس برام گچ گرفت و گفت ۳هفته تا ۱ماه استراحت مطلق .الان من غیبت میخورم ؟بابد چجوری پیگیری کنم که دچار غیبت نشم .
  بعد این مدت باید به یگانی که معرفی شدم برم یا باید دوباره برم پذیرش و دفترچه پست کنم؟ممنون برای پاسخگویی عالی 🙏

 32. سلام سربازی که فراری باشه ولی حقوق بیاد حسابش برداشت کنه و ۱۰۰میلیون جریمه بیاد براش حکمش چیه؟؟

 33. سلام‌من‌۳۵‌سال‌سن‌دارم‌دارای‌دو‌فرزند‌هستم‌..پدرم‌کارت‌ایثارگری‌سپاه‌دارن‌…‌من‌میتونم‌امریه‌سپاه‌بگیرم‌…مدرک‌تحصیل‌دیپلم‌هستم‌..

  1. سلام میتونید در سپاه پذیرش شید البته باید شرایط پذیرش را داشته باشید

 34. سلام
  من غیبت دارم و الان در یم شرکت که عضو دانش بنیاد کار میکنم بهم گفتن ما قبول میکنیم که شمارو امریه کنیم مشکل من غیبت هست
  میخواستم بدونم این زمانایی که غیبت هارا میبخشند میتوان اقدام کرد برا امریه یا خیر؟

 35. سلام من ۲۲ سالمه در یه حادثه بیشتر دندان هامو از دست دادم و پول نداشتم برم دندان هامو درست کنم خجالت میکشیدم بخوام برم خدمت هنوز دفترچه هم پست نکردم الان مشکلم حل شد و میخام برم خدمت باید چیکار کنم ایا دستگیر میشوم

 36. سلام من ۲۱سالمه پدر و مادر پیر دارم مستأجر هستیم همه هزینه‌ها تمام و کمال با منه پدرم جانباز زمان جنگه ولی اقدامی برای جانبازیشو نکردیم.از کار افتادس پدرم شرایط کار کردن نداره،به نظرتون میشه سازمان وظیفه رو بااین توضیحات قانع کرد،من ۳سال غیبت دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

   1. سلام متولد۶۹هستم متاهل سه تا بچه دارم تا الان سربازی نرفتم خواستم بدونم چی میشه باید برم خدمت یا معاف میشم

 37. سلام.وقتتون بخیر
  من دانشجو مقطع کاردانی بودم ورودی سال ۱۳۹۳ و تا ۳۰/۱۱/۱۳۹۵ هم معافیت تحصیلی داشتم ولی سر جلسه امتحان ترم تاریخ ۱/۴/۱۳۹۵ نرفتم تا الان که ۲۹ سالمه.
  میخواستم بدونم غیبتم از چه تاریخی حساب میشه با اینکه دانشگاه نرفتم و ترک تحصیل کردم؟
  و یه سوال دیگه اینکه دانشگاه نامه ترک تحصیلم رو بزنه واسه نظام وظیفه هر موقعی که خرید آزاد شد داخلش مینویسه که کدوم روز و سال ترک تحصیل کرد یا اخرجا شده یا اینکه فقط ورودی سال رو میزنه؟>

 38. سلام وقتتون بخیر من حین خدمت غیبت کردم به دلیل بیماری اعصاب و روان اگر برم نظام وظیفه و بگم که من شرابط روحی خوبی ندارم مدارک پزشکیمو بذارم جلوشون ممکنه غیب منو موجه کنن یا خیر

 39. سلام خسته نباشید
  من برای دانشگاه ثبت نام کردم
  قرار بود مهر ۹۹ برم دانشگاه
  اما به دلایلی نرفتم
  الان که رفتم انصراف از تحصیلیم رو بگیریم رو برگه زده بودن ۹۹/۱۱/۳۰ از دانشگاه انصراف دادم یه جورایی
  میخواستم بپرسم شرایطم چیه و چقدر باید سربازی برم؟

  1. سلام
   شما تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ وقت داشتید برید سربازی
   االان بیش از یکسال هست که غیبت دارید…

   1. سلام من ۱۹ سالمه و سال ۱۴۰۱ دیپلم گرفتم. میخواستم بدونم الان دفترچمو پست کنم چه قدر غیبت میخورم

 40. سلام من ۵ماهه مشمول و غایبم و غیبت دارم
  بعد تکمیل دفارچه تاریخ اعزامم ذست خودم هست؟

 41. سلام.من غیبت سربازی دارم.الان میخام برم دادگاه از کسی شکایت کنم.ممکنه تو دادگاه شناسایی و دستگیر بشم؟

  1. سلام
   آیا امکانش هست هر سال که غیبت میکنیم جریمشو پرداخت کنیم ؟ و اینطوری سربازی رو با تعویق بیندازیم؟

 42. سلام وقتتون من۱۰,۷ مشمول شدم و الان چیزی‌حدوده بیست روزه ازش میگزره و من هیچ اقدامی نکردم میخواستم کفالت پدرم رو بگیرم اگه همین فردا اقدام کنم این بیست روز غیبت محسوب میشه یا خیر؟ یعنی مشکلی پیش میاد برام؟
  ممنون میشم جواب بدید

 43. بخدا سختمه زن دارم اجاره خونه میدم اگه نباشم زنم با کی بمونه خودم الان۲۷سالمه از سال ۹۵ب این ور غیبت دارم بخدا نمیدونم چیکار کنم راهی برا خریدش هست؟؟

 44. سلام من الان مشمول غایبم میگن جریمه رو ده روزه پرداخت کن چ جریمه ایه چقده اخه من برم منو میگیرن

 45. سلام وقت بخیر
  من ۲۱ سالمه و زیر دیپلم هستم
  ۸ ساله که پدرم فوت شده و تا حالا اقدامی به دریافت کفالت مادر نکردم
  می خواستم بدونم جریمه ای بابت تاخیر مذکور
  باید پرداخت بشه یا نه؟!
  ممنون از پاسخگویی

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله باید توجیه غیبت اول انجام بدید.
   با غیبت بهتون معافیت کفالت نمیدن.

 46. یکی از بستگان با زد و بند در دانشگاه و مسایل کرونا مقطع لیسانس را توانست دهسال ادامه دهد. تازه دی گفته اند هر کاری کنی نمی شود تمدید کرد‌ بعدش هم که یکسال مجدد فرجه دارد بعدش هم که بازهم اگر کار اداری نخواهی اتفاقی نمی افتد.. دلالی می کند درامدش هم عالیست کلا کاری به اداره و تسهیلات بانکی ندارد. انقدر ها هم سخت نیست در این یکسال هم هزارتا قانون برای فرار میاید. طفلک انهایی که صادقانه خدمت رفتند و زحمتش را کشیدند.

  1. سلام وقت شما
   ممنون که تجربیات تون به اشتراک گذاشتید.
   جسارتا تقریبا همه راه های فرار از سربازی در حال حاضر بسته شده.
   در سال آینده هم احتمال اینکه قوانین فرار و خرید خدمت بیاد کم است.

  2. سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم برای منی که دو تابعیتی هستم و مادرم رومانی و پدرم ایرانی هستش از سال ۲۰۱۷ خارج شدم از کشور و میخوام بعد از شیش سال برگردم آیا تو فرودگاه و در مرز ایران گذرناممو ازم میگیرن چجوریه و میخوام برای تردد و اینکه می‌کن سالی دو مرتبه و سه ماه میشه ایران ماند بیشتر با اطلاع بشم لطفا یه راهی جلو پام بزارید که من هم بتونم ایران بیام هم بر گردم به کشور مادرم.

   1. سلام خسته نباشید
    من ۲۷ سالمه یکی از محله ها نیروی انتظامی گرفتن و استعلام کردن فهمیدن خدمت نرفتم
    و چند روز دیگه مهلت دادگاه دارم
    تا الان هم هیچ اقدامی برای خدمت سربازی انجام نداده بودم
    چه راهنمایی میکنید؟
    و به نظرتون برم چی در انتظارمه

   2. سلام خسته نباشید من واسه معافیت تحصیلی اقدام کردم پلیس به علاوه ۱۰ تایید اولیه کرده الان بعد ۲ سال فهمیدم دانشگاه تایید نکرده آیا این ۲ سال برام غیبت محسوب میشه ؟ اگه غیبت محسوب میشه راهی وجود داره درست بشه؟

    1. سلام من مشمول غایبم دو سال پیش برای شکایت ب کلانتری رفتم اما دستگیر شدم ب زندان منتقل شدم و مبلغ ۱۰ملیون جریمه شدم الان دوباره شاکی شدم و زیر گزارش پلیس نوشتن مشمول غایب آیا بازهم زندان و جریمه در انتظارم هست

     1. سلام من اموزشیم تموم شده ۲ تا از مهره های کمرم پاره شده تو یگان ب مشکل برخوردم انداختم منطقه عملیاتی خودم تهران ساکنم تاریخ شورا برای من برج ۵ گذاشتن من چجوری میتونم انتقالی بگیرم یا تا تاریخ شورام نرم سربازی چون مشکل خیلی جدی

     2. سلام روز بخیر ، من ۱۵/۴ ۱۴۰۲ تاریخ فارغ التحصیلیم خورده ، متاسفانه کارهای فارغ التحصیلیم به مشکل خورده و هنوز نتونستم فارغ التحصیلیم رو از دانشگاه قطعی کنم ، الان من باید چیکار کنم؟ ، دانشگاه نمیتونه لغو معافیت بزنه چون فارغ التحصیل نشدم ، نمیتونم اقدام کنم الان برای سرباز شدم که غیبت نخورم؟ ، هیچ راهی نیست که غیبت نخورم؟ ، ۱۱ ماه هم کسری دارم و ارشد هم قبول شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

نیاز به مشورت داری کلیک کن !