کفالت برادر

کفالت برادر

یکی از روش های دریافت معافیت کفالت از طریق کفالت برادر است.همانطور که میدانید میشود با سرپرستی و کفالت یکی از اعضای درجه یک خانواده و همچنین مادر بزرگ یا مادر پزرگ از معافیت کفالت استفاده کرد.

در سرباز مشاور بعنوان اولین و تخصصی ترین مرکز مشاوره سربازی در این مقاله بطور اختصاصی به شرایط کفالت برادر و مراحل دریافت آن میپردازیم.این مقاله مهم و کلیدی را از دست نده و تا انتها با ما همراه باش تا در صورت امکان از شرایط معافیت کفالت برادر استفاده کنید.

منظور از کفالت برادر چیست؟

همانطور که گفته شد کفالت به معنای سرپرستی و نگهداری از شخصی ناتوان و فاقد سرپرست قانونی است.در واقع اگر شخصی بیماری داشته باشد یا از نظر مالی مشکلات عمده داشته باشد یا سرپرستی نداشته باشد که از وی نگهداری کند میتوان قیم یا کفیلش شد.

البته موضوع کفالت و معافیت کفالت کاملا متفاوت است و صرفا با کفالت نمیشود از خدمت سربازی معاف شد.در ادامه در رابطه با انواع معافیت کفالت برادر و شرایط و نحوه اقدام این نوع معافیت توضیحات بیشتری خواهیم داد.

شرایط دریافت کفالت برادر

تا اینجا متوجه شدیم صرفا با نگهداری از برادر بیمار یا برادری که به دلیل مشکلات مالی عضو کمیته امداد است یا برادری که فاقد پدر است نمیتوان معاف شد.انواع شرایطی که باعث معافیت از سربازی با استفاده از کفالت است بر این اساس میباشد.

👈 شرایط دریافت کفالت برادر معلول

در صورتی که مشمولی سرپرست خانواده باشد در واقع پدر خانواده فوت کرده باشدو جز او برادر یا برادران بالای ۱۸ سال یا سالم دیگری در خانواده نباشد میتواند از کفالت برادر استفاده کند و از خدمت سربازی معاف شود.

البته برادر معلول حتما باید عضو بهزیستی و کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد در صورتی که سن برادر بالاتر از ۱۸ باشد نوع و میزان معلولیت شرط معافیت خواهد بود.به مشمولینی که دارای غیبت غیر موجه هستند معافیت کفالت داده نمیشود.

پیشنهاد ما به شما : کفالت خواهر معلول

👈 شرایط دریافت کفالت برادر معلول ذهنی

معلولیت از نظر علم پزشکی در ۳ دسته قرار میگیرد.معلولیت جسمی، ذهنی و روانی و سازمان بهزیستی هر ۳ دسته را با تعیین میزان معلولیت تحت پوشش قرار میدهد.اگر مشمولی برادر معلول ذهنی داشته باشد میتواند برای معافیت اقدام کند.

نداشتن غیبت غیر موجه و تنها سرپرست سالم بالای ۱۸ سال خانواده بودن از مهم ترین شرایط است و در غیر اینصورت هیچگونه تشکیل پرونده ای انجام نخواهد شد.در این مورد هم پدر نباید در قید حیات باشد.

👈 شرایط دریافت کفالت برادر معتاد

متاسفانه اعتیاد در هر سن و شرایطی ممکن است سراغ افراد بیاید.اگر مشمولی دارای برادر معتاد باشد و پدر خانواده در قید حیات نباشد در واقع تنها پسر سالم خانواده به حساب بیاید و غیبت سربازی غیر موجه هم نداشته باشد بازهم نمیتواند از این روش برای معافیت استفاده کند.

طبق قانون اعتیاد بیماری قابل درمان است و شخص بصورت اختیاری درگیر آن شده است پس جز بیماری های زمین گیر کننده به حساب نمی آید مگر اینکه به دلیل اعتیاد شخص معتاد دچار عارضه روحی روانی یا جسمی شدید باشد که در اینصورت میتوان کفالتش را بر عهده گرفت.

👈 شرایط دریافت کفالت برادر صغیر

برادر صغیر به شخصی اطلاق میشود که کمتر از ۱۸ سال سن دارد و سرپرستی جز یک برارد بالای ۱۸ سال یا جز یک برارد سالم بالای ۱۸ سال ندارد.در واقع پدر در قید حیات نیست و تنها سرپرست فاقد غیبت غیر موجه میتواند سرپرستی را بر عهده بگیرد.

در این حالت با احراز شرایط میتوان کفالت برادر را بر عهده گرفت و از خدمت سربازی معاف شد و اگر برادر یا برادرانی بالای ۱۸ سال باشند تنها در صورت تایید شورای پزشکی کفالت به برادر سالم تعلق میگیرد.

توجه

👈 مشمولین دارای غیبت سربازی میتوانند با دلایل موجه و مستند غیبت را توجیه کنند.

👈 در معافیت کفالت برادر شرایط و وضعیت مادر مشمول بلا اثر است.

👈 برای دریافت کفالت برادر حتما باید رابطه تنی وجود داشته باشد یعنی مشمول و برادرش از یک پدرو مادر باشند.

👈 بجز تایید بیماری برادر در مواردی که برادر بالای ۱۸ سال است نمیتوان معافیت گرفت.

👈 مفقود الاثری پدر یا زندان بر اساس قانون و احراز شرایط توسط دادگاه قابل بررسی است.

👈 در صورتی که پدر در قید حیات باشد و بیش از ۲ نفر از اعضای خانواده عضو بهزیستی باشند امکام معافیت وجود دارد.

مفید برای شما : کفالت مادر

مدارک و مراحل دریافت معافیت کفالت برادر

در صورتی که دارای شرایط گفته شده در هر کدام از حالات هستید میتوانید برای معافیت اقدام کنید.جهت انجام اینکار مراحل زیر را طی کنید.

👈 مراجعه به پلیس+۱۰ جهت تشکیل پرونده

👈 تکمیل فرم های مربوط به کفالت برادر

👈 ارائه اشتغال به تحصیل یا آخرین مدرک تحصیلی

👈 ارائه گواهی اشتغال به خدمت (مخصوص افراد در حین خدمت)

👈 ارائه گواهی فوت پدر

👈 ارائه تایید شورای پزشکی در صورت وجود برادر یا برادران دیگر

👈 ارائه مدارک شناسایی تمامی اعضای خانواده

👈 تکمیل پرونده و انتظار برای نوبت دهی کمیسیون از طریق پیامک

👈 حضور در جلسه کمیسیون جهت بررسی موارد

👈 تحقیقات از سوی نظام وظیفه بصورت میدانی

👈 اعلام نوبت دهی بعدی توسط پیامک یا تماس از نظام وظیفه

👈 اعلام رای نهایی و پرداخت هزینه مصوب کارت پایان خدمت در صورت تایید معافیت

👈 صدور و ارسال کارت معافیت به درب منزل بین ۳۰ تا ۴۵ روز بعد از تایید نهایی

مطلب پیشنهادی به شما : کفالت پدر

توجه

👈 در تمامی مراحل حضور مشمول و برادر تحت تکفل الزامی است.

👈 علاوه بر شرایط برادر تحت تکفل خود مشمول باید توانایی کفالتش احراز شود.

👈 مشمول و برادرش هر دو باید در یک شهر و در یک منزل سکونت ذاشته باشند.

👈 بعد از ۱۸ سالگی برادر تحت تکفل معافیت کفالت برادر باطل نخواهد شد.

👈 در تکمیل مدارک بسیار با دقت عمل کنید تا به دلیل نقص پرونده جلسات رسیدگی طولانی نشود.

👈 با ازدواج مشمول یا برادر تحت تکلف بعد از ۱۸ سالگی معافیت باطل نمیشود.

👈 در صورت منفی بودن رای امکان ثبت اعتراض در نظام وظیفه وجود دارد.

👈 در صورت طولانی شدن مدت رسیدگی و پایان معافیت تحصیلی ملاک زمان اقدام است و مشمول وارد غیبت نخواهد شد.

👈 جلسات رسیدگی میتواند بین ۲ تا ۴ ماه زمان ببرد.

در آخر

حتما این مقاله را با دقت بخوانید و از نکات ارزشمند آن استفاده کنید تا در صورتی که دارای شرایط معافیت کفالت برادر هستید بی جهت وارد خدمت سربازی نشوید.

میتوانید برای دریافت مشاوره و راهنمایی در مراحل اقدام با سرباز مشاور در تماس باشید و از راهنمایی های اولین و تخصصی ترین مرکز مشاوره سربازی استفاده کنید.

50 پاسخ

 1. با سلام من ۲۹ سالم با یه فرزند وهمسرم و برادرم ک معلول ذهنی هستن پدرم ۷۵ سالشه کمیته ای و مادرم ۶۵ سالش هر دو از کار افتاده برادرام ۳ تا سربازی رفتن و تو شهر های دیگه زندگی میکنن و من سرپرستی این هارا به عهده دارم آیا میشه معافیت گرف؟

 2. عرض سلام و ادب
  من ۱۹ سالمه و پدرم فوت کرده
  یک برادر صغیر کوچک تر از خودم دارم
  درصورتی که مادرم در قید حیات هستن من میتوانم کفالت برادرم را بگیرم ؟؟!,
  این کفالت و معافیت دائم است ؟

 3. با سلام
  من یک برادر با معلولیت ذهنی شدید که ۲۴ ساله دارم و برادر دیگری هم ندارم آیا این معافیت مشمول من می شود

 4. سلام خسته نباشید من برادر با معلولیت شدید ذهنی دارم پدرمم ۶۹سالشه.دو‌برادر دیگرم سربازی رفتن و متاهل هستن و ساکن شهر دیگری هستن.ایا میتونم کفالت برادرم رو بگیرم

 5. سلام خوب هستید
  من یه مادر بالا ۶۰ سال دارم و پدرم ۵ سال فوت کرده و یک برادر بزرگتر دارم ک ازدواج کرده سر خونه زندگی خودش هس و کل خرجی خونه با منه و من باید باشم ک هم مادرم دکتر ببرم چون ناراحتی قلبی داره و خونه رو بگردونم الان من میتونم معافیت بگیرم ممنون میشم راهنمای کنید.

  1. سلام
   من ۱۸سالمه و دو تا برادر دارم که از من بزرگترن یکیشون دوران خدمتشو تموم کرد و الان متاهله
   یکیشون ۲۸سالشه معلول ذهنی شدید داره و مددجو بهزیستیه و معاف شده
   پدرم هم ۶۲سالشه
   میخواستم بدونم معاف میشم یا نه

 6. سلام ما در کل ۴ برادریم که برادر بزرگترمون خدمت کرده الان هم زندانه برادر دوم خدمت نکرده ولی متاهله برادر سوم معلول ذهنی متوسط تحت پوشش بهزیستی ومن هم چهارمی هستم که خدمت نرفتم پدرم ۷۰ سالشه و یه خواهر ۳۳ ساله هم که شوهر نکرده تو خونه داریم و یه جورایی من نان آور خانواده شدم خواهشا بگید میتونم برا معافی اقدام کنم یا نه؟؟ خواهشا

  1. سلام یعنی برادر دیگر بیکاره؟
   پدر مالک خونه نیستن؟
   حقوق بازنشستگی ندارن؟
   خواهر بیکار هستن؟

 7. سلام وقتتون بخیر من یک برادر ۲۹ ساله دارم که بیماری شبکیه چشم داره و چشمش ضعیفه و معاف هم شد سربازی رو در کارت بهزیستی هم نوشته معلولیت شدید و به تازگی هم ازدواج کرده پدرم هم ۶۰ سالش هست میتونم کفالت برادر بگیرم ؟

 8. سلام، من یک برادر دارای معلولیت شنوایی شدید تحت پوشش بهزیستی دارم و خواهر یا برادر دیگری ندارم. همچنین پدرم فوت کرده است .آیا من معاف میشم؟

 9. سلام وقت بخیر من ۶ ماه از خدمتم مونده برادرم فوت شده و زن و بچه داره میتونم برای سرپرستی معافیت بگیرم

 10. سلام من یک برادر معلول ذهنی شدید دارم و ۳۵ سالشه پدرمم ۶۳ سالشه و قلبش رو عمل کرده الانم مشکلات قلب و ریه اش خیلی به شدت زیاده و تنها مشکل اینه برادر دیگه ای دارم ۲۲ سالشه و متاهل ولی خدمت نکرده آیا امکان داره من که درحال خدمت هستم معافیت رو بگیرم؟

 11. سلام من خودم ۲۵سال دارم برادر دارم یکیش معلول متوسط هستش . وی ی برادر ۱۳سال دارم سالم معافیت تعلق میگیره برا من یا نه

 12. سلام من تنها ۴ماه از ۱۸ساله شدنم گذشته و اینکه تو سال۱۲ترک تحصیل کردم و دیپلم ردی هستم من الان غیبت محصوب میشم یانه

  1. سلام بنده ۱۹ سالمه و درحال خدمتم مادرم ۵ ساله فوت کرده و ۲ برادر زیر ۱۸ سال دارم که یکیش معلولیت شدید ذهنی داره ایا میتونم معافیت بگیرم

 13. باسلام بنده ۲۰ سال دارم و پدرمان ۵۸ سال دارد و برادرم که ۲۸ سال دارد عضو بهزیستی و معلولیت جسمی متوسط دارد ولی در انجام کارهای شخصی بدلیل وزن بالا(۱۱۰کیلو) و سالخورده بودن پدرمان از پس خیلی کاراش برنمی آید آیا میتوانیم از کفالت برادر معلول معافیت بگیریم؟
  باتشکر

 14. سلام بنده ۱۸سال دارم فرزند بزرگ خوانواده برادرم۲سال کوچیکتره و معلولیت جسمی و ذهنی شدید دارد پدرم هم۵۴سال سن دارد آیا شمال معافیت می‌شود؟

 15. سلام من ۲تا برادر و خواهر معلولیت شدید دارم پارسال رفتم از طریق بهزیستی اقدام کردمچون غیبت ۴ساله داشتم و نظام وظیفه گفت تا ۵سال غیبت با ۲تا برادر یا خوهر معلیولیت شدید غیبتت موجه میشه و معاف میشی و الان نزدیک ب ۸ماهه از کمیسیون بهزیستی گذشته ولی از نظام وظیفه زنگ نزدن برا کمیسیون خودمم روستا هستم و نرفتم خبر بگیرم لطفا راهنمایی کنید

 16. سلام من برادرم معلول اعصاب و روان شدید هست و از سربازی معاف شده منم الان دوماه دیگه مشمول میشم برادر یا خواهر دیگه هم ندارم پدرم هم ۵۷ساله هستند آیا منم میتونم معاف شم ؟الانم برادرم معلومه شدید بهزیستی هست با توجه به معاف شدن اون امکانش هست ؟ممنون از توجه شما‌.

   1. سلام من خواهرم معلولیت شدیدی دارد و الان در حال خدمت هستم و یک برادر کوچکتر از خودم دارم ایا معافیت شامل من میشود

     1. سلام و درود
      خواهر بنده معلولیت شدید رو دارند در بهزیستی اما یک برادر ۵ ساله نیز دارم آیا میتوانم از این معافیت استفاده کنم؟

   2. سلام، ما دو فرزند هستیم و برادر کوچکتر از خودم دارای سندرم داون و عضو بهزیستی هست،پدرم هم متولد ۵۵ و مادرم بیماری صعب العلاجی داره،من شامل معافیت میشم؟ اگه میشم باید از کجا پیگیر بشم

    1. سلام.۳برادر.هستیم.برادر.بزرگ متهل.جداهست.کارت معافیت نداره.خودم.سال۹۰آموزشی.رفتم.میان دوره.مرخصی اومدم.نرفتم.بخاطر.تصادف برادرکوچیک.ضربه مغزی.شد.بعداز یه مدت دوباره تصادف کرد.ضربه مغزی شد.دوباره.بجز شکستگی بدنی..بعدمدتی پدرم.مبتلا به سرطان.شد.۳درگیر اون.بودم.فوت کرد.من موندم.یه برادر.کوچیک که اونم.درجا معاف کردن.بخاطره پروندها پزشکی.مادرمم.مشکل جسمانی.داره.میشه معاف بشم.خسته شدم.دیگه تمام زندگی ضربه روحی داشتم.بجز…مشکلات جسمانی.ممنون جواب بدید

 17. برادرم چشمش ضعیفه و پدرم ۵۵سالشه و فرهنگی هست و یک برادر دیگرمون هم متأهل هست داخل نیروی انتظامی هست آیا من که ۲۱سالمه و برادرم که ۲۷سالشه میتونم کفالتشو بگیرم

 18. سلام
  من یک برادر معلول جسمی شدید دارم که ۲۷سالشه وتک پسر هستم والان دارم خدمت میکنم پدرمم نمیتونه از برادرم مراقبت کنه آیا برای معافیت میتونم اقدام کنم؟

 19. سلام من یک برادر معلولیت ذ هنی متوسط دارم وتک پسر خانواده هستم و پدرم در قید حیاط است ۴۶ سال سن دارد ایا من معاف میشوم

 20. سلام بنده یک برادر معلول شدید دارم که ۲۴ سالشه و یک برادر دیگر هم دارم که ۱۴ سالشه آیا بنده از خدمت سربازی معاف میشوم؟

   1. با سلام و عرض ادب من ۲ برادر دارم برادر بزرگ خدمت کرده برادر دوم مشکلات مغزی روانی شدید داره آیا بنده از خدمت سربازی معاف می شود ؟

 21. سلام
  من یک برادر معلول جسمی شدید دارم که ۲۴ سالشه و پدرم هم بیماری قلبی داره آیا من معافم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

بر اساس فراخوان امریه وزارت کار و تعاون شرایط امریه اداره کار در ۲ حالت شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم بندی شده است و لازم است تمامی مشمولان علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای بیشترین شرایط اختصاصی باشند تا در اولویت پذیرش قرار بگیرند.

ادامه مطلب »
امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

همچون دیگر امریه های سربازی که توسط ارگان های دولتی و غیر دولتی ارائه میشود، امریه بنیاد شهید هم دارای شرایط بخصوصی است و لازم است تا متقاضی دریافت امریه حتما دارای این شرایط باشد.

ادامه مطلب »
نیاز به مشورت داری کلیک کن !