معافیت کفالت خواهر

معافیت کفالت خواهر

یکی از پر تقاضا ترین موارد معافیت کفالت که در سازمان نظام وظیفه تشکیل پرونده میشود کفالت خواهر است.در واقع مشمول در این روش قصد دارد تا با کفالت خواهر از خدمت سربازی معاف شود. البته این مورد هم دارای شرایط و قوانین خاصی است که حتما باید رعایت شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا شرایط معافیت کفالت خواهر را کامل بررسی کنیم و انواع راه هایی که باعث معافیت سربازی میشود به شما نشان داده شود. با سرباز مشاور بعنوان اولین و تنها مرکز تخصصی مشاوره سربازی همراه باشید.

منظور از کفالت خواهر چیست؟

کفالت به معنای سرپرستی و نگهداری از شخصی ناتوان یا فاقد درآمد یا فاقد سرپرست است.در نتیجه اگر کسی دارای چنین شرایطی باشد میتوان بر اساس قانون کفیل یا قیم این شخص شد. اما در خصوص قوانین معافیت اینگونه نیست.

بر اساس قوانین معافیت کفالت تنها میشود از طریق کفالت اعضای درجه ۱ خانواده یا مادر بزرگ و پدر بزرگ از خدمت سربازی معاف شد.در کفالت خواهر زمانی که خواهر یا خواهرانی باشند که فاقد سرپرست باشند یا بیمار باشند میتوان با دریافت این معافیت از خدمت سربازی معاف شد.

پس حتما به این نکته دقت کنید که سازمان نظام وظیفه عمومی فاقد سرپرست خواهر را ملاک قرار میدهد همچنین خود مشمول هم باید حائز شرایط باشد که در ادامه مفصل راجع به آن صحبت میکنیم.

شرایط دریافت کفالت خواهر

برای دریافت کفالت خواهر هم خواهر و هم مشمول باید دارای شرایطی باشد و بعد از آن اجازه اقدام جهت بررسی و طی کردن مراحل معافیت به مشمول داده میشود. میتوان شرایط معافیت کفالت خواهر را در چند دسته تقسیم بندی کرد :

👈 شرایط دریافت کفالت خواهر مجرد

شرایط دریافت کفالت خواهر مجرد

زمانی که خواهر کمتر از ۱۸ سال یا بالای ۱۸ سال در خانواده باشد و پدر در قید حیات نباشد سرپرستی و نگهداری بر عهده برادر یا برادران خواهد بود.بر اساس قانون اگر در این خانواده تنها یک پسر بالای ۱۸ سال فاقد غیبت سربازی وجود داشته باشد یا به عبارتی مشمول تنها پسر سالم و سرپرست خانواده باشد میتواند از طریق کفالت از خدمت سربازی معاف شود.

👈 شرایط دریافت کفالت خواهر طلاق گرفته

در این حالت پدر در قید حیات نیست و خواهر یا خواهرانی در خانواده وجود دارند که بالای ۱۸ سال و بیشتر هستند و طلاق گرفته اند یا همسر آن ها فوت کرده است.در صورتی که مشمول فاقد غیبت غیر موجه باشد و تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده یا تنها پسر سالم و سرپرست خانواده باشد میتواند از خدمت سربازی معاف شود.

در نظر داشته باشید در این مورد شرط اضافی دیگری وجود دارد و خواهر نباید فرزند پسر بالای ۱۸ سال داشته باشد یا اگر دارد فرزند او محجور باشد تا برادر بتواند کفالت را بر عهده بگیرد.

👈 شرایط دریافت کفالت خواهر معلول

شرایط دریافت کفالت خواهر معلول

اگر در خانواده فرزند معلول وجود داشته باشد و این فرزند معلول فاقد همسر و پدر در قید حیات باشد تنها برادر بالای ۱۸ سال یا تنها پسر سالم و سرپرست خانواده میتواند کفالت را بر عهده بگیرد و از خدمت سربازی معاف شود.

ملاک در این مورد عضویت بهزیستی خواهر است.در صورتی که پدر در قید حیات باشد تنها در حالتی معافیت شامل مشمول میشود که تعداد فرزندان عضو بهزیستی با معلولیت جسمی، ذهنی یا روانی بیش از ۲ عضو باشد.

پیشنهاد ما به شما : معافیت کفالت پدر

توجه

✅ به هیچ عنوان به مشمولین دارای غیبت غیر موجه سربازی معافیت کفالت داده نمیشود حتی اگر مشمول در حین خدمت سربازی باشد.

✅ برای دریافت معافیت کفالت خواهر باید رابطه تنی باشد یعنی پدر و مادر هر دو شخص یکی باشند.

✅ زندانی بودن پدر یا اعتیاد و امثال این برای دریافت معافیت تاثیری ندارد.

✅ بعد از تشکیل پرونده قطعا تحقیقات میدانی توسط نیروی انتظامی انجام میشود.

✅ مشمولی که درخواست کفالت میدهد باید توانایی در کفالت او احراز شود.

✅ اقدام برای معافیت کفالت خواهر در حین تحصیل بلا مانع است.

✅ برادر و خواهر حتما باید در یک شهر و یک منزل ساکن باشند.

مدارک و مراحل دریافت کفالت خواهر

در صورتی که دارای شرایط گفته شده هستید طبق این مراحل اقدام کنید :

👈 مراجعه به پلیس+۱۰ برای دریافت فرم های کفالت خواهر

👈 تکمیل فرم ها

👈 ارائه گواهی فوت پدر

👈 ارائه اشتغال به تحصیل یا آخرین وضعیت تحصیلی مشمول

👈 ارائه گواهی اشتغال به خدمت برای مشمولین سرباز

👈 ارائه مدارک شناسایی تمامی اعضای خانواده

👈 ارائه گواهی عضویت بهزیستی در صورت معلولیت خواهر

👈 ارائه طلاق نامه یا گواهی فوت همسر طلاق

👈 در صورت نیاز تشکیل شورای پزشکی برای برادر یا برادران دیگر یا فرزند خواهر

👈 ارائه قولنامه یا سند ملکیت

👈 اتمام تشکیل پرونده و انتظار برای تعیین زمان کمیسیون

👈 تحقیقات بعد از جلسه اول توسط نیروی انتظامی

👈 تشکیل جلسه دوم جهت رای نهایی

👈 پرداخت هزینه کارت پایان خدمت در سازمان نظام وظیفه

پروسه دریافت و نهایی شدن معافیت کفالت خواهر معمولا بین ۲ تا ۴ ماه زمان میبرد و در تمامی مراحل در سازمان نظام وظیفه محل سکونت انجام خواهد شد پس اگر در حین خدمت هم باشید تنها باید از طریق پلیس+۱۰ و سازمان نظام وظیفه عمومی اقدام کنید.

مفید برای شما : معافیت کفالت مادر

توجه

✅ در زمان تشکیل پرونده دقت لازم و کافی را داشته باشید به این دلیل که با وجود نقص مدارک جلسات رسیدگی به تعویق می افتد.

✅ در صورتی که اقدام انجام شود و به دلیل طولانی شدن مدت رسیدگی تاریخ معافیت تحصیلی تمام شود مشمول تا اعلام نتیجه نهایی غایب محسوب نمیشود.

✅ اگر رای کمیسیون منفی باشد مشمول ملزم است طبق تاریخ اعزام مشخص شده به خدمت سربازی اعزام شود. بدیهی است در صورت امتناع غایب میشود و طبق قانون با وی برخورد خواهد شد.

✅ امکان ثبت اعتراض به رای کمیسیون وجود دارد.

✅ ازدواج مشمول یا خواهر بعد از معافیت بلا مانع است.

✅ شرایط مادر در این معافیت در نظر گرفته نمیشود.

در آخر

اگر دارای شرایط این نوع معافیت کفالت هستید به سرعت برای دریافت معافیت اقدام کنید.مشمولین دارای غیبت غیر موجه میتوانند با ثبت توجیه غیبت در پلیس+۱۰ و تایید دلیل غیبت برای این معافیت اقدام کنند.

میتوانید برای مشاوره معافیت کفالت خواهر همین الان با مجموعه سرباز مشاور تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

امریه صدا سیما 1403 + نحوه ثبت نام و شرایط دریافت

امریه صدا سیما ۱۴۰۳ + نحوه ثبت نام و شرایط دریافت

امریه صدا و سیما یکی دیگر از انواع امریه سربازی است که توسط سازمان صدا و سیما بعنوان یک نهاد غیر دولتی ارائه میشود و تمامی مشمولان حائز شرایط این شانس را دارند تا خدمت سربازی را در سازمان صدا و سیما سپری کنند.

ادامه مطلب »
نیاز به مشورت داری کلیک کن !