معافیت سربازی با سابقه جبهه پدر

معافیت سربازی با سابقه جبهه پدر

👈 معافیت سربازی با سابقه جبهه پدر چگونه دریافت می شود؟

👈 پدرتان در مناطق جنگی و عملیاتی حاضر بوده است؟ در چه سالی و در کجا؟

👈 یا اینکه پدرتان بعنوان کارمند یکی از وزارت خانه ها به مناطق عملیاتی مامور بوده است؟ می خواهید بدانید آیا شامل معافیت می شوید یا خیر؟

قوانین معافیت سربازی با سابقه جبهه پدر بطور کامل در این مقاله برای شما شرح داده می شود تا در صورتی که شامل شما شد بتوانید از معافیت استفاده کنید.

بعد از اینکه جنگ تحمیلی در سال ۵۹ آغاز شد بسیاری از مردان و زنان در غالب نیروهای نظامی یا بسیج یا داوطلب و سرباز وظیفه در جبهه های جنگ حاضر شدند و در مقابل دشمن ایستادگی کردند.

عده ای نیز که کارمند ادارات و ارگان های دولتی بودند با توجه به نیاز جبهه های نبرد به مناطق عملیاتی اعزام می شدند تا کمک هایی همچون راه سازی، سنگر سازی، تامین برق، آموزش به دانش آموز های حاضر در مناطق عملیاتی انجام دهند. در نتیجه تمامی اقشاری که نام برده شد از زن و مرد و پیر و جوان را میتوان بعنوان ایثارگر در نظر گرفت.

بعد از پایان جنگ در سال ۶۷ همچنان بعضی از مناطق درگیر عملیات های پراکنده ای برای مقابله با گروه های ضد انقلاب بودند و عملیات هایی که در این مدت تا سال ۷۵ انجام شد نیز جز عملیات هایی هست که شرکت کنندگان در آن را ایثارگر می نامند.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت سربازی

اگر پدر یا مادر یا خواهر یا برادر شما جز هرکدام از موارد بالا باشد بر اساس قوانینی که شرح داده خواهد شد می توانید از مزایای ایثارگری استفاده کنید. در سال های اخیر قوانین معافیت ایثارگری چندین بار تغیر کرده است و بطور کلی معافیت با این روش سخت شده است اما همچنان می شود از این طریق معاف شد.

معافیت از طریق ایثارگری اطرافیان( پدر، مادر، برادر و خواهر)

 • در قوانین سال ۱۴۰۰ به ازای حضور در جبهه و مناطق عملیاتی بمدت ۳۰ ماه بعد از تایید یگان خدمتی و بنیاد شهید و امور ایثارگران یک نفر می تواند از خدمت سربازی معاف شود.
 • در صورتی که شخصی در زمان جنگ اسیر شده باشد و مدت اسارتش بیش از ۲۴ ماه باشد به ازای این زمان می تواند فرزند یا برادر خود را از خدمت سربازی معاف کند.
 • خیلی از ایثارگران در زمان جنگ حتی با حضور کوتاه در جبهه های نبرد به شهادت رسیدند به این ترتیب شهادت نیز جز موارد معافیت از خدمت سربازی می باشد.
 • حضور در جبهه یا مناطق عملیاتی بر اثر حملات دشمن موجب شده تا خیلی از هموطنان دچار آسیب های شدید جسمی و روانی شوند که اصطلاحا به آن ها جانباز می گویند. به ازای هر ۲۵ درصد جانبازی یک نفر از خدمت سربازی معاف خواهد شد.
 • در صورتی که شخصی نه مدت ۳۰ ماه حضور در جبهه را داشته باشد و نه اینکه دارای ۲۵ درصد جانبازی باشد نیز می تواند از قوانین معافیت استفاده کند. سازمان نظام وظیفه عمومی با در نظر گرفتن قانونی با نام قانونی تلفیق میزان جانبازی و حضور در جبهه را جمع میزند و در صورتی که این عدد به ۳۰ برسد یک نفر از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

شرایط معافیت سربازی بواسطه سابقه جبهه پدر

👈 بطور کامل و مفصل تمامی شرایط ممکن برای معافیت سربازی با سابقه جبهه پدر و مادر یا خواهر و برادرشان در جبهه حضور داشته اند توضیح داده شد. اما اگر فردی بعد از قطع نامه یعنی بعد از سال ۶۷ در مناطق عملیاتی حضور داشته باشد بازهم شامل شرایط و مزایای ایثارگری می شود؟

در جواب باید گفت در صورتی که فرد بین سال های ۶۷ تا ۷۵ در مناطق عملیاتی بوده باشد که عمدتا مناطقی در غرب و شمال غرب و جنوب شرق کشور است با توجه به سال خدمت می تواند از شرایط ایثارگری استفاده کند.

البته تفاوت آن نسبت به قبل از سال ۶۷ نحوه محاسبه می باشد که بین ۵۰ تا ۸۰ درصد شرایط قبل از قطع نامه درنظر گرفته می شود.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت ایثارگری

برای مثال اگر ماه برای قبل از قطع نامه ۳۰ روز در نظر گرفته شود برای بعد از قطع نامه در صورت لحاظ نمودن ۸۰ درصد تاثیرگذاری ۲۴ روز در نظر گرفته خواهد شد.

پس واضح است که برای رسیدن به میزان حضوری که موجب معافیت می شود باید بیشتر از حالت عادی یعنی حدود ۳۷ ماه فرد در جبهه های نبرد حضور داشته باشد. جالب است بدانید محاسبه کسری خدمت سربازی نیز ۸۰ و ۵۰ درصد میزان کسری قبل قطعنامه در نظر گرفته می شود.

بدین ترتیب شما می توانید با یک محاسبه ساده متوجه شوید که آیا می توانید از خدمت سربازی معاف شوید یا فقط شامل کسری خدمت هستید. یادتان باشد مشمولینی که غایب یا فراری هستند به هیچ عنوان شامل قوانین معافیت و کسری ایثارگری نخواهند شد.

در ضمن لازم است اشاره کنیم که برای اطلاع از قوانین جدید و چگونگی دریافت معافیت سربازی با سابقه جبهه پدر می توانید همین حالا با ما تماس بگیرید!

21 پاسخ

 1. سلام پدر من ۳۰ سال سابقه خدمت به ارتش در نیروهای مسلح صنایع دفاع را دارد. آیا در خدمت سربازی من میتواند تاثیر گذار باشد؟؟؟

 2. سلام
  پدربزرگ مادری بنده سابقه ۳۶ ماه حضور در جبهه و ۵% ایثارگری دارند و فاقد فرزند ذکور هستند و بنده تنها نوه ی ذکور ایشان هستم.
  آیا کسری خدمت شامل حال من میشود؟

 3. با سلام بنده ۲۸ ماه خدمت به عنوان دیدبان ر مناطق عملیاتی و دارای پنج درصد جلنبازی هستم و فقط یک پسر دارم ولی غیبت دارد آیا معافطت شامل او میشود؟؟

 4. سلام ببخشید پدر من ۲۱ماه درجبهه حضور داشته در خط مقدم بین سال های ۵۹تا ۶۴ معافیت شامل حال من میشود؟

 5. سلام همسرم ۲۷ ماه و ۹ روز در جبهه بوده اند قبل از قطعنامه آیا پسرم می تواند از معافیت سربازی استفاده کند.

 6. سلام خسته نباشید من پدرم با ۲۲ ماه سابقه جبهه با کارت ایثارگری دارد وبعد خدمت به مدت ۲۰ سال هم بسیج فعال بوده آیا چقدر کسری به برادرم تعلق می‌گیرد چون الان سرباز هستش

 7. سلام
  اگر شخصی ۶۰ ماه سابقه حضور در جبهه داشته باشه هر دو پسرش از خدمت معاف میشن؟

   1. سلام پدر بنده ۲۰ درصد جانبازی و ۳ماه حضور در جبهه و ۹ ماه بسیجی دارد آیا من معاف میشوم؟

 8. سلام وعرض ادب اینجانب محمد ایمانزاده به مدت سه ما بسیجی و ۷ ماه و ۱۷ روز به عنوان سرباز در جبهه حضور داشته که بعدا معاف شدم با این وجود ایا کارت ایثارگری به بنده تعلق می گیرد و فرزندانم از سربازی معاف می شوند؟؟

 9. با سلام اینجانب به مدت ۴۹ منطقه جنگی در غرب کشور داشته ام پسر بزرگم معاف از سربازی شد پسر کوچکم بعد از چند ماه غیبت الان در خدمت سربازی است آیا معافیت سربازی شامل حال او میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید