خدمت نظامی

خدمت نظامی

خدمت نظامی در زمره فعالیت های خدماتی و استخدامی است که هر کشوری به آن نیاز دارد. در بعضی از کشور ها جهت خدمت نظامی تنها نیروهای داوطلب بکار گرفته میشوند و در بسیاری از کشور ها در کنار نیروهای داوطلب قشر جوان جامعه ملزم هستند مدتی به خدمت نظامی در بیایند.

برای مثال خدمت نظامی در کشوری مانند آمریکا کاملا داوطلبانه است اما در بسیاری دیگر از کشور ها مانند روسیه یا ترکیه و حتی سوئد و سوییس خدمت نظامی اجباری میباشد.

هر چند مدت خدمت نظامی در هر کشوری بر اساس قوانین آن کشور متفاوت است. ایران هم جز کشورهایی است که خدمت نظامی اجباری دارد که در ادامه مفصل راجع به آن صحبت میکنیم.

موضوعات مرتبط : شرایط و نحوه گرفتن معافیت پزشکی

خدمت نظامی چیست؟

از گذشته های بسیار دور همیشه کشورها و اقلیم ها و حکومت های مختلف برای حفظ حاکمیت یا گسترش آن با دیگر حکومت ها وارد جنگ میشدند یا حداقل برای دفاع از خود مجبور بودند بجنگند.

با گذشت زمان گروه متخصص در این امر با نام ارتش یا سپاه در آن حکومت شکل گرفت تا جدا از مردم عادی این وظیفه را بر دوش بکشند.

افرادی که در ارتش یا سپاهیان هر حکومتی داوطلبانه و بعنوان شغل این وظایف را بر عهده داشتند در واقع وارد خدمت نظامی شده بودند و خدمت کردن به وطن توسط این افراد بعنوان خدمت نظامی محسوب میشد.

در میان کشورهای مختلف با توجه به روابط سیاسی و نقطه ای که در آن قرار گرفته اند بعضی خدمت نظامی را بجز افراد داوطلب برای تمام اقشار جامعه حتی خانوم ها الزامی میکنند تا همیشه آمادگی لازم برای دفاع از کشور وجود داشته باشد.

اگر فکر میکنید خدمت نظامی تنها در ایران اجباری است و مابقی کشور ها موضوع سربازی اختیاری است کاملا اشتباه میکنید.

یک سری کشور ها بطور افراطی خدمت نظامی دارند مانند کره شمالی و بعضی دیگر از کشور ها با وجود قرار گیری در نقطه امن و پیشرفته بودن دارای سربازی اجباری هستند.

شاید باورتان نشود اما سوییس هم دارای سربازی اجباری است و جوانان بالای ۱۸ سال حدود ۱ سال باید در ارتش این کشور اجباری خدمت کنند.در ایران مدت خدمت نظامی اجباری ۲۴ ماه است و برای اینکه کمی امیدوار شوید باید بگویم خدمت نظامی در کره شمالی ۱۱ سال است!

موضوعات مرتبط : شرایط و مراحل دریافت امریه سربازی

ارگان های نظامی در ایران

برای خدمت نظامی داوطلبانه یا اجباری قطعا باید در یکی از این ارگان ها مشغول شد.برای استخدام شدن آزمون ورودی وجود دارد و هر ارگان مستقل آزمون ورودی برگزار میکند اما برای دوره سربازی بصورت رندوم تقسیم و پذیرش با توجه به نیاز ارگان نظامی انجام میشود.

ارتش

نیروی بین المللی تمام کشور ها جهت حضور در جنگ های خارجی تاسیس شده است.ارتش دارای زیر مجموعه هایی نیز میباشد.

👈 نیروی زمینی بعنوان نیرویی استراتژیک با بالاترین نیاز به نیروی انسانی بالاترین گستردگی

👈 نیروی دریایی بعنوان نیرویی مدافع و تهاجمی در مرز های آبی کشور

👈 نیروی هوایی بعنوان نشانه اقدار در آسمان و پشتیبان نیروهای زمینی و دریایی و مهاجم به نقاط دورتر

👈 نیروی پدافند بعنوان نگهبان و حافظ کل فضای کشور و واکنش سریع به ورود هر جنبنده ای به آسمان کشور

👈 دانشگاه علوم پزشکی ارتش و بیمارستان ها و درمانگاه ها و بهداری های تابعه یکی دیگر از ارگان های زیر مجموعه ارتش میباشد.

سپاه پاسداران : یکی دیگر از ارگان های خدمت نظامی در ایران

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیرویی تحت عنوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی تشکیل شد و به مرور از یگان های مردمی و بسیج به شکل امروزی گسترش پیدا کرد.سپاه بجز فعالیت های نظامی در زمینه های اقتصادی هم فعال است.قسمت های مختلف سپاه:

👈 نیروی زمینی

همچون نیروی زمینی ارتش به منظور دفاع و حجوم به دشمنان برون مرزی یا دشمنان و گروهک های داخلی فعالیت میکند.

👈 نیروی دریایی

نیروی دریایی سپاه با حضوری مقتدر در آب های شمالی و جنوبی در حال دفاع از مرز های آبی کشور است.

👈 نیروی هوا فضا

پیشرفت های موشکی و پهپادی چند سال اخیر کشور به فعالیت های این ارگان مربوط میشود.

مطلب پیشنهادی به شما : شرایط پذیرش سربازی در سپاه

👈 بسیج

یگان های داوطلب مردمی با حضور در پایگاه ها بسیج هسته های اصلی بسیج را بعنوان نیروی داوطلب مردمی تشکیل میدهند.

👈 قرار گاه خاتم الانبیا

انجام پروژه های ساخت و ساز و صنعتی و البته اقتصادی سپاه در این ارگان بزرگ و وسیع انجام میشود.

👈 دانشگاه علوم پزشکی سپاه با نام دانشگاه بقیه الله جزیی از سازمان های زیر مجموعه سپاه است که پرسنل کادر و وظیفه در آن مشغول به خدمت میشوند.

نیروی انتظامی

نیروی انتظامی مسولیت برقراری نظم در سوطح مختلف را در کشور بر عهده دارد همچنین قوانین صادره از سوی قوه قضاییه از توسط نیروی انتظامی اجرا میشود.نیروی انتظامی شامل این قسمت ها میباشد:

👈 کلانتری ها

تمامی کلانتری ها و پاسگاه های پلیس موجود در سطح شهر و زیر مجموعه های انتظامی آن از ارگان های مستقل نیروی انتظامی است.

👈 پلیس راهور

پلیس راهنمایی و رانندگی با وظیفه نظم بخشی به جاده های شهری و بین شهری مسولیت بزرگ و سنگینی در برقراری نظم بر عهده دارد.

👈 سازمان زندان ها

برای برقراری نظم در زندان ها و حفظ و نگهبانی زندان از خطرات احتمالی نیروی انتظامی در این قسمت هم با قدرت در حال انجام وظیفه است.

👈 مرزبانی

پاسگاه های مرزی با هدف حفظ امنیت مرزی و مرز نشینان جهت جلوگیری از قاچاق یا تردد غیر مجاز در سراسر کشور احداث شده اند.باید گفت نیروهای مرزبانی سختی زیادی تحمل میکنند.

-بیمارستان ها و درمانگاه های نیروی انتظامی از سازمان های تابعه و مستقل در فراجا میباشد.

وزارت دفاع

یکی از وزارت خانه های دولت که وزیری نظامی دارد به منظور ساخت و تجهیز نیروهای مسلح وزارت دفاع میباشد و در کل ماموریت اصلی این وزارت خانه رشد و توسعه صنعت نظامی کشور است.در این ارگان هم خدمت نظامی داوطلبانه و الزامی وجود دارد.

معافیت های خدمت نظامی

معافیت های خدمت نظامی

دوره خدمت نظامی اجباری در ایران یا همان سربازی برای تمام آقایون اجباری نیست و توسط قوانینی که وجود دارد میتوان از آن معاف شد.

مهم ترین شرایطی که برای معافیت خدمت نظامی وجود دارد شامل این موارد میشود:

👈 معافیت پزشکی

اشخاصی که دارای بیماری های لاعلاج و سخت علاج هستند یا نقص و اختلالی در یکی از اعضای بدن آن ها وجود دارد یا به دلیل بیماری از شرایط عادی زندگی دور مانده اند و نیاز به درمان مداوم دارند از خدمت نظامی معاف میشوند.

معافیت های پزشکی در ۱۷ بخش و بیش از ۱۸۰ بند توسط سازمان نظام وظیفه عمومی تدوین شده است و بعد از تشکیل شورای پزشکی و بررسی وضعیت بیماری و در نهایت تایید در کمیسیون پزشکی چه قبل از خدمت سربازی و چه در حین خدمت سربازی مشمول میتواند معافیت پزشکی بگیرد.

👈 معافیت کفالت

در شرایط خاصی که سرپرست خانواده دارای سن بالا باشد یا بیماری زمین گیر کننده ای داشته باشد یا فوت کرده باشد مشمول با بر عهده گرفتن سرپرستی خانواده میتواند با معافیت کفالت از خدمت نظامی معاف شود.

مطلب پیشنهادی به شما : شرایط معافیت کفالت

در این قانون بر اساس تبصره های تدوین شده از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی میتوان با گرفتن کفالت اعضای درجه یک خانواده یا مادر بزرگ و پدر بزرگ از خدمت سربازی معاف شد که البته هر کدام از حالت های معافیت کفالت قطعا دارای قوانین خاص خود است.

👈معافیت ایثارگری

مشمولینی که ایثارگر و جانباز هستند یا یکی از اعضای درجه یک خانواده آن ها در این شرایط قرار میگیرد بر اساس قوانین و رسیدن به حد مشخصی  از ایثارگری و جانبازی میتوانند از خدمت سربازی معاف شوند.

این معافیت شامل تمامی مواردی میشود که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران تایید شده باشد و از سال ۵۹ با شروع جنگ تحمیلی تا به امروز حضور در هر جنگو درگیری که منجر به شهادت یا جانبازی شده باشد مورد تایید خواهد بود.

👈 معافیت موارد خاص

معافیت های موارد خاص در هر دوره ای با توجه به شرایط کشور ممکن است ایجاد یا حذف شود.برای مثالی زمانی اگر ۳ برادر به خدمت سربازی میرفتند برادر چهارم از خدمت سربازی معاف میشد یا در حال حاضر خانواده های دارای ۳ فرزند دختر شامل معافیت موارد خاص هستند.

ازدواج با خانوم معلول یا حتی فروش خدمت سربازی در معافیت های موارد خاص قرار میگیرد که بعضی از این موارد در حال حاضر وجود دارد و بعضی دیگر از قانون معافیت حذف شده.حتما هر قانونی دارای تبصره هایی است که بسیاری از مشمولین با داشتن شرایط معافیت و ندانستن این شرایط مجبور به خدمت سربازی میشوند.

خرید خدمت نظامی در ایران وجود دارد؟

خرید خدمت نظامی در ایران وجود دارد؟

👈 خدمت نظامی اجباری از دوره رضا شاه پهلوی در ایران پایه گذاری شد و بعد از انقلاب اسلامی همچنان باقی ماند.در این مدت قوانین زیادی از مدت خدمت سربازی تا حذف و اضافه بسیاری از معافیت ها تغیر کرده است.

فروش خدمت سربازی بعد از انقلاب در دو بازه زمانی اتفاق افتاد و مشمولین غایب زیادی توانستند با مبالغ مشخص بر اساس مدرک تحصیلی خدمت سربازی را بخرند و از معافیت موارد خاص استفاده کنند.

آخرین باری که این موضوع در کشور اجرایی شد بین سال های ۹۵ تا ۹۷ بود و سربازان غایب دارای ۸ سال غیبت سربازی بر اساس مدرک تحصیلی مبالغی پرداخت میکردند و از خدمت سربازی معاف میشدند.

شاید باورش سخت باشد که مشمولین غایب زیر دیپلم تنها با پرداخت ۱۰ میلیون تومان و مشمولین دارای مدرک تحصیلی دکتری با پرداخت ۳۵ میلیون تومان از خدمت سربازی معاف میشدند. این مبلغ قابل قسط بندی بود و به متاهل ها و افراد دارای فرزند تخفیف هم داده میشد!

در انتهای سال ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون خرید خدمت سربازی مصوبه را به شورای نگهبان ارسال کرد که رای نیاورد.در این قانون آمده بود مشمولین با ۵ سال غیبت سربازی میتوانند با پرداخت مبلغ ۲۵۰ میلیون تا حداکثر ۶۰۰ میلیون تومان بر اساس مدرک تحصیلی از خدمت معاف شوند.

در حال حاضر قطعا هیچ خرید خدمت نظامی در کشور وجود ندارد و ممکن است در آینده ای نزدیک دوباره این قانون تصویب شود.اما قطعا هیچکس نمیتواند زمانی برای تصویب دوباره قانون خرید خدمت نظامی را پیش بینی کند.

در اینجا سعی کردیم صفر تا صد خدمت نظامی در ایران و بعضی دیگر از کشور های جهان را بررسی کنیم تا شما مخاطبین عزیز سرباز مشاور با استفاده از اطلاعات به روزی که در اختیاریتان قرار داده میشود بهترین مسیر را انتخاب کنید.

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمت نظامی در ایران میتوانید با ما تماس بگیرید و با مجرب ترین مشاور های سربازی در ایران صحبت کنید.

3 پاسخ

 1. سلام من سربازی را

  در نیروی زمینی بودم سال۱۳۷۶
  ۱۸ ماه خدمت کردم.ومعافیت پزشکی دادن.
  آقای خدمتی که کردم.کجا مراجعه کنم.وخرامت
  بگیرم.

  1. سلام بنده سال ۷۸ خدمت رفتم ۱۷ ماه خدمت کردم و فرار کردم حالا ۴۳ سال سن‌ دارم و دو فرزند وضعیت خدمت من چه میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

بر اساس فراخوان امریه وزارت کار و تعاون شرایط امریه اداره کار در ۲ حالت شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم بندی شده است و لازم است تمامی مشمولان علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای بیشترین شرایط اختصاصی باشند تا در اولویت پذیرش قرار بگیرند.

ادامه مطلب »
امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

همچون دیگر امریه های سربازی که توسط ارگان های دولتی و غیر دولتی ارائه میشود، امریه بنیاد شهید هم دارای شرایط بخصوصی است و لازم است تا متقاضی دریافت امریه حتما دارای این شرایط باشد.

ادامه مطلب »
نیاز به مشورت داری کلیک کن !