طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی

مصوبات مجلس معافیت سربازی و مدت خدمت سربازی

در سال ۱۴۰۲ قوانین زیادی در مورد سربازی و انواع معافیت ها به تصویب رسید و در واقع به نوعی اصلاحات زیادی در مورد معافیت سربازی و مدت خدمت سربازی صورت گرفت.در کنار طرح اجرا شده در ستاد کل نیروهای مسلح میتوان اشاره ای هم به طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی کرد.

در واقع مجلس شورای اسلامی بعنوان نماینده ملت مصوباتی را در خصوص سربازی و معافیت های سربازی به تصویب رساند تا بعد از تایید در کمیسیون های مربوطه و ستاد کل نیروهای مسلح خبر های خوبی برای مشمولان در راه باشد.

👈 این قوانین کدامند؟

👈 آیا اجرا شده است؟

👈 برای اجرا تصویب مجلس کافی است؟

👈 اصلا احتمال اجرایی شدن دارد؟

مصوبه اول مجلس در خصوص معافیت سربازی : قانون معافیت مشمولان بالای ۳۵ سال

در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ بود که قانون معافیت مشمولان داخل و خارج از کشور که حداقل دارای ۲ فرزند هستند در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و این قانون جهت تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال شد.

در طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی آمده است تمام مشمولان بالای ۳۵ سالی که دارای ۲ فرزند و تمام مشمولان کمتر از ۳۵ سالی که دارای ۳ فرزند هستند میتوانند از خدمت سربازی بدون هیچگونه پرداخت هزینه ای معاف شوند.

مصوبه دوم مجلس در خصوص معافیت سربازی : قانون معافیت مشمولان بالای ۳۰ سال

در طرحی جدید تر مجلسی ها تصمیم گرفتند تا سن معافیت را از ۳۵ سال به ۳۰ سال کاهش دهند و معیار را بجای ۳۵ سال، ۳۰ سال در نظر بگیرند.در این قانون مصوب شده که تمام مشمولان بالای ۳۰ سال دارای ۲ فرزند و تمام مشمولان کمتر از ۳۰ سال دارای ۳ فرزند از خدمت سربازی معاف شوند.

در حالی که…

ستاد کل نیروهای مسلح در بهار ۱۴۰۲ اعلام کرد طبق قانون جدید پیرو اصطلاحات قوانین وظیفه عمومی تمام مشمولانی که بالای ۴۰ سال سن داشته باشند و حداقل ۳ فرزند دارند میتوانند بدون پرداخت هزینه از خدمت سربازی معاف شوند.

همچنین تمام مشمولان کمتر از ۴۰ سالی که حداقل دارای ۴ فرزند هستند هم از خدمت سربازی معاف خواهند شد.این قوانین در حالی به تصویب ستاد کل نیروهای مسلح رسید که تا قبل از متولدین ۵۴ از خدمت سربازی معاف میشدند و موضوع داشتن فرزند ملاک نبوده است.

بنابراین باید در سال ۱۴۰۲ معافیت به متولدین ۵۵ و قبل از آن میرسید که دیگر اجرایی نشد و تمام مشمولان در این سن جز با داشتن ۳ فرزند نمیتوانند از خمت سربازی معاف شوند!

انواع روش ها و قوانین فعلی معافیت سربازی

مصوبه سوم مجلس در خصوص مدت خدمت سربازی

همزمان با تصویب این قوانین که در مورد معافیت سربازی بود مجلسی مصوبه ای دیگر را تصویب و به شورای نگهبان ارسال کردند که طی آن قرار بر این شد مدت خدمت سربازی به ۱۲ ماه کاهش پیدا کند.

در حالی که…

ستاد کل نیروهای مسلح در کنار تصویب چند قانون جدید در خصوص معافیت سربازی در مهر ماه ۱۴۰۲ قانون کاهش مدت خدمت سربازی را تصویب و به سرعت به اجرا رساند بطوری که برای اولین بار مشمولان در حین خدمت هم شامل این قانون میشدند.

در قانون جدید مدت خدم سربازی از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه کاهش پیدا کرده است و ملاک بومی و غیر بومی بودن سربازان از ۵۰ کیلومتر فاصله تا محل سکونت به ۲۰۰ کیلومتر افزایش پیدا کرده است. بنابراین سربازان بومی ۲۱ ماه و غیر بومی ها ۱۸ ماه خدمت میکنند.

همچنین خدمت در متاطق عملیاتی و بد آب و هوا و جزایر دارای کسری خدمت است.تنها کسانی که شامل این کاهش در مدت خدمت سربازی نمیشوند سربازان امریه هستند و مطابق قبل خدمت آن ها بدون امکان استفاده از انواع کسری خدمت همان ۲۴ ماه محاسبه میشود.

طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی و کاهش مدت خدمت مورد استقبال بسیاری از مشمولان قرار گرفت و بسیاری از غایبین ابراز علاقه مندی کردند تا در صورت یک ساله شدن مدت خدمت سربازی سریعا برای اعزام اقدام کنند.

قوانین فعلی در خصوص مدت زمان خدمت سربازی

مصوبه چهارم مجلس در خصوص سربازی حرفه ای

در یکی از جنجالی ترین طرح های مجلس که مدتی است حرف آن در میان قانون گذاران وجود دارد حرفه ای شدن سربازی و پرداخت مالیات از سوی کسانی که غایب هستند بعنوان حقوق به کسانی که در مدت بیشتر از حالت فعلی به سربازی میروند.

این طرح نسبت به طرح های دیگر مصوب در مجلس شورای اسلامی کمتر مورد بحث قرار گرفته است و ممکن است مدت ها زمان ببرد که زیر ساخت لازم برای اجرای آن آماده شود اما در هر صورت جز مواردی است که در مجلس مورد تایید است.

نحوه تصویب نهایی مصوبات مجلس

طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی در تمام زمینه های گفته شده در صورتی که تبدیل به مصوبه شود باید مورد تایید کمیسیون های مشخص در مجلس و تصویب در صحن علنی قرار گیرد و قانون جهت تایید به شورای نگهبان ارسال شود.

در واقع مصوبات مجلس به تنهایی قابلیت اجرایی ندارد و تا زمانی که شورای نگهبان هر گونه مصوبه ای را تایید نکند آن مصوبه به قانون تبدیل نخواهد شد و به ارگان مشخص ابلاغ نمیشود.که در این مورد شورای نگهبان حتما با ستاد کل نیروهای مسلح مشورت خواهد کرد.

در صورتی که بین مجلس و شورای نگهبان در خصوص قانون گذاری اختلافاتی وجود داشته باشد ، تشخیص مصلحت نظام میتواند به عنوان نماینده نظر قانونی را تایید یا رد کند که در اینصورت هم بدون در نظر گرفتن نظر ستاد کل نیروهای مسلح قانونی تصویب و به اجرا نخواهد رسید.

آیا قانون معافیت سربازی بالای ۳۵ سال تصویب میشود؟

بارها از زبان مسولان ستاد کل نیروهای مسلح موضوع اصلاح قوانین سربازی بیان شده است و همچنین قوانین معافیت سنی همچنین کاهش مدت خدمت سربازی تصویب و به اجرا رسید.در مورد کاهش سن معیار معافیت از مشمولان دارای فرزند باید گفت خیلی سخت است بتوان این موضوع را پیشبینی کرد.

اما با توجه به سیاست های کلی نظام در موضوع فرزند آوری و تعداد بسیار بالای مشمولان غایب دارای فرزند بسیار محتمل است این قانون با ملاک سنی ۳۵ سال مورد تایید ستاد کل نیروهای مسلح قرار بگیرد.

البته ممکن است در مورد تعداد فرزندان صرفا چیزی که مجلس تصویب کرده است اجرا نشود و تعداد فرزند را طبق نظر قبلی ستاد کل نیروهای مسلح ۳ و ۴ فرزند برای بالا و کمتر از ۳۵ سال ملاک اجرای قانون معافیت سربازی قرار دهند.

آیا مدت خدمت سربازی ۱۲ ماه میشود؟

بعد از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی اولین کسی که اظهار نظر رسانه ای داشت وزیر دفاع بود که صراحتا از عدم تصویب این قانون با توجه به کاهش مدت خدمت سربازی به ۲۱ ماه خبر داد.

اما ممکن است کاهش مدت خدمت سربازی به ۱۲ ماه در آینده اجرایی شود و با توجه به زیر ساخت مورد نیاز برای اجرای این قانون و تغییرات گسترده در بسیاری از قوانین سربازی همچون کسری های خدمت که عملا حذف خواهد شد زمان زیادی تا اجرا باشد.

در نظر داشته باشید…

طرح جدید مجلس برای خدمت سربازی صرفا مربوط به سال ۱۴۰۲ نمیباشد و در برنامه هفتم توسعه گنجانده شده است پس ممکن است مصوبه ای الان تصویب شود و به شورای نگهبان هم ارسال شود اما تایید نهایی در این شورا و به قانون تبدیل شدن آن مدت ها زمان بر باشد.

در پایان

ما در کنکور مشاور با رصد آخرین اخبار پیرامون معافیت سربازی و قوانین مربوط به مدت خدمت سربازی و البته مابقی قوانین دیگر در تمام حیطه ها و موضوعات سعی داریم صرفا اخبار را منتشر نکنیم و جهت راحتی شما و جلوگیری از سردرگمی اخبار پیرامون تایید نهایی و اجرایی شدن آن ها را در نظر بگیریم.

میتوانید با عضویت در کی از کانال های سرباز مشاور در شبکه های اجتماعی به سادگی آخرین قوانین اعلامی از سوی ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی مطلع شوید.

27 پاسخ

  1. چرا شورای نگهبان ما را از چشم انتظاری در نمی آورد
    بالای ۳۵سال دو فرزند را معاف کنید یه خانواده های ما رحم کنید معاف هم نکنید باز هم ما شرایط خدمت کردن را نداریم
    از طرفی بدبختی و فلاکت و محرومیت ما چه نفعی برای این کشور دارد
    لطفا کمی مسولین به فکر سن بالاها باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید