معافیت پزشکی دندان

معافیت پزشکی دندان

معافیت پزشکی دندان شامل ۱۰ بند میباشد که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی تدوین شده است. در اغلب موارد در صورت مشکل برای عمل جویدن و تکلم یا کراهت منظر بدون توجه به مدرک تحصیلی شخص معافیت دایم داده خواهد شد.

ممکن است با توجه به اتفاقاتی که برای شخص افتاده باشد مجبور به جراحی روی فک شده باشد که در صورت ایجاد اختلال در عمل تکلم و جویدن در نتیجه ایجاد سوتغذیه معافیت دایم داده میشود. برای آشنایی با معافیت پزشکی بیشتر بر روی لینک کلیک کنید.

معافیت پزشکی دست دندان

در سال های گذشته قوانین به این صورت بود که اگر شخصی تعداد مشخصی دندان نداشته باشد میتواند از معافیت پزشکی استفاده کند یا اگر دندان هایش مصنوعی باشد معاف میشود اما با تغیر قوانین تنها در صورتی به این دسته از افراد معافیت داده میشود که دچار مشکلات در جویدن و تکلم باشند در غیر اینصورت تنها معافیت از خدمات رزمی صادر خواهد شد.

معافیت  دندان مصنوعی

احتمالا میدانید که دندان های مصنوعی دو دسته هستند که به متحرک یا دست دندان و ثابت یا ایمپلنت تقسیم میشوند

اگر شما جز هرکدام از این دسته ها هستید و دچار مشکلات فک و دهان شدید یا براثر اتفاقاتی مانند تصادف دندان هایتان را از دست داده اید تنها در صورتی معافیت دایم نصیبتان خواهد شد که دچار مشکل در عمل جویدن یا بلع باشید که موجب سوتغذیه میشود یا بموجب این اتفاق کهیر المنظر شده باشید.

معافیت پزشکی دهان و دندان

معافیت های پزشکی فک و دهان و دندان که شامل ۱۰ بند است مواردی را شامل میشود که شخص دچار مشکلات شدید در عمل بلع و جویدن باشد یا در هنگام صحبت دچار مشکل باشد که این موارد جز اصلی ترین دلایل برای معافیت دایم است.

بنر معافیت پزشکی

مشکلات دیگری از جمله تومورهای فک و دهان یا لب شکری که موجب کهیر المنظر شدن باشد یا عدم تقارن استخوانی فک جز مواردی است که مورد تایید شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه برای معافیت میباشد.

معافیت خرابی دندان

اگر دندان یا دندان های خراب دارید و دلیل خرابی آن ها از دلایل مرسوم خرابی دندان است و مشکلات توموری فک یا تصادف شدید ندارید به دلیل قابل درمان و ترمیم بودن دندن ها حتی در موارد خاص جایگزینی دندان با استفاده از ایمپلنت شما شامل معافیت پزشکی نخواهید شد.

چرا که با درمان های دوره ای و کوتاه مدت میتوانید کاملا راحت غذا بخورید و در هنگام تکلم هم مشکلی نداشته باشید.

معافیت پزشکی برای دندان

معافیت های پزشکی دندان میتواند معافیت موقت یا دایم باشد و منظور از معافیت موقت طی دوره ۶ ماهه درمانی است در خارج از این دو حالت معافیت از خدمات رزمی داده میشود.

در اغلب شوراهای پزشکی معافیت های فک و دهان و دندان مبنا در معافیت مشکلات تغذیه و جویدن و بلع غذا و در مرحله بعدی مشکلات در تکلم عادی است که با دارا بود این شرایط شخص میتواند معافیت دایم بگیرد و از سربازی معاف شود.

معافیت پزشکی دندان

شرایط معافیت پزشکی دندان

۱-ناهنجاری های استخوانی فک و صورت که موجب اختلال در عمل جویدن و تکلم باشد

۲-آنکلیوز مفصل تامپور و ماندیبولر یک طرفه و دو طرفه بشرط ثبوت پاراکلینیکی

۳-تومورهایی که بدلیل حجم مشکلات در عمل جویدن و تکلم ایجاد کند.

۴-لب شکری عمل شده یا نشده با عارضه تنفسی یا تغذیه یا تکلم یا کراهت منظر

۵استیومیلیت های استخوانی فک که موجب ناهنجاری های مشهود فک و صورت شوند

۶-ناهنجاری های زبان مانند دو تکه شدن زبان که موجب اختلال در جویدن و بلع یا تکلم شود

۷-کلیه تومورهای بدخیم فک و دهان دارای معافیت دایم است

۸-ناهنجاری های اسکلتی و استخوانی فک که موجب عدم تقارن صورت و کراهت منظر باشد

بیماری های دهان و دندان و فک برای سربازی

در این مقاله به اصلی ترین و شایع ترین موارد برای معافیت پزشکی دهان و دندان و فک اشاره شد در نتیجه میتوان این موضوع را فهمید که شایع ترین مشکلات برای فک مشکلات استخوانی و عدم تقارن صورت،برای دهان میتوان به تومورهای خوش خیم و بد خیم اشاره کرد و برای دندان میتوان مشکلات تکلم و جویدن و بلع را به دلیل نداشتن تعداد کافی دندان در نظر گرفت.

قوانین معافیت سربازی بیماری دهان و دندان

یکی از معافیت های پزشکی که مدرک تحصیلی یا در حین تحصیل بودن مد نظر نیست معافیت پزشکی فک و دهان و دندان است.پس میتوان با مراجعه به پلیس+۱۰ و ثبت درخواست بعد از معاینه اولیه در کمیسیون پزشکی شرکت کرد تا با توجه به مشکلات ایجاد شده و تایید شورای پزشکی از خدمت سربازی معاف شد.

کشیدن ۱۴ دندان برای معافیت پزشکی سربازی

کاملا مطمعن نیستم که هنوز افرادی با این تفکر وجود دارند که اینکارو بکنند یا نه!

اما باید بگم اگر اینکار را کردید در صورتی شامل معافیت خواهید شد که از نظر تکلم و جویدن و بلع غذا دچار مشکل شوید پس قبل از اینکه اینکار را انجام دهید حتما به این موضوع فکر کنید.

نکته ای دیگر در اینکار عجیب وجود دارد و آن هزینه هایی است که فرد بعد از معافیت متحمل آن میشود.تصور کنید هر دندان اگر بخواهد با مبلغ حداق ۳ میلیون تومان جایگزین شود برای ۱۴ دندان آیا بهتر نبود سربازی را گذراند؟

بنر معافیت پزشکی

56 پاسخ

 1. سلام من ۱۴ دندان بالا رو ندارم ، به دلیل عفونت که به همه ی دندان ها وارد شد ۱۴ تا بالا رو ندارم و پایین هم دارن همه میریزن معاف میشم؟

   1. سلام خدمت شما🌹 خسته نباشید چند ساله همه دندان هایم را کشیدم والان هیچ دندانی ندارم همه دندان هایم خراب شده بودن در سن۵سالگی مادرم قطره ریخته که دندان هایم کج و کوله بودن الان ۵سال هست هیچ دندانی ندارم به دلیل مشکلات مالی و خانواده خیلی فقیر نتونستم دندان مصنوعی بذارم و نمیتونم خوب غذا بخورم فقط غذاهای مایه ات و نرم میتونم بخورم و نمیتونم بجویم فکم هم اومده پایین 😔 لطفاً جواب بدین آیا معافیت میدن به من یانه❤️ خیلی ممنونم

 2. سلام من ۵ تا از دندونام خرابه ونیاز به ایمپلنت و پر کردن داره میتونم معافیت موقت بگیرم

 3. سلام من سال ۱۳۹۰ رفته ام آموزشی دیگه نرفتم خدمت الآن بر اثر مواد مخدر دندان هام ریخته آیا معاف دائم میشم

 4. سلام من براثرموادمخدر دندان هام ریخته فقط۱۰تادارم وسال۱۸/۳/۱۳۹۰اموزشی هم رفتم دیگه خدمت نکردم

 5. سلام من روده ام را عمل کردم و مدتی از کیسه کلوستومی استفاده می‌کردم آیا معافیت شامل من خواهد شد

 6. سلام من سال ۸۴ معاف دائم شدم در حین خدمت آموزشی
  ولی نرفتم دنبال کارت پایان خدمت تمام برگه های معافیت موجوده الان یک دونه دندان ندارم بهم کارت معافیت میدن

 7. ببخشید من دندونای بالام به دلیل اسید معده خراب شدن وآن هارا کشیدم وبعضی از دندونای پایینم را کشیدم و معدم ورودم زخمه شدید آیا معاف میشم؟ممنون میشم جواب بدید

 8. سلام وقت بخیر من دندان های جلوم ب علت شکستی و خرابی کشیده شده و فقط ی لمینت روش گذاشته شده۸/۹ تاس از بالا چپ و راست ۲ تا هر طرف خراب
  پایینم ۲ تا راست ۲/۳ چپ ندارم و از سمتی هم ی دندون نیم بند دارم و بقبه ضعیفن و اینمه به سختی غذا میخورم . بنظرتون معافیت داره؟!

 9. سلام روزتون بخیر خوشی
  سوالی داشتم
  البته در دیده گاهای قبلی اعلام کردید
  کسانی ک به کل دندان مصنوعی‌ دارند معاف هستند
  بنده الان حدود ۱۵ساله ک از دندان مصنوعی‌ استفاده میکنم و تا الان نمی دونستم که میشه معافی گرفت
  و بدلیل مشکلات زندگی وقت نکردم سراغ سربازی ومعرفی برام
  آیا واقع معاف هستند کسانی ک دندان مصنوعی دارند
  یا اینم برای کشاند به سربازی هستش

 10. سلام ،من فکم از سه قسمت ،سمت چپ و راست و چونه شکسته بود ،و همه ی دندونام اسیب دیدن ،موقع باز و بسته شدن دهنم فکم صدا میده و انحراف داره به یه قسمت ،میتونم معافیت بگیرم؟

 11. سلام سوالات پاسخ خوندم ولی این متوجه نشدم این که منی که ۱۴ دندون ندارم خب مشکل جویدن که دارم یعنی همه اونایی که ندارن دندون مشکل دارند!!
  منظور شما اینه اونا بگن مشکل نداری باید برم خدمت ؟
  قانون دندون نداشتن معاف نیست تا اونا خودشون صلاح بدونند؟

 12. سلام من به علت کشیدن سیگار خیلی ازدندونام پوسیده ازته دندان وخوردشده حدودهفت تاکه کشیدم حدودهشت تاازدندونامم خوردشده فقط ریشه هاشون مونده املدندوناس جلویم تقریبا وضعیت خوبی دارن اما دندونای اسیابمو یاکشیدم یا پوسیده ریشه مونده به نظرتون معاف میشم اقدام کنم

 13. سلام استاد در مورد پسوریازیس سر میتونیم‌مساوره بگیریم؟ آیا معافیت دائم داره؟

 14. سلام . بنده مشکلی انحراف فک پایین دارم و فک پایینم متمایل به سمت چپ هست . دندان های فک بالا و پایین هیچکدام روی هم چفت قرار نمیگیرند و فقط با دو تا از دندان های عقب میتونم غذا بجوم . به نظرتوت احتمال معافیت وجود داره برای بنده که اقدام کنم؟

  1. سلام در صورت ایجاد ناهنجاری ظاهری در چهره ، مشکل در تکلم و جویدن غذا بله شامل میشه

     1. سلام من به علت کشیدن سیگار خیلی ازدندونام پوسیده ازته دندان وخوردشده حدودهفت تاکه کشیدم حدودهشت تاازدندونامم خوردشده فقط ریشه هاشون مونده املدندوناس جلویم تقریبا وضعیت خوبی دارن اما دندونای اسیابمو یاکشیدم یا پوسیده ریشه مونده به نظرتون معاف میشم اقدام کنم

     2. سلام ببخشید میخواستم بدونم که معافیت نداشتن دندان به سربازهای فراری هم تعلق میگیره یا نه.با تشکر

     3. سلام بنده بخاطر اعتیاد از خدمت فرار کردم و کله دندونمو از دادم کلا ۲تا دندون دارم معاف میشم

    1. سلام خسته نباشید من کل دندونامو خیلی وقته کشیدم و از دندون مصنوعی استفاده میکنم آیا شامل معافی میشوم؟

     1. سلام من در سن ۱۲ سالگی تصادف کردم و ۱۳ از دندان نم شکست و الآنم تو دهانم ۱۵ دندان دارم و الآنم خدمت میکنم آیا من معافیت میتونم بگیرم

 15. سلام یه سوال پرسیدم میخاستم بدونم من که فقدط و۶ الا ۷ تا از دندان م مونده اونا تو ریشه ان یا نصفه ؤ ربعه میخاستم بدونم معافیت بهم تعلق میگیره تا برای مشاوره و چگونه گی گرفتن معافیت از تون مشاوره بگیرم تو حرف زدن مشکل زیادی ندارم ولی برای خوردن غذا مشکل دارم یا باید غذای ابکی بخورم یا قورت بدم چون یه دونه دندان سالم ندارم و معافیت به سربازان فراری پزشکی تعلق میگیره

   1. سلام من کلا ۶عدد دندان دارم..۵عدد پایین جلو یه دونه آسیاب بالا. بقیش مصنوعی هست..کمرم شکسته و رباط کمرم آسیب دیده..و مینیکس پای راستم پاره شده…اینا شامل معافیت میشه؟

  1. سلام من سن ۱۲ سالگی تصادف کردم ۱۳ از دندان نم شکست الان در دندان ندارم مصنوعی هست الان دارم خدمت میکنم آیا من معافم

 16. سلام من ۳۲ دندان ۲۴ تاش و ندارم بقیه یا ربعه یا ناقص یا شکسته حتی یه دندان سالم ندارم هزینه درست کردن یا کاشتم ندارم آگه اسپری بی حسی دندان با قرص مسکن و قرص افونت استفاده نکنم حتی یک ساعتم نمیتونم تحمل کنم روز به روز بدتر شده میزنه به اعصاب سرم ایا معافیت دندان به من تعلق میگیره؟ من هفته ی یک تا تو اسپره استفاده میکنم تا جای که لث هام سوختن و سیاه و همش خون میدن

   1. ببخشید کسی که دندان نداره تو جویدن مشکل داره صد در صد من خیلی چیزا رو قورت میدم تو گیلوم گیر میکنه

 17. سلام وقتتون بخیر..بنده۳۰سالمه و بنابه دلایل شخصی وخانوادگی نتونستم برم خدمت سربازی والان ۶سال بیشتر هست ک دندونای فک بالام کاملامصنوعی هستش و‌چنتا از دندونای فک پایین هم ب علت پوسیدگی وخرابی و عفونت کشیدم میخواستم بدونم بااین شرایط معافیت شامل حال من میشه یانه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 18. سلام بنده۳۴ساله هستم همه‌ی دندان هایم پوسیده ومشکل تکلم غذا خوردن و. دا رم‌ آیا معافیت دائم شامل منم می‌شود ممنون میشم اگر جواب بدهید

 19. باسلام خدمت شما من از سال ۸۹غیبت دارم البته الان ۵ساله حتی ۱دانه دندان ندارم معافیت دائم شامل منم می‌شود

 20. سلام خسته نباشید من۳۲دندونم همشون خرابن باید چیکار کنم برای معافیت نمیتونم باهاشون غذا بخورم حتی هرووزم عفونت دارن و الان سربازم هستم چیزیم نمیتونم بخوزم

 21. باعرض سلام طبق بند معافیت (ناهنجاریهای استخوانی فک و صورت که موجب اختلال شدید در عمل جویدن یا تکلم وهمراه با سوء تغذیه باشد) منظور از سو تغذیه چیست؟ bmi شخص چقدر باید باشه؟اینجانب دارای ناهنجاری فک کلاس ۳ هستم

 22. من الان ۳۴ سالمه از وقت خدمتم گذشته ولی تا کنون اقدام نکردم دندان مصنوعی دارم آیا میتونم از معافیت پزشکی دندان استفاده کنم از وقت قانونی گذشته تعلق میگیره یا نه

  1. معافیت پزشکی ربطی به غیبت نداره
   اگر بدون دندان یا با مشکلات دندان در صحبت ، جویدن و بلع غذا دچار مشکل هستید معاف میشید در غیر اینصورت خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

امریه اداره کار و تعاون + شرایط، مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت نام در سامانه

بر اساس فراخوان امریه وزارت کار و تعاون شرایط امریه اداره کار در ۲ حالت شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم بندی شده است و لازم است تمامی مشمولان علاوه بر داشتن شرایط عمومی دارای بیشترین شرایط اختصاصی باشند تا در اولویت پذیرش قرار بگیرند.

ادامه مطلب »
امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران + شرایط، مدارک و رشته های مورد نیاز برای ثبت نام و سوالات متداول

همچون دیگر امریه های سربازی که توسط ارگان های دولتی و غیر دولتی ارائه میشود، امریه بنیاد شهید هم دارای شرایط بخصوصی است و لازم است تا متقاضی دریافت امریه حتما دارای این شرایط باشد.

ادامه مطلب »
نیاز به مشورت داری کلیک کن !