معافیت پزشکی دندان

معافیت پزشکی دندان

معافیت پزشکی دندان شامل ۱۰ بند میباشد که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی تدوین شده است. در اغلب موارد در صورت مشکل برای عمل جویدن و تکلم یا کراهت منظر بدون توجه به مدرک تحصیلی شخص معافیت دایم داده خواهد شد.

ممکن است با توجه به اتفاقاتی که برای شخص افتاده باشد مجبور به جراحی روی فک شده باشد که در صورت ایجاد اختلال در عمل تکلم و جویدن در نتیجه ایجاد سوتغذیه معافیت دایم داده میشود. برای آشنایی با معافیت پزشکی بیشتر بر روی لینک کلیک کنید.

معافیت پزشکی دست دندان

در سال های گذشته قوانین به این صورت بود که اگر شخصی تعداد مشخصی دندان نداشته باشد میتواند از معافیت پزشکی استفاده کند یا اگر دندان هایش مصنوعی باشد معاف میشود اما با تغیر قوانین تنها در صورتی به این دسته از افراد معافیت داده میشود که دچار مشکلات در جویدن و تکلم باشند در غیر اینصورت تنها معافیت از خدمات رزمی صادر خواهد شد.

معافیت  دندان مصنوعی

احتمالا میدانید که دندان های مصنوعی دو دسته هستند که به متحرک یا دست دندان و ثابت یا ایمپلنت تقسیم میشوند

اگر شما جز هرکدام از این دسته ها هستید و دچار مشکلات فک و دهان شدید یا براثر اتفاقاتی مانند تصادف دندان هایتان را از دست داده اید تنها در صورتی معافیت دایم نصیبتان خواهد شد که دچار مشکل در عمل جویدن یا بلع باشید که موجب سوتغذیه میشود یا بموجب این اتفاق کهیر المنظر شده باشید.

معافیت پزشکی دهان و دندان

معافیت های پزشکی فک و دهان و دندان که شامل ۱۰ بند است مواردی را شامل میشود که شخص دچار مشکلات شدید در عمل بلع و جویدن باشد یا در هنگام صحبت دچار مشکل باشد که این موارد جز اصلی ترین دلایل برای معافیت دایم است.

بنر معافیت پزشکی

مشکلات دیگری از جمله تومورهای فک و دهان یا لب شکری که موجب کهیر المنظر شدن باشد یا عدم تقارن استخوانی فک جز مواردی است که مورد تایید شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه برای معافیت میباشد.

معافیت خرابی دندان

اگر دندان یا دندان های خراب دارید و دلیل خرابی آن ها از دلایل مرسوم خرابی دندان است و مشکلات توموری فک یا تصادف شدید ندارید به دلیل قابل درمان و ترمیم بودن دندن ها حتی در موارد خاص جایگزینی دندان با استفاده از ایمپلنت شما شامل معافیت پزشکی نخواهید شد.

چرا که با درمان های دوره ای و کوتاه مدت میتوانید کاملا راحت غذا بخورید و در هنگام تکلم هم مشکلی نداشته باشید.

معافیت پزشکی برای دندان

معافیت های پزشکی دندان میتواند معافیت موقت یا دایم باشد و منظور از معافیت موقت طی دوره ۶ ماهه درمانی است در خارج از این دو حالت معافیت از خدمات رزمی داده میشود.

در اغلب شوراهای پزشکی معافیت های فک و دهان و دندان مبنا در معافیت مشکلات تغذیه و جویدن و بلع غذا و در مرحله بعدی مشکلات در تکلم عادی است که با دارا بود این شرایط شخص میتواند معافیت دایم بگیرد و از سربازی معاف شود.

معافیت پزشکی دندان

شرایط معافیت پزشکی دندان

۱-ناهنجاری های استخوانی فک و صورت که موجب اختلال در عمل جویدن و تکلم باشد

۲-آنکلیوز مفصل تامپور و ماندیبولر یک طرفه و دو طرفه بشرط ثبوت پاراکلینیکی

۳-تومورهایی که بدلیل حجم مشکلات در عمل جویدن و تکلم ایجاد کند.

۴-لب شکری عمل شده یا نشده با عارضه تنفسی یا تغذیه یا تکلم یا کراهت منظر

۵استیومیلیت های استخوانی فک که موجب ناهنجاری های مشهود فک و صورت شوند

۶-ناهنجاری های زبان مانند دو تکه شدن زبان که موجب اختلال در جویدن و بلع یا تکلم شود

۷-کلیه تومورهای بدخیم فک و دهان دارای معافیت دایم است

۸-ناهنجاری های اسکلتی و استخوانی فک که موجب عدم تقارن صورت و کراهت منظر باشد

بیماری های دهان و دندان و فک برای سربازی

در این مقاله به اصلی ترین و شایع ترین موارد برای معافیت پزشکی دهان و دندان و فک اشاره شد در نتیجه میتوان این موضوع را فهمید که شایع ترین مشکلات برای فک مشکلات استخوانی و عدم تقارن صورت،برای دهان میتوان به تومورهای خوش خیم و بد خیم اشاره کرد و برای دندان میتوان مشکلات تکلم و جویدن و بلع را به دلیل نداشتن تعداد کافی دندان در نظر گرفت.

قوانین معافیت سربازی بیماری دهان و دندان

یکی از معافیت های پزشکی که مدرک تحصیلی یا در حین تحصیل بودن مد نظر نیست معافیت پزشکی فک و دهان و دندان است.پس میتوان با مراجعه به پلیس+۱۰ و ثبت درخواست بعد از معاینه اولیه در کمیسیون پزشکی شرکت کرد تا با توجه به مشکلات ایجاد شده و تایید شورای پزشکی از خدمت سربازی معاف شد.

کشیدن ۱۴ دندان برای معافیت پزشکی سربازی

کاملا مطمعن نیستم که هنوز افرادی با این تفکر وجود دارند که اینکارو بکنند یا نه!

اما باید بگم اگر اینکار را کردید در صورتی شامل معافیت خواهید شد که از نظر تکلم و جویدن و بلع غذا دچار مشکل شوید پس قبل از اینکه اینکار را انجام دهید حتما به این موضوع فکر کنید.

نکته ای دیگر در اینکار عجیب وجود دارد و آن هزینه هایی است که فرد بعد از معافیت متحمل آن میشود.تصور کنید هر دندان اگر بخواهد با مبلغ حداق ۳ میلیون تومان جایگزین شود برای ۱۴ دندان آیا بهتر نبود سربازی را گذراند؟

بنر معافیت پزشکی

10 پاسخ

  1. سلام بنده۳۴ساله هستم همه‌ی دندان هایم پوسیده ومشکل تکلم غذا خوردن و. دا رم‌ آیا معافیت دائم شامل منم می‌شود ممنون میشم اگر جواب بدهید

  2. باسلام خدمت شما من از سال ۸۹غیبت دارم البته الان ۵ساله حتی ۱دانه دندان ندارم معافیت دائم شامل منم می‌شود

  3. سلام خسته نباشید من۳۲دندونم همشون خرابن باید چیکار کنم برای معافیت نمیتونم باهاشون غذا بخورم حتی هرووزم عفونت دارن و الان سربازم هستم چیزیم نمیتونم بخوزم

  4. باعرض سلام طبق بند معافیت (ناهنجاریهای استخوانی فک و صورت که موجب اختلال شدید در عمل جویدن یا تکلم وهمراه با سوء تغذیه باشد) منظور از سو تغذیه چیست؟ bmi شخص چقدر باید باشه؟اینجانب دارای ناهنجاری فک کلاس ۳ هستم

  5. من الان ۳۴ سالمه از وقت خدمتم گذشته ولی تا کنون اقدام نکردم دندان مصنوعی دارم آیا میتونم از معافیت پزشکی دندان استفاده کنم از وقت قانونی گذشته تعلق میگیره یا نه

    1. معافیت پزشکی ربطی به غیبت نداره
      اگر بدون دندان یا با مشکلات دندان در صحبت ، جویدن و بلع غذا دچار مشکل هستید معاف میشید در غیر اینصورت خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید