کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی

کارت ایثارگری سربازان مناطق عملیاتی

👈 کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی هم برای خود فرد که در زمان جنگ ایثارگر بوده و هم برای همسر و فرزندان میتواند مزایای خوبی داشته باشد.از جمله اینکه فرد ایثارگر میتواند از خدمات و وام های ایثارگری استفاده کند یا همسر و فرزندان در آزمون های استخدامی یا سربازی یا حتی کنکور میتوانند از این مزیت ها بهره مند شوند.

دریافت کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی دارای شرایط تعین شده ای است همچنین باید مدارکی برای دریافت این کارت ارائه داد که در ادامه بطور مفصل به این موضوع میپردازیم همچنین مزایا و معایب دریافت کارت ایثارگری را هم بررسی میکنیم.

شرایط دریافت کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی

برای دریافت کارت ایثارگری ۳ دسته از افراد میتوانند اقدام کنند:

👈 سربازان وظیفه

افرادی که در زمان جنگ و بعد از جنگ در مناطق درگیر و عملیاتی حضور داشته اند میتوانند از کارت ایثارگری استفاده کنند.

👈 پرسنل نیروهای مسلح

افرادی که بعنوان کادر نیروهای مسلح در مناطق درگیر و عملیاتی خدمت کرده اند شامل ایثارگری هستند.

👈 کارمندان دولت

افرادی که بعنوان کارمند دولت مامور به مناطق عملیاتی و درگیر بوده اند هم میتوانند کارت ایثارگری دریافت کنند.

شرط اصلی دریافت کارت ایثارگری

👈 کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی و پرسنل نیروهای مسلح به این نحو داده میشود که ابتدا یگانی که در آن خدمت انجام شده بر اساس سوابق و مدارک موجود مدت حضور در یگان و منطقه عملیاتی را تایید کند.

بعد از آن لازم است با ارائه گواهی حضور در یگان به فرماندهی یگانی که در آن خدمت کردید تشریفات صدور کارت ایثار گری شروع شود که معمولا حدود ۶ ماهی زمان میبرد.

مطلب پیشنهادی به شما : کسری خدمت ایثارگری

برای مثال شخصی که در نیروی زمینی ارتش خدمت کرده است و ساکن تهران است بعد از دریافت گواهی حضور در یگان میتواند آن را به فرماندهی نیروی زمینی واقع در بلوار ارتش ارائه دهد تا روند صدور کارت ایثارگری شروع شود.

چه سال هایی شامل کارت ایثارگری میشود؟

👈 تمامی افرادی که بصورت داوطلب یا سرباز یا پرسنل نیروهای مسلح از شهریور سال ۵۹ همزمان با آغاز جنگ تحمیلی تا سال ۷۵ در مناطق عملیاتی و درگیر حضور داشته اند شامل ایثارگران هستند و میتوانند از کارت ایثارگری استفاده کنند.

البته بعد از قطعنامه یعنی بعد از مرداد سال ۶۷ عمدتا مناطق شمال غرب کشور و جنوب شرق شامل مناطق عملیاتی هستند و نحوه محاسبه کسری خدمت در این مناطق متفاوت است و تقریبا ۷۰ درصد حالت معمول در نظر گرفته میشود.

علاوه بر این ها داوطلبان و پرسنل و سربازانی که بعد از سال ۷۵ در حین خدمت یا ماموریت های یگانی دچار آسیب یا شهادن شده اند هم جز ایثارگران هستند و اعضای درجه ۱ خانواده میتواند از مزیت های آن استفاده کند.

برای مثال مدافعین حرم که در سوریه جانباز شده اند یا به شهادت رسیده اند یا سربازان و کادر نیروی مرزبانی که در حین ماموریت دچار آسیب شده اند جز ایثارگران هستند و قطعا تحت پوشش بنیاد جانبازان و امور ایثارگران قرار خواهند گرفت. در ادامه مقاله کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی چند نکته کلی در مورد کارت ایثارگری را بیان میکنیم.

موضوعات مرتبط : شرایط و نحوه گرفتن معافیت کفالت

چند نکته درباره کارت ایثارگری:

✅ مدت حضور در منطقه که با تعداد ماه مشخص میشود مبنای دریافت کسری خدمت است.

✅ کارت های ایثارگری دارای کد رهگیری میباشد که لازم است برای قرار گیری در سهمیه ایثارگری کنکور در زمان ثبت نام وارد شود.

✅ جانبازان هم جز ایثارگران هستند اما روند تعین درصد جانبازی تنها با تشکیل کمیسیون پزشکی امکان پذیر است.

کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی

✅ وجود ۳۰ ماه حضور در منطقه یا ۲۵ درصد جانبازی یا رسیدن جمع این دو به عدد ۳۰ باعث معافیت دائم یک نفر از سربازی میشود.

✅ حضور در جبهه یا داشتن درصد جانبازی کمتر از ۲۵ درصد شامل سهمیه ۵ درصدی در کنکور است اما با داشتن جانبازی ۲۵ درصد میشود از سهمیه ۲۵ درصدی کنکور استفاده کرد.

✅ معمولا در فرصت های استخدامی دولتی و نظامی ۵ درصد سهمیه ایثارگرای در نظر گرفته میشود.

مدارک دریافت کارت ایثارگری برای سربازان منطق عملیاتی

مدارک دریافت کارت ایثارگری سربازان منطق عملیاتی

✔️ کارت پایان خدمت

✔️ کارت ملی

✔️ عکس

✔️ گواهی حضور در یگان عملیاتی

برای دریافت کارت ایثارگری مدارک خاص و زیادی لازم نیست و میشود با در دست داشتن کارت پایان خدمت و مدارک شناسایی به یگان مریوطه مراجعه کرد و گواهی حضور در یگان عملیاتی را دریافت کرد و بعد از آن با تحویل این گواهی و چند قطعه عکس بعد از حداقل ۶ ماه کارت ایثارگری را دریافت کرد.

عزیزانی که مدارک شناسایی و پرونده آن ها بر اثر بمب باران از بین رفته است و ممکن است یگان سندی مبنی بر حضور این افراد در منطقه نداشته باشد میتوانند با ارائه کارت های پایان خدمت قدیمی و احتمالا عکس هایی از آن زمان این موضوع را ثابت کنند.

بعد از دریافت کارت ایثارگری میتوانید با استفاده از کد رهگیری که روی آن ثبت شده است از خدمات و مزایای این کارت استفاده کنید و در چند زمینه برای شما تاثیرات مثبت داشته باشد.

موضوعات مرتبط : شرایط گرفتن معافیت پزشکی

مزایا و معایب دریافت کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی چیست؟

👈 معایب داشتن کارت ایثارگری

شاید بعضی ها حتی با داشتن کارت ایثارگری تاثیر مثبتی در زندگی مشاهده نکنند در واقع در هیچکدام از جاهایی که میشود از کارت ایثارگری استفاده کرد به کارشان نیاید ولی قطعا صرفا داشتن کارت ایثارگی هیچ عیب و ایرادی ندارد و هیچ تاثیر منفی نخواهد داشت.

👈 مزایای کارت ایثارگری

✅ کسری خدمت سربازی بیشترین استفاده را از مزایای کارت ایثارگری دارد و حتی علاوه بر کسری خدمت میشود با استفاده از کارت ایثارگری اعضای درجه یک خانواده از خدمت سربازی معاف شد.

✅ سهمیه ۵ و ۲۵ درصدی کنکور یکی دیگه از مزایای مهم کارت ایثارگری است و تقریبا حضور داوطلب در رشته و دانشگاه خوب با این سهمیه فوق العاده تضمین شده است.

✅ سهمیه استخدامی برای اعضای خانواده و خود شخصی که کارت ایثارگری دارد از دیگر مزایای خوب کارت ایثار است که در آزمون های استخدامی لحاظ میشود.

✅ ایثارگران شاغل دولت با استفاده از کارت ایثارگری میتوانند رتبه شغلی بگیرند که قطعا در سمت و حقوق آن ها تاثیر گذار است.

✅ هر از گاهی وام های ایثارگری مخصوص دارندگان کارت ایثار از سوی سازمان ایثارگران پرداخت میشود.

✅ ایثارگران و جانبازان بالای ۲۵ درصد که دچار از کار افتادگی شده اند حقوق و مستمری ماهانه و مادام العمر دریافت میکنند.

در این مقاله صفر تا صد کارت ایثارگری و نحوه دریافت و مدارک لازم دریافت کارت ایثارگری برای سربازان مناطق عملیاتی و از همه مهم تر مزایا و معایب آن بررسی شد.

در صورتی که سوالات بیشتری در این رابطه دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید یا با سرباز مشاور تماس بگیرید.

76 پاسخ

 1. سلام همسرم ۲۱ ماه درارتش در منطقه عملیاتی سرپل ذهاب در سال ۶۹تا ۷۱ خدمت سربازی گدرانده اند ایا ایثارگری به ایشان تعلق میگیره؟؟؟

 2. سلام
  پدر من از ۷۳ تا ۷۵ در منطقه عملیاتی خدمت کرد ولی گفتن کارت ایثارگری فقط برای افراد بین ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ هست. ولی اینجا شما فرمودید تا سال ۷۵ شامل میشه.
  الان باید از جای دیگه ای پیگیری کنم؟ راهی هست؟

 3. سلام وقت بخیر پدر بنده به مدت ۲۷ ماه سابقه خدمت سربازی در جبهه جنگ ،منطقه دشت آزادگان اهواز رو داره و ثبت شده
  آیا درصد ایثار گری بیشتر از ۵ درصد میشه؟
  آیا حضور داوطلبانه محسوب میشه یا غیر داوطلبانه؟

  1. سلام من از سال ۷۹ تا ۸۰ در منطقه کردستان لشکر ۲۸ پیاده خدمت کردم ایا به ما کارت ایثار گری تعلق میگیرد

 4. سلام سال۶۰دیواندره کردستان ازطریق ناحیهءژاندارمری آن زمان ازاستان کرمان داوطلبانه اعزام شدم بخشی ازخدمتم در۳راهی بیجارودیواندره وبخشی چون ۲۴ماه خدمتم تمام شدولی ماموریت۴ماهه بودبرای ادامه درهمان مکان ولی یگان سپاه به پایان رساندم که دریک شب سردی نیروهای کوموله حمله ازناحیهءزانوی پای چپم آسیب دیدم لطفا”برای دریافت کارت ایثارگری راهنمایی بفرمایید.ممنونم

آخرین مقالات سرباز مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید