بیماری های گوش و حلق و بینی

معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی

👈 معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی شامل چه مواردی است؟

دوران سربازی یعنی تجربه کردن محیط نظامی و رزمی حالا ممکن است این دوران در ارتش یا سپاه یا نیرو انتظامی و حتی در وزارت دفاع سپری شود اما در هر حال محیط نظامی است و تمامی فرآیند نظامی بودن شبانه روز در حال شبیه سازی میباشد تا در زمان لازم آمادگی وجود داشته باشد.

شخصی که دچار مشکلات شنوایی یا بینایی یا بویایی باشد قطعا بطور کامل و موثر نه تنها نمیتواند فعالیت نظامی انجام دهد حتی ممکن است باعث به زحمت افتادن مابقی سربازان و پرسنل شود.

از این رو معافیت پزشکی طبق آیین نامه هایی مشخص برای این دسته از مشمولین تدوین شده است تا در صورت تطابق از خدمت سربازی معاف شوند.در این مقاله بطور مفصل موارد معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی را بررسی میکنیم پس تا انتها با سرباز مشاور  همراه باشید.

لیست معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی:

معافیت پزشکی کم شنوایی

👈 در رابطه با کاهش شنوایی شورای پزشکی کاهش شنوایی را برای یک گوش یا کاهش شنوایی دو طرفه را بررسی میکند.اگر تنها یک گوش کم شنوا باشد بعد از این که معدل آستانه شنوایی در فرکانس های چهارگانه گرفته شد و اندازه آن بیشتر از ۸۰ دسی بل بود مشمول از خدمت سربازی معاف میشود.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت پزشکی سربازی

اما در صورتی که این عدد کمتر بود یا مشمول دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر باشد حتی اگر یک گوش بطور کامل ناشنوا باشد چیزی جز معاف از رزم نصیب مشمول نخواهد شد.

زمانی که هر دو گوش کم شنوا باشد آیین نامه کمی تغیرات پیدا میکند و عدد فرکانس های چهارگانه برای معافیت بیش از ۵۰ دسی بل در نظر میگیرد.

مشخص است اعداد کمتر از ۵۰ تنها شامل معافیت از خدمات رزمی خواهد شد.

معافیت نداشتن لاله گوش

👈 افرادی هستند که دچار فقدان لاله گوش میباشند این موضوع ممکن است مادر زادی و از بدو تولد اتفاق افتاده باشد یا اکتسابی و بر اثر سانحه رخ داده باشد در هر صورت اگر فقدان هر دو لاله گوش صورت گرفته باشد، مشمول بطور دائم و در صورتی که تنها یک لاله گوش نداشته باشد معاف از خدمات رزمی رای شورا خواهد بود.

معافیت آترزی یا انسداد مجرای گوش

👈 یکی دیگر از بیماری های  گوش و حلق و بینی آترزی یا انسداد مجرای گوش است. این بند شامل چند تبصره میشود. در این تبصره ها آمده است اگر تمامی طول مجرا انسداد داشته باشد رای شورای پزشکی معافیت دائم است.

در صورت انسداد مجرا یک گوش دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معاف از خدمات رزمی میشوند و در نهایت اگر قسمتی از مجرا انسداد داشته باشد جدا از اینکه مشمول چه مدرکی دارد بازهم معاف از خدمات رزمی خواهد شد.

معافیت عفونت گوش

معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی: عفونت گوش

👈 زمانی که گوش دارای عفونت مزمن شود و ترشح چرکی و پارگی پرده تمپان اتفاق بیوفتد و این عوامل باعث شود کاهش شنوایی هر یک از گوش ها بیش از ۳۵ دسی بل شود مشمول از خدمت سربازی معاف خواهد شد البته این در اتفاق در صورتی است که مدرک تحصیلی او کارشناسی یا بالاتر نباشد.

معافیت پزشکی داشتن سرگیجه

👈 اگر شخصی دچار سرگیجه دائمی و مزمن باشد و منشا این سرگیجه مربوط به گوش شود بعد از تشخیص و تایید توسط پزشک متخصص ۶ ماه معافیت موقت در نظر گرفته میشود تا روند درمانی آغاز شود.

اما اگر حتی بعد از گذشت ۶ ماه علائمی از بهبود رویت نشود مشمول را خدمت سربازی معاف خواهند کرد این موضوع قبل یا در حین خدمت طبق همین آیین نامه اجرا میشود.

معافیت پزشکی انحراف بینی

👈 انحراف بینی تقریبا امری شایع میباشد که در بعضی بصورت مادر زادی وجود دارد و در بعضی دیگر به دلیل ضربه رخ داده است.

انحراف در هر درجه و هر اختلالی که باشد یا حتی تغیر ظاهری شدید هم ایجاد کرده باشد تنها دارای معافیت از خدمات رزمی است چرا که از نظر متخصصین سازمان نظام وظیفه با عمل زیبایی میشود این انحراف را برطرف کرد.

معافیت پزشکی رینیت آتروفیک

👈 رینیت آتروفیک در واقع التهاب شدید و مزمن بینی است و اگر دقت کرده باشید معمولا در اوایل بلوغ دیده میشود به طوری که کاملا بزرگ شدن بینی مشهود است.

زمانی که رینیت آتروفیک همرا کروت متعفن یا همان بیماری اوزن باشد دارای معافیت  دائم است و در غیر اینصورت قطعا معافیتی شامل مشمول نمیشود.

معافیت پزشکی سینوزیت

معافیت پزشکی سینوزیت بیماری های گوش و حلق و بینی

👈 در فصل سرما معمولا یا در زمانی که باد سرد به پیشانی برخورد میکند بلافاصه اسم سینوزیت شنیده میشود که موجب سرد درد و احساس سرما خوردگی و جمع شدن خلط در بینی است.

بر اساس آیین نامه های معافیت پزشکی مربوط بینی این مورد حتی اگر مزمن هم باشد معافیت دائم ندارد و مشمول الزاما باید خدمت سربازی را سپری کند.

معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی: پولیپ بینی

👈 پولیپ در واقع استخوانی در انتهای سوراخ بینی است که امکان تنفس طبیعی و ورود اکسیزن را میگیرد.شخصی که برای این بیماری اقدام کند قبل از هرگونه تشخیصی از سوی پزشک یا تشکیل جلسه کمیسیون باید ابتدا عمل جراحی انجام دهد.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت کفالت

در صورتی که هر دو سوراخ بینی بعد از عمل عود کند و قاعدتا مشکلات تنفسی ایجاد شود مشمول از خدمت سربازی معاف خواهد شد اما در غیر اینصورت و تحت هر شرایط دیگری فقط معاف از خدمات رزمی خواهد شد.

معافیت فلج تارهای صوتی

👈 برای معاف شدن در این بند لازم است تارهای صوتی ارگانیک و دو طرفه اتفاق افتاده باشد و اختلال در تکلم نیز مشهود باشد.

با وجود تمام این ها در این مورد هم تمامی مسائل گفته شده بعد از ۶ ماه بررسی خواهد شد و در صورت تداوم مشکل شورای پزشکی رای بر معافیت میدهد در موارد غیر ارگانیک حتی در صورت دو طرفه بودن معافیتی در کار نخواهد بود.

معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی: تومور بینی و سینوس

معافیت پزشکی تومور بینی و سینوس بیماری های گوش وحلق و بینی

👈 زمانی که اسم تومور می آید اولین چیزی که بررسی خواهد شد خوش خیم یا بدخیم بودن تومور است.مهم نیست این تومور یک طرفه یا دو طرفه باشد تنها چیزی که تعین کننده نوع معافیت است خوش خیم و بد خیم بودن تومور خواهد بود.

برای مشمولینی که دارای تومور بد خیم هستند معافیت دائم صادر میشود اما اشخاصی که تومور خوش خیم دارند تنها معاف از خدمات رزمی خواهند شد.

افرادی که دارای مدرک تحصیلی پزشکی هستند همچون دیگر بخش های معافیت پزشکی حتی در صورت تطابق بیماری آن ها با بخش های بالا از خدمت سربازی معاف نخواهند شد و بر اساس تشخیص توانایی انجام طبابت تنها معاف از خدمات سنگین میشوند.

در این مقاله سعی شد تا با زبان ساده تمامی بخش ها و آیین نامه های مربوط به بخش گوش و حلق و بینی بررسی شود تا بتوانید به راحتی برای معافیت اقدام کنید.

نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که در هرکدام از بندهایی که اسم مدرک تحصیلی آورده شده یعنی مشمول در حین تحصیل اجازه اقدام برای معافیت پزشکی را ندارد. معافیت پزشکی بیماری های گوش حلق و بینی در این مقاله به طور کامل بررسی شد.

مجموعه سرباز مشاور بعنوان اولین و تخصصی ترین مرکز مشاوره سربازی همواره آماده پاسخگویی به شما مخاطبین محترم میباشد.با ما تماس بگیر!

بنر معافیت پزشکی

143 پاسخ

 1. سلام
  برادرم بابت ضعیف بودن چشماش داره کارای معافیتشو انجام میده
  ایا بابت سوراخ بودن گوشش امکان داره بهش گیربدن؟

 2. سلام
  من بیستو چهار سالمه ضعف شنوایی دارم در دو گوش و میانگین شنوایی شصت دسی بل هست و مدرک کارشناسی دارم
  همچنین هر دو چشم با نمره سه نزدیک بین هستن و کف پایم هم تخت هستش
  امکان معافیت دائم دارم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام خسته نباشید من یکی از پله بینی گرفته بابت انحراف و سینوزیت دارم یک باد پیشانی بخوره میگه سردرد شدید
  بتونید یکم کمک کنید متشکرم

 4. سلام من هر دو گوشم کم شنوا هست بعد درجه گوشم هم ۵۳ درجه است امکان معافیت هست یانه ۱۹ سالمه

 5. سلام
  من از بچگی مشکل رشد بیش از حد شاخک بینی دارم که موقع خواب یا حتی دویدن تنفس کردنم را بسیار سخت میکند و حتی اگر بیش از حد به خودم فشار بیارم و به ورزش یا دویدن ادامه بدم سرگیجه میگیرم و دیدم سیاه میشه
  ایا این مورد معافیت از خدمت شامل میشه؟

 6. سلام من گوش چپم کامل هیچی شنوایی نداره و مدرکم هم کارشناسی هست میتونم معافیت دائم بگیرم ؟؟؟

 7. سلام من از کودکی گوش چپم کلا از بین رفته نمی شنوه و مدرک کارشناسی دارم خواستم بپرسم معاف داعم میشود؟

 8. سلام من مادرزادی فلج عصب صورت دارم عمل پیوند هم انجام دادم اما نتیجه نداد در پلکم هم پلاتین دارم
  ۲۳ سالمه و متاسفانه دیپلم ندارم

  1. سلام وقتتون بخیر من هر دو گوشم دچار پارگی پرده شده، یکی در کودکی دیگری در ورزش
   الانم ۱۰ ماه خدمت هستم و در فصل زمستان درد های شدیدی رو تحمل میکنم هرچقدر میپوشم تاثیر نداره، جلو سرما دووم نمیارم
   یکم هم در شنوایی نسبت به هم سن و سالان مشکل دارم

   آیا معاف میشم؟
   و روی کارت پایان خدمتم چی نوشته میشه؟ معاف یا از فلان تاریخ تا فلان تاریخ خدمت کرده

 9. سلام بزرگوار من دو ساله گوش سمت چپم وزوز میکنه و سرگیچه دارم پیش چند تا دکتر رفتم بهم بیماری منییر رو گفتند مدرک هم لیسانس دارم چون این اتفاق موقع که در حال تحصیل بودم اتفاق افتاد آیا معاف میشوم

 10. سلام من ۱۸ سالمه و دانش اموزم میخواستم بدونم که من گوش سمت چپم به کل نمیشنوه و جهت یابی صدا هم ندارم ینی نمیتونم بفهمم صدا از کدوم طرفه
  ایا معاف میشم؟

 11. سلام وقت بخیر من استخوان شنوایی گوش سمت راستم کلا تخریب شده و با جراحی به جاش کلاژن گذاشتم و و پیوند پرده گوش هم زدم دارای مدرک کارشناسی بعد از عمل گوش هستم ایا معاف میشم
  ممنونم جواب بدید

 12. سلام گوش سمت چپم به دلیل تصادف ۹۹صدرصد شنوایی رو از دست دادم از خدمت سربازی معاف میشم
  مدرک تحصیلیم سیکل هست

 13. سلام وقت بخیر بنده بطور مادرزادی سرگیجه های شدید دارم و عصب پرده گوش راستمم پاره هست حتی دوران مدرسه بیشتر درخانه درس خوانده ام و ارثی هم هست خواستم بدونم میشه معاف شد

 14. سلام من برای بیماری سرگیجه درخواست معافیت دادم
  ۲ سال هست سابقه بیماری دارم مدارکمم موجوده
  کمسیون رفتم و گفتن تست برم دو بار رفتم و تست دادم
  با توجه به اینکه من سابقه بیش از ۶ ماه رو از قبل دارم
  بازم معاف ۶ ماهه میکنن یا معاف دائم داره؟،
  فوق لیسانسم

 15. سلام کسی که در بچگی بر اثر ضربه با توپ انسداد بینی براش پیش اومده که اکثر اوقات گوش ها کیپ میشن سینوسها خیلی اذیت کننده س.. و درحال حاضر با سن ۳۰سال و داشتن مدرک فوق لیسانس عربی، میشه معافیت گرفت!؟
  و آیا این معافیت مانع استخدام در آموزش و پرورش میشه!؟

 16. سلام من مدرک لیسانس دارم گوش سمت چپم کلا مادرزادی نمیشنوه ایا از خدمت معاوف میشوم

 17. سلام ببخشید در یک گوش من ت تیوب گذاشته شده و گوش دیگمم شیپور استاشش تنگه و عفونتش توش جمع میشه و یه پارگی هم داره به همین دلیل تقریبا از این گوشم نمیشنوم بنظرتون معاف میشم

   1. با سلام ۱۰ ساله هر دو گوش دچار وز وز هستن و کاهش شنوایی دارم با مدرک کارشناسی آیا معاف میشوم

 18. سلام من کریستال های گوشم جابه‌جا شده
  از طرفی هم مایع میانی گوشم تکون خورده ینی دوتا بیماری رو هم زمان ایجاد شده گوش چپم ۷۰درصد تو تست ها های شنوایی سنجی اعلام شده امکان معافیت هست یا نه؟

  1. سلام من کریستال های گوشم جابه‌جا شده
   از طرفی هم مایع میانی گوشم تکون خورده ینی دوتا بیماری رو هم زمان ایجاد شده فشار گوش چپم ۷۰درصد تو تست ها های شنوایی سنجی اعلام شده امکان معافیت هست یا نه؟مدرکم لیسانسه

 19. سلام بنده یه گوشم ۹۹ درصد شنوایی نداره سمت چپ گوشم و ۶ ماه خدمت هسم ایا معاف دائم میشوم روز شورا

 20. سلام بنده گوش سمت چپم ۹۹ درصد شنوایی نداره ایا امکان معافیت دائم میتونم بگیرم و بنده ۶ ماه خدمت هستم

 21. سلام وقت بخیر
  من ۳ سال هست به خاطر کرونا بویاییم رو از دست دادم
  خواستم ببینم شامل معافیت پزشکی میشه ؟؟

 22. سلام خسته نباشید
  من مشکل انحراف بینی شدید و شکستگی بینی دارن و سمت چپ بینی مشکل تنفسی آیا از این طریق می شود معاف از رزم یا معاف از خدمت شد .

 23. سلام ببخشید من گوشهام شدید سنگینه و دانشگاه رشته مهندسی مکانیک کارشناسی پیوسته درس میخونم آیا میتونم از خدمت معاف بشم

 24. باسلام پسرم ۱۸ ساشه رشته برق ساختمانه،طی یه حادثه توبچگی بینیش شکست ودکترگفت انحراف بینی داره میتونم ۲۸سالگی عمل کنه ولی من متاسفانه خرج عمل ندارم میتونم ازانحراف بینی پسرم استفاده کنم ومعافش کنم یانه

   1. سلام ، ببخشید متوجه نمیشم . یعنی در مرحله اول حتما باید بینی عمل شه . مرحله بعدی اینه که عمل موفقیت آمیز نباشه !؟ خب آخه کسی که بخاطر انحراف ، بینیشو عمل میکنه قطعا رو به بهبودی میره دیگه

    واسه دوره آموزشی چطور ؟ نیاز به عمل هست یا صرفا داشتن انحراف بینی کافیه ؟
    اگر میشه راهنمایی کنید ، ممنون

 25. سلام وقت بخیر من فوق دیپلم دارم و عمل انحراف بینی انجام دادم و مشکل تنفسی دارم امکان معافیت هست؟

 26. سلام عرض ادب.بچه بودم داخل ماشینمون مواد منفجره ترکید وقتی رفتیم دکتر عمومی گفت پرده های گوشت خونریزی کرده..گوش هام از اون زمان وز وز شدید دارند و یه گوشم از اون یکی کمتر میشنوه و هردو کم شنوا هستن به نظرتون شانسی هست؟ممنون میشم پاسخ بدید

 27. سلام من مدرک تحصیلی دیپلم دارم
  و به طور کلی حس بویایی ندارم
  البته الان در حین فرار از خدمت هستم
  آیا معاف دائم میشوم.

 28. سلام من پرده گوش چپم چند سال هست که پارس و عفونت داره، بخاطر عفونت بهبود هم پیدا نکرده..
  صدای سوت شدید، هر هفته ترشح مایع لزج زرد از گوش چپ داشتمو صبحا دور گوش خشکه میبست،گوش دیگه چرک و عفونت داره همیشه و کیپ میشه باید تمیز کنه دکترهر چند ماه ورم خاص و جوش روش هست.
  قدرت تشخیص چنتا صدا از یک صدا رو ندارم
  مدرکم کارشناسی متولد۷۵ غیبت دارم

  معاف میشم؟

 29. سلام یه گوشم خیلی ضعیفه عفونت داره و گوش دیگر هم چرک عفونت مداوم داره و سرپا که هستم پاهام زانو پرد وساق درد دارم و چشمم هم خیلی تو نور اذیت میشه وضعیفه و سر درد های زیاد دارم وتکرار ادرار دارم حتا یه لیوان اب میخورم چند دقیقه ای باید بروم دستشویی و مدرک کارشناسی و متولد ۷۵ هستم معاف میشم؟

 30. دوست عزیز من پرده گوش چپم ۲ سال هست که پارس و عفونت داره، بخاطر عفونت بهبود هم پیدا نکرده..
  صدای وزه شدید، هر هفته ترشح مایع لزج زرد از گوش چپ دارم و صبحا دور گوش خشکه میبنده، مهم تر از اینا ی ورم خاصی روی گوش آسیب دیده هست.
  قدرت تشخیص چنتا صدا از یک صدا رو ندارم
  مدرکم هم سیکل هست

  میخام ببینم با این شرایط معافیت میدن بهم یا ن؟

 31. سلام عرض میکنم خدمت شما من یه سوال از شما داشتم ببینید من یکی از گوش هام مادرزادی به طور کامل ناشنواست به طوری که گاهی اوغات تو شنیدن صدا ها یه به مشکل بر میخورم و خیلی از صدا ها رو درست نمیشنوم تو یه محیطی که یه خورده شلوغ باشه که کلا اوضام خیلی خرابه به نظر شما ایا به من معافیت دائم برای این مشکل تعلق میگیره اگر این کامنت رو میخونید جواب بدید

   1. سلام من گوش چپم کم شنواست و تو سن ده سالگی عمل باد و فتق هم داشتم مدرک تحصیلی ام سیکل هست معافیت شامل من میشه یا ن

   2. سلام
    من آلرژی خیلی شدیدی نسبت به باد و خاک دارم دکتر های متخصص زیادی هم رفتم و دارو های رو استفاده میکنم ماه اول خوب و ماه دوم دوباره شروع میشه عطسه های پشت سرهم.
    و پزشکان تشخیص دادن که سینوس های عفونتی دارم
    آیا معافیت سربازی بهم تعلق میگیره؟؟

 32. سلام
  بیش از ۶ ماه پیش در یکی از گوش هایم بیماری منیر تشخیص داده شده از طرف پزشک متخصص(نه نظامی). همچنین همین گوشم۵۰ درصد شنوایی از دست داده. سرگیجه اصلا ندارم. مدرکم لیسانس هست. آیا معافیت دائم بهم تعلق میگیره؟

  1. سلام در صورتی که در هر دو گوش ما کاهش شنوایی وجود داشته باشد بله در غیر اینصورت خیر

   1. سلام من دارم از دانشگاه انصراف میدم و میخوام با مدرک دیپلم اقدام کنم برای معافیت و گوش سمت چپ ام تو فرکانس های چهارگانه ۸۰ دسی بل هست آیا به من معافیت کامل میدن یا خیر؟

     1. سلام من دیپلمم،شنوایی گوش چپم ۸۰ دسیبل و گوش راستم۳۰ دسیبل هست(چند بار abr دادم)،من از گوش سمت چپ تقریبا هیچی نمیشنوم،یعنی اگر گوش راست رو بگیریم دیگه با گوش چپ نمیشنوم،هنگام خواب اگر به سمت راست بخوابم عملا شنوایی ندارم،با بلندترین صداها هم بیدار نمیشم،اگر کسی سمت چپ من صحبت کنه متوجه نمیشم و حتما باید برگردم و دوباره با گوش راست بشنوم،
      واسه کمیسیون پزشکی و تخصصی هم رفتم اما فقط معاف از رزم شدم فقط به خاطر این که ۸۰ دسیبل بود و بخاطر ۱ دسیبل معاف نکردن،من واقعا تو شنوایی گوش چپ مشکل دارم در حد کامل ناشنوایی،الان هم اعزام به خدمت شدم،
      با این شرایط آیا امکانش هست در حین سربازی برای معافیت دائم اقدام کرد؟

  1. سلام بستگی به مدرک تحصیلی داره
   برای دارندگان مدرک کمتر از کارشناسی معافیت دائم گوش داره

 33. سلام وقتتون بخیر
  من به صورت مادرزادی حس بویایی نداشتم
  یعنی حتی یک صدم درصد هم بو حس نمیکنم
  به نظرتون شامل معافی میشه؟

 34. سلام من پولیپ شدید بینی داشتم و عمل کردم و بعد از عمل حس بویایی ندارم و کاملا هیچ بویی رو احساس نمیکنم
  امکان معافیت سربازی هست؟

  1. سلام نداشتن حس بویایی در هیچ آیین نامه نیامده ولی عود کردن مجدد پلیپ یا مشکلات تنفسی میتونه معافیت داشته باشه

   1. با سلام و عرض ادب
    ببخشید من یکی از گوشام خیلی ضعیفه و به طوری که صدا هارو نمیفهمم از کدوم سمت میاد و ترشح چروک هم خیلی داره و دوتا چشم هام هم خیلی ضعیفن احتمال معافی چقدره ؟

 35. سلام من سابقه تشنج بر اثر ضربه به سر دارم و همینطور سرگیجه های دائمی بر اثر فشار و اینکه حس بویایی ام به طور کل ندارم ، آیا شامل معافیت میشم؟

  1. در صورت تایید در نوار مغز و مشکلات به دلیل آسیب به مخچه یا گوش میانی بله معافیت دارد

 36. سلام وقت بخیر من گوش سمت راستم عفونت داره پرده اش پاره شده عفونت اتوره تمپاند اسکروز و کلستئاتوم داره و شنوایی اش بیش از ۵۰ دیسبل هس و گوش سمت چپم شنوایی اش ۳۰ دیسبل هس مدرکم زیر دیپلم هس به نظرتون شرایط معافیت داره

 37. 🙏با عرض سلام و احترام…
  فرزندم در تست شنوایی ۷ سالگی ۶۰ دسیبل گوش چپ ناشنوا بود و علتش بیماری اوریون بوده.
  سابقه پیرگوشی نیر در خانواده داریم و هر سال مقدار دسیبل بیشتر شده و گوشش خیلی صوت میکشد.

  الان که ۲۲ ساله شده با مدرک فوق دیپلم تست (ABR) داده در گوش چپ ۸۰ دسیبل و گوش راست ۲۰ دسیبل کم شنواست.
  😭 آیا در تست abr سنباده زدن پشت گوش و پیشانی در حد زخم شدن قانونیه؟
  آیا امکان معافیت کامل ایشون هست؟
  با آرزوی سلامتی برای شما🙏🙏🙏

    1. سلام ببخشید یه سوال داشتم من الان دانشجو کارشناسی هستم و هنوز مدرک نگرفتم و ترم ۳ هستم آیا میتوان حین تحصیل معافیت بگیرم

   1. سلام بند تو میدان تیر دوره تکمیلی ۴۰درصد یک گوشم از دست دادم. مدرک تحصیلی کارشناسی هستم. معاف می شم یا نه.

 38. باسلام و عرض ادب
  من دو تا گوش هام هم صدای وز وز میده به گونه ای هست که اگر کسی گوش اش را نزدیک گوش بنده کنه میشنود خواستم ببینم امکان معافیت دائم هست

   1. باسلام پسرم عمل کلستاتوم گوش داره هر دو ماه میبریم دکتر تهران شنواییش خیلی پایینه البته یه گوش میخواستم برونم معاف میشه یانه واینکه دکتر گفته خطرناکه اگر عفونت کنه منژیت میشه و به کما بره

   2. با سلام و خسته نباشید من یکیش از گوشام خیلی ضعیفه به طوری که صدا رو نمی‌شوم از کدوم سمت میاد و ترشح چرکی هم خیلی داره و دوتا چشمام هم به شدت ضعیفه و فکر کردم دوتاش باهم نمره بالای ۶ دارن آیا معافیت دائم بهم میدن ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

نیاز به مشورت داری کلیک کن !