معافیت پزشکی بیماری های استخوان (اسکلت)

معافیت پزشکی بیماری های استخوان(اسکلت)

👈 بیماری های استخوان و اسکلت همانطور که از اسمش معلوم است شامل تمامی مشکلات مربوط به استخوان های بدن است. در این مقاله قصد داریم تا در مورد معافیت پزشکی بیماری های استخوان صحبت کنیم.

از بالا تا پایین ستونی تحت عنوان اسکلت بدن ما را نگه داشته است و هر گونه مشکل در این ستون همچون قطع عضو یا حتی کوتاهی استخوان که منجر به کوتاهی عضو میشود شامل موارد این بخش است.

استخوان های کوچک در بدن مثل انگشتان اگر قطع شود یا انحراف و مشکلی داشته باشد توسط متخصص این قسمت بررسی خواهد شد.بیماری های استخوان و اسکلت در بخش هشتم آیین نامه بیماری های مورد تایید سازمان نظام وظیفه قرار دارد.

در این مقاله بطور مفصل درباره تمامی بندها و بیماری های مورد تایید سازمان نظام وظیفه صحبت میکنیم تا تمامی سوالات شما برطرف شود.تا انتها همراه سرباز مشاور باشید.

معافیت پزشکی انحراف ستون فقرات

معافیت پزشکی بیماری های استخوان(اسکلت)

👈 انحرافات ستون فقرات اغلب بصورت مادر زادی است و زمانی رخ میدهد که ستون فقرات خارج از انحنای طبیعی در بعضی از نقاط دچار انحنای غیر عادی شود و اصطلاحا پشت قفسه سینه قوز پیدا کند.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت پزشکی

این بند نسبت به مدرک تحصیلی بررسی میشود و برای مشمولینی که مدرک کمتر از کارشناسی دارند انحنای ۳۰ درجه و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر انحنای ۴۵ درجه برای معاف شدن نیاز است.در صورتی که انحنا وجود داشته باشد ولی در این اعداد و ارقام نباشد قطعا دارای معافیت دائم نخواهد بود.

معافیت بیماری نکروز آواسکولار

👈 زمانی که خونرسانی لازم به استخوان انجام نشود بافت استخوانی شروع به از بین رفتن میکند. معمولا مصرف دارو های استروئیدی و سو مصرف الکل موجب این موضوع خواهد شد در مواردی دیگر شکستگی ها و در رفتگی ها هم میتواند عاملی برای این بیماری باشد.

در هر صورت در صورت وجود این مشکل در سر استخوان مشمول با هر مدرک تحصیلی ای که دارد از خدمت سربازی معاف میشود.

معافیت پزشکی شکستگی لگن

👈 شکستی لگن به عنوان پایین ترین قسمت تنه که معمولا بر اثر ضربات شدید رخ میدهد میتواند حتی موجب معلولیت شود و مشکلات حرکتی بسیاری را ایجاد کند.

بر اساس آیین نامه اگر شکستگی لگن از نوع مالگین باشد دارای معافیت دائم است و خارج از این نوع مشمول معاف از خدمات رزمی میشود.در این معافیت هم مدرک تحصیلی تاثیری در معافیت ندارد.

معافیت پزشکی بیماری شوئرمان

👈 بیماری شوئرمان یک بیماری با منشا ژنتیکی میباشد که موجب حالت گوژ پشتی میشود و نتیجه رشد نامتقارن ستون فقرات میباشد.بر اساس ایین نامه بیماری شوئرمان معافیت دائم ندارد و مشمول تنها معاف از خدمات رزمی خواهد شد.

معافیت پزشکی بیماری استئومیلیت

👈 استئومیلیت در واقع التهاب استخوان یا مغز استخوان یا ضریع استخوان میباشد که بر اثر عفونت های میکروبی یا قارچی یا ویروسی اتفاق میوفتد و در مواردی ممکن است مسری باشد و تمام استخوان های بدن را در بر گیرد.

سازمان نظام وظیفه بعد از مراجعه برای گرفتن معافیت بلافاصله ۶ ماه معافیت موقت برای درمان در نظر میگیرد و در صورتی که بعد از ۶ ماه عفونت ها درمان نشود و باعث تغیر شکل استخوان و اختلال عملکرد باشد دارای معافیت دائم است.

معافیت پزشکی تومورهای خوش خیم استخوانی

👈 تومورهای استخوانی همانطور که میدانید خوش خیم و بد خیم هستند.تومورهای بد خیم استخوانی قطعا دارای معافیت پزشکی میباشد اما تومورهای خوش خیم هم در صورتی که باعث اختلال عملکرد عضو شود و بعد از عمل جراحی هم درمان نشود موجب معافیت خواهد شد.

در رابطه با اندازه این تومورهای خوش خیم شورای پزشکی اندازه ۳/۱ قطر ایتخوان را در نظر میگیرد تا مشمول را از خدمت سربازی معاف کند و تومور با اندازه کمتر از این عدد تنها دارای معافیت از خدمات رزمی میباشد.

معافیت پزشکی کیست های استخوانی

👈 کیست ها هم جز مواردی است که در صورت اثبات موجب معافیت مشمول از سربازی میشود البته در صورتی که اندازه این کیست ها حداقل ۳/۱ قطر استخوان باشد یا تعداد این کیست ها در یک اندام بیش از ۳ عدد باشد خارج از مواردی که گفته شد قطعا مشمول به دلیل این بیماری از خدمت سربازی معاف نخواهد شد. در ادامه به بررسی معافیت پزشکی بیماری های استخوان می پردازیم.

معافیت پزشکی شکستگی استخوان

👈 شکستگی استخوان ممکن است بر اثر ضربات شدید وارده به استخوان یا پرت شدن از ارتفاع اتفاق بیوفتد و فرد بر اثر این سانحه آسیب شدیدی ببیند.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت پزشکی چشم

اگر شکستگی ها در استخوان ها بلند مثلا استخوان ران اتفاق افتاده باشد و با وجود مشکل همراه شود،بعد از مراجعه برای معافیت اولین شورای پزشکی این است که تا قبل از گذشت ۹ ماه از شکستگی نظری نمیدهد.

و بعد از ۹ ماه اگر جوش خوردگی انجام نشده باشد یا مفصل کاذب در استخوان ایجاد شده باشد و مشکلات حرکتی و عملکردی شدیدی بوجود آمده باشد فرد از خدمت سربازی معاف خواهد اما خارج از شرایط بالا انجام خدمت سربازی حتی در شرایط ساده تر امری الزامی است.

معافیت پزشکی قطع عضو

معافیت پزشکی بیماری های استخوان(اسکلت)

بر اساس قانون در بند ۱۱ آیین نامه های پزشکی معافیت قطع یا فقدان مادرزادی هر یک از اعضای بدون دارای معافیت دائم است.

معافیت پزشکی کوتاهی پا

👈 استخوان یکی از پاها به دلیل شکستگی های شدید و از دست دادن قسمتی از استخوان یا مادرزادی ممکن است از پای دیگر کوتاه تر باشد در نتیجه فرد از انجام خیلی از فعالیت ها معذور خواهد بود و خدمت سربازی برایش امری ناممکن میشود.

در صورتی که کوتاهی پا بیش از ۳ سانتی متر باشد و مدرک تحصیلی مشمول کمتر از کارشناسی،معافیت بصورت دائم است و در موارد دیگر مشمول تنها معاف از خدمات رزمی میشود.در رابطه با مشمولین با مدرک تحصیلی بالاتر این عدد باید بیش از ۵ سانتی متر باشد.

معافیت پزشکی آنکیلوز مفاصل

👈 آنکیلوز مفصل در واقع جوش خوردن استخوان های دو طرف مفصل به یکدیگر است طوری که حرکت بسیار سخت میشود و گویی مفصل قفل شده است.

اگر این اتفاق در مفاصل بزرگ مانند زانو،آرنج،مچ پا،مچ دست اتفاق بیوفتد و مشکلات حرکتی در این مفاصل مشهود باشد فرد از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

در رابطه با محدودیت حرکتی مفاصل موضوع مورد نظر شورای پزشکی محدودیت حرکتی ۴/۱ حالت طبیعی برای دارندگان مدرک کمتر از کارشناسی و ۲/۱ حالت طبیعی برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر میباشد.

معافیت پزشکی در رفتگی کتف

👈 این مورد در کل دارای معاف از خدمات رزمی میباشد چرا که از نظر سازمان نظام وظیفه قابل عمل و بهبود است و بعنوان عارضه محسوب نمیشود اما اگر در حین خدمت در فاصله بیش از ۲ ماه دو بار رفتگی اتفاق بیوفتد دارای معافیت دائم خواهد بود.

معافیت پزشکی نداشتن انگشت شصت

👈 اگر انگشت شصت قطع شده باشد البته از مفصل و بالاترین نقطه اتصال به دست یا اعصاب آن از بین رفته باشد و بی مصرف یا لمس باشد مشمولی که دارای مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی است میتواند از خدمت سربازی معاف شود و برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر رای شورای پزشکی معاف از خدمات رزمی است.

معافیت پزشکی نداشتن انگشت دست

👈 در رابطه با شصت به عنوان یکی از کاربردی ترین انگشتان دست آیین نامه توضیح داده شد اما اگر انشگتان دست قطع شوند در صورت قطع ۳ انگشت در یک دست برای مشمول با مدرک کمتر از کارشناسی و قطع بیش از ۳ انگشت یا قطع ۲ انگشت به همراه قطع انگشت شصت برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معافیت دائم پزشکی در نظر گرفته میشود.

بدیهی است خارج از موارد بالا تحت هر شرایط دیگری مشمول از خدمت سربازی معاف نمیشود.

معافیت پزشکی کوتاهی دست

👈 بعد از اثبات کوتاهی اندام فوقانی نسبت به یکدیگر اندازه گیری انجام میشود و در صورت کوتاهی بیش از ۵ سانتی متر برای دارندگان مدرک کمتر از کارشناسی معافیت دائم صادر میشود.اگر مدرک شما کارشناسی یا بالاتر است باید این کوتاهی بیش از ۷ سانتی متر باشد تا از خدمت سربازی معاف شوید.

معافیت پزشکی سینوستوز ساعد

👈 زمانی که دو استخوان ساعد در نزدیکی آرنج به یکدیگر میچسبند شخص دچار سینوستوز ساعد شده است.معمولا این بیماری ارثی میباشد.

طبق آیین نامه تنها افرادی با این بیماری از خدمت سربازی معاف خواهند شد که این اتفاق در دوست آن ها صورت گرفته باشد و خارج از این موضوع تنها معاف از خدمات رزمی خواهند شد.

معافیت پزشکی واروس ووالگوس

👈 این اختلال در استخوان زمانی پیش می آید که تغیر زائیه ای در آرنج دست نسبت به بازو رخ دهد و معخمولا در حدی مشهود است که کف دست فاصله زیادی از بدن میگیرد.

مطلب پیشنهادی به شما : دوره آموزشی سربازی

اگر انحراف اختلال عملکرد ایجاد کرده باشد یا موجب ضایعه عصبی یک طرفه یا دو طرفه شود دارای معافیت دائم است.دقت کنید برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر اختلال عملکرد یک طرفه حتی با انحراف بیش از ۱۰ درجه تنها دارای معافیت از خدمات رزمی میباشد.

معافیت پزشکی پارگی منیسک

👈 زمانی که منیسک زانو به هر دلیل دچار پارگی شود و تخریب گشترده در سطح مفصل رخ دهد سازمان نظام وظیفه در ابتدا مدرک تحصیلی را مد نظر قرار خواهد داد.

پس اگر شما دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر هستید معاف نمیشوید و دارندگان مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی در صورت پارگی منیسک در دو زانو میتوانند از خدمت سربازی معاف شوند.

معافیت پزشکی پارگی رباط

معافیت پزشکی بیماری های استخوان(اسکلت)

👈 در این بند هم مانند بند قبلی دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر نمیتوانند از خدمت سربازی معاف شوند و رای شورای پزشکی معاف از خدمات رزمی خواهد بود.

اما برای افرادی که مدرک تحصیلی آن ها کمتر از کارشناسی است در صورت پارگی رباط ACL و PCL یا پارگی بیش از دو رباط یا پارگی ACL و PCL به همراه رباط های جانبی بعد از اثبات در MRI و وجود ناپایداری مفصلی شورای پزشکی رای بر معافیت دائم از خدمت سربازی خواهد داد.

معافیت پزشکی زانو پرانتزی

👈 یکی دیگر از موارد معافیت پزشکی بیماری های استخوان بیماری زانو پرانتزی است که در اصطلاح علمی به این بیماری ژنووالگوم گفته میشود و افرادی که درای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر هستند برای معافیت باید فاصله بین دو قوزک زانوی آن ها بیش از ۱۴ سانتی متر باشد.

در رابطه با افرادی که دارای مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی هستند برای معافیت فاصله بیش از ۱۲ سانتی متر کافی است.

معافیت پزشکی ژنوراکورواتوم

زمانی که زانو به عقب میرود و اصطلاح عقب زدگی زانو اتفاق میوفتد این بیماری حاصل خواهد شد.اگر این عقب رفتگی بیش از ۱۵ درجه باشد فرد دارای این مشکل از خدمت سربازی معاف میشود و در موارد دیگر تنها معاف از خدمات رزمی میشود.

معافیت پزشکی صافی کف پا

👈 صافی کف پا جز مواردی بود که در گذشته افراد زیادی بوسیله آن از خدمت سربازی معاف شدند اما طبق آخرین قوانین در صورتی که صافی کف پای شدید وجود داشته باشد و همراه آن دفورمیتی مچ پا مشهود باشد این بند دارای معافیت پزشکی است و در غیر اینصورت و همچنین دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر تنها معاف از خدمات رزمی خواهند شد.

معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل

معافیت پزشکی بیماری های استخوان(اسکلت)

👈 اگر شما دچار کوتاهی آشیل هستید تنها در صورتی معاف میشوید که اولا مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی داشته باشید دوما به دلیل کوتاهی آشیل دچار اختلال در نشستن و محدودیت حرکتی مچ پا باشید.

معافیت پزشکی قطع انگشتان پا

👈 در صورتی که بر اثر حادثه انگشتان پا قطع شود چند حالت برای معافیت در نظر گرفته میشود.اول اینکه ۳ انگشت از یک پا یا دوتا شصت پا قطع شده باشد که برای دارندگان مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی دارای معافیت دائم است.

قطع ۴ انگشت در پاها هم دارای معافیت دائم است البته بازهم برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر معافیت از خدمات رزمی دارد مگه اینکه شصت پا را از دست داده باشند.

در این مقاله سعی شد تا تمامی بندهای مربوط به بخش معافیت پزشکی بیماری های اسکلت و استخوان به زبان ساده و قابل فهم توضیح داده شود تا سوالات ذهنی شما بر طرف شود.

به عنوان نکته آخر در نظر داشته باشید هر موردی که در آن مدرک تحصیلی ملاک برای معافیت است قابل رسیدگی در حین تحصیل نمیباشد و حتما با داشتن مدرک تحصیلی مشخص و در زمان فراغت از تحصیل توسط شورای پزشکی مورد بررسی خواهد گرفت.

طبق مابقی بخش ها مشمولین پزشک تنها در صورت عدم توانایی برای طبابت در نیروهای مسلح از خدمت سربازی معاف میشوند و تمامی بندها برای آن بصورت جداگانه بررسی میشود.

در این مقاله بطور مفصل در مورد معافیت پزشکی بیماری های استخوان صحبت کردیم. امیدوارم از این مطالب استفاده کرده باشید.

62 پاسخ

 1. سلام پسرمن بیماری نکروز داره دکترها گفتن خوب شده ولی محدودیت‌های حرکتی داره ومفصل لگنش از اون یکی مفصل لگن سالمش کوتاهتر و عریضتره معاف میشه

 2. سلام ، من مدرک تحصیلیم دیپلمه و تو پرونده پزشکیم دکتر نظام وظیفه نوشته تاندون پای چپ ۵ درجه تاندون پای راست ۱۰ درجه ، من رفتم کمیسیون پزشکی دکتر های کمیسیون گفتن که آیین نامه واسه ی ما ملاک نیست واست معاف از رزم نوشتیم، من هم بعد ۱۰ روز اعتراض زدم . من چطوری میتونم از اینا معافیت بگیرم

 3. سلام وقت بخیر
  بنده نمیتونم رو پاهام بنشینم و به عقب می افتم احتمالا کوتاهی آشیل دارم مدرکم دیپلمه آیا میتونم معاف بشم

 4. سلام پسر من ۱۷ سالشه فروردین ۴۰۳ میشه ۱۸ سالش انحنای ۳۸ درجه ستون فقرات داره میتونه امسال اقدام کنه یا باید حتما ۱۸ سالش بشه

 5. سلام
  پسر من در سن ۱۱ سالگی در حادثه ای ۳انگشت وسط دست راستش قطع و پیوند زده شده است ولی حرکت ندارد (خم نمیشه ) مدرک تحصیلیش دیپلم می باشد . آیا شرایط معافیت دائم پزشکی را دارد؟

 6. سلام خسته نباشید ببخشید من برای معافیت کوتاهی تاندون اشیل اقدام به معافیت کردم منو معاف از رزم کردن و اینکه مدرک تحصیلی من دیپلم هست شرایط من جوری هست که نمیتونم حالت دستشویی بشینم باید از دستشویی فرنگی استفاده کنم پاشنمم بالا میاد بعد تو گزارشات پزشکی که بیمارستان ناجا دو تا دکتر معاینه کردن منو
  بجای اینکه دورسی فلکشن عددشو بنویسه حد متوسط برای من زده در صورتی که دورسی فکشن خودم اندازه گیری کردن زیر ۳۰ درجه بود آیا میشه در یگان اقدام به معافیت کرد

 7. سلام من کشکک زانوم درمیره و پیچ میخوره و نمی تونم خوب بِدوم،تعادل دویدن ندارم ، کف پاهام هم صافه و یه خورده پاهام هم پرانتزی هستش و کف دست هام هم همیشه عرق میکنه ایا معاف میشم ؟؟
  مدرک تحصیلی دیپلم ردی هستم

 8. سلام وقت بخیر.بنده سال ۸۹ قوزگ پادعمل‌کردم‌‌وپلاتین درآوردم اما دوسالی هست که درد شدید دارم،و مراجعه به متخصص کردم گفتن که ساعدگی استخوان شدید شده و از نظر من باید عمل خشکی پا صورت بگیره.آیابا شرایطی که الان دارم امکان معافیت هست.

 9. با سلام. من سال ۱۴۰۰تصادف کردم و نیمه چپ صورتم شکسته و دکتر رفتم گفت فعالانه جوش خورده و الان هم یوقتا درد میگیره. و تک فرزند هم هستم آیا معاف میشم

  1. سلام در صورتی که صحبت و غذا خوردن برای شما مشکل باشد یا مشکلات شدید در ظاهر ایجاده کرده باشد شامل معافیت است

 10. با سلام من سال ۱۴۰۱تصادف کردم ومچ پای چپم پین وپلاتین ۱۵سانتی برام گذاشتن الان هم می تونم راه برم ولی پام لنگ می کنی وضعیت سربازی خودم چگونه است معاف کامل یا نه لطفا جواب بدید

 11. سلام من ۹ ماه پیش استخدان ترقوم توی باشگاه بدجوری شکست که یه تیکه کوجیک هم جدا شد
  ولی الان روی هم افتاده و جوش خورده اما بازم یه موفع هایی درد میگیره و… چطوری میتونم معافیت دائم به این خاطر بگیرم؟

 12. سلام خسته نباشید بنده ۱۸ سالمه کوتاهی تاندون اشیل پا دارم همچنین مچ دست چپم به خاطر بیماری کین باخ عمل کردم میتونم معافیت پزشکی بگیریم یا نه ؟

 13. سلام خسته نباشید ، من از زمان تولد دچار مشکل، در رفتگی لگن بودم تا به الان که ۱۸ سالم هست بالای ۱۰ بار عمل شدم و در سن ۱۵ سالگی نیز دچار شکستگی استخوان ران همان پایی که در رفتگی لگن دارد شدم (استخوان به صورت کامل ۲ تیکه شد)الان در لگن ۲ تا پیچ و در ران پلاتین ۱۰ سانتی دارم و مشکل صافی کف پا و نرمی استخوان نیز دارم و مشکلاتی برام ایجاد شده مثلا نمیتونم برای مدت بیشتر از ۱۰ دقیقه راه برم باعث میشه بشدت قسمت هایی از بدنم درد بگیره و مقدار زیادی کج راه میرم میخواستم بدونم ایا باعث میشه به صورت کامل از سربازی معاف بشم ؟

  1. سلام ممنون از توضیحاتی که دادید ولی بیماری های شما در چند بخش معافیت های پزشکی قرار دارد و صرفا با علائم بالینی نمیشه جواب قطعی داد لطفا تماس بگیرید تا دقیق بررسی شود و راهنمایی های لازم انجام شود .

 14. سلام
  من پارگی لابروم شانه راست دارم و استخوان گلنوئد شانه راستم هم ساییدگی داره ، کتفم یکبار در رفته ، MRI و ct Scan از این شانه ی آسیب دیده ام دارم . مدرک ام دیپلمه و ۱۹ سال سن دارم ، آیا شرایط معافیت پزشکی رو دارم ؟ ممنون میشم پاسخ منو بفرمایید.

 15. سلام خسته نباشید
  آخرین مدرک تحصیلیم دیپلم هست و متولد ۱۳۷۲ هستم و غایب هستم
  در رفتگی مکرر کتف دارم . حدود ۱۵ بار و همیشه جوری بوده که خودم کتفمو جا می‌انداختم
  یک بار ام‌آر‌آی دادم و طبق نظر دکتر ارتوپدی که معاینه ام کرد نزدیک ۲۲۰۰۰ واحد عمل جراحی از سه ناحیه تشخیص دادن که البته انجام هم ندادم
  الان گاها دستم خواب میره و فوق العاده برای بلند کردن اجناس ضعیفم
  خواستم ببینم احتمال معافیت وجود داره؟

  1. سلام در رفتگی مکرر باید در حین خدمت در فاصله زمانی ۲ ماهه حداقل ۲ بار ایجاد شود تا معاف شید

 16. سلام مینیسک زانوی پاچپ ندارم کشیدگی مینیسک زانوی راست دارم کف پا چپم صافه دیسک کمر دارم سادگی زانو دارم ۴۲سال سن دارم مدرک تحصیلی سیکل هست احتمال معافیت دارم

 17. سلام وقت بخیر
  من در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیلم میخواستم بدونم میشه در حین تحصیل نسبت به کارای معافیت اقدام کرد؟ (من کف پام صافه و مج پام انحراف به داخل داره)

 18. سلام خسته نباشید من دو بار ران سمت راستم شکسته است و بعد گذشت ۵ ماه از عمل دوم هنوز کامل جوش نخورده است ممکن هست معافیت کامل بگیرم

 19. سلام من دستم پارسال تو تصادف از ناحیه آرنج شکست الان یکم کجه من میخواستم بدونم از سربازی معاف می شوم یا نه

 20. سلام بنده دیپلمم سال ۹۵ تصادف کردم و عمل داشنم
  پای چپم نزدیک ب ۳ سانت کوتاهه و این کوتاهی باعث شده ک لگنم کج بشه و مشکلاتی همچون بیضه درد و کلیه درد داشته باشم
  ایا میتونم معافیت بگیرم
  ؟

 21. سلام بنده رفتم برای استخدام ناجا گفتند پاها جفت و بشین وقتی می‌نشینم کف پاهایم میاد بالا ولی وقتی پاهایم را عرض شانه با زمیکنم راحت پاهایم به زمین میچسبد. ولی ن مشکلی در راه رفتن دارم. ن هیچی
  گفتند برید تمرین کنید، آیا می‌شود گفت مشکل تاندوم آشیل هست و معافیت بگیرم.
  ولی من چند ماه زودتر دفترچه پست کرده ام.

 22. سلام من یکی از مهر ه های کمرم ساییدگی داره یکی هم زده بیرون یعنی دیسک دارم ایا معافیت دائم پیدا میکنم باتشکر

   1. سلام دیسک کمر دارم دوتااز کانالای نخاع بستس پاهام پرانتزی جفت زانوهام رباط کشیده شیده و مهره اخر کمرم کوچیک معافیت داره

 23. سلام
  سرباز ستاد کل اجا هستم و ۷ ماه ازخدمتم میگذره، از ارتفاع افتادم(سرکار) و مهره های t9,t10,t11,t12 دچار شکستگی شدم و عمل جراحی کردم و با کمربند توانایی راه رفتن دارم،مدرک لیسانس دارم ایا امکان معاف شدن من هست؟

  1. سلام من پای چپم چند سال پیش تصادف کردم دراصل دیستال فمورم شکست دوبارم تا الان عمل کردم ولی زانوم انحراف داره رفتم عکس هم گرفتم دکتر گفت ۳/۵ سانتی متر پای شکستم کوتاهه مدرک تحصیلمم دیپلمه میخواستم ببینم معافیت کامل داره؟

  2. سلام خسته نباشید من دو انگشت وسطم خم نمیشه و مشکل مادرزادی داشتم که یکی از همان انگشتانم پیوند خورده دست راستمم هست میخواستم ازتون بپرسم معاف دائم میشه یا نه

   1. سلام من یکسال که تاندون آشیل پام ورم کرده و اصلا نمیزاره که بدوئم درد خیلی شدیدی دارم توی دوتا پام این باعث معافیت سربازی میشه؟؟؟

 24. سلام من سرباز تیپ ۵۵ هستم و ۲۶/۰۶/۱۴۰۰ عمل ترقوه انجام دادم به دلیل سانحه که حین پرش چتر بازی تو خدمت رخ داده و الان فراری هستم و استراحت پزشکی تا برج ۱۲ تایید شده از کمسیون دارم اگه با مدرک که ثابت کنه دستم تو حین خدمت دو بار درفته دارم کارشناسی تربیت بدنی دارم …. امکان داره معاف شم؟

  1. سلام خسته نباشید من دو بار ران سمت راستم شکسته است و بعد گذشت ۵ ماه از عمل دوم هنوز کامل جوش نخورده است ممکن هست معافیت کامل بگیرم

 25. سلام من پارگی مینیسک پای چپ دارم و التهاب مینیسک پای راست ایا معاف میشم برای معافیت باید به کجا مراجعه کنم؟

   1. سلام
    من بیماری کین باخ یا سیاه شدن استخوان لومیا مچ دست رو دارم آیا از معاف از رزم یا معافیت کامل میگیرم
    این بیماری جز آنکیلوز محسوب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید