معافیت کف پای صاف ۱۴۰۳

معافیت سربازی کف پا
معافیت سربازی کف پا

آیا کف پای صاف باعث معافیت سربازی میشود؟

قطعا یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از مشمولان را درگیر کرده است معافیت کف پای صاف است. سوالات زیادی در مورد این مسئله وجود دارد. در جواب باید گفت معافیت صافی کف پا همچنان در بین قوانین وجود دارد اما نسبت به گذشته تغییرات بسیاری داشته است.

اگر میخوای بدونی که معاف میشی یا نه یا اینکه راه تشخیص صافی کف پا را یاد بگیری حتما تا انتها با سرباز مشاور همراه شو تا از آخرین قوانین مربوط به معافیت کف پاس صاف مطلع شی.

علت ایجاد شدن صافی پا

 1. وراثت
 2. افزایش وزن
 3. آسیب های وارد شده به پا
 4. مشکلات دیابتی
 5. شکستگی پا
 6. ابتلا به برخی بیماریها مانند آرتریت روماتوئید
 7. سن

شرایط معافیت کف پای صاف

در گذشته ای نه چندان دور موارد بسیار زیادی برای معافیت پزشکی وجود داشت و بر این اساس افراد زیادی هم توانستند از خدمت سربازی معاف شوند اما هرچقدر که جلوتر آمدیم به دلیل بالا رفتن سطح تحصیلات،کمبود سرباز و تغیر رشد جمعیتی جوان کشور قوانین سخت تر شد و بسیاری از مواردی که معافیت دائم داشت از آیین نامه های معافیت حذف شد.معافیت صافی کف پا نیز جز این موارد است.

در آیین نامه جدید معافیت صافی کف پا آمده است در صورتی که مشمول دارای مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر باشد تنها میتواند معاف از خدمات رزمی استفاده کند اما برای افرادی که مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی دارند شرایط کمی راحت تر است.

بدین صورت که در صورت صافی شدید کف پا و دفومورتی مچ پا یا همان انحراف شدید پا به داخل یا بیرون و اختلال در راه رفتن طبیعی معافیت بصورت دائم در نظر گرفته میشود.بدیهی است برای معافیت دائم باید تمام شرایط را داشت و صرفا صافی کف پا موجب معافیت نمیشود.

همچنین در این مورد از معافیت های پزشکی با توجه به تاثیر مدرک تحصیلی در نوع و میزان معافیت به هیچ عنوان در حین تحصیل نمیتوان درخواستی برای معافیت ثبت کرد و حتما باید به نوعی مشمول فارغ التحصیل یا انصرافی یا اخراجی باشد همچنین داشتن غیبت یا سن مشخصی در این مورد مدنظر شورا و کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی نخواهد بود.

معافیت کف پاس صاف در بخش هشتم آیین نامه بیماری های دارای معافیت که مربوط به بیماری اسکلت و استخوان است قرار دارد. میتوانید در این بخش در بند ۳۰ جزئیات مربوط به این موضوع را مشاهده کنید.

در آیین نامه علاوه بر شرایط شهودی معافیت صافی کف پا از این اصطلاح پزشکی استفاده شده است:

Hill valgus  

در توضیحات این بخش به انواع سخت صافی کف پا بهمراه دفورمیتی مچ پا اشاره شده است و انواع دیگر صافی کف پا مانند Rigid یا Flexible تنها دارای معاف از خدمات رزمی با داشتن هر مدرک تحصیلی حتی دیپلم اعلام کرده است.

پیشنهاد میکنیم جهت تشخیص دقیق حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

شرایطی که منجر به معاف از رزم شدن با کف پای صاف میشود

معافیت پزشکی صافی کف پا

همانطور که گفته شد و مطالعه کردید قوانین سخت گیرانه ای برای معافیت کف پای صاف وجود دارد و نمیشود به سادگی در این بخش از خدمت سربازی معاف شد. معمولا اکثر کسانی که اقدام میکنند در نهایت معاف از خدمات رزمی میشوند.مهم ترین دلایل این ها هستند:

 • داشتن مدرک کارشناسی
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد
 • داشتن مدرک دکتری
 • داشتن مدرک یکی از رشته های پزشکی
 • عدم مشاهده دفورمیتی در مچ پا
 • عدم شدت در صافی کف پا
 • عدم مشاهده عارضه ( پا درد ، کمر درد و دیگر موارد )
 • کف پای صاف از نوع Rigid یا Flexible

توجه

بدون شک با داشتن حتی یکی از شرایط بالا معاف از رزم خواهید شد و از انجام یک سری از فعالیت های سنگین و نظامی معاف میشوید .داشتن معاف از رزم صافی کف پا هیچ ارتباطی به تقسیم محل خدمت سربازی یا کاهش مدت دوره آموزشی یا حتی خدمت سربازی ندارد.

چرا کف پای صاف از سربازی معاف است؟

کسانی که دچار صافی کف پا هستند و مدرک تحصیلی آن ها کمتر از کارشناسی است به دلیل اینکه درجه نظامی خاصی ندارند قطعا در اولویت فعالیت های یدی و نظامی قرار میگیرند و در نهایت با توجه به تشدید عوارض ناشی از این مشکل از خدمت سربازی معاف خواهند شد.

کسانی که مدرک تحصیلی آن ها کمتر از کارشناسی است در خوشبینانه ترین حالت دارای درجه گروهبانی خواهند بود و به همین دلیل انجام این وظایف برای آن ها الزامی میباشد:

 • تقسیم در یگان خدمات
 • تقسیم در یگان پشتیبانی
 • تقسیم در یگان پاسدار
 • انجام نگهبانی های طولانی مدت
 • حضور در اردوگاه ها و مانور های نظامی
 • انجام فعالیت های بدنی سنگین

با وجود این وظایف و عدم توانایی کافی در این افراد همچنین سختی هایی که در دروه آموزشی وجود دارد و حتی مشکلاتی در زمان پوشیدن پوتین برای این افراد پیش می آید رای شورای پزشکی مبنی بر معافیت دائم است.

از کجا بفهمیم کف پای صاف داریم

👈 صافی کف پا با علائمی خود را نشان می دهد از جمله این علائم میتوان به مواردی چون صافی یک طرفه یا دوطرفه پا، ساییدگی کفش‌‌ها به سمت داخل، درد ناحیه تحتانی پاها، درد ناحیه داخل قوزک پا، تورم قسمت داخلی قوزک و پا درد اشاره کرد در تشخیص صافی کف پا، متخصص ابتدا پا و قوزک پا را بررسی کرده و وضعیت آن ها را در زمان ایستادن و راه رفتن فرد مورد توجه قرار بگیرید ،  حتی چگونگی راه رفتن فرد و میزان حرکت پا هم میتواند دلیل بر صافی کف پا باشد.

از انجاییکه که ممکن است  صافی کف پا به علت مشکلات قسمت زانو یا ران باشد توجه به نواحی بالایی پا نیز میتواند در این پروسه تاثیر گذار باشد.

برای تشخیص درست بیماری باید به پزشک مراجعه کرد تا از طریق MRI ، سی‌تی‌اسکن و آزمایش‌های خون توسط پزشک این بیماری تایید شود.

مطلب پیشنهادی به شما : هرآنچه که باید از معافیت پزشکی بدانید.

تشخیص کف پای صاف در خانه

برای اینکار کافیست سرپا بایستید و پاهایتان را بهم بچسبانید. برای اینکار حتما باید روی سطح صاف باشید. اگر کسی از بغل از پاهای شما عکس بگیرد به سادگی متوجه داشتن قوس یا عدم قوس در کف پا خواهید شد.

همچنین در همین حالت پایتان را از زمین بلند کنید در صورتی که در زمان بلند کردن پا از زمین انگشت شصت پا بصورت غیر عادی به سمت چپ یا راست بود یعنی استخوان مچ شما اینگونه شکل گرفته است و شما بصورت غیر ارادی نمیتوانید پایتان را صاف نگه دارید.

راه تشخیص دیگر تنها چند قدم راه رفتن است . اگر در زمان راه رفتن نمیتوانید صاف قدم بردارید بازهم نشانه های مشکل در کف پا و عوارض ناشی از آن در مچ پا در شما وجود دارد. بطوری که این موضوع در دراز مدت حتی روی کفش های شما و شکل ظاهری آن تغییر ایجاد میکند.

در نهایت میشود به مچ پا دقت کرد و در صورتی که مچ در راستای ساق پا قرار نداشته باشد و در نقطه اتصال مچ به کف پا از راستای عمود خارج شده است و مانند برامدگی و حالت تورم غیر عادی شکل گرفته باشد میتوان کف پای صاف و دفورمیتی مچ پا را تایید کرد.

مراحل دریافت معافیت صافی کف پا

برای دریافت معافیت کف پای صاف به ترتیب این مراحل را انجام دهید:

اگر قبل از ورود به خدمت سربازی هستی

 • اول به پلیس+۱۰ مراجعه کن
 • فرم های لازم را از پلیس+۱۰ دریافت و تکمیل کن
 • مدارک پزشکی و سوابق درمانی ای که داری آماده کن
 • جهت تایید بیماری باید به پزشک معتمد مراجعه کنی
 • بعد از دریافت پیامک طبق زمان و مکان اعلام شده به بیمارستان مراجعه کن
 • بعد از دریافت پیامک دوم باید در کمیسیون پزشکی حضور پیدا کنی
 • در صورت تایید مبلغ مصوب کارت معافیت پزشکی پرداخت شود

نکته

فاصله زمانی شروع تا پایان مراحل کمیسیون پزشکی در حدود ۴ ماه است.

اگر در حین خدمت سربازی هستی

 • به بهداری یگان خدمتی مراجعه کن
 • نامه اعزام به بیمارستان از یگان خدمتی دریافت کن
 • جهت تشکیل پرونده در بیمارستان مربوطه حاضر شو
 • در صورت نیاز باید در شورای عالی حضور پیدا کنی
 • در صورت تایید گواهی پزشک را به یگان خدمتی تحویل بده
 • از یگان خدمتی تسویه کن
 • نامه تسویه را به سازمان وظیفه عمومی تحویل بده

نکته

فاصله زمانی شروع تا پایان مراحل کمیسیون پزشکی در حدود ۱ ماه است.

 مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کف پای صاف

در صورتی که شامل شرایط گفته شده هستید با داشتن این مدارک اقدامات لازم را انجام دهید:

✔️ تکمیل فرم اطلاعات شخصی در دفاتر پلیس+۱۰

✔️ تکمیل فرم مربوط به واکسن در دفاتر پلیس+۱۰

✔️ تکمیل فرم مربوط به پزشک معتمد نیروی انتظامی

✔️ ارائه آخرین وضعیت یا مدرک تحصیلی

✔️ ارائه اصل مدارک شناسایی

✔️ انگشت نگاری در دفاتر پلیس+۱۰

✔️ عکس برداری الکترونیکی در دفاتر پلیس+۱۰

✔️ حضور در جلسه شورای پزشکی به همراه مدارک بیماری

✔️ حضور در جلسه کمیسیون پزشکی طبق زمان مشخص شده

✔️ پرداخت مبلغ مصوب در صورت تایید معافیت

✔️ ارائه نامه اعزام به بیمارستان مربوطه ( مخصوص مشمولان در حین خدمت سربازی)

✔️ ارائه رای شواری پزشکی به یگان خدمتی

✔️ تسویه حساب از یگان خدمتی

✔️ تحویل نامه تسویه به سازمان وظیفه عمومی

✔️ دریافت کارت معافیت از طریق پست درب منزل

در پایان

اگر دچار صافی کف پا هستید و میخواهید از خدمت سربازی معاف شوید در حین تحصیل امکان انجام اینکار برای شما وجود ندارد همچنین با داشتن مدارک تحصیلی کارشناسی و بالاتر مطمعن باشید که به هیچ عنوان معاف نخواهید شد . با توجه به این موضوع اگر معاف نشوید به سرعت باید به خدمت سربازی اعزام شوید.

اگر نمیتونید تشخیص دهید که شامل معافیت صافی کف پا هستید یا خیر پیشنهاد میکنم حتما با سرباز مشاور تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی ما استفاده کنید تا دچار مشکلات احتمالی عدم معافیت نشوید.

بنر معافیت پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید