مشمول غایب کیست؟

مشمول غایب کیست؟

یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که در مورد قوانین وظیفه عمومی پرسیده میشود بحث غیبت است که بواسطه آن مشمولان غایب از یکی سری از خدمات محروم میشوند.در ادامه راجع به تمام حالت هایی که ممکن است باعث شود مشمول جز غایبین محسوب شود صحبت میکنیم.

همچنین تمامی محدودیت هایی که گریبان گیر غایبین است را برای شما نام خواهیم برد تا انتها با سرباز مشاور همراه باش تا قبل از اینکه دیر بشه درست ترین اقدام را انجام بدی!

مشمول سربازی شدن یعنی چی؟

تمامی پسرها طبق قانون اساسی بعد از ورود به سن ۱۸ سالگی بلا استثنا مشمول محسوب میشوند و باید وضعیت سربازی خود را مشخص کنند.در واقع بعد از اینکه شخصی ۱۸ سالگی را رد کند در یکی از این ۳ حالت بدون اینکه حتی در اختیار خودش باشد قرار میگیرد.

یا در فرصت مشخص خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی میکند.

یا وارد دانشگاه میشود و طبق سنوات تحصیلی مشخص ادامه تحصیل میدهد.

یا باید با استفاده از یکی از روش های معافیت از خدمت سربازی معاف شود.

متاسفانه یا خوشبختانه هیچ راه فراری نیست و جز این ۳ حالت، حالت دیگری هم وجود ندارد. جالب است بدانید اگر شخصی خود را بعد از ۱۸ سالگی برای اعزام معرفی نکند و معاف هم نشود، در واقع اگر ادامه تحصیل دهد حتی اگر دکتری هم بگیرد و از حداکثر زمان های ممکن معافیت تحصیلی استفاده کند باز به نقطه اول باز میگردد یعنی یا برو خدمت یا به هر نحوی معاف شو!

تمام این توضیحات در مورد آقایون بالای ۱۸ سالی است که چه بخواهند و چه نخواهند مشمول هستند حالا اگر کسی هیچکدام از حالت های بالا را رعایت نکند یک اتفاق ساده برای او پیش میاید که به آن غیبت میگویند در واقع فرد همچنان مشمول است اما مشمول غایب!

توجه ❗❗

مشمولیت از شما تحت هیچ حالتی جز پایان خدمت یعنی سربازی رفتن یا معاف شدن برداشته نمیشود حتی اگر در حال حاضر سن زیادی دارید یا سرباز فراری هستید یا حتی بچه دارید و بخاطر هزینه های زندگی نمیتوانید سربازی برید.

همدردی

چیزهایی که تا اینجا گفته شد با هدف نارحت کردن و نا امید شدن شما نیست فقط خواستیم محکم و قاطع تذکر بدیم که در وضعیت مشمول غایب قرار نگیری یا الکی با سربازی نجنگی یا بدتر از اون مشمول غایب فراری نشی تا اینکه روزی روزگاری معجزه بشه وگرنه از خیلی از چیزها میمونی!

مشمول غایب کیست؟

تا اینجای کار متوجه شدید که چند حالت بعد از مشمولیت پیش می آید که ممکن است با انجام ندادن آن مشمول به مشمول غایب تبدیل شود اما مشمولان غایب شامل موارد زیاد و در بعضی از موارد عجیب هم میشوند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

دانش آموزانی که در دوران مدرسه اخراج میشوند یا ترک تحصیل میکنند در هر مقطع و پایه ای که این موضوع اتفاق افتاده باشد حداکثر تا ۶ ماه بعد از ورود به سن مشمولیت باید خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند در غیر اینصورت غیبت میخوردند.

دانش آموزانی که بعد از ۱۸ سالگی دیپلم میگرند یا ترک تحصیل میکنند حداکثر یک سال از این تاریخ فرصت دارند تا خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند در غیر اینصورت مشمول غایب میشوند.

دانشجویانی که در سنوات مجاز تحصیلی فارغ التحصی شوند یا از تحصیل انصراف دهند و حتی اخراج شوند باید حداکثر یک سال از این تاریخ خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی کنند تا وارد غیبت سربازی نشوند.

طلاب مشغول به تحصیل در هر سطحی اگر فارغ التحصیل شده باشند یا از حوزه انصراف دهند یا اخراج شوند حداکثر یک سال از این تاریخ فرصت دارند تا وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند و غیبت نخورند.

مشمولینی که دفترچه خدمت سربازی را بموقع ارسال کرده باشند اما در تاریخ اعزام مشخص شده بدون دلیل موجه در محل خدمت حاضر نباشند وارد غیبت سربازی خواهند شد.

افرادی هم هستند که برای معافیت کفالت یا معافیت پزشکی یا معافیت موارد خاص اقدام کرده اند و در دوران تعیین شده معافیت موقت هستند حداکثر یک ماه از پایان معافیت موقت فرصت دارند تا خود را برای تعیین و تکلیف نهایی به وظیفه عمومی معرفی کنند.

افرادی که در دستگاه های دولتی که موجب معافیت از خدمت میشود مشغول هستند مانند فرهنگیان و همچنین کارکنان پایور نیروهای مسلح در صورت اخراج یا انصراف حداکثر ۶ ماه فرصت دارند تا خود را به وظیفه عمومی معرفی کنند.

در صورتی که شخصی بعنوان یک خارجی تبعه ایران شود حداکثر ۶ ماه فرصت دارد تا برای عدم ورود به غیبت سربازی خود را به وظیفه عمومی معرفی کند.

افرادی که به دلیل هر گونه حکم قضایی قبل از ورود به غیبت سربازی در زندان بوده اند یا حکم تبعید به آن ها داده شده است حداکثر ۶ ماه بعد از پایان حکم فرصت دارند تا وضعیت سربازی خود را مشخص کنند در غیر اینصورت مشمول غایب خواهند شد.

ممکن است شناسنامه برای شخصی صادر نشده باشد یا به هر دلیلی شخص ممنوع از خدمات باشد.این افراد بعد از حل مشکل یا صدور شناسنامه و رفع محدودیت حداکثر ۶ ماه فرصت برای تعیین و تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود دارند.

توجه ❗❗

تمامی قانون های مشمولان غایب به شرح گفته شده است و قطعا هیچ حالت و تبصره دیگری وجود ندارد پس طبق زمان بندی اعلام شده اقدام کنید تا مشمول غیبت سربازی نشوید.

تفاوت مشمول غایب و سرباز فراری

تفاوت مشمول غایب و سرباز فراری

خیلی از مشمولین غیبت و فرار را با هم اشتباه میگیرند در حالی که این دو مضوع کاملا متفاوت است. مشمول فراری به شخصی گفته میشود که وارد خدمت سربازی شده است و در هر جایی از خدمت از دوره آموزشی گرفته تا ماه آخر محل خدمت را ترک کرده است.

این مشمول دارای وضعیت و یگان مشخص است و دیگر غایب محسوب نمیشود و تمام تعیین و تکلیف وضعیتش بر عهده دادسرای نظامی میباشد.

پیشنهاد ما به شما : بخشش اضافه خدمت سربازان غایب

جالب است بدانید اگر مشمولی بدون غیبت وارد خدمت سربازی شده باشد و در حال حاضر فراری باشد با بازگشت به یگان میتواند از تمامی خدمات استفاده کند و در هیچ موردی محدودیت نخواهد داشت حتی معافیت ها!

محدودیت های مشمول غایب شدن

اگر مشمولی در یکی از چند مورد گفته شده قرار بگیرد و در واقع قانون را رعایت نکند و غایب شود بدون شک محدودیت هایی شامل او خواهد شد.از جمله مهم ترین محدودیت ها به این شرح است.

👈 ممنوع الخروج شدن

👈 عدم استخدام ارگان های دولتی

👈 عدم استخدام ارگان های نظامی

👈 عدم استخدامی در بعضی از شرکت های خصوصی

👈 عدم دریافت وام از بانک ها

👈 ایجاد مشکل در امور قضایی

👈 عدم صدور پروانه کسب و جواز کار

👈 عدم امکان دریافت معافیت کفالت حتی در صورت داشتن شرایط

👈 عدم امکان استفاده از پروژه های کسری خدمت سربازی

👈 عدم امکان استفاده از پروژه های جایگزین خدمت سربازی

👈 عدم استفاده از کسری بسیج

👈 عدم امکان دریافت پذیرش از بعضی از ارگان های نظامی

👈 عدم امکان استفاده از امریه ارگان های دولتی

👈 عدم امکان استفاده از امریه شرکت های دانش بنیان

👈 عدم امکان استفاده از معافیت های موارد خاص

۲ تا خبر خوب!

طبق قانونی که در اسفند ماه ۱۴۰۱ به تصویب رسید مشمولیت غایب امکان استفاده از معافیت و کسری های ایثارگری دارند در حالی که تا قبل از آن کسری ایثارگری با داشتن غیبت سربازی ترتیب اثر داده نمیشد.

اگر مشمول غایب هستی و برای غیبتی که داشتی دلیل داری میشه از قانون توجیه غیبت سربازی استفاده کنی.

تذکر ❗❗

مشمولانی که غایب هستند حتی با وثیقه هم نمیتوانند از کشور خارج شوند!

در موارد نسبتا زیادی برای مشمولین ابلاغیه صادر شده است که در صورت بی اعتنایی و عدم معرفی مشمول کد ملی مسدود و مشمول محروم از خدمات خواهد شد.

چیکار کنیم تا مشمول غایب نشیم؟

چیکار کنیم تا مشمول غایب نشیم؟

راجع به انواع حالت های ورود به غیبت سربازی مفصل و کامل صحبت کردیم همچنین راجع به محدودیت هایی که برای شخص در صورت غیبت بوجود می آید هم صحبت کردیم آیا همچنان حاضری همه این ها رو به جون بخری و نری سربازی؟

اگر جوابت به سوال ما نه است و دلت نمیخواد وارد غیبت سربازی بشی بهت پیشنهاد میکنم این چند مورد را رعایت کنی حتما!

اگر دانش آموز هستی و قبل یا بعد از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل میشی یا حتی نتونستی در امتحانات قبول بشی و مجبور به ورود به مدارس بزرگسالان شدی حتما با مدرسه و پلیس+۱۰ هماهنگ باش تا فرصت دقیق غیبت نخوردنتو بدونی.

اگر دانشجو هستی و فارغ التحصیل شدی یا انصراف دادی و میخوای دوباره ادامه تحصیل بدی باید بدونی فقط یک سال از این تاریخ غایب نمیشی و هیچ تبصره و بندی وجود نداره که زمان یکساله را برای شما بیشتر کنن پس خیلی خیلی مراقب باش!

اگر وارد سنوات ارفاقی شدی و با اجازه نظام وظیفه داری درس میخونی حتما از قوانین معافیت تحصیلی سنوات ارفاقی و فرجه های بعد از آن کامل مطلع شو چون شما شرایطتت با دانشجویان دیگر کاملا متفاوت است.

مابقی حالت ها مانند اتباع غیر ایرانی یا مشمولینی که در زندان بودن یا حتی افرادی که بعد از استخدام انصراف میدن یا اخراج میشوند کمتر پیش می آید اما در حال باید دقت داشته باشید بعد از صدور هر حکمی شما بعنوان فردی عادی تلقی میشوید و باید ظرف مدت ۶ ماه اقدامات لازم را انجام دهید.

نکته مهم

اگر وضعیت پیچیده ای دارید و در چند حالت از حالت های بالا هستید و حتی پلیس+۱۰ هم نتوانسته به درستی به شما پاسخ دهد پیشنهاد میکنم حتما از مشاوره دقیق مشاورین سرباز مشاور استفاده کنید.دقت داشته باشید هر اقدامی در مجموعه وظیفه عمومی برگشت پذیر نیست و با کوچکترین اشتباهی ممکن است آینده شما تباه شود.

در پایان

بعنوان شخصی که خودش خدمت سربازی را گذرانده و البته خدمت سختی هم داشته است به شما پیشنهاد میکنم در زمان مشمولیت احساسی تصمیم نگیرید و با غیبت کردن سعی نکنید خودتان را راحت کنید کافیست به مشمولان غایبی که سن و سال زیادی دارند و نوع زندگی آن ها نگاهی کنید.

اگر اکثریت آن ها موفق بودند شما هم غیبت کنید در غیر اینصورت تمام عمر و جوانی را فدای ۲ سال خدمت کردنی که در حال حاضر نسبت به گذشته حتی درصدی سختی قبل را هم ندارد نابود نکنید. باور کنید اگر غیبت خوب بود اشخاصی که غایب هستند هر روز دنبال اخبار معافیت نبودند!

برای مشاوره در زمینه مشولان غایب میتوانید همین الان با مرکز تخصصی مشاوره سربازی سرباز مشاور تماس بگیرید.

4 پاسخ

  1. سلام من نزدیک ۱۰سال سرباز فراری هستم ومریض شدم . هربیمارستانی رفتم معالجه ام نکرد واز بس که استفراغ میکنم‌ اسید معده تمام دندانهام‌را خراب کرد فقط ریشه دندانهام مونده بشکل ابی کبود شدن. ونمیتوانم غذا بخورم . ودر سمت چپ شکم باد میکنه وشکمم بسمت چپ‌ رفته . وتنها درمانم‌ شده لانزوپرازول. ویکم‌ تریاک . استفاده میکنم تا اروم بشه درد شکم. ومتاهل ودارای دوفرزند و۳۷سال دارم. معافیت پزشکی مشمولم میشه. ممنون

  2. سلام یکى از کف ﭘـاهام صاف هست اون یکى هم کفش صافه ولى یکم قوس داره وقتى مى ایستم هم ﭘـاهام درد میگیرن آیا معاف میشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید