لیست مناطق عملیاتی بعد از جنگ برای کسری خدمت

لیست مناطق عملیاتی بعد از جنگ برای کسری خدمت

لیست مناطق عملیاتی بعد از جنگ برای کسری خدمت توسط ستاد کل نیروهای مسلح به تمامی یگان های ارتش ، سپاه و نیروی انتظامی اعلام شده است همچنین این ابلاغیه را سازمان وظیفه عمومی دریافت کرده است تا بر مبنای آن مدت کسری خدمت سربازان را محاسبه کند .

مجموعه سرباز با مشاور با پیگیری های فراوان و بررسی آخرین ابلاغیه های ستاد کل نیروهای مسلح لیستی از مناطق عملیاتی برای شما مخاطبین عزیز آماده کرده است همچنین مدارک مورد برای دریافت کسری خدمت یا معافیت در ادامه به شما توضیح داده خواهد شد .

منظور از مناطق عملیاتی چیست ؟

از سال ۵۷ همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل دولت گروه ک ها و نهاد های مختلفی در مرزها و داخل کشور اقدام به فعالیت های مخرب و تروریستی میکردند . این اقدامات حتی تا به همین امروز هم ادامه دارد .

تمامی مناطقی که در زمان جنگ ، قبل از جنگ و حتی بعد از جنگ درگیر چنین اقداماتی بوده است و در واقع جهت حفظ امنیت آنجا درگیری های مسلحانه میان نیروهای نظامی کشور با هر گروه و فرد و نهاد غیر ایرانی و حتی ایرانی میشده است جز مناطق عملیاتی محسوب میشود .

مناطق صرفا با نام عملیاتی شناخته نمیشوند و در بعضی از مناطق آن ها را با نام منطقه درگیر یا امنیتی میشناسند . جالب است بدانید حتی الان هم چنین مناطقی در کشور وجود دارد که البته با درایت و پیشرفت نیروهای مسلح کمتر پیش می آید درگیری به داخل مرز کشیده شود .

مقالات مرتبط : فرار از خدمت و مجازات سرباز فراری

نکته

عمده مناطق عملیاتی بعد از جنگ واقع در غرب ، شمال غرب و شرق و جنوب شرق کشور میباشند که بازهم در این میان به دلیل درگیری های گسترده و طولانی مناطق شمال غرب و جنوب شرق شناخته شده تر هستند .

اگر کمی پیگیر اخبار شده باشید احتمالا میدانید که حتی در حال حاضر هم نیروهای مرزبانی و سپاه درگیری های مقطعی در جنوب شرق و شمال غرب دارند و متاسفانه هر از گاهی خبر شهادت چند تن از غیور مردان ایران به گوش میرسد .

کسانی که بعد از جنگ در یگان های تخریب و خنثی سازی بوده اند هم میتوانند از ایثارگری استفاده کنند همچنین در بعضی از یگان های جنوبی کشور حتی با پایان جنگ درگیری های مقطعی بین نیروهای ایران و عراق در زمان بازپسگیری خاک ایران رخ میداد که این افراد هم حداقل چند ماهی شامل ایثارگری میشوند .

لیست مناطق عملیاتی بعد از جنگ برای کسری خدمت

بر اساس ماده ۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور ستاد کل نیروهای مسلح کسری و معافیت های ایثارگری را بر اساس خدمت در این مناطق به وظیفه عمومی ابلاغ کرده است . نام طرح کسری خدمت مناطق عملیاتی ، امنیتی یا درگیر امام حسن مجتبی است .

سربازان وظیفه و کارکنان پایور نیروهای مسلح که در مناطق جنگی یا امنیتی درگیر و عملیاتی از تاریخ ۳۱/۶/۵۹ تا ۲۷/۵/۶۷ خدمت کرده اند ۱۰۰ درصد شامل کسری ایثارگری میشوند .

سربازان وظیفه و کارکنان پایور نیروهای مسلح که در مناطق غرب و شمال غرب کشور از تاریخ ۲۵/۵/۵۸ تا ۲۷/۵/۶۷ خدمت کرده اند ۱۰۰ درصد و افرادی که در همین مناطق از تاریخ ۲۸/۵/۶۷ تا ۳۰/۷/۷۵ بطور میانگین ۸۰ درصد حالت عادی شامل کسری خدمت میشوند .

سربازان وظیفه و کارکنان پایور نیروهای مسلح که در مناطق جنگی ، امنیتی درگیر و عملیاتی شرق و جنوب شرق کشور از تاریخ ۱/۳/۵۸ تا ۲۸/۵/۶۷ خدمت کرده اند ۸۵ درصد ملاک محاسبه حضور در جبهه شامل کسری خدمت میشوند .

کارکنان دولت یا نیروهای پیمانی دولت که در مناطق جنگی ، امنیتی درگیر و عملیاتی حضور داشته اند جهت دریافت کارت ایثارگری باید به سازمان بسیج مراجعه کنند .

ارتش ، سپاه و ژاندارمری و ارگان های زیر مجموعه آن ها که در مناطق عملیاتی ، امنیتی درگیر و جنگی حضور داشته اند ملاک اثبات حضور در این مناطق است و فقط یگان خدمتی صلاحیت تایید اولیه حضور در این مناطق را دارد .

جهت تایید نهایی و دریافت نامه کسری خدمت به همراه اشتغال به خدمت و نامه گواهی حضور در یگان باید به فرماندهی نیروی مربوطه مراجعه کرد .

نکته

مصوبات اعلام شده نیروهای مسلح در چند جدول با عنوان طرح امام حسن مجتبی ابلاغ شده است و برای دریافت گواهی حضور در یگان عملیاتی باید به یگان خدمتی مراجعه کرد .

تذکر

کارکنان وظیفه و پایوری که بعد از قطعنامه در مناطق جنگی ، امنیتی درگیر و عملیاتی حضور داشته اند صرفا شامل ایثارگری برای کسری خدمت فرزندان هستند .

شرایط گرفتن کسری خدمت مناطق عملیاتی

شرایط گرفتن کسری خدمت مناطق عملیاتی

طبق توضیحات داده شده متوجه شدید قبل و بعد از قطعنامه کدام مناطق شامل مناطق عملیاتی میشوند . برای دریافت کسری خدمت مناطق عملیاتی طبق این روال پیش برید .

مرحله اول

مراجعه به یگان خدمتی و دریافت گواهی حضور در منطقه عملیاتی با تعداد ماهی که یگان بر اساس پرونده ها و ابلاغیه های موجود تعیین میکند .

مرحله دوم

تحویل مدارک به فرماندهی مرکزی یگان در استان یا تهران جهت ثبت در سیستم

در این مرحله میتوان برای دریافت کارت ایثارگری از همان ارگان نظامی درخواست داد که معمولا حدود یکسالی زمان میبرد تا کارت ایثارگری صادر شود .

مرحله سوم

ارائه گواهی اشتغال به خدمت توسط مشمول به فرماندهی مرکزی در استان یا فرماندهی کل در تهران جهت دریافت نامه کسری برای ارائه به وظیفه عمومی

مرحله چهارم

تحویل نامه با پلیس+۱۰ جهت ثبت در سیستم نظام وظیفه و دریافت برگه سبز جدید با ثبت کسری خدمت بر اساس تعداد ماه حاضر در جنگ برای تحویل به یگان خدمتی

چند نکته مهم ❗❗

دقت داشته باشید برای مناطق عملیاتی بعد از قطعنامه میزان کسری ها بطور کامل لحاظ نمیشود و معمولا ۸۰ درصد حالت عادی در نظر گرفته میشود . میزان محاسبه ایثارگری و کسری خدمت با توجه به یگان خدمتی توسط ستاد کل نیروهای مسلح از قبل ابلاغ شده است .

کسانی که شامل معافیت ایثارگری میشوند یعنی یکی از اعضای درجه ۱ خانواده آن ها دارای حداقل ۳۰ ماه حضور در جبهه یا ۲۵ درصد جانبازی یا تلفیق این ها با جمع ۳۰ میشود نیازی به اشتغال به خدمت ندارند و با ارائه نامه به پلیس+۱۰ مراحل را تکمیل خواهند کرد .

لازم به گفتن نیست تمامی قوانین معافیت اعم از حالت عادی یا قانون تلفیق در مناطق عملیاتی بعد از جنگ با ملاک ۸۰ درصد حالت معمول محاسبه خواهد شد .

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت یا کسری خدمت ایثارگری

برای دریافت کسری یا معافیت ایثارگری باید این مدارک را آماده کنید .

 • گواهی اشتغال به خدمت ( مخصوص مشمولین حین خدمت سربازی )
 • نامه کسری یا معافیت با ذکر اطلاعات شناسایی مشمول و تایید ماه های ایثارگری خطاب به نظام وظیفه عمومی
 • نامه درصد جانبازی با ذکر اطلاعات شناسایی مشمول خطاب به نظام وظیفه عمومی
 • مراجعه به پلیس+۱۰ و تکمیل فرم های مربوطه
 • تحویل اصل و کپی مدارک شناسایی به پلیس+۱۰
 • پرداخت وجه مصوب جهت صدور کارت معافیت

تذکر

قبل از اینکه به این مرحله برسید شخصی که بعنوان ایثارگر محسوب میشود باید طبق موارد گفته شده در مورد شرایط ایثارگی اقدامات لازم را انجام داده باشد .

همچنین طبق قانون جدیدی که در اسفند ماه ۱۴۰۱ به تصویب رسید داشتن غیبت تاثیری در کسری خدمت ایثارگری یا معافیت ایثارگری نخواهد داشت .

سربازان فراری با بازگشت به یگان خدمتی و طی مراحل اداری و دریافت نامه اشتغال به خدمت میتوانند از تمامی مزایای کسری و معافیت ایثارگری استفاده کنند .

سخن نهایی

کارت ایثارگری علاوه بر مزایایی که در کسری ها و معافیت های ایثارگری دارد میتواند در سهمیه های استخدامی دولتی و قبولی دانشگاه نقش داشته باشد همچنین کسانی که دارای کارت ایثار هستند در صورت استخدام در دولت از رتبه بندی شغلی برخوردار میشوند .

بنر کسری خدمت

27 پاسخ

 1. سلام پدر من کارمند دولت هستن حدود ۴ ماه قبل از قطعنامه در سپاه منطقه پاوه خدمت کرده آیا دوران آموزشی هم به اون ۴ اضافه میشه یا خیر؟

 2. سلام
  پدر من در غلامان بجنورد بودن
  ارگانی که خدمت میکردن ژاندارمری بوده و سال ۶۳ به مدت ۹ ماه در این پاسگاه مرزی بودن آیا کسری خدمت شامل حال من میشود؟

 3. سلام و عرض ادب
  پدر من در سالهای ۶۱تا ۶۳ در منطقه امنیتی نیروی زمینی ارتش زاهدان خدمت کرده است خواستم بدونم ایا کارت ایثار به پدرم تعلق میگیره ؟

  ممنون از لطفتون

 4. با سلام من سال ۷۴ تا ۷۶ در خدمت سربازی در جزیره خارک بودم آیا نامه ایثارگری به من تعلق می گیرد یانه چون برای کنکور بجه ام نیاز دارم
  باتشکر

 5. سلام
  پدر من سال ۷۲ تا ۷۴ بمدت ۲۲ ماه در منطقه عملیاتی مهاباد خدمت کرده ، ایا کسری شامل میشود یا خیر ؟

 6. سلام خسته نباشید
  پدرم بین از سال ۶۹ تا ۷۱ در منطقه کامیاران در سپاه خدمت کرده میخواستم ببینم کسری شامل میشه یا خیر
  برای هر ماه چند روز کسری تعلق میگیره

  آخه یکی از هم خدمتی هاش کسری گرفته

 7. سلام
  پدر بنده سال ۶۲ تا ۶۴ در شهر دزفول پایگاه شهید وحدتی خدمت کرده
  آیا کارت ایثار شاما پدر بنده میشه؟

 8. با سلام و احترام
  جهت استحضار عرض کنم بنده شنیده ام اخیراً مصوبه ای در زمینه صدور کارت ایثارگری در ستاد کل نیروهای مسلح برای مناطق درگیر و عملیاتی بعد از اتمام جنگ و تا سال ۱۳۷۴ صورت گرفته ولی دستورالعمل آن هنوز ابلاغ نگاردیده ،آیا این موضوع صحت دارد؟

 9. با سلام و احترام
  بنده در منطقه عملیاتی و امنیتی سردشت در سال ۱۳۷۰ و ۱۳۷۱ به مدت حدود ۱۵ ماه در قرارگاه حمزه سیدالشهدا ارومیه ودر پادگان شهید بروجردی سردشت خدمت کرده ام و الان پیگیر وضعیت ایثارگری هستم و پرونده ام را به نیروی زمینی سپاه فرستاده اند و بنده چندین بار مراجعه نتوانسته ام پرونده را پیدا کنند و سوالی که مطرح هست آیا ایثارگری به اینجانب تعلق می گیرد؟ لذا عاجزانه استدعا دارم به موضوع رسیدگی فرمایند از عنایتی که خواهید فرمود کمال تشکر و قدردانی را داریم. با احترام یوسف جعفری دارای کد ملی ۵۰۷۸۸۱۹۴۶۰ و تلفن تماس ۰۹۱۴۳۲۲۴۱۲۱

  1. سلام برای بعد از قعطنامه ایثارگری صادر نمیشه فقط فرزند شما میتونه از کسری خدمت استفاده کنه

 10. باسلام
  احتراما اینجانب درمورخ ۱۳۷۱/۱۰/۲۳ لغایت ۱۳۷۳/۱۰/۲۳ درتیپ ۴۵ تکاوران ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه های جنگی شوش خدمت کرده ام کارت ایثارگری شامل حال من میشودومیتوانم کارت ایثارگری را دریافت کنم باتشکر

 11. سلام
  من مدت ۱۸ ماه خدمت و۶ماه احتیاط را درسال۵۹ تا ۶۱ در هنگ ژاندارمری بم خدمت کردم یکسال خدمت آخر در پاسگاه دور افتاده بم بودم که در تقسیمات کشوری به سیستان وبلوچستان الحاق شد وهمیشه در این پاسگاه عملیات جنگی با قاچاقچیان داشتیم
  آیا ایثارگری شامل حال من می‌شود؟ ضمنا هنگ ژاندارمری بم همیشه یک گروهان در مناطق جنگی کردستان ماموریت داشت
  لطفا راهنمایی بفرمایید به کجا مراجعه نمایم
  ممنونم

   1. سلام پدر من از سال ۷۲ تا اوایل ۷۵ خدمت کرده و ۲۰ ماه آن را در دهلران و موسیان خدمت کرده آیا شامل کسری خدمت میشه؟

 12. سلام وقت بخیر
  من پدرم سال ۶۹تا۷۱ در منطقه گیلانغرب(سومار)لشکر ۵۸ذوالفقار خدمت کرده گفتم ببینم کسری بهم تعلق می گیره؟!

  1. سلام
   خدمت سربازی در فاصله‌ ۶۱تا۶۳در بندر مرزی ترکمن و استان گرگان شامل کارت ایثارگری می‌شود؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید