فرار از خدمت و مجازات سرباز فراری ۱۴۰۳

فرار از خدمت

فرار از خدمت سربازی موضوعی شایع از سال های بسیار دور تا همین امروز است که معمولا در هر یگانی چند نفری سرباز فراری هستند . در گذشته های خیلی دور یعنی در زمان رضا شاه مجازات فرار از خدمت بسیار سنگین بود و در هر برهه زمانی با توجه به حساسیت ها قوانین تا حدی تغییر کرد.

در این مقاله ما به بررسی کامل فرار از خدمت سربازی و مجازات هایی که در پی خواهد داشت میپردازیم تا فکر فرار به سرتان نزد یا اگر فراری هستید زودتر خودتان را به یگان خدمتی معرفی کنید و دنبال راه چاره بهتری بجز فرار باشید.

مجازات فرار از خدمت

سربازی بیش از ۱۰۰ سال است که به شکل امروزی با اسم های مختلفی از اجباری گرفته تا دوره احتیاط و ضرورت و سرباز وظیفه در ایرا وجود دارد . طبیعی است از این جمعیت کثیر جوان کشور عده ای باشند که به دلایل مختلف از خدمت سربازی فرار کنند.

سرباز فراری نام بدی است که روی این افراد گذاشته میشود و همیشه با آن ها همراه خواهد بود . حتی اگر شخصی از فرار به یگان برگردد بازهم بعنوان سرباز فراری در میان سربازان دیگر شناخته میشود . در کل میخوام بگم که فرار نکن!

مجازات های سرباز فراری

 • ۲ روز اضافه خدمت به ازای هر روز غیبت + روزهایی که جز خدمت بوده است.
 • در صورت تکرار فرار یا فرار به دلیل مشکلات انضباطی حکم زندان صادر میشود.
 • جریمه نقدی که بر اساس تعداد فرار و مدت فرار محاسبه میشود.
 • عدم امکان دریافت معافیت کفالت در صورت طولانی شدن فرار
 • اقدام برای دستگیری سرباز فراری توسط دژبان
 • مسدود سازی کد ملی

توجه

در صورت رای قاضی به زندان باید توجه باشید که مدت زمان مشخص شده برای زندان جز خدمت سربازی محاسبه نمیگردد و این رای تنها نوعی مجازات محسوب میشود.

در صورتی که سرباز فراری در دسترس نباشد و پس از مراجعه های مکرر و صدور ابلاغیه توجهی برای بازگشت به یگان خدمتی نشود کد ملی سرباز فراری مسدود خواهد شد و اصطلاحا محروم از خدمات میشود.

مقالات مرتبط : اطلاع از انواع معافیت ها برای سربازان فراری

بخشش فرار از خدمت

ممکن است سربازی با توجه به شرایط سخت زندگی شخصی و یا بیماری بدون هیچ مشکل انضباطی خاصی مجبور شود از خدمت سربازی فرار کند و بعد از مدتی دوباره برای ادامه خدمت به یگان مراجعه کند.

همانطور که میدانید برای مشخص شدن وضعیت لازم است ابتدا به یگان مراجعه کرد و با معرفی به دادسرای نظام و تحمل جرایم امکان ادامه خدمت بوجود می آید . این دسته از سربازان بعد از اینکه به دادسرای نظام مراجعه کنند تا حد زیادی مورد بخشش قرار میگرند.

منظور از بخشش این موارد است

 • عدم صدور رای زندان توسط قاضی
 • تخفیف در جریمه نقدی
 • امکان انتقالی از یگان به دلیل تغییرات شرایط سرباز
 • امکام انتقال مستقیم به کمیسیون پزشکی در صورت اثبات بیماری

اگر بعد از دوران فرار مشمول دچار بیماری شود میتواند بازهم برای معافیت پزشکی اقدام کند البته به شرطی که به یگان مراجعت داشته باشد و در مراحل اداری قرار گیرد.

سربازانی که فرار از خدمت داشته اند و بعد از فرار متاهل شده اند یا دارای فرزند هستند علاوه بر بخشودگی های فرار از خدمت سربازی میتوانند از مزایای تاهل و فرزند مانند کسری ، انتقالی و افزایش حقوق بهره مند شوند.

مدت خدمت سربازان فراری طبق مدت خدمت در تاریخ اعزام خودشان تعیین میشود . برای مثال اگر سربازی در سال ۹۴ فرار کرده باشد طبق مدت خدمت سربازی در سال ۹۴ که ۲۱ ماه بوده است محاسبه میگردد.

طبق آیین نامه صادره از سوی وظیفه عمومی در صورتی که مدت فرار از خدمت از مدت باقیمانده خدمت بیشتر باشد حتی در صورت وجود شرایط معافیت های کفالت سرباز شامل معافیت نخواهد شد و تصمیم گیرنده نهایی سازمان نظام وظیفه عمومی است.

آیا سربازان فراری میتوانند خدمت را بخرند؟

تا این لحظه ۲ بار قانون خرید خدمت سربازی با شرایط مختلف در کشور اجرایی شده است . آخرین بار قرار شد مشمولینی که دارای ۸ سال غیبت سربازی هستند با مبالغی که بر اساس مدرک تحصیلی مشخص شده بود خدمت سربازی را بخرند که عده زیادی هم اینکار را کردند.

در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ دوباره قانون فروش خدمت سربازی به رای گذاشته شد و اینبار مشمولین با ۵ سال غیبت میتوانستند خدمت سربازی را بخرند که البته مبالغ فروش با توجه به مدرک تحصیلی مشخص شده بود و جالب اینجا بود که فروش خدمت به مشمولین خارج از کشور بر اساس یورو قیمت گذاری شده بود.

این قانون در مجلس تصویب شد اما زمانی که به شورای نگهبان رفت در کمتر از ۴۸ ساعت با وتو ستاد کل نیروهای مسلح به سرعت حذف گردید . البته ممکن است در آینده در صورت ثبات شرایط فروش خدمت سربازی دوباره اجرایی شود.

در هر حال اگر حتی شخصی سرباز فراری باشد و از مدت فرارش به اندازه ای که قانون اعلام میکند گذشته باشد میتواند خدمت سربازی را با مبلغ مصوب آن بخرد همانطور که بسیاری از سربازان فراری بین سال های ۹۵ تا ۹۸ توانستند خدمت را بخرند و معاف موارد خاص شوند.

فرار از خدمت سربازی برای بار اول ، دوم و سوم

خدمت سربازی برای تمام مشمولین حتی کسانی که دارای مدارک تحصیلی بالا هستند با توجه به نیرو و یگانی که در آن خدمت میکنند سختی هایی به همراه دارد. خدمت دوران خوبی برای محک شخصی و مواجه شدن با سختی ها و بهتره بگوییم با سخت گیری هایی است که تا آن زمان تجربه نشده است.

انواع سرباز فراری وجود دارد از دندان پزشکی که حتی با وجود خدمت در بهداری یا بیمارستان تاب تحمل ادامه خدمت سربازی را نداشته تا سربازان مناطق مرزی که بدون اغراق سخت ترین و خطرناک ترین شرایط خدمتی را تحمل میکنند.

اگر سربازی رفته باشید یا از خاطرات بقیه شنیده باشید در طول خدمت سربازانی میبینید که کسانی با حتی بیش از ۳۵ سال سن و با زن و بچه برای ادامه خدمت به یگان مراجعت کرده اند . اصلا تعجبی ندارد این ها همان کسانی هستند که بعد از چند بار فرار مجبور به ادامه خدمت شدند.

در هر صورت ممکن است شخصی برای چندین بار از خدمت سربازی فرار کند و دوباره به یگان برگردد که این موضوع سودی به حال این افراد ندارد.

 جز اینکه

 • اضافه خدمت بیشتری بخورند
 • جریمه بیشتری پرداخت کنند
 • زندانی شوند
 • سال های جوانی بی هدف بگذرد
 • از ادامه تحصیل محروم شوند
 • از دریافت جواز و پروانه کسب محروم شوند
 • حتی موقع ازدواج هم دچار مشکل شوند
 • نتونن از بعضی بانک ها وام بگیرند
 • امکان انجام کار حقوقی و قضایی نداشته باشند.
 • استخدام نشوند.

اگر دوست داری در این شرایط قرار بگیری خب فرار کن کسی جلوتو نمیگیره ولی اگر میخوای از زندگی عادی دور نشی فقط بخاطر حداکثر ۲ سال خدمت سربازی واقعا کار احمقانه ایه که جز کسانی باشی که فرار از خدمت سربازی داشته اند.

خوب گوش کن

این برهه زمانی هم قسمتی از زندگی تو هست مثل مدرسه رفتن ، بلوغ ، دانشگاه ، کار پیدا کردن و ازدواج کردن و الی آخر…

تو قراره مرد خانواده باشی

تو قرار ستون زندگی همسر و فرزندات باشی

روی تو قراره حساب باز کنن

قراره زندگی خوبی داشته باشی و همه چیت رو روال عادی و رو به پیشرفت باشه

قراره بدون ترس و آزادانه زندگی کنی

پس مرد باش و این خدمت لعنتیو تموم کن و به ادامه زندگیت برس!

خیلی ها قبل از تو در شرایط وحشتناک جنگ خدمت کردن و شهید و جانباز شدن ، سالی یبار به زور میومدن مرخصی ولی خدمت کردن و تموم شد و هیچ اتفاقی هم نیوفتاد…

اگر تو باشرایط فعلی خدمت که اکثر سربازا روز برگ هستند

که اکثر سرباز ها بومی هستند

که در شرایط صلح کامل هستیم

که حقوق و مرخصی و کسری ها و تشویقی ها خوب شده

بازهم از خدمت سربازی فرار میکنی و نمیتونی برای چند ساعت محیط سربازی را تحمل کنی حتما لازمه با مشاور صحبت کنی تا ریشه یابی بشه و مشکل حل شه . باید درک کنی خدمت نکردن غیر طبیعیه مگه اینکه مشکلی غیر طبیعی وجود داشته باشد!

علل و عوامل فرار از سربازی

عوامل فرار از سربازی

کسانی فرار از خدمت سربازی انجام میدهند و در واقع سرباز فراری محسوب میشوند قطعا دلایلی برای اینکار دارند که مهم ترین و شایع ترین این دلایل را بر اساس تجربه چند ساله بیان میکنیم تا در  صورت برخورد با این شرایط از قبل برنامه ریزی مناسب انجام دهید.

بیماری

بسیاری از سرباز فراری ها به این دلیل که قبل از خدمت سربازی بیماری داشته اند و قبل و حین خدمت نتوانسته اند معافیت پزشکی بگیرند خدمت سربازی را نیمه کاره رها میکنند و سربازی فراری میشوند.

یکی از بیماری هایی که بسیار بین سربازان فراری شایع است بیماری های اعصاب و روان است یعنی ممکن است سرباز در حین خدمت دچار مشکل روحی شود و تاب و تحمل خدمت را نداشته باشد و فرار کند!

البته بیماری های اعصاب و روان بیشتر جنبه ارثی دارند و از قبل در سربازان وجود داشته است اما کسانی که از قبل هیچ منشا بیماری روانی در خودشان و خانواده نبوده قطعا به دلیل تلقین و ضعیف بودن روحیه دچار بیماری میشوند.

معافیت های اعصاب و روان خوب نیست و محدودیت های زیادی دارد اما میتوان با در جریان قرار دادن یگان خدمتی از شرایط روحی از معافیت از خدمات رزمی استفاده کرد و شامل این مزیت ها شد .

روز برگ شدن

عدم نگهبانی با اسلحه

معافیت از حضور در اردوگاه

امکان دریافت انتقالی

نگهبانی در شرایط ساده تر مانند پاس بخش

تذکر

حتما در صورت وجود هر گونه بیماری جسمی یا روانی بهداری یگان و فرمانده گروهان را در جریان بزارید.

بیماری اعضای خانواده

بعضی از مشمولین هم هستند به این دلیل که پدر یا مادر و حتی دیگر اعضای خانواده دچار بیماری های سخت و صعب العلاج میشوند از خدمت سربازی فرار میکنند . این موضوع کاملا طبیعی است و هر کسی جای این سربازان باشد خانواده را در اولویت قرار میدهد.

اما عزیزان در این شرایط هم ستاد کل نیروهای مسلح پیش بینی های لازم را انجام داده است و میتوان با ارائه مدارک به فرمانده و استفاده از مرخصی های استحقاق برای مدتی در کنار خانواده بود و دوباره به یگان بازگشت.

میدونم و درک میکنم کسانی که در این شرایط قرار میگیرند روزهای سختی را سپری میکنند اما بهتر است منطقی عمل کنیم و به دور از احساسات شرایط را بپذیریم و از راه درستش یگان را ترک کنیم تا دچار مشکلات احتمالی بعدی نشید.

مشکلات مالی

موضوعی که این روزها اکثر مردم ایران با آن دست و پنجه نرم میکنند مشکلات مالی است . بسیاری از سربازان بعنوان نون آور و کمک خرج خانواده هستند و در صورتی که نباشند شاید بنیان خانواده از هم بپاشد.

تا حد زیادی در ۳ سال اخیر حقوق سربازی افزایش پیدا کرده است که البته بازهم نمیتواند تمام هزینه ها را جبران کند اما میشه با کمی مراعات و صرفه جویی این مدت را گذراند یا بعد از ساعت خدمت کار پاره وقت انجام داد.

سختی های مالی برای سربازان متاهل هم وجود دارد اما چاره ای نیست چون شما وارد مسیری شدید که راه پایان آن گرفتن پایان خدمت است در غیر اینصورت این مسیر هیچ وقت تمامی ندارد و در یک راه بی پایان باید بدون هدف حرکت کنید.

یگان مرزی و عملیاتی

بعضی از سربازان در یگان هایی تقسیم میشوند که هم منطقه عملیاتی است یعنی ممکن است مورد تهاجم قرار گیرد هم منطقه مرزی و بد آب و هوا محسوب میشود که از نزدیک ترین شهر کیلومتر ها فاصله دارد و سربازان امکان رفت و آمد ندارند.

انصاف هم در نظر بگیریم باید بگوییم مرد ترین سربازان ایران همین عزیزان هستند که از مرزها دفاع میکنند و سختی های زیادی تحمل میکنند و بارها شنیده اید که سربازان مرزی شهید شده اند خب واقعا هم ترس دارد و سخت است!

با توجه به این سختی ها مدت خدمت سربازی این عزیزان ۶ ماه کمتر از دیگر سربازان است بعلاوه اینکه مرخصی ها هم کمی متفاوت است . معمولا با حضور ۶۰ تا ۹۰ روز در یگان خدمتی بین ۱۵ تا ۲۵ روز مرخصی به سرباز تعلق میگیرد.

با این وجود باید تحمل کرد تا این دوران سپری شود و فرار از خدمت اتفاق نیوفتد . از همینجا برای تمام کادر و سربازان وظیفه در سراسر مرزهای کشورمان آرزوی سلامتی دارم و خواهان این است که سالم و سلامت این دوران را سپری و به آغوش خانواده برگردند.

جریمه نقدی فرار از خدمت

جریمه فرار از خدمت

همانطور که گفتیم زمانی که شخصی سرباز فراری میشود در صورت که بخواهد دوباره به خدمت سربازی ادامه دهد شامل جریمه خواهد شد یکی از این جریمه ها بصورت نقدی میباشد و نقدا با دستور قاضی برای تکمیل پرونده باید پرداخت شود.

جریمه نقدی بر اساس تعداد فرار از خدمت سرباز و مدتی که فراری بوده است محاسبه میشود که البته جریمه چندان زیادی نیست و معمولا مبالغ کمتر از ۵ میلیون تومان میباشد . اما اگر سربازی قادر به پرداخت همین میزان هم نباشد میتواند به قاضی سند و مدرک ارائه دهد تا تخفیف برای او قائل شوند.

معمولا سربازانی که به دلیل بیماری از خدمت فرار کردند یا متاهل هستند یا سربازانی که تحت پوشش کمیته و امداد و بهزیستی هستند از بیشترین تخفیف برخوردار میشوند همچنین سربازان ساکن مناطق محروم و کم برخوردار هم شامل بخشودگی مالی خواهند شد.

در هر صورت همه چیز دست قاضی و طبق رای و نظر اوست و بر اساس آیین نامه اجرایی سازمان قضایی نیروهای مسلج عمل خواهد شد . پس قبل از بازگشت به یگان مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید تا تخفیف شامل شما هم باشد!

سرباز فراری کیست؟

در یگان های نظامی قانونی وجود دارد که بر اساس آن اگر شخصی بیش از ۱۵ روز غیبت داشته باشد و در یگان حاضر نشود فراری محسوب خواهد شد. در واقع یگان خدمتی تا ۱۵ روز برای سرباز نهست رد میکند و منتظر میماند تا به یگان بازگردد و بعد از ۱۵ روز طبق قانون فرار به وظیفه عمومی اعلام میشود.

بعد از اعلام این موضوع حقوق و مزایا و حتی بیمه سربازی راکد خواهد شد تا دوباره بعد از طی روند قضایی وضعیت سرباز مشخص شود . در ادامه در مورد جرایمی که سرباز فراری باید متحمل شود صحبت خواهیم کرد.

تفاوت سرباز فراری و غایب

سرباز فراری شخصی است که دفترچه آماده به خدمت ارسال کرده و وارد دوره سربازی شده و بعد از ۱۵ روز غیبت در هر مرحله از سربازی دوباره به یگان مراجعه نکرده است اما مشمول غایب شخصی است که یا اصلا دفترچه خدمت نفرستاده یا اگر فرستاده خود را به پادگانی معرفی نکرده است.

تذکر

با توجه به ابلافیه های صادر شده برای غایبین و تحت پیگرد قرار دادن آن ها میشه گفت بر خلاف گذشته دیگر تفاوتی بین سربازان غایب و فراری وجود ندارد . پس اگر بعنوان سرباز غایب ابلاغیه اعزام به خدمت دریافت کردید یا تحت پیگرد با مسدود سازی کد ملی برای شما اتفاق افتاد تعجب نکنید!

سرباز فراری متاهل

فرار از خدمت سربازی و سرباز فراری شدن حتی برای متاهل ها هم اتفاق میوفتد یا ممکن است سربازی فرار کرده باشد و متاهل شده باشد اما بعد از مدت ها برای او پیگرد قانونی صادر و دژبان به درب منزل مراجعه کند.

متاسفانه راه فراری نیست و این افراد باید در زمان فرار فکر چاره میکردند . اما سازمان قضایی نیروهای مسلح برای سربازان فراری متاهل تخفیفاتی از جمله کسری خدمت ، بخشودگی اضافه خدمت انضباطی و تخفیف در جرایم نقدی و عدم صدور حکم زندان قائل میشود.

همچنین در صورتی که سربازان فراری در منطقه غیر بومی تقسیم شده باشند میتوانند با استفاده از تاهل به محل بومی سکونت همسر انتقالی بگیرند . متاهلین دارای فرزند به ازای فرزند اول ۳ ، فرزند دوم ۴ و فرزند سوم ۵ ماه کسری خدمت دریافت خواهند کرد.

انواع معافیت سربازان فراری

خیلی از سرباز فراری ها تصور میکنند چون فرار از خدمت سربازی داشتند نمیتوانند از معافیت های سربازی که وجود دارد بهره مند شوند در حالی که اینطور نیست و سرباز فراری در صورت رعایت قوانین و طی مراحل اداری میتواند از قوانین معافیت استفاده کند.

معافیت پزشکی سربازان فراری

در صورتی که سرباز فراری حتی بعد از فرار از خدمت دچار مصدومیت و بیماری های جسمی یا روحی روانی شود میتواند بر اساس آیین نامه های سازمان وظیفه عمومی از خدمت سربازی معاف شود . برای اینکار کافیست تا سرباز فراری به یگان خدمتی مراجعه کند و بعد از پرداخت جریمه از حالت فرار خارج شود.

با استفاده از نامه اعزام به بیمارستان مربوطه معرفی و شورای پزشکی برای او تشکیل میشود در صورت تایید نهایی شورای پزشکی یا کمیسیون عالی پزشکی سرباز میتواند از یگان خدمتی تسویه کند و با استفاده از معافیت پزشکی از ادامه خدمت معاف شود.

معافیت کفالت سربازان فراری

طبق قانون مشمولانی که غایب نباشند میتوانند کفالت یکی از اعضای درجه ۱ خانواده یا کفالت مادر بزرگ و پدر بزرگ را بگیرند و از خدمت سربازی معاف شوند . پس سرباز فراری که دارای پشت دفترچه ای یا غیبت قبل از خدمت سربازی نباشد هم میتواند از شرایط معافیت کفالت استفاده کند.

البته هر کدام از قوانین معافیت کفالت دارای تبصره و بند های زیادی است که بطور مجزا میتوانید در همین سایت مشاهده کنید همچنین فراموش نکنید بر خلاف معافیت پزشکی سربازان فراری که یگان تصمیم گیرنده است در مورد معافیت کفالت نظام وظیفه رای نهایی را صادر خواهد کرد.

طبق قانون اگر سرباز فراری مدت فرارش از مدت باقیمانده خدمتش بیشتر نباشد میتواند از معافیت استفاده کند و در غیر اینصورت لازم است با دریافت نامه اشتغال به خدمت و حضور در جلسه کمیسیون منتظر رای کمیسیون ماند.

تذکر

حضور در یگان خدمتی در تمامی مراحل کمیسیون های کفالت به هر میزان که زمان ببرد الزامی است و سرباز باید در یگان حضور داشته باشد تا رای صادر شود بعد از آن با تسویه از یگان از ادامه خدمت معاف میشود.

معافیت ایثارگری سربازان فراری

افرادی که فرار از خدمت انجام داده اند یا سرباز غایب هستند با تسهیل در قانونی که از سوی فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام شد میتوانند از قوانین کسیر و معافیت های ایثارگری استفاده کنند.

کسری و معافیت ایثارگری بر اساس مدت حضور در جبهه یا درصد جانبازی و مدت آزادگی و اسارت دارای قوانین مشخصی است که نظام وظیفه در این مورد تصمیم گیرنده خواهد بود . از طریق همین سایت قوانین را بصورت کامل مشاهده نمایید.

با بزگشت به یگان و طی مراحل اداری رفع فرار و دریافت نامه اشتغال به خدمت سربازی میتوان مدارک را به سازمان وظیفه عمومی ارائه داد تا بعد از نهایی شدن مراحل و تایید معافیت با تسویه از یگان خدمتی تسویه شد.

معافیت سربازان فراری دارای فرزند

اگر سرباز فراری بالای ۴۰ سال هستید و ۳ فرزند دارید یا سرباز فراری زیر ۴۰ هستید و ۴ فرزند دارید شامل معافیت عفو رهبری خواهید شد و کافیست به یگان خدمت برای نهایی کردن معافیت مراجعه کنید هر چند که سربازان فراری دارای چند فرزند اگر حداقل ۶ ماه خدمت کرده باشند با قوانین کسری خدمت متاهلی و فرزند نیازی به این معافیت نخواهد داشت.

آیا سربازان فراری شامل ممنوعیت های اجتماعی میشوند؟

در صورتی که فرار از خدمت اتفاق افتاده باشد و بعد از ارسال ابلاغیه های متعدد یا مراجعه حضوری دژبان سرباز فراری از مراجعت به خدمت خودداری کند بر اساس ماده قانون سربازان فراری سازمان قضایی نیروهای مسلح با وی برخورد میشود.

با محروم از خدمات کردن فرد کد ملی مسدود و بلا استفاده میشود و تمامی اموال یا اسنادی که به نام سرباز فراری است قابل استفاده نخواهد بود حتی گواهینامه و حساب های بانکی هم مسدود میشود .

طبیعی است سربازان فراری از وام یا موقعیت افتتاح حساب یا حتی درخواست دادخواست قضایی محروم شوند تا اینکه وضعیت خدمتی را مشخص کنند . امیدوارم در این مرحله قرار نگرفته باشید و در صورت وجود چنین اتفاقی راهی جز رجوع به خدمت سربازی وجود ندارد.

در پایان

اگر سربازی فراری هستی یا قصد فرار از خدمت داری و فقط منتظر تایید کسی هستی که بهت بگه فرار کن تا انجامش بدی باید بعنوان کلام آخر بگم که لطفا اینکارو نکن چون مثل باتلاق فرو میری بدون اینکه راه فراری داشته باشی همچنین فرار از خدمت واست عادت میشه!

لطفا با قدرت آرامش ذهنیتو بدست بیار و به ادامه خدمتت برگرد و اگر فرار کردی دوباره وارد سربازی شود و این شتری که در خونه هر پسری میخوابه رو سلاخی کن!

میتونید برای مشاوره در زمینه فرار از خدمت با سرباز مشاور تماس بگیرید تا مشاورین با تجربه ما بهترین کمک و راهکار و آرامش ذهنی را برای شما داشته باشند.

بنر مشاوره سربازی تماس

131 پاسخ

 1. سلام من سه ماهه خدمت رفتم دوم بهمن مرخصی آمدم فرمانده بهم نامه داد تابرم دکترامایادم رفت وبه پدرم نگفتم بعد۱۵روزدوباره فرستادن منوخونه یعنی ۱۷همین ماه ولی یک روزه برم وبیام خالامن اضاف میخورم اگه بانامه پزشکی اعصاب وروان برم

 2. سلام من بار سوم هست که فرار کردم خونواده میگن باید بری الان چهارماه میگذره از فرار آخرم، پدرم هنوز نفهمیده مادرم میدونه، تا الآنم همش بخاطر ترس از پدرم رفتم، ترس… اگر بفهمه منو به قصد کشت میزنه مثل دفه پیش،
  من از همینجا بگم ایندفعه که برم خودمو میکشم به والله قسم… هیچکس نمیتونه درک کنه فضای نظام و آدماش چقدر حالمو بد می‌کنه… لعنت به کسانی که زندگی رو برای امثال من جهنم کردن… مرگ من باعث و بانی داره…

 3. سلام من مدت ۸ سال فراری بودم و الان دوباره دارم خدمت میکنم و حقوق نمیگیرم و تو پلیس +۱۰ میگه آخرین وضعیت فرار چیکار کنم حقوق و فرارم برداشته بشه

 4. من از فرار کردم س ساله و اصلا شرایط رفتن دوباره ندارم..
  اگر چندین بار احضاریه بیاد و باز هم من نرم تهش چی میشه؟

 5. وقتی قوانین ضعیف سرباز رو تشویق به فرار میده و بی هیچ مشکلی می تونن فرار کنن و حتی توی محاکم قضایی شرکت کنن و به نفعشون رای صادر بشه و ممنوع المعامله نیستن و هیچ کسی هم دنبالشون نمیاد چرا نباید فرار کنن؟! ساده ما بودیم که رفتیم سربازی.

 6. سلام من بعد ۱۰ سال فراری بودن میخوام برگردم بعد ۴ ماه خدمت فرار کردم خودمم غذاخوری دارم به نظرتان زندان داره فقط یک بار فرار کردم ولی سال ۹۲ رفته بودم

 7. سلام من سرباز متاهل هستم و ۶ ماه خدمت کردم
  الان کلا خدمت ۱۴ ماه هست
  من دو فرزند هم دارم
  و برج ۱ برفرار کردم
  حکم چیه میتونم معاف بشم؟؟

 8. لطفا جواب بدین
  سلام من بعد بیست چهار ماه خدمت تو اضاف خدمت فرار کردم البته پنچ ماه اضاف کشیدم نبخشیدن و مجبور شدم بنظرتون حکمم چیه. الان دوسال فرار کردم

   1. سلام من سرباز متاهل هستم ساله ۹۱ فراری هستم میخوام خود معرف برم خونه زندگی ندارم کرایه نشینم یک فرزند دارم می‌توانم به محل خودم بیام خدمت تمام کنم میشه یا نه کار گرم زندگیم خیلی سخته به قرآن چیکار کنم میزاند بیام محل خودم را ممنون

   1. سلام من سرباز متاهل هستم ساله ۹۱ فراری هستم میخوام خود معرف برم خونه زندگی ندارم کرایه نشینم یک فرزند دارم می‌توانم به محل خودم بیام خدمت تمام کنم میشه یا نه کار گرم زندگیم خ

    یلی سخته به قرآن چیکار کنم میزاند بیام محل خودم را ممنون

    1. سلام من سال ۹۵ اعزام خدمت شدم سال ۹۸تو اضافه خدمت بودم برای سومین بار فرار کردم خدمتتم ۲ماه مانده بود الآنم متأهل شدم اگه بخوام برگردم بخشیده میشه یا خیر

 9. سلام یک سوال
  مشمول خدمتی که اعزامی سال ۱۴۰۰ بوده است
  باتوجه به کم شدن سه ماه خدمت یعنی ۲۱
  عملا باید ۲۱خدمت انجام بدهد.
  درطول این خدمت نهست هم داشته است که طبق قانون برخورد شده
  بعد از گذشت ۲۱ ماه
  مشمول بنابه دلایل شخصی اقدام به نهست
  ومتاقبا ازنظر آماری فرار برایش منظور گردیده است.
  بعد از گذشت ۸ماه بعنوان خود معرف به دادگاه نیروهای مسلح نموده است.
  وبا پرداخت جریمه به دادگاه محل خدمت مراجعه می‌کند.
  ودرحال حاضر وارد خدمت سه ماهه بعد از فرارخود میگردد.
  ۱٫این مدت فرار از خدمت که بعنوان خود معرف بوده و ازطرف دادگاه فقط شامل جریمه مالی شده است . باتوجه به اینکه قاضی پرونده هیچگونه حکمی مبنی بر اضافه خدمت یا هر عنوانی که بشود ارتباطی به این مضمون باشد
  بعداز حضور درخدمت باید همون مدت اضافه درطول ۲۱ماه را بکشد یا خیر این مدت هم اضافه میشود (باتوجه به حکم دادگاه)
  ۲٫باتوجه به اینکه حقوق میانگین سربازی که تقریباً ۳میلیون می‌باشد . واگر درحین خدمت می‌بود نزدیک ۲۰میلیون باید حقوق از دولت می‌گرفت. درست که نگرفته
  وازطرفی مبلغ ۶میلیون جریمه نقدی شدن
  یعنی عملا با نیامدن به خدمت فرار ضرر مالی دادن . لذا باتوجه به همین موارد جریمه خدمت نکردن وفرار به نوعی تسویه حساب ویر به یرشده است. درسته.
  پس نباید بیشتر از همون اضافه خدمتی که درطول ۲۱ماع داشته را بکشد. درسته.
  ۳٫پایگاه محل خدمت مشمول نتها اضافه خدمت درطول ۲۱ماه را منظور کردن بلکه
  این ۸ماه را نیز در سامانه خدمت مشمول لحاظ کردند . یعنی عملا باید ۱۱ماه دیگر خدمت نمی‌آید.
  که برابر قانون موارد حکم دادگاه اضافه ی برای وی صادر نشده است.
  لطفاً بفرمایید برای این مورد باید چه اقدامی بکند راهنما طبق قانون و مقررات نیروی ها مسلح انجام دهید ممنون و سپاسگزارم

 10. سلام من ۵ ماه خدمت کردم خواستم انتقالی بگیرم ندادن فرار کردم چون راهش خیلی دور بود مشکل مالی داشتم الان میخوام برگردم حدود ۳ ساله فراریم اگه برم چیکار میکنن جریمه میشم؟

 11. سلام من سال ۹۵فرار کردم وتا الان تقریبا ۷الی ۸سال میگذره باید دقیقا به کجا مراجعه کنم و اگر خود معرف باشم چقدر بهم اضاف میخوره

 12. سلام من سال ۸۶رفتم خدمت ۴ماه خدمت مردم فرار کردن وسایل ۸۷رفتم ۳ماه وفرار کردم الان ۳۴سالمه ومتاهلم فرزندی ندارم من باید چیکار کنم لطفاً راهنماییم کنید

 13. سلام وقتتون بخیر من سال ۱۳۸۳رفتم خدمت سه آموزشی ودوماه خدمت تموم کردم مرخصی که آمدم نتونستم برگردم خدمتم اسلام ابادشرق خدمت میکردم من ساکن ابادانم پدر۹۰ساله ومادرپیرو۴تا خواهر مجرد بابام کمیته امداد مستمری می‌گرفت بزور خرج ۴نا خواهرم میداد بهم میگفت بابا نیا مرخصی پول کرایه ندارم بهت بدم من هم دلم تنگ میشه برای خانوادم من خدمتم دوست داشتم ولی مشکل مالی داریم والان پدر ومادر به رحمت خدا رفتند من هم ازدواج کردم چیه بچه دارم یه خواهر نابینا کارگر بنایی الان هم ابلاغیه آمده برام حتی میترسم برم خونه زن بچه هام ببینم یکی میگه زندان داره یکی میگه جریمه نقدی داره نمیتونم چکارکنم توخدا راهنماییم کنید ۴۲سالمه

 14. سلام من حدودا سه ماه خدمت داشتم و الان پنج ماه که فرار کردمو این اولین باره
  اگه خودمو معرفی کنم باید پنج ماه خدمت کنم یا سه ماه ممنون میشم جواب بدید

 15. باسلام بنده مدت دوماه هست که ازپادگان فرارکردم هم بخاطرمشگلات خانوادگی وهم بیماری،مهم تراینکه قسمتی که من رو فرستادن واقعاتحملش برام سخته خواستم بپرسم اگروقتی که میرم دادگاه برای حکم میتونم ازقاضی درخواست کنم من روبه قسمتی دیگه انتقال بده یادستوربده منتقلم کنن مشگل دیابت و تپش قلب دارم اوک قسمت بخاطر اینکه استعمال دخانیات زیاده واقعابرام سخته

  1. سلام من سال ۹۵فرار کردم وتا الان تقریبا ۷الی ۸سال میگذره باید دقیقا به کجا مراجعه کنم و اگر خود معرف باشم چقدر بهم اضاف میخوره

 16. سلام خسته نباشید
  من پارسال فراری شدم ی بار دستگیرم کردن ک ۲ روز بازداشت بودم و ی جریمه پرداخت کردم دوباره فرار کردم ولی پشیمونم اگه خودمو معرفی کنم بازم حبس داره

   1. سلام خسنه نباشید .من ۲۱ ماه خدمتم بدون ی دقیقه غیبت‌تموم کردم رفتم داخل اضاف ۲ ماه اضاف کشیدم .فرار کردم الان بخوام برم چی در انتظارمه ممنون میشم اگ راهنمایی کنید

 17. سلام من سال ۷۲ دوسال سپاه خدمت کردم ولی هیچ حقوقی در طول سربازی ب من ندادند الان چیکار میتونم بکنم؟

 18. سلام خواهشن پیامم بخونید منو راهنمای کنید من مشکل روحی روانی دارم و افسردگی شدیددارم و قبل خدمتم این مشکلات داشتم و بخاطر عصبی شدنم سوزن مسکن قوی بهم میزدن تا آروم بشم بالا نیارم یعنی به خون ریزی میفتادم در تاریخ ۱۴۰۳ امسال تو هین آموزشی چندین بار منو بستری کردن و بردن بیمارستان اون شهر و من پول نداشتم بستری بشم دوباره اوردن پادگان و بازم بستریم کردن تا روزی که مرخصم کردن و واسم هیچ کاری نکردن حتا دارو عصابم میخوردم اما بهتر نمیشدم و معدم عصبی میشد حتا دارو تهویل نمیگرفت و معدم میورد بالا و بعد این که آموزشیم مرخصم کردن اومدم شهرم و دوباره بستریم کردن بهتر شدم و وردم به خدمت بعد چند روز به پرخاش گری گریه میفتادم و هیچی نمیتونستم بخورم مریض شدم بردم دکتر بعد ۸ روز اول خدمتم و خانوادم نزاشتن ادامه بدم چیکار کنم یه راهنمای برام کنید خواهشن من مشکل دارم دکتر نظام قبل سربازی برم گفته مشکلی نیست وقتی بری بهتر میشه اما من داغون شدم این حق من نیست من یه آدم یه حقی دارم اگه واسم کاری نمیکنن عدامم کنن من نمیتونم با از وز مشکلم به خدمتم ادامه بدم خواهشن راهنمایم کنید خواهشن چیکار کنم خواهشن

 19. سلام من ۴ ماه خدمت کردم ۸سالی میشه فرار کردم الان ۳تا بچه دارم تو منطقه عملیاتی بودم الان برم چند ماه خدمت میکنم

   1. سلام وقت بخیر من یا بار فرار کردم رفتم خودمو معرفی کردم بعد چند وقت دوباره فرار کردم الان نزدیک دوسال میشه فراری ام میخام برگردم خدمت الان مشکل من چجوریاس چی میشه بار اولی. رو جریمه دادم برگشتم این دفعه دومه با قانون جدید الان چکار کنم من

   1. سلام من خدمتمو تموم کردم تمام وتسویه کردم با ارگانم الان چرا هنوز کارتم نیومده آدرس و کد پستی و تلفنمو همه رو دادم ولی هیچی نیومده الآنم دور هستم از خونه باید چیکار کنم

 20. سلام من ۱۴ماه سال نودوسه خدمت کردم الان میخوام خودمو معرفی کنم چ جریمه هایی میشم وچقد بایدخدمت کنم متاهل هستم الان فرزند ندارم

 21. ابلاغ احضاریه برای سرباز فراری
  سلام. اگر سرباز فراری کلا به دادگاه نرود، منشی پادگان یا سرباز پادگان میتونه برگ فراری به دادگاه نظامی تحویل دهد تا احضاریه برام ارسال شود؟

 22. سلام من میخام از برم سربازی و نمیتونم دیپلممو بگیرم اما بابام منو کنک میزنه و مجبور به درس میکنه نمیتوم دست رو بابام بلند کنم بگم به توچه اخه به همین خاطر میخام برم سربازی که دوست ندارم برم ولی مجبورم حالا سوالم این بود برم سربازی یعد یک ماه قراره فرار کنم برم تهران زندگی کنم حالا سوالم اینه فرار کنم بابام اینا متوجه فرارم از سربازی نمیشن چون اگه بشه دوباره دردسره بابام میکشتم چون مشکل روانی هم داره نمیدونم چیکار کنم از دست بابام تو رو خدا جواب سوالمو بدید اگه فرار کنم بابام نمیفمه تورو خدا جواب بدید ممنون میشم

 23. سلام اگر سرباز فرای کلا به دادگاه نرود منشی پادگان یا سرباز پادگان میتونه برگ فراری به دادگاه نظامی تحویل دهد ؟؟ تااحضاریه برام ارسال شود؟؟

 24. پسر من سال ۱۴۰۲ تیر ماه به خدمت ارتش رفت ودر بازوی اون یک زخم داشت که بهش معاف اعصاب و روان دادند سه ماه خدمت کرد همش فکرش درگیر بود چرا رفتم به خدمت من که مشکل اعصاب و روان نداشتم بعد از سه ماه آنقدر فکر کرد که دچار افسردگی شدید شد و دو سه خط رو بازو وی خود کشید واز خدمت فرار کرد حالا سه ماهه که فرار کرده خودش میخواد بره وقتی میخواد بره استرس میگیره من خودم خیلی نگرانم فکر میکنم اگر بره خدمت باز افسرده میشه دلم نمیخواد بره سربازی اگر بره ودوباره افسردگی بگیره بعد از اتمام سربازی کسی پاسخ گو است لطفا راهنمایی کنید

 25. سلام خوبین من سال ۹۹ رفتم خدمت جزیره سیری و ابوموسی ۱۷ ماه خدمت و ۶ ماه اضافه خدمت برا دیر رفتن الان ۲۲ سالمه و تقریبا ۱۶ ماه و نیم خدمت کردم و بعد بخاطر مشکلات خانوادگی و مالی فرار کردم و سه ماه پیش ی تصادف شدید کردم الان سه ماهه تو خونه افتادم ریه و کلیه خون‌ریزی داخلی چن روز تو کما سه جای لگنم شکست پلاتین با پای راستم پلاتین ۱ ماه تو ای سی یو یسال و نیم دوسال هم از خدمت نرفتم میگذره امکان داره کلا معاف بشم امکان داره چن ماه معاف بشم اصلا معاف میشم ؟

 26. سلام من ۳بار سابقه فرار از خدمت دارم معاف از رزم شدم ۳ سال معتاد به مواد مخدر بودم زمانی که سرباز بودم اعتیاد داشتم ۳ سال هست مواد مخدر رو ترک کردم ۲ سال هست سیگار رو الان خود معرف معرفی کنم به قضایی پادگان چی می شود معاف نمی شوم؟ یا باید ادامه خدمت بکنم یا می افتم زندان

 27. ببخشید اگر سربازی در طول دوره خدمت نهست کنه و اضافه خدمتش رو بکشه به عنوان مثال جمعا پانزده روز غیبت کنه و اضافه خدمت چهل پنح روزه رو بکشه

  آیا این غیبت در کارت های پایان خدمت جدید ثبت میشه یعنی در کارت هوشمند و اطلاعات داخلش ذکر شده که این سرباز این مقدار غیبت کرده
  ممنون میشم جواب بدین

 28. با سلام بنده ۲۷سالمه وزنمو هم طلاق دادم حضانت بچه هم با منه و۲۰ساله که پدرندارم وحضانت من هم با مادرمه وخود مستاجرم ماهی ۴میلیون کرایه خونه میدهم پسر مادرمو هم من نگه میدارم با یه بچه که مادرم هم مریضه مشکل قلبی داره سال ۹۹هم اعزام به خدمت شدم بعد سه ماه خدمت درحین انجام وضیفه رباط صلیبی پام پاره شده و بعد عمل جراحی دوباره پنج ماه هم خدمت کردم بعدش بخاطر مشکل اجاره وخرج مادرم وبچه ام وپام مجبور شدم فرار کنم که به مشکلاتم برسم به نظرتون برگردم چی میشه میشه راهنماییم کنید اصلا نه بیمه گرفتم به پام نه چیزی نه کسی افتاد دنبالش الآنم بعد دوسال بخاطر سختی کارم دوباره پام ورم کرده

 29. سلام. من اعزامی سال ۴/۹۸هستم
  یک بار فرار کردم باز برگشتم
  باز بخاطر مشکلی ک بین پدر مادرم افتاد فرار کردم
  الان دقیقا ۲ساله ک میگذره ایا من خودمو معرفی کنم شامل بخشش هست

 30. سلام عذر میخوام بنده واقعا تحت فشارم
  پدر مادرم سال ۸۷ طلاق گرفتن و تک پسر هستم اما متاسفانه به دلیل امحا شدن دادنامه قدیمی طلاق به معافیت کفالت بنده رای ندادن اعتراض هم زدم باز رای ندادن مجبور شدم برای پیگیری روند معافیت برم خدمت که غیبت نخورم الان سه ماه خدمتم و خیلی دارم عذاب میکشم نمیدونم کار معافیتم چقدر طول میکشه اما به شدت میخوام پیگیر شم اگر فرار کنم میتونم روند معافیت کفالت مادر رو ادامه بدم؟

 31. درود من ۷ سال فراری بودم که گرفتنم با فیش بیرونم زنگ زدن که بیا دادسرا نظام سیرجان
  وزنم ۱۴۷
  دیابت دارم
  کبدمم گرید ۳
  به نظرتون معاف میشم

 32. سلام به همه کسایی که یه جوری مشکل سربازی دارن و این مطلب رو جستجو کردن… باید بگم شرایط روحی و روانی یک سرباز رو هیچکسی غیر سربازا و فرمانده اش( که زمانی خودش سرباز بوده) درک نمی کنه… خیلیا راحت با پارتی بهترین جاها خدمت میکنن جلو کولر اما اکثر ماها باید توی پادگان فشارو تحمل کنیم البته سختی برای مرد هست و اگه در طول خدمت مشکل جدی برای شخص پیش نیاد میشه تحمل کرد اما اگه مشکل روانی شدیدی در طول خدمت پیش بیاد متاسفانه خیلی سخت میشه کار و هرطوری شده باید با بهداری پادگان صحبت های زیادی بکنید تا حالتون خوب بشه و واقعا کسی که مشکل روانی داره نباید اسلحه به دست بشه من خودم زخم بدی خوردم هم جسمی ( رباط صلیبی) هم روحی ( مشکل خانوادگی طلاق) و در این شرایط هیچ چیزی قابل تحمل نبود باید خدمت رو ترک میکردم در اون شرایط هیچ کسی درکم نکرد کاش یک بزرگ می بود مثل روانشناس در اون شرایط منو راهنمایی میکرد من سه ساله فراری هستم و از وقتی فراری شدم نه مهمانی رفتم نه کاری شروع کردم گرچه مشکل روحیم برطرف شد اما فرار از خدمت گزینه درستی نبود کاش اون زمان بهم یه مرخصی میدادن تا کمی حالم بهتر بشه اما حتی با مرخصی من موافقت نکردن با اینکه حال بد منو دیدن … نمیدوم واقعا من مقصرم یا بقیه که می بایست شرایط یک سربازو درک کنن…
  هیچ کسی راضی نیست از سربازی فرار کنه و همه میتونن مشکلات سربازیو تحمل کنن اما باید از لحاظ روانی همه سربازا بررسی بشن… اگه کسی مشکلی داره باید کمکش کنن راهنمایی و مشاوره بشه ..من بعد فرار حتی پیش روانپزشک رفتم کپ کرده بود از وضعیت من و گفت من چه کاری ازم برمیاد!!! هیچ نصیحتی مشاوره ای هم منو نکرد…
  کسایی که میگن برو خدمت برو خدمت مرد میشی و فلان باید شرایط اون سربازو درک کنن وقتی سربازه پشتش رو خالی نکنن نذارن تنهایی بکشه و توی خودش غرق بشه…
  یه چیزی در آخر دوباره بگم که حال و روز یک سرباز و یک زندانی با بقیه مردم فرق داره نباید باهاشون بدرفتاری یا تهمت و تحقیرو ….. صورت بگیره ما هرکدوم شاید یک توانایی و استعدادی داریم یکی رانندست یکی کامپیوتر زبان ریاضی مکانیک برق خیاطی آشپزی و…. ولی اینکه فقط نگهبانی و تمیز کردن دسشویی بدی ولی خیلیا راحت با پارتی بازی هم بموقع از دانشگاه فارق التحصیل میشن هم مثل آب خوردن خدمت کنن یا امریه یا سرباز معلمی یا سربازی سفارشی خیلی آدمو داغون و عقده ای میکنه
  الان ترس از زندانی و روزای اول برگشت به خدمت رو دارم… وگرنه راضیم برگردم هرچقدر هم سختگیری کنن مجبورم بخاطر آبرومم شده برگردم به خدمت …

 33. سلام
  اگه سربازی از خدمت فرار کنه به خاطر یگان بدی که توش افتاده
  و بعد از مثلا ۱ ماه برگرده در صورتی که اون یگان سرباز جدید گرفته
  امکانش هست بفرستنش ستاد برای اینکه دوباره بره جای دیگه
  یا باید در همون یگان قبلی به خدمتش ادامه بده؟؟

 34. سلام ممنون بازت اطلاعات مفیدتون
  من اعزامی شهریور ۱۴۰۰ بودم سرجمع سه ماه و نیم خدمت کردم که ۳۵ روزش ماموریت داشتیم و مرز بودیم بعد از اومدن از مرز مرخصی ۱۵ روزه دادن الان ۱سال و۸ ماهه که از فرارم میگذره بخاطر ترس از مرز و بخاطر مشکلات شدید مالی خانوادم نتونستم برم خدمتو ادامه بدم چون کمک خرج بودم و اینکه بعد حدودا۱۰ماه بعد از فرارم حقوقم وصل بودبعدقطع کردن محل خدمتمم تیپ۵۷ خرم اباده الان بعد گذشت این مدت خیلی پشیمونم و هرجا رفتم نیاز به کارت داشت میخوام برم پادگان خودمو معرفی کنم از سایت نظام وظیفه هم استعلام گرفتم اهرین وضعیتمو زده اعزام به خدمت یعنی ترک خدمت و اینا نزده بنظرتون چطور باهام برخورد میشه؟؟؟ خانوادمم تخت پوشش کمیته امداد هستن … بنظرتون چه مدارکی ببرم نیازه مدارک ببرم یا نه؟؟

   1. سلام.خسته نباشید
    من اعزامی ۱۴۰۲.۶.۱ هستم..دو ماه آموزشی رفتم بعد تا یک هفته یگان رفتم یعنی تا دیروز
    ولی امروز دیگه نرفتم و بخاطر یسری محدودیتا که بعد اتمام سربازی شاملم نمیشه مثه استخدام توو شرکت دولتی..گفتم توو پادگان مشکلی ندارم ولی دارم مثه زود عصبی میشم..گاهی بخاطر فشار کار زیاد سرم میخواد انگار منفجر بشه و خیلی آدم استرسی هستم تمام ناخنای دستمو میخورم .. ولی از دکتر رفتنم خوشم نمیومد..دکتر نمی‌رفتم.. خواستم بدونم برم دکتر ارتش امروز مشکلاتمون بگم ممکنه معافیت شاملم بشه؟
    واقعا محیط پادگان یجوریه برام..سربازای قدیمیم بد رفتار میکنن حاله آدمو بد میکنن

  1. سلام وقتتون بخیر پسرم از اول اعزام دوماه خدمت کردوترک خدمت کرد الان ترس از زندان دارد چنین چیزی هست ممنون از راهنمایی شما عزیزان

   1. سلام من ۴۳ سال سن دارم و سال ۷۸ خدمت رفتم و ۱۷ ماه هم خدمت کردم و سپس‌ فرار کردم الانم دو تا فرزند ندارم کا پسرم زیر پرچم مقدس هستش تکلیف من چی میشه با این شرایط

  1. سلام طبق تجربه فرار راه خوبی نیست،بعد از یک سال یا چند ماه دژبان کل میاد در منزل و بقیه دردسرا،اگه واقعا نمیتونی خدمت کنی معافیت پزشکی اعصاب و روان بگیر

 35. سلام
  ۳۳ساله مجردم..سال ۸۷به خدمت رفتم وبعداز آموزشی به یگان معرفی شدم وبعداز ۱ماه فرار کردم .بعداز۱۹ماه خودمو معرفی کردم وبدون جریمه رفتم ادامه خدمت.۱۴ماه خدمت کردم به خاطر شرایطی که به وجود آمد،(بیماری شدید پدرم،تصادف مادرم،سرطان خواهرم)دوباره نرفتم
  الان دیگه داره سنم می‌ره بالا و همیشه سربیمه مشکل دارم..میترسم برم خودمو معرفی کنم.حکم زندان بدن،جریمه..یعنی اینقدر روی مخم بود گفتم برم بیت رهبری نامه عفو بگیرم ..الان حیرونم

  1. سلام من اعزام ۹۷ نیروانتظامی مرزبانی بودم ۵سال فرارکردم متاهلم اگه میخوام برگردم برمیگردم به یگان یااموزشی

  2. سلام من ۳۴سالمه و سال ۸۷سرباز بودم وفرار کردم الان یه پسر هشت و دختر چهار ساله دارم معتاد هم بودم الان در حال حاضر پاک شدم ومیخوام دنبال کارتم برم مجازاتش چیه ؟؟؟ ‌‌‌‌

 36. من اعزامی۱۴۰۰هستم و ب دلیل روز برگ بودن و شرایط نا مناسب مالی مجبور ب فرار شدم فقط یک بار
  میخاستم بدونم اگر خود معرف ب یگان خدمتیم برم احتمال عفو و بخشش وجود داره

   1. باسلام خدمت شما بنده برادری دارم که زنوبچه دار یک فرزند دارد ود رسال ۸۶آموزیش را تمام کرده حالا دیگه یگان هم نرفته آیا اومیتواند برای معافی اقدام کند یانه

 37. سلام وقتتون بخیر من پسرم الان ۸ ماه خدمت کرده ولی توی مدت همش مریض بود حتی طوری شد که از نگهبانی معاف شد بخاطر شرایط روحی نامساعد الان هم بحدی حالش بد شده که همش رفته بیمارستان مرخصی گرفته و بهش حمله عصبی دست میده و دکتر بیمارستان ارتش بهش گفته باید بری پادگان این استعلاجی ها نشون بدی تا بتونیم برات پرونده تشکیل بدیم و بری توی شورا متاسفانه نمیره بحدی اسم پادگان میاد حالش بد میشه که حد نداره ترو خدا منو راهنمایی کنید من یک مادرم و نگران

 38. سلام من برای معافیت پزشکی اقدام کردم اگه معاف نشم و به خدمت هم نرم کد ملیم مسدود میشه؟

 39. سلام
  من ۸ماه خدمت کردم ،فرار کردم
  الان دوتا بچه دارم ۳۴ سال سن
  ۳یال هم سابقه فعال بسیج قبل خدمت دارم
  میتونم معافیت بگیرم؟

  1. سلام پسرمن آموزشی تمام کرد وبه یگان معرفی شد.بعد از ۱۰ روز که در یگان بود.چون صبح میرفت وبعد از ظهر میومد خونه ترک خدمت کرد ودیگه به پادگان نرفت الان نزدیک۷ماه ترک خدمت کرده فقط تر از زندان دارد آیا زندانی دارد اگر‌خودش را معرفی کند ممنون از راهنمایی شما عزیزان

 40. سلام بنده رباط صلیبی زانوم مینیسک زانوم پاره شده و آرتور زانو گرفتم میخواستم بدونم امکان داره معاف شم

 41. سلام وقت بخیر پدر من ضایعه نخاعی شدید و عضو بهزیستی هستش . برادر بزرگترم قبل از به دنیا آمدن من کفالت گرفته (پدرم اون موقع تحت پوشش بهزیستی نبوده)
  آیا راهی برای معافیت سربازی من هستش؟

   1. باسلام من پسرم یک سال خدمته و سربازیش روز برگه و فرمانده ای دارن که اگه بچه ها دیرتر از ساعت شش و نیم برسن روز بعد تا ساعت چهار بعدازظهر باید بمونه وپسرم چون روزبرگه تا برسه خونه یا بخواددوباره بره سخت میشه براش من این حرفا رو کجا باید بگم به کی شکایت کنم که حرفم به مسئولش برسه تا جوان من سر اینجور مسایل غایب نکنه وترس و دلشوره از خدمت نداشته باشه

   2. باسلام من پسرم یک سال خدمته و سربازیش روز برگه و فرمانده ای دارن که اگه بچه ها دیرتر از ساعت شش و نیم برسن روز بعد تا ساعت چهار بعدازظهر باید بمونه وپسرم چون روزبرگه تا برسه خونه یا بخواددوباره بره سخت میشه براش من این حرفا رو کجا باید بگم به کی شکایت کنم که حرفم به مسئولش برسه تا جوان من سر اینجور مسایل غایب نکنه وترس و دلشوره از خدمت نداشته باشه وخیلی راحت سربازیش رو تمام کنه

 42. سلام خسته نباشید. بنده با ۳۵ سال سن اومدم خدمت سربازی. و خداروشکر سرم پایینه و بی توقع با پای درد و خرابم که اصلا به روی خودم نمیارم که درد دارم. بعد از ۹ ماه با اینکه محل خدمتم شهرستان شادگان هستش و محل زندگی آبادان ۲۵ دقیقه راه بیشتر نیست ولی بخاطر شرایط خدمت و بقیه سربازها و یگان خونه نرفتم و آچار فرانسه یگان هستم. و بخاطر مقام معظم رهبری همه چیز رو تحمل کردم ولی نمیدونم چرا الکی و بی دلیل یکی از کادر عقیدتی لج کرده با من و نامه جابجایی زده برام و تهمت بی اساس که خودشم نمیدونه با کی داره لج میکنه. خواستم بگم که الان دیگه حقیقت تصمیم به فرار و غیبت شدم و داره بهم ثابت میشه که سرباز مقصر نیست که فرار میکنه مقصر اون کادره که با آینده و حتی مرگ اون سرباز بازی میکنه و هیچکس هم پشت اون سرباز در نمیاد. طرف سرباز رو بگیرن و اینچیزا همش مال تو فیلم‌ها و قصه هاست.

  1. سلام بهتون تا حدی حق میدم هر چند که نمیشه درست قضاوت کرد اما در هر صورت اگر احساس میکنید حق با شماست و در حق شما نا عدالتی رخ داده پیشنهاد میکنم به بازرسی مراجعه کنید

   1. سلام سال۸۲اعزام شدم بعد۷ماه خدمت فرارکردم، بعداز فراراز خدمت تصادف کردم لگن چپم پلاتین خورد عصب پای چپم فلج شد الان ۴۰سالمه متاهل هستم دارای یک فرزند تحت پوشش بهزیستی هستم، متولد۱۳۶۲ هستم، آیا ادامه خدمت یا معاف هستم، کجامراجعه کنم؟؟؟ ممنون مشاورسرباز

    1. سلام با شدتی که شما میگید قطعا معاف میشید کافیه برای طی مراحل اداری به یگان مراجعه کنید

     1. سلام . من اعزامی سال ۹۲هستم ۱۳ ماه در تیپ ۱۸۸ زرهی زاهدان خدمت کردم ۱بار بعد مرخسی دیرکرد داشتم که فرارم خورد و بخشوده شده بودم.بعد انتقالی گرفتنم به شهر نزدیکتر دیگه نرفتم بخاطر یکسری مشکل روحی. الان ۹ سال شده و تو این مدت واقعا بهم سخت گذشته و کاملا پشیمونم . الانم متأهل شدم .برای معرفیکردنم میترسم .خواستم بدونم آیا امکان تخفیفی برام وجود دارد.

     2. سلام . من اعزامی سال ۹۲هستم ۱۳ ماه در تیپ ۱۸۸ زرهی زاهدان خدمت کردم ۱بار بعد مرخسی دیرکرد داشتم که فرارم خورد و بخشوده شده بودم.بعد انتقالی گرفتنم به شهر نزدیکتر دیگه نرفتم بخاطر یکسری مشکل روحی. الان ۹ سال شده و تو این مدت واقعا بهم سخت گذشته و کاملا پشیمونم . الانم متأهل شدم .برای معرفیکردنم میترسم .خواستم بدونم آیا امکان تخفیفی برام وجود دارد.

     3. سلام. من اعزامی سال ۴/۹۸هستم
      یک بار فرار کردم باز برگشتم
      باز بخاطر مشکلی ک بین پدر مادرم افتاد فرار کردم
      الان دقیقا ۲ساله ک میگذره ایا من خودمو معرفی کنم شامل بخشش هست

     4. باسلام بنده برادری بنام حامد دارم که سال ۸۶اعزام بوده وآموزش را تمام کرده ودارای زنوبچه میباشد وبه یگان نرفته میخایم بدونیم که میشه معافی گرفت یانه ومشکل کلیه ام دارد

    2. سلام من سال ۹۱ به خدمت اعزام شدم و کلا ۹ ماه خدمت کرده ام بخاطر مشکلات خانوادگی و مالی نتوانستم ادامه دهم والان ۲ فرزند دارم میخواستم بدونم من جریمه زندان دارم؟ یا چقد ر دیگر باید خدمت کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

نیاز به مشورت داری کلیک کن !