شرایط معافیت فوت پدر و مادر

شرایط معافیت فوت پدر و مادر

👈 شرایط معافیت فوت پدر و مادر ، متاسفانه با توجه به شرایط فعلی و گسترش بیماری کرونا خیلی از خانواده ها عزیزان خود را از دست داده اند و هستند افرادی که بر اثر مرگ طبیعی از دنیا رفته اند.

به همین دلیل پدر یا مادر خانواده بعد از مرگ همسرشان شاید نتواند به تنهایی زندگی کند یا در انجام امور شخصی نیاز دارد که حتما کسی کنارش باشد و مهم تر از این موارد در صورت فوت پدر وظیفه امرار و معاش خانواده بر عهده پسر است.
از این رو سازمان نظام وظیفه عمومی نوعی از معافیت با نام معافیت کفالت را در نظر گرفته است که البته شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و صرفا فوت پدر یا مادر دلیل بر دارا بودن شرایط کفالت نیست.


در صورتی که پدر خانواده به هر دلیلی از دنیا برود بر اساس قانون تک پسر بالای ۱۸ سال خانواده میتواند برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کند بدین صورت که در ابتدا ۳۰ ماه معافیت موقت داده میشود و اگر همچنان در پایان ۳۰ ماه او تک پسر بالای ۱۸ باقی مانده باشد و مادر ازدواج نکرده باشد معافیت به دائم تبدیل میشود.

⭐️ نکته بسیار مهم که در کفالت باید مد نظر داشت این است که مشمول تحت هیچ شرایطی غیبت غیر موجه نداشته باشد بدیهی است در صورت وجود غیبت قطعا شامل معافیت از سربازی نمیشود.

آیا اگر مادر هم فوت کند شرایطی برای کفالت پدر پیش می آید؟

نه تنها در کشور ما بلکه در تمامی دنیا سرپرست و نون آور خانواده پدر محسوب میشود در نتیجه در صورت فوت مادر و سالم بودن پدر دلیلی برای کفالت پدر وجود ندارد یا به زبان ساده تر در آیین نامه های کفالت چیزی با عنوان کفالت پدر فاقد همسر وجود ندارد!
البته شرایط کفالت پدر در صورت فوت همسر و یا کفالت مادر در صورت فوت همسر و حتی تک پسر بالای ۱۸ سال نبودن وجود دارد که بطور کامل به آن میپردازیم.
برای اطلاع از شرایط کفالت مادر و پدر همین الان با با  سایت سرباز مشاور تماس بگیرید.

معافیت سربازی در صورت فوت پدر و مادر

شرایط معافیت پدر و مادر در صورت فوت همسر بطور کامل توضیح داده شد و متوجه شدیم شرط اول نداشتن غیبت و در مرحله بعدی تک پسر بالای ۱۸ سال بودن اهمیت بسیاری دارد و چیزی به نام کفالت پدر فاقد همسر وجود ندارد.

اما اگر شخصی تک پسر نبود و مادرش هم از دست داده بود آیا میتواند از معافیت کفالت استفاده کند؟
بر اساس آینن نامه های معافیت که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی تدوین شده است نوعی از معافیت برای مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی در نظر گرفته شده است.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت تحصیلی

بدین صورت که اگر شخصی که برای معافیت اقدام کرده است تک پسر نباشد و یا پدرش فاقد همسر باشد و به سن ۷۵ سال نرسیده باشد با عضویت در سازمان بهزیستی و یا کمیته امداد امام خمینی و ارائه گواهی عضویت به سازمان نظام وظیفه عمومی میتواند حتی در صورت داشتن چند برادر و حتی با وجود سلامتی پدر از معافیت کفالت استفاده کند.

مد نظر داشته باشید که این شرایط تنها برای یکی از پسرهای خانواده قابل اجرا هست و قطعا نمیشود مابقی پسرها را با این روش از خدمت سربازی معاف کرد.برای اقدام کافیست به همراه گواهی فوت،مدارک شناسایی سرپرست خانواده،مدارک شناسایی خودتان و نامه عضویت ارگان حمایتی به پلیس+۱۰ مراجعه کنید و بعد از تشکیل پرونده منتظر اعلام زمان کمیسیون شوید.

12 پاسخ

 1. مادر من دو ساله فوت کردن و پدرم ازدواج کرده و ما دو تا برادر هستیم که من بالای ۱۸ سالم؛ تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هم نیستیم
  در ضمن پدرم هم پنجاه سالشونه
  راهی هس تا من معافیت بگیرم؟؟؟

 2. من تک فرزند خانواده هستم و پدر و مادرم فوت کردن و مادرم هم تحت پوشش کمیته امداد بوده است آیا معاف میشوم

 3. سلام من در حین خدمت هم پدر هم مادرم رو از دست دادم و در حال حاضر یکسال از خدمتم گذشته ایا کسری یا معافیت به من تعلق میگیره؟

   1. سلام من هم پدر و مادرم فوت کردن
    برادر و خواهرام هم همه ازدواج کردن
    آیا برای من معافیت تحلق میگیره؟

 4. با سلام من پدرم فوت کرده خودمم دانشجو بود مجبور شدم بخاطر امرار و معاش خانواده انصراف بدم از تحصیل الان تقریبا سه ماهی هست که رفتم تو غیبت بعدش برادر کوچیکم الان ۱۸ ساله شده آیا من با اینکه تو غیبت هستم معاف میشم یا ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید