حقوق ایثارگری به چه کسانی تعلق میگیرد

یکی از مهم دغدغه های ایثارگران عزیز معیشت و درآمد است پیرو همین موضوع مخاطبان زیادی هستند که از سرباز مشاور پیگیر این موضوع هستند که بلخره حقوق ایثارگری به چه کسانی تعلق میگیرد ؟

در این مقاله توضیحات مفصلی در مورد اینکه حقوق ایثارگری به چه کسانی تعلق میگیرد در ارتش ، سپاه و ژاندارمری سابق خواهیم داد تا در صورت احراز شرایط برای دریافت حقوق ایثارگری اقدامات لازم را از مراجع ذی صلاح انجام دهید .

حقوق کارت ایثارگری ارتش و سپاه در سال ۱۴۰۲

حقوق ایثارگری به چه کسانی تعلق میگیرد

افرادی که در دوران دفاع مقدس در جبهه های نبرد حضور داشته اند در صورتی که حداقل ۶ ماه بعنوان داوطلب و ۹ بعنوان سرباز وظیفه عازم جبهه بوده باشند ایثارگر محسوب میشوند اما صرفا موضوع ایثارگری باعث دریافت حقوق نخواهد شد .

اگر شخصی در مدت حضور در جبهه حتی تمام ۸ سال هم در نبرد بوده باشد کارت ایثارگری خواهد گرفت اما حقوقی بعنوان حقوق ایثارگری دریافت نمیکند . البته مزایایی برای ایثارگران و اعضای خانواده آن ها در نظر گرفته شده است که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم .

حقوق کارت ایثارگری به این افراد تعلق میگیرد

افرادی که دوران خدمت سربازی را در جنگ بوده اند

افرادی که بعنوان بسیجی فعال یا عادی به جنگ اعزام شده اند

پرسنل پایور ارتش و سپاه

کارکنان ادارات دولتی حاضر در جنگ

در صورتی که هر کدام از این موارد در زمان جنگ دچار شهادت یا معلولیت شده باشند در واقع بعنوان جانباز بالای ۲۵ درصد در نظر گرفته شوند میتوانند از حقوق ایثارگری بهره مند شوند .

مقالات مرتبط : معافیت کفالت پدر لیست بیماری‌ ها و شرایط کلی برای گرفتن این نوع معافیت

زمان پرداخت حقوق به ایثارگران

زمان پرداخت حقوق به ایثارگران

حقوق کارت ایثارگری دقیقا مانند حقوق ماهانه میباشد و بطور منظم از ۲۸ هر ماه واریز ها شروع میشود و تا پایان ماه بصورت کامل به ایثارگران و جانبازان عزیز پرداخت میشود . علاوه بر حقوق در ایام خاص مانند تولد ها و عید نوروز مبلغی بعنوان عیدی پرداخت خواهد شد .

حقوق کارت ایثارگری دقیقا مانند حقوق شخصی است که از اداره دولتی یا نظامی بازنشسته شده است و نحوه محاسبه این حقوق دقیقا بر اساس مصوبات سازمان اداری استخدامی کشور میباشد .

به این چند نکته در مورد حقوق ایثارگری دقت کنید

نحوه محاسبه حقوق برای سربازان وظیفه و نیروهای پایور نیروهای مسلح که در زمان جنگ دچار مصدومیت یا شهادت یا جاوید الاثر شدن هستند بر مبنای حقوق درجه نظامی معادل فرد در حال حاضر محاسبه میشود .

برای مثال اگر در حال حاضر شخصی بعنوان سرهنگ ۱۰ میلیون تومان حقوق بگیرد باید به ایثارگر هم رده او به همین میزان حقوق پرداخت شود

نحوه محاسبه حقوق ایثارگری کارکنان دولت که عازم جنگ و مناطق جنگی شده باشند و شهید یا جاوید الاثر یا جانباز بالای ۲۵ درصد لحاظ شوند بر اساس آخرین حقوقی که قبل از اعزام به جبهه دریافت شده محاسبه میگردد .

البته نرخ رشد حقوق با درصد از کار افتادگی در افزایش حقوق تاثیر گذار است همچنین وظیفه پرداخت حقوق ایثارگران دولت از بدوجه همان سازمان تامین خواهد شد .

برای حقوق ایثارگری به کجا مراجعه کنیم ؟

برای اینکه شخصی شامل حقوق ایثارگری شود ابتدا باید کارت ایثار دریافت کند . برای دریافت کارت ایثارگری لازم است ابتدا به یگان خدمتی مراجعه و مدارک لازم حضور در یگان به همراه تایید مدت زمان حضور در یگان دریافت شود .

بعد از آن در صورت آسیب دیدگی یا معلولیت لازم است فرد ایثارگر در کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید و امور جانبازان شرکت کند تا درصد جانبازی او مشخص شود .

بعد از این دو مرحله یعنی مشخص شدن مدت حضور در جبهه و تعیین میزان درصد جانبازی میتوان برای دریافت حقوق ایثارگری اقدام کرد .

برای اینکار وارد سامانه isaarit.issar.ir میشوید و با وارد کردن نام کاربری و رمز ورود درخواست کارت حقوق ایثارگری را ثبت کنید .

در صورتی که نام کاربری و رمز عبور را ندارید لازم است به یکی از مراکز بنیاد شهید و امور ایثارگران مراجعه کنید تا اطلاعات کافی برای ورود به سیستم و ثبت درخواست در اختیارتان قرار بگیرد .

بخشنامه جدید کارت ایثارگری

بخشنامه جدید-کارت ایثارگری

طی بخش نامه های اخیر بعضی از مناطق جنگی جنوب و شمال غرب و پایگاه های نظامی که مشمول ایثارگری نمیشد مورد تایید قرار گرفته است و افرادی که در این مناطق بعنوان سرباز یا پایور نیروهای مسلح مشغول بوده اند میتوانند از کارت ایثارگری بهره مند شوند .

همچنین اگر درصد جانبازی ایثارگران کمتر از ۲۵ درصد بود اما وضعیت سخت معیشتی فرد اثبات شد یا درصد از کار افتادگی داشت بنیاد شهید و امور ایثارگران میتواند برای او حقوق ایثارگری تعیین کند .

دقت داشته باشید که اعزامی های جنگ تا سال ۷۵ مشمول ایثارگری هستند اما با این تفاوت که حتما باید جانباز بالای ۲۵ درصد باشند تا از حقوق ایثارگری استفاده کنند در غیر اینصورت فقط فرزندان آن ها میتوانند از کسری خدمت بهره مند شوند .

مشمولین کارت حقوق ایثارگری سپاه و ارتش

نیروهای پایور سپاه با هر درجه نظامی

نیروهای پایور ارتش با هر درجه نظامی

بسیجی عادی یا فعال اعزامی توسط سپاه

سربازان وظیفه عمومی شاغل در ارتش

شهدای این ارگان ها در تمامی یگان های زیر مجموعه

جانبازان و معلولین دارای درصد از کار افتادگی

جانبازان بالای ۲۵ درصد

افراد جاوید الاثر

اسرا و آزادگان

راهنمای استفاده از کارت ایثار و تکریم کارت ایثارگران

بعد از اینکه تمامی مدارک به ارگان های گفته شده تحویل داده شد و اطلاعات مورد نظر ثبت گردید کارت اثارگری و تکریم کارت ایثار از طریق پست به منزل اسثارگر ارسال خواهد شد .

بعد از دریافت لازم است تا کارت را در سیستم فعال کرد .

در تکریم کارت ایثارگران در ابتدا ۲۰۰ هزار تومان بعنوان هدیه شارژ شده است .

میتوان با استفاده از این دو کارت و کد رهگیری ثبت شده روی آن از این امکانات استفاده کرد .

دریافت وام ایثارگران

دریافت وام مسکن

دریافت وام ازدواج

تخفیف در اماکن تفریحی و ورزشی

سهمیه استخدامی ادارات دولتی و نظامی

سهمیه در استخدام رسمی

تاثیر در رتبه بندی شاغلین دولت و نیروهای مسلح

سهمیه کنکور برای خانواده های ایثارگران

کسری خدمت و معافیت ایثارگری فرزندان

پرداخت کمک هزینه معیشتی

اگر در زمان جنگ حضور داشته اید یا مجروح جنگی هستید اما تا به امروز اقدامی نکردید اصلا نگران نباشید چون همچنان فرصت وجود دارد و میتوانید از مزایای کارت ایثارگری استفاده کنید و نه تنها خودتان بلکه خانواده هم از این مزایا بهره مند میشوند .

خلاصه مطلب

تمامی عزیزانی که در مدت جنگ ۸ ساله تحمیلی و حتی تا ۷ سال بعد از جنگ یعنی تا سال ۱۳۷۵ در مناطق عملیاتی و درگیر کشور حضور داشته اند و علاوه بر این حضور دچار مصدومیت یا جانبازی و از کار افتادگی شده اند با طی مراحل کمیسیون های پزشکی ایثارگری میتوانند از حقوق ایثارگری بهره مند شود .

کارت حقوق ایثارگری بصورت حقوق ماهانه مادام العمر و قابل انتقال به همسر بعد از فوت صادر میشود و نحوه تعیین حقوق با معادل سازی حقوق هم رتبه فرد نظامی یا کارمند دولت برای شخص بر اساس میزان درصد جانبازی و از کار افتادگی محاسبه میشود .

توجه داشته باشید که حتی کارکنان دولتی حاضر در مناطق عملیاتی شامل کارت ایثارگری و حقوق ایثارگری هستند که بر اساس مصوبات و بخش نامه های صادره حقوق ایثارگری آن ها از بودجه سازمان و وزارت خانه مربوطه تامین میشود .

در صورتی که همچنان سوالاتی در مورد نحوه تعلق گرفتن حقوق ایثارگری دارید کافیه همین الان با سرباز مشاور تماس بگیرید تا مشاوران ما اطلاعات کافی در این خصوص را به شما منتقل کنند .

بنر مشاوره سربازی تماس

21 پاسخ

 1. سلام برشما بنده ۹ماهه و۶ روز توی کارت ایثارم خورده هیچ درآمدی نه بیمه نه حتی سهام عدالت فقط اعصاب خراب گوش های کم شنوا هستند شبها از صدای گوشم نمی تونم بخوبم یکساله درخواست معشیت کردم سرباز ژاندارمری سابق بودم هیچ‌ خبری هنوز نشده توخدا کمکم کنید فرزندم ازدواج نکرده ۳۴ سالع دارم یک پسرم ازدواج کرده یارانشو جدا نکرده بوده من دهک ۴ هست باور کنید من دهک ۲ هم نیستم چون درآمد ندارم چون توان کار ندارم شصت ساله شده ام ممنون میشم پیگیری کنید

 2. سلام پدر من ده ماه سرباز ارتش در جبهه بوده کارت ایثارگری هم گرفته ولی تا الان هیچگونه نه حقوقی نه پاداشی نه وامی نه تسهیلاتی به پدرم پرداخت نشده با این که در مطالب بالا نوشته شده است از شش ماه بالاتر از تسهیلات مناسب برخوردار میشود ولی ما که تا الان چیزی ندیدیم.پدر من سرباز ارتش بوده و در جبهه خدمت کرده.اسناد و مدارک و مستندات گویای این موضوع هستند.
  خسته نباشید.یاعلی

 3. سلام خسته نباشید بنده باسابقه ۲۹ماه ۷روز جبهه دارم ولی تابه حال هیچ دریافت نکردم مستاجر هستم بیکار وضعیت مالی بدی دارم شرمنده خانواده شدم بنده در گردانی جنداله بانه بودم به عملیات هم شرکت کردم نصریک موج گرفتگی دارم هروز اعصابم خراب ترمیشه هم ترکیش خوردم اما پرونده ندارم بنده درسال ۱۳۶۳بسیج بودم از تاریخ ۱۳۶۴/۲/۳۰ تا تاریخ ۱۳۶۶/۲/۳۰خدمت سرباز داوطلبانه درسپاه پاسداران انقلاب اسلا می کردستان بانه منطقه جنگی بااموزشی بسیجی خدمت کردم بنده به کارت ایثارگر ثبت کردم فقط ۵ ماه ۷روز بسیجی دارم ثبت شده ۲۴ماه جاماند مدارک دارم بنده دوباره درسپاه ثبت نام کردم الان ده ماه بیشتر است هنوز خبر نیست بنده برای معشیتی پرونده تکمیل کردم ولی خبری نیست میرم میگن برو زنگ میزنم یا میگین از تهران دستور بدین ما پرونده را بارگذاری کنیم شما بفرمائید به کجا مراجعه کنیم بنده مستاجر هستم بیکار وضعیت مالی بدی دارم ازمسولین دلسوز انقلابی میخواهم رسیدگی کنید ممنونم مستاجر هستم بیکار مسئولین تقاضا دارم رسیدگی نمائید

 4. سلام.من کارت ایثار هوشمند دارم از ارتش.برای تعیین درصد جانبازی در پادگان سنندج پرونده تشکیل دادم دکتررفتم معاینه شدم دکتر ها هم تعید کردندبرای رفیقم که همه جا با هم بودیم ده درصد جانبازی آمده برای من تا بحال خبری نشده .یکساله خبری نشده.پادگان هم جوابگو نیست.چکار باید کرد.

   1. سلام.تا کی باید منتظر بود .الان به درد من نخورده بعدا که بمیرم به چه دردم میخوره.لطفا جواب قانع کننده بدهید.

    1. باسلام بنده ازاده وجانباز سی درصد هستم از بدو ورود ازادگان تا الان حتی یک ریال نگرفته ام وحقوق بگیر بنید نیستم اما هم بند بنده حقوق دوران اسارات را میگیرد همان تبصره ماده ۳۸را اما به بنده تعلق نگرفته مدیری داشتیم میفرمود تا تنور داغه استفاده بکن دراینده حتی شمارا به عنوان ازاده قبول ندارند واقعا درست فرموده بود منظورم تبصره ماده ۳۸که به ازادگان بسیجی تعلق گرفته اما به بنده حتی یک ریال تعلق نگرفته ایا عدالت وجود دارد لطفا جواب دهید،

 5. باسلام پدر بنده۷۳۲روز مدت منطقه دار ۲۱ماه هست پرونده صادر کردیم برای کارت ایثار گری هوشمند وکارت حقوق ولی خبری نه از کارت ایثار گری هست نه کار حقوق هر موقع هم میریم ارتش شهرستانمون سوال میپرسی جواب سر بالا میشنوی میگن ما فرستادیم ما از کجا بدونیم چی شده کجا گم شده

  1. سلام از تهران پیگیری کنید هر چند چیزی به اسم حقوق ایثارگری وجود نداره!

 6. سلام پدرم یک سال به بالا هس کارتش اومده ولی هیچگونه حقوق و مزایایی بهشون ندادن همه جا رفتیم ولی بازم خبری از حقوق نیست

  1. سلام در مقاله و ویدیو قرار داده شده در مقاله توضیح داده شده که ایثارگری به تنهایی حقوق نداره

 7. سلام پدر من ۱۵ ماه و ده روز جبهه بودن اونم داوطلبانه الان پدرم ۲۰ ساله فوت کردن من هم تنها زندگی میکنم حقوق و مزایایی شامل دخترش یعنی من میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟

   1. باسلام بنده ۷۴۶روز بصورت صدرد وبسجی هم داشتم که یکجا حساب کردن ودر زمان بسجی در منطقه جزیر معجنون شیمایی شدم ولی دلیل اطلاع نداشتن در سال ۶۷ پگیر نشدم ولی در سال۸۶ پیگیر کرد وصورت سانحه هم زمان داشتم ولی چون زمام خیلی گذشت وان زمان جنگی نبود به این حقیر ۱۵درصد جانبازی اعصاب روان شیمایی دادند من سال ۶۱ یا اخرش از طریق سپاه که ان زمان گزنشی بود بنام پاسدار وظیفه وارد جنگ شدم وجز یگان عملیاتی بودم در زمان خدمتم مجروح شدم ولی پیگیری نکردم وبعد تمام شدن خدمتم در شرکت خصوصی مشغول کار شدم به صودت ۸۵روز چند سال با مدرک دیپلم شاگرد ماشین سنگین بودم بعد چند سال کارگر دایم شدم ومبلغی بیمه کارفرما میداد مقداری ما تا سال ۹۳ بازنشته تامین اجتماعی شدم ولی شرکت بدلیل شخصی بودندن هر بخشنامه در خصوص رتبه تحصلی بالاتر ورتبه وحتی سنوات پایان خدمت نرفت ومیگفت این ابلاغ ها مر بوط به کارکنان دولت یا کشوری مباشد حالا منه بازنشته چه کنم نه انجا به حقم نرسیدم اینجاه هم چیزی در مورد کارگران شرکت های خصوصی چیزی نوشته من الان نزدیک به ۶۱ سال سن ویک خانم مریض وخودم که مستاجر هستم میشود با درصد ۱۵درصد جانبازی و۷۴۶ روز کارت ایثار دارم میتوانم برای کارت حقوقی ثبت نام کنم ممنون میشم راهنمایی فر مایید

 8. سلام بنده بعنوان بسیجی نیمه وقت درزاهدان چندین سال به صورت افتخاری مشغول خدمت بودم وعضو کردانهای عاشورا آیا به افرادی مثل من کارت ایثار تعلق میگیرد تا فرزندانمان تبدیل وضعیت شوند
  با احترام وتشکر

 9. باسلام اینجانب ۲۱ ماه کارت ایثار دارم ولی تاکنون هیچ مزایای شامل بنده نکشته است باید چه کار کنم همه بسیج ها ی که حتی یک ماه هم بودن حقوق مزایا شامل شده خواستم ببینم ما با ۲۱ یک ماه ایثار به کمک صدام جنگیدیم

  1. سلام میتونید چند نفر از کسانی که با ایثارگری حقوق میگیرن و کارمند رسمی جایی نیستند به ما معرفی کنید ؟

   1. سلام ،کارت ایثار دارم وکارت مشیعتی هم دارم کلی دوندگی کردم بیمه هیچ جای نیستم ،حقوقی هم ندارم ۵۳ سال سن دارم بخدا امید زنده بودن یکسال دیگر را ندارم کارگری میکنم یک روز هست ده روز نیست نه سرمایه دارم نه خانه نه قدرت کار کردن زمانی که جبهه بودم چندین بارمورد موج انفجار قرار گرفته ام و یکبار هم در بمباران شیمیایی مصموم شدم اما صورت سانحه نگرفته ام حالا دچار تشنج های شدید میشوم گوشهایم خوب شنوایی ندارند خیلی عصبی شدام هیچ کس تحملم نمی‌کند از نداری و فقر خسته شدام آیا امیدی هست کمکی به من وزن و بچه هایم بنماید راهنمایی کنید

 10. سلام
  برادرم ارسال ۱۳۶۳تا۱۳۶۵بعدازسه ماه آموزشی به مدت بیست ویک ماه قانونی دوماه اضافه یعنی بیست و سه ماه درژاندارمری و مناطق مرزی و عملیاتی شمال غرب خدمت سربازی را سپری کرد.سال ۱۴۰۰ برای دریافت کارت ایثاروکمک معیشت به نیروی انتظامی اهوازمراجعه کرد.به گفتند باید برای استعلام مدت جبهه به یگان مربوطه کردستان مراجعه کنی.مراجعه کردو استعلام مدت حضوردرجبهه راتحویل نیروی انتظامی اهوازدادوثبت نام لازم برای کارت ایثارودریافت کمک معیشت را انجام و پرونده اوراتکمیل کردند.
  اماتاکنون نه کارت ایثارارسال کردندونه کمک معیشت پرداخت کردند.واین درصورتی است که برادرم سالهاست بیمارستان وهیچ درآمدی ندارد.
  طبق قانون بعدازتشکیل پرونده،چه مدت طول خواهدکشیدتاکارت ایثارصادروکمک معیشت پرداخت شود؟
  از آنجاکه تایید استعلام حضوردرجبهه برای دریافت کمک معیشت کافی است،چراتابحال دراین مورد اقدام نشده است؟

  1. سلام
   زمان مشخصی ندارد و کسانی هستند که ۲ سال در انتظار کارت ایثار هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید