بخشش اضافه خدمت سربازان غایب

👈 بعضی از مشمولین هستند که بموقع خود را برای خدمت سربازی معرفی نمیکنند.اگر بعد از ورود به سن ۱۸ سالگی کسی در حال درس خوندن باشد که هیچ در غیر اینصورت تا ۶ ماه بعد از ۱۸ سالگی زمان دارد خود را به نظام وظیفه معرفی کند.

برای اشخاصی که مدرک تحصیلی دیپلم را در خرداد ماه گرفته اند این زمان یک سال و سه ماه بعد از تاریخ اخذ دیپلم است و برای فارغالتحصیلان دیگر مقاطع حداکثر تا ۱ سال بعد از دریافت مدرک باید معرفی صورت گیرد.

چنان چه در زمان های گفته شده مشمول خود را برای خدمت سربازی معرفی نکند قطعا وارد غیبت میشود و علاوه بر یکسری محدودیت ها مثل خروج از کشور بین ۳ تا ۶ ماه هم اضافه خدمت میخورد.در این مقاله نحوه بخشش این اضافه خدمت توضیح داده میشود.

تمام مشمولین ممکن است غیبت کنند اما گروهی از مشمولین هستند که بنا به شرایط غیبت آن ها بسیار زیاد است.

مددجویان کمیته امداد به دلیل مشکلات مالی سرپرست خانواده و مددجویان سازمان بهزیستی با توجه به شرایط جسمی و ذهنی سرپرست خانواده شانس بیشتری برای توجیخ غیبت حتی با غیبت های طولانی دارند و کافیست با ارائه گواهی عضویت در جلسه توجیه غیبت شرکت کنند.

بخشش اضافه خدمت

بخشش اضافه خدمت

👈 متاسفانه در حال حاضر حدود ۳ میلیون نفر غایب سربازی داریم که بیش از چند سال است که غیبت دارند و تقریبا با هیچ دلیلی نمیتوانند این غیبت را توجیه کنند و وارد دوره سربازی شوند.به دلیل غیبتی که صورت گرفته است اکثر این افراد باید ۶ ماه نسبت به سایرین بیشتر خدمت کنند همچنین اجازه گرفتن کسری خدمت سربازی یا امریه شدن یا حتی معافیت کفالت هم ندارند.

کمتر از دو سال قبل هر چند سال یکبار از سوی رهبری بخششی بریا اضافه خدمت غایبین در صورت معرفی بموقع صادر میشد اما در حال حاضر تنها راه بخشش اضافه خدمت از طرف یگان میباشد و مشمول باید خود را برای سربازی معرفی کند و دوره آموزشی را بگذراند و زمانی که وارد یگان شد از فرمانده خود درخواست بخشش کند.

توسط یگان نامه ای برای سازمان نظام وظیفه ارسال میشود و حداقل دو سوم این اضافه خدمت بخشیده خواهد شد.

متاهلین و افرادی که در دوران سربازی وظایف خود را بخوبی انجام میدهند و مشکل انضباطی ندارند در اولویت بخشش کامل اضافه خدمت هستند.سند نهایی بخشش غیبت باید روی برگه سبز مشمول ثبت شود و میزان اضافه خدمت که معمولا به روز بر روی برگه سبز ثبت میشود به عدد صفر تغیر یابد.

ممکن است اضافه خدمت در همان اوایل خدمت سربازی بخشیده نشود و فرماندهان یگان میتوانند تا آخرین لحظات ممکن اینکار را انجام دهند.

پس شما بجای اصرار و خواهش بی مورد سعی داشته باشید تا طبق روال خدمت سربازی را بگذرانید و مهمتر از این ها خود را بموقع برای انجام خدمت سربازی معرفی کنید تا مابقی بخش نامه ها و قوانین روال قانونی خود را طی کنند.

👈در این مقاله تنها روش های توجیه غیبت و بخشیده شدن اضافه خدمت سربازی توضیح داده شد و شما میتوانید با استفاده از این روش ها به زمان خدمت عادی برگردید.در صورت وجود سوال میتوانید با مجموعه مشاوره سربازی سرباز مشاور تماس بگیرید تا تمامی سوالات شما برطرف شود.

بخشش اضافه خدمت سنواتی ۱۴۰۲

با توجه به فراخوان های داده شده به تعداد زیادی از مشمولین غایب از سال ۱۴۰۰ بطرز چشم گیری افرادی که به خدمت سربازی اعزام شدند زیاد شد. با توجه به این موضوع و داشتن اضافه خدمت های ۱۸۰ روزه تصمیم گیری هایی برای بخشش اضافه خدمت صورت گرفت.

بخشش اضافه خدمت سربازان غایب از نظر نظام وظیفه خارج و بر عهده یگان خدمتی مشمولان قرار داده شد بطوری که فرماندهان یگان اجازه پیدا کردند در صورت نبود مشکلات انضباطی و در نظر گرفتن شرایط مشمول از جمله سن ، معیشت و تاهل حتی بتوانند تمام ۱۸۰ روز را مورد بخشش قرار دهند.

آخرین اخبار از بخشش اضافه خدمت

آخرین اخبار از بخشش اضافه خدمت

خبر خوب سال ۱۴۰۲ برای مشمولان غایب باعث تعجب بسیاری از سربازان و حتی کسانی که دارای غیبت هستند و اصلا هیچ اقدامی انجام نداده اند شد. در این خبر آمده است با موافقت رهبری و فرمانده کل نیروهای مسلح تمامی مشمولان اعزامی تا مهر ماه ۱۴۰۲ شامل بخشش اضافه خدمت شوند.

البته با توجه به استقبال مشمولان غایب ممکن است این بخشش تمدید شود تا افراد بیشتری بتوانند از این موقعیت استفاده کنند. در هر صورت اگر در حال خواندن این خبر هستی و غیبت هم داری دیگه زمان را از دست نده و سریعا برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کن.

تمامی سربازان در حین خدمت سربازی که دارای اضافه خدمت پشت دفترچه ای هستند شامل بخشش اضافه خدمت خواهند شد و فقط در مدت زمان مشخص یگان مربوطه خدمت خواهند کرد.

بخشش اضافه خدمت دفترچه ای

اضافه خدمت دفترچه ای یا اضافه خدمت سنواتی یا همان ۹۰ روز و ۱۸۰ روز اضافه خدمت مرسوم مشمولان با شرایط مختلفی بخشیده میشده و میشود که در زمان های مختلف تغییراتی داشته است.

👈 بخشش با توجیه غیبت سربازی

👈 بخشش با توجه به مناسبات و اعیاد

👈 بخشش با توجه به نظر فرماندهی یگان خدمتی

👈 بخشش با تعیین ضرب العجل برای اعزام به خدمت سربازی

تمام این موارد در بخشش اضافه خدمت تاثیر گذار بوده است و شما در هر دوره ای که مشمول سربازی باشید قطعا با یکی از این موارد مواجه شده اید. در کل بهتر است در صورت انتشار اخبار بخشش اضافه خدمت پشت دفترچه ای سریعا برای خدمت سربازی اقدام کنید تا شامل عفو شوید.

نامه بخشش اضافه خدمت توسط فرمانده

کسانی که فرصت های بخشش اضافه خدمت را از دست میدهند بر اساس آخرین قوانین بخشش باید منتظر بخشش از سوی فرمانده یگان باشند. در این حالت معمولا حداقل یک سوم اضافه خدمت یعنی ۱ یا ۲ ماه بخشیده میشود .

️✔️ اگر سربازی مشکل انضباطی نداشته باشد

✔️ بموقع تردد کند

✔️ درگیری با سربازان دیگر ایجاد نکند

✔️ به درستی به وظایفش عمل کند

✔️ نهست و غیبت و فرار نداشته باشد

✔️ متاهل باشد

✔️ دارای مشکلات معیشتی باشد

✔️ سن و سال بالایی داشته باشد

قطعا از سوی فرماندهان یگان مورد عفو و بخشش بیشتری قرار میگیرد و میزان بیشتری از اضافه خدمت حتی تمام ۳ یا ۶ ماه بخشیده خواهد شد.

بخشش اضافه خدمت سربازان متاهل

سربازان متاهل زیادی داریم که غایب بوده اند یا مشمولان غایب زیادی هستند که متاهل هستند و ورود به خدمت سربازی و مدت زیاد خدمت سربازی ترس دارند . البته حق هم دارند چون وارد زندگی متاهلی شده اند و علاوه بر مدت خدمت باید از پس هزینه های زندگی هم بر بیان !

برای سربازان متاهل و سربازان متاهل دارای فرزند ستاد کل نیروهای مسلح تصمیمات خوبی گرفته است که همگی در حال اجرا هستند.

✔️ بخشش تمام اضافه خدمت سنواتی

✔️ اعطای کسری تاهل

✔️ اعطای کسری فرزند

✔️ حقوق سربازی معادل حقوق وزارت کار

✔️ پوشش بیمه نیروهای مسلح برای مشمول و افراد تحت تکفلش

✔️ تقسیم در محل سکونت بومی همسر

✔️ میزان مرخصی ماهانه حداقل ۳ روز

✔️ مرخصی روز برگ روزانه

✔️ امکان استفاده از کسری ایثارگری حتی با غیبت

✔️ امکان استفاده از کسری بسیج

✔️ امکان اضافه کردن بیمه سربازی به بیمه تامین اجتماعی

با قیاس کردن این شرایط نسبت به چند سال گذشته به سادگی متوجه میشوید سربازان متاهل غایب نه تنها شامل بخشش اضافه خدمت بلکه شامل امتیازات دیگری هم شده اند و تقریبا میتوانند به راحتی خدمت سربازی را پشت بگذرانند.

حتی میتوان گفت اگر شخصی غیبت دارد و متاهل است و دارای فرزند نیز میباشد اما در معیشت و کار دچار مشکل است میتوان با اعزام به خدمت سربازی دقیقا وارد کار سازمانی شود حقوق کافی و بیمه دریافت کند و نسبت به ساعت کار که معمولا تا ۲ بعد از ظهر است شرایط کاری خوبی داشته باشد.

76 پاسخ

 1. درود،،من اعزامی ۹۱ هستم ،بعد ۱۶ ماه خدمت ب مشکل برخوردم و ب دلایلی باعث شد ترک خدمت کنم،خواستم بدونم ایا توی ده سال گذشته ای ک من نبودم و الان اومدم،” الانم توی اضافه خدمت هستم ،۲۲ ماه خدمت کردم” بخشش اومده ؟ یا اگه اومده شامل من میشه ک خدمتم رو تموم کنم برم؟ درضمن من متولد ۷۰ هستم،،
  ممنون میشم اگه جواب بفرمایین، تشکر

 2. سلام وقت بخیر خسته نباشین من خودم متاهلم و دارای یک فرزند هستم و پایه خدمت آبان ماه ۱۴۰۲ هستم و ۶ماه اضافه خدمت سنواتی دارم شرایطش چجوری بخشیده شده یا اینکه متاهلم بخشیده میشه طرح ماه مهر برام نخورد ممنون میشم توضیح بدین.

 3. سلام پسر من برج ۱۱ ,۱۴۰۲ خدمت اعزام شده واکنون در آموزش نظامی است آیا اضافه ۱۸۰ روز خورده مشمول عفو رهبری می‌شود لطفآ راهنما یی بفرمائید

 4. با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده یک موقعیت امریه برام جور شده ولی با توجه به اینکه چندسال غیبت دارم، مطابق قانون امکان استفاده از امریه را ندارم. سوالی که دارم این است که در صورت بخشش غیبت توسط رهبری به مناسبت اعیاد یا ۲۲ بهمن، آیا شرایط استفاده از امریه مهیا میشود؟ یعنی غیبت پشت دفترچه ای پاک میشود یا فقط اضافه خدمت بخشیده میشود و باز هم امکان امریه گرفتن نیست؟
  پیشاپیش از پاسختون متشکرم

  1. سلام غیبت بخشیده نمیشه
   فقط اضافه خدمت بخشیده میشه
   بعلاوه اینکه ۲۲ بهمن کی گفته قراره ببخشن؟!

 5. سلام…وقت بخیر…بنده تاریخ ۱۴۰۱/۰۴/۳۰ تاریخ فارغ التحصیلی لیسانسم خورد و یک سال معافیت پس از تحصیلم به پایان رسیده از ۳۰ تیر ۱۴۰۲ تا به الان به خاطر افسردگی ای که داشتم دفترچه را پست نکردم و وارد غیبت شده ام، برای بخشودگی غیبت الان باید قبل ارسال دفترچه اقدامی کنم؟یا در حین خدمت باید اقدام کنم؟یا به طور خودکار معمولا غیبت ها بخشوده میشود؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید، چون به خاطر این ۶ ماه اضافی که میگن میزنن، شدیداً دو دلم برای رفتن به خدمت، ممنون میشم راهنماییم کنید

 6. سلام وقت بخیر.من برج ۱۱سال۱۴۰۰اعزام ب خدمت شدم و تا برج ۹سال ۴۰۱خدمت کردم بخاطر متاهل بودن درای ی فرزند .و بیماری خاص خانمم ب مشکل مالی برخوردم باعث شد ترک خدمت کنم و سر کار رفتم تا الان تو غیبت ام آیا برا رفتن ادامه خدمت چقد غیبت میخورم و امکانش هست بخشیده بشم اگه پرونده پزشکی خانمم رو ببرم .ممنون میشم راهنمایی کنید

 7. سلام خسته نباشید من ۲۴ سالمه الان در حین خدمت سربازی هستم پایه خدمتی ۱۴۰۲/۰۴/۰۱هستم.
  و موقعی که دفترچمو میخواستم بفرستم گفتن ۶ماه اضافه سنواتی داری .
  الان میگن رهبر بخشیده اضافه سنواتی هارو .
  واسه بنده هم شامل میشه
  یعنی ۶ماه سنواتی من بخشیده شده

 8. سلام من ۲ سال غیبت دارم و پدرم ۱۰ ساله که فوت شده و تک فرزند هستم و در کنار مادربزرگ پدریم زندگیم میکنم مادرم ازدواچ کرده. میشه معافیت بگیرم یا غیبتم بخشیده شه یا کثری بگیرم؟

 9. سلام پسرم دوسال خدمت شو تموم کرده اما با ۹ماه اضاف دلیل اضافش به دو دلیل یه دلیلش این پسر میرفت پادگان ۵ماه از خدمتش گذشته بود اخرای ۵ماه این اقارو اول گفتن باید تو فلان ارگان باشی بعدش بلافاصله تعغیرش دادن که این بچه چون یه سرباز تقریبا صفر کیلومتر تود نه سوالی کرد نه کسی بهش چیزی گفتن بعد ۲۰روز یه سرباز بهش اطلاع داد که اونا واسش فرار زدن که این بچه از لحاظ تلاش کردن که این غیبت واسش نزنن نتونست از خودش دفاع کنه که کلا ۱۳۸روز اضاف خورد …دلیل دوم بعد اون ماجرا این اقا به مشکل اعصاب روان خورد که حتی به بستری منجر شد که منه مادر نزاشتم بستریش کنن گفتم خودم حتی اگه جلو در پادگان داروهاشو دونه دونه تو دهانش بزارم اما نباید بستری شه که دکتر خیلی سفارش کرد که حتما دارو تا یه هفته بخوره اروم میشه که بدها خودش میخوره این دارو خوردن باعث کسالت خواب الودگیش شده بود که صبحها به سختی میرفت پادگان غیبتش کار دقیقه بود حتی به یک ساعت کاملم نرسیده بود که اینجا ۶ماه اضاف زدن راهنمایی بفرمایید من چکار گنم؟ممنون میشم

 10. سلام همسر من ۶ ماه اضافه خدمت خوردن و تاریخ اعزامشون دی ماه امساله ایا بخاطر متاهلی اضافه خدمت بخشیده میشه

 11. سلام خسته نباشید
  من متولد ۷۳هستم نزدیک به ۷سال غیبت دارم و غیبتم مانع گرفتن کفالت فوت پدرم شده چون میگن بعداز بخشودگی غیبت توسط رهبری آثار غیبت بخشیده نشده.
  چطوری میتونم آثار غیبت رو رفع کنم.
  خیلی لطف بزرگی میکنید اگر بفرمایید راه های حل این مشکل رو
  ممنون از تمام عزیزانی که برای این سایت زحمت میکشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید