آیا امکان معافیت از خدمت سربازی برای سربازان فراری وجود دارد؟

آیا امکان معافیت از خدمت سربازی برای سربازان فراری وجود دارد؟

آیا امکان معافیت از خدمت سربازی برای سربازان فراری وجود دارد؟ این سوالی است که در این مقاله با جزئیات کامل به آن پاسخ میدهیم.

معافیت از سربازی و نرفتن به خدمت قطعا یکی از بزرگترین آرزوهای هر پسری در زمان رسیدن به سن مشمولیت است.اشخاصی که در این سن به هر دلیل معاف میشوند احساس سبکی خاصی میکنند و فکر میکنند دنیا را به آن ها داده اند یا ۲ سال از عمرشان را بهشون بخشیده اند.

با این حال افراد زیادی هستند که نمیتوانند قبل از خدمت سربازی معاف شوند و باید به خدمت سربازی بروند اما متاسفانه تعداد اندکی از مشمولین در حین خدمت محل یا یگان خدمتی را ترک میکنند و اصطلاحا فراری محسوب میشوند.

برای گرفتن معافیت پزشکی یا کفالت یا حتی ایثارگری با وجود فراری بودن همچنان امید هایی هست و نباید نا امید شد.در این مقاله بطور مفصل به آن میپردازیم.با سرباز مشاور  همراه باشید.

معافیت پزشکی سربازان فراری

معافیت پزشکی از جمله مواردی است که از نظر سن و غیبت و فرار تقریبا چیزی را مد نظر قرار نمیدهد ولی بجای آن مدرک تحصیلی فرد بسیار مهم و تاثیر گذار است.

اگر سربازی فرار کند و در خارج از پادگان و حتی سال ها بعد از فرار دچار بیماری یا مشکلی جسمی یا روحی شود میتواند از معافیت پزشکی استفاده کند اما الزامی است به یگان مراجعه کند و بعد از پرداخت جریمه و اعلام حضور در یگان برای معافیت اقدام کند.

قطعا لازم است یگان فرد را برای طی مراحل کمیسیون پزشکی به بیمارستان اعزام کند و مراجعه به پزشک بدون اطلاع یگان کاری بیهوده خواهد بود.بعد از تایید پزشک نیز مشمول باید به یگان بازگردد و مراحل تسویه حساب از یگان را انجام دهد.

برای مثال اگر فردی در ۱۸ سالگی به خدمت سربازی رفته باشد و مدرک تحصیلی او دیپلم باشد و در حال حاضر با ۳۴ سال سن دچار مشکلات بینایی شده باشد در صورتی که ضعیفی یک چشم او به عدد  برسد میتواند با تایید یگان از خدمت سربازی معاف شود.

معافیت کفالت سربازان فراری

معافیت کفالت در رابطه با پدر یا مادر یا خواهر یا برادر میباشد و هر کدام از این موارد دارای تبصره های خاص خود و البته گسترده ای است.

در هر صورت اگر به شما اثبات شد که میتوانید با استفاده از کفالت معاف شوید و سرباز فراری نیز هستید مهم ترین موضوع نداشتن غیبت غیر موجه قبل از سربازی است.

ابتدا به یگان خدمتی مراجعه کنید و بعد از گذراندن مرحله دادگاه نظامی و پرداخت جرایم تعین شده حضورتان در یگان قطعی میشود.

الان میتوانید با در دست داشتن گواهی اشتغال به خدمت به پلیس+۱۰ مراجعه کنید تا برای دریافت معافیت کفالت تشکیل پرونده بدید.بعد از طی مراحل کمیسیون و تایید سازمان نظام وظیفه عمومی و تسویه از یگان شما ترخیص خواهید شد.

برای مثال اگر بعد از فرار شما از خدمت سربازی مادرتان از پدر طلاق بگیرد و از این مدت بیش از ۳۰ ماه گذشته باشد و شما همچنان تک پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید و مادر هم ازدواج نکرده باشد و مهم تر از این ها شما با مادر زندگی کنید و مستقل نشده باشید میتوانید طبق مراحل گفته شده برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

معافیت ایثارگری سربازان فراری

ممکن فردی در زمان اعزام بخدمت بدلیل نقص مدارک پدر شامل معافیت یا کسری ایثارگری نبوده باشد و در حالت عادی به خدمت مراجعه کرده باشد و البته غیبتی هم نکرده باشد. بعد از مدتی فرار میکند و در همین مدت پدر با توجه به سوابق جبهه یا جانبازی میتواند فرزندش را از خدمت معاف کند.

با وجود سرباز فراری بودن میشود به یگان خدمتی بازگشت و بعد از طی مراحل دادسرای نظام و پرداخت جرایم تعین شده و گرفتن گواهی اشتغال به خدمت برای دریافت کسری یا معافیت کامل و دائم ایثارگری به پلیس+۱۰ مراجعه کرد.

برای مثال اگر پدر شما دارای ۱۵ درصد جانبازی و ۲۰ ماه حضور در جبهه باشد و ۱۵ درصد جانبازی به تازگی تعین شده باشد طبق قانون تلفیق جمع جانبازی و حضور در جبهه به ۳۰ میرسد و شما کافیست به یگان خدمتی رجوع کنید تا معاف شوید.

الزامی است مشمول تا مشخص شدن نتیجه نهایی کمیسیون ها و گذراندن مراحل جهت دریافت معافیت تحت امر یگان مربوطه باشد بدیهی است استفاده از مرخصی یا حضور یا عدم حضور در یگان تا اعلام رای نهایی طبق دستور یگان است و تا زمانی که معافیت قطعی نشده است با مشمول مانند سربازان دیگر رفتار خواهد شد.

توصیه میکنیم اگر در شرایطی از معافیت های بالا قرار دارید بدون هیچ ترس و استرسی به یگان خدمتی خود بازگردید حتی اگر سال های زیادی از فرار گذشته باشد تا بتوانید از مزایای کارت پایان خدمت استفاده کنید.پ

اگر هم سوالی دارید و نمیتوانید تشخیص دهید که شامل معافیت میشوید یا خیر یا از قوانین معافیت اطلاعات کافی ندارید همین الان با ما تماس بگیرید تا مشاورین مجرب مجموعه سرباز مشاور بهترین پیشنهاد ممکن را به شما دهند و مسیرتان را کوتاه کنند.

65 پاسخ

 1. خسته نباشید من مادرم از شش سالگی فوت کرده وبا مادر بزرگ مادری زندگی میکنم مادر بزرگم هیچ بچه ای ندارشت غیر از مادرم .قبل از اینکه برم خدمت رفتم نضام وضیفه گفت سه ماه غیبت داری نمیشه خلاصه رفتم خدمت .میون خدمت گفتند عف رهبری خورده غیبتارو بخشیدن بعد از شیش ماه خدمت به خاطر اینکه مادر بزرگم تنها بود وپادرد وبیماری قند ..داشت فرار کردم الان شیش ماه میگذره از فرارم .برای معافیتم چ کار کنم….کلا تمام شرایط برای معافیتو دارم برای فرارم میترسم و نمیدونم چکار کنم . تو بیمارستان هم پرونده داره .اگه ب درد میخوره

 2. سلام من ۱۶ ساله که از خدمت فرار کردم ۲سال پیش پدرم فوت کرده برادر خواهرام هم ازدواج کردن خودم هم متاهلم ویک بچه دارم مادرم بامن زندگی میکنه زیرنظر کمیته هم هست ایامیتونم معافیت کفالت بگیرم

 3. سلام.من سال ۷۶ رفتم سربازی و نامزد داشتم و زن داشتم بهم مرخصی ندادند و یه عمل تو پادگان کردم عمل شقاق و اومدم خونه نرفتم و دوباره اومدم از یک شهر دیگه ای اعزام شدم دوباره اونجا بدتر از اول و ناراحتی اعصاب و افسردگی.. کلا مغز و اعصاب گرفتم و تحت نظر هستم و الان ۲۵ الی ۲۶ سال دیگه نرفتم و۴ تا بچه هم دارم و الان ۴۴ سال دارم و الان دوباره تحت نظر دکتر متخصص مغز و اعصاب هستم و بیماری هم دارم و مشکلات دارم و من معافیت بهم میخوره؟ لطفا منو کمک کنید با کارت پایان خدمتم برم سرکاری مشغول بشم.

 4. سلام من سال ۸۸ از خدمت فرار کردم چون از بچه کی دچار افسوردگی اعصاب روان هستم چطور میشم معاف بشم

  1. سلام در صورت داشتن سابقه بستری حداقل ۲ بار میتونید از خدمت سربازی با کارت قرمز معاف شید

 5. سلام خسته نباشید بنده سال ۹۳ رفتم خدمت تقریبأ ۱۵ ماه خدمت کردم ولی خیلی اذیتم کردن یا بهتره بگم خیلی تخت فشار بودم و خیلی تهدید شدم و حتی قسمت اعصاب و روان بیمارستان ارتش به مدت ۲۰ روز بستری شدم
  الأن تقریبأ ۸سال فراری هستم بابام ۶۰ سالشه و شش ماه حضور در جهبه داره یعنی کارت ایثار داره الأن ۳۰ سالمه تک پسر هستم

 6. سلام خسته نباشید بنده ۸سال هست سرباز فراری هستم ودارای ۵تا فرزند هستم ایا با این قانون جدید معاف میشم یانه دوره اموزشی را گذراندم

 7. سلام من ۱۲ سال میشه فرای هستم و پدرم بالای ۶۰ سالشه و بالای ۸ ساله از کار افتادست و مریضه و زیر نظر بهزیستی هستیم یه داداش معلولم دارم میخواستم بدونم میتونم معافی بگیرم یا نه

 8. سلام وقت بخیر”
  بنده ۲۵سالمه چهارساله غایب وفراری هستم بنابه دلایل که میگم دوتابرادر دیگه هرکدام همسن از مادر دوتا یعنی پدر دوزن داشته و دوتایی شانس آوردند از کفالت استفاده کردنند و اینکه از لحظه ای که برادر تنی ام کفالت مادرم گرفت هیچگونه خرج معیشتی نصبت با مادر نکرده است و همچنان سرخانه زندگی خودش میباشد مستقل الآن میشه بنده از ماده وتبصره ای بهرمند شوم وبه معنای واقعی سرپرستی و حزانت مادرم به عهده بگیرم ضمن اینکه عضوکمیته وبهزیستی بودم ودراین مدت نگهداری ازمادرسالمند آسیب دیده ای هستم در چه شرایطی خواهشمندم

  1. سلام طقا نمیشه کفالت یک نفر را دو نفر بگیرند مگه اینکه ناتوانی نفر اول اثبات شه

 9. سلام من سال ۷۸خدمت بودم اواخر آموزشی فرارکردم الان ۴۳دارم و دارای سه فرزند الان رفتم پلیس +۱۰گفته باید بری تسویه بیاری باتوجه به شرایط زندگیم اهل و عیال الان خودمو معرفی کنم چی میشه ممنون میشم پاسخ درست بدید

  1. سلام
   به هر حال برای تعیین وضعیت نهایی و استفاده از معافیت بخشودگی سنی باید حتما به یگان خدمتی مراجعه بشه

 10. باسلام وعرض ادب خدمت شماعزیزان بنده متولد۱۳۵۹ هستم وبنددوره آموزشی خدمت سربازی رادیده ام وبه یگان خدمتی رفتم وچندباری فرارکردم ودوباره برگشتم ودوباره فرارکردم ودیگه نرفتم والان حدود۲۳سال هست که فراری هستم ودارای سه فرزنددخترهستم ومدارک تحصیلیم پنجم ابتدایی هست آیا بنده به گفته رهبرعزیزم میتوانم معاف شوم بنده ۴۲ سالم هستش باتشکرفروان

 11. سلام خسته نباشید ، من قبلا ازتون سوال پرسیدم ولی باز میخوام جزییات بیشتر بدم و اطمینان حاصل کنم و نتیجه گیری کنم ، من ۳۵ سال سن دارم و مدت ۲ سال و ۳ ماهه که سرباز فراری هستم و ۶ ماه هم اضافه خدمت پشت دفترچه ای به دلیل دیرکرد و حاضر نشدن به موقع در محل پادگان آموزشی دارم ، خودم مبتلا به بیماری همورویید و خونریزی موقع دفع هستم و ۴ گواهی از خود بیمارستان ارتش دارم ولی طبق گفته کادر بیمارستان برای بیماری همورویید کمیسیون پزشکی تشکیل نمیشه ، پدرم ۶۵ سالشه و مبتلا به بیماری آریتمی قلبی و دیابت وابسته به انسولین و اسم پدرم هم در سامانه کشوری دیابت ثبت شده ، بیماری قلبی و دیابت پدرم نیاز به مراقبت و رسیدگی مرتب ساعتی و روزانه داره که اگه من حتا یک روز خونه نباشم ممکنه براش حادثه اتفاق بیوفته و دلیل فرار من از سربازی هم همینه ، یک برادر کوچک تر از خودم دارم که اصلا با ما زندگی نمیکنه و محل زندگیش از منزل ما خیلی دوره ، آیا با توجه به بیماری خودم و بیماری های پدرم که نیاز به مراقبت مرتب داره و با توجه به سن نسبتا بالای خودم برای سربازی برای معافیت من راهی هست؟ لطفا منو راهنمایی کنید که چکار کنم؟

 12. بادرود فراوان.من سال۹۱ به خدمت اعزام شدم وبه دلایلی سال ۹۳ فرار کردم ایا میتوانم معافیت بگیرم

   1. سلام بنده سال ۴۰۰ازاموزشی فرارکردم وبعددوباره امسال رفتم دادگاه وبخشیده شدم ودوره اموزشی روتموم کردم یگان افتادم کرمان درضمن بنده سه سال افسردگی حادداشتم وخونه نشین بودم وحتی باخانوادم حرفی نمیزدم وهمش فکرمیکنم که میخام بمیرم یایکی دیگه میمیره خیلی میترسم فکرمیکنم همه میخان منوبکشن یابامن لج هستن خیلی بی خواب میشم وسردردهای شدیدمیگیرم که بامسکن وبستن سرم هم ساکت نمیشه توخدمتم فکرمیکردم همه میخان یک بلایی سرمن بیارن الانم که مریضی مادرم وفقراقتصادی روحیموبدترکرده چندروزم توبیمارستلن ارتش توبخش اعصاب وروان بستری بودم درضمن دراثررتصادف انحراف شدیددماغ دارم که نفسم میگیره وکمرم نیزاسب پیداکرده ازیک ساعت بیشترکه راه برم یابایستم پاهام کلابادمیکنه وکمرم کلامیگیره که سرهرده دقه مجبورم بشینم وباچوب یاتکیه گاهی بلندبشم الانم بعدبستری شدن توبخش اعصاب وروان بدترشدم و۱۶روزه که فرارکردم ایااگه برگردم امکان معافیت دارم

 13. سلام و عرض ادب
  بنده سال ۹۷ برج ۹ اعزام شدم به مدت ۲ ماه ۰۵ کرمان اموزشی رفتم ۱ ماه دوره کد پرندک رفتم بعدشم فرستادن شاهرود و سر مرز افغانستان که برگشتم باز سمت شاهرود به مدت ۲ الی ۳ ماه امسال ۱۴۰۱ برج ۱ پدرم فوت شد و میخواهم کفالت بگیرم برای معافی یه برادر ۹ ساله دارم خرج خونه میدم ۳ ماه هم فکر کنم پشت دفترچه ای دارم
  چه شرایطی برای بنده هست؟

  1. از فوت پدر باید ۳۰ ماه بگذرد
   توجیه غیبت باید انجام بشه
   معافیت موقت و در ادامه معافیت دائم داده میشود
   برای گرفتن کفالت برادر صغیر نیازی به گذشت این ۳۰ ماه از فوت نیست

 14. سلام با عرض خسته نباشید من سرباز فراری سال ۹۸ هستم قبل از خدمت رفتنم پدر مادرم مشکل داشتن ولی متاسفانه بعد از خدمتم تصمیم قطعی به جدایی گرفتن و من هم تو اموزشی فرار کردم تقریبا برج ۴ سال ۱۴۰۲ ۳۰ماه پر میشود میتونم کفالت بگیرم تمام خرج مخارج مادرم هم با منه

  1. سلام من ۱۰ماه خدمت کردم بعدش پدرومادرم فوت کردن وازدواج کردم ویک خواهر بامن زندگی میکنه سال ۹۸ معاف موقت ۶ماه به من دادن دیگه نرفتم لطفا راهنمایی کنید که چکارکنم تامعافیت بگیرم

 15. سلام من پسرم۱۰ساله سرباز فراری محسوب میشه بعد از فرار به فاصله یکماه به یگانش،مراجعه کردیم نه قبولش،کردن ونه همکاری برای معافی ومعرفی به کمیسیون وبهداری ناجا به ناجا مراجعه کردم گفتند باید یگانش معرفی کنه خلاصه نمیدونم از کجا باید شروع کنم در طول این ۱۰ سال بیش از ۵بار در بیمارستان اعصاب و روان بستری شده لطفا راهنمایی فرمایید

  1. سلام
   قانون این میگه که باید در یگان حضور داشته باشه و بعدش باید به کمیسیون معرفی بشه.

 16. سلام وخسته نباشید من مدت ۲۰ماه خدمت کردم وحدود یک ماه ام اضافه توی یگان دارم .ماه بیستم خدمتم بود که دچار مشکل روحی روانی شدم وتوی پادگان اقدام به خودکشی کردم که بردنم بیمارستان که از اونجا به صورت مسقیم دیگه پادگان نرفتم یعنی از سال ۹۸تا الان .قبلش هم روانپزشک خصوصی نانه به پادگان داده بود که مشکل عصبی وروانی دارم چندیدن مرتبه .الان که فقط ۱ماه از خدمتم مونده بود و من فرار کردم میتونم معافیت پزشکی اعصاب روان بگیرم یا خیر.

  1. سلام
   با حضور در یگان همچین چیزی امکان پذیر است
   بعدش شما رو به کمیسیون پزشکی میفرستن
   با این مدت خدمت بهتره خدمت تموم کنید چون معافیت اعصاب و روان محدودیت هایی دارد.

  2. سلام بابااین چیه اونهای که فرارکردن بهشون پزشگی بده یگان چیه بابامردم گناه دارن قربونت

 17. سلام من الان ۱۲سال فراریم والان میخواستم برگردم ولی یه دفعه ای سکته مغری گرفتم الان میتونم معافیت پزشکی بگیرم

 18. سلام خداقوت
  من یک مرتبه ترک یگان کردم و بعدها خودمو معرفی کردم دادسرا وکل کاراهاش انجام دادم و به مبلغ به صورت تعلیقی گذاشتن ولی متاسفانه بار دومم هم ترک یگان کردم ولی فعلا خودمو معرفی نکردم البته خیییییلی هم پشیمونم ونادمم
  آیا اگه خودمو معرفی کنم آیا زندان میرم؟یا جریمه نقدی؟یا مورد بخشش قرار میگیرم؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. سلام و عرض ادب من همون هفته اول اموزشی ترک خدمت کردم الان ۴۳ سال سن دارم ودارای همسر ویک فرزند هستم چگونه میتونم معاف بشم البته ۴تا دیسک کمر دارم ومهره کمرم هم اسیب دیده میتونید راهنمایی کنید ممنونم

   1. سلام عرض ادب من ۲۰ ماهه سرباز فراری ام به علت بیماری مادرم وخودمم اعصاب روانم نمیتونم جو پادگان تحمل کنم آیا اگه خودمو معرفی کنم بخشیده میشم یانه؟

 19. سلام من ۸ ساله از خدمت فرار کردم پدر پیر باز نشسته دارم دندونام هم همه خراب شدن ریختن ریشه موندن ایا واس معافی اقدام کنم امکانش هست یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید تشکر

   1. با سلام و خسته نباشی بنده ۱۴ سال فرار از خدمت کرده ام و دو بار خودمو تحویل دادم ولی دوباره فرار کرده ام یه بارم بازداشت شده ام و به زندان رفته ام پدرم در قید حیاط نیست مادرم الان ۶۵ سالشه ۵ تا برادر بودیم ۴ تاشون فوت کرده اند و و ۴ تا خواهد هم دارم که دو تاشون مجرد هستن و من سرپرست مادرم و خواهرام هستم من میتونم از معافیت کفالت مادر یا تک پسری استفاده کنم با تشکر

    1. سلام در صورتی که قبل از اعزام به خدمت غایب نبوده باشید در کمیسیون معاف خواهید شد

 20. سلام عرض خسته نباشید.من ۱۲ سال از خدمت به دلیل بیماری Hbsag عفونی و برونشکتازی که دارو استفاده می کنم و واریکوسل هر دوطرفدارم و یک عمل سینوس پیلونیدال داشتم و هنوز کمی اود کرده است آیا معاف از خدمت می شم ممنون می شم بنده حقیر بدید.تشکر.

 21. سلام
  من داخل خدمت کتفم دچار مشکل شکستگی استخوان ‘پارگی تاندون’ و ساییدگی مفصل شد
  وعمل کردم
  کمیسیون شرکت کردم معاف از همچی بهم دادن
  و گفتن فقط کار اداری باید انجام بدم

  میخاستم بدونم معافی تعلق نمیگیره؟

 22. سلام و خسته نباشید مجدد خدمت شما ، من باز هم سوال دیگه ای دارم ، تو سوال قبل توضیح دادم : ((مدت ۲ سال و ۳ ماه هستش که سرباز فراری هستم ، ۳۵ سال سن دارم و ۸ ماه هم اضافه خدمت دارم پدرم ۶۵ سالشه و مدت ۴ ساله به دیابت وابسته به انسولین مبتلاس و هر روز و هر ساعت بیماریش نیاز به مراقبت داره که چک کردنش فقط به عهده ی منه ، آیا میتونم برای معافیت کفالت بیماری دیابت پدرم اقدام کنم؟ )) و شما پاسخ دادید ((اگر غیبت پشت دفترچه ای نداشته باشید امکانش هست)) ، این ۸ ماه اضافه خدمت من ۶ ماهش غیبت پشت دفترچه ای هستش ، ینی هیچ راهی نداره من برای بیماری دیابت و قلب پدرم معافیت کفالت بگیرم؟؟؟ هیچ راهی؟؟ پدرم وضعیت دیابت و قلبش خرابه و اگه من نباشم بیماریش رو چک کنم مشکل جدی براش پیش میاد.

 23. سلام و خسته نباشید ، مدت ۲ سال و ۳ ماه هستش که سرباز فراری هستم ، ۳۵ سال سن دارم و ۸ ماه هم اضافه خدمت دارم ، آیا میتونم برای معافیت کفالت بیماری دیابت پدرم اقدام کنم؟ پدرم ۶۵ سالشه و مدت ۴ ساله به دیابت وابسته به انسولین مبتلاس و هر روز و هر ساعت بیماریش نیاز به مراقبت داره که چک کردنش فقط به عهده ی منه.

  1. سلام من دفعه اول فرار کردم بعد هفت ماه برگشتم سر خدمتم دوملیون جریمه تعلیقی کردن فقط باز بعد چندروز فرار کردم ولی به دلیل اینکه داخل پادگان دچار اسیب دیگی از ناحیه کمر شدم فرستادنم بیمارستان اونجا گفت دیسک مهره l4_l5 بیرون زدگی داره من دیگه به پادگان برنگشتم الان نزدیک یکسالونیمه فراریم ولی الان دیسک کمرم پاره شده و خیلی شدید درد دارم میخواستم بدونم اگه برم مراجعه کنم میتونم معافیت دائم بگیرم پارگی دیسک شدید مهرهL4_L5 دارم زانوی چپمم مینیسک پاره کرده ایا معافیت دائم بهم تعلق میگیره؟

   1. سلام
    پارگی مینیسک یک پا معافیت نداره
    برای گرفتن معافیت دیسک کمر بازگشت به خدمت و تایید شورای پزشکی الزامی است.

   1. سلام من دوره اموزشی دو ماهه فرار کردم چون اسکیزوفرنیا داشتم الان باید چیکار کنم؟ معاف میشم

    1. سلام به یگان مراجعه کنید تا برای کمیسیون پزشکی اعزام شید
     داشتن سوابق بیماری و بستری الزامیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید