آیا امکان معافیت از خدمت سربازی برای سربازان فراری وجود دارد؟

آیا امکان معافیت از خدمت سربازی برای سربازان فراری وجود دارد؟

آیا امکان معافیت از خدمت سربازی برای سربازان فراری وجود دارد؟ این سوالی است که در این مقاله با جزئیات کامل به آن پاسخ میدهیم.

معافیت از سربازی و نرفتن به خدمت قطعا یکی از بزرگترین آرزوهای هر پسری در زمان رسیدن به سن مشمولیت است.اشخاصی که در این سن به هر دلیل معاف میشوند احساس سبکی خاصی میکنند و فکر میکنند دنیا را به آن ها داده اند یا ۲ سال از عمرشان را بهشون بخشیده اند.

با این حال افراد زیادی هستند که نمیتوانند قبل از خدمت سربازی معاف شوند و باید به خدمت سربازی بروند اما متاسفانه تعداد اندکی از مشمولین در حین خدمت محل یا یگان خدمتی را ترک میکنند و اصطلاحا فراری محسوب میشوند.

برای گرفتن معافیت پزشکی یا کفالت یا حتی ایثارگری با وجود فراری بودن همچنان امید هایی هست و نباید نا امید شد.در این مقاله بطور مفصل به آن میپردازیم.با سرباز مشاور  همراه باشید.

معافیت پزشکی سربازان فراری

معافیت پزشکی از جمله مواردی است که از نظر سن و غیبت و فرار تقریبا چیزی را مد نظر قرار نمیدهد ولی بجای آن مدرک تحصیلی فرد بسیار مهم و تاثیر گذار است.

اگر سربازی فرار کند و در خارج از پادگان و حتی سال ها بعد از فرار دچار بیماری یا مشکلی جسمی یا روحی شود میتواند از معافیت پزشکی استفاده کند اما الزامی است به یگان مراجعه کند و بعد از پرداخت جریمه و اعلام حضور در یگان برای معافیت اقدام کند.

قطعا لازم است یگان فرد را برای طی مراحل کمیسیون پزشکی به بیمارستان اعزام کند و مراجعه به پزشک بدون اطلاع یگان کاری بیهوده خواهد بود.بعد از تایید پزشک نیز مشمول باید به یگان بازگردد و مراحل تسویه حساب از یگان را انجام دهد.

برای مثال اگر فردی در ۱۸ سالگی به خدمت سربازی رفته باشد و مدرک تحصیلی او دیپلم باشد و در حال حاضر با ۳۴ سال سن دچار مشکلات بینایی شده باشد در صورتی که ضعیفی یک چشم او به عدد  برسد میتواند با تایید یگان از خدمت سربازی معاف شود.

معافیت کفالت سربازان فراری

معافیت کفالت در رابطه با پدر یا مادر یا خواهر یا برادر میباشد و هر کدام از این موارد دارای تبصره های خاص خود و البته گسترده ای است.

در هر صورت اگر به شما اثبات شد که میتوانید با استفاده از کفالت معاف شوید و سرباز فراری نیز هستید مهم ترین موضوع نداشتن غیبت غیر موجه قبل از سربازی است.

ابتدا به یگان خدمتی مراجعه کنید و بعد از گذراندن مرحله دادگاه نظامی و پرداخت جرایم تعین شده حضورتان در یگان قطعی میشود.

الان میتوانید با در دست داشتن گواهی اشتغال به خدمت به پلیس+۱۰ مراجعه کنید تا برای دریافت معافیت کفالت تشکیل پرونده بدید.بعد از طی مراحل کمیسیون و تایید سازمان نظام وظیفه عمومی و تسویه از یگان شما ترخیص خواهید شد.

برای مثال اگر بعد از فرار شما از خدمت سربازی مادرتان از پدر طلاق بگیرد و از این مدت بیش از ۳۰ ماه گذشته باشد و شما همچنان تک پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید و مادر هم ازدواج نکرده باشد و مهم تر از این ها شما با مادر زندگی کنید و مستقل نشده باشید میتوانید طبق مراحل گفته شده برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید.

معافیت ایثارگری سربازان فراری

ممکن فردی در زمان اعزام بخدمت بدلیل نقص مدارک پدر شامل معافیت یا کسری ایثارگری نبوده باشد و در حالت عادی به خدمت مراجعه کرده باشد و البته غیبتی هم نکرده باشد. بعد از مدتی فرار میکند و در همین مدت پدر با توجه به سوابق جبهه یا جانبازی میتواند فرزندش را از خدمت معاف کند.

با وجود سرباز فراری بودن میشود به یگان خدمتی بازگشت و بعد از طی مراحل دادسرای نظام و پرداخت جرایم تعین شده و گرفتن گواهی اشتغال به خدمت برای دریافت کسری یا معافیت کامل و دائم ایثارگری به پلیس+۱۰ مراجعه کرد.

برای مثال اگر پدر شما دارای ۱۵ درصد جانبازی و ۲۰ ماه حضور در جبهه باشد و ۱۵ درصد جانبازی به تازگی تعین شده باشد طبق قانون تلفیق جمع جانبازی و حضور در جبهه به ۳۰ میرسد و شما کافیست به یگان خدمتی رجوع کنید تا معاف شوید.

الزامی است مشمول تا مشخص شدن نتیجه نهایی کمیسیون ها و گذراندن مراحل جهت دریافت معافیت تحت امر یگان مربوطه باشد بدیهی است استفاده از مرخصی یا حضور یا عدم حضور در یگان تا اعلام رای نهایی طبق دستور یگان است و تا زمانی که معافیت قطعی نشده است با مشمول مانند سربازان دیگر رفتار خواهد شد.

توصیه میکنیم اگر در شرایطی از معافیت های بالا قرار دارید بدون هیچ ترس و استرسی به یگان خدمتی خود بازگردید حتی اگر سال های زیادی از فرار گذشته باشد تا بتوانید از مزایای کارت پایان خدمت استفاده کنید.پ

اگر هم سوالی دارید و نمیتوانید تشخیص دهید که شامل معافیت میشوید یا خیر یا از قوانین معافیت اطلاعات کافی ندارید همین الان با ما تماس بگیرید تا مشاورین مجرب مجموعه سرباز مشاور بهترین پیشنهاد ممکن را به شما دهند و مسیرتان را کوتاه کنند.

124 پاسخ

 1. من شرایطم اوکیه جز یکی پدرو مادرم ۲ سالم نمیشه طلاق گرفتن شانس من تا ۳۰ ماه بشه این قانون رو برمیداذن

 2. سلام من سال۹۰آموزش رفتم میان دوره اومدم مرخصی دیگه نرفتم.یک برادر از خودم بزرگتر هست اما متاهل و یه برادر کوچیکتر مجرد دارم.پدرم فوت شده.میتونم معافیت بگیرم.کفالت

 3. سلام من سال ۹۷ رفتم اموزشی بعد چند روز فرار کردم الانم پدرم ایثارگر ۵۴ساله است که نمیتواند خرجی بدهد مشکل قلبی هم دارد و بنده متاهل هستم چه راهی هست برای معافیت

 4. سلام منم سال ۸۱رفتم آموزشی تمام شد یک ماه هم خدمت کردم فرار کردم حالا رفتم برای معافی گفتن باید بری به یگانی که خدمت کردید منم میترسم برم راهنمای کنید لطفاً ممنون

  1. آقا برو هیچ مشکلی پیش نمیاد اگه خودت بری. من جدیدا اقدام کردم فقط مراحل اداری داره نگران نباش

 5. سلام بنده از سال ۹۰ فراری هستم یعنی تا الان ۱۲ سال میشه که فرار از خدمت هستم و متاهل هستم یک فرزند دارم و میترسم برم خود معرف بشم چکارکنم

 6. باسلام من درسال۸۴فرارکردم که الان دارای یه فرزند۱۳ساله هستم راهی برای معافی هست یاخیر بایدبرگردم محل خدمتم ۱۲ماه خدمت کردم

    1. سلام من ۲۲ماه خدمت کردم اضافه خدمت داشتم فرارکردم الان ۲تابچه دارم وسنم۳۰هست ایاطرحی برای معافیت هم هست

 7. سلام من سال ۹۷ رفتم خدمت تو دوره آموزشی رفتم کمیسیون پزشکی چون از بچگی مشکل اعصاب روان داشتم من را معاف از رزم کردن دیگه نرفتم الان ۵سال میشه اما هنوز مشکل اعصاب روانی دارم راهی هست برای معافیت گرفتن چون واقعا نمیتونم خدمت کنم

 8. سلام من سال ۸۰رفتم خدمت ۱۰ماهی هم خدمت کردم و۲بارهم به خاطرفراری بودن زندان همشدم وحالا ۴تابچه هم دارم وبازم میترسم برم برای کارهای معافیتم سن م از۴۰رد شده چکارکنم لطفا رهنمایم کنید چکار کنم

 9. سلام خسته نباشید من ۴۴ سال سن دارم پدرمادر ۱ سالگی درتصادف مردن من سرباز فراری هستم نتونستم خدمت کنم ئه بچه داشتم اون موقع هیچکس رسیدگ نکرد منم فرا کردم ایا من از سربازی معاف میشم یانه دوتا هم بچه دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید