بیماری های گوش و حلق و بینی

معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی

👈 معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی شامل چه مواردی است؟

دوران سربازی یعنی تجربه کردن محیط نظامی و رزمی حالا ممکن است این دوران در ارتش یا سپاه یا نیرو انتظامی و حتی در وزارت دفاع سپری شود اما در هر حال محیط نظامی است و تمامی فرآیند نظامی بودن شبانه روز در حال شبیه سازی میباشد تا در زمان لازم آمادگی وجود داشته باشد.

شخصی که دچار مشکلات شنوایی یا بینایی یا بویایی باشد قطعا بطور کامل و موثر نه تنها نمیتواند فعالیت نظامی انجام دهد حتی ممکن است باعث به زحمت افتادن مابقی سربازان و پرسنل شود.

از این رو معافیت پزشکی طبق آیین نامه هایی مشخص برای این دسته از مشمولین تدوین شده است تا در صورت تطابق از خدمت سربازی معاف شوند.در این مقاله بطور مفصل موارد معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی را بررسی میکنیم پس تا انتها با سرباز مشاور  همراه باشید.

لیست معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی:

معافیت پزشکی کم شنوایی

👈 در رابطه با کاهش شنوایی شورای پزشکی کاهش شنوایی را برای یک گوش یا کاهش شنوایی دو طرفه را بررسی میکند.اگر تنها یک گوش کم شنوا باشد بعد از این که معدل آستانه شنوایی در فرکانس های چهارگانه گرفته شد و اندازه آن بیشتر از ۸۰ دسی بل بود مشمول از خدمت سربازی معاف میشود.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت پزشکی سربازی

اما در صورتی که این عدد کمتر بود یا مشمول دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر باشد حتی اگر یک گوش بطور کامل ناشنوا باشد چیزی جز معاف از رزم نصیب مشمول نخواهد شد.

زمانی که هر دو گوش کم شنوا باشد آیین نامه کمی تغیرات پیدا میکند و عدد فرکانس های چهارگانه برای معافیت بیش از ۵۰ دسی بل در نظر میگیرد.

مشخص است اعداد کمتر از ۵۰ تنها شامل معافیت از خدمات رزمی خواهد شد.

معافیت نداشتن لاله گوش

👈 افرادی هستند که دچار فقدان لاله گوش میباشند این موضوع ممکن است مادر زادی و از بدو تولد اتفاق افتاده باشد یا اکتسابی و بر اثر سانحه رخ داده باشد در هر صورت اگر فقدان هر دو لاله گوش صورت گرفته باشد، مشمول بطور دائم و در صورتی که تنها یک لاله گوش نداشته باشد معاف از خدمات رزمی رای شورا خواهد بود.

معافیت آترزی یا انسداد مجرای گوش

👈 یکی دیگر از بیماری های  گوش و حلق و بینی آترزی یا انسداد مجرای گوش است. این بند شامل چند تبصره میشود. در این تبصره ها آمده است اگر تمامی طول مجرا انسداد داشته باشد رای شورای پزشکی معافیت دائم است.

در صورت انسداد مجرا یک گوش دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معاف از خدمات رزمی میشوند و در نهایت اگر قسمتی از مجرا انسداد داشته باشد جدا از اینکه مشمول چه مدرکی دارد بازهم معاف از خدمات رزمی خواهد شد.

معافیت عفونت گوش

معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی: عفونت گوش

👈 زمانی که گوش دارای عفونت مزمن شود و ترشح چرکی و پارگی پرده تمپان اتفاق بیوفتد و این عوامل باعث شود کاهش شنوایی هر یک از گوش ها بیش از ۳۵ دسی بل شود مشمول از خدمت سربازی معاف خواهد شد البته این در اتفاق در صورتی است که مدرک تحصیلی او کارشناسی یا بالاتر نباشد.

معافیت پزشکی داشتن سرگیجه

👈 اگر شخصی دچار سرگیجه دائمی و مزمن باشد و منشا این سرگیجه مربوط به گوش شود بعد از تشخیص و تایید توسط پزشک متخصص ۶ ماه معافیت موقت در نظر گرفته میشود تا روند درمانی آغاز شود.

اما اگر حتی بعد از گذشت ۶ ماه علائمی از بهبود رویت نشود مشمول را خدمت سربازی معاف خواهند کرد این موضوع قبل یا در حین خدمت طبق همین آیین نامه اجرا میشود.

معافیت پزشکی انحراف بینی

👈 انحراف بینی تقریبا امری شایع میباشد که در بعضی بصورت مادر زادی وجود دارد و در بعضی دیگر به دلیل ضربه رخ داده است.

انحراف در هر درجه و هر اختلالی که باشد یا حتی تغیر ظاهری شدید هم ایجاد کرده باشد تنها دارای معافیت از خدمات رزمی است چرا که از نظر متخصصین سازمان نظام وظیفه با عمل زیبایی میشود این انحراف را برطرف کرد.

معافیت پزشکی رینیت آتروفیک

👈 رینیت آتروفیک در واقع التهاب شدید و مزمن بینی است و اگر دقت کرده باشید معمولا در اوایل بلوغ دیده میشود به طوری که کاملا بزرگ شدن بینی مشهود است.

زمانی که رینیت آتروفیک همرا کروت متعفن یا همان بیماری اوزن باشد دارای معافیت  دائم است و در غیر اینصورت قطعا معافیتی شامل مشمول نمیشود.

معافیت پزشکی سینوزیت

معافیت پزشکی سینوزیت بیماری های گوش و حلق و بینی

👈 در فصل سرما معمولا یا در زمانی که باد سرد به پیشانی برخورد میکند بلافاصه اسم سینوزیت شنیده میشود که موجب سرد درد و احساس سرما خوردگی و جمع شدن خلط در بینی است.

بر اساس آیین نامه های معافیت پزشکی مربوط بینی این مورد حتی اگر مزمن هم باشد معافیت دائم ندارد و مشمول الزاما باید خدمت سربازی را سپری کند.

معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی: پولیپ بینی

👈 پولیپ در واقع استخوانی در انتهای سوراخ بینی است که امکان تنفس طبیعی و ورود اکسیزن را میگیرد.شخصی که برای این بیماری اقدام کند قبل از هرگونه تشخیصی از سوی پزشک یا تشکیل جلسه کمیسیون باید ابتدا عمل جراحی انجام دهد.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت کفالت

در صورتی که هر دو سوراخ بینی بعد از عمل عود کند و قاعدتا مشکلات تنفسی ایجاد شود مشمول از خدمت سربازی معاف خواهد شد اما در غیر اینصورت و تحت هر شرایط دیگری فقط معاف از خدمات رزمی خواهد شد.

معافیت فلج تارهای صوتی

👈 برای معاف شدن در این بند لازم است تارهای صوتی ارگانیک و دو طرفه اتفاق افتاده باشد و اختلال در تکلم نیز مشهود باشد.

با وجود تمام این ها در این مورد هم تمامی مسائل گفته شده بعد از ۶ ماه بررسی خواهد شد و در صورت تداوم مشکل شورای پزشکی رای بر معافیت میدهد در موارد غیر ارگانیک حتی در صورت دو طرفه بودن معافیتی در کار نخواهد بود.

معافیت پزشکی بیماری های گوش و حلق و بینی: تومور بینی و سینوس

معافیت پزشکی تومور بینی و سینوس بیماری های گوش وحلق و بینی

👈 زمانی که اسم تومور می آید اولین چیزی که بررسی خواهد شد خوش خیم یا بدخیم بودن تومور است.مهم نیست این تومور یک طرفه یا دو طرفه باشد تنها چیزی که تعین کننده نوع معافیت است خوش خیم و بد خیم بودن تومور خواهد بود.

برای مشمولینی که دارای تومور بد خیم هستند معافیت دائم صادر میشود اما اشخاصی که تومور خوش خیم دارند تنها معاف از خدمات رزمی خواهند شد.

افرادی که دارای مدرک تحصیلی پزشکی هستند همچون دیگر بخش های معافیت پزشکی حتی در صورت تطابق بیماری آن ها با بخش های بالا از خدمت سربازی معاف نخواهند شد و بر اساس تشخیص توانایی انجام طبابت تنها معاف از خدمات سنگین میشوند.

در این مقاله سعی شد تا با زبان ساده تمامی بخش ها و آیین نامه های مربوط به بخش گوش و حلق و بینی بررسی شود تا بتوانید به راحتی برای معافیت اقدام کنید.

نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که در هرکدام از بندهایی که اسم مدرک تحصیلی آورده شده یعنی مشمول در حین تحصیل اجازه اقدام برای معافیت پزشکی را ندارد. معافیت پزشکی بیماری های گوش حلق و بینی در این مقاله به طور کامل بررسی شد.

مجموعه سرباز مشاور بعنوان اولین و تخصصی ترین مرکز مشاوره سربازی همواره آماده پاسخگویی به شما مخاطبین محترم میباشد.با ما تماس بگیر!

بنر معافیت پزشکی

41 پاسخ

 1. باسلام پسرم ۱۸ ساشه رشته برق ساختمانه،طی یه حادثه توبچگی بینیش شکست ودکترگفت انحراف بینی داره میتونم ۲۸سالگی عمل کنه ولی من متاسفانه خرج عمل ندارم میتونم ازانحراف بینی پسرم استفاده کنم ومعافش کنم یانه

 2. سلام وقت بخیر من فوق دیپلم دارم و عمل انحراف بینی انجام دادم و مشکل تنفسی دارم امکان معافیت هست؟

 3. سلام عرض ادب.بچه بودم داخل ماشینمون مواد منفجره ترکید وقتی رفتیم دکتر عمومی گفت پرده های گوشت خونریزی کرده..گوش هام از اون زمان وز وز شدید دارند و یه گوشم از اون یکی کمتر میشنوه و هردو کم شنوا هستن به نظرتون شانسی هست؟ممنون میشم پاسخ بدید

 4. سلام من مدرک تحصیلی دیپلم دارم
  و به طور کلی حس بویایی ندارم
  البته الان در حین فرار از خدمت هستم
  آیا معاف دائم میشوم.

 5. دوست عزیز من پرده گوش چپم ۲ سال هست که پارس و عفونت داره، بخاطر عفونت بهبود هم پیدا نکرده..
  صدای وزه شدید، هر هفته ترشح مایع لزج زرد از گوش چپ دارم و صبحا دور گوش خشکه میبنده، مهم تر از اینا ی ورم خاصی روی گوش آسیب دیده هست.
  قدرت تشخیص چنتا صدا از یک صدا رو ندارم
  مدرکم هم سیکل هست

  میخام ببینم با این شرایط معافیت میدن بهم یا ن؟

 6. سلام عرض میکنم خدمت شما من یه سوال از شما داشتم ببینید من یکی از گوش هام مادرزادی به طور کامل ناشنواست به طوری که گاهی اوغات تو شنیدن صدا ها یه به مشکل بر میخورم و خیلی از صدا ها رو درست نمیشنوم تو یه محیطی که یه خورده شلوغ باشه که کلا اوضام خیلی خرابه به نظر شما ایا به من معافیت دائم برای این مشکل تعلق میگیره اگر این کامنت رو میخونید جواب بدید

 7. سلام
  بیش از ۶ ماه پیش در یکی از گوش هایم بیماری منیر تشخیص داده شده از طرف پزشک متخصص(نه نظامی). همچنین همین گوشم۵۰ درصد شنوایی از دست داده. سرگیجه اصلا ندارم. مدرکم لیسانس هست. آیا معافیت دائم بهم تعلق میگیره؟

  1. سلام در صورتی که در هر دو گوش ما کاهش شنوایی وجود داشته باشد بله در غیر اینصورت خیر

   1. سلام من دارم از دانشگاه انصراف میدم و میخوام با مدرک دیپلم اقدام کنم برای معافیت و گوش سمت چپ ام تو فرکانس های چهارگانه ۸۰ دسی بل هست آیا به من معافیت کامل میدن یا خیر؟

     1. سلام من دیپلمم،شنوایی گوش چپم ۸۰ دسیبل و گوش راستم۳۰ دسیبل هست(چند بار abr دادم)،من از گوش سمت چپ تقریبا هیچی نمیشنوم،یعنی اگر گوش راست رو بگیریم دیگه با گوش چپ نمیشنوم،هنگام خواب اگر به سمت راست بخوابم عملا شنوایی ندارم،با بلندترین صداها هم بیدار نمیشم،اگر کسی سمت چپ من صحبت کنه متوجه نمیشم و حتما باید برگردم و دوباره با گوش راست بشنوم،
      واسه کمیسیون پزشکی و تخصصی هم رفتم اما فقط معاف از رزم شدم فقط به خاطر این که ۸۰ دسیبل بود و بخاطر ۱ دسیبل معاف نکردن،من واقعا تو شنوایی گوش چپ مشکل دارم در حد کامل ناشنوایی،الان هم اعزام به خدمت شدم،
      با این شرایط آیا امکانش هست در حین سربازی برای معافیت دائم اقدام کرد؟

  1. سلام بستگی به مدرک تحصیلی داره
   برای دارندگان مدرک کمتر از کارشناسی معافیت دائم گوش داره

 8. سلام وقتتون بخیر
  من به صورت مادرزادی حس بویایی نداشتم
  یعنی حتی یک صدم درصد هم بو حس نمیکنم
  به نظرتون شامل معافی میشه؟

 9. سلام من پولیپ شدید بینی داشتم و عمل کردم و بعد از عمل حس بویایی ندارم و کاملا هیچ بویی رو احساس نمیکنم
  امکان معافیت سربازی هست؟

  1. سلام نداشتن حس بویایی در هیچ آیین نامه نیامده ولی عود کردن مجدد پلیپ یا مشکلات تنفسی میتونه معافیت داشته باشه

 10. سلام من سابقه تشنج بر اثر ضربه به سر دارم و همینطور سرگیجه های دائمی بر اثر فشار و اینکه حس بویایی ام به طور کل ندارم ، آیا شامل معافیت میشم؟

  1. در صورت تایید در نوار مغز و مشکلات به دلیل آسیب به مخچه یا گوش میانی بله معافیت دارد

 11. سلام وقت بخیر من گوش سمت راستم عفونت داره پرده اش پاره شده عفونت اتوره تمپاند اسکروز و کلستئاتوم داره و شنوایی اش بیش از ۵۰ دیسبل هس و گوش سمت چپم شنوایی اش ۳۰ دیسبل هس مدرکم زیر دیپلم هس به نظرتون شرایط معافیت داره

 12. 🙏با عرض سلام و احترام…
  فرزندم در تست شنوایی ۷ سالگی ۶۰ دسیبل گوش چپ ناشنوا بود و علتش بیماری اوریون بوده.
  سابقه پیرگوشی نیر در خانواده داریم و هر سال مقدار دسیبل بیشتر شده و گوشش خیلی صوت میکشد.

  الان که ۲۲ ساله شده با مدرک فوق دیپلم تست (ABR) داده در گوش چپ ۸۰ دسیبل و گوش راست ۲۰ دسیبل کم شنواست.
  😭 آیا در تست abr سنباده زدن پشت گوش و پیشانی در حد زخم شدن قانونیه؟
  آیا امکان معافیت کامل ایشون هست؟
  با آرزوی سلامتی برای شما🙏🙏🙏

    1. سلام ببخشید یه سوال داشتم من الان دانشجو کارشناسی هستم و هنوز مدرک نگرفتم و ترم ۳ هستم آیا میتوان حین تحصیل معافیت بگیرم

 13. باسلام و عرض ادب
  من دو تا گوش هام هم صدای وز وز میده به گونه ای هست که اگر کسی گوش اش را نزدیک گوش بنده کنه میشنود خواستم ببینم امکان معافیت دائم هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید