معافیت سربازی بالای چهل سال و متاهلین دارای فرزند

معافیت سربازی بالای چهل سال

بعد از اینکه قانون خرید خدمت سربازی و معافیت متاهلین دارای فرزند به تصویب نرسید با موافقت رهبری قانونی برای معافیت سربازی بالای چهل سال برای اجرا به سازمان نظام وظیفه عمومی ابلاغ شد.

این معافیت دارای شرایط مشخص است و صرفا با داشتن سن بالای ۴۰ سال نمیشه معاف شد.در این مقاله شرایط و مراحل اخذ معافیت رهبری جدیدی که ابلاغ شده است را بررسی میکنیم.تا انتها با ما همراه باشید.

قانون جدید معافیت سربازی بالای چهل سال

بعد از کش و قوس های زیاد و ارسال پیامک های ابلاغیه به تعداد زیادی از مشمولین غایب در کشور و عدم امکان حضور در خدمت سربازی متاهلین و مخصوصا متاهلین دارای فرزند که در سنین بالا هستند در نهایت تصمیمات جدید در ستاد کل نیروهای مسلح گرفته شد.

طبق این تصمیمات مشمولین دارای فرزند در دو گروه بندی قرار میگیرند و در صورت احراز شرایط میتوانند از خدمت سربازی بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای معاف شوند.

👈 گروه اول

مشمولینی که در حین خدمت سربازی هستند یا بعنوان مشمول غایب شناخته میشوند در صورتی که دارای ۴ فرزند باشند میتوانند از خدمت سربازی معاف شوند.

👈 گروه دوم معافیت سربازی بالای چهل سال

مشمولینی که در حین خدمت سربازی هستند یا بعنوان مشمول غایب شناخته میشوند و حداقل ۴۰ سال سن دارند در صورتی که دارای ۳ فرزند باشند میتوانند از خدمت سربازی معاف شوند.

پیشنهاد ما به شما : هر آنچه که باید از معافیت پزشکی بدانید.

توجه

قانون بطور واضح و مشخص اعلام شده است و تا زمانی که ستاد کل نیرو های مسلح ابلاغیه جدید نداده باشد لازم اجرا میباشد.

داشتن شرایط دیگری مانند عضویت در کمیته امداد یا بهزیستی و تخفیف در تعداد فرزاندان به هیچ عنوان قابل قبول نیست و حتما باید شرایط گفته شده رعایت شود.

شرایط دریافت معافیت سربازی بالای چهل سال

✅ مشمولین کمتر از ۴۰ سال دارای ۴ فرزند در قید حیات

✅ مشمولین بالای ۴۰ سال دارای ۳ فرزند در قید حیات

✅ مشمولین غایب و غیر غایب و در حین خدمت با یکدیگر تفاوتی ندارند.

✅ عضویت در سازمان بسیج

✅ گذراندن دوره مقدماتی و تکمیلی بسیج (دوره ۴۵ روزه)

✅ مدرک تحصیلی در معافیت سنی بالای ۴۰ سال بلا تاثیر است.

نکته

تنها شروط اخذ این معافیت همین موارد است و شرط دیگری از سوی معاونت انسانی نیروهای مسلح اعلام نشده است.

این معافیت با معافیت عفو رهبری یا معافیت سنی تفاوت دارد و عزیزانی که در دارای ۳ فرزند نیستند اما شامل شرایط سنی میشوند میتوانند از معافیت بخوشدگی سنی استفاده کنند.

موضوعات مرتبط : شرایط و مراحل امریه سربازی

معافیت سربازی متاهلین تصویب شد

بالاخره بعد از ۲ سال و مصوبه های مختلفی که بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد بود قوانین جدیدی در راستای فرزند آوردی متاهلین و معافیت های سربازی به تصویب رسید تا متاهلین با معافیت از خدمت سربازی در شرایط بهتری شغلی و زندگی قرار بگیرند.

با تصویب این قانون و تایید شورای نگهبان و در نهایت اجرایی شدن توسط سازمان وظیفه عمومی شاهد این خواهیم بود که تعداد زیادی از مشمولان متاهل بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای در قالب خرید خدمت سربازی و تنها در صورت حائز شرایط بودن بتوانند از خدمت سربازی معاف شوند.

معافیت سربازی متاهلین دارای فرزند

قانون مصوب معافیت سربازی متاهلین دارای شرایطی هم هست که تنها متاهلین دارای فرزند یا مشمولین مجردی که همسر خود را از دست داده اند اما دارای فرزند هستند میتوانند از آن بهره مند شود.

در این قانون داشتن حداقل ۲ فرزند الزامی است که البته شرایط سنی در اینجا ملاک خواهد بود و هر مشمول متاهلی با هر سنی نمیتواند معاف شود یا مشمولین دارای ۳ فرزند یا بیشتر با هر سن و سالی و هر شرایط و وضعیت خدمتی میتوانند به سادگی از خدنت سربازی معاف شوند.

معافیت سربازی متاهلین دارای فرزند کی اجرا میشود

تمامی مصوبه ها و قوانین در سال ۱۴۰۲ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است البته سرلشگر باقری بعنوان فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح نوید خبرهای خوشی در سال ۱۴۰۲ به سربازان داده است.

بر اساس همین اخبار بخشش ها و تسهیلاتی برای سربازان صورت گرفته است و ادامه دار هم خواهد بود پس احتمالا تا پایان سال باید شاهد تغییرات گسترده و شگفت انگیزی در سیستم سربازی کشور باشیم.

در رابطه با معافیت سربازی متاهلین دارای فرزند قانون بصورت استانی در حال اجرا است و نهایتا تا پایان شهریور ۱۴۰۲ با اعتبار ۲ ساله به اجرای قطعی در سراسر کشور در می آید. پس مشمولینی که دارای شرایط سنی هستند اما فرزندی ندارند در یک بازه ۲ ساله فرصت دارند تا شامل شرایط معافیت شوند.

مراحل دریافت معافیت سربازی بالای چهل سال

برای دریافت معافیت سربازی بالای چهل سال در صورتی که شرایط گفته شده را دارا میباشید میتوانید با گذراندن چند مرحله به سادگی و بدون پرداخت هیچگونه هزینه ای از خدمت سربازی معاف شوید.

👈 مراجعه به پلیس+۱۰ (مخصوص مشمولین غایب و غیر غایب)

👈 مراجعه به ستاد یگان خدمتی (مخصوص مشمولین در حین خدمت)

👈 ارائه مدارک شناسایی مشمول

👈 ارائه مدارک شناسایی فرزندان

👈 ارائه گواهی گذراندن دوره مقدماتی بسیج (تایید ناحیه بسیج الزامی است)

👈 ارائه گواهی گذراندن دوره تکمیلی بسیج (تایید ناحیه بسیج الزامی است)

👈 تکمیل فرم های مربوطه در پلیس+۱۰

👈 صدور کارت و ارسال به درب منزل

خبر بد!

برای دریافت این معافیت سربازی بالای چهل سال قطعا باید دوره مقدماتی و تکمیلی بسیج گذرانده شود اما مشکل اینجاست که دوره های تکمیلی بصورت سراسری و طبق فراخوان قبلی برگزار میشود و مثلا ممکن است در سال ۲ بار گذار شود.

حضور در این دوره ها از نظر زمانی طبق دلخواه مشمولین نیست و حتی ممکن است تا ۶ ماه بعد دوره تکمیلی برگزار نشود. در نتیجه مشمولین در حین خدمت دارای فرزند اگر در زمان برگذاری دوره های تکمیلی قرار نداشته باشند ممکن است تا زمان برگذاری دوره خدمتشان به پایان برسد!

مشمولین بیرون از خدمت سربازی هم باید سریعا برای ثبت نام در بسیج اقدام کنند تا بمحض اعلام سازمان بسیج برای حضور در دوره های موقت و تکمیلی ثبت نام انجام دهند و این فرصت طلایی را از دست ندن!

موضوعات مرتبط : شرایط و مراحل کامل معافیت پزشکی

خلاصه مطالب

دریافت معافیت با داشتن فرزند و سن بالای ۴۰ سال یا کمتر از آن تنها در صورت داشتن شرایط اعلامی امکان پذیر است که کامل توضیح داده شد و کسانی که در حال حاضر دارای این شرایط نباشند فقط با فرزند آوری و گذراندن دوره های بسیج میتوانند از این معافیت استفاده کنند.

برای مشاوره در زمینه معافیت سربازی بالای چهل سال همین الان با سامانه سرباز مشاور تماس بگیرید.

71 پاسخ

 1. سلام چرا قانون معافیت سنی را ۴۷ سال تعیین کردندیعنی اینقدر سرباز کم دارند که مشمولی که در گروه دوره سوم ضرورت خدمت هم هست معافیت بهش نمیدهندآخه با سن بالای ۴۰ که دیگه بازدهی سرباز ۲۰ درصد هم نیست فقط یک هزینه اضافه بر دوش دولت گذاشته میشه.

 2. سلام .من ۳۹سال سن دارم و ۲فرزند…پانزده سال زندانی دارم که ۳سال تون سپری شده…معلوم نیست کی ازاد بشم…تکیلف افرادی مثل ما چی میشه….

 3. من ۴۳سال دارم دارای دو فرزند هستم من در دوره آموزشی بخاطر فوت پدر اومدم مرخصی دیگه نرفتم خواستم ببینم من باید دور بسیج ببینم یا نه..ممنون میشم جواب بدید..باید چکار کنم من …

 4. من سه تا بچه دارم و ارتروز زانو و دیسک کمر تو ۱۸سالگی نرفتم به خاطر اموزشی حال تو این سن برم دوره بسیج خو کل عمرم محروم بودم این پنج سالم روش تمام این معافیت تقدیم خودتون همه کاراشم کردم ولی به اینجا رسیدم گفتن بایس بری دوره ههههه عمرا تقدیم به خودتون با تمام احترام

 5. فقط دنبال این میگردن ملت بچه دار بشن ،خیلی مملکت گل و بلبل داریم ۴ تا بچه هم بیاریم ،نخواستیم داداش ،پول خرج میکنم معاف میشم

 6. سلام بنده ۴۸سالمه وبا ۵فرزند و۳فرزنده معلول وخودم یکی از دست هایم قطع شده داخل سوراخ مار کردم که قطع شد آیا معاف میشم یا سر پیری باید برم خدمت

 7. سلام بنده دو فرزند معلول تحت حمایت بهزیستی دارم سنمم ۴۰ساله ۱۳ماه خدمت بودم ک ترک خدمت کردم آیا میتوانم برای معافیت خدمت اقدامی بکنم
  باتشکر از شما

  1. سلام شما با داشتن فرزند معلول معافید همچنین امکان استفاده از ۹ ماه کسری خدمت دارید که بازهم به تسویه ختم میشه

 8. سلام
  جانم فدای رهبر
  لطفا به درخواست افراد چهل سال بیشتر با دوفرزند هم این قانون اجرا شود.
  واقعا مشکلات زیادی داریم…
  تشکر از رهبر عزیزتر از جانم و مسئولین دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران

   1. سلام خسته نباشید
    ۴۶ سال دارم ودارای دو فرزند و۱۳ ماه خدمت کردم
    وترک خدمت کردم ایا باید به خدمت برم یا معافیت شامل من میشود

 9. من یه پسر۲۲ساله دارم،خیلی بهش وابسته م،نمیخوام بفرستمش سربازی،مزایایی که بعد از پایان خدمت بهش میدن هم نمیخوام،یدونه دختر دارم و یدونه پسر،صد سال سیاه نمیزارم بچه م بره سربازی و اذیت بشه،تمام عمر و جوونیمو به پای بچه م نزاشتم که بگن ۲سال بره سربازی و اذیت بشه،هیچ کسم حق نداره بگه چرا

 10. سلام این دوره مقدماتی رو نمیشه حذف کرد راههای دیگه ای نداره با ۴۵سال و۵نفر عائله چطوری بریم آموزشی

 11. باسلام من۴۷سالمه بیماری قندوکبدچرب دارم تواین شرایط ووضعیت اقتصادی ومستاجری چطوربایدبتونم دوره آموزشی وغیره ببینم مملکت ماپرازتبعیضه اگه منم پول داشتم ۴سال پیش با ده میلیون سربازی رومیخریدم الان تو۴۷سالگی استرس این کارها رونداشتم مسولین هم نمیدونن چکارمیمنن یارو۳۰سالشه معافی خریده آموزش هم نمیدونه چیه اونوقت مابایدآخرعمرو اوله کارمون باشه بابایه کاربکنید که فکرقشرضعیف روهم درنظربگیرید

 12. واقعآقانون مخسره ای است آخه هرکه توی زندگیش مانده ماهم با۲بچه ۴۵سال سن داریم توی این شرایط سخت مانده ایم که خرج زن وبچه کرایه خانه ای که سربه فلک کشیده تورم ۲۰۰درصداگرمخواهیدواقعاگذشت کنیدکسی که چهل وخورده ای سن بدون هیچ بیمه وپشتیبانی پایان خدمت این آخرعمری به چه دردمامیخوردکه این همه شرط وشروط میزارین
  یامزدتمام یامنت تمام

 13. سلام همسر من ۳۸ سال سن دارد و ۲فرزند آیا معاف میشود یا چه طور از چه طریقی می‌تونه اقدام کنه اگه راهنمای کنید ممنون میشم

 14. لطفا بدادمابرسیدمن سه دختردارم چهل یک سالمه همه کارای که گفت انجام دادم الان بین نظام وظیفه ابادان پادگان نامه رسان شدم فقط کرایه میدم چهل روزه هیچ نتیجه نگرفتم این همه خرج

 15. طرح … واقعا این طرح اسمشه …
  مشمولی که غیبت کرده هزارتا مشکل و گذرونده اول اینکه کاری به مشولان پولدار جامعه ندارم که نرفتن و عین خیالشون نیست ولی مشمولی که پول خرید سربازیشو نداشته چطور زن میگرفته و ۴ تا بچه میاورده یکم فکر کنید … شما به مشمولان غایب اجازه درس خوندن ندادید شما به مشمولان غایب اجازه کار ندادید برا همینه این همه بدبختی فراوونه اون بدبختی که مشمول غایبه زندگیشو داده کارت پایان خدمتتونو میخواد چیکار اگه وجدان داشتین زور نمیگفتین و درک میکردین

 16. سلام من دوتا فرزند دارم ویه فرزندم فوت شده همسرم معلول هست معاف میشیم یا نه الان صاحبخانه با دوتا بچه به زور خونه میدن وای به حال روزی که ۳تا بچه داشته باشی

 17. جالبه الان من چهل شیش سال عمر دارم وسیله‌ای جوانی وپر از انرژی با هزاران محرومیت شدید وروانی با داشتن همسر وفرزند با سختی فراوان که بدون بیمه وکار ثابت زندگی با سختی گذراندم آن هم با نا امیدی وهزاران اتفاق بخاطر محرومیت آنقدر حق من وزن وبچه هام پایمال شد.چون بنا به دلیل مریضی نتونستم خدمت برم ومعارف هم شامل نمی شد وفقر شدید بیشتر نتونستم خدمت کنم یک تصادف کردم پای چپم ناقص ونتونستم شکایت کنم که حق پایمال شدم. بگیرم و خانه نشین شدم وزنم مجبور به کا گری شده .هنوز هم دولت بخاطر همسر وفرزندانم حاضر نیست که سالها امسال زن وفرزندانمو داخل تله فقر نگه داشته معاف کند ودنبال سه فرزند است .امسال ما که پیر شدیم بخاطر فقر وبیماری بیکاری واقتصاد افسار گسیخته خرج مخارج خودمان نمی تونیم دربیاریم بعد فرزند دیگه بیاریم این دنیا بعد همون بچه بزرگ بشه نمی گه پدر تو که پول نداشتی چرا دنیا آوردی مثل همین دو فرزندی که آوردم وبزرگ شدن وهزاران سختی با تون حلال وزحمتکشی بزرگ کردم وهزاران بار از خودم گذشتم وبرای فرزندان وسایل نیازشون با سختی فراهم کردم الان همیشه ورد زبونش که وقتی پول نداری چرا بچه آوردی اون زمان قدیم بود که طرف ده بیست تا بچه می آورد وهمه بچه هاش مشغول یک کاری می شدن وبا یکم سختی صاحب کار ثابت وخانه وماشین می شد دوره الان دیگه با قدیم فرق کرده الان با هزاران تلاش وسختی فقط بتونی شکم سیر کنی کارخانه وماشین تو آرزوهات وخواب باید دید.

 18. باسلام – من ۴۴ سالمه ویدونه بچه دارم که بزور از پس خرج و مخارجش برمیام اخه این چه طرحیه – نتونستن کاری کنن که جمعیت کشور و افزایش بدن اومدن از سربازای غایب سواستفاده کنن – اگه راست میگید بالای ۴۰ سال باید معاف بشه – واقعا که

  1. سلام علیکم باعرض ادب متولد ۵۹هستم ودارای ۲فرزند دسک کمر دارم عمل باز باد فتخ انجام دادمباتشکر ازشما

 19. یک معافیت بالای ۴۰ سال اعلام کنید تابقیه مشمولین فکر چاره شوند ومتوجه شوند که تا چندین سال دیگر خبری از معافیت سنی نخواهد بود واقدام برای تعیین تکلیف خود انجام دهند

 20. با سلام من ۴۱سال سن دارم ۳فرزندهم دارم همه مراحل راگذراندم نظام وضیفه به من نامه داده بردم یگان یگان میگه برای شماادامه خدمت زدن مگه ۳فرزندوداشتن چهل سال سن ملاک معافی نیست کسی هست پاسخ بده ممنون

  1. سلام من ۴۱سال سن دارم و دارای ۴ فرزند هستم رفتم ثبت نام کرد فقط ی چیز برای ما مشخص نیست ایا بدون رفتن اموزش های دو ماه یا سه ماه کارت پایان خدمت به ما میدهند یا نه منظورم مثل متولدین ۵۸ که بدون رفتن دورهای اموزشی بهشون کارت دادند . طرفای ما کسی دقیق نمیدونه چجوریه لطفاً راهنمایی کنید

 21. بنام خدا «اینجانب ۴۶ساله هستم و دارای ۳فرزند ۵سال قبل دفترچه اعزام به خدمت سربازی گرفتم و خودم به یگان مربوطه معرفی نکردم خواستم بدانم معافیت به من تعلق میگیرد لطفاً منو راهنمایی کنید ممنون میشم

 22. آخه من که ۴۵ سال سن دارم متاهل با یک بچه مستاجر هم هستم عمرم که تمام شد تا حالاش هم بدون بیمه بدون حمایت اداره کار و هیچ ارگان دیگه ای با سختی امرار معاش کردم کارت پایان خدمت فقط برای سفر کربلا استفاده داره واسم اونم که پول ندارم.این قوانین تکلیف خیلی ها را مشخص نمیکنه

  1. سلام بنده ۴۰ سال و ۳ ماه دارم و یک فرزند ناشنوای شدید دارم و یک فرزند ۱۴ ساله دارم و همسرم هم طلاق گرفته کسی ندارم بچه هامو نگه داره پدرمادرم هم به رحمت خدا رفتن بنده معاف میشوم

 23. من الان چهل و چهار سال دارم تازه اگر کارت پایان خدمت هم داشتم بدردم نمیخوره چون نه جایی با این سن استخدام میشم ونه پولی دارم که سندی بنام من بخوره دیگه حتی از امیدی ندارم به درست شدن اوضاع داغون زندگی نه شغل درستی نه حقوق درستی نه بیمه درستی کلا تمام مملکت ما شده بدبختی تو سرم بخوره سربازی کارت پایان خدمت

  1. بنام خدا «اینجانب ۴۶ساله هستم و دارای ۳فرزند ۵سال قبل دفترچه اعزام به خدمت سربازی گرفتم و خودم به یگان مربوطه معرفی نکردم خواستم بدانم معافیت به من تعلق میگیرد لطفاً منو راهنمایی کنید ممنون میشم

 24. با سلام .بخدا فقط ملت سرکارند…یکی نیست بگه اونیکه ۴۰ سال سن داره با این وضعیت اقتصادی با داشتن دوبچه ومستاجری چطور میتونه حتی نگهبان آشپزخانه باشه .بابا ول کنید تورم بالای ۷۰ درصد اونایکه بالای ۴۰ هستند معاف کنید ..با هزاران بدبختی این مدت چه خیری اززندگی دیدیم من خودم ۴۵ سالمه دوتا بچه دارم مستاجرم حدود یکسال خدمت کردم بخاطر فوت مادرم دیگه نرفتم الان مثلا بنظرتون میتونم برم خدمتت .به والله ثواب داره یه فکری بحال ما بدبخت ها بکنید

 25. سلام عرض ادب واحترام، بنده۴۵ سال سن دارم با۵فرزند۱۶ماه خدمت کردم امابدلیل بیماری خونی مادرزادی یاهمان فاکتورانعقادی نتوانستم ادامه بدم که جزو بیماران خاص میباشم ایابامراچعه به یگان خدمت معاف میشوم یابرخوردقضایی میشوم

 26. بخدا قسم که مملکت فقط دست یه مشت آدم بیسواد افتاده که اصلا بلد نیستن چکار کنند. اصلأ نمیدوونند کسی که سه چهارتا بچه داره دیگه معاف بشه یا نشه بچه نمیخواد. کسی که یک فرزند داره اگه قرار باشه از حق و حقوق اجتماعی خود محروم باشه که به هیچ عنوان دیگه بچه دار نمیشه منجمله خوده بنده.

 27. طرح مسخره ای است مسخره تر از این نمیشه.اصلا فکر نمی‌کنند و حرفی میزنند.اخه کسی که سه چهار تا بچه داره که دیگه بچه نمیخواد کسی را باید معاف کرد که متأهل است فرزند ندارد یا یکی دارد تا از محرومیت بیرون بیاد بتواند فرزند بیشتری بیارد.یک مشت بیسواد مملکت را دست گرفتن اصلا بلد نیستند مشکل را حل کنند.

  1. چرت و پرت نگو تو فقط به فکر متاهل و کسایی که فرزند ندارند باش ما اینجا خیاریم کله فرهنگی

 28. سلام من۴۴سال سن دارم وبخاطر مریضه پدرم در زمان خدمت مجبور به ترک خدمت شدم که نان آور خونه باشم وبعد هم پدرم فوت کرد وبرادر بعدازمن هم به خدمت رفت وبعداز خدمتش ازدواج کرد وحواسش به زن وبچه خودش بود منم به خاطر این شرایط دیگه نتونستم برگردم حتی یک بار برگشتم به خدمت وقتی به خونه زنگ زدم چون نان آوری جزمن نبود وما مستاجر بودیم بازم مجبوربه ترک خدمت شدم وازدواج کردم وصاحب خانواده شدم حالا میخام ببینم من بااین وضیعت داغون که هم خرج خانواده خودم هست وهم مادرم ومستاجری چجوری باید ۳تا بچه دیگه بیارم تا معاف بشم اون مسئولین لشکری وکشوری نفسشون ازجای گرم در میاد وبه راحتی خودشون رو تجلیگاه قضاوت قرار میدن وبدون اینکه هیچ کمکی بکنند مجازات هم برای این افراد تعیین می‌کنند آخه من الان چطوری باحقوق سربازی توقع دارین بیام خدمت این عدالت نیست والسلام

  1. سلام من ۴۰سال دارم. ۲فرزند هم دارم.ازمادرم که نیاز به نگهداری داره.نگهداری میکنم.بااین همه زنم طلاق گرفته.بخاطرشرایط اقتصادیم.حالا از شرکت بیرونم کردن فقط بخاطر کارت پایان خدمت.خلاصه زندگیم و آینده من ملزم به کارت پایان خدمت.باهمه شرایط راهی وجود داره معاف بشم چون باوجود سن بچه هام.وسن مادرم امکان رفتن به خدمت سربازی ندارم.درعین حال سر هیچ کاری نمیتونم بروم.میشه راهنمایی کنید.

 29. سلام همسرم ۴۲ سال دارد حدود ۲۲سال سربازی نرفته یک فرزند هم دارد معاف می‌شود یانه

   1. با سلام ودرود به رهبر انقلاب اسلامی ومسولان محترم اگه میشه یه مرحمتی به ما چهل ساله با دوفرزند بشه مارا عفو از خدمت سرباری کنید

 30. در کل طرح خیلی مسخره هست چهار فرزند؟!؟!؟واقعا یعنی چی اخه چند درصد این شرایط دارن تو این وضعیت کشور؟!اقتصادی یدونه بزور دارن …..فقط این رو اعلام کردن بگن که معاف کردیم و بخشیدیم چون مشکل جامعه حل نمیشه ..طبق آماری که پارسال داده بودن دو فرزندی ها بالای سی سال چند میلیون بود اما این شرایط فکر نکنم چند هزار نفرم باشن…..یکی مثل من که چهل و پنج سالمه دوتا بچه دارم بخاطر سربازی تو این سن یه بچه دیگه بیارم؟!به چه قیمتی اخه …خیلی قانون بیخودیه

  1. واقعا احمقانه است
   من دوتا بچه دارم ۴۰ سال سن بچه بزرگم کلاس دهم
   کوچیکه ۶ سال از صبح تاشب میدوم کرایه خونمو نمیتونم بدم الان مجبور شدیم یه خونه ۴۰ متری اجاره کنم با این گرونی بعد معافیت به دو تا بچه نمیخوره باید سه تا باشن؟ وقتی عقلانیت نباشه توقع هم نباید داشت

 31. سلام من سال ۱۳۷۶ اعزام به خدمت شدم خدمت قانونی را انجام دادم در حین اضافه خدمت از خدمت متواری شدم الان ۴۶ سالم هست ۴فرزند دارم ایا این عفو شامل حال من میشه و چون دوره اموزشی را گذروندم ایا باید دوره مقدماتی بسیج هم برم یا نه ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام شما نیازی به معافیت ندارید فقط کافیه برید پادگان با استفاده از کسری تسویه کنید

   1. سلام من ۴۴ سال سن دارم دارای ۳ فرزند اقدام کردم ومدارک رو دادم در آخر بهم نامه دادن که باید سپاه دوره مقدماتی ببینم من سال ۷۶ آموزش در عجب شیر به مدت ۳ ماه انجام داده‌ام وبعد از آن هم چند ماهی هم در کرمانشاه خدمت کردم وبعدا نرفتم الان باید من آموزش دوباره باید ببینم

 32. سلام لطفا بفرمایید کسانی که قبلا در خدمت بوده اند واموزش رو گذرانده اند وبعدا غیبت کرده اند وبه اصطلاح فراری وغایب محسوب میشوند ایا نیاز به اموزش مجدد دارند یا نه .منظور بالای ۴۰ سال ودارای ۳ و۴ فرزند رو عرض میکنم.

   1. قبلن همچی ارزون بود میگفتن فرزند کمتر زندگی بهتر الان همچی گرونه میگن فررند بیشتر زندگی بهتر

 33. خدا رو شکر بعد ازسالها معافیت جدیدسربازی اعلام شد.اما الان تو این شرایط اقتصادی کی چهار فرزند داره

 34. تلوزیون هم همینو گفت نمیدونم چرا بعضی از سایت‌ها دروغ تحویل مردم می‌دهند خدا ازشون نگزره وممن‌ن از شما دوستانه خوب خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید