معافیت دیسک کمر ۱۴۰۳


معافیت در انواع مختلفی مانند معافیت کفالت ، معافیت پزشکی و معافیت ایثارگری قابل دریافت است.معافیت دیسک کمر یکی از معافیت های رایج است که در زیر مجموعه معافیت پزشکی قرار گرفته است و لازم است برای دریافت آن دارای شرایط اعلام شده بود.

در ادامه توضیحات مفصلی راجع به معافیت دیسک کمر خواهیم داد تا در صورت قرار گرفتن در این شرایط بتوانید به سادگی از خدمت سربازی معاف شوید و در غیر اینصورت بی مهابا اقدامی نکنید.

 شرایط معافیت دیسک کمر

معافیت دیسک کمر

در بین مهره های ستون فقرات ما صفحه هایی به نام دیسک وجود دارد که یکی از وظایف این دیسک ها خنثی کردن ضربات وارد شده به کمر است. در واقع همانند یک کمک‌فنر عمل می کنند.بر اساس ضربات وارده به این دیسک، بلند کردن بارهای سنگین و فشارهای لحظه ای و ناگهانی ممکن است این دیسکها کمی از بین مهره ها جدا شوند و به قسمت عقب رانده شوند در واقع از جای خودش خارج شود.

در این شرایط قسمتی از دیسک که از بین مهره ها خارج شده بر نخاع فشار وارد می کند و فشار وارده بر نخاع منجر به کمر درد و پا دردهای شدید و حتی بی حسی پا و عدم توانایی در حرکت میشود بطوری که فرد نمیتواند بلند شود یا بنشیند یا بدنش را صاف نگه دارد.

زمانی که شخص در این وضعیت قرار میگیرد باید سریعا مراحل درمان طی کند که در افراد مختلف نظر پزشکان متفاو است.بهترین روش های درمانی دیسک کمر:

✔️ آب درمانی

✔️ کاهش وزن

✔️ عدم انجام کارهای سنگین

✔️ خودداری از زیاد نشستن

✔️ عمل لیزر

✔️ عمل باز

بر اساس قوانین نظام وظیفه شخصی که شامل معافیت دیسک کمر میشود که تمام این مراحل درمانی را طی کرده باشد و دارای سابقه درمان باشد و بهبود پیدا نکند در حدی که مجبور شود با انجام عمل باز از پروتز یا پلاتین یا پیچ و مهره دیسک استفاده کند.

در اینصورت بیماری شدید تشخیص داده میشود و نظام وظیفه کسی را که عمل باز دیسک انجام داده است را بدون قید و شرط از خدمت سربازی معاف میکند.

بخش و بند آیین نامه معافیت دیسک کمر

معافیت دیسک کمر مربوط به بخش ۶ یا همان جراحی های مغز و اعصاب است که بند ۲ را به خود اختصاص داده است.در صورتی که در بیمار انواع هرنی دیسکال و اکستروژن تشخیص داده شود مشمول از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

توجه !

مشمولانی که در این وضعیت هستند اما عمل جراحی انجام نداده اند توسط شورای پزشکی برای انجام MRI به مراکز درمانی اعزام میشوند و در صورت حاد بودن وضعیت و ارائه مدارک درمانی از خدمت سربازی معاف خواهند شد.

چند نکته مهم در خصوص معافیت دیسک کمر

✔️ این بیماری جز مواردی است که در حین تحصیل قابل اقدام میباشد.

✔️ این بخش جز مواردی است که شورای پزشکی میتواند ۶ ماه معافیت موقت جهت طی دوره درمان صادر کند.

✔️ معافیت دیسک کمر در حالت اکستروژن داده نخواهد شد.

✔️ معمولا و بر اساس تجربه قبلی بدون عمل جراحی سخت میشود با دیسک کمر از خدمت سربازی معاف شد.

✔️ در صورتی که وضعیت دیسک کمر شما به گونه ای باشد که بتوانید به جز خدمات رزمی، کار های دیگر را انجام دهید، معاف از رزم می شوید.

شایان ذکر است افرادی که غیبت از سربازی دارند هم می توانند برای گرفتن معافیت دیسک کمر  اقدام نمایند.

پیشنهاد!

در صورتی که شامل عوارض گفته شده نیستید یا عمل جراحی انجام ندادید یا قصد عمل جراحی دارید اما نمیدونید قبل از اقدام اینکار را کنید یا بعد از تشکیل پرونده در پلیس+۱۰ حتما با ما تماس بگیرید تا جزئیاتی بیشتری در اختیار شما قرار داده شود.

معافیت دیسک کمر l4 l5

اگر شما دارای دیسک کمر در مهره های گفته شده هستید و پزشک متخصص مغز و اعصاب این موضوع را تایید کرده و در گزارش MRI ثبت شده است برای دریافت معافیت دائم حتما باید دارای شرایط گفته شده باشید.

معافیت دیسک کمر l5 s1

در این حالت هم به ریپورت MRI مراجعه کنید تا بر اساس گزارش و نظر پزشک مشخص شود در وضعیت هرنی دیسکال یا اکستروژن هستید یا خیر.به سادگی میشود تشخیص داد که شامل معافیت میشوید یا اینکه فعلا باید برای اقدام صبر کرد.

موضوعات مرتبط : هرآنچه که باید در مورد انواع معافیت های پزشکی بدانید.

آیا معافیت دیسک کمر شرایط سنی دارد؟

برخی از افراد در نوجوانی خود دیسک کمر داشته اند. اما به واسطه جراحی، دیسک کمر آن ها بهبود یافته است. این افراد تصور می کنندچون قبلا دیسک کمر داشته اند می توانند با استفاده از آن در زمانی که مشمول می شوند، معافیت بگیرند.

باید بدانید زمانی که شما مشمول خدمت سربازی می شوید معاینات پزشکی صورت می گیرد و در صورت تایید این عارضه، به شما معافیت دیسک کمر تعلق می گیرد در نتیجه هیچگونه شرط سنی یا مدرک تحصیلی یا حتی غیبت سربازی و فرار از خدمت در معافیت تاثیر گذار نیست.

مراحل دریافت معافیت دیسک کمر

 • در صورت حائز شرایط بودن میتوانید طبق این مراحل اقدام کنید:
 • به پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و مدارک خواسته شده را تحویل دهید.
 • فرم معافیت پزشکی را تکمیل نمایید.
 • معاینه اولیه توسط پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه صورت می گیرد.
 • در صورت تایید پزشک، فرم خود اظهاری سوابق بیماری را تکمیل کنید.
 • برای معاینه دوم، باید به یکی از بیمارستان های مورد تایید سازمان نظام وظیفه برید.
 • در این بیمارستان تصویربرداری از ستون فقرات صورت می گیرد.
 • پس از آن پرونده شما برای بررسی شدت عارضه به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه می رود.
 • در صورت تایید این کمیسیون، می توانید معافیت خود را دریافت نمایید.
 • پرداخت مبلغ مصوب کارت معافیت در سازمان نظام وظیفه
 • ارسال کارت معافیت پزشکی دیسک کمر توسط اداره پست به درب منزل

شرایط و مراحل دریافت معافیت دیسک کمر حین خدمت سربازی

هیچ گونه تفاوتی در قوانین معافیت دیسک کمر قبل یا حین خدمت سربازی وجود ندارد و آیین نامه برای تمام مشمولان تحت هر شرایطی یکسان است و تنها نحوه اقدام و زمان رسیدگی متفاوت است.برای دریافت معافیت حین خدمت طبق این مراحل اقدام کنید:

 • مراجعه به بهداری یگان خدمتی
 • دریافت نامه اعزام به بیمارستان
 • حضور در جلسه شورای پزشکی و انجام آزمایشات
 • در صورت تایید شورای پزشکی ارائه نامه معافیت به یگان خدمتی
 • تسویه حساب از یگان
 • ارائه نامه تسویه به سازمان نظام وظیفه
 • ارسال کارت معافیت توسط اداره پست درب منزل

شرایط و مراحل معافیت دیسک کمر در حین تحصیل

برای اقدام معافیت دیسک کمر حین تحصیل سازمان نظام وظیفه عمومی لیستی از بیماری های قابل اقدام در حین تحصیل را با دفاتر پلیس+۱۰ ابلاغ کرده است که بر اساس آن میشود برای این بیماری حتی در حین تحصیل با هر مدرک تحصیلی اقدام کرد.

در رابطه با شرایط و قوانین اقدام در حین تحصیل هیچگونه تفاوتی با شرایط و آیین نامه های گفته شده وجود ندارد و عیننا قوانین برای این افراد مانند کسانی که بعد از تحصیل اقدام کرده اند اجرا میشود با این تفاوت که در صورت عدم معافیت مشمول به خدمت سربازی اعزام نمیشود و میتواند به تحصیل خودش ادامه دهد.

موضوعات مرتبط : لیست بیماری‌های معافیت پزشکی در حین تحصیل

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی دیسک کمر

 • برای هر گونه اقدامی جهت دریافت معافیت باید مدارکی آماده و ارائه گردد که بر این اساس میباشد:
 • اصل مدارک شناسایی ( کارت ملی و شناسنامه )
 • انگشت نگاری و عکسبرداری الکترونیکی
 • تکمیل فرم های مربوط به اطلاعات شخصی مشمول
 • تکمیل برگه واکسیناسیون
 • تکمیل فرم مربوط به خود اظهاری بیماری
 • آخرین مدرک یا وضعیت تحصیلی
 • گواهی اشتغال به تحصیل ( مخصوص مشمولان حین تحصیل)
 • نامه اعزام به بیمارستان ( مخصوص مشمولان حین خدمت سربازی )
 • مدارک پزشکی ( درمان ، جراحی ، گواهی پزشک ، سابقه بستری )
 • احراز آدرس پستی

توجه !

تمامی مدارک گفته شده باید به دقت آماده سازی شود در غیر اینصورت و عدم تایید نظام وظیفه عمومی مدارک برگشت خواهد خورد و تعیین وقت شورای پزشکی انجام نمیشود و در هر مرتبه که این اتفاق رخ دهد حداقل ۲ ماه روند بررسی عقب خواهد افتاد.

خلاصه مطالب

معافیت دیسک کمر هم جز معافیت هایی است که در آن مشمولان با شک و شبهه های زیادی مواجه هستند و ممکن است مشمول با وجود درد و ناتوانی زیاد شامل معافیت نشود.حتی در بعضی از موارد بدون عمل جراحی معافیت صادر میگردد اما طبق نظر پزشک متخصص شورا باید باشد که تشخیص این موضوع بر این اساس است که عمل کردن خطرناک تر از عمل نکردن است.

با توجه به تمام این جزئیات و موارد مختلفی که در رای نهایی شورای پزشکی تاثیر گذار است پیشنهاد میکنیم حتما از مشاوران متخصص سرباز مشاور در خصوص معافیت دیسک کمر کمک بگیرید تا روند معافیت به سادگی و در بهترین حالت ممکن طی شود.

131 پاسخ

 1. سلام
  من در حال انجام مراحل معاینات جهت معافیت دیسک کمر و رباط صلیبی زانوی چپ هستم

  میخاستم بپرسم معنی

  (ناحیه لومپر بدون کنتراست)

  و معنی

  (proton) (هر مفصل اندام تحتانی بدون ماده حجاب)

  چی هست و آیا معاف میشم ؟

 2. سلام من حدود ۱۰ سال قبل معافیت دائم پزشکی برای دیسک کمر گرفتم .
  من گهگاهی کمرم درد میکرد ولی شدید نبود و با یه قرص مسکن آروم میشد.کارگر ساختمان هم بودم و سر کار هم میرفتم و خیلی اذیت نمیشدم
  هیچ عمل جراحی هم انجام ندادم . ولی اقدام کردم و دنبال معافیت پزشکی رفتم و توی تمام کمیسیون های پزشکی و معاینات شرکت کردم و همه تایید کردن و من معاف شدم . حتی بعد از کمیسیون ۶ نفره برای بار چندم فرستادن مرکز استان و کمیسیون ۹ نفره هم معاینه کردن و معافیت من رو تایید کردن .
  گفتم این تجربه من شاید به درد کسی بخوره
  البته دیگه شغلم هم عوض کردم و کار سبک تر انجام میدم و فعلا خدارو شکر مشکل جدی ندارم

 3. باسلام بنده سربازمعاف از رزم دیسک کمر(پروتروژن) مرزبانی هستم (مشهد).ماه اول اموزشی مشکلی نبود. بعد ماه دوم فشار زیادی بهم اوردن و دیسکم به حدی شدید شد که کامل پای چپم رو از کار انداخت و من هر راه درمانی رو که بگید رفتم .سر اخر بنا به پیشنهاد دکتر های نظامی (مشهد) مجبور به انجام عمل باز شدم.دکترمعالج داخل برگه شرح عمل نوشتن هرنی دیسک و اخرین ام ار ای قبل عمل هم همین رو ذکر کرده . دکتر دوم هم همین رو نوشتن و میخواستن با گذاشتن پروتز عمل کنن که من موافق عمل با پروتز نبودم. دکتر سوم اما اصرار دارن که بنده دیسکم هنوز همون پروتروژن هست اما بازم عمل رو تایید کردن.میخواستم بدونم معافیت دائم شامل حال من میشه یا نه‌. من کپی مدارک رو هم دارم

 4. سلام وقت بخیر من بیرون زدگی دیسک l5-s1
  کیفوز توراسیک ۶۵.۵ درجه
  لوردوز ۷۱.۸ درجه
  اسکولیوز ۱۲ درجه
  همه اینها به علاوه کف پای صاف و داخل رفتگی مچ پا
  من همه اینها رو دارم ایا معاف میشم ؟
  پدرم هم اسکولیوز داشت الان کل ستون فقراتش پلاتین هست کاملا خم هست ۷۰ سال هم داره
  ولی اقدام کردم برای کفالت معاف نکردن

 5. سلام به گفته دکتر من یک مفصل به صورت مادرزادی ناقصه و برای درمان نیاز به جراحی و گذاشتن پیچ دارم اگر انجام بدم معاف میشم؟

 6. سلام خسته نباشید…من ۲۳ سالمه در حین کار از درخت افتادم و الان پارگی وسیع دیسک ۴ و ۵ دارم ام ار ای جدیدم دارم ایا من معاف از خدمت میشم؟

 7. با سلام خدمت مشاوران زحمت کش
  بنده دیسک بالجینگ s1_l5 دارم و کم آبی و هیپرتروفی و آرتروز هر دو سمت و لوردوز ۵۰ درجه گودی کمر و کیفوز توزاسیک ۳۶درجه،همراه با علائم درد شدید ناحیه لگن و پاها، با این مشکلات آیا امکان معافیت هست یا خیر؟ با تشکر.

 8. سلام وقتتون بخیر
  لیسانسم رو گرفتم و میخام برم خدمت و از طرفی هم دیسک کمر و هم سیاتیک دارم ایا معاف میشم یا ن؟

 9. سلام
  من دوسال پیش عمل باز پارگی دیسک داشتم
  والان با مدرک لیسانس می‌خوام برای سربازی اقدام کنم
  آیا امکان معافیت هست؟؟

 10. سلام وقت بخیر.این جواب mriمن هست.بعد از آزمایش ۱۰ جلسه فیزیوتراپی و مگنت اندام تحتانی انجام دادم و همچنین تزریق اپیدورال هم انجام دادم ولی فقط ۲۰درصد از دردهامو کم کرد.بنظرتون میتونم برای معافیت اقدام کنم یا باید عمل کنم تا معاف بشم؟
  MRI ستون فقرات کمر
  تکنیک: معاینه با استفاده از برش های نازک متعدد بر روی مختلف انجام می شود
  صفحات و توالی پالس
  گزارش ها:
  اندازه و شدت سیگنال تمام اجسام مهره‌ای که دیده می‌شوند طبیعی است
  برآمدگی دیسک در سطح LA-L5 قابل مشاهده است که باعث فرورفتگی و جزئی کیسه‌های داخلی می‌شود.
  تنگی کانال.
  برآمدگی دیسک با فرورفتگی کیسه ی پشتی در سطح L5-SI قابل مشاهده است.
  هیچ مدرکی دال بر اکستروژن فرانک دیسک وجود ندارد.
  همه دیسک ها حداقل تا حدی هیدراته هستند.
  شواهدی از ضایعه داخل مدولاری و SOL دیده نمی شود.
  بند ناف و مخروط مدولاریس دیده شده از نظر شکل و سیگنال طبیعی به نظر می رسد
  شدت.

 11. سلام چرا دیدگاه منو نذاشتید ؟
  دیروز گذاشتم اسمم بهمنه
  چطور میشه که ۳ تن از متخصصین جراحان ستون فقرات که مال نظام وظیفه نیستن میگن ۲ تا ۳ عمل جراحی داری با استراحت مطلق در صورتی که متخصص نظام وظیفه کمتر ۱ دقیقه عکس رو دید در نامه ارسال به شهرستان نوشت عمل نمیخواد و مشکل عصبی ندارد و بهم میگن برو تاریخ اعزام بگیر ؟؟؟؟؟ چرا ؟

 12. سلام
  پارگی و بیرون زدگی بسیار شدید دیسک و جدا شدن دیسک (خارج شدن محتویات دیسک)
  روی پنجه ی پای راستم نمیتونم بایستم و روش راه برم
  توی راه رفتن یکمی لنگ میزنم
  ۵ دقیقه بشینم و راه برم کمر درد و بیحسی پام بیشتر میشه
  تا جایی که بشه نمیخوام عمل کنم
  بدون عمل باز معاف دائم میشم

 13. سلام کمردرد شدیدی دارم ، با معرفی نظام وظیفه ام ار ای دادم برآمدگی و بیرون زدگی و فتق و کم آبی و تنگی کانال نخاعی و لغزش گرید ۱ و اسپوندلایسیس و رترولایسیس تو گزارش اومده ، نوار عصب گرفتم عصب درگیره ، متخصص نظام وظیفه منو معاینه کرد عکس رو دید تو جوابیه نوشت مشکلی ندارد نیاز به جراحی نیست و عصب هم درگیر نیست ، امروز کمیسیون داشتم دکترا گفتن برو تاریخ اعزام بگیر معاف رزمی، در صورتی که سه تا متخصص ستون فقرات بنام استان دستور جراحی و استراحت مطلق دادن ،،، این چه قانونیه ؟ چه عدالتیه ؟ متخصص نظام وظیفه خداییش ۱ دقیقه گزارش دید و نظر نوشت در صورتی که متخصصین سایر بیست دقیقه برام وقت گذاشتن … به کجا باید مراجعه کنم ؟

 14. سلام وقتتون بخیر
  من برای معافیت پزشکی رفتم و کار هاشو انجام دادم،دلیل درخواستم اینکه مهره ۳ کمرم پلاتین دائمه، من رفتم پیش دکتر بیمارستانی که معرفی کرده بودن ، اونجا اصلا هیچ معاینه ای انجام ندادن و فقط گفت برو ی نوار عضله بگیر منم‌رفتم گرفتم ، خواستم لطف کنین بگین که این نوار عضله کافیه !یا باید یه ام ار ای هم مینوشت که بگیرم ، یعنی با یه نوار عضله میشه معافیت بدن ! ممنون میشم جواب بدین چند روز دیگه کمیسیون دارم تشکر‌.

  1. ام ار ای اجباریه جراح که منو دید گفت معافی چهار ماه بعد کمیسیون تشکیل شد و داستان ها شروع شد تازه یه بار دیگه هم معاینه مججد در یه ببمارستان دیگه فرستادنم خلاصه سه بار کمیسون پزشکی تشکیل شد و بعد معاف دائم

   1. یعنی من برم کمیسیون اونجا میفرستن برای ام ار ای ! والا من هیچ ازمایشی ازم نگرفتن همینطوری نگاه کرد تو برگ نوشت گفت برو

 15. سلام بنده مهره ۴و۵ بیرون زدگی بوده و پنج دقیقه سرپا وایسادن شروع ب درد میکنه کمرم و سپس به پشت پای چپم میزنه و الان پای راستم هم درگیر کرده بود و پیش پزشک جراح رفتم و عمل باز انجام دادم خاستم بدونم بنده که الان در حین خدمت هستم میتونم معافیت دائم بگیرم؟

  1. سلام
   منم مهره پنج کمرم دیسک شدید داره و تنگی کانال نخاعی دکترا گفتن دیسکم پاره شده. همه علایم دردیم هم مثل شماست اما عمل نکردم. آیا شما بعد از عمل بهتر شدین؟ از عمل راضی هستی

 16. سلام خسته نباشید من مهره ۱ دیسک دارم فشار آورده به نخاع گفتن حتما باید عمل شه ایا معاف می شوم عمل کنم یا نکنم

 17. با سلام.
  من چندین ساله درگیر دردای انتهای کمر و سیاتیک پاها هستم ، گزارش ام ار ای کمر این قراره:
  L4-5 mild dehydrated hyper bulged discs are seen
  D12-L1 mild schmrols nodes are seen
  به محض نشستن یا ایستادن های کمتر از ۱ ساعت احساس ضعف عصبی توی پاها و انتهای کمرم شروع میکنه به اذیّت کردن و علی رغم گذروندن دوره های حرکات اصلاحی و ورزش های کششی و تقویتی مشکل همچنان پابرجاست.
  میخوام بدونم امکان معافیت وجود داره با این شرایط ؟
  نظر دکترا هم اینه که تا جایی که میشه توی این سن (۲۴) از عمل دوری کن و با همین اصلاح سبک زندگی و ورزش و نرمش سعی کن درمان که نه ولی قابل تحمّلش کنی ، چون عمل توی این سن محدودیتای خودشو داره.

 18. سلام وقتتون بخیر ممنون ازسایت خوبتون آیا من با این ام ارای معاف میشم؟CSF block is not seen on myelogram of lumbosacral canal.
   Left paracentral protruded disc herniation in L5-S1 level with left foraminal
  narrowing is seen.
   Bones and ligaments have normal signal.
   Thecal sac and nerve root canals appear normal.
   Lower thoracic cord, conus medullaris and cauda equine seem normal.
  IMPRESSION:
  – Disc herniation in L5-S1 level with left foraminal narrowing

  Best Regards

 19. سلام جواب ام ار ای من این هست معاف میشم؟
  یافته ها:

  کم آبی منتشر دیسک دیده می شود.

  برآمدگی دیسک در سطح L5- S1 و بیرون زدگی دیسک مرکزی در سطوح L4- L5 و L3- L4‏

  مشاهده گردید.

  تراز ستون فقرات کمری: نرمال

  سایر فضاهای دیسک: از نظر شکل، ارتفاع و سیگنال طبیعی بدون هیچ گونه فتق

  سوراخ عصبی: دست نخورده

  فلاووم صورت و رباط: غیرقابل توجه

  استخوان و مغز استخوان: نرمال

  طناب دیستال و مخروط مدولاریس: طبیعی است

  قطر کانال مرکزی: نرمال

  بافت های نرم پاراورتبرال: قابل توجه نیست

 20. سلام یه سوال من متن ام آر آی من این هست L5_s1 dick:central dick protection with mild canal stenosis. میخواستم بدون آیا معاف میشم یا نه

 21. سلام، متن گزارش mri من به این صورت هست به نظرتون شانس معافیت دارم؟
  Disc dehydration with bulging L5-S1 with thecal sac impression is seen
  Disc dehydration with bulging L4-5 with left lateral recess stenosis is seen
  Visualized spinal cord and also Quida Equina appeared normal
  Bony structures including vertebral bodies and posterior elements are intact with normal
  signal
  No evidence of canal stenosis is seen

   1. سلام من دیسک کمر مهره ۴‌ و ۵ دارم و رگ سیاتیک هم به درد آمده است
    آیا معافیت دائم از خدمت میتونم بگیرم؟

 22. سلام وقت بخیر
  بنده چند سال پیش از ارتفاع افتادم و ساق پام شکست و پلاتینه ، و مهره ۳ کمرم شکست و پلاتینه دائمه ولی درد شدیدی در ناحیه پاهام و پشتم دارم خیلی نمیتونم سر پا وایسم و چیزی بلند کنم ، خواستم بدونم معافیت دائم میتونم بگیرم ممنون میشم جواب بدین .

   1. سلام خسته نباشید من مهره ۱ دیسک دارم فشار آورده به نخاع گفتن حتما باید عمل شه ایا معاف می شوم عمل کنم یا نکنم

   2. سلام خسته نباشیم ، من رفتم و درخواست معافیت کردم بعدش منو معرفی کردن به ۲ بیمارستان پیش متخصص، برای پام که شکسته و پلاینه اصلا هیچی نگاه نکرد و فقط اون عکسی که داشتو نگاه کرد و نوشت بعد گفت برو ، برای کمرم که مهره ۳ پلاتینه دائم داره رفتم اصلا هیچ نگاهی نکرد و فقط گفت برو یه نوار عضله بگیر و تمام ، استاد خواستم بدونم ایا عادیه این روال به نظرتون با یه نوار عضله میتونن نظر بدن یا فقط به من توجه نشد ، به نظرتون ام‌ ار ای میگرفتند بهتر نبود ؟!. ممنون میشم جواب بدین تشکر .

 23. سلام وقت بخیر من ازتون مشاوره گرفتم یک ماه قبل و گفتید ک در حالت اکستروژن صد درد معاف میشی اینجا نوشتید معاف نخواهید شد

   1. تو مشاوره گفتین قبل عمل و بعد عمل فرقی نداره اقدام کن من عملمو به تاخیر انداختم حالا میگید در صورت عمل

    1. چون مشاورت گفت قبل عمل معافی الان میگی بعد عمل کامنت اولم نوشتم مشاوره گرفتم چرا جواب دادی؟ وقتی یک سوال واضح رو نمیتونی جواب بدی مشاوره دادنت چیه ؟

 24. درود بر شما
  بنده‌ جراحی اسکولیوز انجام دادم ۲۵سالمه
  الان هم در حین تحصیل مقطع ارشد هستم
  الان میتونم برای معافیت دائم اقدام بکنم؟

 25. سلام من دیسک l4 و l5 پاره شده و تنگی کانال نخاعی دارم میخواستم بدونم قبل عملم معافیت میگیرم؟

 26. سلام درود بر شما
  سرباز سپاه هستم
  بنده حین خدمت دچار پارگی دیسک کمر شدم و دکتر گفت به نخاع آسیب رسیده و باید هرچی سریعتر عمل جراحی بشی، عمل کردم و الان ۶روز از عمل میگذره….
  بنده اعزامی سال ۹۸هستم سابقه ۲بار فرار از خدمت داشتم و حدود ۱سال از خدمتم مونده
  در بیمارستان مورد تایید سپاه عمل شدم بیمارستان نجمیه تهران
  خواستم بدونم با این شرایط بهم معافیت دائم میدن یا موقت میدن؟؟

 27. سلام ببخشید من متوجه نشدم الان دیسک کمر از نوع هرنی دیسکال و اکستروژن بدون عمل معافیت دائم داره؟

 28. من ۲تا دیکس هام پاره شد که پارسال عمل کردم .الان معاف میشم یا نه ولی هیچ بهبودی نداشتم و دردش از قبل بیشتر شده.ممنون میشم جوابمو بدی

 29. درود

  من سال ۱۴۰۰ Mri دادم نوشته شده پروتوژن سنترال دارم در سطح l5_s1

  تیرماه امسال اقدام کردم برا معافیت تو
  Mri جدید نوشته شده اکستروژن سنترال در l5_s1 همراه با تنگی کانال دارم

  الان درد جوری هست زده به لگنم ولی اوضاعم خرابه تو نشستن مشکل دارم به دکتر ارتش ( خود کمیسیون فرستاد منو اینجا) مراجعه کردم گفته پارگی دیسک داری باید عمل کنی

  کمیسیون رفتم ارجاع دادن شورای عالی مدرک فوق لیسانس دارم

  وضعیت من چیه الان؟؟

 30. سلام.من دیسک کمر دارم و دکتر به من گفت که عمل باید بکنم ولی من ترجیح دادم عمل نمک و العان درد کمرم درست شده . آیا میتونم معافیت بگیرم

 31. وقتی برگه معافیت رو پر کردین برای دیسک میفرستنتون به مرکز کمیسیون پزشکی بعدش اونجا سه تا دکتر متخصص مورد تایید نظام شمارو معاینه میکنن اگه دو تاشون تایید کردن که با این وضعیت نمیتونین خدمت کنین معاف دائم میشین . اگر نه معاف از رزم و اصلا نمیشه گفت حتما معاف میشین یا نه چون به نظر پزشکا بستگی داره

 32. برآمدگی دیسک خلفی مرکزی در سطح L5_S1 مشاهده می‌شود که منجر به کمترین فرورفتگی کیسه‌ای می‌شود.
  فضای بین مهره ای دیسک و کانال های ریشه عصبی طبیعی هستند که عناصر خلفی طبیعی به نظر می رسند.
  سیگنال مغز استخوان قابل توجه نیست.
  بند ناف و مخروط مدولاریس مشاهده شده از نظر شکل و شدت سیگنال طبیعی به نظر می رسد و مخروط در L1 خاتمه می یابد.

 33. سلام وقت بخیر. من ۳۱ سالمه میخواستم واسه معافیت اقدام کنم . چندسال مشکل کمر دارم . نتیجه mri رو براتون میزارم بی زحمت لطف کنید بهم بگین شرایط معافیت دارم یا نه ممنون
  برآمدگی دیسک خلفی مرکزی در سطح L5_S1 مشاهده می شود که منجر به حداقل فرورفتگی کیسه حرارتی می شود .فضای دیسک بین مهره ای و کانال های ریشه عصبی عناصر خلفی طبیعی بنظر می رسند سیگنال مغز استخوان غیر قابل توجه است بند ناف مشاهده شده و مخروط مدولاریس از نظر شکل و شدت سیگنال و مخروط طبیعی بنظر میرسد در L1 خاتمه می یابد

 34. سلام ببخشید مزاحم شدم من ۱۹ساله ۵ماه جا خواب بودم دکترا میگن باید حتما عمل بشی خیلی دیکس کمر شما بالا هس باید پلاتین بزارم الان میخاستم بدونم معاف میشم یا نه

 35. سلام ممنون از سایت و مقاله خوبتون
  کسی که مادرزادی چسبندگی مهره شماره ۵ داره و همیشه کمر درد و در معرض قطع نخاع هست از معافیت برخوردار میشه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 36. سلام من ۲۹سالمه و ۵سالی هست غیبت کردم من سال ۹۲جراحی دیسک کمر کردم و ۳سال قرص اعصاب برای پانیک خوردم الان حدود چند ماهی هیت قطع کردم ایا با این شرایط من معاف میشم؟؟؟

 37. L1_L2 disc shows dehydration and broad based herniation with mild compression on thecal sac

  L4_S1 disc show posterior bulging with mild compression on thecal sac

  سلام وقت بخیر معافیت داره؟؟؟

    1. بر آمدگی خفیف دیسک در سطح t12 l1دیده میشود
     دیسک در سطح l1l2 دارای کیسه پوستی است

     آیا این معافیت داره؟

   1. باسلام من عمل دیسک کمر ناهی نخاعی دیسک کمر لامینکتومی عمل جراحی انجام داده ام معافیت پزشکی نمیدان الان م کمر درد می کند من چه کار کنم

 38. سلام وقت بخیر
  من دیسک کمر دارم با تصادفی که اخیرا داشتم دیسک کمرم بدتر شده عکس mri دکتر جراح دیده میگه دیسکت پاره شده باید عمل کنی احتمال زیاد. این معافیت داره ؟
  یکی دیگه از دیسکامم یکم زده بیرون

 39. ببخشید من ۱۷سالمه و بر اثر افتادن از کوه ۴یا ۵تا از دیسک های کمرم در اومده و دو تاش در معرض پاره شدنه در ۱۸سالگی میتونم مافی بگیرم لطفاً پاسخ بدید

 40. سلام من حدود ۵سال پیش از ۱۳متر افتادم از اون موقع کمرم درد میکنه انگار هرروز خسته ام هرروزم داره بدتر میشه کجا برم که نتیجه بگیرم مخصوصن سرپا هستم نمیتونم وایسم زیاد

  1. سلام در صورتی که شما نیاز به عمل جراحی نداشته باشید و با درمان های معمول بهبود انجام شود معاف نخواهید شد

 41. سلام هرنی دیسکال انواع مختلفی دارد
  کدام نوع شامل معافیت دایم میشه؟
  protrusion دیسک با کانال نخاعی درگیر شده و عصب درگیر شده در هر دو پا معافیت دایم داره؟

 42. سلام وقت بخیر
  متولد ۷۳ هستم مدرک کاردانی
  با این ام آر آی امکان معافی دارم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  Dear Dr . Jahroudi
  MRI OF LUMBAR SPINE WITHOUT CONTRAST INJECTION :
  Multiplanars and multisequentials images reveal :
  Discovertebral degenerative changes are seen .
  Decrease of T2 signal intensity in intervertebral discs indicates dehydration .
  Posterior subligamentous disc bulging is seen in different lumbar levels .
  Small right paracentral disc extrusion is seen at L4-L5 level .
  No significant canal or intervertebral foraminal narrowing is seen in
  different lumbar levels .
  Bone marrow signal changes in L4 and L5 vertebral bodies is due to
  degenerative disc disease .
  Increased lumbar lordosis is seen .
  Conus medullaris as well as cauda equina and distal cord appear normal .
  YOUR SINCERELY K.KAMYAR.M.D.RADIOLOGIST

 43. سلام خسته نباشید
  ام ار ای من به این شکله
  Disc protrusion of l5_s1 & l4 _l5 & l3_ l4& l2_ l3 with pressure sffect left root of s1& l5 & right root of l4 is obvious.
  Loss of signal of lumbar disc secondary to dehydration changes are seen.

  عصب پاهام درگیر شده
  نخاع درگیر شده
  نه زیاد میتونم بشینم نه راه برم
  موقع خوابم پا درد دارم کامل

  بنظرتون معافیت دائم شامل حالم میشه؟
  و بنظرتون اگه میشه احتمال بالای ۸۰ ۹۰ درصد هست؟
  لیسانسم ۲۳ ساله

  ممنون از پاسخگویی

 44. سلام وقت بخیر

  The lumbar lordosis is decreased
  Lumbar discs are dehydrated
  Disc bulging are seen at l3_l4&l4_l5 causes canal stenosis
  Other inter_vertebral disc space and nerve root canals are normal
  Posterior elements appear normal
  Bone marrow signal is unremarkable.
  Visualized cord and conus medullaris appear normal in shape and signal intensity and conus terminates at L1.

  این نوشته mri منه

  دکتر بهم گفت اوضاع کمرم بده
  دست و پام موقع خواب درد میکنن و گاهی سر میشن
  بیشتر از ۱۵ دقیقه نمیتونم بشینم
  بیشتر از یساعت نمیتونم راه برم
  کمرم میسوزه زانوم درد میگیره

  خواستم بدونم با این شرایط شانس معافیت دائمم چقدره؟

  چون من معافیت تحصیلی میتونم استفاده کنم ولی گفتم بپرسم اگه شانسم زیاده اقدام کنم

   1. اگه ممکنه بگید شانس معافیت دائم دارم یا خیر
    چون داشته باشم برای فرم خوداظهاری باید از خودتون مشورت بگیرم
    الان فقط بدونم جواب سوالمو مزاحمتون میشم

    1. دوست من من یکی از معاف شدگان دیسک کمر هستم بخش۶ بند ۴ عمل کردم باید بدونید پزشک متخصص شما رو ویزیت می کنه میفرسته ام ار ای نوار عصب عضله بعد یه کمیسیون تو بیمارستان معتمد تشکیل میدن اونجا معاف بشی شما رو می فرستن استانی بعد اونا حرف آخر رو میزنن با این که جراح معتمد نظام وظیفه معافتم رو صادر کرد و بهم گفت معاف کمیسیون استانی شمال چند تا دکتر عمومی و یک نظامی ردم کردن و یه بار دیگه یه بیمارستان دیگه تمام مراحل طی و هزینه ها رو متقبل شدم بازم دکتر کفت معاف اونجا سر چرخوندم اما در نهایت معافیت پزشکی صادر شد اما پروسه وحشتناکی بوده و اعصاب خرد کن بخش ۶ و بند ۴ معافیت دائم رو در پی داره

    2. سلام دکتر من وضعیت دیسکم خیلی بحرانی بود دیسکم پاره شده بود طوری که نه میتونستم بشینم نا وایسم همش درازکش بودم همون درازکشمم کلا با درد وحشتناک بود اینقد دردم زیاد بود که اصن به فکر معافی نیفتادم دکتر گفت هرچه زودتر باید عمل شم
     پارسال عمل کردم ولی بازم درد دارم
     میخاستم بپرسم من که عمل کردم دیگه شرایط معافی ندارم؟

     1. سلام وقت بخیر. من ۳۱ سالمه میخواستم واسه معافیت اقدام کنم . چندسال مشکل کمر دارم . نتیجه mri رو براتون میزارم بی زحمت لطف کنید بهم بگین شرایط معافیت دارم یا نه ممنون
      برآمدگی دیسک خلفی مرکزی در سطح L5_S1 مشاهده می شود که منجر به حداقل فرورفتگی کیسه حرارتی می شود .فضای دیسک بین مهره ای و کانال های ریشه عصبی عناصر خلفی طبیعی بنظر می رسند سیگنال مغز استخوان غیر قابل توجه است بند ناف مشاهده شده و مخروط مدولاریس از نظر شکل و شدت سیگنال و مخروط طبیعی بنظر میرسد در L1 خاتمه می یابد

    3. سلام وقتتون بخیر . من چندسالی مشکل کمر دارم جواب ام آر آی رو میزارم . بی زحمت اگه میشه لطف کنید بهم بگین میتونم معاف بشم یا نه .ممنون .
     :LUMBO_SACRAL MRI WITHOUT GD
     posterocentral disc bulging is noted at L5_S1 level which result in minimal thermal sac indentation.
     Inter-vertebral disc space and nerve root canals are normal posterior elements appear normal .
     Bone marrow signal is unremarkable.
     Visualized cord and conus medullaris appear normal in shape and signal intensity and conus terminates at L1.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

نیاز به مشورت داری کلیک کن !