خدمت سربازی پزشکان و پیراپزشکان – سربازی پزشکان

خدمت سربازی پزشکان و پیراپزشکان - سربازی پزشکان

👈 آیا برای شما سوال شده است که خدمت سربازی پزشکان و پیراپزشکان چگونه می گذرد؟!

پس در ادامه همراه سرباز مشاور باشید تا به بررسی سربازی پزشکان و پیراپزشکان بپردازیم.

خدمت سربازی دوره ای از زندگی هر آقایی هست که بلخره یجوری باید تکلیفش مشخص شه یعنی یا دوره سربازی گذرونده شه یا یجوری با استفاده از کفالت یا بیماری ها معافیت گرفته شود.

در گذشته یا بهتر بگم زمانی که چیزی با نام ارتش یکدست توسط رضا شاه ساخته شد دوره ای برای افراد غیر از پرسنل نظامی ایجاد شد با نام دوره اجباری که در حال حاضر به خدمت سربازی تغیر نام داده است.خدمت سربازی حتی برای پزشکان و پیراپزشکان هم وجود دارد و این دسته از افراد هم به نحوی باید خدمت سربازی را بگذرانند.در این مقاله بطور کامل و به تفکیک راجع به قوانین سربازی پزشکیان و پیراپزشکان صحبت میکنیم.

قانون خدمت سربازی پزشکان و پیراپزشکان

قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان

👈 بعد از اینکه شخصی پزشک شد و در یکی از رشته های پزشکی عمومی،دندان پزشکی یا دارو سازی فارغ التحصیل شد دو حالت برایش پیش می آید که البته ارتباطی با خانوم یا آقا بودن هم ندارد و قطعا موضوعی اجباری است.فارغ التحصیلان پزشکی موظف هستند در پایان تحصیلات خود برای نهایی کردن دریافت مدرک تحصیلی به نوعی به کشور و عمدتا مناطق محروم کشور خدمت رسانی کنند.

در این مرحله خانوم ها و آقایونی که دارای کارت پایان خدمت هستند اجبارا وارد دوره طرح میشوند و آقایونی که سربازی نرفته اند بجای طرح به سربازی اعزام میشوند تا آخرین مرحله از مراحل دریافت مدرک تحصیلی و ورود به بازار کار را بگذرانند.

دوران سربازی پزشکان در مقایسه با افرادی که رشته های غیر پزشکی خوانده اند یا اصلا تحصیلاتی ندارند کاملا متفاوت است.

مشمولین پزشک دوره آموزشی را با مشمولین پزشک دیگر به مدتی که مشخص است در یکی از ارگان های نظامی کشور میگذرانند و بعد از آن قطعا و بدون شک بر اساس نیاز در یکی از مراکز آموزشی و درمانی نیروهای مسلح و یا در بهداری های زیر مجموعه آن یگان سپری خواهند کرد.پس پزشکان معمولا در پادگان ها نخواهند بود و بر اساس قوانین بیمارستان های نظامی تحت امر خدمت را انجام میدهند.

این دوره که دقیقا به اندازه مابقی مشمولین زمان میبرد ۲۴ ماه طول خواهد کشید و دقیقا مانند دوره طرح لحاظ میشود و بعد از آن پزشک بدون هیچ مشکلی وارد بازار کار میشود.

قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان

👈 بدیهی است اگر پزشکی بعد از فارغ التحصیلی از رفتن به خدمت سربازی خود داری کند یا در حین خدمت سربازی از یگان منفک شود و در واقع فرار کند تا زمانی که تعین وضعیت قطعی سربازی خود را انجام ندهد مدرک تحصیلی او فاقد اعتبار است.

نکته دیگری در رابطه با پزشکان وجود دارد که باید به آن توجه کنید.مشمولین پزشک تقریبا نمیتوانند معافیت پزشکی بگیرند و طبق آیین نامه شرایط معافیت پزشکی برای مشمولین غیر پزشک و پزشک کاملا متفاوت بررسی میشود.

طبق این آیین نامه حتی اگر پزشکی دچار بیماری شدید باشد تنها در صورتی معاف میشود که به هیچ عنوان قادر به طبابت در نیروهای مسلح نباشند.

قانون خدمت سربازی پیراپزشکان

قانون مربوط به خدمت پزشکان و پیراپزشکان

👈 شرایط و وقوانین برای افرادی که دارای مدرک پیراپزشکی هستند هم تقریبا با مشمولین پزشک یکسان است.این دسته هم در پایان تحصیلات خود ملزم هستند دوره طرح یا سربازی را بگذرانند تا اصطلاحا مدرک تحصیلی آن ها آزاد شود.

در دوران سربازی قطعا پیراپزشکان هم در یکی از اماکن آموزشی و درمانی نیروهای مسلح یا مراکز بهداری در یگان های نظامی خدمت خواهند کرد.

مدت خدمت سربازی کم نمیشود و باید ۲۴ ماه دوران خدمت سربازی را گذراند.درکل شرایط خدمتی برای پزشکان و پیراپزشکان نسبت به دیگر مشمولین قطعا راحت تر است و دلیل آن هم عدم حضور در مراکز نظامی و انجام فعالیت های رزمی است.

با داشتن مدرک پیراپزشکی متناسب با آن رشته میشود امریه سربازی گرفت.بعنوان مثال سازمان بهزیستی کشور برای رشته های کار درمانی و گفتار درمانی پذیرش سرباز هم دارد و پیراپزشکان میتوانند در صورت تایید بعد از دوره آموزشی در این سازمان غیر نظامی یا سازمان های دیگر که کار درمانی هم انجام میدهند مشغول به خدمت شوند و در واقع شرایط را برای خودشان بازهم راحت تر کنند.

اگر فردی که دارای بیماری هست قصد دریافت معافیت پزشکی داشته باشد سازمان نظام وظیفه طبق آیین نامه های مشمولین غیر پزشکی با او برخورد میکند اما نکته ای که وجود دارد و باید در نظر گرفت این است که ممکن است در آینده در زمان استخدام یا جذب نیرو توسط وزارت بهداشت مشکلات و محدودیت هایی برای مشمول پیش بیاید.

در این مقاله به تفکیک و با جزئیات تمامی مسائلی که معمولا مشمولین پزشک و پیراپزشک با آن درگیر هستند را توضیح دادیم.اما اگر همچنان سوالاتی دارید یا دغدغه ای ذهنتان را مشغول کرده است میتوانید برای مشاوره سربازی همین الان با سرباز مشاور تماس بگیرید.

52 پاسخ

 1. سلام، من به تازگی از پزشکی فارق التحصیل شدم،ولی با توجه به تعطیلی مرداد ماه دانشگاه هنوز مهر و شماره نظام پزشکی نیومده.با نامه فراغت از تحصیل دفترچه سربازی رو رد کردم
  خواستم بدونم بدون مهر و شماره نظام و صرفا با نامه فراغت از تحصیل، مشکلی در دوران سربازی پیش نمیاد؟

 2. سلام
  من چهارده ماه خدمت سربازی بودم و تو این دوران کنکور شرکت کردم حالا رتبه ام به اندازه ای هست که پرستاری رو بیارم و میخوام یه هفته دیگه انتخاب رشته کنم برای پرستاری.
  اگر مدت تحصیل پرستاریم تموم شه و فارغ‌اتحصیل شم، به اندازه مابه‌التفاوت که فقط ده ماه هستش باید طرح بگذرونم و بعدش طرحم تموم میشه میتونم وارد بازار کار شم؟

 3. سلام من تک فرزند هستم که از طرح پزشک عمومی معافم و هم اکنون سال اخر رزیدنتی هستم ، باز هم طرح و سربازیم هم زمان یکی است؟ یا باید جدا بگذرونم؟

 4. سلام
  من دانشجوی ترم اخر پرستاری هستم
  دوتا سوال دارم ممنون میشم راهنمایی کنین:
  ۱. من مبتلا به MS هستم، خواستم بپرسم اگر برای معافیت اقدام کنم، بعدا توی استخدام خیلی داستان میشه برام؟ چون از نظر جسمی و روحی کاملا سالم هستم و مشکلی ندارم.
  ۲. اگر نخوام برا معافیت پزشکی اقدام کنم، بنظرتون میتونم توی بیمارستانای ارتش شهرِ خودم (تهران) اقدام به خدمت بکنم؟

  1. سلام از نظر استخدام به آیین نامه وزارت بهداشت مراجعه کنید
   از نظر تقسیم معاف از رزم بودن میتونه تاثیر گذار باشه

 5. سلام اگر پزشک یا پرستار سربازی خودش رو در جایی غیر از بیمارستان بگذرونه باز هم طرح و سربازیش یکی حساب میشه یا باید طرح رو هم جدا بره؟؟

 6. سلام روز بخیر من دانشجوی سال اخر فیزیوترابی هستم ایا طرح و سربازی من یکی حساب میشه یا باید در پادگان خدمت کنم

  1. سلام در واقع طرح شما همون دوره ۲۴ ماهه سربازی است و احتمالا در مراکز درمانی نیروهای مسلح بکار گرفته میشید

 7. من دیپلم که گرفتم ۱۹ ماه خدمت رفتم . الان دانشجو پرستاری هستم ایا طرح برا ۲ سال هست یا ۵ ماه ؟ یا اصلا نیازی نیست طرح برم ؟

 8. سلام وقتتون بخیر
  در رشته ای مانند کاردرمانی که دارای طرح اختیاری هستند آیا طرح با سربازی یکی حساب میشه یا جدا هستن؟

 9. سلام
  من لیسانس ریاضی محض دوره شبانه دارم و خدمت سربازی رو گذروندم.
  حالا میخوام کنکور سراسری تجربی بدم.
  سؤالم این هست که در صورت قبولی در پزشکی و گذروندن دوره ۷ ساله عمومی ، باید ۲ سال طرح دوره عمومی رو بگذرونم یا اینکه اصلاً ۲۱ ماه خدمتی که قبلاً در نیروی انتظامی انجام دادم هیچ تأثیری بر روی طرح دوره عمومی پزشکی نداره؟
  متشکرم

 10. سلام خسته نباشید من دانشجوی پزشکی هستم و قبل پزشکی با ۲/۵ ماه کسری به مدت ۱۶/۵ ماه خدمت سربازی رفتم، ایا من هم باید طرح برم یا از انجام طرح معاف هستم

  1. سلا قطعا باید ما به تفاوت زمان باقیمانده نسبت به مدت طرح را سپری کنید

 11. من پزشک سرباز هستم در ارتش
  درسته که دیگه عدم نیاز نمیدن که بتونیم پروانه ی طبابت مشروط بگیریم؟

 12. سلام
  من میخاستم بدونم که طرح پیش از سربازی که یک ساله هنوزم هس ؟
  نحوه شرکتش چجوریه ؟
  من میخام قبل سربازی یه سال طرح پیش از سربازی برم اگه ممکن باشه
  ممنون

 13. پرستاران هم طرح و سربازیشون یکی هستش؟! ینی پرستاری که طرح بره دیگه نمیخاد سربازی بره؟

 14. سلام خسته نباشید
  من پزشک هستم و دوره سربازی رو دارم میگذرونم.من اجازه طبابت یا عدم نیاز در طول نیمه دوم ماه یا همون پروانه مطب رو گرفتم.یکسال هم کسری دارم خاستم سوال کنم بپرسم آیا امکانش هست همزمان سربازی و طرح رو باهم بگذرونم؟

  1. سلام سربازی طرح شما محسوب میشه مگر اینکه بمدت ۲۴ ماه سرباز نباشید که در آن صورت باید ما به تفاوتش را برید طرح

 15. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی سال ۴ پزشکی هستم پدر و مادر من اخیرا جدا شده اند. آیا میتونم معافیت کفالت بگیرم؟
  اگر جواب مثبت است آیا همین الان که مشغول به تحصیل هستم امکان آن وجود دارد یا پس از اتمام تحصیل باید اقدام کنم؟

 16. درود، من ترم اخر پرستاری هستم، از طریق سهمیه ایثارگری پدرم ۱۰ ماه معافیت دارم و طبق چیزی که میدونم اینه که ۱۷ ماه خدمت سربازی مساوی طرح ۲ ساله من منطقه یکی هستش. من که احتمالا کمتر از ۱۷ ماه برم طرحم چه شکلی میشه؟

  1. سلام خسته نباشیدمن رشتم فوریت پزشکیه من به مدت ۲۴ ماه کامل خدمت سربازیو انجام دادم و الان میخام بصورت اختیاری طرح پیراپزشکیو انجام بدم اما هنوز کارت پایان خدمتم تا دو ماه دیگ نمیاد باید چیکار کنم

 17. سلام من دانشجوی داروسازی هستم و معافیت تحصیلی ۸ ساله من داره تموم می‌شه، سوالم اینه که ایا بعد اتمام معافیت تحصیلی،اگه برم سربازی می‌تونم برگردم و به تحصیل ادامه بدم ؟ یا اخراج میشم؟

  1. اولا که باید وضعیت تحصیلی برای رفتن به سربازی مشخص باشد یعنی فارغ التحصیل انصراف یا اخراج صورت گیرد
   اجازه ادامه تحصیل بعد از اتمام خدمت سربازی به سازمان نظام وظیفه مربوط نمیشود پس با دانشگاه صحبت کنید.

  2. سلام من فارغ التحصیل کارشناسی تکنولوژی اتاق عمل هستم. تاره درسم تموم شده. چطور میتونم برای امریه سربازی اقدام کنم؟ هدفم مشغول شدن در بیمارستان ها است. آیا روال خاصی دارد. ممنون میشم راهنمایی کنید چه اقداماتی باید انجام دهم.

 18. سلام من سرباز نیروی انتظامی هستم و کارشناسی رادیولوژی دارم ولی علارغم نیاز مراکز درمانی به رشتم و پیگیری های زیادی که کردم توی مراکز درمانی خدمت نمیکنم و در کلانتری خدمت میکنم

 19. سلام وقت بخیر
  برای سرباز دندانپزشکی که بومی هست و ۲۱ ماه خدمت داره چه مقدار کسری میتونه استفاده کنه بدون اینکه مجبور شه تا ۲۴ ماه بره طرح؟

 20. سلام
  دانشجوی دندون پزشکی هستم
  ۲سوال داشتم
  ۱من چه جوری میتونم طرح و خدمتمو یکی کنم
  واگرنشود آیا باید ۲سال خدمت برم دوسال طرح؟
  ۲من۷سال سابقه بسیجی فعال دارم و ازدواج کردم، اگر طرح و خدمتم یکی شود ایا برام کسری هامو لحاظ میکنن(۸ماه)یان این کسری برای افراد عادیست

  1. سلام طرح خدمت خودش یکیه فک نکنم باید کار خاصی کنی فقط خدمتتو برو البته اینو کاملا مطمئن نیستم
   سوال دومم آره کسری ها حساب میشه من پرستاریم طرحمون دوساله برا شما نمیدونم چقدره ولی مثلا من ده ماه کسری اگه بگیرم ۱۴ ماه باید تو سربازی بگزرونم و وفتی تموم شد مستقیم باید برم طرح و ده ماه دیگه کار کنم تا دو سالم کامل شه ولی اگه خود سربازیمو بیشتر از ۱۸ ماه بمونم پایان طرحمم با پایان خدمت میدن

   1. سلام من اهل شهرستانم کارشناسی اتاق عمل خوندم میخوام ببینم میتونم خدمتم رو در بیمارستان های تهران بگذرونم؟سهمیه هم دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید