دوره آموزشی سربازی – با آمادگی کامل به آمورشی بروید!

دوره آموزشی سربازی - با آمادگی کامل به آمورشی بروید!

خوشحالم که بازهم در کنار شما عزیزان هستم و در این مقاله قصد دارم دوره آموزشی و تجریباتم خودم را از دوره آموزشی در اختیارتون بزارم تا این دوره کمی راحت سپری شه.همچنین خیلی خوشحالم که شما در این برهه از زندگی تصمیم بسیار مهمی گرفته اید و قصد دارید وارد دوره سربازی شید.

امیدورام سربازی را به فال نیک بگیرید و آن را خدمت به کشور عزیزمان و البته پروش روحی و روانی و جسمی خود برای مدتی هرچند کوتاه بدانید.

لطفا تمامی مطالب منفی در رابطه با سربازی و سختی های آن و البته حرف غیر منطقی تلف شدن دو ساله عمر را از ذهنتان دور کنید و با تمام انگیزه و شادابی و قدرت روحی و روانی وارد سربازی شوید.

دوره آموزشی سربازی

روز اول:

👈 اولین روز یکم همه چی مبهمه حتی خیلی ها چون تا الان محیط نظامی و پادگان از نزدیک ندیده اند کمی گیج و سردرگم میشن.با اولین چیزی که قبل از ورد به پادگان مواجه میشید دژبانیه و احتمالا کمی هم از سخت گیری و گشتن وسایلتون نارحت خواهید شد!

بعد تعداد زیادی کچل میبینید که چه بخوان و چه نخوان به حالت صف های منظم قرار گرفته اند و در حال توجیه شدن توسط افسران آموزش هستند.شما هم باید به این صف ها بپیوندید تا مراحل تقسیم بندی گردانی و گروهانی انجام شه.

بعد از این مرحله که چند ساعتی زمان میبره وارد سالن پخش لباس میشید تا از لباس زیر گرفته تا فرنچ و پوتین حتی اور کت و کیسه انفرادی بین تمام سربازان تقسیم شه.

مطلب پیشنهادی به شما: امریه سربازی

این مرحله قطعا با خرید لباس از فروشگاه خیلی فرق داره و اگر لباس اندازه شما بهت داده نشه باید بگردی سربازیو پیدا کنی که لباس سایز شما رو به اون داده باشند.خلاصه یکم سخت و گیج کنندست و چند ساعتی هم طول میکشه تا همه چی درست و منطبق شه و البته باید بشه و جای اعتراض نیست!

بعد از اینکه لباس ها پوشیده شد و بطور رسمی همه از حالت شخصی خارج شدند و به شکل لباس های متحد الشکل نظامی در آمدند نوبت مشخص شدن جای تخت ها و آشنا شدن با آسایشگاه و قوانین آن است.قبل از دوران کرونا آسایشگاه از چند ردیف تخت دو نفره تشکیل میشد و معمولا به این صورت است که به اختیار خود یکی بالا و دیگری پایین میخوابید.

به قدری نظم و ترتیب و قوانین در پادگان وجود دارد که جای شما تا پایان دوره همانجاست.تمام این چند ساعت گذشته و اینقدر تو صف بودی و درگیر جا افتادن با قوانین پادگان که بخودت میای میبینی شب شده و وقت شام اول پادگانه!

غذای پادگان

غذای پادگان در دوران آموزشی

👈 دیگه خبری از نوشابه و مخلفات و قارچ و پنیر و منو نیست و هر چی در برنامه غذایی باشه باید خورده شه.البته ابن قوانین فقط برای سربازان نیست و تمام پرسنل کادر حاضر در پادگان هم باید از همین غذا میل کنند.ممکنه یکم شوکه شی و غذا رو دوست نداشته باشی و حتی نخوری اما چند روز بعد که کم کم بدنت تحلیل بره واسه خوردن همین غذا صف می ایستی!

ساعت خاموشی و خواب

خلاصه دوره آموزشی سربازی در چهار کلام

👈 ساعت خاموشی در کل پادگان همزمان اجرا میشه و در این زمان اجبارا باید بخوابی.این ساعت معمولا بین ساعت ۸ تا ۹ است و برای شب اول باورت نمیشه که قراره ساعت ۸ شب خواب باشی و یاد همین هفته قبلت میوفتی که تازه ۸ شب میزدی بیرون دور دور!اما عجیب تر اینکه چند روز بعد اکثر سربازان قبل از ساعت ۸ یعنی بعد از شام که حدود ساعت ۶ است از خستگی بیهوش میشن تا زمان بیداری که میشه ساعت ۴:۳۰!

اولین بیدار شدن در پادگان

👈 حالا که یه روز از خدمت گذشته و اولین شب را گذروندی باید ۴:۳۰ صبح بیدار شی تا رسما اولین روز خدمت سربازی آغاز شه.احتمالا خیلی شوکه شدی یا شایدم وحشت زده ای و تعداد زیادی آدم منگ و بی حوصله و بی اعصاب میبینی که میشه حاشونو از قیافه هاشون پیش بینی کرد.خلاصه واقعا صبح اول بیداری در پادگان خیلی بده و شاید بتونم بگم گدروندن این صبح یه طرف بقیه خدمت سربازی یه طرف دیگه..

برنامه روزانه در دوره آموزشی

👈 زمانی که داری دوران آموزشی را سپری میکنی به قدری همه چی برنامه ریزی شده است که حتی ۵ دقیقه هم هدر نمیرود و بعد از چند روز ربات گونه بدون اینکه بخواهی فکر کنی یک سری برنامه را منظم انجام میدی و جلو میری.

برنامه روزانه اینگونه خواهد بود:

✔️ ساعت ۴:۳۰ دقیقه بیداری

✔️ از ۴:۳۰ تا ۵ نظافت شخصی و وضو و آماده شدن برای نماز جماعت صبح

✔️ از ۵ صبح تا ۵:۳۰ خواندن نماز و از ۵:۳۰ تا ۶ نظافت محیط اطراف

✔️ از ۶ صبح تا ۶:۳۰ صبحانه و از ۶:۳۰ تا ۷ آماده شدن برای صبحگاه

شاید باورش سخت باشه ولی تا از ساعت ۷ صبح همه چی قراره شروع شه و شما تحت آموزش های نظامی قرار بگیرید و زمان قبل از آن فقط جز برنامه های تکمیلی هر روز است که دقیقا در روز بعد هم تکرار میشود.

از ساعت ۷ صبح به بعد تا زمان نماز و ناهار آموزش ها انجام خواهد شد و بعد از نماز و ناهار تا ساعت ۵ عصر آموزش ها ادامه پیدا میکند و از ساعت ۵ شما در اختیار خود هستید تا حدود ۱۲ ساعت بعد که همین چرخه دوباره تکرار شود.حالا بریم سراغ نگهبانی در دوره آموزشی سربازی

موضوعات مرتبط : نحوه گرفتن معافیت پزشکی در آموزشی و یگان

نگهبانی در دوره آموزشی

نگهبانی در دوره آموزشی

👈 نگهبانی دادن در تمامی سطوح نظامی بی وقفه در حال انجام است و تنها نوع آن متفاوت است.بعنوان مثال ممکن است سربازی روی برجک نگهبانی دهد و سربازی دیگر نگهبان اسلحه خانه شود و پرسنل کادر هم بعنوان ناظر نگهبان باشند و شب پادگان را ترک نکنند.

در کل اتفاقی اجتناب ناپذیر است و حتما بعضی از شب ها الزاما باید بیدار ماند و نگهبانی داد.هدف از اینکار یادگیری روحیه محافظت و آماده باش بودن و شبیه سازی دوران خطر است.

رفتن به اردوگاه

👈 تمام سربازان آموزشی باید به مدت چند روز به اردوگاه اعزام شوند تا در شرایط واقعی تری از محیط نظامی و جنگی قرار بگیرند و زندگی در محیط کوهستانی یا بیابانی را تجربه کنند.

اردوگاه شبیه سازی محیط جنگ واقعی با داشتن امکانات اولیه است و احتمالا به شما سخت خواهد گذشت. اما تمام این تجربیات با وجود سختی بسیار کوتاه است و خیلی چیزها از جمله تیر اندازی یا مسیر یابی در شب یا چادر زدن سریع در شرایط خاص را به شما آموزش میدهد.

پایان دوره آموزشی سربازی

خلاصه دوره آموزشی سربازی در چهار کلام

👈 بعد از اردوگاه میشود گفت شما قله را فتح کردید و نم نم در حال پایین آمدن از کوه هستید و دیگر سختی برای شما معنی نخواهد داشت.در انتهای دوره آموزشی مراسم تحلیف انجام میشود که در آن گروهان ها به نوبت رژه خواهند رفت و جشن پایان دوره آموزشی برگزار میشود.

این روز بسیار شیرین است و تنها روزی است که شما میدانید بعد از آن قرار است چه اتفاقی بیوفتد و آن چیزی نیست جز ترخیصی دوره آموزشی و معرفی به یگان برای گذراندن مابقی خدمت سربازی.

مطلب پیشنهادی به شما : محل اعزام آموزشی

تمام دوره آموزشی که این همه ترسناکش کرده اند همین است و چیز دیگری قرار نیست اتفاق بیوفتد و واقعا نسبت به گذشته و دوره آموزشی نظامیان بسیار راحت و ساده هست.

پس در مسیر رودخانه قرار بگیر و خلاف جریان آب شنا نکن تا سختی کمتری بکشی و این دوره واست شیرین تر و زیبا تر سپری شود.در همین سایت در رابطه با وسایل مورد نیاز دوره آموزشی مقالاتی آماده کرده ایم که میتونی مطالعه کنی و با آمادگی کامل وارد دوره شی.

مدت زمان آموزشی

دوره آموزشی جز دوره هایی است که خیلی از داوطلبان اعزام به خدمت به نوعی از آن و مدت زمان آن ترس دارند . مدت زمان آموزشی بر اساس اینکه مشمول در کدام دسته اعزامی قرار بگیرد متفاوت است .

مدت زمان آموزشی معمول خدمت

دوره آموزشی ۸ هفته است که تقریبا میشود ۲ ماه اما با توجه به مرخصی های میان دوره و پایان دوره ای که در آموزشی به سرباز داده میشود بیش از ۸ هفته کسی در پادگان دوره آموزشی نخواهد دید .

مدت آموزشی مرزبانی

دوره آموزشی مرزبانی با توجه به حساسیت ماموریت این یگان و محل اعزامی سربازان بین ۱۰ تا ۱۲ هفته میباشد و با احتساب مرخصی های میان دوره و پایان دوره سربازان مرزبانی بیشتر از ۱۲ هفته در پادگان نخواهند ماند .

مدت آموزشی طلاب

طلابی که به دوره آموزشی اعزام میشوند معمولا بین ۴ تا ۶ هفته بیشتر در دوره آموزشی قرار نمیگیرند و بعد از آن وارد امریه خدمتی خواهند شد .

مدت آموزشی سرباز نخبه ها

افرادی که میتوانند بر اساس قوانین نخبگی پروژه جایگزین خدمت دریافت کنند حداکثر ۴ هفته در آموزشی خواهند ماند و بعد از آن برای انجام پروژه های اجرایی در یکی از شرکت های نیروهای مسلح تقسیم میشوند .

مدت آموزشی معاف از رزم ها

تنها معاف از رزم های اعصاب و روان یا گروه ب هستند که مدت آ»وزشی آن ها کمتر است و تقریبا ۴ هفته در دوره خواهند ماند و بعد تقسیم میشوند . البته در دوران کرونا تمامی معاف از رزم ها نصف بقیه سرباز ها آموزش میدیدند .

مدت آموزشی متاهل ها

قانونی برای تعیین مدت دوره آموزشی متاهل ها تا به امروز تصویب نشده است و اگر سرباز متاهل در یکی از گروه های گفته شده قرار نگیرد بطور معمول مدت آموزشی یعنی ۸ هفته در پادگان خواهد ماند .

همچنین برای مشاوره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب میتونی با سرباز مشاور تماس بگیری و از مشاوره استفاده کنی.

36 پاسخ

 1. سلام ببخشید من برای سربازی دارم اقدام میکنم. متاهلم و یک بچه دارم و حدود ۱۱ ماه غیبت. دانشجوی انصرافی مقطع دکتری هستم و به خاطر مشکلات مالی نتونستم ادامه تحصیل بدم. از نظر پزشکی هم به دلیل بیماری های ریوی در حد معاف از رزم هستم. کیخواستم بدونم که آیا دوره آموزشی رو در شهر خودم (مشهد) میفتم؟ و آیا در این دوره باید ۲۴ ساعت رو داخل پادگان باشم؟ در دوره خدمت چطور؟

  1. سلام مشهد پادگان آموزشی نداره اصلا بجز یک پادگان پدافند که جدیدا داره سرباز میگیره اما به نزدیک ترین یگان به مشهد تقسیم میشید

 2. سلام
  هر پادگان آموزشی هر دو ماه یک بار سرباز میگیره یا ماهی یک بار؟
  آخه دوست دارم سرباز زندان بشم که بومی خدمت کنم
  برای همین میخوام بدونم

 3. سلام من ۵/۱ اعزامم چطور باید برم پادگان خودشون میگن وقتی که برم ببینم چ ارگانی افتادم؟؟

   1. من بد بختم باید برم دفترچه‌مون پست کنم حالا چه بلای سرم میاد من که اصلا نه سیگار میکشم نه از اون کوفتیا

 4. سلام
  من دوتا سوال داشتم
  هنوز هم قانون مدت آموزشی ۴ هفته ای برای معاف از رزم های اعصاب و روان پابرجاست؟ مرجع این قانون رو میشه مشخص کنین؟ و سوال دوم اینکه برای همه مراکز آموزشی لازم الاجراست یا هر پادگان ب میل خودش رفتار میکنه؟

  1. سلام قانونی برای این مسئله وجود نداره و تمامی قوانین اجرایی بر عهده خود پادگان آموزشی است . آموزشی ۲ ماهه !

 5. سلام گفتار دوستمون تا حدی درسته من یه سرباز تفنگدار دریایی ارتشم وهشت هفته فقط آموزش نامی که بهش افتخار میکنم یعنی تفنگدار دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بودم البته دوره من۱۵۵بود که ۳ماه سیرجان آموزشی داشتم وبعداز اون ۲ماه دوره در تیپ ۲تفنگداران دوره دیدیم که از هر دوره ۱۰۰نفر نمیتونستن ادامه بدن ولی من با نمرات تاکتیکی ووووها بالایی گرفتم وارشد کل گردان آموزشی موندم ونذاشتم یک سرباز فرار کند ومطمعن باشید ما از سربازای آمریکاییها خیلی سرتریم….

 6. سلام و درود. مطالب جالبی بود. منتهی من به شدت مشکل خواب دارم و بیش از شش سال است که به تجویز پزشک یک ساعت قبل از خواب قرص خواب آورم مصرف میکنم. در واقع بدون مصرف این قرص من اصلا نمیتونم بخوابم. این موضوع من رو اندکی نگران میکنه… بدین شکل که ممکن است سربازان و درجه داران پادگان به خاطر مصرف قرص من رو مسخره کنند. شما راه حلی دارید؟

  1. سلام شما میتونید از معافیت اعصاب و روان استفاده کنید همچنین با نظر پزشک دارو داخل پادگان ببرید

 7. بهتر است به منظور کاهش بودجه سربازی وهمچنین بجای کاهش زمان سربازی وبرای امنیت کلان شهرها و آرامش خانواده ها و حمایت خانواده ها از نیروی انتظامی , سربازی در شهر خود سرباز با هزینه خودش ویا خانوادهاش بومی سازی شود یعنی بعد از اتمام دوره آموزشی که سرباز الزاما از خانواده دور است به شهر خودش منتقل شود همانند اشتغال به تحصیل ویا اشتغال به کار در شهر خود سرباز

  با تشکر

  1. من فردا باید برم سربازی خیلی استرس دارم همه میگن اونجا اینطوری نیست بخوری بخوابی خیلی سخته ولی تلاشمو میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید