جزئیات مهم معافیت سربازی غایبان

جزئیات مهم معافیت سربازی غایبان

تقریبا هیچ آقایی وجود ندارد که از رفتن به سربازی خوشحال باشد یا با کمال میل قصد رفتن به سربازی را داشته باشد. در بین بعضی با وجود تمام شرایط و سختی ها دفترچه اعزام به خدمت را ارسال میکنند و وارد دوره سربازی میشوند و بعضی دیگر موجه یا غیر موجه یا بنا به دلایل شخصی از رفتن به خدمت سربازی خود داری میکنند و تمامی تبعات آن را به جون میخرند.

اما در هر حال کمتر کسی حتی غایبین دوست ندارد که از سربازی معاف شود و بالاخره این کارت پایان خدمت را که در مسائلی همچون شرکت در آزمون های استخدامی یا خروج از کشور تاثیر دارد را بگیرد.

درست است که مشمول بموقع از رفتن به خدمت سربازی خودداری کرده است اما طبق قانون همچنان فرصت هایی برای معافیت از خدمت سربازی برای او وجود دارد یا اگر این مشمول غایب خارج از کشور باشد باز هم میتواند از فرصت های معافیت استفاده کند.

جالب تر اینکه بدون داشتن کارت پایان خدمت و با داشتن غیبت به ایران رفت وآمد کند و در خروج از کشور دچار مشکل نشود.

در این مقاله تمامی شرایط و جزئیات معافیت سربازی غایبان برای شما بررسی میشود تا اگر در این بازه قرار گرفته اید بدون ترس و نگرانی برای دریافت معافیت سربازی اقدام کنید.لطفا تا انتها همراه سرباز مشاور باشید.

طبق قانون معافیت های مختلفی برای مشمولین وجود دارد که بطور کلی به معافیت پزشکی، کفالت، ایثارگری و موارد خاص تقسیم میشود اما فردی که غیبت کرده است و مشمول غایب است نمیتواند از معافیت های ایثارگری و کفالت حتی با داشتن تمام شرایط استفاده کند.

چرا که در متن قانون صریحا ذکر شده است که معافیت ایثارگری و کفالت به دارندگان غیبت غیر موجه داده نمیشود و مشمول ملزم است برای دریافت کارت معافیت خدمت سربازی را بگذراند حتی برای تنبیه نیروهای مسلح میتواند تا ۶ ماه اضافه خدمت سربازی لحاظ کند که البته با نظر فرماندهی یگان قابل بخشش است.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت ایثارگری

اما پایان کار اینجا نیست و فرصت برای معافیت همچنان وجود دارد.مشمول غایب با هر سنی و هر سال غیبت در صورتی که دچار مشکل و بیماری شود چه این بیماری قبل از غیبت باشد چه در زمان غیبت رخ دهد میتواند برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کند.

در واقع معافیت پزشکی تنها حالت معافیت برای غایبین است که داشتن غیبت در آن کاملا بلا اثر میباشد.بنا براین در صورت بروز مشکل و تطابق با آیین نامه های پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی مشمول میتواند برای دریافت معافیت پزشکی مراحل مربوطه را طی کند.

جزئیات مهم معافیت سربازی غایبان

نکته دیگری که در رابطه با غایبین باید توجه کرد آن است که علاوه بر معافیت ها مشمولین غایب مجاز به گرفتن کسری و امریه سربازی نیستند و چاره ای جز دریافت معافیت پزشکی یا گذراندن کامل خدمت سربازی بعلاوه جریمه اضافه خدمت ندارند.

پس اگر شما جز غایبین هستید و توانایی توجیه غیبت را ندارید لطفا به هیچ عنوان دنبال مواردی که گفتیم نباشید تا بیش از این زمان را از دست ندهید.

خیلی ها مشمولین غایب و فراری را اشتباه میگیرند.با اینکه فراری بودن اسم ترسناکی نسبت به غایب بنظر می آید اما جالب است بدانید سربازان فراری شامل تمامی معافیت ها حتی کفالت و ایثارگری میشوند!

در واقع فراری شخصی هست که خود را بموقع به نظام وظیفه معرفی کرده و سر خدمت حاضر شده و به دلایل موجه یا غیر موجه خدمت سربازی را ترک کرده است.

در صورتی که به خدمت برگردد و در جلسه دادگاه حاضر شود با حکم قاضی میتواند مورد عفو و بخشش قرار گیرد و به روال عادی خدمت برگردد و چون قبل از خدمت سربازی غیبتی نداشته است از در صورت امکان از تمامی معافیت ها استفاده کند.

در واقع با گفتن این موضوع به شما یک راه نشان دادیم که اگر در حال حاضر قادر به خدمت سربازی نسیتید و قصد غیبت کردن دارید کمی صبر کنید و خود را به نظام وظیفه معرفی کنید و بعد از دوره آموزشی غیبت کنید با اینکار هم بموقع دفترچه خدمت ارسال کرده اید و هم فراری شدید نه غایب!

البته باید تبعات آن را به جون بخرید و برابر قانون در صورت نیاز یگان مربوطه میتواند توسط حکم قاضی برای دستگیری شما اقدام کند یا اگر فرار کردید و دوباره به خدمت برگشتید قاضی میتواند علاوه بر جریمه نقدی حکم زندان برایتان درنظر بگیرد.

در هر صورت جز هرکدام از موارد که هستید با مطالعه دقیق این مقاله بطور کامل توجیه شوید تا بهترین تصمیم را بگیرید. همچنین اگر همچنان سوالی در مورد معافیت سربازی غایبان برایتان وجود دارد میتوانید برای مشاوره همین الان با ما تماس بگیرید تا مشاورین مجرب ما بهترین راه را برایتان روشن کنند.

18 پاسخ

 1. ۱۰ ماه خدمت کردم دو بار واریکوسل گرید ۳ عمل کردم الان دوباره عود کرده رفتم همدان گفتن شرایطشو داری ارجاعم دادن تهران الان یک ماهه دارم غیبت میخورم چکار کنم مشکلی نداره؟

 2. سلام خسته نباشید من متولد ۷۶ هستم و سنوات تحصیلی داشتم اما ۶ ماه هست که تمام شده و به دلیلی مشکلات نتوانستم اقدامی کنم. اما در عین حال دو ماه پیش دادگاه حکم سرپرستی مادرم که محجور هست و مشکل روانی دارد را به من داد، چاره ای هست؟

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   تنها راه شما توجیه غیبت است با توجه به شرایطی که داشتید برید این کار انجام بدید.

 3. سلام متولد شصت‌و‌چهارم. غایب. پدرم هفتاد و دو ساله‌ست ولی نیاز به مراقبت نداره. شاغل و مستمری بگیر نیست. خودم واریکوسل ۳ دارم. با این پکیج شانسی هست؟

 4. سلام خسته نباشید من متولد ۶/۶/۷۶ هستم و میخواستم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم مادر من ۵۴ سال سن داره و به بیماریه گواتر دچاره پدر هم ۱۳ سالی هست که مفقود شده برادر تمام خانواده هم ازدواج کردن و سره خونه زندگیشونن برادر بزرگ ترم خدمت کرده و زن گرفته میخواستم بدونم من باید چطور اقدام کنم

 5. باسلام بنده بااینکه حکم امین عاجزمادرم را از دادگاه داشتم و پدرم سالها خواهر بزرگم را با مادر مریض احوالم ترک کرده ه بود بدون مشورت و راهنمایی از دیگران به خدمت رفتم و نزدیک به ۶ماه خدمت کردم و به دلیل مشکلاتی معیشتی وخرج و مخارج زندگی کرایه نشینی ،هزینه های دکتر و ووو فکر خواهر دم بختی که داشتم تصمیم به گرفتن معافیت گرفتم و مرخصی برای کارهای اداری گرفتم و همه ی اقدامات لازم را انجام دادم و دیگه نشد به خدمت برگردم و در این مدت به خاطر سختی کاری که داشتم در کارخانه سنگ بری الان هم در ناحیه ی ۴و ۵دیسک کمرم مشکل پیداکرده و زمین گیرم کرده نمیدونم چه کنم لطفا بنده را راهنمایی کنید با تشکر

  1. سلام
   در هر صورت برای هر اقدامی باید از یگان شروع کرد
   کفالت مادر بدون گرفتن طلاق امکان پذیر نیست
   برای گرفتن معافیت پزشکی دیسک کمر نیاز به بررسی دارید
   تماس بگیرید.

 6. سلام عرض ادب خسته نباشی من متولد ۶۸ هستم دفترچه نفرستادم شرایط نداشتم برم سربازی الان شراط معافت دارم یا نه ممنون میشم جواب بدین متشکر از شما

   1. سلام. من متولد ۱۳۶۲هستم متاهل هستم دوفرزند هم دارم. مستاجر وکارگر هم هستم. اصلا دفترچه اعزام هم نگرفتم و پست نکردم. العان پیامک امده برام کهباید بیایید دفترچه اعزام بگیرید. میخواستم بگم اگه من دوسال برم خدمت زن وبچه من چجوری از پس خرج ومخارجشون دربیان اگه یکماه اجاره خانه رو ندیم صاحبخانه میگه برید بیرون. اخه بااین وضعیت اقتصادی خراب چجوری یک مرد خونواده بره دوسال خدمت. ایا نمیشه مارو معاف کنید بخدا از ساعت پنج صبح میریم سرکار تا ساعت ده یازده شب بازم نه خونه داریم نه ماشین با دوتا بچه مدرسه ای چجوری دوسال گزران زنگی کنیم اصلا یک ماه هم نمیتونیم گزران کنیم. اگه راهی وجود داره مارو معاف کنید ممنون میشم

    1. شما در حین خدمت طبق قوانین سال جدید حدودا ۷٫۵ میلیون تومن یا بیشتر حقوق خواهید گرفت به علاوه اینکه میتونید از کسری تاهل و فرزند استفاده کنید.

 7. با سلام من متولد ۷۴ هستم و ده سال پیش به خدمت رفتم و دوره ی امزشی را گذراندم بعد به دلایلی نتونستم خدمت کنم الان هم مشکل اعصاب روان دارم هم مشکل قلبی وقتی یکم بهم استرس وارد میشه یا یک کار زور انجام میدم بد جور قلبم و دست چپم درد میگیره ایا الان میتوم معافیت پزشکی بگیرم

 8. سلام .من متولد شهریور ۱۳۵۸ هستم.دفترچه گرفتم ولی نفرستاد.ازدواج کردم ویک فرزند ۱۳ ساله دارم.چگونه کارت بگیرم.

 9. سلام من متولد ۶۵ ام و اصلن اقدام به دفترچه خدمت نکردم دچار واریس شدید در پاهام هستم البته از همون موقع ام داشتم ولی الان شدید تر شدن فرزند اخر خانواده ام هستم و نزدیک به ۶ ماه هم هست که پدر ومادرم به رحمت خدا رفتن ایا الان اقدام به معافی کنم نتیجه دارد راهنماییم کنید

  1. سلام
   شما اگر شرایط لازم داشته باشید میتونید اقدام به معافیت پزشکی کنید.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ۰۲۱۶۶۰۳۷۰۴۶ ۰۲۱۶۶۱۹۷۲۲۳ تماس بگیرید.

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید