بررسی معافیت پزشکی سربازی

معافیت پزشکی از جمله معافیت های است که شامل مشمولان نظام وظیفه عمومی برحسب یکسری شرایط و قواعد می شود. این نوع مشمولیت به این خاطر لحاظ شده است تا برای کسانی که با مشکلات جسمی و روانی دست و پنجه نرم می کنند کمک کند تا بر حسب شرایط بیماریشان از این خدمت معاف گردند تا شدت بیماریشان بیشتر نشوندو جانشان به خطر نیفتد. شرایط مزیت یکی از انواع معافیت های سربازی است که به بعضی از مشمولان واجد شرایط داده می شود. مراحل دریافت معافیت پزشکی یکی از مواردی است که شاید بعضی از مشمولان در رابطه با آن ابهام داشته باشند. معافیت پزشکی سربازی نیز مانند هر معافیت دیگری دارای شرایط خاصی بوده و تنها افرادی می توانند آن را دریافت کنند که دارای بیماری های مشخصی باشند. با ما در ادامه این نوشته همراه شوید تا ضمن ارائه انواع معافیت پزشکی به شما لیستی در زمینه بیماریهای که به آنها میتواند معافیت سربازی تعلق بگیرد بپردازیم و در نهایت مدارک و گام های لازمه را برای اخذ معافیت سربازی پزشکی با شما در میان بگذاریم.

انواع معافیت پزشکی سربازی

در انواع معافیت های پزشکی یکسری قواعد وجود دارد که بر حسب قانون نظام وظیفه معافیت فقط شامل بیماری هایی است که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی تعیین شده باشد. بر این اساس معافیت های پزشکی شامل گروه زیادی از بیماری ها است که در ادامه متن این نوشته برای شما ارائه می کنیم. حال اینکه مشمول نظام وظیفه مبتلا به چه بیماری باشد ازمعافیت های زیر برخوردار می شود.

۱-معافیت پزشکی از رزم

در این نوع معافیت اگر فرد مشمول به دلیل مشکل جسمانی یا روانی بیماری نتواند فعالیت های سنگین انجام دهد از رزم آزمایش ها و حضور در صحنه نبرد معاف خواهد شد. در واقع این مشمولان به دلیل داشتن بیماری یا عارضه نباید در شرایط سخت قرار بگیرند. این فرد یک دوره آموزشی ۲ ماه را طی میکنند منتهی به دوره های رزم اعزام نمیشوند.

۲-معافیت پزشکی موقت

اگر فرد مبتلا به یک بیماری به شدت درگیر آن باشد اما امکان درمان برایاو وجود داشته باشد بر حسب  قانون نظام وظیفه تا زمان طی کردن طول درمان و رسیدن به بهبودی از سربازی به صورت موقت معاف می شود. در واقع بعد از بهبودی و بررسی وضعیت مجدد جسمانی شان به خدمت سربازی اعزام میشوند حال ممکنه است در این نوع خدمت از مزایای معاف از رزم در برخی شرایط بهره مند شوند.

۳-معافیت پزشکی دائم

اگر شدت بیماری زیاد و بیماری درمان نشدنی باشد بر اساس قانون نظام وظیفه فرد از سربازی معاف می گردد. این افراد با دریافت کارت معافیت سربازی دائم دیگر نیازی به انجام خدمت سربازی نیستند علت  تعلق گرفتن معافیت دائم به خاطر این است که بیماری ممکن است شدت بگیرد و فرد جان خود را از دست بدهد.

لیست بیماری های معافیت پزشکی

۱-         بیماری های عفونی

۲-         روماتولوژی و بافت هم بند

۳-         بیمای های قلب و عروق

۴-         مشکلات مربوط به گوش و حلق و بینی

۵-         مشکلات مربوط به چشم و عوارض بینایی

۶-         بیماری های دستگاه تناسلی و ادراری

۷-         بیماری های مربوط به خون و انکولوژی

۸-         مشکلات غدد داخلی و مترشح

۹-         بیماری های استخوان

۱۰-       ریه و مشکلات قفسه صدری

۱۱-       جراحی های مربوط به مغز و اعصاب

۱۲-       ابتلا به مشکلات اعصاب و روان

۱۳-       بیماری های پوستی و زیر پوست

۱۴-       بیماریهای مربوط به شکم و دستگاه گوارش

…… برای رزرو وقت مشاوره معافیت پزشکی کلیک کنید ……

مدارک لازم جهت معافیت پزشکی سربازی

یک قطعه عکس رنگی ۳ در ۴ با زمینه ی سفید و به صورت تمام رخ

اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه ی عکس دار فرد مشمول

اصل و کپی کارت ملی فرد مشمول

اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی و یا گواهی آخرین مدرک تحصیلی

تکمیل  برگه وضعیت مشمولان

تکمیل برگه معاینه ی اولیه ی مشمولان به وسیله ی پزشک معاینه اولیه

تکمیل برگه واکسیناسیون

افتتاح حساب در یکی از شعب بانک سپه

گام های لازم برای گرفتن معافیت پزشکی سربازی

گام اول:

برای اینکه بتوانید معافیت پزشکی سربازی معافیت سربازی را دریافت نمایید لازم است که در ابتدای امر یکسری اقداماتی را انجام دهید. برای شروع کار به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه نمایید و دفترچه ای که در آن قوانین نظام وظیفه کنجانده شود را دریافت نمایید. در این دفترچه مدارکی که لازم است برای ادامه کار معافیت در دست داشته باشید اعلام شده است با آگاهی از این نوع مدارک میتوانید آنها را تهیه نمایید و ادمه کار را در پیش بگیرید. در ادامه نوشته همراه با ما همراه شوید تا این مدارک را برای شما به صورت موردی شرح دهیم.

گام دوم:

در دفترچه معافیت پزشکی یکسری مدارک پزشکی لازم است که باید آنها را تهیه نمایید. در این مرحله برگه ای در اختیار شما قرار می گیرد که سوال های در آن عنوان شده است که شما باید به آنها پاسخ دهید. در این برگه سوال باید سوابق بیماری خود را عنوان نمایید.

گام سوم:

بعد از پر کردن برگه سوابق بیماری باید به یک پزشک متعهد که توسط نظام وظیفه عمومی تعیین شده است از قبل مراجعه نمایید. دکتر معتمد برگه معاینه اولیه شما را پر می کند شما آن برگه و تمامی مدارک شورای پزشکی را تحویل دفتار پلیس +۱۰ بدهید. بقیه اقدامات توسط پلیس جهت درخواست معافیت پزشکی درسامانه نظام وظیفه عمومی ثبت می گردد.

گام چهارم:

مدتی بعد از ثبت درخواست شما نامه ای مبتنی به مراجعه به بیمارستان تخصصی جهت مراجعه دریافت می نمایید. بامراجعه شما معاینه تخصصی  صورت خواهد گرفت و جوابیه بیمارستان به حوزه رسیدگی درخواست معایفیت شما ارسال می گردد.

گام آخر:

بعد از مدتی از این دست اقداماتی که انجام دادید از شما دعوت نامه ای جهت مراجعه حضوری به شورای پزشکی نظام وظیفه به عمل می آید و نظر شورا در حضور شما من باب معافیت پزشکی مطرح می گردد. در صورتی که معافیت شامل شما گردد برحسب نوع و شدت بیماریتان شما نوع معافیت تعیین میگردد. اما اگر از نظر شورا شما معاف نشوید برگه اعزام به خدمت شما توسط شورا صادر خواهد گردید.

 …… برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در مرکز سرباز مشاور تماس حاصل فرمایید ……