تماس با مشاور

021-66037046

021-66197223

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

معافیت تحصیلی یعنی افراد مشمول بالای ۱۸ سال که وقت رفتن به سربازی آن ها فرا رسیده میتوانند بر اساس قوانین با دانش آموز ماندن یا ورود به دانشگاه بدون خوردن غیبت از رفتن به سربازی خود داری کنند.این موضوع باید مورد تایید سازمان نظام وظیفه عمومی باشد تا دانشگاه اجازه ثبت نام مشمول را داشته باشد.در این مقاله بطور کامل راجع به راهنمای دریافت معافیت تحصیلی و میزان آن ها و شرایط و مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی صحبت میکنیم.

تا انتها با سرباز مشاور همراه باشید.همچنین برای دریافت مشاوره تلفنی یا حضوری میتوانید همین الان با ما تماس بگیرید.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

دانش آموزان در نظام تحصیلی ۳-۳-۶ باید تا سن ۱۸ سالگی پایه تحصیلی دوازدهم را به اتمام برسانند و مدرک دیپلم را در هر کدام از رشته های مورد تایید آموزش و پرورش دریافت کنند.

زمانی که در سن مشخص دانش آموز نمیتواند دیپلم بگیرد نیاز است برای کسب تکلیف از سازمان نظام وظیفه عمومی جهت دریافت زمان اضافی برای شرکت در امتحانات مجدد اقدام به دریافت معافیت تحصیلی کند.

این موضوع اقلب برای دانش آموزانی پیش می آید که در امتحانات مردود میشوند و با توجه به برگزاری امتحانات در خرداد و شهریور و دی ماه هر سال زمان کافی برای گذراندن تمام واحد های درسی را ندارند.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت تحصیلی

به هرحال اگر بعد از این اتفاق دانش آموز قرار باشد در مدارس بزرگسالان ثبت نام کند یا پیوسته در امتحانات شرکت کند و این موضوع از سوی مدرسه مورد تایید قرار بگیرد یا واضح تر بگوییم اگر دانش آموز تمامی اتفاقات رخ داده را با هماهنگی مدرسه جلو ببرد و غیبتی نداشته باشد اجازه دارد تا سن ۲۰ سالگی از سازمان نظام وظیفه عمومی معافیت تحصیلی دریافت کند و بعد از آن وارد دانشگاه شود.

بدیهی است در صورت دریافت دیپلم و نرفتن به دانشگاه مشمول حتما باید خود را برای اعزام به خدمت سربازی معرفی کند در غیر اینصورت غیبت خواهد خورد و از یک سری از خدمات محروم میشود.

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزی

حالا که طبق توضیحات داده شده متوجه شدیم چه کسانی شرایط دریافت معافیت تحصیلی را دارند باید مدارک مورد نیاز را به سازمان نظام وظیفه عمومی برای ثبت در سیستم و اخذ معافیت تحصیلی ارائه دهیم.مدارک مورد نیاز دریافت معافیت تحصیلی:

۱)گواهی اشتغال به تحصیل از مدرسه

۲)مدارک کامل شناسایی

۳)یک قطعه عکس ۴*۳

۴)اطلاعات محل سکونت

با داشتن این مدارک میتوان به پلیس+۱۰ مراجعه کرد و درخواست معافیت تحصیلی توسط پلیس+۱۰ ثبت میشود.مدرک دیگری برای دریافت معافیت تحصیلی لازم نیست پس دانش آموزان عزیز نگرانی خاصی در این مورد نداشته باشند.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

بعد از آماده سازی مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی لازم است تا از یکی از ۳ روش زیر برای دریافت نهایی معافیت تحصیلی اقدام کنید.

۱)مراجعه مستقیم به مراکز پلیس+۱۰ و ارائه مدارک گفته شده و اخذ معافیت تحصیلی در صورت صحت اطلاعات و دریافت رسید از پلیس+۱۰ و ارائه به مدرسه برای مجوز شرکت در امتحانات و گواهی عدم غیبت دانش آموز

۲)استفاده از سامانه epolice که جهت انجام امور بصورت غیر حضوری طراحی شده.کافیست در این سامانه درخواست معافیت تحصیلی ثبت و مدارک درخواستی بارگذاری شود تا سازمان نظام وظیفه در کمترین زمان بوسیله پیامک تاییدیه دریافت معافیت تحصیلی را به شما اطلاع رسانی کند. میشود پس از دریافت تاییدیه برای دریافت گواهی به پلیس+۱۰ مراجعه کرد.

۳)استفاده از اپلیکیشن پلیس من که دقیقا کاربری مانند سامانه epolice  دارد.از طریق این اپلیکیشن میتوان تمامی امور مربوط به سازمان نظام وظیفه عمومی همچون درخواست معافیت تحصیلی یا خروج از کشور را انجام داد.این مورد هم برای افرادی که مراجعه حضوری برایشان سخت است میتواند بسیار سریع و کارگشا باشد.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی برای دانشجویان

بعد از اینکه فردی موفق به قبولی در دانشگاه شد باید نظام وظیفه را در جریان قرار دهد تا معافیت تحصیلی به مدت میزان سنوات رشته قبولی در سامانه ثبت شود و مشمول دچار غیبت نشود.

افرادی شرایط دریافت معافیت تحصیلی را دارند که تا قبل از سن ۲۰ سالگی مدرک دیپلم را دریافت کرده باشند یا اگر در همان سن مقرر دیپلم گرفته اند تا مهر ماه سال بعدش موفق به قبولی در دانشگاه شده باشند.برای مثال دانش آموزی که در خرداد ماه ۱۴۰۱ دیپلم گرفته است حداکثر تا مهر ماه ۱۴۰۲ فرصت دارد تا معافیت تحصیلی ثبت نماید.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت سربازی

معافیت تحصیلی دانشجویان به اندازه سنوات تحصیلی آن رشته داده میشود و بعد از ثبت معافیت تحصیلی دقیقا مدت زمان معافیت تحصیلی به دانشجو گفته میشود.برای مثال فردی که در مقطع کارشناسی پیوسته قبول شده است به مدت ۵ سال از تاریخ ورود به دانشگاه معافیت تحصیلی دارد تا بتواند فارغ التحصیل شود یا این مدت برای مقطع دکتری عمومی یا پزشکی ۸ سال است.

البته بعد از این مدت اگر فردی موفق به دریافت مدرک تحصیلی نشود میتواند از سنوات ارفاقی استفاده کند. شما میتوانید سنوات تحصیلی تمامی مقاطع و اطلاعات راجع به سنوات ارفاقی را در همین سایت بطور کامل مطالعه نمایید.

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی

مهم ترین مدرک برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان داشتن سند قبولی در دانشگاه بر اساس نتیجه نهایی اعلام شده در سایت سازمان سنجش یا دریافت گواهی قبولی و تاییدیه ثبت نام از دانشگاه مورد پذیرش است.

با داشتن همین مدارک و اصل مدارک شناسایی میشود برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی اقدام کرد که در ادامه نحوه دریافت را برایتان توضیح خواهیم داد.اگر تا اینجای مطالب سوالی برایتان پیش آمده است همین الان با ما تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن به مشاور متخصص در امور معافیت تحصیلی متصل شوید.

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی

برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی از یکی از ۳ روش پایین اقدام کنید:

۱)دانشجویان قبولی در هر مقطع تحصیلی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز میتوانند به پلیس+۱۰ مراجعه کنند و درخواست معافیت تحصیلی مقطع و داشنگاه قبولی را از طریق مراکز پلیس+۱۰ ثبت نمایند.این روش مرسوم ترین و البته زمان بر ترین روش برای ثبت معافیت تحصیلی دانشجویی است.

۲)دانشجویانی که قصد دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی از سازمان نظام وظیفه عمومی را دارند میتوانند از طریق سامانه غیر حضوری نیروی انتظامی یعنی سامانه epolice.ir  ثبت درخواست کنند و مدارک مورد نیاز را همزمان در این سامانه بارگذاری کنند تا تاییدیه ثبت معافیت تحصیلی از طریق پیامک اطلاع رسانی شود.در صورت درخواست دانشگاه میشود تاییدیه را از مراکز پلیس+۱۰ بصورت فیزیکی دریافت کرد.

مطلب پیشنهادی به شما : کسری خدمت ایثارگری

۳)دانشجویان برای ثبت معافیت تحصیلی میتوانند از روش سومی که نیروی انتظامی اجرایی کرده استفاده کنند که شامل استفاده از اپلیکیشن پلیس من است.میشود با نصب این برنامه از تمامی خدمات غیر حضوری پلیس همچون درخواست معافیت تحصیلی استفاده کرد.نحوه کار با این روش دقیقا مانند حالت قبلی است.

حالا که به پایان این مقاله در رابطه با مدارک و شرایط و راهنمای دریافت معافیت تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان در تمامی مقاطع رسیدیم قطعا شما باید بدون هیچ مشکلی و به راحتی بتوانید در کمترین زمان معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید.

اما سرباز مشاور به این موضوع هم بسنده نکرده و با فراهم کردن شرایط مشاوره حضوری و تلفنی به شما عزیزان این امکان را میدهد تا تنها با یک تماس وقت مشاوره خود را رزرو کنید یا از طریق گزینه رزور وقت مشاوره درخواست مشاوره در موضوع مورد نظر را ثبت کنید.

آخرین مقالات سرباز مشاور

ایست خدمت سربازی

شده تا حالا به ایست خدمت سربازی فکر کنید؟ چه شرایطی برای ایست خدمت وجود دارد؟ چطور میشه ایست خدمت سربازی زد؟ اصلا چه کسانی

ادامه مطلب »
امریه دانش بنیان

امریه دانش بنیان

احتمالا افراد زیادی هستند که دوست ندارند در محیط نظامی خدمت کنند و راهی جز امریه شدن برای این اتفاق جلوی خود نمیبینند.افرادی دیگر هستند

ادامه مطلب »
Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید