راهنمای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

👈 معافیت تحصیلی یعنی افراد مشمول بالای ۱۸ سال که وقت رفتن به سربازی آن ها فرا رسیده میتوانند بر اساس قوانین با دانش آموز ماندن یا ورود به دانشگاه بدون خوردن غیبت از رفتن به سربازی خود داری کنند.این موضوع باید مورد تایید سازمان نظام وظیفه عمومی باشد تا دانشگاه اجازه ثبت نام مشمول را داشته باشد. در این مقاله بطور کامل راجع به راهنمای دریافت معافیت تحصیلی و میزان آن ها و شرایط و مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی صحبت میکنیم.

تا انتها با سرباز مشاور همراه باشید.همچنین برای دریافت مشاوره تلفنی یا حضوری میتوانید همین الان با ما تماس بگیرید.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

👈 دانش آموزان در نظام تحصیلی ۳-۳-۶ باید تا سن ۱۸ سالگی پایه تحصیلی دوازدهم را به اتمام برسانند و مدرک دیپلم را در هر کدام از رشته های مورد تایید آموزش و پرورش دریافت کنند.

زمانی که در سن مشخص دانش آموز نمیتواند دیپلم بگیرد نیاز است برای کسب تکلیف از سازمان نظام وظیفه عمومی جهت دریافت زمان اضافی برای شرکت در امتحانات مجدد اقدام به دریافت معافیت تحصیلی کند.

این موضوع اقلب برای دانش آموزانی پیش می آید که در امتحانات مردود میشوند و با توجه به برگزاری امتحانات در خرداد و شهریور و دی ماه هر سال زمان کافی برای گذراندن تمام واحد های درسی را ندارند.

به هرحال اگر بعد از این اتفاق دانش آموز قرار باشد در مدارس بزرگسالان ثبت نام کند یا پیوسته در امتحانات شرکت کند و این موضوع از سوی مدرسه مورد تایید قرار بگیرد یا واضح تر بگوییم اگر دانش آموز تمامی اتفاقات رخ داده را با هماهنگی مدرسه جلو ببرد و غیبتی نداشته باشد اجازه دارد تا سن ۲۰ سالگی از سازمان نظام وظیفه عمومی معافیت تحصیلی دریافت کند و بعد از آن وارد دانشگاه شود.

بدیهی است در صورت دریافت دیپلم و نرفتن به دانشگاه مشمول حتما باید خود را برای اعزام به خدمت سربازی معرفی کند در غیر اینصورت غیبت خواهد خورد و از یک سری از خدمات محروم میشود.

موضوعات مرتبط : بهترین مشاوره کنکور با کمترین قیمت و بیشترین کیفیت

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزی

👈 حالا که طبق توضیحات داده شده متوجه شدیم چه کسانی شرایط دریافت معافیت تحصیلی را دارند باید مدارک مورد نیاز را به سازمان نظام وظیفه عمومی برای ثبت در سیستم و اخذ معافیت تحصیلی ارائه دهیم.مدارک مورد نیاز دریافت معافیت تحصیلی:

۱)گواهی اشتغال به تحصیل از مدرسه

۲)مدارک کامل شناسایی

۳)یک قطعه عکس ۴*۳

۴)اطلاعات محل سکونت

با داشتن این مدارک میتوان به پلیس+۱۰ مراجعه کرد و درخواست معافیت تحصیلی توسط پلیس+۱۰ ثبت میشود.مدرک دیگری برای دریافت معافیت تحصیلی لازم نیست پس دانش آموزان عزیز نگرانی خاصی در این مورد نداشته باشند.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی برای دانش آموزان

👈 بعد از آماده سازی مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت تحصیلی لازم است تا از یکی از ۳ روش زیر برای دریافت نهایی معافیت تحصیلی اقدام کنید.

۱)مراجعه مستقیم به مراکز پلیس+۱۰ و ارائه مدارک گفته شده و اخذ معافیت تحصیلی در صورت صحت اطلاعات و دریافت رسید از پلیس+۱۰ و ارائه به مدرسه برای مجوز شرکت در امتحانات و گواهی عدم غیبت دانش آموز

۲)استفاده از سامانه epolice که جهت انجام امور بصورت غیر حضوری طراحی شده.کافیست در این سامانه درخواست معافیت تحصیلی ثبت و مدارک درخواستی بارگذاری شود تا سازمان نظام وظیفه در کمترین زمان بوسیله پیامک تاییدیه دریافت معافیت تحصیلی را به شما اطلاع رسانی کند. میشود پس از دریافت تاییدیه برای دریافت گواهی به پلیس+۱۰ مراجعه کرد.

۳)استفاده از اپلیکیشن پلیس من که دقیقا کاربری مانند سامانه epolice  دارد.از طریق این اپلیکیشن میتوان تمامی امور مربوط به سازمان نظام وظیفه عمومی همچون درخواست معافیت تحصیلی یا خروج از کشور را انجام داد.این مورد هم برای افرادی که مراجعه حضوری برایشان سخت است میتواند بسیار سریع و کارگشا باشد.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی برای دانشجویان

👈 بعد از اینکه فردی موفق به قبولی در دانشگاه شد باید نظام وظیفه را در جریان قرار دهد تا معافیت تحصیلی به مدت میزان سنوات رشته قبولی در سامانه ثبت شود و مشمول دچار غیبت نشود.

افرادی شرایط دریافت معافیت تحصیلی را دارند که تا قبل از سن ۲۰ سالگی مدرک دیپلم را دریافت کرده باشند یا اگر در همان سن مقرر دیپلم گرفته اند تا مهر ماه سال بعدش موفق به قبولی در دانشگاه شده باشند.برای مثال دانش آموزی که در خرداد ماه ۱۴۰۱ دیپلم گرفته است حداکثر تا مهر ماه ۱۴۰۲ فرصت دارد تا معافیت تحصیلی ثبت نماید.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت سربازی

معافیت تحصیلی دانشجویان به اندازه سنوات تحصیلی آن رشته داده میشود و بعد از ثبت معافیت تحصیلی دقیقا مدت زمان معافیت تحصیلی به دانشجو گفته میشود.برای مثال فردی که در مقطع کارشناسی پیوسته قبول شده است به مدت ۵ سال از تاریخ ورود به دانشگاه معافیت تحصیلی دارد تا بتواند فارغ التحصیل شود یا این مدت برای مقطع دکتری عمومی یا پزشکی ۸ سال است.

البته بعد از این مدت اگر فردی موفق به دریافت مدرک تحصیلی نشود میتواند از سنوات ارفاقی استفاده کند. شما میتوانید سنوات تحصیلی تمامی مقاطع و اطلاعات راجع به سنوات ارفاقی را در همین سایت بطور کامل مطالعه نمایید.

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

مهم ترین مدرک برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان داشتن سند قبولی در دانشگاه بر اساس نتیجه نهایی اعلام شده در سایت سازمان سنجش یا دریافت گواهی قبولی و تاییدیه ثبت نام از دانشگاه مورد پذیرش است.

با داشتن همین مدارک و اصل مدارک شناسایی میشود برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی اقدام کرد که در ادامه نحوه دریافت را برایتان توضیح خواهیم داد.اگر تا اینجای مطالب سوالی برایتان پیش آمده است همین الان با ما تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن به مشاور متخصص در امور معافیت تحصیلی متصل شوید.

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی

برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی از یکی از ۳ روش پایین اقدام کنید:

۱)دانشجویان قبولی در هر مقطع تحصیلی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز میتوانند به پلیس+۱۰ مراجعه کنند و درخواست معافیت تحصیلی مقطع و داشنگاه قبولی را از طریق مراکز پلیس+۱۰ ثبت نمایند.این روش مرسوم ترین و البته زمان بر ترین روش برای ثبت معافیت تحصیلی دانشجویی است.

۲) دانشجویانی که قصد دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی از سازمان نظام وظیفه عمومی را دارند میتوانند از طریق سامانه غیر حضوری نیروی انتظامی یعنی سامانه epolice.ir  ثبت درخواست کنند و مدارک مورد نیاز را همزمان در این سامانه بارگذاری کنند تا تاییدیه ثبت معافیت تحصیلی از طریق پیامک اطلاع رسانی شود.در صورت درخواست دانشگاه میشود تاییدیه را از مراکز پلیس+۱۰ بصورت فیزیکی دریافت کرد.

مطلب پیشنهادی به شما : کسری خدمت ایثارگری

۳) دانشجویان برای ثبت معافیت تحصیلی میتوانند از روش سومی که نیروی انتظامی اجرایی کرده استفاده کنند که شامل استفاده از اپلیکیشن پلیس من است.میشود با نصب این برنامه از تمامی خدمات غیر حضوری پلیس همچون درخواست معافیت تحصیلی استفاده کرد.نحوه کار با این روش دقیقا مانند حالت قبلی است.

حالا که به پایان این مقاله در رابطه با مدارک و شرایط و راهنمای دریافت معافیت تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان در تمامی مقاطع رسیدیم قطعا شما باید بدون هیچ مشکلی و به راحتی بتوانید در کمترین زمان معافیت تحصیلی خود را ثبت کنید.

اما سرباز مشاور به این موضوع هم بسنده نکرده و با فراهم کردن شرایط مشاوره حضوری و تلفنی به شما عزیزان این امکان را میدهد تا تنها با یک تماس وقت مشاوره خود را رزرو کنید یا از طریق گزینه رزور وقت مشاوره درخواست مشاوره در موضوع مورد نظر را ثبت کنید.

بنر معافیت تحصیلی

👇 شما میتوانید در قسمت پایین نظرات و سوالات خود را مطرح کنید پاسخگوی شما عزیزان هستیم 👇

54 پاسخ

 1. سلام من ۱۹ تیر ۴۰۲ ۱۸سالم شد و خرداد دیپلم گرفتم می خواستم بدونم تا کنکور ۴۰۳ میتونم صبر کنم یا نه؟

 2. سلام.من متولد ۸۴/۱/۸ هستم.امسال فروردین ۱۸ سال تمام شدم معافیت تحصیلی گرفتم تا ۱ مهر ۱۴۰۲.خرداد امسال دیپلم گرفتم قبول شدم.میخوام در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم.خواستم بدونم تا کی معافیت تحصیلی دارم و اینکه باید بعد از تموم شدن معافیتم (تا ۱ مهر) برم مجددا معافیت بگیرم؟

 3. سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۸۴/۳/۲۹ هستم و دیپلم موقت رو هم گرفتم از مدرسه و واحد مانده ندارم و قبول خرداد هستم من باید برای دریافت معافیت تا باز شدن دانشگاه صبر کنم؟ چون رفتم پلیس +۱۰ و گفتن برای تو نیاز نیست چون فارق التحصیل هستی

 4. سلام
  اگه دانشجوی دکتری از سنوات ارفاقیش (۱ سال) استفاده کرده باشه، امکان اینو دارد تا یه نیم سال دیگه معافیت تحصیلیشو تمدید کند؟
  مدت زمان سنوات دکتری ۶ سال
  ۱ سال هم سنوات ارفاقی

  1. سلام با تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه از یک سال فرجه برای ۲ ترم دیگه ارفاقی میشه استفاده کرد

 5. سلام من سال ۱۳۸۲/۱۰/۱۰هستم ۱۹ سالمه دیپلوم ردی شدم فرصت دارم برم مدرسه بزرگ سالان دیپلومم بگیرم بد برم خدمت؟

 6. سلام من متولد ۱۳۸۳/۱۱/۰۱ هستم و تازه دیپلم گرفتم و از معافیت تحصیلی کمتر از یک ماه مونده اگر دوباره اقدام کنم برای معافیت تحصیلی بهم میدن چون میخوام کنکور دی شرکت کنم

 7. سلام من امسال پایه دوازدهم بودم برای گرفتن معافیت تحصیلی دو تا کتاب تجدیدی دادم الان من میتونم معافیت تحصیلی بگیرم

 8. سلام امسال نتایج کنکور مهر ماه اعلام میشه بنده پارسال دیپلم گرفتم میخواستم بدونم تا مهر وقت دارم تا معافیت بگیرم؟

 9. ببخشید یه سوال دیگه داشتم
  الان سازمان سنجش اعلام کرده که تا نیمه اول مهر ماه یعنی از ۱۰ تا ۱۵ مهر نتایج انتخاب رشته مشخص نمیشه الان من تا ۱ مهر معافیت تحصیلی دارم مشکلی در این چند هفته نخواهم داشت؟

 10. سلام خسته نباشید من دیپلمم رو خرداد ۱۴۰۱ قبل از سن ۱۸ سالگی دریافت کردم ( متولد:۸۳/۶/۳۱ ) من در کنکور تیر ۱۴۰۲ شرکت کردم آیا معافیت تحصیلی برای این کنکور داشتم
  چون قبلا میگفتن افرادی که قبل از ۱۸ سالگی دیپلم میگیرن فقط شش ماه وقت دارن وار دانشگاه شوند ولی به پلیس +۱۰ که رفتم ظاهرا قانون عوض شده و من مشکلی برای این کنکور نداشتم درسته؟

 11. سلام من امسال وارد ۱۸ سالگی شدم
  و متولد ۸۴/۴/۲۰ هستم و کمی مردودی دارم موفق ب دریافت دیپلم نشدم
  من از مدیر مدرسه پرسیدم گفت تا شهریور سال۱۴۰۳ میتونی معافیت تحصیلی بگیری ت یکی از سایت ها هم دیده بودم گفته بودن وقتی ی بار معافیت تحصیلی گرفتی و نتونسی دریافت کنی مدرکت رو یک بار هم میتونی مجدد معافیت تحصیلی دریافت کنی ینی تا شهریور ۱۴۰۴ درسته این؟

  1. سلام من پارسال دیپلم گرفتم و طبق توضیحات شما تا پایان شهریور معافیت دارم اما امسال برخلاف پارسال نیمه مهر ماه نتایج کنکور اعلام میشه میخواستم بدونم تا اون موقع معافیت تحصیلی دارم؟

 12. سلام من الان اردیبهشت ماه ۱۸ سالم شد، بعد برای معافیت تحصیلی که اقدام کردم برگه معافیت که گرفتم داخلش نوشته:
  (از تاریخ ۱۴۰۱/۷/۱ موافقت می گردد و حداکثر مدت تحصیل وی برای فراغت تا اول مهر ۱۴۰۲ می باشد و چنانچه مشمول به تحصیل پس از آن تمایل داشته باشد از مهلت یک ساله پس از اتمام تحصیل وی کسر می‌گردد) الان منظور این چیه مگه این معافیت تحصیلی برای یکسال نیست؟؟!

 13. سلام خسته نباشید
  من متولد شهریور ۱۳۸۴ هستم
  و تو امتحانات مردود شدم
  میتونم تو شهریور ۱۴۰۳ امتحان بدم؟ وارد غیبت سربازی میشم؟؟

 14. سلام اگر کسی لیسانس یک رشته بگیرد و کنکور کارشناسی بدهد و رشته هایی که تا مقطع دکتری هستند برای مثال پزشکی قبول شود آیا برای او معافیت تحصیلی صادر میشود یا حتما قبلش باید سربازی برود؟

  1. سلام پزشکی مقطع دکتری عمومی هست و نمیشه بعد از لیسانس دوباره وارد مقطع پایین تر شد

 15. ببخشید من به خاطر تغییر رشته در پایه دهم یک سال عقب افتادم سال پیش دیپلمم رو تو سن تقریبا ۱۸ سال و ده ماه گرفتم الان میخام برای دانشگاه اقدام کنم خواستم ببینم مشکلی برام پیش نمیاد برای معافیت تحصیلی ؟ شهریور ۲۰ سالم میشه

 16. ببخشید من به خاطر تغییر رشته در پایه دهم یک سال عقب افتادم سال پیشتو سن تقریبا ۱۸ سال و ده ماه دیپلمم رو گرفتم الان میخام برای دانشگاه اقدام کنم خواستم ببینم مشکلی برام پیش نمیاد از نظر معافیت تحصیلی؟ شهریور ۲۰ سالم میشه

 17. سلام من در ۸۴/۵/۱ سال ۱۴۰۲ ۱۸ ساله شدم و همین امسالم از دبیرستان فارغ تحصیل شدم میتونم تا مهر ماه صبر کنم یا اینکه غیبت میخورم؟

  1. سلام در صورتی که در زمان اخذ دیپلم بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشید میتونید تا پایان شهریور سال بعدش از معافیت تحصیلی استفاده کنید

 18. سلام من ۱۴۰۱/۳/۳۱ از دبیرستان فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم تا الان غیبت خوردم یا نه

 19. سلام
  من یک سال پشت کنکوری بودم تا ۳۱شهریورامسال معافیت سربازی دارم.میخوام به عنوان دانشجو دوباره معافیت بگیرم.چیکار باید بکنم و چند سال معاف میشم؟

 20. سلام من اگر در ترم ۷ از دانشگاه انصراف بدم و بار اول هم باشه که انصراف می دم و قبل از یکسال رشته جدید ثبت نام کنم می تونم از کد ۹ نظام وظیفه برای کنکور استفاده کنم و مشکلی پیش نمیاد از بابت اینکه در سنوات اولیه نیست؟

 21. سلام خسته نباشید
  من هفته اینده مشمول خدمت سربازی میشم
  به مدرسه مراجعه کردم برای دریافت گواهی اشتغال به تحصیل ولی گفتن که تا اخر خرداد فرصت داشتم برم و الان نمیتونم گواهی بگیرم
  من الان باید از کجا گواهی بگیرم ؟

  1. سلام اگر آخر مرداد سال گذشته منظور شماست یعنی شما اخراج شدید پس نامه انصراف یا اخراج بگیرید و به پلیس+۱۰ ارائه بدید

   1. سلام من متولد ۱۳۸۳/۰۷/۰۱ هستم خرداد ۱۴۰۱ در سن ۱۷ سالگی و ۹ ماهگی دیپلم گرفتم
    خواستم بدونم من میتونم ورودی مهر ماه امسال (۱۴۰۲) وارد دانشگاه بشم؟

 22. سلام من متولد ۸۳/۵/۱۴ هستم و در ۱۷ سالگی ( خرداد ۱۴۰۱ ) فارغ التحصیل شدم برای کنکور تیر ۱۴۰۲ پشت کنکور موندم اون موقع رفتم پلیس + ۱۰ معافیت تحصیلی بگیرم که ندادن و گفتن یک سال وقت دارین الان شرایط گرفتن معافیت تحصیلی برای من چیه ؟

  1. سلام راهی نداره و اگر تا پایان خرداد ماه دفترچه نفرستید غیبت میخورید

 23. سلام ببخشید من خرداد ۱۴۰۰فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم تا چ موقعی معافیت دارم غیبت نمی‌خورم
  ۲۷شهریور ۱۴۰۲بیست سالم میشه ۱۷سالگی هم دیپلم گرفتم

 24. سلام من خرداد ۱۴۰۱ فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم من میتونم تا اومدن جواب کنکور منتظر بمونم یا غیبت میخورم؟ آبان ماه ۱۴۰۲ بیست سالم میشه

   1. سلام من آذر ماه ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی گرفتم تا مهر ۱۴۰۲ به اتمام میرسد دوباره میتونم‌ تمدید کنم یا خیر پشت کنکور ۱۴۰۳بمونم؟

 25. سلام ، من متولد ۲۵/۰۱/۱۳۸۴ هستم و دانش آموز کلاس دوازدهم ، من پاسپورتم را هفت ماه پیش دریافت کردم ، تا قبل از شهریورماه امسال ، می‌توانم از کشور خارج شوم ؟ یا نیاز به وثیقه دارم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید