سوالات متداول خدمت سربازی

دانستنی ها و پاسخ سوالات متداول امور خدمت سربازی

👈 خوشحال هستم که شما مخاطب سرباز مشاور هستید و در حال خوندن این مقاله برای دریافت پاسخ سوالات متداول سربازی هستید. امیدوارم بعد از مطالعه این مقاله با خیال راحت تری وارد خدمت سربازی بشید و از آن لذت ببرید.

تجربه ثابت کرده سربازی مثل دندون لق میمونه و چاره ای جز کشیدن اون نیست پس هرچقدر مقاومت بیشتری کنی یا سعی کنی در مقابل رفتن به سربازی بیشتر مقاومت کنی قطعا بیشتر هم خودت آسیب میبینی نه هیچکس دیگه!

پس با تمام وجود این دندون لق بکن بنداز دور تا با آرامش بدون محدودیت و ترس بتونی روال طبیعی زندگیو پیش ببری.برای اطمینان از این حرف ها کافیه با چندتا از غایبین و فراری های خدمت صحبت کنی تا بهتر متوجه منظورم بشی!

مت در این مقاله سعی داریم عمده سوالاتی که شما از ما میپرسید را در قالب سوال و جواب پاسخ بدیم تا کوچکترین سوالی برای مراجعه به سربازی در ذهنتان نماند.تا انتها با سرباز مشاور همراه باشید…

دانستنی ها و پاسخ سوالات متداول امور خدمت سربازی

پاسخ به سوالات متداول سربازی دیگر شما : مدت خدمت سربازی چقدر است؟

👈 خدمت سربازی تقریبا در ۵ سال اخیر دچار تغیرات زیادی شده است و با توجه به سیاست های جمعیتی جوانان یکی از همین تغیرات مدت خدمت سربازی میباشد.

در حال حاضر خدمت سربازی ۲۴ ماه است و برای تمام مشمولین ۲۴ ماه محاسبه میشود اما در صورتی که شخصی بیش از ۵۰ کیلومتر از محل سکونت فاصله داشته باشد خدمت ۲۱ ماه و برای سربازان شاغل در مناطق عملیاتی و مرز و بد آب و هوا خدمت ۱۸ ماه لحاظ میشود.

معدود مشمولینی هم هستند که در جزایر مشغول به خدمت هستند برای این مشمولین مازاد کسری های گفته شده یک ماه کسری بیشتر لحاظ میشود تا خدمت آن ها ۱۷ ماه شود.

نحوه تقسیم سربازی چگونه است؟

👈 تقسیم در زمان اعزام در حال حاضر تا جایی که امکان داشته باشد بصورت بومی گزینی صورت میگیرد.البته این بدان معنی نیست که تمام مشمولین در شهر خود خدمت کنند اولویت بصورت شهر و در مرحله بعد استان است.

در رابطه با یگان هم با توجه به مدرک تحصیلی و محل سکونت مشمولین بصورت پیش فرض سرباز ارتش یا نیرو انتظامی و یگان های زیر مجموعه آن ها میشوند و در صورتی که قادر باشند پذیرش بگیرند میتوانند در سپاه یا وزارت دفاع هم خدمت کنند.

پاسخ به سوالات متداول سربازی دیگر شما : چه کسری خدمت هایی وجود دارد؟

👈 در ابتدای صحبت راجع به کسری خدمت های سربازی با توجه به محل تقسیم توضیحاتی داده شد.اما برای گرفتن کسری خدمت و کوتاه کردن مدت سربازی روش های دیگری هم وجود دارد.ازدواج و تاهل جز شرایطی جدیدی است که امسال اجرایی شده است و مشمول با داشتن همسر ۲ ماه کسری خدمت میگیرد و البته داشتن فرزند هم کسری خدمت دارد.

کسری دیگری که احتمالا دیگر در سال ۱۴۰۱ وجود نخواهد داشت کسری خدمت ایثارگری است.کسری بسیج و کسری انجام پروژه آخرین کسری خدمت ها ممکن برای کوتاه کردن سربازی هستند که قطعا هرکدام شرایط بخصوص خود را دارد.در همین سایت به تفکیک میتوانید شرایط هرکدام را مطالعه کنید.

درجه های نظامی به چه صورت داده میشود؟

دانستنی ها و پاسخ سوالات متداول امور خدمت سربازی

👈 درجه نظامی هر شخص بر اساس مدرک تحصیلی داده میشود.در حال حاضر مشمولین زیر دیپلم و دیپلم سرجوخه میشوند و مشمولین دارای فوق دیپلم گروهبان هستند. لیسانسه ها عموما استوار و مشمولین دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر ستوان میشوند.

قطعا با توجه به مدرک تحصیلی و درجه نظامی هر شخص فعالیت ها و نوع خدمت کردن متفاوت است حتی ممکن است محل تقسیم هم با توجه به مدرک تحصیلی تغیر کند.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت سربازی

نکته ای که وجود دارد این است هر یگان بصورت خود مختار میتواند با توجه به قوانین درون یگانی نوع درجه را تغیر دهد.بعنوان مثال ممکن است فردی که لیسانس دارد در نیرو انتظامی درجه متفاوتی نسبت به ارتش داشته باشد اما در کل نوع اعطای درجه همانطور است که توضیح داده شد.

پاسخ به سوالات متداول سربازی دیگر شما : معافیت در حین خدمت امکان پذیر است؟

👈 انواع معافیت های سربازی همانطور که قبل از ورود به خدمت سربازی قابل اقدام میباشد قطعا در حین خدمت هم در صورت وجود شرایط قابل اقدام است.

برای مثال اگر شخصی غیبت نداشته باشد و تک پسر باشد در صورتی که مادر و پدرش از هم طلاق بگیرند میتواند برای معافیت کفالت مادر در حین خدمت اقدام کند.یا خدایی نکرده اگر در حین ماموریت سرباز دچار آسیب جدی شود با نظر شورای پزشکی بواسطه معافیت پزشکی از ادامه خدمت سربازی معاف خواهد شد.

نحوه مرخصی دادن به سرباز چگونه است؟

👈 مرخصی برای تمام مشمولین البته به جز سربازان شاغل مرز به یک صورت محاسبه میشود.به ازای هر ماه سربازان ۲٫۵ روز مرخصی قانونی دارند که به آن استحقاق گفته میشود.

البته تعطیلات رسمی و تشویقی ها جز مرخصی محسوب نمیشود.متاهلین هم میتوانند تا ۳ روز در ماه مرخصی بروند.یک مرخصی دیگر هم برای سربازان بطور قانونی و قابل استفاده وجود دارد و آن مرخصی استعلاجی است و رد مواقع لزوم سرباز با استفاده از میتواند بدون مصرف مرخصی های دیگر تا نهایتا ۳۰ روز استراحت کند.

حقوق سربازی چقدر است؟

👈 حقوق سربازی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل از آن بطرز چشم گیری افزایش پیدا کرد و حداقل حقوق دریافتی به ۳ میلیون و پانصد هزار تومان رسید البته با توجه به مدرک تحصیلی و تاهل این حقوق تا ۶-۵ میلیون تومان پرداخت شد.

ساعت کار در دوران سربازی چگونه است؟

دانستنی ها و پاسخ سوالات متداول امور خدمت سربازی

👈 در ۹۰ درصد یگان ها ساعت کار سربازی از ساعت ۶:۴۵ تا ساعت ۱۴ میباشد الیته معنای آن تعطیلی یگان تا فردا صبح نیست.

یگان های نظامی برای مراقبت دائم هیچ زمانی تعطیلی ندارند و بعد از ساعت ۱۴ افرادی با عنوان نگهبان باید در پادگان حضور داشته باشند و مسولیت حفاظت را بخوبی انجام دهند.

در نتیجه شما بجز روز هایی که نگهبان خواهید بود در مابقی روزها میتوانید بصورت روز برگ از پادگان خارج شوید.

آیا غیبت ها بخشیده میشود؟

👈 اضافه خدمتی که برای غیبت روی برگه سبز ثبت میشود در گذشته در زمان اعیاد به دستور رهبری بخشیده میشد.این قانون در ۲ سال اخیر تغیر کرده است و بخشش اضافه خدمت ها بطور کامل به یگان محول شده است و فرمانده یگان در صورت داشتن رضایت از شما میتواند تمام اضافه خدمت شما را ببخشد.

مطلب پیشنهادی به شما : غیبت سربازی

طی تماس هایی که با ما گرفته میشود این سوالات بیشترین مراجعه را داشته است که در این مقاله سعی کردیم طبق آخرین قوانین موجود توضیح بدیم.

اما سرباز مشاور بعنوان اولین و تخصصی ترین مرکز مشاوره سربازی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در زمینه سربازی میباشد. از شما تا ما فقط یک تماس فاصله است.

28 پاسخ

 1. سلام خدا قوت خدمت ادمین گرامی
  من میخوام ۱۴۰۲/۰۷/۱ برم خدمت و اینکه از این ماه یعنی اردیبهشت کارهای ارتودنسی برای دندونام شروع میشه و حدود ۱سال و ۶ ماه تایم لازم داره
  میخواستم بدونم با وجود سیم در دهان برای ارتودنسی مشکلی برای ورود به خدمت وجود نداره؟
  بخاطر مسائل پزشکی خدمت میگم که مثلا گیر ندن و از این جور حرفا

 2. سلام ایا امکان این وجود دارد که با درخواست خود شخص محل خدمت وی بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر از محل سکونت باشد ؟

 3. سلام من در نوزادی بخواتر عمل فتق انجام دادم آیا کسری خدمت میگیرم یا معاف میشم؟

 4. سلام خسته نباشید،من کیسه صفرا و مجاری صفرا را عمل کردم و شش سالگی هم بیضه سمت راستم بالا بود عمل کردم و مادرزادی کلیه راستم بالای مسانه ق ار داره آیا با این سه مورد میشه معافیت پزشکی گرفت!؟غیبت ندارم مدرک کارشناسی دارم.ممنون

 5. سلام من ۴۰سالمه سرطان تیروئید دارم
  یک ماه تیروئیدم در اوردم ایا از خدمت سربازی معاف میشوم

 6. طبق اظهار مسئولین امر، تجربه نشان داده است که کمتر بودن فاصله باعث کمتر شدن احتمال فرار از خدمت می شود. یکی از دلایل طرح بومی سازی سربازی نیز همین بوده است.

 7. با عرض سلام و خسته نباشید.
  ایا انتقال سرباز مرزبانی نیروی انتظامی معاف از رزم بعد از ۸ ماه به کلانتری ها با عوض است یا بلا عوض؟
  انتقال سرباز سالم از مرز به کلانتری شهر خودش بلا عوض است یا عوض دارد؟

 8. سلام.
  من تحت پوشش کمیته امداد هستم و ۷ ماه یگان در مرزبانی استان دیگری خدمت میکنم و مبتلا به بیماری واریکوسل گرید ۲ هستم.
  ایا میتونم به مرز استان خودم بیام و از طریق کمیته امداد به یکی از زیرمجموعه های نیروی انتظامی در شهر خودم خدمت کنم؟

 9. سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و ترک تحصیل کردم و میخواهم فوتبالیست شوم اگه به باشگاه فوتبالی ثبت نام کنم میشه نیام سربازی آخه از دوران اوج فوتبالیم جا میمانم آخه اکثر فوتبالیست ها در سن ۱۸ سالگی فوتبالیست میشون

 10. سلام،من سه سال دنبال افزایش درصد جانبازی پدرم بودم برای گرفتن معافیت و نشد،الان سه سال غیبت خوردم،بخاطر رفتن دانشگاه چاره‌ای جز رفتن به سربازی نداشتم که الان پدرم دچار سرطان شده،تک فرزندم،بنظرتون چیکار کنم،میشه راهنماییم کنید؟راهی،چاهی هست که بتونم غیبتامو پاک یا موجه کنم؟
  بخدا دستم بند پدرم شده

  1. شما چون غیبت دارید هیچ راهی ندارید.
   رو خودتان حساب کنید و اگر میتونید به خدمت برید.

 11. سلام خسته نباشید من ۱۶ ماه سرباز غیر بومی و آسایشگاه به خواب بودم و از شهرستان دفترچه پست کرده بودم و الان میخوام روزبرگ شم و تبدیل به سرباز بومی شم. الآن من ۲۴ ماه خدمت میشم یا نه ممکن به ازای اون ۱۶ ماه کمتر خدمت کنم. ممنون

   1. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال ایا سرباز فرودگاه تایم اداری است؟

  1. من الان ۱۶ماه خدمت هستم و۱۵روزبعدتسویه میکنم تومنطقه عملیاتی ۱۷ماه خدمته الان میگن که خدمت شده ۱۸ ماه یعنی تسویه منونمیدن بایدیک ماه هم خدمت کنم؟

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید