جدیدترین تغییرات معافیت های سربازی

جدیدترین تغییرات معافیت های سربازی

👈 خدمت سربازی از جمله مراحل زندگی است که بسیار حائز اهمیت میباشد و سال ها قبل از رسیدن سن مشمولیت معمولا خاطرات زیادی راجع به آن گفته میشود و کمتر کسی است که راجع به سربازی و اتفاقاتی که در آن رخ میدهد اطلاعاتی نداشته باشد.

حتی خانوم ها هم به واسطه همسر یا پسرشان که دوران سربازی را گذارنده است میتوانند تا حد زیادی اطلاعات درست راجع به این دوران به شما بدهند.

اولین بار خدمت سربازی توسط رضا شاه به منظور یکپارچه سازی ارتش و استفاده از نیروی جوان کشور بنیان گذاشته شد و از آن پس جوانان بعد از رسیدن به سن ۱۸ سالگی موظف هستند این دوره را که در گذشته به اجباری معروف بوده است بگذرانند با سرباز مشاور همراه باشید

طی تقریبا صد سال اخیر یعنی از بدو تولد دوره اجباری بنام سربازی با توجه به سیاست های هر دوره تغیرات بسیاری شامل سربازی شده است.

در دوران قبل از انقلاب واقعا دوره سختی بوده است و شخصی که از سربازی بر میگشته گویی دوران جنگ را گذرانده بوده.مدت سربازی و درجات حتی مرخصی و حقوق و قوانین تقسیم نیرو نیز متفاوت بوده.

نمیتوان گفت این دوره بطور قطع بد و تلف کننده وقت است.در زمان جنگ تحمیلی همین دوره اجباری بود که تا حد زیادی بار جنگ را به دوش کشید و جلو دشمن گرفته شد.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت سربازی

بعضی دیگر احساس از دست دادن عمر با گذراندن این دو سال را دارند که با توجه به بالا رفتن سطح علمی کشور نیروهای مسلح در این مورد نیز چاره اندیشی کرده است.

اگر فردی نخبه علمی یا ورزشی باشد یا حتی مهارت بخصوصی داشته باشد برای جلوگیری از اتلاف وقت و دور ماندن از فعالیت های خاص میتواند از کسری های خدمت یا قوانین سرباز نخبگی یا سرباز ماهر و حتی امریه در شرکت های دانش بنیان استفاده کند.

آخرین تغیرات خدمت سربازی و معافیت ها

طبق جدیدترین تغییرات معافیت های سربازی ۱۴۰۱ میتوان در چند بخش این تغیرات را بررسی کرد تا بدون سردرگمی برای گذراندن این دوره بهترین تصمیم گرفته شود:

جدیدترین تغییرات معافیت پزشکی ۱۴۰۱

👈 در رابطه با معافیت های پزشکی مخصوصا در ۵ سال اخیر قوانین بشدت تغیر کرده است و بسیاری از معافیت های پزشکی بطور کامل از آیین نامه های پزشکی حذف شده یا به معاف از رزم تبدیل شده  است.

برای مثال میتوان به تغیرات عمده در معافیت پزشکی چشم و قلب و اسکلت و استخوان اشاره کرد که در مقایسه با سال های قبل نمیتوان آیین نامه مشترکی را پیدا کرد.

دیگر ضعیفی دو چشم ملاک معافیت نیست یا اکو قلب تقریبا مهم ترین فاکتور تعین معافیت شده است یا در بندی دیگر علاوه بر اینکه کف پا صاف دیگر معافیت ندارد حتی برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر با این روش نمیتوان معافیت از خدمات رزمی گرفت.

آخرین تغییرات معافیت کفالت ۱۴۰۱

👈 معافیت های کفالت هم دستخوش تغیرات و سخت گیری های زیادی شده است و دیگر صرفا داتشن طلاق نامه یا گواهی فوت یا تک پسر بودن برای گرفتن کفالت کافی نیست و باید به سازمان نظام وظیفه عمومی توانایی کفالت مشمول و صادقانه بودن درخواست کفالت محرز شود.

مطلب پیشنهادی به شما : معافیت کفالت مادر

شاید موردی که خیلی بیشتر از موارد دیگر به چشم می آید معافیت کفالت سن پدر است که ظرف تنها ۳ سال از ۶۰ سال به ۷۵ سال افزایش پیدا کرده است.

همچنین در کفالت های مربوط به سازمان بهزیستی شرط ۲ پسر بالای ۱۸ سال در خانواده برداشته شده است و در موردی دیگر برای کفالت و معافیت سربازی در خانواده هایی که فرزند معلول تحت پوشش بهزیستی وجود دارد وجود دو فرزند معلول الزامی شده است.

جدیدترین تغییرات معافیت و کسری ایثارگری ۱۴۰۱

👈 معافیت و کسری ایثارگری هم از سال ۹۶ با کاهش میزان کسری بوده است و در حال حاضر به ازای هر ماه حضور در جبهه پدر،مادر،برادر یا خواهر مشمول ۱۲ روز کسری لحاظ میشود.

طبق خبرهایی که به گوش میرسد و احتمالا در سال ۱۴۰۱ اجرایی خوهد شد احتمالا معافیت یا کسری با نام ایثارگری از فهرست نظام وظیفه حذف خواهد شد.

پس اگر در حال خواندن این مطلب هستید و هنوز اقدام نکردید فرصت را از دست ندید و سریعا به پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

تغیرات دیگری نیز در خدمت سربازی رخ داده است که ارتباطی با معافیت ها ندارد و مربوط به قوانین کلی سربازی میشود.

مدت خدمت سربازی بلخره بعد از کش و قوس های فراوان بطور رسمی به ۲۴ ماه افزایش پیدا کرد البته در صورتی که سربازی از محل سکونت خود بیش از ۵۰ کیلومتر فاصله داشته باشد خدمت سربازی برای او ۲۱ ماه محاسبه میشود.

کسری جدید و بی سابقه ای با نام کسری تاهل نیز در قوانین جا نمایی شد و سربازان متاهل میتوانند از ۲ ماه کسری تاهل استفاده کنند.

تغییرات حقوق سربازان در سال ۱۴۰۱

👈 آخرین تغییر میتوان به افزایش چند برابری حقوق سربازان اشاره کرد که بطور میانگین هر سرباز در حال حاضر سه میلیون و پانصد هزار تومن حقوق دارد.

البته همچون گذشته مدرک تحصیلی و تاهل در میزان حقوق دریافتی تاثیر گذار است.

آخرین تغیرات خدمت سربازی و معافیت ها

موارد خاص معافیت مانند ازدواج با همسر معلول تنها به معلولین جسمی ختم شده است یا افرادی که از سن ۵۰ سالگی گذشته اند دیگر نیاز نیست برای دریافت کارت معافیت اقدامی کنند و شناسنامه آن ها برای استفاده از خدمات دولتی کافیست.

خبر بد هم اینکه خرید خدمت سربازی دیگر وجود ندارد اما مدت زیادی است که مجلس در تلاش برای تصویب سربازی حرفه ای یا فروش دوباره خدمت سربازی است.

البته مجلس طبق قانون نمیتواند برای نیروهای مسلح تصمیم گیری کند و تمامی مصوبات مجلس چیزی بیشتر از یک طرح یا پیشنهاد بحساب نمی آید.

در این مقاله سعی شد بطور کامل جدیدترین تغییرات معافیت های سربازی گفته شود اگر همچنان سوالی در ذهن شما مانده است میتوانید همین الان با سرباز مشاور تماس بگیرید و از مشاوره مشاورین حرفه ای ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات سرباز مشاور

Call Now Buttonبرای تماس با مشاور کلیک کنید